w IN ■-f 51*<e jaargang. Vrijdag 1 October 1897. N°. 9437. Eerste Blad Onze pKntelijie Belastingen. RAMÜNTGH"a~" th «if '-4 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen. FEXJILLETOISr. - 'fe ■v, fc/ fit UITGEVER: H. J. C. ROELANTS. BINNENLAND. Ml !*'S| ill feta 41 I i'if *fv» d '4 >4 li t li - >1 Tl Asonkemk.stspeijs voor Schiedam, per kwartaal f 0.90 n omliggende plaatsen, p. kwart. - 1.05 franco per p„st, p. kwartaal. 1.30 Afzonderlijke nommers- 0 02 BUREAUBOTERSTRAAT Telephoon No. 123. Advertentie rsrjsvan 15 gewone regels met inbe grip van cene Courantf 0.58 Iedere gewone regel meer- 0.10 Bij abonnement wordt korting verleend. Wanneer 19 van de 20 aanwezige leden van den gemeenteraad van oordeel zijn, dat, waai er sprake moet wezen van belastingwijziging en eventueel vermindering, één dezer, of beide in de allereerste plaats moet gevonden worden ten opzichte der plaatselijke directe belasting naar het inkomen, dan is een dergelijk votum er stellig een van groot gewicht en dat de opzet telijke aandacht verdient. Want dat niet een debatingclub, maar een raad van mannen, welke diezelfde belasting uit de practijk kennen er hun pereat over uit steken, in dezen tijd, is een feit, waaraan men andere gronden mag toekennen dan een zwich ten voor de zucht om vooral aan een ander niet te willen mededeelen, wat men heeft in te komen. Een verlangen trouwens dat uit andeie mo tieven kan voortspruiten dan uit een afkeu renswaardig begeeren om minder te betalen dan strikt verplicht zou zijn. Hoezeer ook ingenomen uit ideëel oogpunt met een inkomstenbelasting, hetzij als aanvul ling of niet als zoodanig, waar het blijkt, dat een overwegend deel der burgerij deze slechts zeer ongaarne zich ziet opgelegd, en waar het euvel te ondervangen valt, dat de druk, bij invoering eener andere heffing, daar te zeer gelegd wordt, waar ze niet te dragen is zijn wij van meening, dat er oorzaak kan zijn om tot afschaffing over te gaan. En te meer klemt dit, waar niet alleen het motief van het onaangename blootleggen van zijn zui veren flnantieelen toestand aan bekenden velen onaangenaam valt, maar waar bovendien aan de verordening op het heffen feilen aankleven, die deze belasting nog aan vele anderen onaan genaam doet zijn, welke aan het eerste motief slechts weinig waarde willen toegekend hebben. En als hoofdbezwaar wil ons daarbij wel toeschijnen de 5de alinea van art. 6 der heffingsverordening, waarbij o. de giften van hand tot hand worden vrijgesteld van belasting voor zoover zij den ontvanger daarvan betreffen, eene bepaling, die trouwens voor zoover wij weten in slechts zeer weinige soortgelijke heffingsverordeningen wordt gevonden en aan leiding kan geven tot grovelijk misbruik. Hoewel dus, resumeerende, in principe meer Roman door PlEBKE LoTI, lid der «Académie Franpaise". 3> Zij aarzelde echter nog om hem dezen onvoor- zienen weg te doen volgen. Niet omdat zij het smokkelbedrijf verafschuwde, o neen want haar eigen vader had het beoefend, en twee harer broeders eveneens de eene was gedood door een Spaanschen kogel op een nacht dat hij de Bidassoa overzwom de andere was naar Amerika gevlucht om aan de gevangenis van Bayonne te ontkomenbeiden waren zij geducht om hun stoutmoedigheid en kracht. Neen, maar hij, Ramuntcho, de zoon van den vreemdelinghij had zonder twijfel een minder hard bestaan mogen vragen dan zijne dorpsgenooten, indien zij, in een ondoordacht en onstuimig oogenbiik hem niet van zijn vader had gescheiden om hem naar de Baskische bergen te voeren. Hij was in elk geval niet harteloos, de vader van Ramuntcho, hij zou haar niet verlaten hebben, als zij uit trots dat niet gedaan had. Misschien was het haar plicht hem thans te schrijven, om hem te verzoeken zich om hun zoon te bekommeren. En thans kwam het beeld van Gracieuse voor haren geest, zooals eike keer, ais zij aan de toe komst van Ramuntcho dachtdat kleine bruidje, dat zij al sedert tien jaren voor hem wenschte. Op de bergen is het nog de gewoonte om zeer gehecht aan eene directe belasting naar het inkomen dan naar eenige grondslagen ari ver tering, hechten wij zooveel waarde aan de bezwaren van mannen der practijk tegen de eercfo, vooral, waar dit zijn diegenen, die oteri- gens niet tegen een directe inkomstenbelasting gekant zijn, dat wij, zij het ook door de omstan digheden en hen in hunne bezwarenveelal ook van lokalen aard volgende, bij liet door hen ingenomen standpunt ons kunnen neer leggen, en dus met hen eventueele belasting vermindering willen doen +en goede komen, gelijk men het heeft uitgedrukt, aan de inkomstenbelasting. Nu blijft er echter een tweede bezwaar, en slechts dan zal er sprake kunnen zijn van ver betering op fiscaal gebied, indien zij, die met meerdere draagkracht zijn toegerust ook het meerdere aan den fiscus opbrengenen wij willen ons niet ontveinzen, dat aan de tegen woordige regeling van de plaatselijke directe belasting (niet naar het inkomen) enkele fouten aankleven, wel voornamelijk hierop neer komende, dat nu juist niet van hen, die den meesten weerstand bieden de meeste geldelijke krachtsinspanning gevorderd wordt. Hoewel het in het algemeen aan te nemen is, dat zij, die door hunne ruimere levenswijze, blijkende uit grooter woning, meerder dienst personeel, enz. enz., de gedachte aan grooter opbrengings-vermogen wekken, dit ook inderdaad bezitten, is dat toch in een niet onaanzienlijk aantal gevallen niet met zekerheid en zelfs niet met waarschijnlijkheid vast te stellen, en voor deze dient dan natuurlijk kan de wetgever zich niet inlaten met elke buitengewone afwijking een maatstaf aangelegd te worden, waardoor de billijkheid wordt betracht; vooral dient ook de grens naar beneden zeer ruim gesteld te wor den, voor zoover de rijkswetten dit toelaten, waardoor niet ieder, die door de wet op het Personeel getroffen wordt, in het gemeentelijk Personeel, indien wij het aldus noemen mogen, valt. Verscheidenheid van belasting heeft ons altijd toegeschenen het meest het ideale nabij te komen, omdat daardoor het getal van hen, die, zij het ook rechtens, door de mazen heenkrui pen, het geringst wordt, en ieder, de één op dit punt, de ander op dat getroffen wordt, waar hij het vermoeden van meerdere draagkracht wekt. Wij zouden het dan ook niet zonder beden king achten om voor en aleer men de overtuiging heeft van een nieuw en goed w erkend belasting- jong te huwen dikwijls worden daar reeds in de eerste kinderjaren zij, die later man en vrouw zullen worden, voor elkaar bestemd. Het was een klein meisje met donkerbruine krullende lokken, een dochter van eene vriendin uit hare kindsheid, een zekere Dolores Detcharry, die altijd erg trotsch was geweest, en die haar sedert haren misstap had veracht. Stellig, de tusschenkomst van Ramuntcho's vader zou er veel toe kunnen bijdragen om de hand van het meisje te verkrijgen, en zou zelfs haar een beetje uit de hoogte van Dolores kunnen doen vragen naar de vroegere oneenigbeidMaar Franchita voelde zich zeer ontrust, naar mate de gedachte in haar vasten vorm aannam om zich tot dien man te richten, hem morgen te schrijven, hem misschien te zien en oude wonden weder open te rijten. Vervolgens kwam bij haar de herinnering weder op aan den zoo dikwijls somberen blik van den vreemdeling, zij boorde weder zijne woorden van oververmoeidheid en namelooze wanhoophij scheen altijd ver heen te zien over den horizon, in afgronden en duisternisdaarbij, ofschoon hij met het heilige niet spotte, hij bad nooit, wat haar de wroeging gaf van zich te hebben geofferd aan een heiden, voor wien de Hemel gesloten zou blijven. Zijne vrienden waren evenals hij mannen zonder geloof, zonder gebed, die met gemakkelijkheid spraken over dingen die iemand met den grootsten schroom moesten vervullen. Mijn God, indien Ramuntcho door hunnen om gang zou worden ais zijToen herinnerde zij zich de brieven van haren vader, thans te ruste gelegd in de koele aarde, onder een zerk van graniet, die brieven in het Euskariaansch, die stelsel geschapen te hebben, eene belasting af te schaffen, die op zeer vele plaatsen niet zonder tevredenheid werkt, en in verband daar mede wenschen wij dan ook te waarschuwen tegen overijlde afschaffing der inkomstenbe lasting. eenvoudig om liet motief alleen, dat deze zoo gehaat is. Kr gaan eenige jaren voorbij, eer men de bruikbaarheid eener nieuwe belasting kent, en dit zal zeer stellig het geval zijn, wanneer men die uitsluitend wil grondvesten op de nieuwe wet op het Personeel, die door de practijk nog verschillende fouten zal moeten aanwijzen en verliezen. Daarbij is het wel zeker, dat men ook in de toekomst de inkomstenbelasting zal kunnen missen Terwijl wij dus, gelet op den niet geringen tegenstand tegen de inkomstenbelasting, gelijk die nu vigeert, geen onbeperkte voorstanders daarvan zijn, willen wij toch tot groote om zichtigheid aansporen in het onverwijld afschaf fen daarvan, omdat later wel eens zou kunnen blijken, dat wel de tegenstand verdwenen, maar de billijkheid daarom niet beter is be tracht. Do Koninginnen. Hare Majesteiten de Koninginnen brachten gisteren middag, vergezeld van de hofdames gravin Van Limburg Stirum en jonkvr. Van de Pol! en den kamerheer baron Taets van Amerongen, een bezoek aan bet atelier van den kunstschilder David Bles, ter bezichtiging van het thans door den grijzen meester voltooide levensgroote portret van IT. M. Koningin Wil- helmina. Wel hadden Hare Majesteiten reeds eenigen tijd geleden op Het Loo het portret in oogen- schouw genomen, maar toen was het nog niet afgewerkt. Hare Majesteiten betuigden den heer Bles Hare groote tevredenheid. Later in den middag brachten Hare Majesteiten met gevolg een vrij langdurig bezoek in het gebouw der Rotterdamsehe Kunstclub te Scheve- ningen, onder directie van den heer Jos. de Kuyper, die Hare Majesteiten ontving en rond leidde. De collectie trok zeer de belangstelling van de Koninginnen, die vooral de wei ken van Ilenriette Ronner langdurig bezichtigden. In het bijzijn van II.M. de Koningin heeft H.M. de Koningin-Regentes te 's Gravenhage gistermiddag te half twee uren ontvangen de commissie uit de Tweede Kamer roet den voor hij tot baar richtte na maanden van stilzwijgen sBen je ten minste, mijn arme Franchita, mijn dochter, in een land waar de menschen vroom zijn en geregeld ter kerk gaan Neen zij waren heelemaal niet vroom, die bewoners der groote stad, noch de meer voornamen, waartoe de vader van Ramuntcho behoorde, noch de werkiieden uit de buurt, waar zij woonde-en Ramuntcho in een dergelijke omgeving, hoe zou hij zich houden Ook nog andere gedachten, van minder belang misschien hieiden haar bezig. Haar gevod van eigenwaarde kwam tegen het idee op, dat hij ais vroeger zoude komen bij haren vroegeren minnaar, en vervolgens zag zij in, dat het te laat was om verandering te brengen in hare vroegere wijze van doen dat Ramuntcho, tot nog toe bijna kinderlijk onschuldig, zich niet zou weten te vinden in het waan-leven van zijne vader, maar als een verwor peling daar zou wegkwijnen. En eindelijk, zonder dat zij het zich zelve bijkans wilde bekennen, kwam er diep in haar hart een machtige vrees op van hem te zullen verliezen, dien zoon, dien zij zoo lief had, van hem niet meer te kunnen leiden, van hem niet meer te zullen bezi'ton. Toen, in dit oogenbiik van gezet nadenken, na gedurende jaren geaarzeld te hebben, neigde zij er meer en meer toe om te blijven volharden in haar stil zwijgen omti ent den vreemdeling en om Ramuntcho's leven kaim naast haar te laten voortgaan. Zoo bleef er dan alleen de vraag over van Gracieuse Detcharry. Welnu, zij zou hem in ieder geval huwen haren zoon, hoe arm en wat voor een smokkelaar hij ook niocht zijn. Met haar moederlijk instinct voelde zij, dat het meisje reeds zoozeer door liefde be vangen was voor haren zoon, dat zij nimmer een 7ittpr nan het hoofd, belast met do aanbieding van liet Adres van Antwoord op de Troonrede. De deputatie ontving aan iiet gebouw der Kamer, op weg naar liet paleis en in bet paleis de gewone militaire eerbewijzen. Verkiezing te Bakhuizen De Centrale Liberale Kiesvereeniging in het kiesdistrict Enkhuizen heeft op de groslijst van candidaten voor het lidmaatschap der Tweede Kamer geplaatst de heeren A. Kool, Schellink- hout; Roodhuizen, Enkhuizen; J. J. Winkel, Nibbixwoud Gerritsen, Amsterdam Baron, Amsterdam Breebaart, Winkel. De dag der stemming is bepaald op Dinsdag 19 October, een Lraelietischen feestdag, n.l. «Vreugde der Wet", op weiken dag de Israë- lietische kiezers niet mogen stemmen. A. II. van Thiel. Aan den hoofdinspecteur der Rijkstelegraaf de heer A. II. van Thiel, die 1 October eervol ontslag vei kreeg, werd gisteren door eene com missie uit de voornaamste telegraafambtenaren, in bijzijn van den directeur-generaal der pos terijen en teiegiaphie, den administrateur en hoofdingenieur, zoomede van tal van directeuren en ambtenaren uit alle oorden des lands, een prachtig album aangeboden, bevattende de namen van een duizendtal deelnemers, aquarel len van alle voor den beer Van Thiel merk waardige gebouwen, waar hij woonde en verbleef, en een keurig georueerde opdracht. De heer van de Vegte, inspecteur der tele- graphie te Arnhem vertolkte de gevoelens van innige waardeering en oprechte genegenheid voor den man, die het telegraafwezeu hier te lande organiseerde en tot bloei bracht, en die door bekwaamheid en humaniteit aller vriend was. De directeur-generaal, de heer Havelaar, voegde daaraan wooiden vari oprechte opprijs- stelling toe. Door den heer Van Thiel heeft ons telegraafwezen in liet buitenland een uit stekenden naam verworven. Hij mag terugzien op een zeldzaam nuttige loopbaan. De heer Van Thiel bedankte. De vriendschap van zoovelen, zelfs van hen die reeds lang het dienstvak ver laten hadden, trof hem diep en zou hem in zijn rust tot innige dankbaarheid stemmen, De intercommunale Teleplioon. De heer Kamerlingh Onnes, de bekwame en energieke redacteur van JSopnan en Schuur- mans Exportblad schrijft in liet jongste num mer van dat blad naar aanleiding van het op 1 October a. s. in exploitatie nemen van de hier te lande bestaande intercommunale telephoon- lijnen Met 1 Oct. als de Staat alle de weinige intercommunale lijnen die er in Nederland zijn, in exploitatie neemt, zijn we een stap verder op den goeden weg die heel in de verte op den ander zou huwen zij liad dat gelezen in de zwarte oogen van vijftien jaren, die ernstig onder hare gouden haren uitstaarden. Gracieuse, Ramuntcho huwende, eenvoudig omdat het haar goed docht tegen den wil harer moeder. Wat er aan wrok over was in de ziel van Franchita verheugde zich eensklaps over den triomph die zij vieren zou op den trots van Dolores. Rondom het alleen liggende lmis, waar in de nachtelijke stilte zij alleen over de toekomst van haren zoon besliste, waards de Geest van hare voorvaderen rond, somber en naijverig ook, liet vreemde minachtende, bang voor goddeloosheid, verandering en ontwikkeling der rassende Geest van de Baskische voorvaderen, de onwrik bare Geest, die thans nog dit volk de oogen doet richten naar vroegere eeuwen de geheimzinnige geest van eeuwenher, waardoor de kinderen ge drongen worden om te bandelen, gelijk hun vaderen voor ben hebben gehandeld, aan de hel lingen van die zelfde bergen, in die zelfde dorpen, rondom dezelfde kerken. Het geluid van stappen weerklonk thans in het nachtelijk duister. Het «vas iemand die zachtjes op zijne bergschoenen voortliep op de dikke laag bla deren der platanen, die op den grond lag gestrooid. "Vervolgens klonk een fluitsignaal. Hoe, nu reeds Is het leeds één uur? Dadelijk opende zij de deur voor den hoofdman van de smokkelaars met een glimlach, welke deze niet van haar kende. Kom binnen, Itchoua, zeide zij, warm u, terwijl ik mijn zoon zal gaan roepen. ji' fe i i v. I; n ÊJH S f1 - '^3, '4v r - v, fir» ■r It Wordt vervolgd.) 1 f,L *- U*I 65

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 1