PROCLAMATIE. 51"e jaargang. Zondag 3 en IVIaandag 4 October 1897. N°. 9439. Eerste Blad ACCOUNTANTS. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen. FEUILLETON. RAMUNTCHO. UITGEVER H 07 ÖTkOELANTS. Stadgenooten Op verzoek van den eersten onderge- teekende vereenigden zich met hem de verdere ondergeteekenden tot het vormen van eene sub-commissie van de nationale commissie, welke zich ten doel heeft gesteld gelden te verzamelen uit alle oorden van Nederland en uit alle klassen en rangen van het Neder- landsche Volk, om ter gelegenheid der troonsbestijging van onze dierbare Ko ningin een nationaal blijk van hulde en dankbaarheid te kunnen aanbieden aan li. M. de Koningin-Weduwe, Regen tes, der Vorstinne en der Neder- landsche Natie waardig. Dit blijk van dankbare hulde zal overeenkomstig den wensch van H. M. de Regentes dienstbaar worden ge maakt aan de belangen der Natie zelve. Of de bijeen te brengen gelden zul len worden aangewend voor eene stich ting op het gebied van wetenschap of kunst dan wel voor iets anders, is tot heden niet bekend. Maar zeker is het, dat het iets blij vends, iets grootsch zal zijn, een monument niet alleen van de groote gebeurtenis der ophanden zijnde Kro ning, maar tevens iets, dat door alle tijden heen het nageslacht en den vreemdeling zal strekken ten bewijze, hoe de Nederlandsche Natie met dank baarheid wist te eeren Haar, die de zorgen der driewerf zware taak als Moeder en Voogdes eener voor den Troon bestemde dochter en als Re- gentesse des Rijks met zelfverloochening op zich nam en met bewonderenswaar dig beleid ten einde toe volbracht. StadgenootenAlhoewel voor een groot doel groote middelen worden verlangd, toch wordt niet in de eerste plaats gevraagd dat gij veel zult geven maar groot is de verwachting, dat de deelneming algemeen zal zijn, dat er zal worden bijgedragen, zooveel dit mogelijk is door de gansche bevolking onzer stad. Ondergeteekenden zullen te dien einde evenals dit in vele andere gemeenten reeds heeft plaats gehad op Donderdag en Vrijdag a.s. 7 en 8 October alk wijken van onze stad be zoeken. Moge door allen met blijdschap en liefde vocn de nationale zaak worden bijgedragen H. J. VERSTEEG, Burgemeester, Voorzitter. Jhr. Mr. Tj. HÜMALDA VAN EYSINGA, Seereta rls-Pcnnin gmeester. J. H. HOUTMAN. J. LECHNER C Sz. A. F. VAN LISSA. P. LOOPUIJT. J. J. G. NOLET. H. A M. ROELANTS. J. M. VAN DER SCHALK Jil. G. VISSER Bz. B A. J. WITTKAMPF. Schiedam, 2 October 1897. COURANT. JLbohnek«ststbu8 voor Schiedam, per kwartaal f 0.90 a omliggende plaatsen, p. kwart. - 1.05 franco per post, p. kwartaal. - 1.30 Afzonderlijke nommersO.02 BUREAUBOTEKSTKAAU 70, Telcplioon }fo. 123. Advertentieprijs: van 15 gewone regels met inbe grip van eene Courantf 0 52 Iedere gewone regel meer- 0.10 Bij abonnement wordt korting verleend. Bit nummer bestaat uit drie bladen. Roman door Pierre Loti, lid der «Académie F ran? ai se' 5) Dc kiemen der verschillende voorwerpen begonnen zich nu af te teekencn uit de grauwheid van den nacht. Z.j gleilort voort en vorderden bij den lichten riemslag, nu eens over het gele, fiuweehge zand, dan weder over de diepten, die zich als donkere en vooi de voeigangeis gevaarlijke groeven afteeken den En dm/enden kleine plassen water, overgebleven van den voijgen vloed weerkaatsten m de opkomende zon en vclntleiden met hunne oppeivlakten als p.onleiiineien schelpen, In dezen gelen en biuinen woéstijn vervolgde de bootsman zijn weg door de zilveren stieep, die de Bidasso» voimde tot aan de vlekte van de groote zee. Van tijd lot tijd ontmoetten zij een visscher, die hen in stilte voo fcijginj^, niet zingende als op de dagen waarop hij met een boot uitgaat, in plastische houding met rijn hengelstok. Al droomende naderden de smokkelaars den Franschen oever. Beneden hen aan de andere zijde teekende zich de oude stad af, die zij langzaam ontliepen dat was Fontarabiedie hooge gevaarten, die scherp geteekend naar den hemel prezen, dat waren de Spaansche Pyreneeen. Dat allee daar was Spanje, het bergachtige Spanje, dat steeds hunne gedachten bezighield een land, dat men moet be treden in donkeien nacht, zonder maan. bij het vallen van den heifstregen; een land dat het doel is van gevaarlijke tochten, een land dat voor de bewoners van het dorp van Ramuntcho den hori zon in het Zuidwesten scheen af te sluiten, steeds wisselend van gedaante naar de uren en de wolken een land dat des morgens door de eerste zon wordt verlicht, en dat des avonds aio een somber scherm het avondlicht afsluit. Hij had zijn Baskiscb land lief, Ramuntcho, en op dezen morgen was het alsof hij die liefde dieper voelde. Wanneer hij afwezig geweest was en in den vioegen ochtend dus heerlijk terugkeerde, na zijne nachtelijke zwerftochten, dan dacht hij daaraan met oneindig heimwee. Maar zijne liefde voor zijnen geboortegrond was bij ham niet zoo eenvoudig ais bij zijne gezellen Gelijk bij al zijne gewaarwordingen en gevoelens mengden zich daarbij vieemde elementenin de eerste plaats de instinctmatige gehechtheid, die hij niet kon ontleden van zijne voorouders van mnedeis zijde aan den geboortegrond, vervolgens een andei gevoel, komende van de zijde zijns vaders, een onbewuste terugslag van de bewondering v.m den kunstenaar, die den vreemdeling hier gedurende eenige seizoenen had doen blijven, en die hem de gril sad doen koesteren zich te verbinden meteen dochter dezer bergen. Hoofdstuk III. Het was thans elf uur; de klokken van Fianki ijk en Spanje begonnen met alle kracht te beieren en deden over de grenzen hun gebeier samen smelten. Ramuntcho had gebaad, en op zijn zondags gekleed, begaf hij zich met zijne moeder naar de mis van allei heiligen. Langs den met bladeren bezaaiden weg, gingen Er zullen er onder onze lezers enkelen zijn, die niet onmiddellijk de beteekenis begrijpen van het woord, dat wij hier boven schreven, en eene vertaling van dit Engelsche woord kunnen wij niet dan door lange omschrijving geven. Een accountant is een accountanteen enkel- woordige overzetting, die men wel gezocht heeft, is op bevredigende wijze nog niet gevonden het is een controleur van hoeken en rekenin gen, een liquidateur, een administratief expert. Waar in de laatste jaren een streven is ont staan om handelszaken om te zetten in maat schappijen, m vennootschappen, omdat de zaak, v\ ïlde /ij met kans op succes gedreven worden, één man of twee boven het hoofd groeide om finantieele of administratieve redenen, daar is daarnaast het streven ontstaan hij de nu tot grooter tal belanghebbenden, die niet telken dag de boekhouding onder de oogen kregen, ja, er zelfs het recht niet toe hadden om dat te eischen, om de zekerheid te hebben, dat de gelden, die zij aan eenige onderneming toebe- trouwden, richtig werden beheerd, en niet door schoone maar valsehe cijfergroepeering hun een rad voor de oogen werd gedraaid. Zoodanige controle kan natuurlijk niet ieder voor zich privé nitoefenen, maar gezamenlijk namen hier en daar de belanghebbenden het besluit telken jare of vaker de boekhouding te doen nagaan door een bevoegd en vertrouwd man: een accountant. Dit een voorbeeld uit velen. Zoo gaat het bij naamlooze vennootschappen, zoo gaat het bij particulieren, die zaken drijven en de zekerheid willen hebben van hun juist beheer; zoo kan het bij particulieren, welke hunne kapitalen in ondernemingen belegd heb ben gaanzoo doet zich het geval voor bij nog tal van andere bedrijfvoeringen. Zoo is het bedrijf van accountant een zeer nuttig. Wanneer men eene reusachtige administratie heeft, als b.v. het beheer eener groote stad doet ontstaan, dan is liet schier ondoenlijk voor menschen, wien daartoe toch de wettelijke ver plichting wordt opgelegd, dat beheer na te gaan. En hoe gemakkelijk kunnen daarin toch, ook ongewilde, fouten insluipen. zij naar de kerk, warm wordende door het schijnsel van de zon, die brandde alsof het zomer was. Hij, gekleed, op elegante wijze en bijna als een heertje uit de stad, slechts met uitzondering van de Baskische baiet, dio hij over zijne kinderlijke oogen had getrokken. Zij, rechtop en trotsch, met opgeheven hoofd in een nieuwerwetsche japon, er uit ztende als een vrouw der wereld, indien zij niet de zwarte kap gedragen had, die haar hoofd en schouders bedekte; in de groote stad, vroeger, had zij geleerd zich te kleeden overigens, in het Baskische land, waar zooveel oude gewoonten zijn bewaaid gebleven, hebben de vrouwen en jongeiueisjes van de kleinere dorpen de gewoonte aangenomen om zich te kleeden naar den smaak van den dag met eene bevalligheid, onbekend aan de bewounsteis der andere Fransche provtncien. Bij den ingang der keik gekomen, gingen moeder en zoon zooals dat behooide van elkaar en kwa men aldus op den voorhof, waai hoog oprijzende cypressen op de vet binding luer van den zuidelijken en uoslehjken plantengroei wezen. Van buiten zag de keik er uit ais een moskee, met haar oude veigane muien, waarin van boven tot beneden kleine vensters waren, met haar warme kleur van oudeitlom, van stof en van hei licht. Terwijl Franchita door een der deuien op den beganen grond binnenging, steeg Ramuntcho een oude steenen trap op die langs den buitenmuur naar boven leidde naar de galerijen bestemd voor de mannen. De achterzijde van de sombere kerk schit'erde van goud daar waren gedraaide zuilen, beelden, behangen met i ijke stoffen en drapeneen in Spaansche renaissance-stijl. De pracht van het tabernakel stak sterk af hij de eenvoud van den zijmuren, die in een warm-gele kleur geschilde:d waren. Maar Wij herinneren ons hoe te Amsterdam b.v. het nazien der gemeenterekening steeds aan de jongste raadsleden wordt opgedragen, om dat het een onaangenaam corvee is, waarvoor de oudere collega's denken, dat de jongere het meest in aanmerking komen. Dan houdt die commissie eene vergadering, en door de boden worden ettelijke baliemanden met rekeningen binnengedragen. Wat zullen de commissieleden doen Hier en daar wordt een bnndeltje uit den mand genomen, gecontroleeid. en met een ex jjgno discimus wordt geconstateerd, dat alles wel in orde zal zijn. Een bewijs dat zeer zeker zwak is. Maar er is geen ander bij te brengen, en wanneer de commiseie in de vergadering van den ge meenteraad haar ïappoit uitbrengt, dan weet ook ieder lid op welke gronden dat rapport is gebaseerd, maar hij legt er zich gaarne bij neer. in de wetenschap dat eene andere con trole, door leden van den Raad niet wel mogelijk is. Men Komt er openlijk voor uit. Nu is natuurlijk het nazien van de gemeente- rekeningen niet steeds van /ulken omvang, en in dorpen is het een werk, dat in eenige uren, misschien vlugger afloopt. Maar stuit men daar weer niet op liet euvel, dat vaak de bevoegde krachten ontbreken zijn daar wel steeds mannen disponibel, die met voldoende kennis van zaken kunnen oordeelen Ia dit gebrek kan dunkt ons voorzien worden door het aannemen van een accountant, in dat geval natuurlijk arbeidende onder verantwoor delijkheid van wie hem in dienst namen, doch welke arbeid daarom zijn waarde niettemin kan blijven behouden. Reeds is men in het buitenland in deze richting bezig geweest. De Sleeswij'k-IIolsteinsclie ïSt.idtetag" heeft reeds de wensclielijkheid uitgesproken, dat waar het voor eene kleine plaats onmogelijk is voor zich een speciaal accountant aan te stellen, tot het nazien van elke branche dei- gemeenteadministratie om met 12 of 15 dorpen gecombineerd een dergelijk ambtenaar aan te nemen, waardoor elke maand eene contrdle van twee dagen zou kunnen plaats hebben, en de kosten toch niet hooger zouden loopen dan een goede f200 per jaar. Desgelijks deed de »Stadtetag". een soort burgemeesters- en secretarissen vergadering, van Nassau. de buitengewone ouderdom van beide deed hen met onaangenaam tegen elkaar uitkomen men voelde dat het sedert eeuwen zoo geweest was. Het was nog vroeg en nauwelijks kwamen de eerste misbezoekers. Geleund tegen het hek van de galerij zag Ramuntcho beneden hem de vrouwen binnenkomen, allen in het zwart, het hoofd en hare kleeding verhuld door de zwarte sluiois, waar mede zij gewoon waren ter kerk te gaan. Sul slopen zij voort over (iet plaveisel van de graf zerken, waarop nog, reeds bijna uitgewischt door den tijd, in de taal van het land de inschikten te lezen waren, de namen van uitgestorven families en de datums van voorbijgegane eeuwen. Het duurde lang eer Graciense, wier binnen komen Ramuntcho het meest belang inboezemde, de kerk binnentrad. Maai als om een oogenblik zijnen geest afleiding te geven, tiad een lijkslatie de keik in lang/amen stap binnen een hjkstalie, dat is te zeggen de ouders en de naasle bloedvei- wanten van dengene. die dez.e week overleden was, dn mannen nog gedekt met de lange rouwkap, die men gebruikt "in aan een lijkstoet deel te neinen, de vrouwen m haie mantels en met de gewone rouwmuts op. Boven, op de beide ruime galerijen, die zich langs de zijden der kerk uitstrekten, begonnen de mannen een voor een plaats te nemen, emstig, met het gebelonboek in de hand: landbouwers, aibeideis, veobieren, stroopers en smokkelaars, allen gereed om neder te knielen, wanneer de klok zou beginnen te kleppen Ieder hunner hing, alvorens te gaan zitten, zijn hoofddeksel achter zich aan een spijker op en langzameihand werd er tegen den witten muur een lange streep zichtbaar van tallooze Baskische hoofddeksels. (Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 1