Uit de Staatscourant. STADSNIEUWS. Financiën, die met warmte het beginsel der coöperatie bespreekt, al ziet hij in deze niet het eindpunt van elke ondernemingsvorm. De voortgaande beschaving eischt juist verscheitlea- heid van dezen, die tot leven wekt. Doch daar naast is noodig associatie, solidariteitsgevoel, samenwerking. Coöperatie is een conserveerend beginsel in den edelsten zin des woordshet breekt den eigendom niet af, rnaar maakt dien algemeener. Een schoone eigenschap van haar is, dat ze is vrucht van particulier initiatief. Hierdoor wordt de beteekenis der Staats werkzaamheid niet verkleind ook deze heeft haar machtige taak. Echter vermag zij niet alles, en een barer beste hondgenooten is de coöperatie. Spreker besluit met den wen.sch uit te drukken, dat liet congres bevorderlijk moge zijn aan het doel, waarvoor het is bijeenge roepen, en dat hij in zijne rede aldus omschreef: het nut der coöperatie, maar tevens de voor waarden, waaronder zij slagen kan, beter te doen kennen. De voorzitter, de heer Yan Marken, dankte voor de gesproken woorden, van te grooter waarde, daar de spreker op het gebied der economische wetenschap zulk een hooge plaats inneemt. Prof. Treub vertaalde de rede des ministers op verzoek van enkelen in het Hollandseh. De heer J. C. van Marken opende daarna de zittingen met eene uitvoerige rede ook in de Fransche taal over De coöperatie en de arbeidende klasse. De spreker bracht allereerst een woord van hartelijk welkom aan de in grooten getale opgekomen congres-leden uit binnen- en bui tenland, daarbij zijn dankbaarheid er over uit sprekende, dat de congresleden, na de beide vorige congressen in de beide wereldsteden Londen en Parijs, thans hadden willen samen komen te Delft, en wel in het Agneta-park. Komende tot zijn eigenlijke rede, zeide spr., dat hij, toen hem de taak van voorzitter van dit congres was opgedragen en hij dus ver plicht was bij de opening er van een woord te spreken, begrepen had niet de coöperatie in haar gcheelen omvang te kunnen bespreken, doch zich wilde beperken tot dat gedeelte van het vraagstuk, waaromtrent hij door 30-jarige ondervinding de meeste ervaring had opgedaan, nl. tot de coöperatie in de nijverheid en hij zijn onderwerp beter zou kunnen noemen: de coö-peratie en de arbeidende klasse. Spr. wijst er dan op, dat dit congres niet door al zijn landgenooten met vreugde wordt begroetdat de Bond aMaatschappelijk Belang", waarvan Delft de hoofdzetel is, en de sVeree- niging van Christelijke Patroons »Boaz", de coöperatie hebben veroordeeld en volgens deze lieeren. evenals trouwens voor <le meerderheid van het Nederlandsche publiek, de idee coö peratie" gelijk staat met een magazijn van voedingsmiddelen, dat de coöperatie zich be lichaamt in een kruidenierswinkel. Spr. gaat hierna de arbeiderscoöperatie hier te lande in de 25 laatste jaren na en acht liaar resultaat sinds niet bemoedigend. Toch zijn er eenige schitterenoe uitzonde ringen, zegt spr., en hij wijst op enkele coöpe ratieve broodhakkerijen voor werklieden; op het groot succes van aEigen Hulp" te 's-Gra- venhage, ook al zijn deze alle niets vergeleken bij de schitterende voorbeelden van coöperatie in Engeland; bij de resultaten van Vooruit" te Gent, door een Anseele en een Van Bet eren groot geworden. Hierna beziet spr. de meer idiëele vorm der coöperatie, in naamlooze vennootschappen be lichaamd, en beschouwt dari de handelssyndi caten en trusts, gericht op de bescherming van de grootindustrie. Spr. wijst op de gevaren, die deze machtige coöperatie's kunnen opleveren, indien zij zich hare plichten niet bewust zijn, en op de maat regelen, die de regeeringen daar reeds tegen genomen hebben. Van de plichten, waren zij zich, vervolgde de heer Van Marken, tot dusverre niet bewust geweest tegenover den werkman, dien zij niet lieten deelen in de winsten, zeggende dat de werkman zijn loon had en het kapitaal de kans had op de verliezenAlsof de werkman de kansen niet liep van gevaar door machines, slechte werkplaatsen, enz. Dat oude argument van de kansen op verlies, die de patroon loopt, kan, zegt spr., niet langer dienen. En de onontwikkelde werkman der 19de eeuw, vervolgt hij dan, heeft niet de ironie zijner vrijheid, niet de ellende van zijn alleen- staan gevoeld. Hij heeft zich niet doordrongen van de waarheid dat de arbeider alleen niets kan, doch dat hij een deel is van den arbeid dat de arbeid is een economische kracht, die recht heeft in aanmerking te worden genomen en zich te doen gelden, niet als vijand van kapitaal en patroon, maar als derde in den hand van kapitaal en bekwaamheid. De werk man heeft de school der coöperatie verwaar loosd. Hij heeft wel geluisterd naar het »ver- eenigt u!" doch ook naar het evangelie der ontevredenheid hem door demagogen gepredikt. Maar, zegt spr., overal zijn er teekenen, die er op wijzen dat de werkman zich meer en meer afkeert van het revolutionnaire socialisme de arbeidende klasse begrijpt, geeft er zich rekenschap van dat zij hulp noodig heeft; zij ziet zich hier en daar handen toegestoken welke te nemen? Wien zal de ai beider zijn vertrouwen, zoo vaak misbruikt, schenken Waar is de zekerste steun, de oprechtste, de meest belanglooze, die niet blijft hij louter theorieën, doch die leiden zal tot het practisch doelde economische vrijmaking van den be zoldigde oude dagen t Dan wijst spr. er op hoe door die groote vennootschappen, waarop hij de aandacht ves tigde, veie kleine patioons vielen, die thans dikwerf als ondergeschikten hun krachten wijden aan een vennootschap, die een zaak exploiteert, wat zij vroeger in 't klein dedenhoe de mid denklasse in zijn ouden vorm dreigt ten onder te gaan, zooals de Vereeniging )>Boaz" zeide. Of dat een ongeluk moet lieeten Spr. beantwoordde dit bevestigend en wees op het gevaar van den grooten strijd van kapi taal en arbeid, die steeds grooter afmetingen aanneemt, omdat het komt tot eene scheiding in kapitalisten en proletariaat. Het middel tot verbetering, aldus de heer Van Marken, hebben wij in onze handen. De coöperatie van kapitaal en verstand moet wijd de deuren openen voor den arbeid als derde bondgenoot hij de voortbrenging, als derde factor, die recht heeft op alle voordealen der economische ontwikkeling, want, voegt hij er aan toe, de arbeidende klasse dient te herstellen wat zij verzuimde en haar economische opvoe ding te voltooien in de zoo leerzame school der coöperatie de coöperatie tracht hij de voort brenging den kleinen patroon, bij het verbruik de tusschenpersonen van den middenstand te verdringen bij de economische samenwerking heeft de arbeid, die zijn rangen opent voor alle klassen der maatschappij, recht op de derde plaats in het verbond van coöperatie van kapi taal en de leidende kennisde sociale recht vaardigheid eischt dat de arbeid deelt in de voordeelen van de productie en dat het bestaan van het individu beter verzekerd zij, onafhan kelijker van den wil der patroons. Waarom zouden de rechten van den arbeid niet even goed kunnen vastgesteld, niet even goed door statuten bevestigd worden, als de rechten van het kapitaal in elke handelszaak of'industrie Waarom zou een arbeidsraad, die zorgt voor de richtige uitvoering der statutaire bepalingen, minder logisch zijn dan het financieel toezicht van de commissarissen Waarom zou daardoor het prestige van den patroon of directeur ver minderd worden Deze economische bevrijding opent een schit terende toekomst voor de proletariërs van den arbeid; zij is terzelfder tijd een troostend voor uitzicht voor degenen uit den middenstand, die zich bedreigd zien, de persoonlijke onafhanke lijkheid verloren wanen; de menschelijke en maatschappelijke waardigheid door het verdie nen van loongeld vernederd meenen. Evenwel, ofschoon die sociale rechtvaardig heid in beginsel voldaan kan worden, kunnen de hoe-grootheid van het aandeel, de beperking van wederzijdsche rechten aanleiding geven, zullen zelfs aanleiding geven, tot moeilijkheden, tot strijd zelfs. Om tot algeheele verzoening tusschen kapitaal en arbeid te komen, moet nog een laatste stap gedaanvereeniging van kapitaal en arbeid, d. w. z. het overgeven van liet kapitaal of slechts een deel ervan aan den arbeidhet co-partnership. Het kapitaal niet langer meester over, doch dienaar van den arbeidde kapitalist ontvangt het loon inte rest en de premie voor de risico voor de diensten met zijn kapitaal bewezen, zoolang de arbeid die behoefde. Als man van de praktijk dagelijks geplaatst te midden van den economisclien strijd, besluit spr., wilde ik u mijn rneening zeggen over de grootsche en schoone, doch tevens zoo moei lijke taak, die gij te vervullen hebt in de sociale evolutie. Vaak onbegrepen, vaak gewantrouwd, weten wij, dat het ideaal voor ons in al zijn helder heid schittert. Met warmte werd deze rede toegejuicht. Hierna werden de verschillende bureaux vastgesteld. Presidenten zijn de heeren Van Marken en prof. Treub. Ingekomen was een telegram van minister Goeman Borgesius, met de beste wenschen voor liet congres. Des namiddags werden de sectievergaderin gen gehouden. Eerste sectie. Winstdeeling. Hier behandelde men onder voorzitterschap van den heer Charles Robert liet Engelsche systeem van winstdeeling, waarbij de geëm ployeerden in eene onderneming vooraf bepaald aandeel in de winst krijgen. Besloten werd de wenschelijkheid uittedrukken, dat dit slechts van de netto winst zou geschieden, dat ook vrouwen er in zouden deelen, en dat er geen participatie sou plaats hebben, indien niet ten minste 25 der arbeiders deel er aan hebben. Tweede Sectie. Coöperatieve Wetgeving. Onder leiding van prof. M. W. F. Treub bleek hier uit de resumtie der rapporten, dat de meeste landen de coöperatie noch bescher men noch tegenwerkenin België is het laatste het geval. Debat ontstond hier weinig, waaruit de voorzitter meende te mogen opmaken, dat men tevreden is met niet-bescherming en niet- tegenwerking, Derde Sectie. Landbouw, Voorzitter is hier jhr. Michiels van Kessenich. Besproken werd de vraagMoeten landbouw coöperaties zooveel mogelijk alle takken van coöperatie trachten te vereenigen, o? is het wenschelijk verschillende vereenigingen te stich ten voor de verschillende takken. Indien men centralisatie verkiest, hoe kan die dan in praetijk worden gebracht opdat de geheele landelijke bevolking er voordeel van trekke Uitgesproken wordt de wenschelijkheid van centralisatie. In behandeling wordt nu genomen de vraag, of ook crediet-vereenigingen in de' combinatie opgenomen moeten worden. Aangenomen wordt de wenschelijkheid om landbouwvereenigingen met credietvereenigin- gen te combineeren, mits heide een afzonder lijke administratie houden. Vierde Sectie. IIan dels rel ai i 'én Hieromtrent valt niets te melden. Voorzitter was de heer Ponti, Des avonds was er gardenpartij in het Agneta-Park en Venetiaansch feest, door den heer en mevr. Van Marken den congresleden aangeboden. De congreszaal in het gebouw »De Gemeenschap" was in een keurigereceptiezaal herschapen. Gehouwen en vijver van het Park waren prachtvol geïllumineerddoor het stille weder mocht met recht van een Venetiaansch avondfeest gesproken worden. De harmonie en het koor van de iDelftsche Nijverheid" deden zich hoorenop een plankier werden door de vereen. »Sparta" gymnastische oefeningen gehouden en tableaux-vivanls ver toond, terwijl reclame-wagens en een gefin geerde brand, in een daartoe opgebouwd oud- Hollandsche huisje, door de fabrieks-brandweer gebluscht. een eigenaardige afwisseling brachten. Er heerschte veel bedrijvigheid in het Park, omdat alle werklieden met hun gezinnen toe gang hadden. Dc Koninginnen. De Koninginnen zullen in het midden van October opnieuw Arnhem bezoeken. Het bezoek geldt ditmaal niet in de eerste plaats de gemeente, maar de Staten van het gewest. Deze hadden toch reeds vroeger en laatstelijk by de jongste ontvangst bij monde van hun voorzitter en hun Gedeputeerden den eerbiedigen wensch uilgesproken, in de gelegen heid te mogen gesteld worden H. M. te mogen begroeten en de Koninginnen in het midden der Provinciale Vertegenwoordiging te mogen zien. Met Hare gewone welwillendheid, zegt de Arnh. Ct-, heeft het tl. M. behaagd, aan dien wensch gehoor te geven en zich bereid te ver- blaren de uitnoodiging aan te nemen tot het" bijwonen van een diner, ter Ilarer eer in liet Provinciehuis te geven. Zijn wij wel ingelicht, dan zullen de Vorstin nen in den middag te Arnhem aankomen en ten huize van den Commissaris der Koningin afstappen, waar Zij dan waarschijnlijk audiëntie zullen verkenen aan autoriteiten en particulieren uit deze provincie, om daarna des avonds met de Staten en de door deze uit te noodigen gasten aan den eere-maaliijd in het Gouver nementsgebouw aan te zitten. Hare Majesteiten zullen a. s. Maandag des namiddags te 5 u. 2 min. (locale lijd) in de residentie terugkeeren. Koninklijk Instituut van Ingenieurs. Het Instituut hield gisteren eene vergadering in het lokaal Diligentia te 's Gravenhage, die door een vijftigtal leden werd bijgewoond. De heer 1. F.' W. Conrad herdacht een drietal leden, die sedert de vorige instituutver gadering waren overleden, te weten de heeren: L. J. Hiooien, J. J. van Tienhoven van den Boogaard en C. L. J. Martens, welke laatste nog de feestelijke viering van het vijftigjarig bestaan op 31 Aug. jl. had bijgewoond. Het eerst werd het woord verleend aan den secretaris J. Tideman, die een uitvoerig ver slag had samengesteld van de gehouden feest viering ter gelegenheid dat het Instituut op 31 Augustus jl. vijftig jaren had bestaan. O. m. werd door den president namens den Raad van Bestuur een voorstel gedaan betref fende het vormen van een fonds tot stichting van een gebouw voor het Instituut, hetwelk tot eenige voorloopige discussiën leidde, maar later meer au foud zou worden behandeld, Eene door het lid J. D. C. M. de Roos inge zonden verhandeling, bevattende enkele opmer kingen omtrent den gelykstroom's elektromag neet was ingekomen en werd in handen gesteld van eene commissie om advies. Politiebond. De 16e algemeene vergadering van den Alg. Ned. Politiebond werd Dinsdag te. Arnhem ge houden, onder leiding van den heer Engelman. Deze deelde o. m. mede, dat voorzitter en secre taris, ingevolge opdracht der vergadering, op audiëntie waren geweest bij den minister Van Houten, om het adres van den Bond, waarin werd aangedrongen op wettelijke regeling van pensionDeering van gemeentelijke politiebeamb ten, hun weduwen en kinderen, te ondersteunen. Tot nog toe zijn in vele gemeenten die ambte naren van deze voorrechten verstoken en zij zelve kunnen niet zorgen voor den ouden dag of hun na te laten betrekkingen. De Minister vond dit evenwel eene zaak, die geheel de ge meentebesturen aanging en wenschte trouwens het rapport af te wachten van de commissie voor Staatspensionneering. Op voorstel van het hoofdbestuur werd be sloten bjj den nieuwen minister van binnenland- sche zaken, den heer Goeman Borgesius, een audiëntie te vragen, ter aanbeveling van een aan hem te richten adres te dezer zake. De Politiebond telt nu 2841 leden en bijna 800 donateurs en begunstigers, het batig saldo van het vorige jaar bedroeg f 2603.62. Het bondsorgaan De Nederlandsche Politie zal binnenkort maandelijks verschijnen, tot nou- toe verscheen het om de twee maanden. Besloten werd de deelneming aan afd. C van de fondsen (uitkeering in eens bij over lijden) weer open te stellen, welke deelneming niet meer toegelaten was na de catastrophe-- Tuijnenburg. Het plan van de heeren Terpstra en Nol the- m'us om zulk een fonds voor leden van den Bond op gemakkelijke voorwaarden op te richten, werd uitgesteld tot er 750 a 800 deelnemers zouden zijn, waarvan minstens 2/3 gedeelte be neden den 50-jarigen leeftijd. De voorzitter werd tot lid in het hoofdbestuur herkozen. Nadat de begrooting 1888/99 was aangenomen en uit het batig saldo van bet vorige jaar een bedrag van f 700 was bestemd om aan te wen den ten behoeve der fondsen, sloot de voor zitter de vergadering. De Prins en Prinses von Wied komen thans definitief morgennamïddag te 7 ure precies in de residentie. De gewone audiëntie van den minister van Binnenlandsche Zaken zal op Zaterdag 18 Sep tember a. s. niet plaats hebben. De Tweede Kamer der Staten-Generaal zal hare eerste vergadering in het nieuwe zittings jaar houden op Dinsdag 21 September a. s., des namiddags om drie uur. Door den Commissaris der Koningin is be noemd tot secretaris van den militieraad in het 3e district van Zuid-Holland (hoofdplaats Lei den), voor de lichting van 1898, de heer A.J. J. Sinclair de Rochemont. Te Gorinchem is gisteren, na een langdurig smartelijk lijden, overleden de heer mr. J. D. van Kuij'k, sinds 1890 kantonrechter aldaar. Het bestuur der Prins Alexanderstichting is gemachtigd f4000 te besteden ter verbouwing van de stichting te Bennekom. OVERSCHIE, 15 September. Den llden October a. s. zal het 5 jaar geleden zijn, dat de alhier be staande zangvereeniging voor gemengd koor „Excel sior" werd opgericht. Dit feit zal door de vereeniging gevierd worden met het geven van hare 12de of feestuitvoering op 14 October a. s. ROTTERDAM, 15 September. Door de Vereeniging voor Gemeente- en Volksbelangen alhier, is een enquête ingesteld naar de toestanden op het kleermakersbe- drijf betrekking hebbende. Te dien einde is reeds meermalen vergaderd met de werklieden, welke daarbij hun grieven opgesomd en een loonlijst ontworpen hebben. De vereeniging is thans voornemens de patroons te hooren. Burgerlijke Stand vau Overscliie. Geboren: 5. Gerritje, d. v. A. v. Nierop en W. J. v. d. Sloot. 7. Gerrit z. v. J. v. d. Spek en A. den Boer. Overleden: 3. C. v. d. Plas, 4 tv. 6. H. Karrc- man, 4 mnd. woonachtig te Helmond. Bij Kon. besluit is benoemd tot kantonrechtor-plaats- vervanger in het kanton Oosterhout, mr. A. J. I. M. Smits, advocaat en procureur, wonende te Oosterhout. Bij Kon. besluit is, met ingang van 1 December 1897, benoemd tot leeraaraan de Rijkslandbouwwinter- school te Sehagen, G. Mays, thans tijdelijk ieeraar. Bij Kon. besluit is aan deu luit. ter zee der 2e kl. F. A. llolleman, op zijn verzoek, met 15 Sept. 1897, eervol ontslag uit den zeedienst verleend. Bij Kon. besluit is aan den ritmeester E. F. C. II. .1. baron van Tuyll van Serooskerken, van den grooten staf, adjudant van II. SI. de Koningin, vergunning verleend tot het aannemen en dragen van het orde- teeken van commandeur der orde van de Waakzaamheid of van den Witten Valk, hern door den groot-hei tog van Saxen-Weimar Eisenacb geschonken. Marine. De le luit bij het korps mariniers C. P- v. Borselen, dienende aan boord van Hr. Sis. logement schip Buffel, wordt met 1 Oct. a. s. ter beschikking gesteld van den commandant van het korps en ver vangen door den 1 en luit. G. Faassen. Do adelborst Ie kl. bij de Kon. Ned. marine-reserve D. 1. Visser, thans dienende aan boord van Hr. Sis. instructieschip Gier, wordt met 21 Sept. a. s. over geplaatst op ïlr. Sis. monitor Krokodil. De adelborst le kl. G. L. de Bruyn, dienende aan boord van Ilr. Ms. fregat Van Speyk, wordt met iö Sopt. a. s. overgeplaatst in de rol van Ilr. Ms. wacht schip te Willemsoord. Bij Kon. besluit is aan den ontvanger der directe belastinren en accijnsen J. Ilanegraaff van der Colff te Dongen c. a. eervol ontslag verleend, behoudens ozmspraak op pensioen. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot ontvanger der successie te Utrecht G. 11. Peters, thans te 's-!Ierto- genbosch; tot registratie-ontvanger te Zaandam D. SI. v. d Veen, thans te Alkmaar; te Beesterzwaag G. ten Cate, thans surnumeraii en commies ter directie te Amsterdam; te Druteu W. W. Kalis, thans surnume rair; te Holwerd P. A de Jong, thans surnumerair. Zooals wij in een onzer vorige nummers mededeelden was een verzoek gericht tot de besturen der verschillende hier bestaande werk- liedenvereenigingen om met elkaar een vergade ring te houden ter bespreking der plannen voor viering van het a.s. Kroningsfeest. Die vergadering had gisteren plaats in het Verkooplokaal dat te klein bleek om de talrijk opgekomenen te bevatten, zoodat die tot in het portaal een plaatsje moesten zoeken.

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 6