^eeIsTIpatriot. 51''c jaargang. Donderdag 23 September 1897. N°. 9430. DE TROONREDE. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, Kennisgeving. FEUILLETON. UITGEVErT h. J. C. llÖELANTS. UIT T>E PEÏ?S. ABOKresrEtrrsPKijg voor Schiedam, per kwartaal f 0.90 omliggende plaatsen, p. kwart. - 1.05 franco per post, p. kwartaal. - 1.30 Afzonderlijke nommers0.02 BCREAU: BOTEK8TRAAT TO, Tclephoon Ufo. 123. ADTEHTESTiErPTjs: van 15 gewone regels met inbe grip van ecne Courantf 0.52 Iedere gewone regel meer0.10 Bij abonnement wordt korting verleend. «■sss3B33r« Schietoefeningen. De burgemeester van Scuiehak brengt, op ver zoek van den heer Commissaris der Koningin ju de provincie Zuid-Holland, het volgende bericht ter kennis van belanghebbenden bij de scheepvaart. Schietoefeningen van het fort nabij den Hoek van Holland. 4e district. Volgens mededeelmg van den Minister van Oorloc, do. 17 September jl. zuilen op den 4n October t897 en zoo noodig op daaropvolgende dagen, schietoefe ningen gehouden worden van het fort nabij den Hoek van Holland, 4e district. Eene strook van den Nieuwen Hotterdamschen Water weg, ter breedte van omstreeks 4Ó0 M., wordt, tot op 600 SI. van het for t, door dit vuur onveilig gemaakt, waardoor ten anker komen van schepen in die strook moet woi den vermeden. De strook wordt aangeduid door roode vlaggen, ge plaatst aan beide zijden van den Nieuwen Kotteidam- scnen Waterweg. Er zo! niet geschoten worden ais vaartuigen of personen zich in de onveilige strook bevinden. Op de dagen waarop gevuurd wordt, zal van het fort een roode vlag getoond worden, van minstens één uur vóór den aanvang der schietoefeningen tot het einde daarvan. (Zie sNed. krt." nos 218, 202.) Schiedam, 22 September 1897. De burgemeester voornoemd VERSTEEG. Met meer dan gewone belangstelling werd ditmaal de troonrede tegemoet gezien. De uit slag der algemeene verkiezingen was van dien aard geweest, dat betrekkelijk geruimen tijd de meest uiteenloopende geruchten geloof konden vinden omtrent de samenstelling van het mini sterie, dat door de Koningin-Regentes beiast zou worden met de constitutioneele taak, om door overleg tusschen Regeering en Staten- Generaal op wetgevend gebied een ruirnen oogst voor te bereiden. Door geen enkele staatkun dige richting was er in de Tweede Kamer eene regeeringsmeerderheid verworven, zoodat alleen door vertegenwoordigers uit verschillende gioe- pen een kabinet zou kunnen worden gevormd, hetwelk voor zijnen aibeid voldoenden steun in de Kamer zou kunnen vinden, mits bet met een programma optrad, tot welks uitvoering die groepen zouden kunnen samenwerken. Na verloop van eenige weken eindelijk bracht de Staatscourant de samenstelling van het nieuwe Kabinet, welks leden inderdaad niet in alle opzichten in richting en denkwijze over eenstemmen, maar dat ten aanzien van zekere vraagstukken homogeniteit geenszins uitsluit. Mocht er dus van het nieuw opgetreden mi- Vertelling duor JOHANNES WIL DA. 2) Jacob zweeg. Als je nog een greintje eergevoel en moed in je lijf hebt, schreeuwde de andere, dan go je dadelijk mee. In een half uur zijn wij over t water. Naar den grond ziende, schudde Jacob ontken nend het hoofddan antwoordde hijen wie zal dan voor moeder zorgen? Wie zal alles in orde houden als ik ook nog zal wegloopen? Wie? wie? riep Johan, oude wijven blijven er tocli nog genoeg achter! Maar je denkt dat ze mij wel neer kunnen schieten, en jij dan alleen den hof krijgt; dat zou je mooi te pas komen, wat, hè jongen? Jacob was doodsbleek geworden; zijn bevende handen balden zich. Lafaard DenenvriendVoor den duivel, dat je mijn broer moet zijn 1 schreeuwde Johan nog eens, spuwde uit nijd voor Jacob op den grond en liep ijlings naar de verzamelplaats van de ander jonge lieden. Eenige minuten lang zag Jacob den patriot na dan drukte hij zijn gelaat tegen het wollige vel van den bem de handen lekkenden hond. nisterie vruchtbare arbeid verwacht worden, dan moest de eerste en voornaamste voor waarde zijn een werkprogramwaaraan de geestverwanten der verschillende ministers in de Kamer van ganscher harte hunnen geza- menlijken steun zouden kunnen geven. Vandaar de buitengewone spanning, waarmede zeker niet 't minst door de vooruitstrevende liberalen de troonrede werd tegemoet gezien. 'voor zooveel er gevolgtrekkingen gemaakt kunnen worden uit de gebruikelijlcerwijze kort saamgedrongen zinsneden der rede, waarmede de Koningin-Regentes, bij deze plechtigheid door Hare Koninklijke dochter vergezeld, voor de laatste maal de zitting der Stateu-Generaai opende, mag zonder voorbehoud worden ver klaard dat het programma der nieuwe Regee- rmg ons niet heeft teleurgesteld: zonder aar zeling toch zet zij hare schreden op den weg der maatschappelijke hervormingen. Terecht wordt in de troonrede de arbeid, welke het nieuwe Kabinet met de vertegen woordiging in het gisteren geopende zittingjaar zich voorneemt te verrichten, «gewichtig" ge noeg. Voorop staat, gelijk als gevolg van den stembusstrijd wel moeilijk anders te verwachten was, de afschaffing der dienstvervanging bij de militie, hoofdzakelijk als maatregel van sociale rechtvaardigheid bedoeld. Immers, zij is los gemaakt van de militaire hervorming eener nieuwe regeling van de levende strijdkrachten, die voor later voorbehouden blijft en door den in dit jaar tot stand te brengen persoonlijken dienstplicht slechts wordt voorbereid. Met grond mag worden verwacht, dat deze poging tot wegneming van een schromelijk sociaal onrecht thans beter zal slagen dan toen zij vóór 25 jaren door den wakkeren generaal van Limburg Stirum beproefd werd. Vervolgens een wet op den wettelijken leer plicht, waarvoor in 1889 reeds de liberale partij in al hare nuanceeringen, toenmaals in de oppositie zijnde, eenstemming zich verklaard heeft en waarvan de noodzakelijkheid zeker niet meer opzettelijk door ons behoeft te worden aangetoond na de artikelen, welke wij onlangs aan den toestand van ons volksonderwijs ge wijd hebben. Verder wetsontwerpen tot betere bescher ming en berechting van kinderen en jeugdige personen en tot wettelijke verzekering van werk lieden tegen de gevolgen van ongevallen in bepaalde bedrijven. Over beide onderwerpen van wetgeving waren ook door de vorige regee ring reeds voorstellen bij de Kamer ingediend, maar op een tijdstip waarop er aan behande ling in de laatste zitting niet meer te denken viel. Blijkbaar zullen deze ontwerpen niet dooi de tegenwoordige regeering worden overgeno men, zoodat over de uitwerking barer plannen te dezen aanzien nog niets met zekerheid te zeggen valt. Alleen schijnt de vorm, waarin de laatstgenoemde wet wordt aangekondigd, de gelijktijdige regeling buiten te sluiten van de pensioen-verzekering van weiklieden.Hetiswaar dat over dit vraagstuk de voorlichting gevraagd Gedutende de volgende maand deed Jacob met een daglooner kalm zijn werk op de verlaten hoeve. Het meeste vee hadden de Denen .veggeliaaldde paarden waren voor de artillerie in beslag genomen de knechten waren als vrijwilligers in dienst ge gaan. Van den oorlog hoorde hij niet veel. Hij meed de menschen, daar zij hem verachtten, zooals zijn broeder het gedaan had. Hij wist slechts, dat de Sleeswijk-Holsteiners in de gevechten tot nu too steeds de overwinning hadden behaald. Merkwaar digerwijze kwamen de Denen des ondanks nader, liet godonder van het geschut toonde dit aan omdat de Pruis het land in de steek liet, heette het. De zomer kwam. Woedende stormen brulden er naar den aard van het land nog steeds over het schiereiland, van de Oostzee tot de Noordzee en van de Noordzee tot de Oostzee. En onder den opstand van de atmospheer woedden de stormen van de kampende menschen voort. Gedurende den laatsten nacht hadden de kleine vensterruiten van de hoeve weder gerinkeld, terwijl het vee, door de dreuning van den grond verschrikt luide loeide. Van daag was het weer zoo. Steeds kwam het gedonder nader. Over de groote heide was de gansche hemel in rooden gloed gezet. Wat in het dorp kon vluchten, ging heen; Jacob was met zijn moeder bijna alleen achtergebleven zonder paarden had hij haar niet in veiligiieid kunnen brengen. Bij het invallen van den nacht kwam het geweergeknetter nader aan het dorp. Weldra woedde de nachtelijke strijd in het plaatsje zelf. Sleeswijk-Holsteinsche jagers hadden zich op den molen en op het kerkhof genesteld. Taai hielden is eener staatscommissie, welker rapport tot heden nog niet verschenen is, maar geenszins ongegrond schijnt ons de meermalen uitge- spioken waarschuwing, met verwijzing naar Duitschland's voorbeeld, om de wettelijke ver- zekeimg tegen ongevallen, invaliditeit en ouder dom gezamenlijk, en niet afzondei lijk teregelen. Ook de reeds ingediende mijnwet *.oor Ne- deiiandsch-Indió schijnt niet ongewijzigd ge handhaafd te zullen wordenhare indiening wordt echter ook voor 't eerste zittingjaar aan gekondigd. Eveuzoo een wetsvoorstel abetreffende het uitvoerrecht op suiker", hetwelk natuurlijk bestemd is om de moeilijkheden op te ruimen of althans te verminderen, waarmede »op Java de suikerindustrie te kaïnpen. heeft", zooals in een andere zinsnede der ti oom ede gezegd wordt. Dat afschaffing vau dat uitvoerrecht in 't plan der regeering ligt, zouden wij uil de gebezigde woorden niet durven afleiden. Ter behandeling ook in bet eerste zittingjaar worden eindelijk wel opnieuw ingediend de reeds vroeger aangekondigde wetsontwerpen betreffende het militair strafrecht en de krijgs tucht. liet is waarlijk te hopen dat de Kamer daarvoor den tijd zal weten te vinden, want ais er iets u i t den tijd is, dan zeker is "t onze militaire stiafrechtspleging. Het vermoeden schijnt ons niet gewaagd, dat deze hoop te eerder zal worden vervuld, indien spoedig tot de invoering van den persoonlijken militairen dienst besloten zal worden. Wordt de troonrede door ons juist opgevat, dan vormen de bovengenoemde plannen der regeering het werkprogram voor het eerste zittingjaar. Wordt dit in zijn geheel ten uitvoer gebracht, dan zal er in waarheid een ïge- wichtige arbeid" zijn verricht, waarvan wij de eer van ganscher harte aan onze nieuwe Kamel en Regeering zouden gunnen en den zegen aan het vaderland 1 Is deze arbeidstaak vervuld, dan zullen er nog andere hervormingsvoorstellen volgeD, welke door de Regeering worden voorbereid of waar aan zij hare aandacht wijdt. Verbetering van maatschappelijke toestanden, met name betref fende de huisvesting, den arbeid en het arm wezen", en «versterking der rijksinkomsten door wijziging van het tarief van invoerrechten met behoud zijner bestaande grondslagen", wor den als de onderwerpen genoemd, welke de regeering daarna met de volksvertegenwoordi ging ter band nemen wil. Aan die toekomst plannen laat zich voorzeker eenige vaagheid niet ontzeggen, maar elke dag brengt zijn eigen zorg, en aan liet program van het heden, de aibeidstaak voor het eerste zittingjaar, hebben wij genoeg in dien zin, dat wij dankbaar en voldaan zullen zijn, indien die taak zal worden afgewerkt. Met den wensch dat de werkelijkheid hierbij niet te ver ten achter blijve moge, zien wij met vertrouwen de werkzaamheid van de Kamel en het Kabinet van 1897 tegemoet. zij stand; met dezeffde taaiheid beproefde de Deen- sche infanterie hen te verdrijven. Het schieten en het geloei van liet vee klonk akelig donr elkaar. Druren en vensteis waren overal gesloten. Als uitgestorven zag liet dorp er uit. Slechts in de kamer der hoeve brandde een licht en van het kleine bakhuis zweefde juist een lantaarn over het erf van de woning. Jacob droeg die. Hij had onlangs onder den bakoven een groot gat gegraven, waarin hij do kostbaarheden zijnel' familie, de zilveren lepels, den ouden hui>bijbel met het gesiachtsiegister en twee kousen vol met wichtige daalders had neergelegd. Juist had hij dat alles nog eens goed nagezien of alles wel verzekerd was De blinde vrouw zat biddend, half rechtop in hot bed. Heer, verlos ons van onze vijanden en wees ons genadig! Maar Uw wil geschiede, zoo in den Hemel als op aarde. Amen. Amen Zoo bad zij, hield dan op, en begon weer te bidden. Jacob luisterde zoo nu en dan aan de deur van de deel en deed den erfhond bedaren, of hij stond met gekruiste armen bij de roode tafel in het ver trek, naar zijne moedor luisterend, terwijl hij somber naar het licht staarde. Weer was alle bloed van zijn wangen weggestroomd; maar zijn lippen bleven vastgesloten. Daar werd eensklaps de bodem als door eene aardbeving geschud. Weldra weerklonk een gekraak en een luid hoerah, wild en triompheerend. Het was den Denen gelukt een stuk veldgeschut aan te sleepen; het houtweik van den molen stortte veispiinterd en brandend ineen. De dappere jagers moesten wijken; de molen en het keikhof bevon den zich in vijandelijke handen. De vlammen vor- Reeds hebben zich enkele bladen liet kon natuurlijk niet anders dan met vrij wat opper vlakkigheid gisterenavond uitgelaten over de Troonrede Het Handelsblad zegt o. a. Veel belangrijks wotdt in de openingsrede door de nieuwe regeeiing aangekondigd. Ilaar progiam is niet ovei laden, maar omvat toch toezeggingen van zeer ingrijpende beleekenis op veletloi gebied. Zij draagt levens duidelijk het kenmeik dat de nieuwe ïegeering krachtig en geleidelijk de her- vormingstaak wil ter hand nemen. Anders was trouwens niet verwacht. Het zal nu moeten blijken, of zij bij die taak kan rekenen op den opgewekten steun van de meerderheid der Staten-Generaal. De Telegraaf oordeelt over de Troonrede Belangrijke voorstellen wotdon daaiin toegezegd, waaronder allereerst met blijdschap begroet mag wol den de afschaffing van do plaatsvervanging, welke zaak de regeering op zich zelf wenscht te behandelen om dan later te kunnen overgaan tot do hervorming onzer levende strijdkrachten. Een tweede, sinds lang besproken, maatregol, voor wier verwezenlijking dit liberaal Kabinet het oogenbhk gekomen acht, is de invoering van leer plicht. De zoig voor de jeugd neemt over het geheel op dit programma een ruime plaats in. Do bal dadigheid en misdadigheid van kinderen en opge schoten jongens, die men door de tegenwoordige wijze van berechten en straffen slechts nader brengt tot galg en rad, heeft s.nds eenige jaren de aan dacht der rechtsgeleerde wereld in bijzondere mate getrokken, do tegenwoordige minister van justitie zegt de Kamer toe, dat een wetsontwerp dienaan gaande haar /al worden aangeboden. Waarschijnlijk zal dit spoedig plaats hebben, want liet wordt in één adem genoemd met de betere bescherming van de jeugd, welke minder gelukkige uitdrukking vermoedelijk doelt op de wederindie- ning van het wetsontwerp betieffende de ouderlijke macht en de voogdij. Ook de ongelukkenverzekering schijnt een om werking te zullen ondergaan oer zo door den heer Lely wederom wordt ingediend, en evenzoo is het met de mijnwet, naast de afschaffing van het uit voerrecht op suiker, het eenige wat door den heer Ciemer wordt voorgesteld. Om thans op de nieuwe punten op het programma terug te komen, zoo trekt een hoogst belangrijk diietal de aandacht, waaromtrent verklaard wordt dat ze thans reeds in bewerking zijn, namelijk betreffende de volkshuisvesting, den arbeid en liet armwezen, te zamen gevat onder den naam van wetsvoordrachten tot verbeteiing der maatschap pelijke toeslanden. Het ter hand nemen van de woningkwestie en "an een wijziging der armenwet is een zeer belangr jke en zeer verblijdende mede deelmg. Wat echter met een wetsontwerp betreffende den arbeid bedoeld wordt, is ecnigszins duister, misschien kan daarmee liet tegengaan van over- matigen arbeid bedoeld zijn, doch zooals het woord ai beid er staat beteekent het eigenlijk niets. lichtten taüoozo in het groen gekleede lijken, die achter den steenen muur en tusschen de grafkel ders lagen. En aan de luiken van het venster, waardoor eeri smalle lichtstraal naar buiten viel, werd ge klopt. De beide zich in de kamer bevindenden werden tot stervens toe ontsteld woedend gromde de hond. Wat moest men doen Het kloppen werd dringender herhaald twee- driemaal. Een angstig smeekende stem werd ge hooid. De toon deed Jacob moed scheppen, de stem spiak Duitsch. Je wilt toch niet? iiep de moeder, toen zij merkte, dat Jacob naar de deur ging. Ja, ik wil Mij dunkt, daar is er een in nood. De moeder hoorde, hoe hij- om het huis iieen liep en iemand nep. Dan werd alles weer stil nog blafte de hond als razend, en in liet dorp duurde het verspreide schieten nog voort. Eindelijk kwam Jacob terug. Alleen, maar in zijn armen al de schatten dragend, die in den kuil onder den bakoven gelegen hadden. Moeder, trek de voeten wat in de hoogte, ik moet het bedstroo wat losmaken Zoo is het goed. Hij pakte de kostbaarheden en stopte ze aan het voeteneinde van het bed in het stroo. Kind, Jakob wat doe je daar aan het bed Heb maar geen angst moeder, zeide de zoon, en dan ging hij stil aan de tafel zitten. Dat zou onze Johan ook geda..n hebben, wat ik nu gedaan heb, mompelde bij. IJij moestaltijd weer aan zijn broeder denken, dia bij lang ver giffenis had geschonken, en hij dacht nu aan de gevaren, die den diiesten Johan omringden. Wordt vervolgd

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 1