geYnpatriot. 51"° jaargang. Zaterdag 25 September 1897. N°. 9432. i FEUILLETON. Verschijnt dagelijks» uitgezonderd Zon- en Feestdagen. UITGEVER: H. J. C. ROELANTS. Kennisgeving. Kennisgeving. BXjXTESLAm 4) ijsoffKEKEsrsmjs voor Schiedam, pet kwartaal f 0.90 omliggende plaatsen, p. kwart. - 1.06 franco per post, p. kwartaal. - 1.30 Afzonderlijke nommerso.02 BUREAUBOTERSTRAAT ?0, Tcleplioon Ho. 133. ADTF.BTEirrntr'RiJsvan 15 gewone regels met inbe grip van ccne Courantf O 52 Iedere gewone regel meer0.10 Bij abonnement wordt korting verleend. Inrichtingen welke gevaar, schade ot S hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en wethouders van Schiedam, Gelet op de bepalingen der Hinderwet; Geven kennis aan de ingezetenen, dat vermits het deskundig onderzoek met betrekking tot de aanvraag van de firma DEEI.EN Co. alhier, om vergunning tot oprichting van een door stoom gedreven/airieü: ter vervaardiging van Technoliet of Kunststeen, in het pak huis »Java" aan de Hoofdstraat no. G, kadaster sectie no. 1333. nog niet geëindigd is, hun college besloten heeft de beslissing over genoemde aanvraag te verdagen. Schiedam, den 23sten September 1897. "Burgemeester en Wethouders voornoemd, VERSTEEG. De secretaris, VERNÈDE. Inrichtingen welke gevaar, schade ot hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en wethouders van Schiedam, Gezien liet verzoek van de DIRECTIE van de STEARINE KAARSENFABRIEK dAPOLLO" om ver gunning tot uitbreiding dier fabriek, staande aan den Buitenhavenweg nr. G, kadaster sectie L. no. 1674, met 2 stoomketels, elk rr.et een verwarmingsoppervlak van 100 MJ. Gelet op de bepalingen der Hinderwet Doen te weten dat voormeld verzoek met de bijlagen op de secre tarie der gemeente is ter visie gelegd; dat op Donderdag den 7den October a s., des na middags ten 2 ure, ten raadbuize gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen het toestaan van dat verzoek in te brengen en die mondeling of schrif telijk toe te lichten; en dat gedurende drie dagen, vóór het tijdstip hierboven genoemd, op de secretarie der gemeente, van da schafturen, die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis kan worden genomen. En is hiervan afkondiging geschied, waar het be hoort, den 23stcn September 1897. Burgemeester en Wethouders voornoemd VERSTEEG, De secretaris, VERNÈDE. Algemeen overzicht. Schiedam, 24 September '97. De Oostenrijksche Rijksraad is gisteren door graaf Badeni, »den Pool", geopend. Spoedig mogen wij dus thans nieuwe dingen verwachten, Ds vraag is slechts in welke richting. Zal de Duitsche partij haar obstructionisms kunnen voortzetten, dat drie maanden geleden Vertelling door JOHANNES WILDA. Jakob vermande zich. Uit de de ovenopening reeds in dichte wolken ontsnappende rook sleepte hij een bewusteloozen man voor den dag, wiens met bloed bevlekte uniform geheel door het vuil der plaats waar hij geiegen had, was bezoedelddaarop legde hij hem naast zijne moeder op het bed, zonder dat zij het merkte. Het was een jong edelman uit Holstein, een luitenant van de jagers, wien de Degen des nachts zijn linker dijbeen doorschoten hadden. Een schoonoren zomerdag dan heden kon men zich nauwelijks denken. De dorpsbewoners waren nog allen weg. Wnt hadden zij tot nu toe ook moeten doen? Het overal vertreden halfrijpe koren liet zich niet meer oprichten. Behageiïjk kakelden de hoenders. Het ware een paradijsachtige vredig heid in het verlaten plaatsje geweest, waaneer de gewonde krijgslieden niet zoo hadden gejammerd. Hier was er een, en daar een, een groen- en een roodrok. Op het kerhof, waar de groenrokken als dicht gezaaid de graven bedekten, was het geheel stil. Daar lagen de verstijfde lichamen in de zon en de Blanke uniformknoopen weiden warm. graaf Badeni dwong het Parlement te verdagen, zonder dat het iets had uitgevoerd Of wel zal de regeering, steunende op ultra- montaneri en Polen de oppositie weten te brei delen 1 Zal hij, sterk door die toch zeker zeer wankelbare meerderheid, het reglement der Kamer durven schorsen en door ministerieele besluiten het land regeeren foor het oogenbiik is het onmogelijk die vragen te beantwoorden. Ten spijt van alle pogingen tot verzoening, door den minister-president beproefd, is hij niet tot overeenstemming kunnen geraken, met welke groep ook. Alleen de Polen steunen het Kabinet. De laatste stap van Badeni is geweest bij de Italianen, om dezen met den lechtervleugel der Duitschers een middenpartij te doen vormen, die dan ook den vice-president uit hun midden zouden mogen benoemen. Ook deze poging heeft alleen teweegge bracht dat de Slaven nóg minder over het ministerie te spreken zijn. Intusschen is gisteren, zooals reeds werd ge zegd, de Rijksraad opnieuw geopend, en al dadelijk begon weer het lieve leventje, Zurka, voorzitter door leeftijd, werd bij zijn toespraak herhaaldelijk door de oppositie ge hinderd. De geheele vergadering vereenigde zich echter met den uitroep»Leve de Keizer 1" Daarop riep Schönerer: iLeve de Duitsche natiewaarmede de geheele linkerzijde geest driftig instemde. Op de vraag van Pergeit, of er toebereid selen werden gemaakt voor de plechtige opening van het Oostenrijksche Parlement door den Keizer, antwoordde Zurka, dat dit 's Keizers recht, niet evenwel zijn plicht was. Hij verzocht de vergadering over te gaan tot de verkiezing van een voorzitter. Er werd nu gestemd. Middelerwijl werd er voortdurend geschreeuwd en werden er heftige discussies gevoerd. De stemming leverde het resultaat op, dat dr. Kathrein met 203 stemmen herkozen werd, welke uitslag met luide toejuichingen werd begroet door de rechterzijde, maar de Schöne- rianen aanleiding gaf tot zulk een kabaal, dat er niets te verstaan was van de toespraak van den voorzitter. Een voorstel om de vergadering te sluiten vond geen goed onthaal. Met 197 tegen 103 stemmen werd het ver worpen. Men acht het niet onmogelijk, dat de eerst volgende dagen verrassingen zuilen opleveren. Nog steeds houdt de correspondent der Ind. Beige te Madrid staande, dat de betrekkingen tusschen Spanje en de Vereenigde Staten zeer gespannen zijn. nik ben in staat u te verzekeren", zoo be richt hij thans weer aan zijn blad, idat generaal Woodford den hertog van Tetuan, zooals ge- Tegen den middag kwamen de ontvluchten lang zaam aangeslopendon een na den anderMannen vrouwen, kinderen. Het dorp weergalmde van de klaagtonen. Er waren te weinig handen om voor de dooden en gewonden te zorgendoch des namiddags ver scheen een Sleeswijk-Holsteinsche gezondheidscolonne en thans kon men eenigszins aan het werk gaan. De dirigeerende officier was zeer verheugd, toen Jakob, wiens ijver hij met genoegen had opgemerkt, hem, zenuwachtig de muis tusschen zijn vingers draaiend, verzocht of hij zich als ziekenoppasser bij de colonne mocht aansluiten, Heel graag. Ten minste als bij in zijn geboorte dorp geen dringender plichten in den steek liet. Hoe of het daarmee stond? Neen, neen, mijnheer de dokter. Huis en hof heb ik met meer, en omdat een heer van het comité uit Sleeswijk, die meegekomen is, wijn oude moeder mee naar Sleeswijk nemen wil, heb ik hier toch niets meer te doen. Nu, dan was het goed. De door Jakob geredde jagerluitenant hoorde dit gesprek van af zijne legerstede. Jakob moest toch niet too dwaas zijn bij de ziekenoppassers te gaan, waar hij zich noch kon wreken, noch eene onderscheiding verdienen. Bij de jagers moest hij. Wat drommel zoo'n flksche knaapDaar zou hij de luitenant wel voor bevordering zorgen. De jonge boer schudde het hoofd. Heel veel dank, luitenant, maar mijn natuur is niet voor het schieten. Ik blijf liever bij de zieken oppassers. De luitenant, die van ongeduld brandde, weder aan dao slag te kunnen gaan, begreep zijn bescherme- brnikelijk is, een geschreven nota heeft over handigd, waarin de mondelinge mededeeling, die hij hem den ISden September te San Sebastian heeft gedaan, wordt bevestigd, en dat die nota in alle opzichten overeenstemt met mijn vorige berichten betreflende de opening van onderhandelingen tusschen beide regeerin gen om tot een regeling der Gubaansche quaestie te geraken." Aan deze mededeelingen voegt hij nog toe, dat, naar hij verneemt, het Amerikaan«che gouvernement een blauwboek verzamelt, dat de met Spanje gevoerde correspondentie over Cuba zal bevatten, en waarin ook de nota van gene raal Woodford een plaats zal vinden. Zoodra het Amerikaansche Congies in De cember bijeenkomt, zal deze verzameling door de regeering worden uitgegeven. Te Washington is men niet ongerust over den toestand. President Mc. Kinley is voor een week naar buiten gegaan en een lid van het Kabinet heeft verklaard dat hij dit niet zou hebben gedaan, indien van de generaal Woodford's opdracht eenig gevaar viel te duchten. De torpedovloot der Vereenigde Staten gaat intusschen manoeuvres houden in de wa teren van Cubal Met bezorgdheid wacht men af, welk besluit de Grieksche Volksvertegenwoordiging zal ne men. Vooral tegen artikel 2, regelende de oorlogs schatting en de internationale financieele con- tróle, zal het verzet zeer sterk zijn. Verschillende bladen blijven heftige taal voe ren, en willen liever den oorlog voortzetten dan toegeven. De Acropolis en de Asti wijzen op het gevaarlgke van zulke uitingen. Gevaarlijk zijn ze zeer zeker, want het volk is al opgewonden genoeg. Men houdt vergaderingen, er worden toe spraken gehouden, zelfs verbrandt men (heel romantischeen exemplaar van het voorloopige vredesverdrag. Intusschen heeft graaf Murawieff, de Russi sche minister van buitenlandsche zaken, den Griekschen gezant te St. Petersburg aange kondigd, dat het Europeesch concert zijn taak als geëindigd beschouwt, zoodat Griekenland zelf de risico draagt van de beslissing, die het zal nemen. De Daily Mail entvangt van haar corres pondent te Konstavunopt! bericht, dat de Griek sche minister voa justitie on kolonel Gennadis zullen wordon voorgesteld door Griekenland als gevolmachtigden voor de sluiting van den defi nitieven vrede. Generaal Smolenitz heeft bevel gekregen onmiddellijk naar Volo te vertrekken. 't Wordt tijd dat de Britsch-Indische troepen eens een besliste overwinning op de rebellen ling volstrekt niet. Zulk een vaderlandslievende jongen wilde niet tegenover den vijand staan Wilde niet eens wraak nemen over al de geleden ellende? Een wonderlijk roenschMaar Jakob wist wat hij wildehij moest naar Johan tot eiken prijs, en hij wist, dat hij als ziekenoppasser Johan's liefde en achting weder kon verwerven, en als soldaat nooit. II Van boven af vas het bevolen. Ieder officier wist, dat het een dol waagstuk was. Zij moesten ondertusschen we! gehoorzamen en tandenknarsend gaven zij toe, dat er eindelijk wel iets moest ge daan worden. Maar de arme kerels, die weer nutteloos opgeofferd zouden worden Daar lag de kleine stad achter de groene dijken. Ieder dijk was een schans met loopgraven en palissaden geworden iedere schans was vol rood rokken. Wel hadden zij niet veel geschut, maar zij hadden liet toch. En wat waren de grachten breedvan verre was er bet rivierwater voor opgestuwd. De stad stond in brandden geheelen namiddag was zij uit een batterij twaalfponders beschoten. Reeds in de vorige dagen had men de dijken onder vuur genomen, ook van af de rivier, met behulp der kanonneerbooten maar een rechtstreek- sche belegering was onmogelijk gebleken. Het zware geschut kon niet in positie gebracht worden men had geen schans- en stormmaterieelkortom alles wat noodig was, ontbrak. En als men desondanks geloofde de Denen tam te kunnen maken, dan had men het mis, In hunne goede bedekking hadden zij weinig man verloren de taaie klei dar dijken spotte met de kleine ko- behalen, want nog voortdurend breidt de opstand zich uit. Eergisteren B generaal Ellis met de brigade van generaal Wodehouso opgerukt naar Kour- chinariai, aan den ingang van den Bedmanni pas. Hij heeft bevel gekregen den Haddah Moliah aan te vallen, waarmpde bij gisternacht een aanvang heeft gemaakt. Men rekende op ernstigen tegenstand. Er zijn nadere berichten ingekomen over den aanval der opstandelingen Maandagavond 1,1. op het kamp van generaal Blood, alsmede over de tuchtiging der Molt mans door generaal Jeffreys. Uit alles blijkt, dat de opstandelingen uit stekend gewapend zijn en met doodsverachting strijden. Generaal Loechart is te Simla aangekomen er bestaat dus kans dat nu spoedig beslissende slagen zullen vallen. Gemengde Jïtcdedecllngcn. De Duitsche Keizer beeft, blijkbaar uit dank baarheid voor de hartelijke bewoordingen waarin de geheele Hongaarsche pers hem heeft begroet, aan de presidenten van de Buda-Pester journa- listenvereenigingen de Kroonorde derde klasse geschonken. Bourbaki zal op zijn verlangen zonder mili taire eerbewijzen worden begraven, en wel, waarschijnlijk morgen, op het kerkhof Etienne te Bayonne, in welke stad hij is overleden. Te Sjenieak, in Hongarije, zijn onlusten uit gebroken, wegens een loopend gerueht, dat alle orthodoxe Serviërs moesten overgaan tot den Katholieken godsdienst. Drie ambtenaren zijn gedood. Te Pama schoot het volk op de gendarmes, deze antwoordden en schoten den aanvoerder der betoogers dood. De rust is thans hersteld. Waarschijnlijk zal te Londen een vergadering plaats yinden van voorname handelsfirma's en bankiers om te beraadslagen over de houding der Engelsche Bank ten opzichte van bet zilver. In de katoenindustrie in Lancashire, Cheshire en Yorkshire is een crisis uitgebroken, door verlaging van het loon met 5 pet., waarmede de arbeiders waarschijnlijk niet tevreden zullen zijn. De patroons zullen dan met een algemeene lock out op die ontevredenheid antwoorden. Daily Telegraph verneemt uit Johannesburg dat de stemming daar zeer gedrukt is, wijl de regeering weigert, de voorstellen der industrie commissie in hun geheel goed te keuren. De onrustwekkende berichten der Daily Chro nicle over de gezondheid van president Kruger worden tegengesproken. gels daarenboven kende do vijand na vlijtige ver lichting van het voorterrein met raketten de des nachts getroffen maatregelen zeer goed. Toch zou er gestormd worden. Hoe bescheiden strijdkrachten ook beiderzijds be schikbaar waren, bier speelden zij een beslissende roi. Achtor de dijken lagen behalve de artillerie zeven compagnieën infanterie en een eskadron huzaren. Tien compagnieën jagers en infanterie, gerugsteund door een afdeeling pioniers, de twaalf ponder-batterij en twee kannonneerbooten moesten liet nest nemen. De Sleeswijk-IIolsteinsclie jagertroep stond, het geweer bij den voet op den landweg, daarachter eene colonne ziekenoppasseis. Eene buitengewone onrust heerschte in de rijen der soldaten een mengsel van woeste strijdlust en angstige vrees, een gemaakte vroolijkheid, een zenuwachtige ongeduldigheid. Onder de ziekenoppassers in uniform bevond zich een knaap met geelblond haar en hoekig ge zicht. Hij was eerst sedert gisteren op zijn ver zoek van de infanterie bij de jagercolonne over geplaatst. Men kende hem hier nog niet, maar had bemerkt, dat bij ieder schot beefde. Dit be wijs van lafheid in verband met zijn bijzonder boersche, onmilitaire houding hadden hem tot het doel van de spotternijen zijner karaeradon doen worden. Jacob, loop naar huis en haal een ketelhet zal nu boonen regenen, spotte een Rendsburger. Carstens, kijk, daar is een sterke boom, hou je daar vast aan, schetste een Preetser slagersgezel. Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 1