51"" jaargang. Vrijdag, ,1 October 1897. N°. 9437. Tweede Blad. Verschijnt dag^iijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen. UITGEVER: H. J. C. ROELANTS. K e n n i s ff e v i n ff. een onderwijzeres. BUITENLAND. BINNENLAND. e* COURANT. ABOSUEMENTsrwja toot Schiedam, per kwartaal n omliggende plaatsen, p. kwart. franco per post, p. kwartaal. Afzonderlijke Dommers f 0.90 - 1.05 - 1.30 - 0.02 BUREAUBOTEKSTEAAT Tclcphoon Xo. 12». AnTrnTrvrrFrnus: ran 15 gewone regels met inbe grip van ccne Courantf 0.52 Iedere gewone regel meer 0.10 Bij abonnement wordt korting Terleend. inrichtingen welke gevaar, schade ot hinder kunnen veroorzaken. BuRORMEESTCR ES' WETHOUDERS VAK SCHIEDAM, Genen het serzook van J. W. J. VAN ALP11EN, om vergunning tot oprichting van een rookerij van rlec-ch, op den open grond gelegen achter het pand aan de Hoogstraat no. 77, kadaster sectie C no 010 Gelet op de bepalingen dei Hinderwet Doen te weten dat voormeld verzoek met de bijlagen op de secie- tane der gemeente is ter visie gelegd dat op Donderdag den 14de» October a.s., des na middags ten 2 ure, ten laadhuue gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen het toestaan van dat verzoek m te brengen en die mondeling of schrif telijk toe te lichten; en dat gedurende drie dagen, vóór liet tijdstip hierboven genoemd, op de secretarie der gemeente, van de schrifturen, die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis kan worden genomen. En is hiervan afkondiging geschied, waar liet be hoort, den 30sten September 1897. Burgemeester en Wethouders voornoemd VERSTEEG, Be secretaris, VLRNÈDC. Aan de 2e Open pari: Tussciienschool te Schiedam (hoofd de lieer J. v. D. Hout) wordt gevraagd Jaarwedde f 5<IO benevens f lOO voor hoofdakte, f 5© voor akte handteekenen en 4 tweejaarl. verhoogingen, wegens diensttijd, van f 5© ieder, Sollicitatiestukken voor 13 October a.s. franco in te zenden aan den Burgemeester. Algemeen overzicht. Schiedam. 30 September '97. Telken jare, wanneer het Spaansche hof naar de hoofdstad des lands terugkeert, worden de staatszaken hervat, die eenige maanden hadden gerust. De terugkomst van het Hof is daardoor steeds een gebeurtenis van belang. Dit jaar zijn er al zeer gewichtige zaken, die op afdoening wachten. Allereerst het definitief constitueeren van het kabinet, dan het antwoord aan de regeering der Yereenigde Staten aangaande Cuba, eindelijk het conflict met de geestelijkheid. De toestand is cr met de terugkomst vnn donna Christina, de Regentes van het koninkrijk, niet beter op geworden. De nieuwe Spaansche gezant - aldus meldt een telegram, dat zeer veel aan duidelijkheid te wenschen overlaat generaal Woodford dan had een lang onderhoud met den president van den ministerraad en den hertog van Tetnan. Daarna zijn alle ministers in buitengewone vergadering bijeengekomen waarin besloten werd der Koningin-Regentes de quaestie van ver trouwen te stellen. De president-minister begaf zich naar het paleis om het ontslag van het ministerie aan te bieden. De Regentes staat voor een moeilijke be slissing. Zal zij generaal Azcarragua en de zijnen, ook den minister van financiën, op wien nog steeds de kerkelijke ban rust, handhaven Of is thans het oogenblik gekomen voor de liberalen, om de leiding der zaken ter band te nemen? Men meent dat het ministerie gemakkelijk te reconstitueeren zou zijn, indien de Regentes de Kamers wenscht bijeen te roepen. In het tegenovergestelde geval evenwel, zou waar schijnlijk Sagasta met de vorming van een nieuw Kabinet worden belast. De liberalen hebben dan ook zeer veel hoop, dat er een liberaal ministerie zal worden ge vormd. Zij zullen Sagasta, die heden te Madrid aarf- komt, een warme ontvangst bereiden. Gisteren heeft generaal Polavieja een lang durig onderhoud gehad met de Regentes maar men weet niet wat er verhandeld is. En welk antwoord zal aan den gezant der Vereenigde Staten worden gegeven? Altemaal vragen, wier beantwoording voor Spanje van het grootste gewicht is. Op Cuba duurt de strijd intusschen maar steeds voort, en de overwinning is gewoonlijk aan de zijde van hem. die het bericht over het geleverde gevecht de wereld inzendt. Hoe weinig betrouwbaar dan ook vaak. leveren die berichten toch het bewijs, dat Cuba voor Spanje verloren mag worden geacht. Dat Oostenrijk en Duitschland plannen zouden hebben om ten gunste van Spanje tusschenbeïde te komen in het conflict met de Vereenigde Staten, wordt reeds zooals te verwachten was tegengesproken. Het Rumeensche koningspaar hoeft gister morgen een bezoek gebracht aan het nationale museum te Pest. Vervolgens heeft koning Carol inspectie gehoudpn over het Gde regiment infan terie. waarvan hij eere-kolonel is. Daarna dejeuner in het casino. Daar bracht de Koning een dronk uit op keizer Frans Jozef. Als eere-kolonel van een van "sKeizers regi menten noemde hij het zijn militairen plicht ziji-» glas op te heffen ter eere van den Keizer. Zeer in den smaak der Hongaren valt ook koningin Elizabeth van Rumenië. en de uni versiteit van Buda-Pest zal waarschijnlijk der koningin-dichteres het doctoraat honoris causa aanbieden. In politieke kringen te Bukarest hecht men groot gewicht aari het bezoek van koning Carol aan de Hongaarsche hoofdstad, en wel in tweeerlei opzicht. De aansluiting van Ru men ié bij het Drie voudig Verbond wordt, naar men meent, hier door bewezen, dat dit bezoek onmiddellijk volgt op dat van den Duïfache Keizer en onder den indruk, dien dit bezoek heeft nagelaten. Maar bovendien acht men het niet zonder beteekenis. dat de Koning het bezoek van keizer Frans Jozef te Bukarest beantwoordt door een tegenbezoek niet aan Weenen, maar aan Buda- Pest. Men wil daarin zien een verblijdend bewijs voor den wensch der Rumeensche regeering, om tegenover de bekende nationale twisten tusschen twee volken, die door hun geschie denis en door hun geografische ligging zoo herhaaldelijk elkanders steun behoeven, het feit te stellen, dat de door' chauvinistisch aan hitsen van beide zijden sterk opgedmven punten van vijandschap in toongevende kringen geen steun ondervinden. De Rumeensche regeering streeft" natuurlijk naar nationale ontwikkeling, maar zij wenscht dit alleen te doen. met behoud en versterking der vriendschappelijke betrekkingen inet Oos- tenrijk-IIongarije. Te meer is daarom een goede verstandhou ding met Hongarije noodig. nu meer en meer de voorspelling, die Bismarck eens deed, wordt bewaarheid, dat nl. het zwaartepunt der Oos- tenrijksch-llongaarsche monarchie zich ver plaatst naar Hongarije. Griekenland kan zicli nog maar altijd niet schikken in de vastgestelde vredesvoorwaarden. Nu weer heeft, zooals uit Athene naar Londen werd bericht, koning George zich gewend tot den C/aar en tot keizer Frans Jozef, om de vredesvoorwaarden te wijzigen wat betreft de nieuwe Turksche grens in Thessalië, zicli niet ten onrechte daarvoor beroepende op de ver klaring der mogendheden vóór het uitbreken van den oorlog, dat aanvaller noch aangevallene eenig voordeel zouden mogen behalen. Dat de Koning nul op hot request heeft gekregen, behoeft nauwelijks vermeld te worden. De mogendheden konden niet meer op hun beslissing terugkomen, luidde het. De Grieksche regeering bevindt zich in een moeilijke positie tegenover de Kamer. Gedwongen een vredesverdrag, waarvoor zij zelf weinig voelt, te verdedigen tegenover een Kamer die van nature tot oppositie is geneigd, is geen benijdenswaardige taak. De regeering is dan ook voornemens te be ginnen met de quaestie van vertrouwen te stellenmaar wetende dat de oud-premier Delvarmis nog steeds over een meerderheid beschikt, terwijl diens partij, volgens door de Times ontvangen berichten, te kennen heeft gegeven dat zij het ministerie-Ralli zal blijven bestrijden, kan men met vrij groote zekerheid een aanstaande ministerieele crisis verwachten. Middelerwijl houdt men zich weder druk bezig met Kreta, en het heeft den schijn of er nog nooit óen woord gewisseld is over den anarchistischen toestand van het eiland. De aan genomen, maar nog niet ingevoerde autonomie schijnt wel geheel en al in het vergeetboek te zijn geraakt. Eergisteren omstreeks middernacht moet door zeven zeilschepen onder Turksche vlag beproefd zijn troepen op Kreta aan land te zetten maar de internationale vloot had er de lucht van gekregen en wist het bijtijds te verhin deren. Men is te Konstantinopel in sommige (Euro- peesche) kringen volstrekt niet gerust over de bedoelingen van den Sultan, zegt de corres pondent van de Times aldaar. Het lijkt of de Porte op een vast doel afgaat, en zich daarbij verzekerd acht van den steun van een der mogendheden, waarschijnlijk Duitschland. De Agenda It all ana wil uit goede bron weten, dat de Sultan voornemens is. Kreta aan Duitschland af te staan, in plaats van de autonomie goed te keuren. Duitschland zou dan in overeenstemming met de andere mogend heden de zaak verder regelen. Eindelijk spreekt een derde bericht van stap pen tot toenadering tegenover Engeland. 't Meest waarschijnlijk is wel. dat de Porte. steunende op het behaalde succes op het oorlogs veld en in de raadzaal, nogmaals een poging doet om ten opzichte van Kreta »de zaak op denzelfdcn voet voort te zetten als vroeger. De eenmaal zoo schoone koloniale droom van Italië is totaal in rook opgegaan, en wat er van over is gebleven, is voor de Italianen een bron van zorg. Vooral Kassala, dat nog steeds door Italië is bezet, baart de Italiaansche regeering groote bezorgdheid. Reeds langen tijd onderhandelt daarom de Italiaansche regeering met de regeering van lord Salisbury om zicli Kassala van den hals te schuiven. Slechts weinige punten van ondergeschikt be lang, met name militaire beschikkingen be tref fende de verplaatsing van troepen, zijn er nog te regelen, terwijl het Egyptische gouvernement de financieele zijde van het vraagstuk bestudeert. Waarschijnlijk zal de zaak aldus geregeld worden, dat Kassala zal worden bezet door troepen onder Engel «che officieren in Egvpti- schen dienst. Ttalië zal dan allepn zijn aangewezen op de k .tstrook, en behoeft geen bezorgdheid te koesteren over hetgeen in het binnenland ge beurt. De Italiaansche regeering zet spoed achter de zaak. en heeft den gezant te Londen opge dragen, met klem aan te dringen op een rege ling dezer quaestie. De onlusten, die in Augustus 1.1. zijn voor gevallen op de Per/iseh-Turksche grens, hebben onlusten teweeggebracht tusschen Perzië en Turkije. De Perzische regeering heeft een onderzoek ingesteld naar het gebeurde, en uit dat onder zoek is haar gebleken, dat de deelnemers aan die grensgevechten hoofdzakelijk van Turksch gebied afkomstig waren. De Perzische overheidspersonen hebben geens zins hun plicht verzuimd, zegt de regeering te Teheran. Daarentegen zijn de Tursche Kurden. met medeweten der Turksche autoriteiten, op Per zisch gebied gedrongen, waar zij verschillende malen dorpen geplunderd hebben, terwijl meer dan 300 Mohammedanen en Christenen door hen werden gedood. De Perzische regeering eischt nu van de Porte volledige satisfactie voor deze rooftochten. Bcmcngdc iReilcdccllngcn. De groote werkstaking der metaalbewerkers in Engeland duurt nog steeds voort. Twintig firma's hebben zich verbonden den achturigcn werkdag niet toe te staan, en ver scheiden anderen hebben zich daarbij aange sloten, terwijl eenige, die reeds zekere concessies hadden gedaan, besloten hebben terug te keeren tot de week van 54 uren. De secretaris van het vverkliedensyndicaat verklaart daar tegenover, dat de slakers den arbeid niet zullen hervatten, voordat de acht urige werkdag is toegestaan, alsmede een ver goeding voor de arbeiders, die ten gevolge van de staking geen loon hebben ontvangen. Gistermorgen zijn twee Engelsche torpedo jagers bij Falmouth gestrand. Een ervan is reeds doormidden gebroken en van de andere vreest men hetzelfde. Men spreekt te Warschau van een samen zwering tegen liet leven van den Czaar, waarbij ook Duitschers zijn betrokken. liet plan was den C/anr tijdens zijn bezoek aan de Poohclie hoofdstad in de lucht te laten vliegen. De justitie moet alles hebben beproefd om de zaak geheim te houdenmaar niettemin is zij uitgelekt. Te Genua is gisteren van stapel geloopen een nieuw Italiaanse)) pantser=ebip, dat Gnrihaldi is gedoopt. Het doe! der reis van den gouverneur van Souakim, Parsons, naar Massowah en Kassala, is onbekend. Een verkenningstroep berichtte, dat Osman Digma den Atbara heeft verlaten, en op bevel van den Kbalif naar den omtrek van Om- durman is getrokken. De toestand aan de Afghaansehe grens is aanmerkelijk verbeterd. Een stam der Mohmands heeft onderhande lingen aangeknoopt met de regeering en wilde wap"ns neerleggen en 2000 rupies schadeloos stelling betalen. De moltah van Haddab moet gevlucht zijn naar Schingwari. Bij Igatpoeri is, naar uit Bombay wordt be richt. een commissie ter onderzoek der pest door inlanders overvallen. Vier leden der commissie werden gewond. De regeer ing wil op grootsche wijze verbe tering aanbrengen m den gezondheidstoestand van Bombay. Voor deze plannen is 40 millioen gulden noodig. In Nata! verwacht men een nieuw ministerie, daar de partij van Escombe bij de verkiezingen het onderspit heeft gedolven. De expeditie die de Canadeesche regeering naar Hudson-baai heeft gezonden is te St. Johns aangekomen. Zij heeft de Britsche vlag geheschen aan den Cumberland Sound en Baffinsland geannexeerd, naar men gelooft om te voorkomen dat het door de Vereenigde Staten in bezit worde ge nomen, wanneer de Hudsonstraat de weg voor de korenschepen wordt. Leerplicht. De heer T(reuV) deelde onlangs in een opstel in het Sociaal TVeekhlad, getiteld nEen reis indruk", het een en ander mede over de rege ling van den leerplicht in het katholieke kanton Freiburg, in Zwitserland. Naar aanleiding hiervan werd in de Middel- lurgsche Grt. de viaag gesteld hoe men het in Zwitserland stelt met hen, die de veidiensten der schoolgaande kinderen niet kunnen derven, en of daar niet weegt het bezwaar, dat ia den oogsttijd de werkkrachten van jeugdige per sonen zoo noode kunnen worden gemist? Ook van andere zijden werden den schrijver vragen van gelijke strekking gedaan. Hij wendde zich daaiom tot een in deze materie bij uitstek bevoegd persoon in Zwitseiland, met verzoek hem inzonderheid omtrent de regeling der vncanties in te lichten en hem tevens mede te deelen of geen moeilijkheden werden ondervon den van de zijde van onvermogende ouders, die hun kinderen uit de school wenschen te houden om hen loonarbeid te doen verrichten en door hunne verdiensten in de kosten van het huisgezin te doen bijdragen. In het jongste nummer van het Sociaal Weekblad deelt de heer Treub den hoofdinhoud van het door hem ontvangen antwoord mede, dat met het oog op de actualiteit, welke, in verhand met de in de Openingsrede gedane toezegging, de quaestie voor oos land heeft ver kregen, de bijzondere aandacht verdient. De mededeeling luidt als volgt In de eerste plaats mag niet uit het oog worden verloren dat de leerplicht hier (in het kauton Freiburg) al ougeveer 70 jaar bestaat en dat de wetgeving op dit punt thans beter eu strikter wordt toegepast, nu men sedert 2 a 3 generaties daaraan is gewend, dan in den aanvang het geval was. »Bij een onderzoek in de archieven te Murten heb ik gezien, dat er vroeger (18201850) ouders waren, die hun kinderen niet naar school wilden zenden, maar men heeft voet bij stuk gehouden. De weerspannige ouders werd.en voor den schoolraad geroepen en door dezen ver maand en zoo noodig gestraft. Thans ontmoet men geen moeilijkheden meer. »De verplichting om de school te bezoeken begint den len Mei van het jaar, waarin de

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 5