Woensdag 6 October 1897. N°. 9441. 51"e jaargang. FEUILLETON. RAMUNTCHO. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, UITGEVER: H. J. C. ROELANTS. Bericht. BUITENLAND. Abonnementsprijs voor Schiedam, per kwartaal f 0.90 n omliggende plaatsen, p. kwart. - 1.05 franco per post, p. kwartaal. 1.30 Afzonderlijke nommers0.02 BUREAU: BOTEH8TKAAT 70. Tcleplsoon Wo. 123. Advehtentieprijs van 15 gewone regels met inbe grip van eene Courantf 0.53 Iedere gewone regel meer- 0.10 Bij abonnement wordt korting verleend. Bij dit nummer wordt aan onze abonné's te Schiedam een gratis dienst regeling van spoor, tram en posterijen gezonden. Algemeen overzicht. Schiedam. 5 October '97. De Duitsche Rijksdag zal wel spoedig zijn arbeid hervatten. De rijkskanselier, vorst Hohenlohe, is gis teren te Berlijn teruggekeerd, en de staats secretaris voor buitenlandsche zaken Von Bülow, wordt hedenavond teruggewacht. Men mag verwachten, dat nu spoedig weer de groote vraagstukken, de uitbreiding der marine en de hervorming van het militaire procesrecht, aan de orde zullen komen. Wat de marineplannen der regeering betreft, houdt zij, naar het schijnt, nog steeds vast aan het septennaat, d. w. z. het toestaan in eens van een bedrag voor zeven jaar. Veider verneemt men, dat de regeering geen aviso's meer wil laten bouwen, maar kleine kruisers die van meer nut zijn. Wat de hervorming der militaiie strafvor dering betreft, zijn bij de samenkomst van keizer Wilhelm en den Prins-Regent van Beieren alle printen ter sprake gekomen, waar over tot nu geen oveieenstemming was ge kregen. De grootste moeilijkheid zit nu nog slechts hierin. Beieren bezit een gerechtshof in hoogste instantie. De vraag is nu niet zoo zeer of dit een bijzonder privilege voor Beieren is dan wel slechts een tijdelijke instelling, die door een algemeene regeling voor het Duitsche rijk vanzelf verdwijnt. De moeilijkheid zit meer hierin, dat keizer Wilhelm, toen hij den Sisten Augustus van het voiige jaar de indiening van het hervor- rningiontwerp beval, zich in een privaat ge sprek heeft uitgelaten, dat hij niet wemchte in deze aangelegenheid over Beieren den baas te spelen. Ofschoon nu sinds dien tijd uitgemaakt is, dat Beieren geen recht kan doen gelden op een bijzonder gerechtshof in hoogste instantie, schijnt de Keizer zich aan zijn gezegde gebonden te voelen. Daarom acht men de totstandbrenging van deze veelbesproken en hoognoodige hervorming in het nieuwe zittingsjaar van den Rijksdag zeer twijfelachtig. In Pruisen moeten weldra de verkiezingen voor den Landdag plaats vinden, en een vraag, welker beslissing op den uitslag dier verkie- Roman door Pierre Loti, lid der «Académie Franjaise". 7} Daar komt de lijkstatie uit de kerk en gaat langs hen heen, somber bij dit lichtfeest en als uit een vervlogen tijd, met de omhulling van rouwsluiers en rouwkappen. Men zou zeggen, dat het een stoet was uit «ie Middeleeuwen, de Mid deleeuwen, waarvan in de Baskische provinciën de schaduw is overgebleven. En zij spreekt van den dood, gelijk de graf/erken waarmede het schip is geplaveid, er van spreken, en de cvpressen en de tomben en al die dingen op deze plaats waar de menschen komen om te biddende dood, altijd de doodmaar een dood bijna ais het leven onder de bescherming van de oude, troostrijke symbolen. En van deze groep van grijsaards en jonge mannen, van die vredige mengeling van dood en van leven rijst een hooge en weldoende les naar boven, die er op wijst om op zijn tijd te genieten van kracLt en van liefde, en vervolgens zich zonder morren te onderwerpen aan de groote wet van voorbijgaan en sterven, met vertrouwen herhalende dezelfde gebeden, waardoor do dood strijd van de voorvaderen is zacht gemaakt. De middagzon schijnt buitengewoon heerlijk in deze verblijfplaats der dooden. De lucht is bij uit stek gezond en bij het inademen wordt men half zingen zeker van grooten invloed zal zijn, is deze »Zullen de sociaal-democraten deelnemen aan de lerkiezingen voor den Landdag Over die vraag zal rapport uitgebiacht worden door Auer en, volgens het besluit van bet Congi es, dat Zondag te Hamburg is geopend, ook door Liebknecht. De zaak is deze, dat het den socialisten vrijwel onmogelijk is eigen candidaten in den Landdag te brengen, omdat de veihiczingen in trappen geschieden. Een deel der sociaal-democraten willen nu evenwel de voosuitstrevende candidaten steunen om ten minste de reactie tegen te gaan. Anderen willen daarentegen alleen dan vooruit- strevenden steunen, wanneer die zich bereid verklaren in den Landdag aan te dringen op algemeen stemrecht. De doctrinairen in de partij onder hen in de eerste plaats Bebel, Liebknecht en Singer willen echter, als tot nu toe, zich bij de vei kiezingen voor den Landdag onthouden. Het congres zal acht dagen duren en wordt gehouden in de historische zaal, waar Ferdinand Lassalle zijn beroep deed op het internationale proletariaat. Evenals in vorige jaren werd tot voorzitter gekozen Singer, die dan ook verklaarde diep aangedaan te zijn door het vertrouwen, dat men in hem stelde. Opmerking verdient, dat terwijl vroeger de voorzitter een heilgroet bracht aan de vinter- nationale revolutionnaire sociaal-democratie'" en het vorig jaar reeds het vievolutionnair" niet werd gehoord, Singer dit jaar zich vergenoegde met een vLeve de Duitsche sociaal-democratie." De vergadering, die drukker bezocht werd dan ooit te voren, besloot Zondag een adres van gelukwensching te richten tot de stakende metaalarbeiders in Engeland, Daarna bracht Singer de heilwenschen over der Fransehe collectivisten Guesde en Lafargue, terwijl verschillende buitenlandsche socialisten namens partijgenooten in den vreemde het woord voerden. Vervolgens weiden de verkiezingen voorden Rijksdag besproken door Pfannkuche, die op kiachtige oiganisatie en ernstige voorbereiding aandrong. De vergadering duurt voort. Spanje heeft een nieuw ministerie. Het is samengesteld als volgtSagasta, president Guyon, buitenlandsche zaken; Groisord, justitie; generaal Correa, ooi log; admiiaal Beimeajo, marine: Lopez Puigkerver, financiën; Capdebon, bmnenlandsche zaken; graaf Xiguena, openbare werken; Moret, koloniën. Tegelijk zijn benoemd tot directeur der Spaan- sche Bank Amos Samador; tot prefect van Madrid Aguilera en tot burgemeester Roma- nones. Op Cuba zal generaal Weyler waarschijnlijk dronken. De nevels zijn op de Pyreneeen opge trokken en het schijnt dat de Zuidenwind de klaar heid van Andalusie of Afrika heeft gebracht. De guitaar en de tambourijn begeleiden den volksdans, dien de Spaansehe bedelaars ais met lichte ironie boven de graven doen weerklinken; en de jongens en meisje denken aan den fandango van dezen avond en zij zijn als dronken van het aanstaande dansgenot. Eindelijk, daar komrn de zusters naar buiten, zoo zeer veilangd door Ramuntcho; met haar treden Giacieuse en hare moeder Dolorès naar buitende lautste is nog in zware rouw, haar ge laat is onzichtbaar onder den zwarten sluier van krip. Wat mag Dolorès met bonne mère te bespreken hebben? Ramuntcho, die wist dat zij vijandinnen waren, verwonderde en verontrustte zich er thans over ze met elkaar te zien wandelen. Thans blijven zij een oogenblik staan om ter zijde iets tegen elkaar te zeggen. Zoo geheimzinnig en belangrijk is het blijkbaar; beider ver vooruitstekende kappen naderen elkaar tot ze elkaar bijna rakenen de vrouwen praten in afgebroken zinnetjes als waren bet staatsgeheimen. Ramuntcho krijgt een gevoel alsof er iets vijandigs tegen hem op het getouw wordt gezet. Als het gesprek is afgeloopen, nadert hijhij raakt tot een groot aan zijn baret, links en eensklaps bang voor deze Dolorë', wier harde blik hij onder haar sluier ziet. Deze vrouw is de eenige die in staat is hem te doen verstijven en steeds voelt hij in hare nabijheid de last op zich drukken van te zijn het kind van een onbekend vader, van geen anderen naam te dragen dan dien zijner moeder, Heden evenwel, tot zijne groote verwondering is zij welwillender dan gewoonlijk en zeide zij met worden vervangen door generaal Blanco, die een civielon gouverneur-generaal naast zich h'ijgt- De mmLters hebben gisteren in handen der Regentes den eed afgelegd. Over de plannen der nieuwe regeering is nog weinig bekend, zoo min als over de in structies van den Amerikaanschen gezant. Geen van beiden laat zich over den politieken toestand uit, maar de liberalen vei klaren, dat Spanje nooit in de bemiddeling der Vereenigde Staten in zake Cuba zal berusten. Wat de Amerikaamche regeering aangaat, mag men aaimemen dat haar gedragslijn geen verandering zal ondergaan, om het feit alleen, dat de liberale partij thans aan het bewind is gekomen. Niettemin is men te Washington in zooverre tevreden, dat men de terugroeping van generaal Weyler en het vetieenen van ruime concessies aan de Cubanen verwacht. Het gouvernement der Vereenigde Staten heeft vertrouwen in de vriendschappelijke ge zindheid van het nieuwe Kabinet en v erlaat zich op Sagasta's vl "standig inzicht om de goede betrekkingen tusschen beide Staten te doon voortduren. Eigenaardig is nog hetgeen de Impartial mededeelt. Het blad merkt op, dat de Regentes, ofschoon de maatregelen legen de anarchisten goed keurende, het gebeurde te Montjuich betreurt. Ook moet zij zeer verstoord zijn over den achteruitgang der zaken op Cuba, welks be woners Spanjaarden zijn en niet het lijden ver dienen, waaraan zij thans zijn blootgesteld. Hierin moet volgens het blad ook de reden zijn gelegen van het aftreden van het conser vatieve ministerie. De Grieksche pers blijft bij voortduring het gedrag van den oud-premier Delyanni0 afkeuren. De Èphenteris o. a. merkt op. dat alleen de vvensch van Delyannis, om zelf een kabinet te vormen, het land met afschuw vervult. Daaientegen is men ook in het huiten- land er uiterst voldaan over, dat de porte feuille van financiën is toevortrouwd aan den heer Streit. Streit zou onder het ministerschap van Delyannis reeds tot een overeenkomst met de Grieksche schuldeischers zijn gekomen, indien niet Delyannis het daartoe strekkende ontwerp van de hand had gewezen. Zeer belangrijk is hetgeen uit Konstautinope! wordt bericht. Rusland en Frankrijk zouden nl. zijn over eengekomen om, ingeval de door Griekenland aangeboden inkomsten niet voldoende zouden zijn om de leening voor de oorlogsschatting te waarborgen, gezamenlijk die leening te garan deeren, tenzij dit door één mogendheid geschiedt. Er zouden instructies zijn gegeven aan de Fransehe en Russische leden der financieele bijna beminnelijke stem: goeden dag, mijn jongen Dan gaat hij naar Gracieuse toe en vraagt haar bedeesd: van avond om acht uur zullen wij elkaar op de dansplaats vinden Sedert eenigen tijd ondervond hij eiken Zondag denzelfden angst dien avond niet met haar te zullen dansen; door de week zag hij haar bijna nimmer meerthans nu hij ouder was geworden, was de eenige gelegenheid om haar eenigen tijd achter elkaar lo zien en te sprekenhet bal buiten in de open lucht bij bet schijnsel van de sierren of de maan. Reeds sedert meer dan vijf jaren hadden zij elkander lief, Ramuntcho en Gracieuse, van hunne kindsheid af. Zij hadden er nimmer aan gedacht elkaar dat te zeggen, zoo goed wisten zij het; nimmer hadden zij met elkaar gesproken over den toekomst, welke hen ondertusschen pas mogelijk scheen, wanneer zij elkaar bezaten. De afgelegenheid van het berg dorp waar zij woonden, misschien ook de vijand schap die Dolorès tegen hunne onuitgesproken plannen koesterden, brachten hen nog dichter te zamen, Van avond om zeven uur zullen wij elkaar op de dansplaats vinden, niet waar? Ja, antwoordde het blonde jonge meisje, terwijl zij baie treurige, doch tevens van teederheid gloeiende oogen op den jongen man vestigde. Stellig? vroeg Ramuntcho opnieuw, onzeker wat hij uit den blik harer oogen zou lezen. Ja, stellig! Toen werd het weder rustig in hem, omdat hij wist, dat wanneer Gracieuse iets wilde en had beloofd, men er op kon rekenen. En onmiddellijk scheen hem het weder schooner en de Zondag vroolijker en het leven bekoorlijker. commissse om iedere geheime afspraak remt EngeNche financiers te verhinderen. Worden de inkomsten voldoende geacht, dan vieest rnen niet, of de leening zal gemakkelijk kunnen gesloten worden. De Porte blijft inmiddels klagen over den toestand op Kreta en liet weinig bevredigende van het Europeeschc protectoraat. De Daily News zegt, dat de Sultan van plan is de aangelegenheden van Kreta onmiddellijk na de terugkomst der gezanten ter sprake te brengen. De insurgenten van Akrotiri hebben opnieuw verklaard de wapenen niet te willen neerleggen, voordat de laatste Turksche soldaat het eiland heeft vei laten. Gemengde itlcdedccllngen. Opnieuw wordt gesproken van een aanstaand bezoek van den prins van Wales aan Italië, waarbij lord Salisbury hem zou vergezellen. Een hevige lyphus-epidemie is uitgebroken te Maidstone, graafschap Kent (Engeland). Van de 33000 inwoneis zijn er reeds 1250 aangetast, en het dagelijksche sterftecijfer be draagt ongeveer 50. De oorzaak schijnt te liggen in het drinkwater. De Deensche rijksdag is gisteren geopend. De president en de vice-presidenten werden herkozen. De begrooting wijst een tekort aan van 700.000 kronen. Het lijk van den 23-jarigen hertog Friedrich Wilhelm van Mecklenburg-Schwerin is Zondag van Cuxhaven naar Schwerin overgebracht, waar het werd ontvangen door de mannelijke familieleden. De eerewacht presenteerde het geweer; de muziek speelde het koraal »Jesus mein Zuversicht". De kist werd door zee-offi- cieren naar de lijkkoets gedragen, waarna onder het gelui van de stadsklokken, het geroffel der trommen en de treuimuziek de stoet zich in beweging zette. Een dichte menigte, langs den weg samengestroomd, ontblootte eerbiedig en ontroerd het hoofd. In de Domkerk werd liet lijk opgewacht door de groothertogin-weduwe Mane en de overige voistelijke dames. De groothertogin legde op de kist een lau wei krans, doorvlochten met den Ileimathivimpcl van de torpedoboot S 26, neder. Hedenmiddag is het lijk in den grafkelder bijgezet. 't Schijnt, dat de koning van Siam niet naar Parijs is gegaan, maar via Brussel naar Baden- Baden. De prefect van politie te Parijs Lépine heeft zijn benoeming tot gouverneur-generaal van Algeria aangenomen. Wat zal men doen met Loze, die reeds als gezant te Weenen is ontslagen en het gouver neur-generaalschap van Algerië weigerde Thans riep het middagmaal de Baskiers naar de huizen en naar de herbergen en weldra zag het dorj) er als uilgestorven uit. Ramuntcho begaf zich naar de kroeg, welke de smokkelaars gewoon waren te bezoekendaar ging hij aan tafel zitfen, de baret steeds op zijn hoofd, met zijn vrienden Arrochkon, Florentine, een paar andere bergbewoners en Itchoua, hun gemeen schappelijk opperhoofd. Men maakte hun een feestmaal klaar, bestaands uit visch uit de Nivelle, ham en konijnen. Voor in de groote zaal stonden dicht bij de vensters de tafels met de eikenhouten banken er ora heen, waarop de gaston zatenop den achtergrond in het half duister de groote vaten gevuld met nieuwen wijn. Onder deze bende van Ramuntcho, die daar geheel compleet is, onder het doordringende oog van hun chef heerscht een wedijver in stoutmoedig heid en wederkeerige opoffering; vooral op hunne nachtelijke tochten kwamen deze beide eigenschappen uit. Met hunne ellebogen op de tafel, lui zittende na de vermoeienissen van den nacht, en er op ge spitst om hun honger te stillen, zitten zij daar stil, nauwelijks het hoofd opheffend om door de vensters naar buiten de meisjes te zien voorbijgaan. Twee zijn er nog zeer jong, bijna nog kinderen als Ramuntcho Ai rochkoa en Florentine. De anderen hebben ais Itchoua harde trekken en diep liggende oog8nhun leeftijd kan men niet met zekerheid bepalenhun gelaatsuitdrukking wijst er echter op, dat zij reeds vermoeiende compagnes achter den rug hebben bij hun stnokkeiaarsbedrijf, dat hun slechts een schamel stuk brood geeft. (IVordl vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 1