BUITENLAND. BINNENLAND. Uit de Staatscourant. STADSNIEUWS. Dat de landbouw niet vergeten is, zal velen in den lande aangenaam wezen, al zullen er onder zijn die liever een geheel departement aar. een land bouw gewijd zagen, met een landbouwminister aan het hoofdconcentratie van al wat den landbouw betreft is toch eigenlijk hetgeen waar het vooreerst practisch om te doen is. De noodzakelijkheid om de financien te verster ken heeft den heer Pier^on genoopt zijn blik te richten op de invoerrechten. De N. JR. Ct. zegt De laatste Troonrede, die de Regentes heeft uitgesproken, stelt oveiigens verscheidene hoogst belangrijke wets voordrachten in het vooruitzicht, waarvan vvij de aankondiging met groote ingeno menheid begroeten. Niet het minst is dit het geval met het wets ontwerp tot afschaffing der dienst vervanging, waar aan in de aankondiging de eereplaats is geschonken. Ken tweede punt, tn de Troonrede vernield, is de \ereeniging van de zorg voor do landbouwbe langen bij één departement van a' emeen bestuur. Wanneer aan het hoofd van deze aldeeling de rechte man geplaatst wordt, kan deze maatiegel voor onzen landbouw goede vruchten afwerpen. Een derde belungrijke wetsvoordrncht, die wordt aangekondigd, is de regeling van den leerplicht. Niet alleen door leei plicht, maar ook door betere bescherming en berechting van kinderen en jeug dige personen wil de regeering voor de belangen van liet opkomend geslacht zorgen. Zij vindt over dit onderwerp een wetsontwerp der vorige regee ring, dat zij echter blijkbaar niet onveranderd wenscht in te dienen. De andere ontwerpen opnoemend, zonder eigenlijk oordeel zegt de N. R. Ct.: Ongetwijfeld kan de inhoud van deze Troonrede niet mager genoemd worden. Het aantal en vooral het gewicht der daarin aangekondigde wetsvoor stellen geven haar het karakter van een werkplan, dat niet voor afwerking in een enkel jaar bestemd is. Dat de regeering de ingrijpende vraagstukken, die bij verschillende der vermelde wetsontwerpen betrokken zijn, wil aanvatten, geeft een bewijs voor hare hervormingsgezindheid en voor haar gevoel van kracht om de moeielijkheden, aan de oplos sing verbonden, te overwinnen. Het Vaderland meent Met de Troonrede mogen de hei vormingsgezin- den tevreden zijn. Natuurlijk zouden zij wel verlangd hebben, dat er wat meer voor dadelijke behande ling gereed zou zijn, maar waar het heel iets anders hervormingen kort te form leuren dan ze in wets ontwerpen te belichamen, en waar ook de onder vinding geleerd heeft, dat een overladen menu door de Kamers toch niet in een zittingjaar kan worden verorberd, daar zal reeds voor dankbaarheid plaats zijn, als in dit jaar wordt tot stand gebracht wat hier wordt beloofd. Het N. v. d. I). oordeelt: Er klopt een hart in de troonrede. Al deze mededeelingen zal het gansclie volk met vreugde vernomen hebben. Zij zijn als een heerlijk lied van belofte. De Tijd zegt En belangrijk is zij dan ook de Troonrede! Rijk aan onderwerpen, die erin worden aangestipt al in mindere of meerdere mate, en binnen korter of langer tijdsverloop, de aandacht vorderend van Regeering en Volksvertegenwoordiging. Ten slotte de thans begonnen periode van wet- gevenden arbeid zal hoogstwaarschijnlijk voor ons en onze vrienden een tijdperk blijken vol gevaar en vol strijd. Een tijdperk, waarin het beleid, de samentveiking van allen meer dan ooit noodig zijn om het Vaderland te behoeden tegen onheilen voor het heden of voor de toekomst. Mogen allen zich daarvan diep doordrongen toonen in de kalmte, de voorzichtigheid, de christelijke liefde, de nood wendige voorwaarde voor elk vruchtbaar werken van onze katholieke staatspartij in en buiten het Parlement. Algemeen overxleht. Schiedam, 22 September '97. De oppositie-partij in Hongarije bepaalt zicli in haar verzet tegen de regeering niet tot be stuursaangelegenheden alleen. Ook thans bij het bezoek van Keizer Wilhelm aan Buda-Pest geeft zij lucht aan haar haat jegens Banffy's regeering. Zij had gedreigd de uitnoodigiog tot het groote hofbal niet aan te nemen. Wat niemand dacht, is gebeurd, zoodat Maan dagavond van de 416 uitgenoodigde afgevaar digden er slechts 152 waren verschenen. Alle leiders der oppositie ontbraken, zoowel graaf Albert Apponyi als graaf Ferdinand Zicby en Jfrans Kossuth. Het feest was overigens schitterend en verliep in de beste orde. Keizer Wilhelm onderhield zich o. a. met de voorzitters der beide Kamers en met den be kenden dichter en romanschrijver Maurus Jokaï. 'sMiddags had Wilhelm H denOostenrijksch Hongaarschen minister van buitenlandschezaken, graaf Goluchowski, en den minister-president van Hongarije, baron Banfïy, ten gehoore ont vangen. Gistermiddag was er groot gala-diner. Keizer Frans Jozef dronk daar het welzijn van zijn keizerlijken gast o.a. in deze woorden »In Uwe Majesteit begroet ik mijn trouwen vriend en bondgenoot en mijn voornaamsten medewerker bij het vredeswerk, waaraan wij, naar ik hoop, voortdurend onze beste krachten zullen kunnen blijven wijden. Overtuigd van de overeenstemming van gevoelens, welke ons in deze taak leiden, drink ik op deu voorspoed TJwer Majesteit met der. uitroep: Leve keizer Wilhelm!" Tn zijn antwoord dankte Keizer Wilhelm voor de hartelijke ontvangst. Hij roemde de schoonheid van de Hongaarsche hoofdstad en herinnerde aan de geschiedenis van alsmede aan de belangrijke /erken des vredes der laatste jaren in Hongarije. De Keizer vervolgde daarop aldus »Wat evenwel den meesten indruk bij mij heeft gemaakt, is het eenige, geestdriftige ge voel van toegenegenheid voor Uwe Majesteit. Niet alleen hier, maar ook in Europa en vooral onder mijn volkeren, draagt men Uwe Majesteit hetzelfde enthousiasme toe. Ik deel in dat enthousiasme en met liet gevoel van een zoon zie ik op tot Uwe Majesteit, als iniju vaderlijken vriend. Dank zij de wijsheid Uwer Majesteit blyft ons verbond gehandhaafd, vast, on verwrikbaar, voor het groote welzijn onzer volkeren. En Europa geniet reeds jaren lang van de welda den des vredes en zal er nog lange jaren van genieten. De gevoelens van verknochtheid aan Uwe Majesteit zullen steeds blijven schitteren en even sterk zijn als die van Uve groote voor gangster. Vergeef mij een uitdrukking om uiting te geven aan deze gevoelens. Ik heb alles willen samenvatten, wat mij nog uit dankbaarheid te zeggen valt. Als ik eindig, vereenig ik mij met de wen- schen, welke alle Hongaren koesteren voor den Keizer van Oostenrijk." De ernstige berichten over de betrekkingen tusschen Spanje en de Vereenigde Staten vinden reeds tegenspraak, en wel langs otficieelen weg. Men verneemt nl. uit Madrid, dat de nieuwe Amerikaansche gezant in zijn gesprek met den hertog van Tetuan volstrekt geen ultimatum heeft gesteld, dat integendeel liet gesprek zeer hartelijk was. Uit New-York en Washington wordt deze tegenspraak bevestigd. President Mc. Kiniey zoo heet het is niet voornemens de CuL^rcRe quaestie ter hand te nemen vóór de opening van het Con gres in December. De laatste berichten van Cuba, die te Madrid onjuist worden genoemd, zijn weder ongunstig voor de Spaansehe regeering. De insurgenten zouden n.l. volgens te Londen uit New-York ingekomen berichten, onder com mando van Acosta, het garnizoen van Managua tot den terugtocht gedwongen en zelf deze stad, die slechts op 6 K.M. afstand van Havana ligt, bezet hebben. Ook de troepen, die uit Havanna werden ge zonden om het garnizoen van Managua te vervangen, zouden door de insurgenten ver strooid zijn. De bepalingen van den praeliminairen vrede worden nog steeds te Athene ijverig geeom- menteerd, en algemeen ongunstig opgenomen. De bladen wijzen er op, dat de ontruiming van Thessalië ondergeschikt blij ft aan de eischen der Duitsche financiers. De JEphemeris noemt zelfs het verdrag onver- eenigbaar met de Grieksche Grondwet. Het verdrag, dat waarschijnlijk eerst Donder dag officieel te Athene bekend zal zijn, blijkt nog een elfde artikel te bevatten van dezen inhoud -. »Om de handhaving van de goede nabuur schap tusschen de beide staten te verzekeren, verplichten Turkije en Griekenland zich om op hun gebied geen opruierij te dulden,/die de veiligheid en de orde in den aangrenzenden staat zou kunnen verstoren." Hedeu, verwacht men, zal de Sultan het voor- loopige vredestractaat onderteekenen. De ministerraad heeft den Sultan een nota voorgelegd, waarin de aanneming van het ver drag, zooals het door de gezanten is goedge keurd, wordt voorgesteld. Intusschen heeft de Engelsche gezant, naar de Morning Post uit Konstantinopel verneemt, verscheiden malen een onderhoud gehad met den Turkschen minister van financiën, met net doel de ontruiming van Thessalië te bevorderen. 'tls te hopen, dat nu eens voor al de Kre tenzische quaestie wordt ter hand genomen. 'tls en blijft op bet eiland een geduebten warboel. De admiraals hebben geantwoord op het verzet van den Turkschen gouverneur tegen de in stelling van een militaire rechtbank, dat zij zich houden aan de overwegingen van hun be sluit van 31 Augustus. De berichten uit Britsch-Indië worden gun stiger. De Times verneemt uit Simla, dat generaal Jeffreys de Mohmands zoo duchtig heeft aange pakt, dat deze om een wapenstilstand hebben gevraagd op voorwaarden door den generaal te bepalen. In de vallei, die zij bezet hielden, zijn thans geen strijders meer. Generaaal Blood is in den nacht van Maandag op Dinsdag aangevallen door den fanatieken Mullah Hadda met een groote strijdmacht. Na een gevecht van vijf uur werd hij terug geslagen, waarbij o. a. generaal Wodehouse werd gewond. Generaal Blood is er in geslaagd de hand te reiken aan generaal Ellis. In Chitral is het nu rustig, en als het zoo voortgaat hoopt men den opstand spoedig be dwongen te hebben. Gemengde Mededeelingen. De Kamer van Landbouw van Brandenburg heeft gisteren in haar vergadering baar leed wezen uitgedrukt over de oncorrecte uitvoering der beurswet. Alle sprekers waren tegen het herstel dei- vroegere beurs. Aartshertog Frans Ferdinand van Oostenrijk heeft te Buda-Pest officieel de berichten van het door hem gesloten geheimen huwelijk on waar laten heeten. Eveneens officieel is te Berlijn het verzoek ingekomen om den bedrieger te vervolgen. Volgens de laatste inlichtingen denkt men met een gek te doen te hebben. Pigaro brengt het zonderlinge bericht, dat Engeland een verdrag heeft gesloten met den Mahdi. Deze zou den opmarsch der Engelscheu tot Khartoum en verder niet tegenhouden. Onder die voorwaarden zou de Mahdi koning van Khartoum en Zobeir-pacha gouverneur van Darfour onder Engelsch protectoraat bfijve. Osman Digma zou tot nader order met zijn troepen te Atbara blijven. Dit verdrag zou gesloten zijn door tusschen- komst van Slatin-bey en Zobeir-pacha terwijl het Engelsche gezantschap onder Reneli Zodd koning Menelik tot neutraliteit had bewogen. Een nadere bevestiging van dit bericht is zeker niet overbodig. Men verwacht, dat de Russische oogst be vredigend znl zijn. De gouvernementen, waar men voor misluk king van den oogst vreest, zullen tijdig door andere gouvernementen kunnen worden ge steund. Gisteren heeft men te Rome, Ancona, Pria- cone en Bologr.a twee zware schokken van aard beving gehoord. De aangerichte schade is gering. Verscheiden vergaderingen zijn in de platte landsdistricten door de Boeren gehouden, om met klem te protesteeren tegen de bewering van Chamberlain over de voorgewende suzereini- teit van Engeland over de Zuid-Afrikaansche Republiek. In alle besluiten, welke genomen zijn, wordt zonder uitzondering erkend, dat de suzereiniteit van het Britsche rijk niet zal worden aanvaard, onder welken vorm ook. Wegens het schieten op stakende mijnwerkers is een aanklacht ingesteld tegen den sheriff van Hazleton en tegen 40 deputy's. De beschuldigden zijn onder borgtocht vrij gelaten. De twee chefs der politie te Mexico zijn gevangengenomen onder verdenking van mede plichtigheid aan de lynching van den man, die een aanslag op president Diaz zou hebben gedaan. De opening der zitting. Een aangenaam stemmend incident deed zich gisteren voor bij de opening der Kamerzitting. Nadat de troonrede was voorgelezen en aldus het officieele programma was afgeloopeD, ge schiedde er iets wat, naar verklaring van de oudsten, die het kunnen weten, nog nooit in het parlement is gebeurd. Er wordt een kreet aangeheven. De tachtig jarige afgevaardigde Donner roept luide »Leve de Koningin!" en heel de aanzienlijke verzame ling stemt in met den kreet en roept luide driemaal achtereen sLeve de Koningin I" Dat was een mooi en treffend oogenblik. En dat het publiek op de tribune niet meedeed, was niet omdat men het niet gaarne had gewild. De kreet werd onderdrukt omdat men vreesde, dat daar waar alleen de gerechtigden mogen praten, hun ook alleen het juichen toekomt. De juichkreet verraste Haar en de Regentes. Beiden werden daardoor blijkbaar hoogst aan genaam aangedaan. Atjeh. De gesneuvelde officieren in ons telegram van gisteren bedoeld zijn, blijkens een telegram aan de N. R. Ct., de luitenants van Greuningen en Wagener. Voorts moeten er 7 minderen gesneuveld en 10 gedood zijn, terwijl de ver liezen van den vijand nog onbekend zijn. Indische Begrooting. De heden verschenen Indische begrootlng vcor 1898 wijst een te kort aan van 44 rail- lioen, waarin voorgesteld wordt door geldlee- ning te voorzien. Aangevraagd wordt 14 ton voor de invoering van de opiumregie op Java, Madura en Lombok en ruim 9 millioen voor spoorwegaanleg en bebloeiingswerken. Voorgesteld wordt eene reorganisatie van het bestuur der Zuider- en Oosterafdeeling van Borneo, aanschaffing van eenige recherchevaar- tuigen en officieele deelneming aan de wereld tentoonstelling te Parijs. Bij Kon. besluit is dr. J. P. Berdenis van Berlekom, plaatsvervangend lid van den genees kundigen raad voor Zeeland en "Westelijk Noord- Brabant te Middelburg, benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. Bjj Kon. besl. is de off. v. gez. d. 2e kl. v. b. leger in Ned.-Indië, A. W. Nieuwenhuis, ben. t. ridder in de orde v. d. Ned, Leeuw. Nu Ged. Staten van Noord-Holland hebben beslist, dat de heer W. de Waal moest worden toegelaten als lid van den Raad van Ilpendam, is de heer P. de Waal van die beslissing in hooger beroep gekomen bij den minister van binnenlandsche zaken. Zooals men weet geldt het de vraag of het op het stembriefje vóór P. de Waal voorkomende stipje van dien aard is, dat daarin de bedoeling kan worden gezien om eene stem op dien candidaat uit te brengen. Met 1 October te beginnen zal de Staats spoorweg-Maatschappij eenige goederentreinen, ledig-materieel-treinen en losse machines, welke 's Zondags loopen op het Noordernet, opheffen. OVERSCHIE, 22 September. De loting voor deze gemeente voor de militie heeft Vrijdag 22 October a.s. om 10 ure des v.m. in de gemeente Hillegers- berg plaats. OVERSCHIE, 22 September. De collecte, die in de vorige maand in deze gemeente is gehouden ten behoeve van de school met den bijbel alhier, heeft opgebracht f290.90. KETHBL, 22 September. De loting voor deze ge meente zal te Schiedam plaats hebben op Maandag 25 October a.s. te 12 uur. Bij Kon. besluit is benoemd tot kantonrechter te Assen, inr. N. Th. Witkop, thans kantonrechter te Almelo. Bij Kon. besluit zijn benoemdtot burgemeester van Assendelft, K. de Boer Cz., secretaris dier ge meente, en tot burgemeester van Midwoida, S. Kiel, secretaris dier gemeentetot burgemeester van Grave, W. J. 51. C. Friesen, secretaris dier gemeentetot burgemeester van Aarle-Rixtel, W. Sengers en tot burgemeester van Zoelen, D. van Mourik. secretaris dier gemeente. Bij Kon. besluit is II. J. H. Modderman benoemd tot burgemeester der gemeenten Bleiswijk en Jfoer- capelle. Bij Kon. besluit is aan dr. II. W. Heinsius, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als leeraar aan de R. 11. B. S. te 's-Hertogenbosch. Bij Kon. besluit is aan den burgemeester der ge meente Hoofdplaat R. van Ham toestemming verleend om tot 9 Mei 1902 te Breskens te wonen. Bij Kon besluit zijn benoemd tot ontvangers der directe belastingen te Enkhuizen c.a. A. G. J. Ver- hoeff, thans te Schagen c.a. te Goes c.a. G. G. A. Meeuwissen te Hulst Bij Ken. besluit is de 2e-luit. ,T. W. van Oorschot, van het 2e reg. inf-, voor den tijd van twee jaren (de heen- en terugreis daaronder begrepen), gedetacheerd bij de landmacht in West-Indiê. Bij Kon. besluit is de 2e-!uit. F. J. G. baron van Har denbroek van Ammerstol, van het 9e reg. inf., op zijn verzoek, voor den tijd van éen jaar op non-acti viteit gesteld, zonder bezwaar der schatkist Gemeenteraad. De gemeenteraad alhier zal eene vergadering houden op "Dinsdag 28 September a,s. des na middags te 2 ure, ter behandeling o. a. van de navolgende stukken lo. Praeadvies van B. en W. op het adres van den heer C. J. Theunisse, om eervol ont slag als leeraar in de staatswetenschappen aan de Middelbare scholen alhier. 2o. Eeoe door B. en W. opgemaakte aan bevelingslijst van benoembaren voor de betrek king van tijdelijk leeraar in de staatsweten schappen aan de Middelbare scholen. Aanbevolen zijn voor den cursus 1897/8 de heeren I. Mr. M. Smit te Rotterdam; II. Mr. H. G. de Cock te 's-Gravenhage. 3o. Voorstel van B en W. tot uitbreiding van het hulppersoneel aan de herhalingsschool voor meisjes met een onderwijzer en een onder wijzeres. Aanbevolen worden voor den cursus 1897/8 voor onderwijzer de heer J. van Schie, voor onderwijzeres mej. A. C. Mak die beiden, ook gedurende den" afgeloopen cursus tijdelijk als zoodanig werkzaam waren. 4o. Adres van mej. A. M. J. Prins om eer vol ontslag als onderwijzeres aan de 2e openb. Tusschenschool, en praeadvies daarop van B. en W. 5o. Bericht van den heer M. C. M. de Groot, dat zijn bezigheden hem niet langer toelaten de betrekking van lid der Commissie van Toe zicht op het L. O. naar behooren te bekleeden, waarom hij voor die betrekking bedankt. 6o. Adres van den heer Dr. B. Koster, oud- leeraar aan het gymnasium alhier om de hem toegekende jaarlijksche toelage uit de gemeen tekas alsnog te stellen op f624.en prae advies daarop van B. en W. 7o. Voorstel van B. W. naar aanleiding der missive van de Gedeputeerde Staten dezer pro vincie, houdende bemerkingen op de hun ter goedkeuring ingezonden verordening regelende de verdeeling, bezoldiging der onderwijzers en onderwijzeressen aan de openbare scholen voor L. O. alhier. 8o. Voorstel van B. en W. tot het in ge bruik geven aan het Rijk van ruimte in het gebouw der Koopmansbeurs, tot uitbreiding van het bestaande telegraafkantoor en tot het maken van eene inrichting voor intercommunalen en internationalen telefoondienst. Dr. W. A. Lehman de Lehnsfeld, docent in de Oude talen aan het gymnasium alhier, heelt eervol ontslag aangevraagd uit zijn betrekking. De loting van de ingeschrevenen voor de Nationale Militie der lichting 1898 zal voor deze gemeente plaats hebben op Zaterdag 23 October a. s. voor hen wier namen beginnen

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2