STAPSiSIEüWS." YL AARDIN GEN. Kunst en Wetenschap. Kerk en School. Landbouw en Yeeteelt. SPORT. O e in e n g tl Nieuws. Laatste Nieuws. FIN A N TIE E L. Bii Kon. besluit is benoemd tot substituut-officier van justitie bij de arr.-rechtbatik te Zwolle, rnr. Th. 0. vm Eyk Bijleveld, thans substituut-officier \an justitie bij de arr.-rechtbank te Tiei. Bij Kon besluit is !f. Heuveünk, te Delft, met ingang fan 1 October 1897, benoemd tot hoogleeraar aan do Polytechnische School te Delft. Bij Kon. besluit is aan Robert Roberts Stitt, ver gunning verleend de geneeskunst uit te oefenen op Nederiaudsche zeeschepen, met uitzondering van oor- logsvaai tuigen, onder voorwaarde, dat hij de wettelijke bepalingen omtrent de uitoefening der geneeskunst in Nedailand, stiptelijk nakome Bij Koninklijk besluit 13 lo. aan den ofl. v. gez de ki. bij de zeemacht F. H. Bohre, met 21 Sept. 1897 op zijn vei zoek eervol ontslag verleend uit den zeedienst; 2o met ingang van gelijken datum de ofi. v. gez. 2e U!. bij de zeemacht B. van ütteren bevorderd tot off. v. gez. Ie kl. Bij Koninklijk besluit is aan den off. v. gez. Ie kl. bij de zeemacht I. J. van den Berg op zijn verzoek inet 20 November a.s. eervol ontslag uit den zeedienst verleend. Bij Kon. besluit is de duur der detacheering van den cerste-luitenant A. C. Couvée, bij de landmacht in West-Indië, inet één jaar verlengd en alzoo nader bepaald op vier jaien. Bij Kon. besluit is de eerste-luitenant ,T. P. SI. Soer, van hot Oe reg. inf., op non-activiteit gesteld. Aan A. C. li. Kleyn, weduwe dr. J. C. Beelenkamp, te Amsterdam, is op verzoek, met ingang van 1 Oct. 1897, eervol ontslag verleend ais directrice aan'sRijks kweekschool voor vroedvrouwen te Amsterdam. Kamer rau Koophandel. In de laatst gehouden vergadering der Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier werden voornamelijk ter sprake gebracht een verzoek van de Vereeniging van gisthandelaren alhier om adhaesie aan een adres door gemelde ver eeniging gericht tot den Minister van Financiën en de reeds meermalen ter tafel gebrachte quaestie betreffende de schade welke aan onze havenwerken en in de haven liggende schepen wordt toegebracht ten gevolge van het snel voorbij varen van groote stoombooten. De eerstgenoemde zaak betrof de schade waarmede opnieuw onze hoofdindustrie, thans van uit het Zuiden, wordt bedreigd, in verband ook met de uitvoerpremiën hier te lande op den suiker en het stoken van spiritus uit de melasse der beetwortels. Een en ander dien aangaande werd reeds in dit blad besproken. (Zie liet nummer van Zaterdag 18 September.) Na eene uitvoerige bespreking van deze zaak werd door de Kamer eenstemmig besloten aan het adres adhaesie te betuigen en ook zelf standig de noodige stappen te doen ten einde dit dreigend gevaar zoo mogelijk af te weren. De discussie over de tweede zaak leidde tol het nemen van een besluit om bij de Regeering aan te dringen een voorschrift uit te vaardigen dat stoomschepen ook onze haven slechts met eene bepaalde snelheid mogen voorbij varen. Ten slotte vermelden wij, dat onder de in gekomen stukken zich een schrijven van Burge meester en Weihouders bevond, waarin werd medegedeeld, dat door hun College aan het Rijk vergunning is verleend om ter Beurze^ene gelegenheid te doen maken tot het per tele- phoou wisselen van gesprekken langs de inter communale en internationale geleidingen en dat met de noodige werkzaamheden daarvoor reeds een aanvang is gemaakt. Typographer!. Verschenen is het prae-advies van B. en W. op een tweetal verzoeken van typographen hier ter stede, om bij de a.s. vijfjaarlijksche aanbesteding van drukwerken voor de gemeente eenige bepalingen betreffende loon, werktijd en personeel aan den rventueeleu laagsten inschrij ver voor te schrijven, Die verzoeken kwamen ongeveer hier op neer om lo. den werktijd niet langer te doen zijn dan 10 uren per dag, behoudens uitzondering en 2o. een minimum-loon vast te stellen voor het personeel, daartoe in categoriën te ver- deelen, opdat exploitatie van jonge werkkrachten niet zou geschieden. In hun praeadvies zeggen B. en TV., dat hoewel zij in het algemeen niet tegen dergelijke bepalingen gekant zijn, zij in het bestek voor liet drukwerk der gemeente dit niet meenen te moeten opnemen. De motieven hiertoe komen ongeveer op het volgende neer Bepalingen als de gevraagde komen feitelijk neer op hel vaststellen van het getal werklieden van verschillenden leeftijd, waardoor te ver in de persoonlijke vrijheid van den werkgever wordt ingegrepen, terwijl aldus ook de vol wassen arbeider meer zou beschermd worden dan in den geest der wet ligt. Voorts oordeelen B. en W. dat het evenmin wenschelijk is in deze bepalingen omtrent mi nimum loon en maximum arbeidsduur voor te schrijven, omdat op de werkplaatsen, waar drukwerk voor de gemeente wordt gemaakt, niet uitsluitend voor haar wordt gewerkt, zoo dat de gemeente niet eenzijdig beperkende be- palingen kan voorschrijven. De conclusie luidt om afwjjzend op de des betreffende adressen te beschikken. Niettegenstaande het ongunstige weder, dat zeker velen terughield, brachten Zondag eenige leden van het sVolkshuis" een bezoek aan den watertoren alhier. De machinist leidde hen het terrein rond en verklaarde de bestemming der verschillende bassins en filters. In den toren werden de in werking zijnde machines bezich tigd en verklaard en ten slotte ging men naar boven om te genieten van het panorama, dat va fox zich daar aan het oog vertoont. Zeer voldaan verlieten de bezoekers het terrein, den ma chinist dankend voor zijn bereidwilligheid. De tentoonstelling van platen, voorstellende de historische optocht bij de voltooiing van den Dom te Keulen in 1880 heeft Zaterdag en Zondag plaats gehad. Zij heeft echter niet dien toeloop gehad, dien zij verdiende. Werkelijk is het een interressante serie van prachtig gekleurde en nauwkeurig geteekende platen, die ruimschoots het bezien waardig zijn. Vooral hadden wij eeri steiken toeloop verwacht in deze dagen, waarin zooveel hoofden bezwangerd zijn van plannen betreffende histo rische optochten, en bij wie daarom reeds belangstelling mocht worden verwacht in deze serie afbeeldingen van een historischen optocht uit deri jare 1880. Maar misschien ligt het minder talrijke be zoek niet zoozeer aan de geringe belangstelling dan wel aan het ongunstige weder, waarom het Bestuur van het Volkshuis heeft besloten de serie platen nog een paar dagen geëxpo seerd te houden. Wij meenen dat er in die dagen gaarne ge bruik van gemaakt zal worden door hen die op de vorige dagen het bezoek verzuimd hebben. De rijksveldwachter A. Didier, alhier, is be vorderd tot brigadier-titulair bij den dienst der rijksveldwacht. Tot bestuursleden van de afd. Schiedam van den R. K. Volksbond zijn gekozen de heeren C. J. Willeman, J. J. van Hees, J. II. Blom, A. A. Marrevee, II. J. Tons, J. T. Melchers, C. Gunnewegh en P. II. Kenselaar, terwijl een herstemming zal plaats hebben tusschen de heeren G. B. Matt hijsen en J. M. Voorhuizen. De R. K. Bakkersvereeniging !>St. Aubertus", onderatdeeling der afdeeling Schiedam van den N. B. Volksbond, heeft zich, met ingang van 15 September II. bij den Ned. B. K. Bakkerslond aangesloten. jV. 8. Ct. Bij P. Marrevee aan den Singel werd Zondag avond tusschen 7'A en 7!A uur diefstal gepleegd van een gouden dubbelen ring niet blorid en zwart haar en de initialen H F K B, benevens een ring met 5 sleutels. De dief of dieven waren binnengedrongen door het opensluiten der voordeur en hadden het bovengenoemde weggenomen uit de lade van een kabinet. De politie heeft een onderzoek ingesteld. Heden is de eerste, een vrouwelijke, patiente uit het Ziekenhuis alhier getransporteerd naar het Geneeskundig Gesticht voor Krankzinnigen »Endegeest" bij Leiden. Hedenmorgen sloeg een persoon, die met nog drie kameraden, allen in dienst van een heer Verbeek te Delft, op de Hoogstraat liep, met een zakdoek waarin een hard voorwerp, in het ge laat van een jongen, die zulk een keel opzette, dat men minstens aan een moord moest geloo- ven. Door een man werd dadelijk van dit feit aan een politieagent kennis gegeven, die den dader verzocht hem naar het politie-bureau te vergezellen. De collega's verzetten zich daar tegen, zoodat een tweede agent deze moest verwijderen. Een en ander veroorzaakte natuurlijk een volksoploop, die slechts langzaam verliep, daar een der kameraden zijo woede bleef uiten tegen den agent van politie. Ten slotte ging de man zijn beklag doen aan bet bureau, waar hij wegens verzet tegen de politie in arrest werd gesteld. Door de politie is heden alhier zwervende aangetroffen zekere Dirk Verspiek, verver, oud 29 jaar en thuis behoorende in de Johannu- stichting te Nieuw veen. Daar de man blijken gaf van idioot te zijn is hij hedenmiddag in het Ziekenhuis alhier op genomen. Zaterdagavond werd in hetondeiwatergeloo- pen i ietgewas langs den boezem aan den Rotter- damschen dijk een man spartelend aangetroffen. Door den agent van politie van den Berg werd hij uit zijn benarde positie gered, waarbij bleek dat de man was J. L v. G. 53 jaar oud, die daar in beschonken loestand was ingeraakt. Hedenmorgen is de kar, die Vrijdagmiddag met zand beladen en achteruit rijdende van de stadswerf in de Haven terechtkwam, weder op den kant gebracht. Correspondentie. Een abonné. Wij kunnen uw ingezonden stuk slechts dan plaatsen, als wij uwen naam kennen, die slechts als gij dit verlangt gepu bliceerd wordt. E. Uw ingezonden stuk moeten wij wegens plaatsgebrek tot morgen laten liggen. Geveilde en verkochte onroerende goederen. Verkocht: 18 September. Notaris: W. J. A. Roldanus. Negentien huizen, waaronder een winkelhuis, met open grond en erven, staande en gelegen te Schiedam aan den Singel, nrs. 192, 1941 tot en met 194" en 196, kadaster Sectie I nrs. 521 tot en 539. groot 10 aren en 6 centiaren, in veiling I f1780, II f 670, III f 670, IV f620, V f640, VI f670, VII f690, VIII f800, IX f 800, X f780, XI f710, XIÏ f710, XIII f730 XIV f730, XV f740. XVI f740, XVII f760, XVIII f800, XIX f1630. Gecombineerd verkocht voor f 16000.— BURGERLIJKE STAND. Geboren 18 Sept. Arie Lodewijk, zoon van D. Rave- steijn en E. Spitters, Stationstraat. Overleden 18 Sept. Willem de Heer, oud 5 jaar en 3 maanden, Lange Nieuicstraat. Ilermina Ever- dina Westenend, oud 48 jaar, Korte Haven. 19. Rudolph Caspar Schade, oud 38 jaar en 9 maanden, Lange Haven. De Zwem- en Badinrichting wordt op Zater dag 25 September gesloten. Naar wij uit goede bron vernemen zal de Tooneel- en Lettel bevende Vereeniging Varia" alhier, haar vijf en twintig jarig bestaan 10 Ja nuari a.s. vieren met het houden van een wed strijd in uiterlijke welsprekendheid in twee af- deeiingen, ernst en luim. Tot elke afdeeling zullen zes deelnemers wor den toegelaten. Door den hoofdagent van politie J. Herweijer, alhier is bij den kuipersbaas G. S. een haring ton in beslag genomen, vermoedelijk afkomstig van diefstal. Het merk was reeds verwijderd en de ton opnieuw verbonden. Gisteren avond omstreeks 11 uur is door den agent van politie 3de klasse J. Vos alhier voor het eerst gebruik gemaakt van Oekhuizen's dreg, waarmede hij den Monnikendammer zee man P. van Dijk uit het water haalde en van een wissen dood redde. Gevonden goederen, bij den commissaris van politie tc bevragen Een sleutel, een vrouwenmuts, een blauw koralen armbandje met gouden sluiting, een paar geele handschoenen, een sleutel, een Ame- rikaansche sein oefsleutel behoorende bij een flets, een hondje (foxterrier), een geitje. BURGERLIJKE STAND. Geboren t 18 Sept. Carolina Hendrika Wilhelmina dochter van C. H. W. Hitzeman en R. Boo gaard, Wilhehninastraat. Geertruida, dochter van C. Hofland en N. van YperenAchterstraat. 19 Sept. Johanna Petronelia, dochter van G. J. van Velzen en M. Th. van der Linden, Achterstraat. 20 Sept. Hugo, zoon van J. van Dorp en I,. van Loon, Zomerstraat. Overleden 20 Sept. Arie Gerardus van der Linden, oud 18 dagen, Kuiperstraat. Huysmans zal weldra ons land bezoeken: hij schrijft een biografie van de Heilige Lidewcy en wil daartoe in ons land gegevens verzamelen. (Vad.) Neb. Herv. Kerk. Beroepen: Te Apeldoorn en 't Loo, G. Hansvclt, e Amersfoort; te Helder, H. A. Heijer, te Lienden bij Tiel); te Iïerkingen, C. Waardenbarg Sz, te Goedcreede. Bedankt: Voor Bieisvvijk, door E. J. W. Post humus Meijjes Jz., te Ileiuenoord; voor Moerkapclle, door N. C. Bakker, te Wijngaarden, Gep.ef. Kerken. Beroepen: Te Nichteveckt en Nederhorst den Berg, P. Zij! mans. te Hcngcloo; te Hindeloopen (Fr.) B, van der Werf, cand. te Drachten. Bedankt: Voor Houwerzijl (gom. Ultrum), W. Bournan, te Lutjegast. R.-K. Kerk. Maandag 27 Sept. a. s. zal de nieuwe R.-K. kerk te Rijswijk worden ingewijd door mgr. C. J. M. Bot- tomanne, bisschop van Haarlem. Daags tc vorcD 's namiddags tc 5 ure, wordt Z. D. aan de Geestbrug door eene cercwacht van 66 personen onder commando van de heeren J. L. Wer ner en L. F, Kluyt afgehaald en de gemeente bin nengeleid. Landbouwtentoonstelling. Gedurende de verschillende dagen van de tentoonstelling te 's-Gravenhage vanwege de Hollandsche Maatschappij van Landbouw, zullen er speciale tentoonstellingen worden gehouden. Zondag was er tentoonstelling van afgesneden bloemen, vruchten, planten, bijenteelt, werk tuigen enz. Onder de bloeminzendingen behoorde een zeer fraaie, gewijd aan de nagedachtenis van den secretaris van het hoofdbestuur, den heer Waldeck, waarvan wij reeds met een woord mel ding maakten. Zij bestaat in eene met rouwfloers omhangen gedenkteeken van witte bloemen, rustende op een breeden grond van de schoonste chrysantemums en andere bloemsoorten. De beeltenis van den steeds voiijverigen secretaris is in het front aangebracht met een tin me- moriam" van immortellen daaronder. Het was gisteren zeer druk op het terrein. Heden was er tentoonstelling van stieren, melkgevende koeien enz. Een ongewoon schouwspel bood dan ook hedenochtend de anders zoo rustige omgeving van Malieveld en dierentuin. Honderden stieren en melkgevende koeien waren daar bijeen om elkaar de prijzen te betwisten. Een elftal col lection eik van 10 stieren en koeien uit ver schillende oorden van ons land waren gezonden. De eerste prijs bestond daarvoor uit een eere- prijs van H. M. de Koningineen gouden medaille en f 250, Tegen 2 uur zouden die collection op liet tentoonstellingsterrein in den ring paradeeren benevens het niet daarbij behoorenden vee. Daarna zullen in den ring ook de evolution beginnen van de militaire inzendingen, zijnde 4 met G paarden bespannen stukken geschut en 2S cavaleriepaarden uit alle bereden koip- sen met zorg uitgezocht. De toegangsprijs tot de tentoonstelling was heden op fl vastgesteld. In ons verslag van de opening der tentoon stelling is, door een vergissing van den eorretor, een fout geslopen. De tentoonstelling is nl. niet geopend door den minister van binnenlandsche zaken, maar door diens ambtgenoot van financiën. Volgens dc Petit Bleu heeft (Jordang Huret uit gedaagd tot een 24 nurs wedstrijd te Parijs te rijden. In andere wedstrijden zal de kranige rijder, die tc Parijs is teruggekeerd, dit jaar niet meer uitkomen. Spoorwegongeluk, De reizigers, die plaats hadden genomen in den trein der H. IJ S. welke ten 1.11 Spoor- tijd van hier in de richting Amsterdam ver trekt, ontstelden Zaterdag niet weinig toen zij even voorbij het seinhuisje nabij het station den Haag door elkander werden geschud en opeens bleven stilstaan. Hier en daar hoorde men een gegil en geschreeuw van de in angst verkeerende passagiers. Een ooggetuige deelde ons hieromtrent het volgende mede. Zoodra ik den schok voelde, opende ik het portier en sprong uit den trein. Het bleek mij toen dat de locomotief van de rail», welke geheel waren verbogen, was ge raakt en bijna een meter diep in het zand was gewoeld, terwijl de houten onderleggers er naast uitstaken. De tender was iu den goederen wagen gedrongen, terwijl het eerste passagiers rijtuig (een le en 2e klasse dsvars op de rails stond. Gelukkig zijn geen persoonlijke ongelukken voorgevallen, alleen materieële schade. Het duurde ruim een uur alvorens eene nieuwe trein was samengesteld om de verschrikte passagiers verder te vervoeren, terwijl ook de treinen van Amsterdam eenige vertraging had den om op het verwoeste spoor te komen. Men vermoedt dat het ongeluk te wijten is aan verkeerden wisselstand. De moord te Brussel. De Brusselsche politie is een stapje verder gekomen in haar nasporingen naar aanleiding van den moord op den kantoorbediende Laverg- ne: zij heeft den winkelier gevonden bij wien een van de misdadige werktuigen, een breek ijzer (het andere was een hamer), was gekocht. De winkelier heeft Paridaens herkend als een van de beide mannen die het breekijzer bij hem waren komen koopen. Maar de ander, waarvan hij een beschrijving gaf die met signalement van den voortvluehtigen Masson overeenkwam, had het betaald. N. R, Ct. Men seint ons uit 's Gravenhage De vergadering der Vereeniging ter bestrijding van knoeierijen in den boter- en kaashandel heeft aan het bestuur in overweging gegeven te bevorderen het plan om het merkteeken niet op surrogaten, maar op echte natuurboter te plaatsen. De ban, door den bisschop van Majorca over den Spaanschen minister van financiën en diens ambtenaren uitgesproken, wegens de seculari seering der kerkelijke goederen, iieeft geeu genade gevonden bij 's bisschoppen superieur, den aartsbisschop van Valencia. Deze heeft nl. den bisschop telegrafisch last gegeven, den ban niet in de kerk te laten voorlezen. In den ministerraad zou, volgens sommige berichten, de handelwijze van den minister van financiën niet zijn goedgekeurd, weshalve deze zijn ontslag zou nemen. Daarentegen heeft volgens een andere lezing de betreffende minister zelf verklaard, dat dit bericht onjuist is. De minister verklaarde in het schrijven van den bisschop niet gelezen te hebben, dat de ban over hem was uitgesproken. Hij wacht kalm de beslissing van den Paus af, daar hij kiaehtens de wet heeft gehandeld. De bisschop van Majorca was vroeger een aanhanger van don Carlos en is wegens samen zwering tegen de regeering verbannen geweest. Prijzen van Coupons. Amsterdam, 20 September. Mot. Pap. p. 11.21 ƒ21,10 Russen in 6. U. Zilv.Jan. b 21 >21.10 1 i 53 11.93 Engeische per Eng. met affid. Portugeesehe Fransehe Belgische Oiv. m Reiehsin, Hamb.-Itussen. 47.60 47.60 58.80 1,22 Russen in b. R. Polen p. Ziiv. R. Spaansche buit!, 'in franken p. Juli Spaansche binnl. in piasters Anient. Doll. G. 'Mex. Dollar 1.91» 1.26 47.00 1.70 2.47» 0.98

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 3