5r jaargang. Woensdag 29 September 1897. N°. 9435. Intercommunale Telephoon. FEUILLETON. BAMÜNTCÏÏO. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen. UITGEVER: H. J. C. ROELANTS. BUITENLAND. AsoKNEMBsrsPKrjs voor Schiedam, per kwartaal f 0.90 n omliggende plaatsen, p. kwart. -1.05 franco per post, p. kwartaal. - 1.30 Afzonderlijke nommerso.02 BEBEAB: BOTERSTKAAT ÏO, Tcleplioon Xo. 123. ADTEnTE^rrerKus: van 15 gewone regels met inbe grip vaD cene Courantf 0.59 Iedere gewone regel meer- 0.10 Bij abonnement wordt korting verleend. Ten gerieve onzer lezers herinneren wij er nogmaals aan, dat na 1 October de volgende bepalingen gelden voor liet geb-uik van den intercommunalen telep'noondienst. Hij, die tot het voeren van een intercommunaal leleplioongesprek wordt toegelaten, is bevoegd, zich gedurende drie minuten met den geroepene te onderhouden. Weuscht hij na verloop van drie minuten het gesprek vooit te zetten, dan wordt dit toegelaten gedurende een nieuwen termijn van drie minuten. Na zes minuten mag het gesprek, telkens voor drie minuien, alleen voortgezet worden, ind:°n zich geene andere personen tot het voe ren van een gesprek hebben aangemeld. De gesp.ekken worden in volgorde van aan melding gevoe.d. Die volgorde wordt echter onderbroken voor gesprekken, waaraau recht van voonang wordt toegekend. Indien aan eene oproeping tot liet voeren van een gesprek binnen twee minuten geen gehoor is gegeven, wordt de verbinding opgeheven. Aansluiting van plaatselijke teleplioonnetten aan intercommunale Rijkstelephoonbureelen ge schiedt op de voorwaarden, welke in de con cession voor den aanleg en de exploitatie van plaatselijke teleplioonnetten zijn opgenomen, en met inachtneming van de voorschriften, door den Minister van Waterstaat, Handel en Nij ver heid, in liet belang van de intercommunale telephoongemeenscliap noodig geacht. Behalve de in artikel 4 bedoelde plaatselijke teleplioonnetten, kunnen ook afzonderlijke per- ceelen met het naastbijgelegen intercommunaal rijkstelephoonbureel verbonden worden. De be langhebbende, die hiertoe vergunning van den voornoemden Minister verzocht en verkregen heeft, moet de geleidingen tusschen het inter communaal Rijkstelephoonbureel en het te ver binden perceel, zoomede de technische inrich tingen in dit laatste voor zijne rekening tot stand brengen en onderhouden ten genoegen van den meergenoernden minister, en is voorts onder worpen aan de voorschriften, die de minister voornoemd in het belang van de intercommu nale telephoongemeenschap noodig acht. De hierbedoelde geleidingen zullen, voor zoo veel het betrokken perceel ligt buiten den kring van een plaatselijk telephoonnet, eventueel tevens op de daarvoor nader te stellen voorwaarden kunnen gebezigd worden tot bet voeren van gesprekken met de geabonneerden van het net ter plaatste van het intercommunaal tele phoonnet. Voor een gespt ek van drie minuten of minder tusschen 11.40 's morgens en 3.40's namiddags (Greenwichtijd) wordt betaald 50 cent; gedu rende den overigen tijd van openstelling der kantoren 25 cent. Voor elke verlenging gedurende drie minuten Roman door Pierre Loti, lid der «Académie Franjaiso", 1) Da regenwulpen, droeve aankondigers van den herfst, begonnen in grooten getale te verschijnen in de grijze wolken, van hunne zwerftochten boven de volle zee terugkeerend om de stormen, die wel dra zouden losbarsten. Aan de monding van den Adour, de Nivelle en den Bidassoa dwaalden zij rond, laag bij den grond vliegend, met de vleugels de oppervlakte scherend. En hun krijselien, bij bet vallen van den Octobernacht, scheen het jaarlijksclie sterven van boom en plant aan te wijzen. Op de vlakten der Pyreneeën, niet dicht struik gewas en bosschen begroeid, daalde de naargeestig heid van de regenachtige avonden langzaam neder, toen Ramuntclio over liet vochtige voetpad, ge- ruiscbloos in den gewonen pas der bergbewoners voortschreed. Ramuntcho kwam te voet van heel verre en hij ging naar zijn eenzaam huis, aan de golf van Biscaye, dat door zwaar hout beschaduwd, dicht aan de Spaansch-Frans Jie giens lag. Aan alle zijden van den jongen wandelaar, die snel voortliep op zijn gemakkelijke bergschoenen, openden zich vergezichten, weggedoezeld in den nevel. Overal was zichtbaar, dat de herfst naderde. De of minder wordt eveneens 50 respectievelijk 25 cent betaald. Voor een dringend gesprek wordt het dubbele vau een gewoon gesprek voldaan. Deze betalingen geschieden vóór het voeren van het gesprek. Bij opheffing van de verbinding, omdat aan de oproeping geen gehoor is gegeven, wordt de helft van li oetaajde teruggegeven. De geabonneerden van een plaatselijk tele phoonnet, die van hunne perceelen uit inter communale verbindingen wensehen te kunnen aanvragen, voldoen boven liet gewone tarief aan het Rijk een vast bedrag van vijf gulden pet- jaar en storten voor de kosten der te voeren gesprekken een door of van wege den Minister vari Waterstaat, Ilatidel en Nijverheid te be palen som in voorschot. Zonder vooruitbetaling van gezegd vast bedrag kunnen geabonneerden zoodanige verbinding mede vei krijgen tegen betalmg van 50 percent boven het gewone tarief. Degenen, wier perceelen overeenkomstig art. 5, le alinea, aan een intercommunaal Rijkstele phoonbureel zijn verbonden, voldoen aan .het Rijk. afgescheiden van het gewone taiief, een jaailijksch vast beding van f 5 en zijn verplicht voor de kosten der te voeren gesprekken eene door of vanwege den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid te bepalen som in voor schot te storten. De in dit artikel bedoelde vaste bedragen van f5 worden over het jaar 1897 van Rijkswege niet in rekening gebracht. Op de ia voorschot gestorte sommen, bedoeld in ait. C, worden gekort de kosten van alle ge sprekken, van uit de betrokken perceelen ge voerd. De aanteekeningen van het rijkstelephoon bureel zijn daaromtrent verbindend. De staat neemt, met betrekking tot den tele- phoondienst geenerlei aansprakelijkheid op zich. Alle verdere regelen voor het intercommu naal telephoonverkeer worden vastgesteld door of vanwege den minister van waterstaat, handel en nijverheid. De directeur van het rijkstelegraafkantoor deelt in een advertentie in dit nummer mede, dat van lieden af op zijn kantoor de gelegen heid bestaat voor het onderteekenen van bil jetten voor de aanvraag tot deelneming aan het intei communaal Rijkstelephoonverkeer. Algemeen «verricht. Schiedam, 28 September '97. Den 19en September werden op plechtige wijze in een der receptiezalen van het paleis te Stockholm aan den Koning vao Zweden en Noorwegen, Oscar II, de diploma's van doctor honoris causa aangeboden, welke verschillende universiteiten den vorstelijken beschermer der niais in de lage streken, in de lente zoo heerlijk groen, was nu geel en op de bergen begonnen do beuken en eiken hun bladeren te verhezen. Het was reeds bijna koud een kille damp steeg op uit den grond en van tijd tot tijd viel er wat vocht. Men voelde dat het onvermijdelijk naderde, dat jaargetijde van wolken en regen, dat tel kens den dood van alle gewas met zich voert, maar dat ook weer als alles voorbijgaat en dat men bij eene nieuwe opleving vergeet. Maar de herfst, wanneer hij liet leven der plan ten afsnijdt, brengt den mensch, die over grooter weerstandsvermogen beschikt en die vela vvinteis kan weerstaan en van de heerlijkheid van vele lentes kan genieten, slechts eene soort waarschuwing. Op de regenachtige avonden van October en No vember ondervindt de mensch hot instinctmatig verlangen om de gezelligheid van den huiselijken kring te zoeken en aan het hoekje van den haard plaats te nemen, onder het dak, dat de opeen stapeling van vefè duizenden jaren hein langzamer hand hebben leeren bouwen. En Ramuntcho voelde in het diepst zijner ziel de oude, voorvaderlijke begeerte opkomen naar den grooten Baskischen haard van het platteland, en hij haastte zich naar de eenvoudige woning, waar zijne moeder hem wachtte. Uier en daar zag men ze uit de verte, onbe stemd in de schemeiing, de Baskbche buisjes, ver van elkaar af, witte of grijze stippen, veilig in een bergkloof liggend of gebouwd op de hellingen der bergen, zich verliezend in den donkeren hemel als verloren lagen deze menschelijke woningen daar, samenvloeiend van kleur en lijn, weinig afstekend tegen de plechtige rust der majestueuze bergwouden. Ramuntcho was krachtig en slank opgeg.ooid, wetenschappen hadden toegekend. Behalve de vertegenwoordigd s dier uuiveisiteiten, voor Leiden de hoogleeiareri dr. A. C. Vieede en dr. Th. 11. Mac GilUvry was een bi cede i ij Zweedsche wetenschappelijke mannen aanwezig. Voor We en en voei de het woord dr. Reinisch, voor Leiden dr. Vroede, voor Munchen dr, Kuhn, voor Bologna senator Capellini, voor Oxfoid dr. Marriott, voor Straatsburg dr. Enting. Koning Oscar is Zondagmorgen te Christiania aangekomen. Ook daar, in de Nooisehe hoofdstad, is de vorst geestdriftig ontvangen, en waren allerwege versieimgen aangebracht. De Koning ïeed terstond naar de Yeilosser- kerfc, waar een godsdienstoefening werd ge houden. In detl namiddag trok een ontzaglijke volks menigte voorbij het slot, waar de koninklijke familie met haar vorstelijke gasten op het tenas had plaats genomen. Na een hoe:a op den Koning en de Koningiu werd de Koningshymne gezongen. De Koning dankte het volk in deze bewoor dingen zDen Noorweegschen mannen en vrouwen, die mij en de Koningin heden bij onzen intocht in de hoofdstad van Noorwegen tegemoet kwa men en nu een kring otn ons vormen, zij van harte dank gebracht met de woorden: Harte lijk welkom! Zou dit wel zoo zijn, indien ons allen niet een gemeenschappelijkgevoel bezielde? Dat bet zóó zou zijn, was de wensch vau mijn grooten grootvader en van uwe voorzaten. «Moge het steeds zoo blijven I Moge nooit de booze geest van tweedracht en wantrouwen zich tusschen ons plaatsen, dan zal het welzijn van Noorwegen en het geluk van volk en koningshuis door de tijden bevestigd en be waard worden, Daarvoor bid ik God om zijn zegen 1" Daarop verzocht de Koning het volkslied te zingep, eD stemde zelf rnede in. De geestdrift was ontzaglijk, en uitte zich ook 's avonds toen Koning Oscar naar het groote burgerbal reed. Het van stapel Joopen van de Fürst BismarcJc, het eerste groote pantserscliip der Duitsche vloot, beeft keizer Wilhelm aanleiding gegeven tot den ouden kanselier het volgende telegram te richten «Van harte wensch ik Uwe Doorluchtigheid geluk met het van stapel loopen vau den pant serkruiser jFürst BismarcJc. »Ik verheug mij, daarmede voor alle tijden uwen doorluchtigen naam met mijn vloot ten nauwste verbonden te weten. iZij zat er des te trotscher om zijn, daar dit de eerste groote pantserkruiser is, die bij ons gebouwd is. Het model zal admiraal Tiipitz Uwer Doorluchtigheid volgens mijn opdracht overhandigen." Vorst Bismarck antwoordde hierop: en reeds als kind had hij de spelen van do jeug dige bergbewoners geleerd, het gooien met den steen, het spelen op de fluit of op een viierstokje onder weg gesneden. De lucht werd hier ijler, de omgeving ruwor en reeds hoorde men het geki ijsch van de regenwulpen niet meer, een geluid, dat aan de verroeste katrol len deed denken, op de rivier beneden. Maar Ramuntcho zong een van die klagende liedeien uit oude tijden, die nog op het platte land ge zongen worden, en zijne kinderlijke stem ging te loor in den navel en in den regen, onder de vochtige takken van de eikenboomen en onder het sombere zwerk van den herfstavond. Om ver beneden hem in de diepte een ossenwagen te zien voorbijgaan, hield bij een oogenblik in gedachte verzonken stil, De landman, die zijn traag span mendo, zong eveneens; langs het ïotsige pad daalde de wagen af in een iavijn, reeds gehuld in de schaduw van den nacht. Weldra verdween de wagen om een hoek, ver borgen achter zware hoornen, en ais in een afgrond weggezonken. Toen voelde Ramuntcho de beklem ming van eene plotselinge neerslachtigheid, onbe wust als het meestal bij dergelijke indiukken gaat; hij hervatte zijn stap minder langzaam, terwijl hij boven zijn grijze, levendige maar zachte oogen de klop van zijn wollen muts optrok. Waarom? Wat was liet dat hem deze kar, deze zingende landman, dien hij zelfs niet kende, aan deed Klaarblijkelijk niets. Toch, door hon aldus te hebben zien verdwijnen om als naar gewoonte het nachtverblijf op te slaan in een of andere een zame landhoeve, was de gedachte bij hem opge komen aan het nederige bestaan van den boer, die vastgegroeid is aan zijn vaderlijke akkers, aan dat «Ik verzoek Uwe Majesteit ten eerbiedig-te mijn onpfiflanigun flank te willen aannemen voor de ondei scheiding, welke mij door de lieden plaats gehad hebbende doopplechtigheid is ten deel gevallen. Tevens dank ik even eerbiedig voor liet zooeven aangekomen telegram, door welks inhoud de eer, welke Uwe Majesteit mij nen naam heeft aangedaan, door hem in Uoogst- flerzelvcr vloot op te nemennog belangrijk verhoogd is." Ter voldoening aan 's Keizers opdincht zijn Zaterdagmiddag dan ook Vort Mique! en de staatssecretarissen \on Tirpitz en Von Thiel- mann met graaf en gravin Wilhelm Bismarck en graaf Von Rantzau naar Friedrichsruh ver trokken, waar de staatssecretaris van marine vorst Bismarck een groot model van den nieu wen gepantserde» kruiser overhandigde, Intu-schen vindt de Daily Telegraph in deze gebeurtenis aanleiding eemge worn den te wijden aan de Duitsche vloot. Hot blad acht het goed dat die verstuikt wordt, en ziet er geenszins een gevaar in voor Engeland. «Engeland heeft nooit met Duitschland zijn zwaard gekruist, maar dikwijls aan zijn zijde gestreden," meikt het blad op, «en ondanks al het gepraat O'-t twee- en drievoudige ver bonden en Engelands geisoleerde positie zou het de schuld van Duitschland, niet van Enge land zijn, wanneer de natuurlijke vtieudschap, die tusschen beide volken moet bestaan, in de toekomst niet toeneemt." Maar het blad meent dat die vriendschap weer eenigermate toeneemt, omdat men inziet, dat meer dan één gebeurtenis verkeerd is op gevat. In Engeland zelf worden andere stappen van verzoening gedaan. Het jongste bezoek van den iiertog en de heitogin van \ork in Ierland schijnt niet zonder gevolgen te zullen blijven. Er is nl. bij koninklijk besluit een enquête commissie benoemd, belast met liet ondeizoek der grieven van de plattelandsbevolking in Ier land. Deze commissie is te Dublin bijeengekomen. De voorzitter, sir Edmond Frey, sprak een redevoering uit, waai in hij in den bieede uit eenzette, welke taak de commissie te vervullen zal hebben, terwijl hij de leden dringend uit- noodigde hun taak ernstig op te vatten en een onpartijdige enquête in te stellen. Der commissie nu is opgedragen allereerst die personen te hooren, die zij liet best in staat acht volledige en betiouwbare inlichtingen te verstrekken. Verder zal zij ook hen hooren, die hun ver langen daartoe te kennen geven. Vervolgens zal zij ceu rapport uitbrengen aan de regeering, waarin zij maatregelen zal aanbevelen om de gebleken misbruiken weg te nemen en den toestand der Ieren te verbeteren. leven dier mensclien, die elk genot ontberen. En tegehikeitijd was in zijn geest die instinctmatige onzekerheid bij hem opgekomen omtient die dui zenden dingen, die men niet kan zien of doen in deze wereld en waarvan men niet kan genieten; een chaos van verwarde, half uitgewerkte ge dachten, van oude herinneringen ging aan zijn geest vooibij en kwam van den bodem van zijn kinderlijke ziel op. Hij, Ramuntcho, was een mengeling van twee verschillende rassen en van twee kaïakters, die om zoo te zeggen in hem gescheiden naast elkaar leefden. Hij was bij zijne geboorte ingeschreven als «zoon wiens vader onbekend is" en droeg geen anderen naam dan dien zijner moeder. Daarom gevoelde hij zich niet geheel en al gelijk met zijne speelmakkei s. Een ougenbbk wandelde zwijgend hij voort naar zijne woning langs de verlaten voetpaden, die zich tegen de hoogten opslingerden, In hem warrelde die ciiaor van vreemde gedachten, zoekende zich te ontwikkelen. Maar neen, dat alles was onvat baar, en geen band kon hij vinden, die hem in de duisternis den weg wees. Eindelijk niet verder doordenkende begon hij weder een lied te zingen het sprak in eentonige coupletten van de klacht van een spinster, wier verloofde, voor den oorlog vertrokken, niet terug- keeit. En langzamei hand, onder den invloed van doze oude melodie kwam Ramuntcho tot de weten schap wat bij was; een eenvoudig bergbewoner van bijna zevontien jaren, krachtig als oen man, maar met de reinheid van ziel van een kleinen jongen. Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 1