Di Tirtorea aan list MlcMcanmeer. Balduin M o i. l h a u s e n. 51''" jaargang. Donderdag 16 September 1897. N°. 9424. scnouw Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, FJETJ ILLETOISr. Coöperatief Congres. UITGEVER: H. J. C. ROELANTS. BUITENLAND. BINNENLAND. ABOHSSMBftTSPRijg voor Schiedam, per kwartaal f 0.90 omliggende plaatsen, p. kwart. - 1.06 franco per post, p. kwartaal. - 1.30 Afzonderlijke nommerso.02 BUREAU: BOTER STRAAT ÏO, Telephoon No. 123. Advehtentibpiujsvan 1—5 gewone regola met inbo- grip van eene Courantf 0.52 Iedere gewone regel meer- 0.10 Bij abonnement wordt korting verleend. OTer de wateringen en heinslooten in bet Oud en Jiienw-west-frankclaud. WAARSCHUWING. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS VAN SCHIEDAM, Gezien art. 9 der verordening op het reinigen en op de gevorderde breedte en diepte houden van de wateringen en heinslooten in het Oud- en Nieuw- west-frankeland binnen genoemde gemeente, van den 19den Mei 1881. Brengen ter kennis van de eigenaars van landerijen, huizen en erven 111 genoemd Frankeland, dat op Don- ierdag den 30sten September 1897, des voonniddags ten 10 ure, eene SCHOUW zal gedreven worden over bovenbedoelde wateringen en heinslooten. Wordende bij deze ieder, dien zulks mocht aangaan, gewaarschuwd, te zorgen, dat aan het bij de boven aangehaalde verordening voorgeschrevene alsdan be hoorlijk voldaan zij. En opdat niemand hiervan onwetendheid zoude kun nen voorwenden, zal deze worden afgekondigd waar het behoort. Schiedam, den !5den September 1897. Burgemeester en Wethouders van Schiedam VERSTEEG. De secretaris VERNÈDE. Algemeen overzicht. Schiedam, 15 September '97. 'tSchijnt nu toch waarlijk ernst te worden met den vrede. Veelbeteekenend althans is het bericht, dat de Koln. Ztg. onder dagteekening van den 13en uit Konstantinopel ontving: «Tot hedenavond is het vredesprotocol »nog" niet door de gezanten onderteekendwel is men het over alle punten eens geworden. De oor konde is met toestemming van allen opgesteld, en de onderteekemng kan ieder oogenblik ver wacht worden." De Times ontving een soortgelijk bericht, maar drukt daarnevens af bovenvermeld tele gram uit de Kóln. Ztg.. met de bijvoeging, dat ditmaal de bevestiging van haar eigen bericht uit Duitschland komt, uit het land, vanwaar tot nog toe in hoofdzaak de moeilijkheden zijn uitgegaan. Toch zou men zich licht met een ijdele hoop vleien, wanneer men dacht, dat nu alles in het reine was. Immers, behalve de mogendheden hebben ook Turkije en Griekenland nog een stem in het kapittel, en hoogst twijfelachtig blijft liet nog altijd, hoe die hun stem zullen uitbrengen. Welke bepalingen men nu heeft vastgesteld over de ontruiming van Thessahë, is niet met Naar 14) «Oom riep zij naar den toren naar boven e sergeant Cartridge I" nog doordringender, tver- geef mij wat ik doe Het moet geschieden, om uwentwil ter wille van ons allen Zij nam niet eens den tijd om een laatsten blik te werpen op het stoomschip, zoo snel ver dween zij in het huisje. In het volgende oogen blik echter werden de beide vensters aan de zee zijde verlicht. Heller en heller werd het. Venster ruiten Eprongen in stukken binnen begonnen ge makkelijk ontvlambare voorwerpen te branden door onvermoeide armen opeengestapeld. Wijd open stonden de deuren, den weg open latend aan den tocht die de vlammen deed aan wakkeren. Een zwarte rook stroomde er uit da vensters maar eerst toen langgetongde vlammen naar buiten sloegen, en door den storm voortgedreven oplekten tegen de droge daksparren, hield Charitas niet haar werk op. Bijna onmachtig waggelde zij naar dan toren. Op da bovenste naar de poort leidende trappen hrnkte zij neder, om vandaar tusschen de boomen door de zee te overzien. In doodelijke spanning lette zij op de ongewis schommelende lantaarns. zekerheid bekend nog; maar men wil weten, dat Tliessalie ontruimd zou worden onmiddel lijk na de betaling van den eersten termijn der oorlogsschatting, groot 25 millioen, aaD de Ottomaansche Bank, de eenige bank, die zich met deze transactie wilde belasten. Dat Duit«chland allerminst tot toegeven tegen over Griekenland bereid is, blijkt nogmaals uit hetgeen de minister-president Ralli heeft mede gedeeld. Deze verklaarde n.I., dat Duitschland had te kennen gegeven, niet in eenige discussie te willen treden over de inkomsten, die Grieken- kenland aanbiedt voor den dienst der leening ten behoeve der oorlogsschatting, voordat de financieele controle der mogendheden is inge steld. Daarentegen hebben de mogendheden de voorstellen van Griekenland aangenomen, om trent het hervatten der handels- en vrije scheepvaartbetrekkingen tusschen Turkije en Griekenland, en de benoeming eener interna tionale commissie voor het repatrieeren der bewoners van Thessalië vóór het sluiten van den vrede. De Grieksche Kamer komt de volgende week weer bijeen, en zal dan, naar men hoopt, te beraadslagen hebben over het praeliminaire vredesverdrag. Na de officieuze mededeeling in de Nordd. Allg. Ztg., dat er geen sprake was van een kanselierscrisis in Duitschland, heeft men verder vrijwel het zwijgen bewaaid over deze zaak. Nochtans met geheel. Behalve de verschil lende wijzen waarop deze mededeeling is ge- commenteerd, waarin men slechts een tijdelijke handhaving van den bestaanden toestand wil zien, volgens sommigen omdat vorst Ilohenlohe zulk een jgemakkel'yk" kanseher is, gaat men voort zich te verdiepen in gissingen over den vermoedelijken opvolger van Ilohenlohe. Men heeft reeds gesproken van den nieuw- benoemden staatssecretaris van buitenlamKche zaken Von Bülow, daarna van Von Miquel, vervolgens is zelfs de pur-sang reactionnaire generaal Von Bülow genoemd, en thans vindt men den naam van graaf Hatzfeld, opper- piesident van Silezië, in verschillende bladen. Die candidatuur, waarvoor niet de minste aanleiding bestaat, is blijkbaar een proefballon. Maar uit dit oogpunt beschouwd, is het niet zonder belang te vermelden, dat graaf Hatz feld doorgaat voor een warm aanhanger van het concentratie-program van Von Miquel. Dat vorst Hohenlohe spoedig zijn ambt zal neerleggen, acht men in ieder geval zeker; en het is niet onmogelijk, dat juist de tallooze commentaren in de Duitsche bladen den Keizer er toe hebben bewogeD, zijn kanselier nog aan het bewind te laten. Keizer Wilhelm laat zich, ook schijnbaar, niet gaarne ooor de publieke opinie influen- ceeren. Hoofdstuk V. De Koningin van het Westen had sedert den middag dapper tegen wind en golven opgeweikt. Ver was zij reeds gevorderd, zoover dat zij bij helder weder de vlakke oever niet meer te zien zou zijn geweeststeeds was Frank in de richting voortgegaan, die hem door het kompas werd aan gewezen eerst tegen den avond, toen de regen ophield, was hij liet land weder genaderd. Het was omstreeks dezen tijd, toen de kapitein Frank aan het roer afloste om hem eerst dan weder zijne plaats af te staan, wanneer de vuur toren van den ouden Cartridge in het gezicht zou komen. Doch uren verliepen, mijlen na mijlen volgde de Koningin van het Westen met halven wind de richting der golven, maar nergens werd er iets zichtbaar wat op een licht geleek. Tot op een halven mijl naderde het schip de door den zwarten hemel nog onbestemder schijnenden oever een gezichtsbedrog was ondenkbaar doch vergeefs zag men naar het signaailicht uit. Half verlicht door het schijnsel dat van het kompas uitstraalde, stond de kapitein op het verhoogde platvorm voor het stuurrad, met beide vuisten de spaken om klemmend. Zijne tanden knarsten van geweldige opwinding op elkaar met gloeiende blikken lette hij op het heen en weer gaan van de magneetnaald. Frank trad op hem toe. «Ware de nauwkeurigheid van den ouden Car tridge niet boven allen twijfef verheven," zoo be gon hij, »dau zou ik gelooven, dat hij zijne lampen heeft laten uitgaan, want naar mijne berekening moest de toren in schuine richting voor ons lig- Spanje dooi leeft moeilijke tijden. Inwendige verdeeldheid en bedorven gouver nementen hebben het eens zoo rijke en machtige land aan den rand des afgronds gebracht. Stuk voor stuk zijn de rijke koloniën aan het moederland ontvallen, en thans dreigen ook Cuba en de Philippijnen zich voor goed te zullen afscheuren. De liberale leider Sagasta ziet de toekomst donker in. In een gesprek verklaarde hij, dat, in stede van te verminderen, de opstand op Cuba belang rijke vorderingen heeft gemaakt, en dat op de Philippijnen de toestand nog steeds hoogst ernstig is, omdat de door generaal Polavieja aangevraagde versterkingen niet zijn gezonden. Met den dag, zei de liberale leider, verliezen de vrijzinnigen den moed en wijden zij zich aan de propaganda voor hun beginselen. Men kan zoo meende hij de toekomst niet zonder bezorgdheid tegemoet zien. De heer Sagasta voegde er bij, dat hij niet geloofde aan eendracht onder de conservatieven, zoolang generaal Azcarragua aan het bewind blijft, en hij dacht niet, dat de tegenwoordige Kamer kon bijeenkomen. Alleen de liberale partij zou de belangen van het land kunnen verzekeren. Over de houding der Vereenigde Staten liet Sagasta zich niet uit. Deze verklaring geeft in ieder geval een be vestiging van de algemeen gekoesterde opinie, dat de liberalen hun neutrale houding zullen laten varen, en trachten aan het bewind te komen. Of het onder hun leiding beter zal gaan op Cuba? Op dit oogenblik staan de zaken al zoo slecht mogelijk. Verschillende Amerikaansche en Engelsche bladen deelen mede, dat de insurgenten ook Consolacion del Sur, in de provincie Pinar del Rio, hebben genomen. De geheele bezetting, 200 Cubanen, die trouw waren gebleven aan Spanje, zou over de kling zijn gejaagd. Bovendien zouden zij een trein hebben doen ontsporen, waai by 7 soldaten gedood en 45 gewond werden. Eindelijk zou generaal Luque gedwongen zijn naar Manzauiilo terug te trekken. Op dien terugtocht zou hij zestig vrouwen en een groot aantal kinderen hebben laten vermoorden. De regeering spreekt deze berichten evenwel ten sterkste tegen. Gemengde Mededeeling en. De Fransche Kamers zullen waarschijnlijk 19 October bijeenkomen. De Kamer van instructie der Seine heeft haar oordeel geveld in de zaak-Arton. Formeele bevelen waren gegeven, dat van dit vonnis geen mededeeling zou worden gedaan gen maar het is kwaad rekenen nadat wij een hall dozijn uur met tegenwind en tegen zware stortzeeën in zijn opgestoomd." «Eer zou 't geheele Michiganmeer uitdrogen, eer Cartridge of liever, zijne nicht zou dulden, dat wij een sprankje licht te kort kwamen," antwoordde de kapitein en hij wierp het stuur nu zoover om, dat het schip evenwijdig met den oever begon te loepen, zoodat het viak bij den vuurtoren op de zandbank moest komen te stranden «ik wil naar dan duivel loopen als ik weet waar wij zijn «voorbij den vuurtoren zijn wij nog in geen ge val." i) Wij' moesten liever de volie zee weer opzoeken", merkte Frank kalm op, «de regen is opgehouden en vandaar uit kan het licht ons niet ontgaan ais wij twee of drie mijlen verder in zee zijn, dan zullen wij het licht wei zien." «Om deze oude kast met den neus in de stoi t- zeetin te sturen vroeg de kapitein verbaasd, «vervloekt, hoe lang zal het nog duren eer dat wij in elkaar vallen, ik geloof niet dat wij het nog lang zuilen houden, wij moeten bedacht zijn op de redding van de manschap zijn de reddingsbooten in orde?" «Alles is klaar", antwoordde Frank zorgeloos, «binnen drie minuten kunnen ze te water zijn maar het zal nog heel wat anders moeten blazen eer wij daaraan gaan denken." «Liggen de suikervaten zoo, dat ze onmiddellijk over boord gegooid kunnen worden vroeg de kapitein met een stentorstem. «PreJes in twee helften verdeeld aan bakboord en aan stuurboord," antwoordde Frank «maar met bet over boord gooien, hebben wij onder aan de pers, voordat de beklaagden zelf in kennis waren gestDd. Niettemin weet de Ind. Beige te berichten, dat alle beklaagden naar de assisen zijn ver wezen. Gisteren is te AVilhelmsbaven het oorlogs schip te water gelaten, dat bestemd is om de Friedrich der Grosse te vervangen. Prins Heinrich van Pruisen doopte het Kaiser Wilhelm der Zweite, Men hecht in politieke kringen in Hongarije ook daarom vee! gewicht aan het bezoek van keizer Wilhelm, omdat liet de eerste maal zal zijn, dat het hoofd van een groot rijk Buda pest als hoofdstad van Hongarije bezoekt. De Figaro verneemt uit Rome, dat de Paus met aandacht de Carlistische beweging in Spanje gadeslaat. De nuntius te Madrid zou een aanwijzing hebben gekregen, waarin de Spaansche geeste lijkheid wordt aangeraden, geen deel te nemen aan de Carlistische beweging. Twee Engelsch-Egyptische kanonneerbooten hebben 14 graanschepen der Derwischen ge nomen. De stam der Djaelins belegert de Derwischen te Metemneh. De redacteur Tilak is, naar uit Bombay wordt bericht, wegens opruiing veroordeeld tot acht tien maanden zware gevangenisstraf. De drukker Bal werd viijgesproken. De Eugelsche regeering heeft den handels agent van den Emir van Afghanistan te Londen doen weten, dat, zoolang de opstand duurt, van uit Britsch-Indië geen krijgsbenoodigdheden in Afghanistan mogen worden ingevoerd. Op de goudvelden te IUondyke (Californië) is, zooals verwacht werd, hongersnood uitge broken. Ook heerscht de pest en er gaan stemmen op in de Vereenigde Staten, dat de regeering een expeditie moet uitzenden om de in gevaar verkeerenden te helpen. De bij de opstootjes te Hazleton (Pennsyl vania) gedoode mijnwerkers zijn gisteren begraven. Er deed zich geen enkel incident voor. Men verwacht moeilijkheden met Rusland en Oostenrijk, daar onder de gedooden vele Polen en Hongaren waren. Gisteren is te Delft het 3de mlernotionale coöperatief congres geopend in «de Gemeen schap" welks groote zaal met banieren feeste lijk versierd was. Het eerst werd het woord gevoerd door den eere-voorzitter, den heer Pierson, Minister van tusschen nog niet zoo'n haast; als wij den vuur toren maar eerst hebben «Ik zou u we! willen aflossen, kapitein, als u dat goed is." ging Frank na een lange pauze voort, terwijl hij vergeefs moeite deed om de duisternis te doordringen. «Nog een half uur," antwoordde de kapitein, «het schip schommelt als een wieg «Ik zal een paar dozijn vaten naar stuurboord laten brengen," viel Frank dienstvaardig in, en hij naderde de naar het onderdek voerende trap. «Dat is het juiste middel nietriep de kapi tein hem na, smaak het aan bakboord wat lichter en gooi een vijftig vaten over boord." Frank meende niet goed verstaan te hebben. »U bedoelt?" vroeg hij in twijfel. «Ik bedoel," brulde de kapitein, «dat jij mij de schade niet vergoedt, wanneer het schip door je luiheid naar den kelder gaatDaarom over boord met de vaten; want ik merk aan 'tsturen, dat de kast te zwaar geladen ligt Frank ging naar het bovendek terug, waar de matrozen, die van het bevel gehoord hadden, slechts wachtten op een wenk van betn om met den ar beid te beginnenmaar hij aarzelde zijne toe stemming te geven tot een werk, dat hij niet alleen voor ontijdig, maar ook voor geheel en ai ongemotiveerd hield. De golven bruisten, de wind huilde en floot door het takelwerk en diep zuchtten en steunden de zwaar werkende machines. Vol argwaan spiedde Frank naar de in den duisteren nacht onzichtbare oevers. Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 5