De Vuurtoren m lel Miclii 51"" jaargang. bondag 19 en Maandag 20 September 1897. N°. 9427. Eerste Blad. Een nieuw gevaar. De iet reiÈMe Je Smleele wtaiiiii Hsscta kt Bijl ei Je pieenteo. FEXIILLETOJSr. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen. uitgeverTh j. c. eoelants. Abonnementsprijs voor Schiedam, per kwartaal f 0.90 n i> omliggende plaatsen, p kwart. - 1.05 franco per post, p. kwaitaal. - 1.30 Afzonderlijke nommers0.02 BUREAU: BOTE55STK.1.1T TO, Tcleplioon Xo. 123. ADvniTENTiBrmjsvan 15 gewone regels met inbe grip van cenc Courantf 0.52 Iedere gewone regel meer- 0.10 Bij abonnement wordt korting verleend. De Schiedamsche industrie, die in de laatste jaren klap op klap ontving, ziet zich op nieuw bedreigd, ja hij bedreiging is liet zelfs reeds niet gebleven. Werd nog niet lang geleden aan den gist- uitvoer naar België een spaak in het wiel ge stoken waarvan de gevolgen zich weldra zullen doen gevoelen liep de uitvoer naar Engeland nog onlangs groot gevaar van onder knellende douane-bepalingen vernietigd te zullen wor den gelukkig door tijdige voorziening van de zijde der nijveren zelf ondervangen thans is een binnenlandsche vijand komen aanrukken en het einde van den strijd laat zich verwach ten niet in Schiedam's voordeel te zijn. Weer zal er iets afbrokkelen van het ter rein dat Schiedam jaren lang schier onbestre den bezat. Gelijk men weet maken de suikerfabrikanten een bijproduct, de melasse. Tot nu toe ging dit ongestoord naar Frankrijk en Belgie, doch sedert eenigen tijd hebben die in de protectionistische wateren verzeilde rijken ook op den invoer van melasse een inkomend recht gesteld, waardoor die invoer van uit Nederland feitelijk onmogelijk is geworden, omdat zij niet meer loonend is. Gelijk het energieke fabrikanten betaamt en gelijk het hun eer is, hebben zij omgezien naar eene atic,/ i e plaatsing van hun bijproduct, doch die niet vindende, hebben zij het pad reeds vroeger door een enkele ingeslagen gevolgd en zijn zij er in geslaagd uit hun melasse spiritus te stoken, op zichzelve beschouwd een prijzensvvaardigen ijver daarbij aan den dag leggende. Doch die ijver en hun goed resultaat dreigen voor anderen de ondergang te worden. De melasse-spiritus kan gefabriceerd worden tot zulk een geringen prijs, dat de koren-spiritus daarbij gevaar loopt verdrongen te worden, en daarmede reeds bezig is. De nekslag voor onze industrie! Nu zoude misschien hiertegen weinig uit te richten zijn, indien dat ten onder brengen onzer industrie geschiedde langs natuurlijken weg. Doch dat is niet zoo. In ons vrijhandel-land worden de suiker- fabrikanten door een eigenaardig stelsel be schermd, dat wij hier niet in bijzonderheden behoeven na te gaan. Naar Balduin Möllhausen. 17) Charitas trok de lip spottend en haalde hare schouders op. «Ik kom van den vuurtoren," antwoordde zij kalm, «ik heb den geheelen weg te voet afgelegd, maar om behoefte te hebben om te rusten, daartoe had de weg tweemaal zoolang moeien zijn. Maar ik zie, dat ik reden had mij zoo te haasten neen, neen, laat die stoel maar wat wij met el kaar hebben te bespreken is snel algeloopen," «Zoaals gij wilt, miss Charitas," merkte Frank niet minder rustig op en a! spelend woog hij zijn reistasch in zijn hand, waarop hij die weer op den grond zette; een half uur later en gij zoudt mij niet meer gevonden hebben." «En waar heen gaat ge vroeg Charitas on verschillig. «Naar New-Orleans," antwoordde Frank zorge loos, rop een schip naar Caiifornië wat weet ik vee!Voor een jongen, die zijn handen uit de mouwen weet te steken, is er overal een stuk brood te verdienen." Zij krijgen een premie, die in het vorige jaar door de Tweede Kamer wel belangrijk is verlaagd en beter geregeld, doch die hen in staat stelt om feitelijk heneden den kostenden prijs hun product te leveren. Zoo ook de melasse en de melasse-spiritus. In het voorbijgaan zij hier opgemerkt, tot welke moeilijkheden dit beperkte stelsel van bescherming ook hier weer leidt. De eene kan door de bescherming leven, de andere industrie wordt er juist door doodgedrukt. Slechts door een beschermen zonder einde is liet evenwicht te herstellen, wat natuurijk onvermijdelijk ten koste van den gebruiker komt, hier zonder eenig ander tastbaar voordeel daar tegenover. Docli wat de zaak zelve betreft: Natuurlijk heeft men bij het verkenen eener toeslag-premie aan de suikerfabrikanten deze complicatie i.iet voorzien, anders zoude daar mede zeer zeker rekening zijn gehouden. "Wijziging der nog zeer nieuwe desbetref fende wet is thans niet te verwachten. Maar wat wel mogelijk is, en daarvan ont breken de voorbeelden in onz.e fiscale wetgeving niet, dat er tijdelijke maatregelen genomen worden om aan het dreigende gevaar te ont komen. Daartoe zou b. v. kunnen besloten worden tot eene extra-belasting op die melasse welke tot spiritus wordt verwerkt of op die spiritus, welke uit melasse wordt gestookteen en ander in verband met den bijslag, die nu aan de suikerfabrikanten wordt gegeven, en met den prijs, die koren-spiritus kost. Slechts wanneer dit gebeurt zal deze spi ritus zich op de inlandsche markt kunnen handhaven; anders zal zij dalen tot een prijs, waarvoor zij niet te leveren is, maar die zij zal moeten hereiken om op de wereldmarkt te kunnen concurreeren, daar voor het binnen- landsch verbruik hare productie verre te groot is. Zal er verbetering kunnen komen? Wij gelooven van wel, ook onder dit Ka binet, dat niet ongeneigd zal blijken om die euvels, welke onwillekeurig het suikerpremie stelsel in het leven riep, weg te nemen. Maar daartoe dient de regeering van be voegde zijde gewezen te worden op de thans bestaande bezwaren, en daartoe dient een be gaanbare weg om daaraan te ontkomen, te worden aangewezen. Wij hebben bij een vorige crisis in onze industrie de aangenaamste ervaringen opgedaan van betoonde energie van de zijde van de K, v. K. alhier, en speciaal van haren vol- ijverigen president. Charitas drukte hare witte tanden een oogen- blik krampachtig op elkaardan vroeg ze streng ïriioe hoog is de som die de verzekeringmaat- scliappij u heeft uitbetaald «Een kleinigheid Acht honderd dollar." »Van deze acht honderd dollar hebt ge mijn oom er zeven honderd gezondenwat heeft u daartoe bewogen »De overtuiging dat hem een zekere schade vergoeding toekwam. Zonder die daad van ver twijfeling, het aansteken van het huis, zoude het mij moeielijk gelukt zijn schip en fading voor on dergang te vrijwaren. De Soodsdienst geeft hem geen schadevergoedingIaat hem daarom van eigen geld een nieuw huis bouwen. Ge begrijpt, miss Charitas, ik deed slechts dat waartoe ik verplicht was". »Een nieuw huisje zal nauwelijks half zooveel kosten,"merkte het,meisje, als in zich zelve sprekend. »Dan mag de rest gebruikt worden om het nieuw in te richten," antwoordde Frank, on zijn horloge voor den dag halend, keek hij nauwkeurig hoe laat of het was. Charitas' lippen beefde bij dit bewijs van onver schilligheid oen blos steeg haar naar het gelaat, en Fiank strak aanziend, zeide zij met eigenaardig spottende klank Wanneer mijn oom zijn have door eigen schuld verliest, dan hebt gij daarvoor geen verplichtingen. Ik zelf heb het huis in brand gestoken om een in gevaar zwevend schip voor onde. gang te be- Uierop hopen wij niet vergeefs ook voor dit getal te bouwen. liet zal natuurlijk nooiiig zijn gegevens te verzamelen, precies te schatten het thans er- moedelijk te lijden verlies aan te wijzen de oorzaak van onduldbare concurrentie, te vinden in een verkeerd premiestelsel; te wijzen den weg tot herstel. Voor een ijverige K. v. K. een benijdens waardige aanleiding om metterdaad het nut tige van haar bestaan in het licht te stellen Uit een paar ingezonden stukken in dit blad verschenen van bevoegde zijde heeft men den omvang van het gevaar kunnen opmaken tegenspraak is niet verschenen; wij gelooven niet, dat die wel mogelijk is. Dat inen zich niet late afschrikken door kans op eventueel echec bij de regeering. Waar met warmte en beleid bij haar de belangen on/er industrie bepleit worden, daar zijn wij niet beducht voor een ongeneigd oor. Dat men vooral niet te lang vvachte, en de overtuiging ingang doe vinden, dat het niet zoo erg is, omdat men van uit Schiedam zelve niet eens klaagde! I. Tengevolge van de nieuwe wet regelende de fmancieele verhouding tusschen het Rijk en de gemeenten, zal Schiedam jaarlijks ruim 77,000 gulden uit de schatkist des Rijks ont vangen, zijnde ongeveer 30,000 gulden meer dan de uitkeering tot heden bedroeg, j) Er bestaat voor onze gemeente reden dezen van mildheid getuigenden vvetgevenden arbeid eenige aandacht waardig te keuren en niet alleen ons te verheugen in het resultaat, dat door het Rijk voortaan per inwoner f2,95 zal worden uitgekeerd, maar ook eens na te gaan welke redenen en welke factoren, tot het vast stellen van dat bedrag hebben geleid. De rijks-uitkeering bedraagt voor onze ge meente f 2,95 per inwoner, en bedraagt dus in haar geheel 2G233 xf 2,95=f 77401,98s. De rijks-uitkeering voor Schiedam, bedragende Eigenlijk zou volgens hot systeem der wet het Rijk pl. m. ƒ36000 meer dau vroeger het geval was aan Schiedam uitkecrenmaar aangezien de opbrengst der opcenten op do personeele belasting hier ter stede pi. in. ƒ6000 minder zal bedragen, komt het meer dan vroeger van rijkswege uitgekeerde bedrag ver moedelijk neer op ongeveer 30000. hoeden, een ongeval dat den ouden man, bet doet er niet toe door wiens schuld het geschiedde, zwaar zou getroffen hebben. Ik handelde slechts zooals mijn Christenplicht het mij gebood. Moeten wij ons daarom door iemand laten betalen Zij lachte hartelijk; dan ging zij voort: uur. Frank gij hebt ons verkeerd beoordeeld, en door uwe aanbieding zelfs beleedigd »Gij verkeert in groeten nood," viel Frank iets levendiger, zij het ook met eenige terrnggehouden- heid in, sde herfst staat voor de deur en de winter met zijn sneeuwstormen «En daarom durfdet gij ons een aalmoes voor de voeten te werpen V' sprak Charitas van toorn bevend, shartelijken dank voor uwe grootmoedig heid, maar wij hebben daaraan geen behoefte. Ik kan werken en sedert da oude man zijn vree- selijke drinkgewoonte heeft afgeschaft, verhindert mij niets meer van tijd tot tijd weg to gaan. Hier is uw geld," en zij nam uit haar valies een met goud gevulde lederen buidel, en terwij! zij die met een geringschattend gebaar aan Frank over reikte, zeide zij: uer ontbreekt geen cent aan de zeven honderd dollar gij zult mij gelooven en mij liet vooiteilen sparen." Een kort oogenbhk bleven beiden zsvijgen. Terwijl Charitas het geld in haar uitgestrekte hand hield, bleef Frank onbewegelijk staan. Zijn gezicht was bleekhij klemde zijne tanden op elkaar, en terwijl hij strak in het schoone eigenaardig lachende ge laat zag, was bet als hadden zijne oogen de de som tan f'77,401.9s3, is het totaal van ttvee uitkeeringen tvaartan de eerste f27,791.25 en de andere f •19,010.73'' bedraagt, welke uitkee ringen gegrond zijn op overwegingen tan bil lijkheid. De Staat namelijk heeft gemeend in ttvee opzichten aan de gemeenten eene tegemoet koming in hare lasten schuldig te zijn I. omdat hij aan de gemeenten de uitvoering van tal van wetten opdraagt en dientenge volge de gemeenten met allerlei uitgaven bezwaart, (de uitvoering der kieswet alléén komt onze gemeente leeds op ongeveer f 1000 te staan) II. omdat hij door de tvet van 7 Juli 18G5 (Stb. no. 79) aan de gemeente de gele genheid heeft ontnomen door het hellen van accijnsen alle ingezetenen in hare lasten te doen bijdragen. Wel heeft de Staat getracht dit den ge meenten te vergoeden door bij gemelde wet van 18G3 4/j van de opbrengst der personeele be lasting aan de gemeenten af te staan, welk Vs later bij de wet van 26 Juli 1S83 (Stb. no- 1G9) op een bepaald bedrag is vastgesteld (voor Schiedam bedraagt dit f 43290,93), maar meer en meer is gebleken dat dit bedrag allerminst kan dienen als equivalent der afgeschafte plaat selijke accijnsen. Het beginsel van de wet van 1865 deugde dan ook volstrekt niet, gelijk de uitkomst heeft bewezen. Ze bepaalde dat Vs van de opbrengst der personeele belasting aan de gemeenten zou worden uitgekeerd, zoodat er meer werd uit gekeerd, naarmate de opbrengst der personeele belasting belangrijker werd, meer dus, naarmate de welvaart toenam en derhalve de behoefte aan eene uitkeering van rijkswege minder noo- dig was. Omgekeerd verminderde de uitkeering wanneer de welvaart en daarmede de opbrengst der personeele belasting daaldeminder werd dus van rijkswege uitgekeerd, naarmate daar aan juist meerdere behoefte bestond. De boven aangehaalde wet van 1885 die de uitkeering fixeetde, namelijk op Vs gedeelte van de gemiddelde jaariijksche opbrengst der personeele belasting over de jaren 1882/83, 1883'8i en 1884 S5, nam dit euvel volstrekt uiet weg, kwam daaraan zelfs niet te gemoet. Geen wonder, dat tal van gemeenten in ons land meer en meer financieel in het ongereede geraakten. Verscheidene konden alleen op kunst matige wijze namelijk door buitengewone toe lagen van rijkswege, waarvoor jaarlijks op de staatsbegrooting 2) een aanzienlijke post werd Hoofdstuk V art 59. Voortaan zal waarschijnlijk deze post vervallen. om gaven te zien verloren. Eindelijk slaakte hij een diepen zucht. «Miss Charitas," begon hij, en terwijl hij oen luchthartigen toon beproefde aan te slaan, klonk zijn stem heesch en half verstikt, «zoo het u liever is, dan moogt deze som als geleend beschouwen, terwijl gij mij die ter gelegener tijd kunt terug geven." «Dat wil zeggen, ik moet de geheele wereld naar u loopen doorzoeken T' klonk het koud van de lippen van het schoone meisje, «neen, neen, wij hebben noch aalmoezen noch voorschotten noodig daar neem uw eigendom of hoe lang moet ik het nog vasthouden Frank Keek onverschillig naar het venster en stak zijne beide handen in zijne zakken. sTerug te nemen wat ik eenmaal heb wegge schonken is mijne gewoonte niet," antwoordde hij gemelijk. Hij schrikte. Met luid geraas was de buidel voor zijne voeten neergevallen, en toen hij zich tot Charitas keeide, zag hij een paar oogen die van toorn schitterden. »En ik ben niet gewoon mij door vreemden geschenken te laten aanbieden," klonk het vijandig van hare bevende lippen. Hiermede wilde Charitas zich verwijderen toen Frank's st>ra haar nog een oogenbhk deed toeven. Vol minachting stiet hij den geldbuidel roet zijn voet ter zijde. (Slot volgt.)

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 1