51"* jaargang. Zaterdag 9 October 1897 N°. 9444. RAMUNTCHO. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, uitgeyerT h. j. c. roelants. 8 i Kennisgeving. Kennisgeving. XJITLOTIlSra FEUILLETON". Bescherming of billijke hulp? BUITENLAND. Aboiwhthrtsprij» voor Schiedam, per kwartaal f 0.90 n omliggende plaatsen, p. kwart. - 1.05 franco per post, p. kwartaal. - 1.30 Afzonderlijks nommerso.02 BÜREAIT KOT EK SST BAAT 70, Tclephoon No. 133. ADVBHTEirrn!PTiijsvan 1—5 gewone regels met inbe grip van ccno Courant0.52 Iedere gewone rege! meer- 0.10 Bij abonnement wordt korting verleend. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en wethouders van Schiedam, Gelet op de bepalingen der Hinderwet; Geven kennis aan de ingezetenen, dat op heden de navolgende vergunningen zijn verleend •lo. aan de firma DEEI.EN Co. en nare recht verkrijgenden, tot oprichting van een door stoom gedreven fabriek ter vervaardiging van Technoïiet of Kunststeen, m het pakhuis »Ja\a" aan de Hoofdstiaat no. 0, kadaster sectie L no. 1333; 2o aan de firma VAN DEVENTER en ZOON en hare rechtverkrijgenden, tot oprichting tenor stoom- houlzageri-schaven} en -kistenmakerij, op het terrein gelegen aan de Maas nabij liet Westerhavenhoofd, kadaster sectie N nrs. 99 en 100; 3o. aan B. A. J. WITTKAMPF en zijne rechtver krijgenden tot uitbreiding ztjner branden} aan de Noordvest no. 125, kadaster sectie A no. 1185, door plaatsing daarin van een stoomwerktuig van 6 paarden kracht en ketel met een verwarmingsoppervlak van 7 M\, ter vervanging van het bestaande stoomweiktuig met ketel. Schiedam, den 7den October 1897. Burgemeester en Wethouders voornoemd VERSTEEG® De secretaris VERNÉDE. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, "Voldoende aan^het bepaalde in art. 57 der verordening op de brandweer binnen die ge meente; Brengen ter openbare kennis, dat bij hun besluit van den 7den dezer, aan den onder brandmeester A. NOORDIJK, op zijn verzoek eervol ontslag uit die betrekking verleend is, met ingang van '15 October a. s. Schiedam, 8 October 1897. Burgemeester en wethouders voornoemd, VERSTEEG. De Secretaris, VERNÉDE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SCHIEDAM geven kennis, dat bij de op heden plaats gehad hebbende van aandeelen, ieder groot f 1000, van de eerste serie ad f 1.500.1 00 der 3 geldleemng ten laste dezer gemeente groot f 3.000,000, ter af lossing zijn aangewezen: de Aaudeeten Nrs. 17, 284, 890, 985, 1396 en 1465, welke, allen 31 December a.s. aflos- Roman door Pierre Loti, lid der sAcadémie Frangaise". 10) Ramuntcho wordt hoe langer hoe gelukkiger en de toejuichingen en de kieten verdubbelen zijn moed; de mannen zijn op de hardsteenen banken gaan staan en met zuidelijke opgewondenheid loepen zij hem toe. De Jaatsle slag om het zestigste punt Ie behalen wordt door Ramuntcdio gewonnen. Dan loopt de arena vol en mfen verdringt zich om de spelers, die thans van de gevorderde in spanning gaan uitrusten. Ramuntcho ontdoet zich te midden van een bewonderende menigte van zijn teenen handschoen en laat zich door zijne be wonderaars de hand schudden of goedkeurend op de schouders kloppen. Hebt ge Gracieuse gevraagd om van avond mede te dansen vroeg hem Arrochkoa, die op dit oogen blik alios ter wereld voor hem zou gedaan hebben. Ja, bij het uitgaan van de mis heb ik haar daarover gesproken, en zij heeft 't mij beloofd. Ik was een beetje bang voor wat haar moeder aangaatmaar ik zou alles wel getracht hebben te schikken, daar kun je van op aan. t Een krachtig grijsaard met vierkante schouders, "oor wien men eerbiedig plaats maakt, nadert het is Haratnbura, een speler uit vroeger tijden, die een balvo„eeuw geleden beroemd was en met baar, betaalbaar zijn gesteld ten kantore van den Gemeente-Ontvanger, alsmede bij de Kas- ereeniging te Amsterdam, en bij den HeerA. Oppeniieim te 's Gravenlmge. Schiedam, 7 October 1897. Burgemeester en Weihouders voornoemd. VERSTEEG. De secretaris, VERNÉDE. Gisteren hebben wij uitvoerig de zaak van den melasse-sphitus behandeld, en de vrijheid ge nomen ons tegenover het Handelsblad te ver weren, waar het van opinie was, dat wij den protectionistischen koers uitstuurden. Niet onaardig komt hier te pas, wat Hopman en Schuurman's Exportblad in het nummer van deze week naar aanleiding van ons hoofdartikel van 19 September j.l, schrijft De volijverige redacteur van dat blad, de heer O. Kameriingh Onnes, te Amsterdam, die om zijn verdiensten voor den handel, door zijne medestadgenooten onlangs tot lid van den ge meenteraad gekozen werd, en die zeker aller minst van prolectionnistische neigingen kan verdacht worden, maar aan wien veel dank toe komt voor de wijze, waarop hij zich de belan gen van handel en nijverheid aantrekt, schrijft In de Schtedamsche Ort. van 19 en 20 September komt een hoofdartikel voor jEen nieuw Gevaar" waarin wordt gewezen op de concurrentie die de industrie te Schiedam dreigt in het stoken van alkohol uit melasse der beschermende suikerfabrieken in ons land. Met te waar- deeren spoed heeft de K, v. K. aldaar zich d zaak aangetrokken eu zich reeds ge- riwiit tot den Minister van Financien. Terecht meenen wij kan de K. v. K. vei langen gelijk zij veizoekt, n.l. dat de Regt'eiing maatregelen treft waardoor de suikerprotectie niet wordt tot bestrijding eener niet-beschermde nationale industiie. Vooigesteld wordt den spiritus uit melasse te belasten zoodanig dat het bedoelde ge vaar voor de graanbrandeijjen wordt opge heven. Als men nagaat hoeveel misstanden de suikerbescherming voortdurend heeft doen geboren worden, hoe zij de Javasuiker den nekslag heeft gegeven, onze koloniale in dustiie op Java en de kracht onzer koloniale markt hier in Nederland heeft geschaad, hoe zij de 250 millioen k.g. Javasuiker hier te lande aangevoerd, reduceerde tot niets bijna, hoe zij de aanleiding is geweest lot voortdurend gioote verwikkelingen, die voor den onpartijdigen toeschouwer sedert het kaatsen in Amerika een klein fortuin had ver diend. Ramuntcho kreeg een kleur van blijdschap, toen hij door dezen ouden ongetnakkelijken man werd gelukgewenscht. En beneden, op de rood kleurige banken, die nu ledig liepen, keert zijne kleine vriendin, die thans heengaat door een schare jonge meisjes vergezeld, lachend het gelaat naar hem toe en op Spaansche wijze geeft zij hem een handkus. Op dit oogenblik is Ramuntcho do wereld te gelukkig men is er trots op hem te kennen, onder zijne vrienden te behooren en met hem te spreken. Thans gaat hij met de andere kaatsspelers naar de naburige heiberg, waar zij van kleederen ver wisselen. 't Volgende oogenblik komt hij in zijn sierlijk gestoven overhemd, de baiet schuin op het hoofd, weder buiten onder de gesnoeide pla tanen om nog eens van zijne overwinning te ge nieten en nog eens de gelukwenschen van de voorbijgangers in ontvangst te nemen. De avond is thans geheel gevallen in de zwoele lucht zweven vleermuizen voorbijde bergbewo ners, die uit de omgeving zijn gekomen, vertrekken de een na den ander; een dozijn karren worden ingespannen, de lantaarns worden aangestoken en rijden weg langs de duistere wegen van het dal naar de verwijderde gehuchten in den omtrek. In het halfduister kan men slechts met moeite de vrouwen en meisjes op de banken onder de platanen onderscheiden; het zijn niets dan lichte stippen, de Zondagsche kleederen zijn witte plek.- ken in het donker. Ginds zit Gracieuse, en over alles heen we zich de reusachtige Gizune, een sombere massa het rapport derEngelsche Regeering waren te voorzien, als men nagaat hoe uu weer de industrie te Schiedam wordt ge schaad, en vooral hoevee! noodelooze njd- roovende en kostbare arbeid wordt vereischt voor de suikerbescherming in Nederland door ons reeds zoovaak veroordeeld dan vragen wij waar de ernst blijft bij dé Nederlandsche Regeering, orn te breken met toestanden die haar als onbillijk tegeu- over liet algemeen bekend zijn. Van harte zijn wij verheugd, dat Hopman en Schuurman's Exportblad ons bijvalt en wij zouden dan ook den Minister van Finantiën het advies van dit blad met het onze willen aan bieden als tegenwicht tegen dat van het Han delsblad, waarvan wij echter nog goede hoop hebben, dat het er spoedig op terug zal komen. Misschien voelt de Kamer van Koophandel hier zich ook nog opgewekt om bezwaren, die tegen hare adressen worden ingebracht bij den Minister te weerleggen. Men mag haar zoo billijk verlangen noch laten doodzwijgen noch door averechtschen raad doen schipbreuk lijden. Algemeen overzicht. Schiedam, 8 October '97. De werkstaking in het machine-vak in Enge land duurt nog steeds voort, ondanks de ver schillende stappen tot verzoening, die reeds in het werk zijn gesteld. Weliswaar heeft de heer Ritchie, voorzitter van den Board of Trade, eenig resultaat weten te verkrijgen. De algemeens secretaris der werklieden syndicaten George Barnes, heeft na een lang onderhoud met den heer Ritchie, uit naam der stakers veiklaard, dat hij bereid was met de patroons le confereeren en een scheidsge recht aan te nemen. De minister van handel heeft toen twee vertegenwooidigers der vereenigde patroons bij zich ontboden. Op de vraag evenwel, welke dag hun ge legen zou komen voor een ontmoeting met de vertegenwoordigers der stakers, werd geant woord, dat zij geen formeel antwoord konden geven, voordat zij de andere patroons hadden geraadpleegd. Niettemin werd het onderhoud in principe door hen nangenomen, ofschoon zij het denk beeld van arbitrage tot eiken prijs verwierpen. De patroons blijven dus een weinig verzoe ningsgezinde hóudtng bewaren. En sterker nog blijkt dit uit de verklaring van den machine-fabrikant Siemes, die aan een verslaggever verzekerde, dat de patroonsbond van geen verzoening wil weten. De klokken beginnen in den kerktoren te beieren en herinneten aan hel groote mysterie van den Hemel en aan den onvermijdelijken dood. Hoofdstuk V. Het is acht uur des avonds. Men heeft in de heiberg gegeten, aiie spelers behalve de vicaris, onder voorzittei schap van Itchoua; men heeft ge smokkelde sigaretten gerookt en geluisterd naar de wonderbaarlijke voordrachten van de gebroeders Iragola, terwijl buiten, op straat, de meisjes in lange rijen voorbijkomen en door de vensters naar de mannen kijken. Op' het plein speelt het orkest de eerste maten van den fandango, en de jongens en meisjes en allen die er van boven van de bergen gebleven zijn om het bal bij te wonen, komen ongeduldig aanloopen in groepen. F.r zijn er die reeds op stiaat dansen om toch vooral niets te verliezen. En weldra., danst men overal den fandango bij het licht van de maan, welker hoornen op den reusachtigen berg schijnen te rusten. Ramuntcho en Gracieuse spraken in 't eerst in het geheel niet tegen elkaar, geheel opgaande in het genot van bij de tonen der muziek met rijth- mische bewegingen rond te draaien. Eerst lang zamerhand werd het gesprek wat vertrouwelijker tusscken hen beiden. Wat denkt ge te gaan doen, Ramuntcho7 zetde Gracieusevan het kaatsspelen kunt ge toch uw ambacht met maken. Arm in arm gingen zij nu wandelen onder de kale platanen, op den Nuvemberavoud, die zoel is als een Meinacht. Drommels ja, antwoordde Ramuntcho, ofschoon De patroons willen niet meer te doen hebben met de wetklieden-organisatie, en zullen alleen onderhandelen met de zelfstandige weiklieden. Blijven de patroons op dit standpunt sfaan, dan is het einde van den strijd nog geenszins te voorzien. Ondenkbaar toch is het, dat de arbeiders afstand zouden doen van hun krachtige, eerst na jaren tan moeite en stiyd tot stand geko men organisatie. Allengs wordt er meer bekend van het pro gramma der Spaansche regeering. Een telegtaai in ons vorig nummer deelde dienaangaande reeds een en ander mede, wat bevestigd en vermeerderd is door latere be richten. Cuba zal vrijwel home rule krijgen, onder hand having der souvereiniteit van Spanje. Het komt dus eenigermate in gelijke positie tegen over Spanje als de Biitsche koloniën tegenover Groot-Brittannië, Aan de Spaansche tvapeneer is thans ruim schoots voldaan, meenen de libeiale ministers, en het wordt tijd, dat er een 'einde komt aan den strijd. Een politieke actie de invoering van zeer uitgebreide hervormingen nl., met ruimere strekking dan die 4 Februari van dit jaar door het conservatieve kabinet werden gepubliceerd moet de rest doeu tot algêheele pacificatie van het eiland. Wanneer de regeering dan een definitieve organisatie in het leven heeft geroepen, zal zij verantwooiding doen aan de Cortez van wat reeds gedaan is, en de hulp der Kamers vra gen om den arbeid te voltooien, Ook ten opzichte der Philippijnen heeft de regeering reeds plannen gevormd. In den ministerraad, die gisteren onder voor zitterschap der Regentes werd gehouden, deelde Sagasla die plannen mede, terwijl hij er bij voegde, dat de regeering met spoed den toestand aldaar moet bestudeeren, om door juiste maatregelen een einde te kunnen maken aan den abnormaien staat van zaken- Wat betreft het antwoord der Spaansche regeering aan den Amerikaanschen gezant, daaromtrent is uog geen besluit genomen. Wel meent men te weten, dat Sagasta voor nemens is te verklaren, dat Spanje zal afwach ten, welk resultaat de veianderde politiek ten opzichte van Cuba zal opleveren, en intusschen kalm zal toezien en de maatregelen nemen, die liet oogenblik vei eisclit. De Imparcial verzekert, dat het antwoord bevrediging zal schenken aan de gevoeligheid der Spanjaarden, en president Mc. Iiinley in kennis zal stellen van de vastbeiaden houding der regeering te Madrid. Eerst wanneer het ministerie weet, welken indiuk de publiceering van haar regeerings- program heeft gemaakt, zal zij het antwoord publiceeren op de nota van generaal Woodford, welke nota overigens noch naar den inhoud noch het ten onzent een ambacht is, waarmede men zijn brood verdient als met een andervan tijd tot tijd kan men een tocht naar Amerika maken, je weet, zooals frum en Goro-téguy en een twintig, dertig duizend frank mee naar huis brengen, eer lijk in een seizoen verdiend op de pleinen van Buenos-Ayros. O Amerikariep Gracieuze uit blijdschap, Ame rika, welk een heerlijkheid! Dat is altijd mijn ver langen geweest om de groote zoe over te steken en het land daar ginds te zien; we zouden daar je oom Ignatio, die in Uruguay een boerderij heeft, kunnen opzoeken. Zij hield op, het meisje dat nimmer het dorp in de bergen vei laten had, zij hield op om te droomen over dat verwijderde land, dat haar jonge hoofd op hol bracht, omdat zij, gelijk de meeste Baskiers, onder hare voorouders landverhuizers had gehad, van die lieden, welke men hier 1 Amerikanen noemt, welke hun avontuurlijk leven aan gene zijde van den Oceaan dooi brengen en die ten slotte slechts in hun geboorteland terug- keeren om daar te sterven. En terwijl zij dus droomde, met de oogen de duisternis willende doordringende, voelde Ramuntcho zijn bloed sneller door de aderen loopen en zijn hart kloppen door ontzaggelijke vreugde over wat zij zooeven had gezegd. Het hoofd tot haar gebogen, zeide hij op oneindig zachton en kinderlijken toon zullen wij gaan? Het is alsof ge gezegd hebt wij zullen gaan, jij met mij. Dat beteekent toch, dat je er in zult toestemmen, wanneer wij oud genoeg, zijn om samen te trouwen. (Wordt vervolgd,)

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 1