Dn Vnrlorei! aan let Mioliianieer. 5f'e jaargang. Woensdag 15 September 1897. N°. 9423. FEOTLLETON. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, uitgever?" h. j. c. röelants. Kc nn i s ff e vi 11 g. BUITENLAND. ABOKSïstsiïïgpRiJS voor Schiedam, per kwartaal f 0.90 omliggende plaatsen, p. kwart. - 1.05 franco per post, p. kwartaal. - 1.30 Afzonderlijke nommers.0.02 BUREAU; BOTERSTBAAT ÏO, Teleplioon Ko. 123. Advertentieprijs: van 15 gewone regels met inbe grip van cene Conrantf 0.52 Iedere gewone regel meer - 0.10 Bij abonnement wordt korting verleend. I Inrichtingen welhc gevaar, schade ot hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en wethouders van Schiedam, Gelet op (Ie bepalingen der Hinderwet; Geven kennis aan de ingezetenen dat op lieden aan de firma INGEI.SE Co. en baie lechtverkrijgeiiden, onder zekere voorwaarden, vergunning veileend is tot oprichting eener huidenzoutemj en leerlooier j% in het pand aan de Willemskade ïu. 15, kadaster sectie L 110. 619. Schiedam, den Oden September 1897. Burgemeester en Wethouders voornoemd VDKSTEEG. De secretaris VERNÈDC. Algemeen overzicht, Schiedam, '14 September '97. Maandag 1.1. vond te Waremme (België) een verkiezing voor de Kamer plaats, die opnieuw heeft bewezen, hoe tweedracht de liberale groe pen daar te lande heeft verzwakt, zoodat thans de vrijzinnige partij ingeklemd zit tusschen clericalen en sociaal-democraten. :t Betrof de vervulling van den zetel van den onlangs overleden aanvoerder der Belgische piotectionisten Cartuyeis. Bij deze verkiezing verkreeg de clericaal Pitsaer 9453, de socialist Hénault 6669 en de liberaal Doeheri 6254 stemmen, zoodat eene herstemming moet plaats vinden tusschen den clericaal en den socialist. De liberalen hadden bij deze verkiezing, de eerste na de poging der heeren Buis c. s. tot concentratie der vrijzinnige groepen, hun beste beentje voorgezet. Maar de geest van eendracht en aaneenslui ting is te laat gekomen. Ondanks de groote inspanning en de (linke samenwerking, is thans te Waremme de liberale candidaat, die in 1894 nog met 9300 stemmen in herstemming kwam, door den socialist uit den zaal gelicht, die nu bijna viermaal zooveel stemmen op zich heeft vereenigd als in 1S94. Deze vermeerdering bewijst, dat de radicaal getinte elementen der liberalen eenvoudig over- geloopen zijn naar de sociaal-democratie. Maar ook de clericalen hebben sedert 1894 ongeveer 1000 stemmen zien overgaan op den socialist, een bewijs dat ook de clericale partij niet in staat is den krachtigen aanval der sociaal-democratie te weerstaan. Met sprongen neemt de kracht van het socialisme toe de cijfers der verkiezingen wijzen dit aan. Naar Balduin Mollhausen. 13) Weggegaan?" vroeg Cbaritas ontzet, waarom wachtte hij niet, daar hij toch om mij zond? «Hij meende, dat hot woud duister en vochtig was," antwoordde do Schippewa, ven de weg niet geschikt was voor den srnalien voet van een blank meisje. Hij geloofde niet aan uwe komst er ver langde naar eigen dak, naar vrouw en kind «Dan wil ik terug, oogenblikkeüjk terug," klaagde Cbaritas, en door plotselingen angst aangegrepen, nam zij de hand van de vrouw die haar hierheen geleid had, «maar niet langs denzelfden weg als wij gekomen zijn ik hoor het ruischen van de branding breng mij zoo spoedig mogelijk naar den oever daar heen loopt een pad ik ken dat en heb uwe hulp dan niet verder noodig ik moet den toren zien voort, om Godswil 1" Zij sprak nog, toen de Indiaansehe vrouw haar reeds met zich meevoerde, en onmiddellijk achter hanr sloot zich het donkere struikgewas weder. Wel tien minuten vervolgden zij in de dikke duisternis een kronkelpad. Charitas' bezorgdheid was thans voor een deel ook overgegaan op hare gids, want geen woord werd er tusschen haar gewisseld, en geen harer kon bijna ademhalen, toen het woud eindelijk minder dicht werd en het loeien van de branding Dat dit kan gebeuren, voor een groot deel is het zeker te wijten aan de libeialen, die door verdeeldheid hun invloed hebben verloren. Terwijl Kouing Humbprt en zijn minister van buitenlandsche zaken, Visconti Venosta, de terug reis naar hun vaderland aannamen, ging Keizer Wilhelm op reis naar Hongarije ler bijwoning der manoeuvres van het Hongaarsche leger. Gistermorgen is de Keizer te Totis aange komen. De ontvangst was luisterrijk: het Komorner comitaat, graaf Eszterhazy ('s Keizers gastheer) en de staatsspoorweg hadden gewedijveid in tentoonspreiding van kostbaie pracht. De ontmoeting met keizer Frans Jozef, die eveneens de gast is van graaf Eszterhazy, was allerhartelijkst. Keizer Wilhelm, die de uniform van Hon- gaarsch geneiaal droeg, kuste twee maal zijn grijzen bondgenoot en de aartshertogen Rainer, Eugen en Joseph, die de uniformen hunner Dmtsche regimenten droegen. Levendig toegejuicht reed men vervolgens naar het kasteel van graaf Eszterhazy, waar keizer Wilhelm 's middags zijn opwachting maakte bij de gravin. Aan het gala-diner werd door de muziek o.a. de uSang an Aegir" gespeeld. Duitschland is in Hongarije, als tegenwicht tegenover Rusland, zeer gezien, schoon de Hon garen van de Oostenrijksche Duitschers niets willen weten. Dat de komst van keizer Wilhelm dus door de Hongaren met blijdschap wordt begroet, kan geen verwondering wekken. Ook de Oostenrijksche pers wijdt natuurlijk lange artikels aan de reis van Duitschlaud's Keizer, bestemd naar zij zeggen aan de geheele wereld te toonen, dat nooit het Drie voudig Verbond hechter en het wederzijdsche vertrouwen der drie verbonden monarchen krachtiger is geweest dan thans. Niet geheel ten onrechte evenwel merkt de Ind. Beige op, dat het wel eenigszins den schijn heeft, of het gekroonde drietal, verrast door het Tweevoudig Franco-Russisch verbond, elkander eens aan den tand heeft willen voelen. Tegenover het zoo plotseling gepubliceerde verbond van het Czarenrijk en de Fransche Republiek, scheen een aanwakkering der Duitsch- Oostenrijksch-Italiaansche vriendscliapsvlum niet overbodig. De Italiaansche bladen brengen thans, na den terugkeer van koning Umberto in zijn rijk, een blijkbaar officieuze mededeeling over hei resultaat der ontmoeting van den koning van Italië en den Duitschen keizer en de ministers van beide rijken te Homburg. Die mededeeling constateert, dat de mogend heden het geheel eens zijn over de Oostersche quaestie en dat zoowel het Tweevoudig als het van beneden tot hen doordrong. Bijna gelijktijdig stiet Charitas een kreet van ontzetting uit. Zij wist dat de vuurtoren thans binnen haar gezichts kring lag, en toch bemerkte zij, naar welken kant zij ook keek, niets dan de ondoordringbaarste dui sternis. Eenige seconden bleef zij verstijfd van schrik staan, beide handen tegen hare slapen gedrukt. Zij herinnerde zich duidelijk alle lampen te hebben aangestoken en van den zoom van het woud af zich, toen zij wegging, nog eens van den goeden toestand van het licht overtuigd te hebben, en thans was alles donker. Zij dacht er aan in welken toestand haar oom verkeerde toen zij hem verliet, 't Was niet waar schijnlijk dat hij de lampen had stukgeslagen. Hare blikken liet zij thans over de zee waren. Nieuwe schrik, nieuwe angst. Heel in de verte ontdekte zij een groen en rood licht, en daarboven, in een diiehoek met de beide andere, een wit. Het was do Koningin van het Westen. T« dik wijls had zij in nachtelijke uren op de signaal lantaarns gelet, dan dat zij zich daarin kon ver gissen. De Koningin van hel Westen en vóór haar de gevaarlijke zandbankAan liet roer Frank, de- zellde Frank welke zoo smartelijk van haar ge scheiden was, nadat zij vol spot zijne liefde had teruggewezen. Zij belteen bij alle zich in haar kruisende gedachten schier waanzinnig ta worden maar nog was het niet te laatnog kon de waar schuwing vroeg genoeg komen om het stoomschip voor een schipbreuk ik vrijwaren. Een laatslen wanhopigen blik, waarmele zij den afstand, die haar van de gekleurde lantaarns scheidde, scheen te meten, wierp zij over de zeedan Drievoudig Verbond vast besloten zijn een op lossing te vinden, die overeenstemt met de be langen van Europa en der beschaafde staten. De kleine verschilpunten, die er bestonden, zijn, dank zij de krachtige houding van Rusland en van Duitschland, uit den weg geruimd. Engeland van zijn kant schijnt zooveel moge lijk tot de andere mogendheden te willen naderen. De officieuse Italiaansche pers voegt boven dien aan haar beschouwingen toe, dat de reis van koning Umberto een nieuwe triomf is voor het ministerie-Di Rudini, dat trouw wenscht te blijven aan de bestaande verdragen, nzonder daarom de goede betrekkingen pi ijs te geven met de mogendheden, die geen deel uitmaken van het Drievoudig Verbond." In de eerste plaats slaat dit natuurlijk op Frankrijk, waar men trouwens weinig gewicht schijnt te hechten aan het vriendschapsbetoon te Hamburg. In Spanje beginnen de Carlisten meer en meer het hoofd op te steken. De Imparcial ontving bericht uit Barcelona, dat de aanhangers van deu pretendent in Gata- lonië manschappen werven, terwijl zij zich te gelijk in het geheim orgauiseeren. Zij moeten ook gvoote depóts van wapens bezitten. Maandag 1.1. heeft de nieuwe gezant der Ver- eenigde Staten, generaal Woodfoid, te San Sebastian aan de Regentes zijn geloofsbrieven overhandigd. De gezant uitte daarbij zijn beste wenschen voor de gezondheid en den voorspoed van den Koning en zijn moeder, en voor den vrede en den bloei van Spanje. De Regentes ontving den generaal op harte lijke wijze. In politieke kringen is men zeer ongerust over de instructies van den nieuwen gezant. Men gelooft, dat de Amerikaansche regeering haren vertegenwoordiger heeft opgedragen, de regeling van de Cubaaansche quaestie te eischen. De Spaansche regeering wacht de eischen der Vereenigde Staten te dezen opzichte af, maar zij is vastbesloten geen inmenging van buiten af in de Cubaaansche aangelegenheden te duiden. Toch zou zulk een inmenging wellicht zeer nuttig kunnen zijn. Immers, uit de berichten die de Heraldo o.a, van Cuba beeft ontvangen, blijkt dat de inne ming van Vittoria de Tunas door de insurgenten inderdaad een belangrijk échec voor de Span jaarden is geweest. De regeering heeft het doen voorkomen, alsof de stad van weinig beteekenis en zoo goed als verlaten was. Dit is niet zoo. Het beleg duurde van 14 tot 26 Augustus. Een bestorming op 25 Augustus werd door de bezetting afgeslagen. Toen besloten de insur genten opnieuw de stad te beschieten, waarbij gooide zij den deken van zich af en door doods angst gejaagd, stormde zij zich niet bekommerende om de tririjke hindernissen die het pad bood, voort. Ofschoon het pad langs den oever wegens de "ele kronkelingen langer was dan de weg, welken zij onder het geleide van de Indiaansehe vrouw door het woud had afgelegd, was er nauwelijks een kwartier veiloopen sedert zij hare vreeselijke ontdekking had gedaan, toen zij hijna onmachtig bij de deur van den vuurtoren was aangekomen. Doch het slot wilde niet openspringen de deur was gesloten en de sleutel ontbrak. Door doodsangst overvallen ijlde zij naar het huis om snel met een anderen sleutel terug te keeren ter wij! zij vergeefs beproefde om dezén in het anders zoo gemakkelijke slot te steken, kwam voor den eerste maal de gedachte aan verraad bij haar op. Ontzet wendde zij haren blik weer naar de ge kleurde lantaarns, liet was aan geen twijfel on derhevig dat het schip op de zandbank aanhield. Nog een half uur en bij de zware zeeén kon niets meer de zijn verderf tegemoet gaande stoomboot reddon. In wilde vertwijfeling riep zij haren oom zij riep zijne naam, zijnen militairen titel, maar vergeefs. Voor haar stem de koepel bereikte was zij reeds verloren gegaan in den stormwind. Er zouden dan ook krachtiger middelen noodig zijn geweest om Cartridge uit zijne verdooving op te wekken te sterk werkte de inhoud van de hem door Pedlar gezonden flesch na. Wederom verdween Charitas voor een oogen- blik in het huis, en weldra klonken bijlslagen waarmede zij de deur trachtte in te rammeien. Nieuw tijdverlieshare armen werden door de zij de vestingwerken vernielden en het Spaan sche geschut onbruikbaar maakte. Den 30sten Augustus moest de bezetting capituleeren. De opstandelingen lieten een bezetting in de stad achter en trokken verder naar San Pedro Marayon. Een vervolging, door generaal Luque onder nomen, mislukte. Dat de moreele kracht der in=uigenten hier door is versterkt, behoeft geen betoog. Zij hebben dan ook thans formeel de sCubaansche republiek" geproclameerd en een president ge kozen, Domingo Mendez Capote, een bekend advocaat te Havanna. Opnieuw heeten de vredesonderhandelingen in het Oosten een gunstiger keer te hebben ge nomen, zoodat er uitzicht bestaat op een spoe dige teekening der praeliminairen. Er zou een compromis zijn gevonden op de basis der voorstellen van lord Salisbury ten opzichte der ontruiming van Thessalië. De Gneksche regeering heeft intussehen tot de mogendheden een nieuwe nota gericht, be vattende een geheel verlanglijstje. Zij stelt voor, dat terstond na de onderteeke- ning der vredespraeliminairen aan de Grieksche onderdanen, die in Turkije handel dreven, ver gund zal worden daarheen terug te keeren. Verder moet de scheepvaart der beide landen in de wederzijdsche havens hersteld, de terug keer der Thessaiische vluchtelingen onder be scherming der mogendheden mogelijk gemaakt en een amnestie geproclameerd worden voor de Turksche onderdanen van Grieksche afkomst, die in het Grieksche leger deel hebben genomen aan den oorlog. De bekende Grieksche financier Lambros- Caromilas heeft een plan ontworpen voor de regeling der staatsschuld. Hij stelt voor de geheele schuld, vastgesteld op 29 millioen, onder controle van een of meer mogendheden te stellen, ten einde onder garantie der mogendheden een leening van 40 millioen uit te geven, welk bedrag noodig is ter dekking der door den oorlog ontstane tekortenter uitdelging der vlottende schuld en ter gradueele afschaffing van den gedwongen koers; anders zou de toekomst, ondanks de controle der mogendheden, hoogst onzeker zijn, te meer daar de mogendheden, misleid door de onvergefelijke dwalingen der financieele commissie, een ver pletterende oorlogsschatting hebben vastgesteld. Over de weigering der mogendheden om toe te stemmen in de opheffing der blokkade van Kreta, zooals door de admiraals was voorgesteld, verneemt de Poütische Correspondens uit St. Petersburg, dat dit is geschied, wijl men vreest voor een of anderen coup de main van Grieksche avonturieis. geweldige krachtsinspanning als 't ware verlamd. Zij begreep, dat er wel een uur noodig zou zijn om de met ijzeren scharnieren samengevoegde planken te vei brijzelen, te meer daar de donker heid haar verhinderde de bijl met zekeiheid te hanteeren. De hoop verliet haar ondertussclien ook thans nog niet. Met onvermoeiden haast heen en weder loopend, haalde zij glimmende kolen uit den haard, en uit de sta! stroo en houttoen be proefde zij op den oever vuur aan te steken. Doch alle machten schenen tegen haar samen gezworen te hebben. In het druipnatte gras gingen de kolen uit, en waar maar een vlammetje op- krinkelde, daar was een windvlaag onmiddellijk weder bereid het weder uit te blusschen en de stroohalmen weg te waaien. Handenwringend keek zij naar de gekleurde lantaarns. Ze waren reeds zoover genaderd, dat zij ze reeds op de golven kon zien schommelen. Het zou nog slechts een minuut of tien duren eer het vaartuig zou stranden. Als met een hoongelach klonk het huilen van de branding haar in de ooren. Op de ondiepten scheen het te koken terwijl de aanrollende golven het zand met reusachtige kracht opwoelden. Voor Charitas' ziel zweefde het beeld van den jongen stuurman, tusschen wrakstukken met den dood kampend. In haar hart brandde zijn laatste wee moedige blik, brandde de doffe vertwijfeling, waar mede hij hare gastvriendschap versmaadde. Zij herdacht de woorden van haren oom, welke liever zijn have en goed tot asch zou zien worden, als toestemmen in eene vereeniging van haar met Frank, en als een bliksemstraal ging het door haar geest. Wordt vervAgd.)

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 1