Uit de Staatscourant. STADSNIEUWS. VLAARDINGEN. Rechtzaken. Kerk en School. Ned. Herv. Kekk. Landbouw en Veeteelt. Gemengd Nieuws. Laatste Nieuws. heïd en er is geen sprake van, dat de bestuurs zetel naar hier zou verlegd worden. Door enkele werklieden win de Prins van Oranje is aan den heer Van Marken om voor lichting gevraagd in zake de voortzetting bij eventueele sluiting der fabriek, welke voor lichting hun niet is onthouden. De lieer van Marken zegde de werklieden toe, hen ook in de toekomst met zijn raad behulpzaam te willen zijn. (-VH. Ct.) De vroedschap van Oud-Dordrecht heeft zich geconstitueerd tot een blijvende vereeniging. Bij Kon. besluit is aan den reserve-offic. v. gez. 1ste U. J. D. van Hengel, wegens eindiging van zijn dienst verband, met ingang .an 12 September 1897, een eervol ontslag verleend uit zijne betrekking tot de landmacht. Bij Kon. besluit is benoemd bij de art., bij het 3e reg. vest-art., tot eerste-luit., de tweede-luit. M. Faas- sen, van het korps. Bij Koninklijk besluit is lo. aan den offic. v. gez. 1ste kl. dr. II Zwaarde- maker, van het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht, op verzoek, een eervol ontslag uit den militairen dienst verleend, en 2o die offic. v gez. benoemd tot reserve-offic. van gez. 1ste kl. bij de landmacht. Bij Kon. besluit is: lo. aan Jen offic. v. gez. 2e kl. H Oflerliaus, van het personeel van den geneeskun digen dienst der landmacht, thans op non-activiteit, op het daartoe door hem gedaan verzoek, een eervol ontslag uit den militairen dienst verleend, en 2o. die offic. v. gez. benoemd tot reserve-officier van gez. 2e kl. bij de landmacht. Bij Kon. besluit is, overeenkomstig zijn verzoek, aan mr. IV. H. de Beaufort, minister van Buitenland- sche Zaken, eervol ontslag verleend als lid der Staats commissie, ingesteld bij Kon. besluit van 31 Juli 1893 no. 21, onder dankbetuiging voor de in deze hoeda nigheid door hem bewezen diensten. Marine. Met 16 Sept. a. s. worden op non-activiteit gesteld: lo. de kapt.-luit. t. z. B. Brutel de la Rivière, de luit. t. z. Ie kl. A. H. F. M. Latour, de luit. t. z. 2e kl. G. K. graaf vau Iloogendorp, E. van Assum, F. C. Brust, W A. van Aken en L. van Verre, de ofl. v. gez. Ie kl. dr. M J. Brandts en die der Sa kl. J. G. Detmers, de off. v. adm 2e kl. C. Flaes, de adjunct- administrateur E. Verhaaf en de officier-mach. 2e kl. J. 11. Gijzen, allen dienende aan boord van llr Ms. fregat Johan Willem Friso, eerstgenoemde als 1ste- officier 2o. de luit. t/z. Ie kl. G. P. van Ilecking Colen- brai'.der. de luits. t/z 2e kl. W. H. C. Iloog, L. J. Ginjooien, A. J. Kleynenberg, K. F. Sluys, G J. Le- verland en M. K Medenbach, de olï. v. gez. Ie kl. T. Jatisonius, de offic. v. adm. 2e kl. W. II. C ten Brum- meler en de adj.-adm. A. van der Boon, allen dienende aan boord van llr. Ms. fregat van Spei/k, eerstgenoemde ah le-officier. Met denzelfden datum wordt de officier-machinist 2e kl. G. van Os geplaatst bij de conservatie op's Rijks werf te Willemsoord. De buurtcommissie Lange Achterweg c. s. hield gisteravond eene vergadering ter bespreking welke versiering zal worden aangebracht op het a.s. Kroningsfeest. Besloten werd de straten tot haar terrein behoorende over weerskanten te beplanten met masthoornen en deze te ver binden met slingers van mastgroen; deze slin gers zullen des avonds worden geïllumineerd. Het plan bestaat ook nog, zoo de financiën het gedoogen, aan de entree op de Hoogstraat een eerepoort op te richten. Van enkele bewoners van de Nieuwstraat was een verzoek ingekomen om ook deze straat in de versiering op te nemen; de commissie besloot aan dit verzoek gevolg te geven, een lijst zal worden klaargemaakt en de bewoners ter teekening worden aangeboden, is de uitkomst van dien aard dat deze straat haar kosten dekt, dan zal ook deze straat op dezelfde wijze versierd worden als boven omschreven en zoo mogelijk zal dan nog eene entree gemaakt worden bij de Korte Kerkstraat. Door een der leden van de commissie was eene opmeting gedaan en de te versieren straten in teekening gebracht, waaruit bleek dat over weerskanten eene lengte verkregen werd van 620 Meters. De Nieuwstraat was bij deze be rekening nog niet inbegrepen. Besloten is ook nog alle benoodigheden zoo mogelijk door stadgenooten te laten leveren. Door de directie der telegrafie wordt in het beursgebouw een gelegenheid aangebracht ten behoeve van het publiek telefoonverkeer. Met October zal deze waarschijnlijk in gebruik worden gesteld. Vanwege de tramwegmaatschappij wordt de weg tusschen Schiedam en Delftshaven geheel van nieuwe rails voorzien. Zooals men weet is voor een paar jaar de weg geheel voorzien van nieuwe houten dwarsleggers ter vervanging der ijzeren die niet voldeden. Hedenmiddag omstreeks 12 uur viel een 2-jarig kind van een koleuaak, liggende in de Buitenhaven, te water. Dit ongeluk werd op gemerkt door H. J. de Vogel, die onmiddellijk ter hulp toesnelde en het geluk smaakte het kind weder behouden op het droge te helpen. Hedenmorgen geraakte het paard van D. Vrijenhoek, woonachtig aan den Rotterdamschen dijk, bij bet grazen in de Keilen in een sloot. Toen de eigenaar er bij kwam, bleek het, dat het 'd raadzaamste was het beest eenvoudig den hals af te snijden. Gaarne vestigen wij de aandacht onzer lezers op achterstaande advertentie van den heer Gaillard. Bijj het bal ter gelegenheid van het feest der opening van het nieuwe gymnasium gebouw, heeft het Schiedstmsche publiek kun nen kennismaken met dezen onderwijzer, wat zeker wel zal aanleiding hebben gegeven om hunne kinderen aan zijne leiding toe te ver trouwen. Hedenmorgen was aan de visclimarkt aan gevoerd een partij bot en spiering; de prijzen waren voor bot van f 0.35 tot f 0.80spiering van f0.50 tot f 0.55alles per koop. BURGERLIJKE STAND. Geboren '11 Sept. Theodorus Johannes Antonius, zoon van J. A. Hagendoorn en G. M. E. van Slobbe, Nieuwe Sluisstraat. 13 Sept. Johannes Bernardus, zoon van J. Winkelman en E. M. Beekman, Hoofdstraat. Maria Johanna, dochter van A. Weber en E. van de Sande, Grofbaan. Overleden 12 Sept. Levenlooze zoon van M. de Bruin en J. v. d. Tang, Villastraat. De zeeman I. D., die zich voortdurend aan dronkenschap en rustverstoring schuldig maakt, als hij aan wal is, werd gisterenavond, nadat hij uit verschillende cafe's verwijderd was ge worden, door de politie ingerekend die hem vrij nachtlogies verschafte. BURGERLIJKE STAND. Geboren .- 12 Sept. Martinus Kornelis, zoon van T. C. Rozenboom en J. B. Roodenburg, Jalckstraat. Overleden s 13 Sept. Willem Pieter van der Windt, oud 4 weken, Ged. Waal. 14 Sept. Kornelis van Yperen, oud 7 weken, Achterstraat. De arrondisseincnts-rechtbank te Rotterdam ver oordeelde heden J. S. 38 jaar oud kastelein te Schiedam wegens dierenmishandeling tot f25 boete, subs 14 dagen hechtenis en II. D. veedrijver te Schiedam wegens beleediging van den politiebeambte W. Duchenne tot f10, boete subs 10 dagen hechtenis. De beide studenten uit de stichting van de Vrouwe van Renswoude zijn gisteren te Utrecht door de rechtbank schuldig verklaard aan den hun ten laste gelegden diefstal van platen uit het archief der in richting en ieder veroordeeld tot een jaar gevangenis straf mot aftrek der ougeveerS1/» maand preventieve hechtenis. Beroepen: tc Oosterland (Zeel.), G. Smit, cand. te Kruiningen; te Borsselc (cl. Goes), H. J. van Geinert te Maashommelte ïïeeze c.a., A. K. Gezel schap te Kockingente Krommeniedijk c.a., J. van Loon te Ivrimswerdto Muiden, A. ten Have te Polsbroek. Bedankt: voor Surbuizum, door K. de Vries te Hellendoornvoor Renesse. door J. D. D. Ankeringn te Hijlaard; voor Ossendrecht en Woensdreckt door J, A. T. Spcrna Weiland tc Dongen. Ge rep. Kerken. Beroepen: tc Doesburg (2e maal), C. A. Ramen Amsterdam. Aangenomen: naar Klundert door J. D. van der Velden te Middelburg; naar Hantum c.a. (Fr.) door B. J. Heeres, cand. te Idsingahuizcn. B c d a n k tvoor Oudega c.a. door B. van der Werff, cand. to Drachtenvoor 's-Grnvcnhage B, Kamcrik en Overschie, door W. H. Gispen Jr., te Breukelenvoor Gaastmeer, door B. J. Heeres, cand. bij de V. U. R.-K. Kerk. De bisschop van Roermond heeft benoemd tot professor te Rolduc, den heer Jos. Heiligers, uit het seminari te Roermond. Remonsts. Broederschap. Voor de vacature in de gemeente van Amsterdam, ontstaan door het emcritart van dr. G. van Gorkom, is het volgende viertal opgemaaktdr. J. A. Beyer- man te Groningen, ds. A. Karei E. Horst tc Lochcm, ds. J. H. W. Bisschop Boele tc Dokknm en dr. J. H. de Ridder te Rotterdam. Middelbaar Onderwijs. Aan de Polytechnische school te Delft zijn voor den nieuwen cursus ongeveer 559 ingeschrevenen. Hieronder zijn 153 voor de eerste maal. De landbouwtentoonstelling.. Tot bijwoning der plechtige opening van de landbouwtentoonstelling te 's Gravenbage a. s. Zaterdag, zijri een 600-tal personen uitgenoodigd. Onder meer zijn geïnviteerd de vice-president en de leden van den Raad van State, de Mi nisters, hoofden der departementen, de secre tarissen-generaal van alle ministeries, de voor zitters en de le(len der beide Kamers van de Staten-Generaal, de Commissarissen der Koningin in de provinciën Noord- en Zuid-Holland, de leden van Gedeputeerde Staten van Zuid-Hol land, burgemeesters, wethoudei-s en alle leden van den Gemeenteraad der Residentie, alle rijkslandbouwleeraren In den lande en de zui- velconsulenten in de verschillende provinciën enz. enz. Aan den gemeenschappelijken maaltijd in het Koninkl. Zoölogisch Botanisch genootschap zijn o.a. genoodigd de gedelegeerden van alle zuster verenigingen der Hall. Mij. van Landbouw, de leden van de afdeeling 's-Gravenhage dier maat schappij en de feestcommissie. Wegens de vele aanvragen tot deelneming aan dit diner herinnert het hoofdbestuur aan de wenschelijkheid om uiterlijk 20 September te doen blijken van den wenscli om tot de deelnemers te beliooren. Het tentoonstellingsterrein is aangesloten aan het intercommunale telefoonnet. He Irand der Arnhcmsche tentoonstelling. Het is, wanneer men op het terrein van den brand komt, alsof men gedroomd heeft dat er een hoofdgebouw gestaan heeft. Daar, waar in een halven cirkel dat toch nogal pretensie makende bouwwerk verrees met zijn smaakvol middengedeelte, zich als opwerkend legen den met hoog hout bezetten heuvel, vindt men geen spoor meer, noch van wanden, noch van daken, noch van torentjes, noch van winkelgalerij, niets, niets meer. De vrij groote ruimte is toch gevuld geweest; er waren toch nog al groote stukken bij de geëtaleerde werkstukken, maar niets, niets dan puin is er overgebleven. En dat na een klein uur brandens. De groote collectiën rijwielen, de piano's, de koperen etalagestukken van Bruns, de zeer fraaie inzending marmeren schoorsteenmantels, grafmonumenten en platen van de Arnh. Steen houwerij, de Chineesche theekiosk, de meubelen, de naaimachines, de boekwerken, de rijke col lectie pelsen, de enkele rijtuigen, het touwwerk, de vaten, de flesschenpyramiden enz. enz., er is niets meer van over. De brandkasten ver- blakerd, ineengeschrompeld, ziet men nog boven het puin uitsteken, dat is al. Overigens is er geen stuk te herkennen zelfs. Er was gistermiddag, toen liet terrein voor het publiek toegankelijk werd gesteld, natuur lijk een grooteu toeloop van nieuwsgierigen. Iedereen trof het vreemde van het verschijn sel, dat de kolossale remise van het landgoed, een stevig steenen gebouw, dat indertijd meer dan een ton heeft gekost, ook een prooi der vlammen is geworden, terwijl het toch opgc- ruimen afstand van het verbrandde hoofdge bouw staat en tusschen beide gebouwen de Doolhof is gelegen, welks houten schutting en linnen tentdakje niet geblakerd zijn. En nog vreemder stond men te kijken toen men hoorde dat de wassenbeeldei.galerij in dit steenen ge bouw pas een nadat het geheele hoofdgebouw in puin lag, in brand geraakte. Tegenover dit feit gesteld, verwonderde bet niemand dat de justitie, op het terrein een onderzoek instellende jhr. mr. Nahuys, be noemd raadsheer, was misschien nog voor het laatst als officier van justitie in functie den eigenaar van die wassenbeeldengalerij een ver hoor afnam, dat zijne voorloopige arrestatie ten gevolge heett gehad. Er wordt over de assurantie het een en ander verteld, dat dient gecontroleerd te worden. Wij bedoelen dat de cijfers, die het publiek gerucht noemt, misschien niet geheel juist zijn. Dat de wassenbeelden voor f13,000 waren geassureerd, is misschien een cijfer dat de verbeelding heeft in de wereld gebracht, in verband met de voorloopige aanhouding. Een feit is het echter, dat de meeste in zenders hunne goederen te laag hadden ver zekerd, zoodat voor hen de schade, behalve het ontriefd zijn, niet gering is. Er was juist op het terrein een kermis be gonnen, die den eersten middag een kolossalen toeloop had. De arme menschen zijn in eens tot nietsdoen gedoemd, want van kermishouden is nu geen sprake meer. Hendrik de Jong. In de Arnh. Ct. wordt medegedeeld dat de pas uit de gevangenis ontslagen Hendrik de Jong, bekend in verband met de verdwijning van de twee vrouwen, Zaterdagnacht weder in hechtenis is genomen. Hij had weder verkeering gezocht met een meisje, dat hij op de tusschen Arnhem en Rot terdam varende boot had leeren kennen. Met haar bezocht hij Velp en Oosterbeek. Te Velp wilde hij een huis huren, te Oosterbeek onder handelde hij over het koopen van een huis. Toen hij het meisje onder valsche voorspiege lingen f 18 afhandig wist te maken, heeft de justitie er zich mee bemoeid. Hij had een val- schen naam aangenomen. Volgens het N. v. d. B. schijnt het, dat uit latingen omtrent de beide verdwenen vrouwen de justitie tot dezen stap hebben bewogen. Volgens de N. Arnh. Ct. had De Jong sedert zijn invrijheidsstelling connecties aangeknoopt met eene weduwe te Arnhem, wier geheele vertrouwen hij door het opgeven van valschen naam en qualiteit wist te winnen. Hij gaf voor te zijn een fabrikantszoon, die zijn koffers in een hotel te Rotterdam had staan, zoodat hij op dit oogenblik zonder kapitaal was. Toen de koflers echter lang uitbleven, maakte hij gebruik van een courantenbericht in een der bladen omtrent het overlijden van een hotel portier en vertoonde hij aan de vrouw een waarschijnlijk door De Jong verzonden tele gram, waarin de hotelhouder hem berichtte de koffers niet te kunnen afgeven, voordat hij zelf ze had uitgezocht. Bij de arrestatie bleek, dat De Jong een verzameling couranten bij zich had, waarin nogal huwelijksadvertenties voorkomen en men beweert zelfs, dat hij ook te Utrecht en te Nijmegen reeds weder connecties had aange knoopt. Bouwkunst. Hedenochtend te 11 ure werd in do Socie- teit«zaal der Diergaarde te Rotterdam de aige- meorie vergadering gehouden van de Maatschappij tot bevordering der Bouwkunst. Langs de wanden der." zaal waren gee.xpo- seerd tal van fraaie ontwerpen van bouwkunst, waaronder de detail-teekeningen der Remon- strantsche Keik te Rotterdam, door de H.H, 11. Evers en J. P. Stok Wzn; deProtestantsche kerken aan de Jacob Catsstraat en de Oranje- boomstraat uoor den beer B. Uooykaas Jr.; een kantoor en pakhuis aan de Houttuin, een in aanbouw zijnd huis aan de Sehiekade en het Heilige Geesthuis aan de Gerard Schoiten- straat door den heer J. Verheul Dzn,, de in dustrieschool voor meisjesde restauratie Stroomberg en een pand aan de v. Vollenhoven- straat door den heer A. W. Meyneken, plannen van het zg. Witte Huis door den heer W, Molenbroek en de Villa Caukrie, door den heer B. II. Beijderwellen. De voorzitter der afdeeling, de heerH. Craruer, heette de leden welkom in Rotterdam. Achttien jaar was het geleden dat de Maatschappij te Rotterdam vergaderde. Werd toen reeds door den voorzitter er op gewezen dat Rotterdam belangrijke uitbreidingen had ondergaan, na dien tijd heeft dit op nog grooter schaal plaats gehad. liet zou dus ondoenlijk zijn dit alles thans to bezichtigen. Hij hoopte mitsdien dat de keuze daarin gedaan, de goedkeuring der leden mocht wegdragen. De heer A. L. Salm G.Bzn., voorzitter van het hoofdbestuur, te Amsterdam, bedanktP oen heer Cramer voor zijn welkomstwooid en trad voorts in een herinnering aan de oprichting van de afdeeling Rotterdam, welke, dank den ijver van velen, in bloei verkeert. Hulde bracht hij aan hetgeen de lieer Cramer ten behoeve van de afdeeling gedaan heeft. Voorgesteld weid tot eerleden te benoemen de hli. H. Buis, burgemeester van Brussel, en V. Dufnortier, voorz. IVe Intern, congres van architecten te Brussel, architect aldaar. Dit voorstel werd bij acclamatie aangenomen. Na nog eenige verdere mededeelingen werd liet woord gegeven aan den heer Henri Evers, die een causerie hield over den bouw van de nieuwe kerk der Remonstrantsch-gereformeerde gemeente te Rotterdam. Spr. begon met er op te wijzen dat de aan leiding tot het bouwen vau de nieuwe kerk niet alleen gelegen was in de noodzakelijkheid om ruimte te verkrijgen, maar vooral ook de legg'ng van het oude gebouw, dat herhaaldelijk door overstrooming geteisterd werd. Daarom was het ook noodig naar een ander terrein uit te zien,dat gevonden werd aan den Westersingei. Aan de hand van de geëxposeerde teekenin- gen gaf spr. daarop een verklaring van het ge bouw, dat ruimte moest bevatten voor 1300 personen, met een galerij in plaats van twee zooals in het oude gebouw, benevens de noodige zijkamers voor het houden van catechisatiën, kerkeraadsvergaderingen, vergaderingen van diakenen en ouderlingen enz. en eindelijk ook een afzonderlijk gebouw voor de hoogst belang rijke bibliotheek der Broederschap. Inmiddels werd ook de aandacht gewijd aan de verkrijging van behoorlijk licht, terw'ijl de accoustiek niets te wenschen overlaat. In bijzonderheden trad spr. voorts over het gebezigd materiaal, de inwendige bouw en ver siering, waarb'ij streng in het oog gehoudeu is de ernst van het gebouw. "Wat het aanbrengen van versiering in protestantsche kerken betreft, wees spr. er op dat daartegen bij velen nog ernstige bezwaren bestaandaarbij verheugd hij er zich dan ook in dat dit kerkbestuur daar mede gebroken heeft, en het gevoel voor het schoone gemeend heeft niet te moeten buiten sluiten. De voorzitter bracht den heer Evers den dank der vergadering voor het gesprokene, waarin hij niet alleen een duidelijke verklaring van liet geheel, maar vooral ook het hoe en waarom zoo duidelijk had uiteengezet, waardoor zijn voordracht hoogst leerijk was. De voorzitter noodigt alsnu de aanwezigen uit gebruik te maken van de gereedstaande ververschingen om te half een gereed te zijn voor het bezoek aan de Remonstrantsche kerk te brengen. De heer Lelieman herinnerde nog hoeveel nut van de Rotterdamsche afdeeling is uitgegaan en sprak de hoop uit, dat de Rolterdamsche afdeeling moog groeien en bloeien en zich aan sluiten bij de Vereeniging «Bouwkunst en Vriendschap", vertegenwoordigende de jongeren in liet vak. Daarna werd de vergadering gesloten. Des middags werd een boottocht gemaakt en de havenwerken bezichtigd. Een diner in de Diergaarde besloot de samen komst. Naar men ons seint is heden te 's-Graven hage overleden de heer dr J. Haver Droeze, oud-officier, laatstelijk 1 eeraar aan de H. B. S. met driejarigen cursus aldaar. In den Franschen ministeri-aad deelde Méline gisteren mede, dat volgens officieele opgaven de graanoogst van Frankrijk op 88,556,890 HL. geschat wordt bij een bebouwde oppervlakte van 6,544,860 HA., tegen 119,742,416 HL op 6,870,352 HA. in 1896. President Faure heeft een besluit geteekend, waarin naar aanleiding van de reis naar Rus land aan 463 personen gratie wordt verleend.

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 3