ÊimLAm Uit de Staatscourant. beschikbaar hebben tresteld, op een salaris van 4000 p. st. Te Sari Francisco zijn berichten ontvangen, meidemie dat de opstandelingen in Guatemala meester zijn van den toestand. Eerste Kamer. De Eerste Kamer der Staten-Generaal zal hare eerste vergadering in het nieuwe zitting jaar (1807 08) houden op morgen des namid dags te halt vier uur. Staatscommissie voor telegraphic en telephonic. De St.-Ct. 110. 220 bevat de wet, waarbij op voordracht van den minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid van 14 September is goedgevonden en verstaan. 4o. eene Staatscommissie in te stellen, aan welke wij opdiagen te onderzoeken, welke maat regelen van Rijkswege belmoren te worden ge nomen, ten aanzien van den aanleg het gebruik en de exploitatie van t«legraphï«ehe en telepbo- nische geleidingen en van dit onderzoek aan ons verslag uit te brengen, onder bijvoeging van een ot meer wetsontwerpen mat memorie van toelichting 2o. te benoemen tot lid en voorzitter den heer J. P. Have laar, directeur-generaal der posterijen en telegraphic te 's Gravenhngetot leden de heeren: A. E. R. Collette, ingenieur der telegraphic te 's-GravenhageL. II. N. Dufour. üldeelingschef bij de M. tot Expl. van Staatsspoorw, te UtrechtA. M. I. Hendriehs, voorzitter van de K. van K. en F. te Amsterdam; G. J. de Jongh, directeur der gemeentewerken te Rotterdam A. Kruyt. inspecteur der tele- graphie in algemeenen dienst te 's-Gravenhage; R. A. M. de Moncliy, voorzitter van de K. v. IC. en Fabrieken te Hengelo (Oterijsel): mr.F. S. van Xietop. lid van den gemeenteraad, direc teur der Amsterdamsche Bank te Amsterdam; mr. XI. Tydeman Jr., lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal te Breda; tot secretaris den heer mr. A. Nilant, hoofd commies bij liet hoofdbestuur der posterijen en telegraphic te 's-Gravenhage; '.3o. te bepalen (j. dat de leden de bevoegdheid bezitten om, ingeval hunne meening afwijkt van die der meerderheid, van hun gevoelen door nota's te doen blijken; b. dat de commissie zal vergaderen te 's Gra- venhage. De Kamerverkiezing te Sneek. Het bezwaarschrift bij de Tweede Kamer ingediend door li Po'lema, S. J. Gerbrandij en mr. II. Okma tegen de verkiezing van mr. J. A. van Gilse te Sneek, grondt zich op deze twee feiten lo. dat te Wousend, gem. Wijmbriiseradeel, alwaar liet stembureau van het sterndistrict van dien naam was gevestigd, zekere Johannes Doun.a, aldaar geb, 7 Juni 1870 en thans nog woonachtig, die niet op de kiezerslijst voorkomt, op 25 Juni 1897 tot bet deelnemen aan de her stemming is toegelaten en gestemd heeft, ter wijl aan een anderen Johannes Douma, vroeger daai en thans wonende te Heeg, en in laatst genoemde plaats geb. 31 Aug. 1848, geen stemkaart was verstrekt, nieltegenstaaude hij onder no. 3G2 op de kiezer lijst geplaatst is en dat deze kieze'r ten gevolge van dit verzuim in de meening verkeerende, dat hij niet stemmen kon, aan de herstemming niet heeft deelge nomen. 2o. dat in de gemeente IJlst door den bur gemeester dier gemeente 25 Juni '1897, tusseheri half vier en vier uur een nieuwe stemkaart is geweigerd aan den kiezer Wiebe Cnossen. aldaar wonende, en als stemgerechtigd geplaatst op de kiezerslijst van die gemeente onder No. 30 en dat deze kiezer ten gevolge van deze weigering verhinderd is geweest aan de herstemming deel te nemen. Deze weigering heeft van de zijde van den burgemeester plaats gehad, niettegen staande een ander lid van het stembureau, de heer IR van der Meuten,»als zijn oordeel uit sprak, dat de burgemeester tot bet vei strekken verplicht was. Adr. meenen, dat de burge meester of enne nieuwe kaart had moeten geven, of had moeten zeggen wie belast was, om ze zijnentwege uit te reiken. Staatspensionneering. Ruim 600 afgevaardigden van afdeelingen, honden en werklied"nvereenigingen trokken gistermiddag om 12 uur met opgerolde vaandels van de Prinsengracht te 's-Gravenhage naar het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen, waar de betooging voor staatspensionneering zou worden gehouden. Daar vulde zich de zaal weldra met belang stellenden. ^enwoordig waren alleen de Kamerleden Troelstra en Van ICol. De heeren Kuyper, Kerdijk, 1 leidt, Van Gilse, Ketelaar en Nolting hadden bericht gezonden, dat zij verhinderd waren, de heer Kuyper wegens den Zondag. Het aanwezige publiek nam die berichten blijkbaar slecht op. Daarentegen waren van tal van werklieden- vereenigingen betuigingen van adhaesie inge komen. De voorzitter. P. M. Ver dorst, herinnerde in zijn openingsrede aan vroegere arbeiders- meetings en wees er op, dat de arbeidersbe weging verflauwd, maar nu door de Vereeniging voor Staatspensionneering weer was opgewekt. Spr. spoorde aan tot eendracht, om den strjjd te kunnen voeren tegen den gemeenschappe lijke!! vijand het kapitaal. Spr. noemde deze bijeenkomst vooral gewenscht, na de beloften door verschillende candidaten bij de jongste verkiezingen afgelegd. In 1895 was wel in de Tweede Kamer de inotie-Ileldt aangenomen, maar de benoeming van een staatscommissie had verdeeldheid teweeggebracht, daar velen eerst het werk dier commissie wilden afwachten. Aan deze bijeenkomst namen, voor zoover men wist, deel 325 plaatselijke vereenigingen, 17 plaatselijke comités, 11 bonden en'10 werk lieden vereenigingen. Daarna sprak Boerkool, die de quaeslie der verzorging van oude arbeiders de belang rijkste oeconomische vraag achtte. Deze spreker betoogde dat bet de plicht was van den Staat, die wel voor verminkte mili tairen zorgt, ook de invalide werklieden te hulp te komen. Van de fabrikanten was geen heil te ver wachten; alleeu door eendrachtig optreden kon het doel worden bereikt. De volgende spreker. I". van der G o e s, begon met te protesteeren tegen het niet-toe- staan van een optocht door liet Haagsch ge meentebestuur. Spr. meende dat de staat de arbeiders moest helpen, en dat de Staat dit ook kon, want hij heeft geld genoeg tot zijn beschikking. Ware dit anders, dan zou daaruit de onbe staanbaarheid dezer maatschappij blijken. Maar spr. achtte liet wel mogelijk, en wees er nog op, dat een van wege den Staat gepen- sionneerde niet meer tegen loon zou mogen werken. Tot slot droeg spr. een gedicht voor, bij de plaat, die was rondgedeeld. Vervolgens voerde II. J. v. E i c h e 1 s h e i m het woord om eveneens de pensionneering door den Staat aan te bevelen. Spr. noemde onder de vele gruwelen in de wereld de grootste, dat arbeiders, na al hun zwoegen, wanneer ze oud zijn geworden, op straat worden geworpen. Spr. noemde den toestand van oude arbeiders nog erger dan van oude onderwijzers, waarover zooveel wordt geklaagd. Daarom acht spr. staatspensioen noodzakelijk, en meent hij dat het de taak van de heeren Troelstra en Van Kol in de Kamer zal wezen om geen geld toe te staan voor het leger en andere nuttelooze zaken, zoolang geen staats pensioen is verkregen. De heer Troelstra, alsnu het woord nemende, herinnerde ook aan de meeting in 1895 gehouden om de motie-Heldt te steunen. Spr. achtte het verkeerd, dat in de staats commissie geen sociaal-democraat zitting had. Die fout kon nog hersteld worden door in de plaats van den minister De Beaufort b. v. den secretaris van het Landelijk comité, Levita, te benoemen. Spr. wees verder op den geringen invloed dien de werklieden in Nederland op de regee- i'ing oefenen, en toonde aan dat het succes der sociaal-democratische arbeiderspartij bij de ver kiezingen juist te danken was aan hun voor staan van Staatspensionneering. Spr. bestreed iedere bijdrage van de arbeiders zelf, die niet meer kunnen en mogen bela-t wor den, en van de patroons, die liet op het loon zouden verhalen- Daarentegen wilde spr. de benoodigde gelden vinden uit progressieve inkomsten- en vermo gensbelasting, alsmede verhooging der successie belasting. Ten slotte betoogde spr. dat de staatspen- sioneering er zal komen, als het proletariaat het maar wil. Evenals in 1848bij de politieke hervormingen zal men wijken uit vrees voor de volksbeweging. De verschillende sprekers oogstten luiden bijval. Het debat beteekende niet vee!. Ten laatste sprak nog de heer Van Ko 1, die verschillende punten der vorige sprekers nog eens releveerde. Na aanneming eener motie, door den voor zitter voorgelezen, waarbij er op aangedrongen wordt, dat de noodige maatregelen worden ge nomen om invalide en oude arbeiders van staatswege een behoorlijk pensioen te verzekeren, zonder directe of indirecte bijdragen van de zijde der arbeiders zelf, werd de vergadering gesloten. Evenredige Vertegenwoordiging. Vrijdag had te 's-Gravenhage, onder voor zitterschap van mr. J. A. van gilse, een alge- uieene ledenvergadering plaats van de Neder- landsche Vereeniging voor evenredige vertegen woordiging. Uit enkele mededeelingen bleek, dat op de statuten der Vereeniging de koninklijke goed keuring verkregen is en dat zij door vrijwillige toetreding thans 50 leden telt waaronder 3 kiesvereenigingen, In deze vergadering werd ter tafel gebracht een ontvverp-reglement voor de verkiezing van bestuursleden, opgemaakt door den secretaris van liet voorloopig bestuur den heer G, E. van Koetsveld. De vergadering besloot dat de verkiezing van bestuursleden zal plaats hebben volgens het stelsel der evenredige vertegenwoordiging van Hare en tevens dat gelegenheid zal wor den gegeven tot schriftelijke stemming ook aan hen, die niet ter vergadering aan de stemming kunnen deelnemen, waardoor de leden wonende buiten 's-Gravenhage, plaats van vestigiog der vereeniging, hun stem voor de verkiezing zul len kunnen uitbrengen. Op die beginselen is de vaststelling van het reglement overgelaten aan het voorloopig be stuur, dat voor die taak door de vergadering met drie leden werd aangevuld. De wensch werd te kennen gegeven, dat de commissie liet reglement op zoodanig tijdstip zou kunnen vaststellen, dat de stemming ter verkiezing van bestuursleden nog voor de a. s. alg. ver gadering, die in April moet plaats hebben, kan gehouden worden. De heer Menno Huizinga deed aan de ver gadering belangwekkende mededeelingen om trent eene door hem gemaakte studie van een stelsel van evenredige vertegenwoordiging dat zich gereedelijk met een vertegenwoordiging van districtbelangen laat vereenigen. Provinciale Vereeniging: van Burgemeesters en Secretarissen in Zuid-Holland. Zaterdag werd in de sociëteitszaal der Rot- terdamsche Diergaarde de jaaiiijksche verga dering van bovengenoemde vereeniging gehouden. Deze vergadering had ditmaal een eenigszins feestelijk karakter, daar het 25-jarig bestaan der Vereeniging daarin herdacht werd. üe voorzitter, de heer F. B. s'Jacot, burge meester van Rotterdam, herdacht dit feit in zijn openingswoord. Hij herinnerde aan de oprichting der ver eeniging op initiatief der Dordrechtsche districts- vereeniging en bracht hulde aan de oprichters in den persoon van den heer De Kruijff, bur gemeester van Ridderkerk, de eenige nog in leven. Voorts bracht hij het vele goede in her innering, dat door de vereening was tot stand gebracht. Wat de toekomst betreft, wees hij op de vele gelukkige vooruitzichtenop de toe neming van het ledental en de voortdurende belangstelling door de leden betoond. Hij ein digde met de beste wenschen voor den bloei der vereeniging. De rekeningen verantwoording van den secre taris over 189G/97 werd nagezien en goedge keurd en de contributie voor 1897/98 vastge steld op f 1 Tot bestuursleden werden herbenoemd de heeren F. B. 's Jacob en Jac. van Waning. Tijdens het lezen der notulen kwam de heer Venmg Meinesz ter vergadering, die met applaus begroet werd. Daarna kreeg de heer D. Kluifhoofd, burge meester der gemeente Numansdorp, het woord tot inleiding van de volgende stellingj>Het advies der Centrale commissie voor de statistiek aangaande de bevolkingsregisters, opgenomen in haar verslag aan Z.Ex. den minister van Binnenlandsche zaken, gevoegd bij de Staats courant van 2/3 Xlei 1897 is hoogst bedenkelijk en de naleving daarvan zou strijden met het algemeen gemeentebelang." In dit advies wordt nL het persoonskaarten stelsel op de wijze waarop dit door mr. de Voogt uit Rotterdam, in de vergadering van burgemeesters en secretarissen te Amsterdam is ontwikkeld, uit statistisch-technisch oogpunt een belangrijke verbetering geacht van het tegenwoordig bevolkingsregister, waarom de commissie dus adviseerde de invoering van het persoonskaarten-stelsel in het bevolkingsregister ie willen bevorderen. Hiertoe zou voorts noodzakelijk zijn een her ziening van de Kon. Besl. van 27 Juli 1887, waartoe een daartoe strekkend ontwerp aan het advies der Commissie was toegezegd. De heer Kluifhoofd wees op de groote be zwaren z. i. aan het persoonskaartenstelsel ver bonden zooals het gevaar voor zoek raken, de kosten, het meerdere werk enz. De voorzitter repliceerde echter met de verwijzing naar de hoogst gunstige wijze waarop dit stelsel te Rot terdam werkt. Hij noodigde de leden uit zich er van persoonlijk te komen overtuigen. Over deze zaak werd niet gestemd. Door den heer Jac. van Waning, burgemeester der gemeente Ouderkerk a d. IJsel werd voorts besproken de vraag: ïls het wenschelijk dat een uniforme regeling tot stand kome ter be rekening van de jaarwedden van gemeente ambtenaren bij gebroken tijdvakken De heer van Waning begon met hulde te brengen aan de ministers Van Houten en Sprenger van Eijk, de ontwerpers der wet, regelende de rijks- en gemeerite-financiën. Tot zijn onderwerp komende beantwoordde hij de gestelde vraag bevestigend. Hij achtte het wenschelijk daartoe den weg te volgen aangegeven in het Kon. besluit van 4884. Hier mede was do agenda" afgehandeld. Na eenige plichtplegingen werd de vergadering gesloten. Na afloop der vergadering werd een bezoek gebracht aan het stoomschip Hotterdam der HollandAmerika lijn. Daarna vereenigde men zich in de Diergaarde aan een diner, terwijl tot feestelijke sluiting van deze bijeenkomst in de Diergaarde een concert gegeven werd. Aan het diner werden warme toasten op de Koninginnen uitgebracht, en werd aan den commississaris der koningin in Zuid-Holland, mr. Fock, een telegram van hulde gezonden. Door mr. Vening Meinesz werd als blijk van sympathie met de vereeniging, bij haar zilveren feest een fraaie presidentshamer aan de ver eeniging aangeboden. Fersoneele Belasting. Door het hoofdbestuur der vereeniging Ver gunning" te Amsterdam, is een adres gezonden aan den minister van financiën, waarin wordt te kennen gegeven, dat de koffiehuishouders, tappers enz. tengevolge van de wet op de per- soneele belasting zoo hoog zijn aangeslagen, dat zij, zullen niet velen hunner ten laatste bijna hun geheele inkomen aan belasting betalen, ge noodzaakt zijn de hulp van den minister in te roepen. In het adres worden naast elkaar vermeld de aanslagcijfers van 1896-97 en van 1897 van koffiehuishouders, tappers enz. uit Amsterdam Breda, Den Helder, Rotterdam en Schiedam, om te doen zien, welke aanzienlijke verhoog! reen de aanslagen hebben ondergaan. Generaal Hennus. f Heden is te 's-Gravenhage in den ouderdom van 66 jaar overleden de luitenant-generaal IJ, O. J. Hennus, inspecteur der infanterie. De overledene, een hoogst verdienstelijk offi cier, werd 17 April 1854 benoemd tot 2e luite nant en reeds driejaren later tot le luitenant. In 1867 werd hij bevorderd tot kapitein, in 1879 tot majoor, in 4883 tot luitenant-kolonel en in 1889 tot kolonel. In 4891 werd bij benoemd tot inspecteur van het wapen der infanterie met den ran1» van generaai-majoor. Na den dood van den generaal Van der Schrieck benoemde H. M. hem in diens plaats tot luitenant-generaal. De overledene, die gerechtigd was tot het dragen van liet eereteeken voor 40-jarigen dienst als officier, had zich gedurende zijn detachee ring als le luitenant bij het Indische leger ge durende de expedities naar Boni en op Borneo zoodanig onderscheiden, dat hij na twee eer volle vermeldingen voor betoonde dapperheid door Koning Willem III werd benoemd tot ridder 4e klasse der Militaire Willemsorde. Bovendien zag hij zijn verdiensten gehuldigd door zijn benoeming tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw en officier van de Eikenkroon, terwijl de Koning van Pruisen hem het ridderkruis 2eklassemet plaque der Kroon orde schonk. Alle nog aanhangige wetsontwerpen zijn door de betreflende ministers ingetrokken. De gewone audiëntie vau den minister van oorlog zal op Donderdag 23 September e.k. niet plaats hebben. Naar men verneemt, heeft de heer Behrens, ingenieur en secretaris der ontbonden staats commissie voor de droogmaking der Zuiderzee, van den minister van waterstaat in opdracht gekregen het opmaken eener memorie van toe lichting voor een eventueel voorstel tot het maken van den dam tot afsluiting der Zuiderzee. De begrafenis van den heer J. Zijp Kz., lid de Tweede Kamer en lid der Provinciale Staten vau Noord-Holland, burgemeester van Abbekerk, heeft hedenmiddag te 4 uur plaats gehad. De uitslag van het notarieel Staats-examen van 41 tot 47 Sept.: Geslaagd -le gedeelte N, M. Schild te 's Gravenhage, H. Eerdbeek, id., H. J. Sluis te Assen, G. Knot te Boxel, W. Schroot te Deil, J. F. W. J. v. d, Heijden te Mijdrecht. 2e gedeelte G. II. Schweigmann, W. G. H. van Houweninge te Rotterdam, A. P. J. M. van Gils te Breda. De alg. verg. van den »Ned. Vrouwenbond tot verhooging van het zedelijk bewustzijn" zal 29 Oct, te Utrecht gehouden worden. Gravin Van Hogendorp Gevers Deynoot, die den Bond op de jaarverg. van den Intern. Bond, te Brussel gehouden, vertegenwoordigde, zal op de samenkomst te Utrecht haar verslag uitbrengen. In den ouderdom van 49 jaren is te 's-Gra venhage overleden mr. C. Rasch, raadsheer in het Hooggerechtshof van Ned.-Indië. Te Rotterdam is overleden op 86-jarigen leeftijd, de heer A. T. van Castoel, ridder van het Metalen Kruis en van het Legioen van Eer, die vroeger gedurende vele jaren het lidmaat schap van den gemeenteraad bekleedde. OVERSCHIE, 20 September. Gisterenmiddag om 2Va uur hield ds. J. van der Waal, de nieuw be roepen predikant bij de Ned. Herv. Kerk alhier, zijn intreerede, na 's morgens om O'/s uur in zijn ambt bevestigd te zijn door ds. Gunning van Kapellc a/d. IJsel. Een groote schare toehoorders vulde beide malen het kerkgebouw. OVERSCHIE, 20 September. Zaterdagavond om 7 uur gaf de rondtrekkende reclamewagen van de Delftscbe gist- en spiritusfabriek alhier een gratis voorstelling van lichtbeelden voor het café van den heer P. Maatje. Ruim een uur werd het publick heel aangenaam bezig gehouden met hei vertoonen van gezichten nit het Agnetapark, kijf, - iu do verschil lende deelen der fabrieken, portretten van den heer en mevrouw van Marken enz., en niet het minst door do reclames voor Delftscbe slaolie en koniugs- gist. KETHEL, 20 September. Het hoeft H. M. behaagd afwijzend te beschikken op het verzoek om gratie voor L. Lansbergen die wegens een overtreding der kieswet veroordeeld is tot zoven dagen gevangenis straf. Bij Kon. besluit zijn, met ingang van 1. October 1897, benoemd tot ambtenaar van het openbaar ministerie bij de kantongerechten in het arr. Middelburg voor de kan tons Oostburg, Ter-Neuzen en Hulst, ter standplaats Middelburg, mr. J. C. G. Boot, thans ambtenaar van het O. M. bij de kantongerechten in het arr. Utrecht voor de kantons UtrecVit en Wijk bij Duurstede, ter standplaats Utrecht, en tot ambtenaar van het O. M. bij de kantongerechten in het arr Utrecht, voor de kantons Utrecht en Wijk bij Duurstede, ter standplaats Utrecht, mr. L. C. Besier, thans ambtenaar van het O. M. bij de kantongerechten in het arr. Middelburg voor de kantons Oostburg, Ter-Neuzen en Hulst, ter standplaats Middelburg.

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2