~mmrx 128Wo0 °f Zwitsersche Zijde SCHWII1R &Co, Lm, (SÉfeiz.) STADSNIEUWS. BINNENLAND. Ingezonden Mededeelingen is «ie Beste VLAARDINGEN. Landbouw en Teeteelt. uitgetrokken, hare huishouding staande houden andere, waaronder Schiedam ofschoon ooze gemeente op verre na niet in de slechtste con ditie verkeerde gingen en gaan nog gebukt onder zware lasten. De wet nu, die hier besproken wordt, heeft ten doel aan dezen toestand een einde te maken, door aan de gemeenten eene uitkeering te verzekeren, die grooter is naarmate de gemeente meerder inwoners telt, die haar wel tot groote uitgaven noodzaken, als uitgaven voor onder wijs, politie, brandweer, bestrating, rioleering, verlichting, etc., etc., etc., maar die van dit alles gebruik maken zonder zij het dan ook hun ondanks iets in die lasten bij te dragen. De rijksuitkeering sub. II bedoeld, op de hierboven vermelde overwegingen gegrond, wordt grooter, naarmate ook het aantal personen groo ter is dat buiten de directe belastingen valt, op welke personen, aangezien accijnsen door de gemeente Diet meer mogen geheven worden, ook langs dezen weg niets kan worden verhaald tot bestrijding van de kosten door de gemeente gemaakt ten behoeve van allen. Nu de redenen zijn ontvouwd, waarom de beide sommen door het Rijk aan de gemeente worden uitgekeerd, blijft over uiteen te zetten, welke factoren tot het vaststellen vau die be dragen hebben geleid. De uitkeering hierboven sub I bedoeld, die dus, welke de Staat verstrekt als vergoeding voor de onkosten welke de gemeente zich vi coacta als orgaan des Rijks getroost, is gemakkelijk te becijferen. Zij wordt berekend naar de bevolking op 1 Januari 1896 en be draagt voor gemeenten van niet meer dan 20000 zielen f 1.per inwoner en voor gemeenten van meer dan 20000 inwoners f 20000 bene vens f 1.25 voor iederen inwoner boven de 20000. De uitkeering sub I bedoeld bedraagt dus voor Schiedam, welks zielental op 1 Januari 1896 26233 bedroeg: f20000 -f f7791.25 f27791.25. Meer ingewikkeld is de berekening om te komen tot de som der sub. II bedoelde uitkee ring. Hierboven reeds werd gezegd dat deze uitkeering een equivalent wil verschaffen voor hetgeen de gemeente van dat deel der bevol king, hetwelk niet in de directe belastingen kan worden aangeslagen zou heffen in den vorm van accijnsen, indien door de meergenoemde wetten van 1865 en 4885 de macht om dit te doen den gemeenten niet ontnomen ware. Waar het nu op aankomt is te beoaderen hoe groot het bedrag is van de voor de ge meente-huishouding noodige gelden en voorts de verhouding te vinden tusschen de financieele draagkracht der inwoners, die in de belastingen der gemeente bijdragen en van hen, die daarin niet bijdragen. Dezelfde verhouding toch die er tusschen de financieele draagkracht van beide categoriën, betalenden en niet-betalenden be staat, diezelfde verhouding moet er ook bestaan tusschen het totaal der voor de gemeente huishouding noodige gelden en het bedrag, dat daarin door den Staat wordt bijgedragen. Om deze verhoudingen in cijfers te kunnen formuleeren, moet eerst het antwoord gegeven worden op deze vragen 1°. Hoeveel bedraagt de som der voor de ge meente-huishouding benoodigde gelden? 2°. Welke getallen geven bij benadering de verhouding aan tusschen de financieele draagkracht van betalenden en niet-beta- lenden in de gemeentelasten? Zijn van deze evenredigheid eenmaal drie factoren bekend, dan is het zeer eenvoudig om tot den vierden factor, de ryks-uitkeering sub II bedoeld te komen. Ad. 1. De wet neemt aan, dat voor de huis houding der gemeente noodig zijn de in komsten uit de bronnen opgesomd in art. 2 3. Maakt men nu overeenkom stig dat wetsvoorschrift de rekening voor Schiedam op, dan komt men tot een drag van f 159510,74*. Hiervan moet evenwel het bedrag der uitkeering sub. I bedoeld, worden afgetrokken, omdat dit gedeelte van de lasten der gemeente huishouding van thans wordt overgeno men door het Rjjk. Het voor de gemeente huishouding van Schiedam benoodigde, dat dus in aanmerking komt is derhalve fl59,510.74«-f27,791.25=fl31,719.49*. Ad. 2. Om de verhouding aan te geven tusschen het financieel draagvermogen der belas ting betalenden en dat van hen die niet in de gemeentelasten bijdragen, wordt genomen wat betreft de eerste categorie, het totaal der huurwaarde van alle wo ningen in de gemeente, en wat betreft de tweede categorie, de totale huur waarde van de woningen, die voor de personeele belasting niet in aanmerking komen. De perceelen, die in onze gemeente in de personeele belasting vallen, hebben eene geza menlijke huurwaarde van f4639,95 terwijl de gezamenlijke huurwaarde van de perceelen, die buiten de genoemde belasting vallen, f280350 bedraagt. Akoo bedraagt de totale huurwaarde van alle tot woning dienende perceelen te Schiedam f463995 -f f280350 f744345 De evenredigheid hierboven bedoeld, waaruit de onbekende factor x (de rijksuitkeering sub. II) is op te lossen is derhalve x f131,719 495 f280,350 f744,345 of f 131,719.49s f744,345 x f280,350 of f 131,719.49s f0önQ-ft f f49,610.735 de rijks-uitkeering (sub. Iï), Hiermede is verklaard, waarom de wet, ten einde te komen tot het bedrag der sub II be doelde uitkeering, voorschrijft, dat eerst moet worden lijeengeteld de opbrengst der verschil lende bronnen genoemd in art. 2 3 (voor Schie dam uitmakende een bedrag van f159510,74*); dat daarvan moet worden afgetrokken de uil- keering sub I bedoeld; (f 159510,74s f 27791,25 f4317495); dat dit verschil moet worden gedeeld door het totaal der huurwaarde van alle woningen (f 744345) en dat eindelijk de uitkomst moet worden vermenigvuldigd met het totaal der huurwaarde van de woningen, die luiten de personeele belasting vallen (f 280350). Dit wetsvoorschrift toch is niets anders dan eene omschrijving van de hierboven uitgewerkte evenredigheid x: f 131719.49' f280350: f744345 welke tot uitkomst leverde x (de rijksuitkeering sub n) f 49610.755. Heeft men nu als eerste uitkeering f 27791.25 en als tweede uitkeering f 49610.735 als totaal derhalve eene uitkeering van f 77401.98®, dan is de uitkeering ook voor volgende jaren aan gewezen. Immers f77401.985 voor 26233 in woners maakt per inwoner een bedrag van f2.95. Dit bedrag nu is als grondslag van vol gende uitkeeringen te beschouwen; het wordt vermenigvuldigd met het zielental op 1 Januari van het jaar, waarover de uitkeering wordt verstrekt. Jhr. rar, Tj. Hu ma ld a van Eïsinoa. Burgerlijke Stand van Overschle. Geboren: 10. Martina, d. v. L. J. Veenman en A. Stam. 12. Jan Frederik, z. v. H. de Graaff en K. Kalleman. 11. Maria, d. v. M. Vrijenhoek en A. E. van der Most. Overleden: 10. N. Groeneweg, 3 m, 11. C. Janssen, 1 j. f In de gisterenavond gehouden vergadering I ter bespreking van de versiering van den Damlaan tijdens het Kroningsfeest en tol het benoemen van een bestuur, is als zoodanig benoemd: D. J. van Vooren, voorzitter; B. Dulfer, se cretaris; C. B. van Vooren, penningmeester; D. van W'oerkom en A. Foeth, commissarissen. 3) Deze bronnen en de daaruit voor Schiedam voort vloeiende middelen zijn de volgende: 1. Hoofdelijke omslag of andere plaatselijke directe belastingen f 96,019.32 j 2. Belasting op voorwerpen van ver bruik, voor zoover afwijking van art. 241 der gem. wet is toegelaten Nihil. 3. Opcenten op de personeele belasting - 20,200.49s 4. Belasting in naturaNihil. 5. Degefixeerdeuitkeeringkrachtens de wet van 26 Juli 1883 Stblno. 169) - 43,290.93 6. Eijksonderstand in de kosten der huis houding Nihil. 7. Rijkssubsidie volgens art. 49 der wet op het lager onderwijsNihil. Totaal 7Ï59~5To.74s De wet schrijft tot het vaststellen van deze cijfers de volgende methode voor: Neem aan, dat dooreen genomen iedere woning is bevolkt met 4 personen, dan zijn er te Schiedam met 26627 zielen 6656 woningen. Volgens het kohier der personeele belasting zijn van deze 6656 woningen 2651 perceelen in die heiaBting aangeslagen, zoodat het getal woningen dat buiten die belasting valt 4005 bedraagt. Neem voorts aan, dat dooreen genomen elk van deze onbelastbare perceelen eene huurwaarde heeft van Vs van de hoogste huurwaarde die volgens art. 12 der wet op de personeele belasting onbelast blijft. Daar de huurwaarde te Schiedam, eene gemeente van de 4e klasse, aanvangt wanneer zij een bedrag van f87.50 heeft bereikt, is volgens deze maatBtaf de gemiddelde huurwaarde der onbelaste perceelen 4/5 van f87.60 f70. Het totaal der huurwaarde van de buiten de be lasting vallende woningen is dus 4005 X f 70 f280350. Daar de huurwaarde der 2651 wèl in de belasting vallende woningen natuurlijk bekend is en te Schiedam 463995 bedraagt, is derhalve de totale huurwaarde van alle woningen in onze gemeente f280350 -+• f463995 f744345. J. Zijp t- Gistermorgen overleed de heer J. Zijp Kzn„ lid der Tweede Kamer en Provinciale Staten, Burgemeester van Abbekerk te Abbekerk. Reeds geruimen tijd was hij lijdende aan nierziekte, maar hg was in den laatsten tijd toch weer iets beterdoch j.l. "Woensdag toen hij te Hoorn de vergadering presideerde der vereeniging tot ouderlingen aankoop van vee voeder, werd hij ongesteld en moest naar huis gebracht worden. Algemeen wordt zijn overlijden diep betreurd vooral onder de boeren en landbouwers, voor wiens belangen hij zich zoozeer interesseerde, en voor wie hjj ook in het particuliere leven een vriend was. Ondanks zjjn maatschappelijke positie was het een eenvoudig man by uitnemendheid dte met zijn stand- en dorpsgenooten hun leven bleef meeleven. Hedenmorgen is Zuster BoDaventura (in de wereld mej. H. Westenend) na korte onge steldheid overleden. Zij was schoolzuster aan de Mariascholen aan de Korte Haven alhier. *'t Was gisteravond vol aan het Westerhaven hoofd, vol door de honderden, die opgekomen waren om te luisteren naar hetgeen de muziek der d.d. schutterij ten gehoore zou brengen. Het verblindende licht vau een IJ-lichtvlam wierp zijn helder schijnsel over het podium, waar Verhallen en de zijnen hadden plaatsge nomen. De verschillende nummers van liet program werden goed uitgevoerd, en het publiek luisterde met aandacht naar de goede muziek. Er heerschte orde en stilte onder de menigte alleen nu en dan een misplaatste aardigheid van opgeschoten jongens, die beter gedaan hadden, hun genoegen elders te zoeken. Over 't geheel was de taak der politie een gemakkelijke. In aansluiting met het belicht voorkomende in ons blad van gisteren onder ^Scheepvaart", betreffende het s.s. JEsk, dat, geladen met hout voor de firma Van der Eist Comp. alhier, in de Witte Zee gestrand is, kunnen wij mede- deelen dat het schip geheel verloren is. De bemanning is afgemonsterd, terwijl de kapitein op reis naar Holland is. Gisterenavond omstreeks SVs uur werd op de Hoogstraat een dienstmeisje, komende uit haar dienst, dooreen baldadigen 14-jarigen jongen onverhoeds aangevallen en tegen den grond ge worpen, waardoor zij zich vrij gevoelig bezeerde. Gelukkig bevond zich de agent van politie Pleye in de nabijheid, die den knaap inrekende. Een wagen, die gevoerd werd door een Rotterdamschen jongen, werd hedenmiddag te half twee door den wagenverhuurder A. Jordaans herkend als een, dien hij sedert November vermist. Naar het politie-bureau begeleid, bleek daar dat de jongen den wagen te Rotterdam had gehuurd. De wagen is in beslag genomen en de zaak bij de politie in onderzoek. Achter de woning van D. van der Tooien, Ploegstraat 33, is een appelboom, die voor de tweede maal in bloei staat. BURGERLIJKE STAND. Geboren 17 Sept. Jacobus, zoon van P. C. v. d. Gaag en W. P. van Wieringen, Oude Kerkhof. h. 80 ets. per regel. Vraagt Stalen van onze Nouveautés in zwart, wit of gekleurd, van 35 ets. tot 12.5© per Meter. Specialiteit: Nleuirgte Zydeustolfen voor Damestoiletjes. Directe verkoop aan Particulieren. Wij zenden de gekozen Zijdenstoffen franco en vrij van inkomende rechten in huis, in elke gewenschte hoeveelheid. SEIDENSTOFF-EXPORT. Heden werd alhier ten raadhuize aanbesteed het afbreken en weder opbouwen van 40 meter beschoeiing, het aanbrengen van 6 stuks ketting ankers en het maken van 12 stuks meerpalen, alles aan de Noordzijde der Nieuwehaven te Vlaardingen. Ingeschreven werd door: Gebr. Kijn, Vlaardingen, f 4949. A. de Haan A. Rossen, Vlaardingen, - 8000.— G. van der Drift, 's Gravenhage, - 5980. H. M. de Lange A. Maarleveld, Vlaard. - 6900. S. Schoonboom, Voorburg, - 5290. G. Schermers, Bussen, - 5340. J. van der Poel, Made, - 7987.— Gegund aan den laagsten inschrijver. Woensdagavond had alhier ten Raadhuize de vergadering plaats van de commissie voor het Nationaal Huldeblijk voor H. M. de Koningin- Regentes. Tot voorzitter werd gekozen de heer A. Knottenbelt, tot secretaris de heer A. Hoogen- dijk Jz. en tot penningmeester de heer P. van Dusseldorp. Er werd besloten den 8sten October a.s. een collecte te houden voor dat Huldeblijk. Meldden wij eenige weken geleden dat het zeer slecht ging met de haringvisscherij, thans kunnen wij mededeelen dat de berichten uit zee beter zijn en dat er gisteren veie schepen zijn binnen gekomen, over het algemeen rnet een goede vangst. Wij zullen hopen dat het zoo blijft. BURGERLIJKE STAND. Geboren 17 Sept. Margaretha Hendrika, dochter van J. F. Zwaans en N, v. d. Tol, Achterstraat. Tentoonstelling der HoIJandschc Maatschappij van Landbouw te 's-Gravenhage. De Holl. Mij. van Landbouw viert haar 50- jarig bestaan. In de halve eeuw, die achter haar ligt heeft zij in ruimen kring sympathie gewonnen, zoo in het vaderland als buiten de landpalen Ook thans, nu de Mij. en terecht meende haar jubileum op geen waardiger wijze te kunnen vieren dan door een Nationale en Internationale Tentoonstelling, hebben die bewij zen van sympathie allerminst ontbroken. H.H. M.M. de Koningin en de Koningin- Regentes (de laatste Beschermvrouwe der Mij.) en W(jlen de groot-hertogin van Saksen-Weimar- Eisenach stelden medailles beschikbaar, terwijl het Rijk, de ministers van Binnenlandsche Zaken en van Oorlog, de provincie Zuid-Holland eu de gemeente 's-Gravenhage belangrijke subsidies schonken. Ook de departementen en tal van particu lieren gaven, hetzij door medailles hetzij door giften, blijken van hun groote belangstelling. O. a. werden medailles beschikbaar gesteld door de afd. Rotterdam, Schiedam en omstre ken en door de heeren P. Loopuyt, H. A. M. Roelants en J. M. van der Schalk, alhier, M. van der Laan te Overschie, en P. Kikkert en A. C. J. M. IJzermans te Vlaardingen. Een nieuw bewijs van groote sympathie voor de feestvierende Maatschappij was zeker ook de breede schare, die hedenmiddag te 1 uur zich had verzameld in de groote zaal van het Kon. Zoölogisch Botanisch Genootschap te 's-Graven hage, ten einde de plechtige opening der Ten toonstelling bij te wonen. De fraai gedecoreerde zaal was gevuld door de tallooze belangstellenden, die van heinde en ver, uit binnen- en buitenland zich hadden opgemaakt om gehoor te geven aan de roep stem der vijftigjarige. "Verscheiden ministers (wij merkten o. a. op de heeren Pierson en Cort v. d. Linden), ver tegenwoordigers van provinciaal- en gemeente bestuur, tal van bestuursleden en leden der aidee- lingen, o. a. de heer P. Loopuijt, voorzitter der afd. Rotterdam, Schiedam en omstreken vormden met het groote aantal dames een aandachtig gehoor, toen te ruim een uur de algemeene Voorzitter der Maatschappij, de lieer T. F. A. Bauduin het woord nam. Spr. heette de aaanwezigen hartelijk welkom en dankte voor het groote bewijs van belang stelling, dat een zoo uitgelezen schare was op gekomen. De Hollandscho Maatschappij van Landbouw", zegt spr., ^beschouwt zich als een bruid, die den landbouw heeft uitgenoodigd om met haar het gouden bruiloftsfeest te vieren door een tentoonstelling." Daarna herinnerde spr. er aan, hoe de taak der Mij. aanvankelijk vrij beperkt was geweest, toen de landbouw nog in zekeren idyilischen toestand verkeerde, Bij slechten oogst sloeg men eenvoudig de prijs der producten op. Maar van 1876 tot heden zjjn de prijzen der landbouwpioducten aanmerkelijk veiiaagd door tal van welbekende omstandigheden: de betere verkeersmiddelen en daardoor toege- noman concurrentie, de zilver-quaestieenz. Ook de wetenschap heeft zich in dienst gesteld van den landbouw, om steeds meer producten tegen lage prijzon te verkrijgen. Daarom heeft ook de regeering meer oog voor den landbouw dan vroeger en hoe langer hoe meer wordt hij een regeeringszaak, als is 't ook langzaam en met "moeite. Voor de geschiedenis der Maatschappij ver wijst spr. naar het uitgegeven gedenkschrift. Daarna herdacht spr. den overleden bescherm heer der Mij., wijlen koning Willem III, en bracht eerbiedige hulde en warmen dank aan H. M. de Koningin-Regentes, die onmiddellijk na het overlijden van Haar gemaai het patro naat wilde aanvaarden. {Applaus.) Ook aan de nagedachtenis van vijf der op richters en van den ijverigen secretaris, den lieer Waldeckwerden eenige gevoelvolle woorden gewijd, waarmede de aanwezigen door vernieuwd applaus hun instemming te kennen gaven. Een der oprichters is nog in leven, 't Is de 89-jarige baron W. A. Verschuer, wien spr. mede hulde bracht, Vervolgens dankte spr. allen, die door hun medewerking in geld, in tijd en in arbeid, de tot standkoming dezer tentoonstelling hadden mogelijk gemaakt, ondanks den gedrukten toe stand van de landbouw. Inzonderheid bracht spr. den dank der Mg. aan H.l). M.M. de Koningin en de Koningin- Regentes, aan de regeering en het provinciaal en stedelgk bestuur.

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2