51'" jaargang. Vrijdag 17 September 1897. N°. 9425. De Tutten» aan let Miclipmeer. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, Kennisgeving. FETJIXTLETOJSr. UITGEVER: H. J. C. ROELANTS. BUITENLAND. F: Abonnementsprijs voor Schiedam, per kwartaal f 0.90 omliggende plaatsen, p. kwart. - 1.05 franco per post, p. kwartaal. - 1.30 Afzonderlijke nommers0.09 BUREAÏJBOTE35STKAAT TO, Tclephoon Ko. 123. Advert entibprijb van 15 gewono regels met inbe grip van eene Courantf 0.52 Iedere gewone rege! meer- 0.10 Bij abonnement wordt korting verleend. Inrichtingen welke gevaar, schade oi hinder kennen veroorzaken. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS VAN SCHIEDAM, Gezien het verzoek van IC. L. en D. VRIIENHOEK om vergunning tot oprichting van een paardenslachtenj, op het erf behoorende bij het pand aan den Rottei- üamschen dijk no. 19, kadaster sectie L, no, 1597. Gelet op de bepalingen der Hinderwet Doen te weten dat voormeld verzoek met de bijlagen op de secie- tanc der gemeente is ,er visie gelegd dat op Donderdag der. 3Osten September a s., des na middags ten 2 ure, ten raadhuize gelegenheid zal uorden gegeven ora bezwaren tegen het toestaan van dat verzoek in te brengen en die mondeling of schrif telijk toe te lichten; en dat geduiende drie dagen, vóór liet tijdstip hierboven genoemd, op de secretarie der gemeente, van de schafturen, die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis kan worden genomen. En is hiervan afkondiging geschied, waar het be hoort, don lGden September 1897. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VERSTEEG. De secretaris YERNÈDE. Algemeen overzicht. Schiedam, 16 September '97. Met groote hardnekkigheid houden in de Duitsche pers de berichten aan, dat vorst Hohen- lohe spoedig als kanselier des rijks zal aftreden, en met even grooten ijver verdiept men zich in gissingen over de vraag, wie zijn opvolger zal wezen. Inderdaad schijnt het thans vrij zeker te zijn, dat vorst Hohenlohe spoedig zijn ambt zal neerleggen. Uit zeer goede bron kan de Freisinnige Zei- tung althans mededeelen, dat het kanselier- schap aangeboden is aan generaal von Bülow, commandant van het 14de legercorps, een zwager van generaal von Hahnke, chef van 's Keizers militaire kabinet. Generaal Von Bülow heeft zich nooit in de politiek bewogen, en staat bekend als ultra conservatief. Zoo is hij steik tegen de hervorming van het militaire strafrecht, het teere vraagstuk, dat vorst Hohenlohe niet heeft kunnen oplossen. Zijn poging om het militaire strafrecht te hervormen is, zooals men weet, mislukt. Een man zonder politiek verleden, die hoven- dien het met den Keizer eens is, waar het be treft de handhaving der suprematie van het leger, een beteren kanselier zou Wilhelm II zich moeiljjk kunnen wenschen. Naar Balduin Möllhausen. 15) Een afgeloste stoker trad op hem toe. nMoet de koopwaar over boord gaan," fluisterde deze, «dan is het geen slechtheid eerst een hand vol suiker er uit te nemen om een lekker glas whisky klaar te maken, maar ik wil hangen als er in alle vaten samen genoeg suiker is voor een enkel glas groc". Zoo sprekend bukte hij zich naar beneden en nam uit een vat waarvan eenige duigen waren ingeslagen, een handvol af en bood het aan Frank aan «Zand, bij al wat heilig is 1riep Frank ver baasd uit. «Geen vat over boord," beval hij daarop, «geen vat voor de kapitein het heeft gezien Hij moet weten wat voor soort vracht men aan boord heeft gesmokkeld." «Land vooruit 1" klonk het plotseling uit den mond van den uitkijk. «Land vooruit, kapitein riep Frank verschrikt. «Stop de machines beval hij in een adem aan den machinist. «Vooruit de machine!" brulde de kapitein woedend tot den machinistnog voordat deze Franks bevel had opgevolgd. Of evenwel de bron der Freis. Ztg. inder daad sgoed" mag heeten, zal de toekomst moeten leeren. Door tal van omstandigheden is de vei houding lusschen Duitschland en Engeland, eens zoo vriendschappelijk, meer en meer vijandig ge worden. Men mag veilig aannemen dat niet de riva liteit op koloniaal gebied, noch de wijze, waarop Duitschland in Zuid-Afrika Engeland den voet dwars heeft gezet, de groote oorzaken van deze slechte verstandhouding zijn. Althans niet in de eerste plaats. De ware reden is gelegen in de ontzaglijke vlucht der Duitsche handel en industrie, die de eens opper machtige Engelsche nijverheid dieigen te over- vleugen, zoo zij ze al niet overvleugeld hebben. Een bewijs dier animositeit vindt men in de herhaalde tegenwerking die de Duitsche diplomatie te Konstantinope! ontmoet bij de Engelsehe regeering. Dat eindelijk eenige overeenstemming is ver kregen, is volgens het Neues Wtester Tagablatt te danken aan koning Humbert van Italië, die Engeland en Duitschland tot elkaar wil brengen. Het blad schrijft liet volgende sin kringen, die in relatie staan met de Italiaaiische regeering, wordt het bericht be vestigd, dat koning Umberto zijn invloed heeft aangewend om een verbetering aan te brengen in de betrekkingen tusschen Duitschland en Engeland, Daarmede brengt men ook in verband de tegenwoordigheid van generaal Ferrero, den Italiaanschen gezant te Londen, bij de manoeu vres te Homburg. «De gezant schijnt in opdracht te hebben, de toenadering tusschen Duitschland en Enge land, waarnaar men te Londen streeft, vooral met het oog op de maritieme belangen van beide landen, te bevorderen". 'tls ook volkomen in het belang van Italië als middelaar in deze op te treden. Italië, door het Drievoudig Verbond tot samengaan met Duitschland genoodzaakt, be hoeft nochtans de vriendschap van Engeland, met het oog op zijn Afrikaansche politiek. Misschien staat ook het aangekondigde bezoek van den prins van Wales te Rome, met het doel een samenwerking van Engeland en Italië in Afrika tot stand te brengen, evenzeer in verband met deze poging tot verzoening van koning Umberto. Maandag 1.1. heeft de Koningin-Regentes van Spanje den nieuwbenoemden Amerikaauschen gezant, generaal Woodford, ontvangen, die haar zijn geloofsbrieven overhandigde. In gewone omstandigheden zou dit slechts een weinig belangrijke gebeurtenis zijndit maal trekt dit feit evenwel de aandacht, waar men weet, dat een groot deel van het Ameri- kaansche volk zijn gevoelens van sympathie voor de Cubaansclie insurgenten niet verheelt. «Over boord met de vaten!" kommandeerdehij dan tot de matrozen, «maak het schip wat lichter Frank, er zijn hier geen ondiepten waarover wij met halve lading niet zouden kunnen heenkomen." «Licht landwaaitsgilde de matroos op den uitkijk. Frank sprong op de borstwering, terwijl de matrozen nu in werkelijkheid begonnen het eene vat na het andere in de schuimende golven te werpen. Zijn blikken richtten zich daarheen waar een helder schijnsel tusschen het struikgewas zichtbaar werd. Weldra echter volgde er een hoog opslaande vlam, welke den bekenden vuui toren tot aan zijn koepel uit de zwarte donkerheid deed voor den dag treden. Eenige seconden zag hij als versteend naar de plaats waar, gelijk hij moest aannemen, de oude Cartridge en zijn nicht thans hun schamele have hadden in brand gestoken om in het gebrek van licht te voorzien. «Land vooruitherhaalden de matrozen drin gender, en toen Frank in de aangeduide richting zag, bemerkte hij, geholpen door het brandende huis, dat zijn schijnsel ver over het meer wierp, dat nog slechts eenige honderd schreden voor het stoomschip uit de zoo gevreesde zandbank was. Het was in zijn oogen aan geen twijfel meer on derhevig, dat men hier te doen had met een sluw overlegde misdaad, waarvan de ontknooping weldra zou volgen. Het kon niet anders zijn, daarvoor spraken alle bewijzen te onwederlegbaar ten eerste de vernieuwde en verhoogde verzekering van het stoomschip, dan het ontbreken van het sïgnaallicht en het plotselinge in brand vliegen van het zeker Daarbij voegen zich de sedert geruimen tijd vetspieide geruchten, dat generaal Woodford in opdracht zou hebben, aan het Spaansehe gouvernement uiterst categorische verklaringen ter hand te stellen, die geen twijfel overlaten aan het vaste voornemen van president Mc. Kinley om op de een of andere wijze tusschen- beide te komen in den strijd van Spanje en zijn Amerikaansche kolonie, teneinde tot iedere» prijs tot een spoedige vereffening te geraken. Om koit te gaan, men vroeg zich met be zorgdheid af, of de nieuwe vertegenwoordiger der Vereenigde Staten te Madrid den vrede of den oorlog medebracht. Het blijkt, dat de pessimisten ongelijk heb ben gehad. Wel weet men natuurlijk niet, welke ge heime instructies Woodford van zijne regeering heeft meegekregen, maar de eigenhandige brief van Mc. Kinley aau de Regentes Christina is in uiterst vredelievende en vriendschappelijke bewoordingen vervat. Met groote behoedzaamheid dienen dan ook de berichten te worden opgenomen, waarin ge sproken wordt van de toebereidselen, die in de Vereenigde Staten worden gemaakt voor een evontueele botsing met Spanje. Het feit, dat de regeering te Washington oorlogsschepen heeft gezonden naar de wateren van Cuba, behoeft niet bepaald te wijzen op krijgszuchtige bedoelingen. Die manifestatie schijnt alleen te moeten dienen om nadruk te leggen op de vertoogen, vervat in een nota, die de nieuwe gezant te Madrid aan den minister van buitenlandsche zaken te Madrid zal overhandigen. Iu die nota wordt, naar men wil weten, ge wezen op het Dadeel, dat de Amerikaansche handel door den latigdurigen oorlog op Cuba lijdt. Tevens zou die nota bevatten verschillende voorstellen over de autonomie van Cuba, waarbij evenwel de qunestie van algeiieele onafhanke lijkheid van het eiland niet wordt aangeroerd. De Spaansche regeering zal vermoedelijk evenwel het voetspoor van Canovas drukken en in geen geval de tusschenkomst der Vereenigde Staten aannemen. Wellicht om dit te beter te kunnen doen heeft de regeering de invoering der hervormin gen op het eiland dringend verklaard. Tegelijk worden 6000 man naar Cuba ge zonden om de troepenmacht te versterken. Sedert eenige dagen hebben zich blijkbaar geen nieuwe moeilijkheden voorgedaan bij de onderhandelingen te Konstantinopel. De gezanten zoo werd gemeld zijn het eens geworden op de basis der voorstellen van lord Salisbury, en het geldt thans nog alleen de goedkeuring der Porto te verkrijgen om de praeliminairen te kunnen onderteekenen. Tewfik-pacha zou gisteren of heden opnieuw met de gezanten op Tophané confereeren. Zoo mooi als in deze berichten de staat van zaken wordt voorgesteld, schijnt het evenwel nog niet te zijn. in grooten nood aangestoken huis. Dan weder de lading zand, waar suiker was gedeclareerd en ver zekerd, en eindelijk de omstandigheid, dat de kapitein tegen zijne gewoonte in bij het vallen van den nacht zelf het roer had overgenomen en thans bevelen gaf, die in strijd waren met het gevaar. In zijn lioofd verwarde hij alles door elkaar en voor het hem nog geheel duidelijk geworden was, wat te doen nam hij aan het stuurrad plaats en zette zijn mond aan de spreekbuis naar de machine. «Stop de machines 1 Achterwaarts 1" riep hij krachtig naar beneden, zoodat zijn bevel onmid- delijk werd gehoorzaamd zonder dat het daarom echter mogelijk was de voorwaartsehe beweging van het schip onmiddellijk te doen ophouden. Dan ging hij naast den kapitein staan, vast besloten de spaken van het stuurrad grijpend. De kapitein zelf, door den aanblik van den gloeiend verlichten toren buiten zich zelf gebracht, verloor zijne tegenwoordigheid van geest geheel en al, toen hij zag dat hij ontdekt was. Hij over tuigde zich, dat de machines nog slechts een halve minuut hadden behoeven te werken om het stoom schip met volle kracht aan den grond te zetten, waar het snel da buit van da felle branding zou geworden zijn, terwijl de schuld voor het ongeval aan het verzuim van den torenwachter zou ge weten worden. Als verdoofd stond hij daar, willoos toelatend dat een ondergeschikte het kommando plotseling overnam. Toen achter het stoomschip met den steven op de bank stiet, zoodat het in al zijn voegen kraakte, maar toch door een groote golf weder werd op- ïmmers, te Londen wordt een communiqué gepubliceerd van dezen inhoud: «liet beiicht dat tusschen de mogendheden een overeenkomst i' gesloten op grond van de voorstellen van Lord Salisbuiy, wordt officieel voor voorbarig verklaard. De regeering kan geen nader omschreven verzekeriug geven dan dat de onderhandelingen worden voortgezet, en dat haar beloop bevredigend is." Zoo staan dus de zaken op liet oogenblik, en algemeen neemt men aan, dat alleen het instellen der financieele controle Griekenland in staat zal stellen zich de middelen te ver schaffen ter betaling van dat deel der oorlogs schatting, dat voldaan moet zijn, alvorens de Turksche troepen Thessalië ontiuimen. Men heeft intusschen hoop, dat de praelimi nairen deze week nog zullen geteekend worden, en de bijeenroeping der Grieksche Kamers in de eerste dagen der volgende week schijnt ook daarop te wijzen. Wanneer dan de viede geteekend zal zijn, mag Griekenland zich wel met alle inspanning toeleggen op de verbetering van zijn oeconomi- selien toestand. Koning George zal daarbij voorgaan. Naar uit Athene wordt bericht, wil de Koning, ter stond nadat de vrede geteekend is, een manifest uitvaardigen, ten einde een nationale vergade ring bijeen te roepen om te overwegen hoe den financieelen toestand te verbeteren. demengde Mededecltngcn. Het Folitische Tagellalt te Aken brengt een mededeeling, we! in staat opzien te haren. Het blad beweert n!., dat de vermoedelijke troonsopvolger van Oostenrijk-Hongarije, aarts hertog Frans Jozef, in 't geheim te Londen in het huwelijk is getreden met een meisje uit een burgerlijke familie te Aken. Aartshertog Frans Ferdinand zou daardoor natuuüijk afstand doen van den troon. Wanneer dit bericht de bevestiging vindt, die liet zeker nog wel behoeft, dan zou de tweede zoon van wijlen aaitshertog Karl Lud- wig, aartshertog Otto, gehuwd met prinses Josepha van Sakzen, troonsopvolger worden. Cambon, de gouverneur-generaal vanAlgerié, zal overgaan ia den diplomatieken dienst. De Engelsche regeering voert onderhandelin gen te Rome, om de Italiaansche regeering te bewegen toe te staan, dat de Engelsch-Egyp- tische troepen, die zich te Betber bevinden, naar Kassala mogen trekken, ten einde aldus de Uerwischen, wier hoofdcorps zich vóór Suakim bevindt, in tweeën te splitsen. De berichten uit Britsch-Indië worden iets beter. Zoo zouden de Mohmands, die het dichtst bij de grenzen van Britsch-Indië wonen, nei ging toonen zich te onderwerpen, terwijl in verschillende kleinere gevechten overwinningen zijn behaald. O. a. is de politiepost Sarkargati genomen om dan onder de druk der machines, achteiuit te stoomen, greep hem eene aan razernij grenzende woede aan. «Hond van een verrader brulde hij zoo hard, dat het het loeien van den wind en liet bruisen van de golven overstemde, «op de zandbank zou je het schip willen laten loopen maar ik zal het je betaald zetten En een schrede op hem toe springend, haalde hij een revolver uit zijn zak, terwijl hij snel achter elkaar twee schoten op Frank afvuurde. Maar de schommelende beweging van het schip ontnam alle vastheid aan zijn hand bet eerste schot was geheel en al mis, terwijl de tweede kogel slechts even Franks schouder raakte, die thans, aan een natuurlijke zucht naar zelfbehoud gehoorzamend, zich bukte om het wapen dat thans voor den derdon keer op hem gericht werd te kunnen ontgaan. «Muitelingbrulde de van woede razende ka pitein, terugspringend ten einde zijn pistool ge makkelijker te kunnen gebruiken. «Muiteling 1" herhaalde hij gillend. Het schot kraakte, maar hoog in de lucht suisde de kogel, terwijl de kapitein, bij zijne achterwaart- sche beweging het evenwicht verloor en van de biug naar beneden stortte. Met kracht kwam hij tegen de borstwering aan vergeefs trachtte hij zich daaraan te klampenhij duikelde er over heen en zijn doodskreet ging te niet in de schui mende golven. Wortlt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 1