Kerk e 11 School. Ned. Hery. Kerk. Landbouw en Teeteelt. Gemengd N i e u w s. YI s s c li e r ij. Scheepvaart. Handel. Maï s. - kinderen hun 7e jaar bereikt hebben en duurt voor jongens tot den 30en April van het jaar waarin zij hun 16e jaar bereiken, en voor meisjes tut dienzelfden datum van het jaar waarin zij hun 15e jaar bereiken. Zij, die verzuimen, betalen boete: 20 centi mes per verzuim voor de eerste drie halve schooldagen, 40 ets. voor h-t -Ie tot het 10e verzuim (jialve dag) in een halfjaar. Gaande verzuimen in een Inlf jaar het getal 10 te boven, dan klimt de boete tot 1a 2 frs. per halven dag verzuim en wordt de vader voor den prefect geroepen. Wie de boete niet be talen, beloopen gevangenisstraf. vMen heeft 10 weken vacantie in het jaar, buiten zelfs 12 weken; de vacanties worden over liet jaar verdeeld door de plaatselijke schoolraden, en dat wel zóó, dat de kinderen vrij zijn gedurende de tijden van drukke werk zaamheden op het land hooitijd, graan- en wijnoogst enz. De leerlingen van 1310 jaar hebben op de scholen op het platteland ge durende het zomersemester alleen des ochtends school. De leerlingen, wier geheele familie 's zomers in de liooge Alpenstreken verblijft, hebben gedurende dat verblijf vrij. Ziedam alle uitzonderingen, die de wetgeving van Freiburg kent. Daarbuiten verplicht men de kinderen de school te bezoeken en laat rnen hen zoo noodig door de veldwachters halen. jiVoor leerlingen, die niet voldoende gevor derd zijn, kan de verplichte leertijd met een half jaar worden verlengd. Verteden week heeft onze plaatselijke schoolraad aan 10 meisjes geweigerd de school te mogen verlaten, hoewel zij allen reeds 15 jaar oud waren. De school raad was van oordeel, dat zij in haar eigen belang tot het voorjaar de school moesten blij ven bezoeken. sliet door u veronderstelde geval, dat de ouders uit armoede zouden weigeren bun kin deren naar de school te zenden, komt hier niet voor. De gemeente geeft aan de onver mogende kinderen de leermiddelen gratis. Wor den de arme kïndeten beter onderwezen, dan kunnen zij zich ook betere positie in het leven verschaffen. »Uw tweede vraag (nam. die over den leer plicht in verband met werkzaamheden op liet land) heb ik reeds beantwoord. Men maakt het aan de kinderen zooveel mogelijk gemakkelijk om bij den arbeid te helpen door bij de regeling der vacanties met plaatselijke omstandigheden rekening te houden. sin elk geval zal men in den aanvang met voorzichtigheid en toegevendheid moeten te werk gaan om de bevolking voor bet denkbeeld te winnenlater zal men strenger kunnen optreden". Uit goede bron verneemt de Arnh. Ct. dat het bericht betredende de opdracht aan kolonel Van Dam van Isselt in verband met de wet op den persoonlijken dienstplicht, op onjuiste inlichtingen berust. Beroepen: te Schellingwoud (N.-H.), J. Pk. F. vau der Plassche, te 's-Heer Abtskerke; tc Buren, W. A. Hae. Pkerson te Goengate Bundel. W. van Denrsen, te Noord-Zijpete Zevenhuizen (Gr.), X. P. van Es, te Boombergente Schoonoord, J. Pol huis, cand.te Reeuwijk, L. Oostroni. cand. te Oude water; te Holijsloot, L. A. Rademaker, cand. te 's-Gravenhage. Bedankt: voor Oostcrmeer, door AA'. Magendans F.Cz., te Oosterzee c.a. Geref. Kerken. Beroepen: te Dinteloord c.a., J. Offringa, tc Dedenisvaartte Almkerk (N.-Br.), AV. Bosch, tc A'rijhoeven-Kapelte Oudega (cl. Drachten), D. Prins van Holwcrd, Remonstr. Bkoedehschap. Te Dordrecht is eene Reinonstrantsche gemeente gesticht. A.s. Vrijdagavond zal in het lokaal v. d. Horst eene vergadering gehouden worden, waar ds. Grocnewegen van Rotterdam het doel der Remon stranten zal uiteenzetten en waar gelegenheid bi-staan zal tot toetreding. Ongetwijfeld zullen vele vrijzin nigen tot deze nieuwe gemeente toetreden, daar dezen in de Ned. Herv. Gemeente steeds meer in de min derheid raken en ook geen predikanten dier richting daar meer optreden, (ds. Keiler van Hoorn is nog de cenige moderne predikant). Doopsgezinde Gemeenten. Het eerste gedeelte van het proponentsexamen bij de doopsgezinden, werd afgelegd door de eandidaten A. de .long, J. Koekebakkcr, J. K. de Liefde en T. van der Menïen. Het examen wordt voortgezet. Als studenten aan de kweekschool der Algemeen Doopsgezinde Socitcit zijn toegein'en de keeren Bart- helt, Koekebakker, Jlielatz, Huizinga, Fopma, Huls- huff, Ten Gate eu Oosterbaan, allen in het bezit van het eind-diploma van een gymnasium. Hooger Onderwijs. UtrechtCand, geneesk. examenJ. AV. Alingh. Tweede uatuurk. examen j G. J. Daniels en J. H. AI, 31. Poell. Leidnn. Tweede natuurkundig examen D. N. van Gelderen en C. Nod: voorbereidond examen godge leerdheid F. J. van Harencarspeicandidaatsexamen rechten D. K. G. de Jong, Op de begrooting voor 1898 heeft de regeering een post van f 1500 gebracht voor subsidieering van rundvee-stamboeken, en zulks tot ondersteuning van de vereenigingen die het afzetgebied voor Nedcr- landsch rundvee pogen te vergrooten. spQRT Jaap Eden en Cordang kwamen Dinsdag beiden van een ritje van 200 kilometers op den weg, ga- gangraaakt door den tandem Chevalier, terug op do baan van het Pare des Princes te Parijs. Cordang en Chevalier waren beiden verstomd over den ..train infernal" die Jaap Eden zoowel langs den vlakken weg als over de hoogten wist te houden, terwijl hij bij aankomst niets vermoeid was. A'olgens Cordang, die op dit gebied eenige kennis meent opgedaan te hebben, zal Jaap Eden op de lange baan onverslaanbaar kmmcu worden. Jaap Eden zal deze week trachten het mijlrecord zonder gangmakers te slaan. De moord te Rotterdam. Onze correspondent meldt ons nog Iu de sectiekamer van het Ziekenhuis had gisternainiddag de gerechtelijke lijkschouwing plaats der beide slachtoffers. Zij zijn genaamd M. E. MidlerHannenaann, oud 22 jaar, en Margaretha E. AI, Muller, oud 11 maanden. Na alloop der schouwing zijn de overblijfselen naar het lijkenhuis op de algemeene begraaf plaats te Croosuijk overgebracht. De dadei, een Duitscher van geboorte, was genatumüseeid als Nederlander. Het vermoeden is thans nagenoeg zekerheid geworden, dat Muller in een vlaag van waanzin gehandeld heeft en niet toerekenbaar voor zijn noodlottige daad kan geacht worden. Verder meldt men ons nog: Toen de moordenaar op het politiebureau ge fouilleerd werd, werd op hem bevonden een ileschje met zwaar vergif, wat natuurlijk in beslag genomen werd. A'errnoedelijk heeft hij met het vocht in dit Ileschje aanwezig, zijne slachtoffers eerst be dwelmd, waardoor bet verklaarbaar wordt, dat de buren geen gerucht gehoord hebben. De Oude kerjetoren te Delft. Aan deze veel besproken zaak schijnt einde lijk een einde te zullen komen. Tegen morgen is eene zitting van den gemeenteraad uitge schreven, waarin de zaak zal behandeld worden. Inmiddels hebben de heeren C. 11. Posthumus Meijes, architect te Amsterdam en F. 1. Nieuwen- huis, architect te Utrecht, een rapport uitgebracht over de al- of niet noodzakelijk der herstelling. Begrijpelijk is fiet datde beslissing met nieuws gierigheid wordt te gemoet gezien. Een moordaanslag. Te Arnhem heeft een man, die weldra zijn zilveren huwelijksfeest dacht te vieren met een mes een aanslag op zijn vrouw gedaan, terwijl zij te zameri te bed lagen, liet mes had hij daartoe mee naar bed genomen, Diepe en zeer ernstige wonden zijn aan de vrouw, die thans in het Ziekenhuis wordt verpleegd, toegebracht. Dal de misdaad dadelijk geen doodeiijken alloop heeft gehad, moet aan het geschreeuw der kinderen te danken zijn, waarop de politie dadelijk kwam toesnellen. Nog niet lang geleden had hij een paar var kentjes aan een slager verkocht, tegen wien hij vertelde, het ontvangen geld te zullen vast zetten voor zijn aanstaande zilveren bruiloft. Wat. de man tot deze treurige daad heeft be wogen is onbekend. Zich zelf heeft hij ook een gevaarlijke wonde in de zijde toegebracht. Verstoring der kermisvreugde. Een verschrikkelijk geval heeft zich eergisteren op de kermis te Schijf bij Rozendaal (N.-B.) voorgedaan. Zekere J. V., een jonge man, zocht ruzie met zekeren R. K., met wiens vrouw V. vóór zijn huwelijk verkeerd had, en wilde hem meteen mes te lijf. De vrouw van IC kwam tusschen- beide om haar man te beschermen en verweet AL zijn lage handelwijze, die daarop zoo woe dend werd, dat hij de vrouw van IC aanviel en haar met het mes jin de volle borst trof. V. nam daarop de vlucht en men heelt hem niet weergezien. De toestand der jonge vrouw is hopeloos. Slechte vooruitzichten. liet Brieische land is in de laatste tien jaren sterk achteruitgegaan, en wel door een eigen aardig verschijnsel, liet zoele ebwater van de Oude Maas wordt door het Noordgeul op het Scheur getrokken en koint derhalve hoe langer hoe minder op de Brieische Maas. Voor allerlei visscherij, voor biezen- en gt—n d- teelt (waarvan de 'opbrengst van 70 duizend op 4 duizend per jaar gedaald is) is dit eene aan zienlijke schade. Wanneer nu, volgens een der plannen van de Staatscommissie, voor den Dordt- schen Waterweg het Noordgeul afgedamd, eene vaart door de Oostpunt van Rozenburg, en zoo het water van de Oude Maas rechtstreeks op het Scheur geleid wordt, dan is het Brieische land verloren. Nu stelt liet Weekblad van Voorne en Putten voor deze vaart tegenover de Noordpunt van Voorne, beneden Brielle, door het eiland Rozen burg te brengen. Dordrecht zou dan een flinken eigen waterweg hebben, de Noordgeul behoefde niet afgedamd te worden, zoodat de booten en schepen van Flakkee, Beierland enz. hun ouden weg konden blijven volgen, en de loestanden aan den mond der Maas zouden weder worden als van ouris. Uit Zaamslag. Men meldt ons uit Zaamslag Gistermiddag tegen drie uur werd eene raadsvergadering belegd. Daar op den eersten Dinsdag in September geen vergadering ge houden was, moest nog een lid beëedigd worden, Vier raadsleden en het te beëedigen lid wachtten tot kwart over drie op burgemeester en wet houders. Toen dezen nog niet kwamen, ver trokken de raadsleden. Daarna kwamen burge meester en wethouders. i)e vergadering werd geopend, doch onmiddellijk gesloten volgens art. 48 der Gemeentewet, aangezien geen voldoend aantal leden tegenwoordig was. Uit den gemeenteraad te Klaaswaal. In de 27 September 1897 gehouden raads vergadering had o. a het volgende plaats: De secretaris Rommelaars verklaarde met gereed te zijn met de notulen van de vorige vergade ring, d.d. 7 Sept. j I. Nu, dat is te vergeven in een jong menseh, daar het juist dien dag ker mis was. Daarover dus geen woord. Maar de voorz., de heer D. Kluifhoofd, burgemeester, wees er op, dat er een uitvoerig verslag dier vorige vergadering vermeld staat in het Nieuws blad, gewijd aan de belangen van »de Hoeksche Waard en IJsehnonde", van 11 September j.l., welk verslag als notulen zou kunnen dienen, dewijl boden de notulen, door den secretaris voornoemd opgemaakt, steeds bijna woordelijk klopten met genoemd couranten-verslag, 't welk den vooizitter wel eens de vraag ontlokte: s Sc hl" ij ft gij de notulen uit de courant over, of doet de courant dit van u In dat verslag, handelende over gemeente-uitgaven, wordt gezegd: »de heer Uerweijer merkt op, dat het besteden van meerder gelden voor den burge meester (die te Numansdorp woont) niet het minste bezwaar is, daar deze geen halve cent, noch voor het een, noch voor liet ander aau de gemeentebelasting opbrengt of aan de ge meente geeftzoodat het hier dan ook goed riemen snijden is van een andermans leer." De voorz. noodigde het raadslid Uerweijer uit te verklaren of die woorden zijn meening uit drukten of wel dat hij die wilde intrek! ui. Toen noch het een, noch het ander geschiedde, nam de voorz. het woord en zeide »ile burgemees ter betaalt evengoed opcenten ten behoeve der gemeente voor zijn te Klaaswaal gelegen eigen dommen als andeie uitwonende grondeigenaren en dat is zeker meer dan geen halve cent. En tegenover de uitdrukking dat de burge meester geen halve cent aan de gemeente geeft, waartoe hij toch ook niet verplicht is, mag de voorz. met alle bescheidenheid opmerken, dat hij, zoolang hij burgemeester is, steeds heeft ingeteekerid op alleilei lijsten voor liefdegiften enz, Klaaswaal betreffende, en, als het raidslid Herweijer door gebrek aanjgelieugen dit mocht zijn vergeten, met dezelfde bescheidenheid her inneren, allee» om de logentaal van 3an Her weijer Adrianuszoon te brandmerken, dat de burgemeester en zijn echtgenoote bij hun zi'veren huwelijksfeest in Juli 18S5, uit dank baarheid, o. a. aan de armen van Klaaswaal liefdegiften schonken, en wel aan het Burgerlijk Armbestuur f25 en aan de Diaconie f25, samen 150. Dat is toch ook meer dan geen halve cent. Derhalve Jan Herweijer Adrianuszoon zet in 't vervolg een wachter voor uw lippen, eer ge weder zulke afkeurenswaardige taal in eene openbare raadsvergadering laat boorengij kunt daardoor voorkomen dat men u, door mis- plaatsten ijver, in cfe courant in een verkeerd zonnetje zet. Hier ziet men bewaarheid »al loopt de leugen nog zoo snel, de waarheid achterhaalt haar wel". De eenige vrucht van de misdraging, die Jan Herweijer Adrianuszoon zich veroorloofde, zou kunnen zijn, dat de bur gemeester in het vervolg van alle onverplicht geven geheel afzag." De toegesprokene bad niets in te brengen, waarmede dit incident afliep. Zelf-ontsteken voor Gasgloeilicht. De directeur van de gasfabriek te Gouda schrijft over bovengenoemd onderwerp in de Telegraaf In verband met de zelfontstekers voor gas gloeilicht en de daarmede gepaard gaande finan- cieele operatiën kan ik nog iets nieuws mede- deeleu. Dezer dagen werd mij ter beproeving aange boden eenige gasgloeilichtkousjes, (men begrijpe my wel, geen brander of toestel) die de eigen schap zouden bezitten zelve het gas te ontsteken. Sinds eenige dagen heb ik deze zelf gas-ontste- kende kousjes in gebruik en ze voldoen goed. Men zal begrijpen dat een zelf gas-ontstekend kousje, het non plus ultra van eenvoud is. Daar ik dit zeif-ontbranden aan platina-spons meende te moeten toeschrijven, zoo drenkte ik de top van een onafgebrand kousje in een kool hydraat waarin een weinig platina-spons was gebracht. Na drogen en afbranden vertoonde dit kousje de eigenschap vari zelfontsteking. De prijs dezer kousjes is thans, nu 't nog een nieuwtje is, de helft duurder dan de gewone. Kost een gewoon kousje ergens 00 ets. dan kosten deze 90 ets. Alhoewel ik na 't korte gebruik nog geen oordeel kan vellen, gebaseerd op ervaring, zoo breng ik dit ter algemeene kennis van belang hebbenden opdat fabrikanten van kousjes be proeven zullen ze zelf te maken en opdat fabri kanten en verkoopers van aansteek-toestellen met deze kousjes rekening zullen houden. Brandgevaar, Zondagochtend is in het houten zomerthealer te Keulen, dicht bij Flora en bij den Dieren tuin gelegen, op zes plaatsen te gelijk brand ontstaan. Een der bewakers bemerkte het tijdig genoeg om ijlings de brandweer op te roepen, die voor snelle blussching zorgde, zoodat een ernstig gevaar werd afgewend. De schermen enz. waren niet ontvlambaar gemaakt, wat den voortgang van het vuur mede heeft belemmerd. De omstandigheid dat de brand op zes plaatsen in liet gebouw uitbrak, geeft aanleiding tot bet vermoeden, dat kwaadwilligheid de oorzaak is. Uit Antwerpen. Zaterdagnacht is te Antwerpen slag geleverd 1 lu-scheri eenige matrozen van de Duit-olie booten Bayern en 3lainz, die in een kroeg ergerlijk hadden huisgehouden, en de Antwei p- sche politie, die twee der belhamels wilde mee nemen. De overige matiozeo trachtten hun kameraden te bevrijden, maar dit gelukte hun niet. Bij het gevecht werd een politie-agent zwaar gewond en werd een der matrozen door een kogel getroffen, welke een ander op de politie had afgeschoten. Stoombootsport. Het record, dezer dagen gemaakt door de Kaiser Wilhelm der Grosse, is het snelste dat ooit tusschen het vasteland van Europa en Amerika gemaakt is. Het record is alleen ge slagen door eenige booten van Queenstown, doch die afstand is plus minus 250 Eng. mijlen korter. Kaiser Wilhelm der Grosse heeft de reis van Southampton naar New-York volbracht in 5 dagen, 22 uur en 45 miuuten, gelijkstaande met 5 dagen en 10 uren van Queenstown, Het is omdat dit de eerste reis van dit stoom schip is, een merkwaardige snelle reis- AVij geven hierbij een staatje van de tijden sinds I860 tusschen Queenstown en New-York of omge keerd gemaakt. Datum. Stoomboot. Dagen. uren. m. 1S0GScotla8 2 48 ■1873Baltic7 20 9 1875City of Berlin 7 15 48 187GGermanic 7 11 37 1877Britannic 7 10 53 1880Arizona 7 7 23 1882AlaskaG 18 37 1884OregonG 11 9 188 4America G 10 0 188 5Etruria G 5 31 188 7Umbria G 4 42 188 8Etruria G 1 55 188 9City of Paris. 5 19 18 189 1Majestic 5 18 8 "1891Teutonic. 5 16 31 189 2City of Paris5 15 58 189 2City of Paris. 5 14 24 189 3Campania 5 12 7 '1894Lucania 5 7 23 IJMU1DEN, 29 September. Heden waren aan de markt de stoomtrawler Betsy met 150 manden scbel- visch, 90 kabeljauwen, 25 manden schol, enkele tar botten, tongen, 50 mandjes poontjes en weiting. Dei tig botters met "10 a 30 groote en 40 a 100 kleine tongen, enkele tarbot grietjes en 10 a 25 mandjes scholletjes en schar. De prijzen warengroote tongen 85 a 93 e., kleine en middel tong 15 a 45 c., groote tarbot f8 a 10.50, kleine en middel tarbot f3 a 4.75, rog fO.OO a 1.20, kabeljauw fiat 50, alles per stuk: groote en middel schol f8 a 14, groote schelviseh f7 a 8, kleine id. f2.45 a 2.00, weiting f 1.40 a 1.20, poontjes f2 a 2.25, alles per mand. SCIIEVENINGEN, 29 September. Hedenvoormiddag werd alhier van ümuiden aangevoerd 70 mand vei sehe viscli. Tarbot gold 75 c. tot f 2.50, tongen 40 tot 75 e., makreel 12 tot 15 c. per stuk; schol f2.50 tot 3-75, scharren f2.25 tot 3.50 en zeehan.ui f2.G0 tot 2.75 per mand. t In afslag kwamen 20 kantjes steurharingvoorliet kantje werd f 1T tot 12 50 gemaakt. Hoogwater te Schiedam. Sept. 1 v.iri. 7.a.m. 7.24 Oct. 2 7.51 s 8.15 Hoog t c ill M. 1 N. A.P.van het Hoogw. te Hoek-van-lfollaiuï. Sept. 4 v.m. 1.09 M.n.m. 1 00 M. Oct. 2 e 0.98 0.98 o Zon er» Haan. Zonsopgang Sept. 1 0.01 v.m. ondergang 5.37 n.m. o Oct. 20.02 n 5 35 9 Eerste kwartier 3 Oct. Yolle Maan 10 Oct. PARIJS, 29 September. Tarwe. Loopende maand fr 29.Oct. fr. 28.00, Nov./Dec, fr 28.25, 4 laatste maanden fr. 28.05, prijsh. Rogge. Loopende maand fr 18.Oct. fr. 18, Nov./Dec fr 18.4 laatste maanden fr 17.95, kalm. HAMBORG, 29 September. Petroleum loco 4.85, brief, dito -.geld. Spiritus per Scpt./Oct. 20, Nov./Dec. 20Vb- Stemming: kalm BUDAPEST, 29 September. Tarwe 10 kr. lager. BERLIJN, 29 September. Spiritus. Loco 43.80. LONDEN, 29 September, 1 Tarvvelading aan de kust ten verkoop aangebo den Aangekomen 1. Anierlkaanselie Goederenmarkt, NEW-YORK, 29 September. Mei. 995/s 92 931/» Mei. 371/4 37 Va Tarwe. Sept. Oct. Nov. Dec. Jan. 29 Sept. 95% 933/8 91!/» 28 96% 953/8 933/4 93% 27 97% 90% 94% Sept. Oct. Nov. Dec. Jan. 29 Sept. 32 32 33% 34 28 321/j 32% 331/s 34V» 27 331/4 331/4 35%

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 6