BIKNENLAm Gemengde Mededecllngen. Sampan, de dader van den aanslag op den politie-commissaris te Barcelona, heeft in de gevangenis te Monjuich bezoek ontvangen van zijn familie. Hij protesteert er tegen, dat men hem anar chist blijft noemen, maar is de autoriteiten overigens dankbaar voor de goede behandeling in de gevangenis. Be Tribuna beweert, dat Czaar Nicolaas binnenkort een bezoek zal brengen aan Italië. Een commissie van Fransehe ingenieurs is te Sofia aangekomen om een Bulgaarsche oor logsvloot te stichten. Het Abessinisch gezantschap is vertrokken naar den Czaar. Uit Rusland keert het naar Konstantinopel terug, om vandaar met geschenken en brieven van den Sultan aan koning Menelik huiswaarts te keeren. Uit Simla wordt bericht, dat de Afridi's Zondagmorgen, na een omtrekkende beweging, onverhoeds generaal Biggs hebben aangevallen. De opstandelingen, ten getale van 11000, werden evenwel teruggeslagen. Daarentegen is de vijand er in geslaagd de politie-post Sarkargarti te nemen de bezetting werd gevangengemaakt. Gistermorgen grepen de opstandelingen de Samananforten aan. Bij een ongeluk in het Championsrif van de Goudmijn hebben, naar uit Madras wordt ge meld, meer dao veertig personen het leven verloren. Blijkens nadere berichten uit Johannesburg zijn bij de ontploffing in de dynamiet-magazij- nen der George Goch Amelgamat-Mine (niet in die der George Goch Deep-level-Mine) slechts 8 Kaffers omgekomen. Van de werkstakers, op wie te Ilazleton, in Pennsylvania, gerchoten is, zijn thans drie en twintig overleden. Werklieden-vereenigingen van het gansche land houden bijeenkomsten, teneinde te protes teeren tegen het optreden der «sheriffs deputies". De sociaal-democraten te Chicago hebben heftige resoluties aangenomen tegen de kapitalisten. De werkstakers, aan wier hoofd vijftig vrou wen gingen met haar kinderen op den arm, trachtten gisteren de mijnwerkers, die nabij Pittsburg werken, te beletten aan den arbeid te gaan. De sheriffs beletten den tocht, waarop een hevig gevecht volgde. De sheriffs werden mishandeld door de vrouwen, die zich het woedendst toonden en van wie vier in hechtenis zijn genomen. De Kamers van Uruguay hebben met alge- meene stemmen de voorwaarden goedgekeurd, waarop de regeering vrede heeft gesloten rnet de opstandelingen. De sluiting der zitting. De Staatscourant bevat een Koninklijk Besluit, waarin wordt bepaald, dat de tegenwoordige zitting van de Staten-Generaal zal worden ge sloten op Zaterdag 18 Sept. 1897, des namiddags te drie uur. De minister van binnenlandsche zaken wordt gemachtigd zich te begeven naar de vergadering der Staten-Generaal, ten einde in eene ver- eenigde vergadering der beide Kamers, de zitting in naam der Koningin te sluiten. De opening der zitting. De Staatscourant bevat het program voor de plechtige openiDg van de vergadering der Staten- Generaal, op Dinsdag den 21en September. Daarin wordt bepaaid, dat alle leden der Staten-Generaal des middags te 12 uur zullen bijeenkomen in de vergaderzaal der Tweede Kamer, onder voorzitting van den president der Eerste Kamer, waartoe benoemd is de heer mr. A. van Naamen van Eemnes. Ook de mi nisters en de leden van den Raad van State zullen daar tegenwoordig zijn. Te een uur begeett zich H. M. de Koningin- Regentes, vergezeld van H. M. de Koningin, met het gebruikelijke ceremonieel naar het gebouw der Staten-Generaal op het Binnenhof, Daar aangekomen, zullen HH. MM. aan de deur van het gebouw ontvangen worden door een commissie uit de vergadering, die, vooraf gegaan door den ceremoniemeester, de Kamer- heeren, de groot-officieren en den opper-cere- moniemeester, HH. MM. zal geleiden naar de zaal der Staten-Generaal. De zitting geëindigd zijnde, gaan HH.MM met denzelfden trein waarmede HD, gekomen zijn, naar het Paleis terug. Kamerlid-Audiëntie. Het lid der Tweede Kamer, tnr. E, Fokker, afgevaardigde voor het district Alkmaar, gaf de vorige week den kiezers een paar dagen de gelegenheid om hem te spreken. Hij hield daar toe zitting bij den heer J. J. Tesselaar in de Choorstraat. Er js door nog al eenige personen gebruik gemaakt van de aangeboden gelegenheid. Baadslld-Iecraar. In de gistei an gehouden openbare vergade ring van Ged. Staten van Zuid-Holland werd o. a. behandeld het beroep van W. Fontein te Leiden, tegen het besluit van den raad dier gemeente, tot zijne niet-toelating als lid van dat college, op grond dat hij moest geacht worden eene be trekking te bekleeden onvereenigbaar met het lidmaatschap van den raad, de betrekking na melijk van leeraar of onderwijzer in het vak- en lijnteekenen, waarin hij les gaf in de school van de vereeniging «Piactische Ambachtsschool" en van het genootschap «Mathesis Seientiarum Genitrix". Adressant voerde aan in zijn beroepschrift, dat zijn hoofdberoep is dat van architect, en hij nipt gediplomeerd is tot liet geven van onderwijs, doch dat zijn betrekking hem de bevoegdheid geeft tot het geven van onderwijs in het bouwkundig teekenen. De rapporteur, jh. mr. H. A. C. de la Basse- cour Caan, van meening dat adressant geene betrekking bekleedt, welke het behoorlijk waar nemen van het lidmaatschap van den Baad iu den weg staat, adviseerde tot vernietiging van 's Raads besluit en toelating van adressant als raadslid. Eath. Volksbond. Zondagmiddag te 12 uur opende te Haarlem in de groote zaal van «Felix Favore, de heer W. C. J. Passtoors van Amsterdam, de 3e algemeene vergadering van den Centralen Raad van den Ned. R. K. Volksbond met een korte rede, waarin hij eene terugblik wierp op de algemeene verkiezingen en allen opwekte on danks de geleden eervolle nederlaag met moed de toekomst te gemoet te gaan, steeds aan hangers der dynastie blijvende en beschouwers van de troon van H. M. Koningin Wilhelma. Naar aanleiding van een voorstel der afdee- ling »Den Haag" omtrent de mogelijkheid tot bevorderen en oprichten van vakscholen voor zonen van leden, werd eene conclusie aan genomen, inhoudende, dat het bestuur der afdeelingen zal worden verzocht vakscholen op te richten of te berorderen, waar ze reeds bestaan ter aanvulling van het onderwijs op de werkplaatsen, dat meestal zeer onvolledig is. Wat betreft een voorstel van de afdeeling «Helder" om een adres aan den min. van hand. waterst. en nijv. te zenden om te verzoeken, dat in drukke tijden op de postkantoren geen militairen, maar particuliere arbeidskrachten zullen worden gebruikt met het oog op de veelvuldig voorkomende werkloosheid, werd besloten, dat het Centraal Bestuur teneinde deze zaak te bespreken, bij den Minister op audiëntie zal gaan. Een ander voorstel van «Helder" om aan den minister van waterstaat een adres te richten, met verzoek alle werklieden der Rijksmarine werven op 23-jarigen leeftijd aan eene proef van bekwaamheid te onderwerpen, af te nemen door eene commissie, waarin ook werklieden; en na goedkeuring der proef het minimum loon toe te kermen, dat voor elk vak is vastgesteld, en verder dat allen werklieden dezer werven bij bewijzen van bekwaamheid op 45-jarigen leeftijd een maximum loon worde toegekend, werd in handen van het Centraal Bestuur ter afdoening gesteld. Men zal na bespreking met mannen der pi-aktijk bij den Minister op au diëntie gaan. Nog bepaalde de vergadering, dat in zake het maximum-loon geen leeftijd zal worden genoemd. In behandeling kwamen daarna voorstellen der afdeelingen «Leiden" en «Rotterdam" om nogmaals aan te dringen op het heffen van invoerrecht op het klaar gemaakt hout en op gedeelten van meubelen en om piopaganda te maken voor de zoo noodige protectie van onze nijverheid en onzen nationalen arbeid. Na eenige bespreking werd aangenomen eene motie, die de inleider dezer punten, de heer Van Rijswijk, van Rotterdam had gesteld en die aldus luidde «De Centrale Raad van den R. K. Volksbond, te Haarlem vergaderd, spreekt als zijne over tuiging uit, dat het vrijhandelsstelsel in den tegenwoordigen tijd toegepast, strekt tot onder gang van den kleinen burger en tot groot nadeel van den werkmantevens de hooge noodzakelijkheid om door beschermende rechten op alle artikelen, waarbij de Nederlandsche industrie betrokken is, een einde te maken aan den onhoudbaren toestand, waarin de nationale nijverheid en daardoor de werkman is vervallen, draagt het Centraal Bestuur op steeds met alle ten dienste staande middelen in deze richting werkzaam te zijn; zich verbindende alle geoor loofde middelen te zullen aanwenden om tot het beoogde doel te geraken." De vergadering werd hierna van 4—6 uur geschorst. In de des avonds voortgezette ver gadering werden tot bestuursleden herkozen de heerenW. C. J. Passtoors, J. W. Smit, Jac. P. van Term en L. J. "VVilleman, en ge kozen W. R. Zits en J, W. Duker. Bepaald werd dat te Amsterdam de volgende vergade ring zal worden gehouden. Na de pauze kwam allereerst aan de orde het voorstel der afd. Schiedam, bedoelende: «Verandering van art. 3 der Statuten, en wel door bijvoeging van eene nieuwe alinea van den volgenden inhoud: «Het lidmaatschap van eene neutrale vereeniging kan voor het bestuur eene reden zijn, een persoon niet als bondslid toe te laten."" Als toelichting werd gezegd, dat vele bonds leden nog te veel geneigd zijn tot de neutrale vakvereenigingen toe te treden, die veel last en moeite in den boezem van den Ned. R. IC. Volksbond brengende Ned, R. K. Volksbond, overtuigd dat de neutrale vakvereenigingen onder invloed staan van het socialisme, dat zij een der grootste vyanden van den katholieken werk man zijn on een hinderpaal voor de goede organisatie van de katholieke vakvereenigingen, moet zich duidelijk uitspreken omtrent het al of niet samengaan van het lidmaatschap eener neutrale vereeniging met dat van den Ned. R. K. Volksbond. Het praeadvies van het centraal-bestuur luidde Hoewel het hier genoemde euvel erkennende, meenen wij toch eene statutenwijziging te moeten ontraden. Wij zouden echter aan den centralen raad wenschen voor te stellen, de wenscheüjk- heid uit te spreken, dat in de huishoudelijke reglementen der afdeelingen de navolgende be paling worde opgenomen: «Zij, die lid zijn of worden van den Ned. R. K. Volksbond, «mogen zonder voorkennis van het bestuur der afdeeling «riiet toetreden tot een neutrale veraeniging." Hierdoor zullen de besturen steeds gewaarborgd zijn, schadelijke invloed uit den bond te weren. Betoogd werd dat het voorstel van Schiedam niet kan worden aangenomen, daar er tal van personen zijn die, na jaren lang te hebben gecontribueerd aan kassen van neutrale ver- eenigingen, daaraan gebonden zijn. Het Centraal Bestuur had zich in deze zaak niet te mengen dat behoorde te worden overgelaten aan de afdeelingen. Duidelijk werd gezegd dat de bond niet voor ziet in financieele moeielijkheden, zooals de neutrale vereenigiBgen dit vaak wel doen. Aangevoerd werd dat, om te voorkomen dat de neutrale vereenigingen den bond schade doen, moet worden gezorgd dat de afdeelingen van den bond hun leden die faciliteiten ver schaffen, als die neutrale vereenigingen doen. Betwist werd dat dit mogelijk zou wezen en gezegd, dat de R. K. Volksbond niet was van het tegenwoordige geslacht doch van de kinderen der nu levenden. Lid worden van neutrale vereenigingen zou, zoo werd betoogd, niet goed kunnen werken op den geest in die vereenigingen. Het socia lisme zou er door te bestrijden vallen. Gevraagd werd of het centraal-bestuur de vereenigingen, bekend als tot de raden te be- hooren, niet op den index kon plaatsen - De voorzitter oordeelde dat er wei iets te zeggen viel voor het voorstel Schiedam, In de statuten behoort het echter niet thuis, wel in het huishoudelijk reglement der afdeelingen, de vergadering ging daarop zonder stemming' mede met het praeadvies van het centraal- bestuur. Daar de tijd reeds zeer gevorderd was, konden verdere voorstellen niet in behandeling worden genomen, en, werd de vergadering na de ge bruikelijke plichtplegingen gesloten. N. O. P. C. Den 12den en 13den hield de Nederl. Onder wijzers Propaganda-Club voor Drankbestrijding eene algemeene vergadering te Amsterdam, die door enkele afgevaardigden van zusterver- eenigingen werd bijgewoond. Er zijn thans 627 leden in 20 afdeelingen. Op de agenda stonden: lo. Voorstel der afdeeling «Gooi-enEemland", betreffende eene wijziging van art. 1 der statuten om dit art. nl* aldus te lezen: «De club heeft ten doelpropaganda te maken onder de Neder!, onderwijzers voor het beginsel der onthouding van alle alcoholische dranken en het daarheen te leiden, dat ook de school een krachtig aandeel neme in den strijd tegen den alcohol". Dit voorstel werd verdedigd door prof. Van Rees te Hilversum. Haarlem en Utrecht waren er voor, ook af schaffers van sterken drank in de club te hou den. De strijd toch gaat tegen de drank-ellende, met de afschaffers, die nog niet tegen gebruik van bier en wijn zijn, vereenigd, kan men meer kracht ontwikkelen dan geïsoleerd wer kende. De heer Schreuder van Amsterdam was het eens met het voorstel-«Gooi en Eemland", De club mag een opvoedings-instituut voor de matigen in den lande zijn, maar dan de deur wijd open gezet; ook voor de bestrijders van't drankmisbruik maar die nog schenkers zijn doch spr. meent, dat de club beter doet het cachet van opvoedingsinstituut te laten varen en een krachtige club van uitsluitend geheel onthouders te worden. Het genoemde voorstel werd nog bestreden door den heer Batenburg van Amsterdrm, die ook meende dat men de bestrijders van den sterken drank brj elkaar moet houden; ook het hoofdbestuur adviseerde tot verwerping, omdat het voorstel, in theorie veel belovende, in de praktijk zou blijken nadeeiig te werken. In stemming gebracht bleken er 48 stemmen vóór en 14 tegen; wijl het echter volgens de statuten der stemmen moet hebben om aangenomen te zijn, was het verworpen met een kleine minderheid. Den tweeden dag werden de discussiën over het voorstel der afdeeling Dordrecht: «Declub geve een eigen orgaan uit" voortgezet. De ver gadering sprak de wenschelykheid uit van die uitgaaf. Daarna kwam in behandeling een voorstel van Groningen, waarin werd aangedrongen op 't uitgeven van een beknopt werkje, waarin de voornaamste verschijnselen van het alcoholisme, 't streven der club en de wijze, waarop dat doel in school bereikt kan worden, werden behandeld. Werd verworpen. Een veorstel der afd. Amsterdam, een andere wijze van 't zenden van afgevaardigden betref fende, werd met algemeene stemmen aangeno men. Hierna werden nog eenige voorsteilen, meer van huishoudelijken aard, aangenomen. Na het opmaken der agenda was nog een voorstel ingekomen van de afd. Maassluis, lui dende: De algemeene vergadering drage het hoofdbestuur op, de zaak der drankbestrijding op 't congres ter gelegenheid van de tentoon stelling voor vrouwenarbeid in 4898 ter sprake te brengen. Met algemeene stemmen werd hiertoe besloten. 's Middags werd door de afgevaardigden ge zamenlijk een tochtje ondernomen naar Schel- lingwoude. Werkstaking te Almelo. Naar wij vernemen, hebben de fabrikanten te Almelo de uitnoodiging van de burgemeester, om heden ten Raadhuize met de vertegenwoor digers der werkliedenvereenigingen samen te komen, niet aangenomen. Heden meldt men: In het geschil tusschen de betrokken fabri kanten en hunne werklieden is eene gunstige wending gekomen. e De besturen der vereenigingen hebben zich gewend tot den voorzitter van de Patroons- vereeniging, den heer L. E. Hofkes, en door diens tusschenkomst van de fabrikanten een schrijven ontvangen, waarin deze verklaren, dat de in het schrijven van 3 September opgegeven loonswijzigingen ten doel hebben de loonen dei- arbeiders voor goede wevers die hun vak ver staan, bij een werktijd van 58 a 60 uur te brengen op ongeveer f5 voor twee en ongeveer f40 voor vier weefgetouwen, als minimum loon. (Van dit laatste bedrag ontvangt de knecht, dien eer. wever met vier getouwen moet heb ben, het vierde deel, dus f 2.50. Het aanbod toch der patroons is in eene gisterennamiddag gehouden vergadering der ar beiders met algemeene stemmen aangenomen. Sfaatspensionneering. De openbare meeling op Zondag 49 Septem ber in het Gebouw voor Kunsten en Weten schappen te 's-Gravenhagü vanwege het comité voor staatspensionneering, zal worden gehouden des middags te één uur. Aan het gemeente bestuur is verlof gevraagd tot het houden vooraf van een optocht met muziek en banieren van af de Prinsengracht tot het gebouw door de stad, terwijl bij weigering van dat verzoek, een gemeenschappelijke wandeling zonder muziek en met opgerolde banieren in de bedoeling ligt. Als sprekers in de meeting zullen optreden mr. P. J. Troelstra, lid der Tweede Kamer, en Eic'helsheim, Boerkool en Henri Polak, allen van Amsterdam. De optocht met banieren en muziek is, vol gens het Volksdagblad, niet toegestaan. Men zal nu eenvoudig op epn bepaald punt bijeen komen en vandaar naar het lokaal trekken. In plaats van den heer Polak, die verhinderd is, zal de heer F. van der Goes als spreker optreden. Officieel wordt bevestigd dat bij de opening der Staten-Generaal de Koningin de Regentes zal vergezellen. Bij Kon. besluit is tot voorzitter van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, gedurende de zitting die zal aanvangen op den derden Dinsdag in September 1897, benoemd mr. A. van Naamen van Eemnes, lid van die Kamer. De ministers van marine en Financiën be gaven zich gisteren naar het Loo ter audiëntie bij H. M. de Koningin. De minister van financiën maakt bekend, dat het saldo van 's rijks schatkist op 41 dezer bedroeg bij de Nederlandsche Bank f 1,262,224.18 bij de betaalmeesters - 2,445,091.82!/j Te zamen 773,377,316.00% Naar men verneemt, houdt men zich aan het departement van Financiën bezig met eene her ziening van de Comptabiliteitswet voor Neder land (wet van 5 October 4841, no. 40, betrek kelijk de Rekenkamer). Ged. Staten van Gelderland hebben afwijzend beschikt op het request van den heer W. Doornekamp, te Hoevelaken, waarin werd ver zocht de niet-toelating van de gekozen raads leden de heeren G. Laseur en G. Cozijnsen, wegens een informaliteit, die bij het stellen van candidaten zou geschied zijn. De «Nationale Zuiderzee-Bond" heeft aan belangstellenden in het Zuiderzee-vraagstuk een reeks van vragen gezonden om te komen tot een reeks van antwoorden omtrent de voordeelen (of nadeelen) van een afsluitdijk volgens het plan der Staatscommissie, afge scheiden van de voorgestelde droogmaking der Zuiderzee. Men meldt ons uit Delft, dat het bericht omtrent de voortzetting van de koperpletterij en ijzergieterij «de Prins van Oranje" te 's-Graven- hage slechts in zooverre juist is, dat alleen eene bespreking tusschen eenige werklieden dier inrichting en den heer Van Marken heeft plaats gehad. Dat door dezen industrieën onderhan deling aangeknoopt en pogingen aangewend zijn om de voortzetting der zaken van de Ijzergieterij door de bekwaamste werklieden der fabriek mogelijk te maken, is geheel bezyden de waar-

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2