BINNENLAND. Uit de Staatscourant. STADSNIEUWS. BUITENLAND. zien, maar trokken deze zich bij' hun nadering terug. Er kwamen eenige kleine schermutselingen voor. Opnieuw spreekt de Transvaalsche regee- ïing naar de Times uit Johannesburg ver neemt de geruchten tegen, dat president Ivruger tegen hervormingen is. De Volksraad verwierp andermaal voorstellen van den Uitvoerenden Raad, nl. die betreflende een nieuw politiereglement. Rhodes is niet ernstig ziek, zooals beweerd werd. Hij leed alleen wat aan koorts. De gouverneur van de Engelsche Goudkust kolonie is naar het binnenland vertrokken, om een staatkundig- en handelsverdrag te sluiten met Samory. De regeeringstroepen in Guatemala moeten bloedig slaags geweest zijn met-de opstande lingen, die verscheiden plaatsen aan de grens van San Salvador bezet hebben. De correspondent der Times te Montevideo meldt, dat professor Sanarelli, aldaar, die on langs de bacil van de gele koorts ontdekt heeft, ook een serum heeft gevonden tegen deze ge vreesde ziekte. In 't Noorden en Westen van Uruguay heerscht weer een sprinkhanenplaag. Naar men beweert, heeft een Duitsch syn dicaat aan de regeering van Chili 100,000,000 pesos aangeboden voor bet leggen van spoor wegen, tegen een rente van 4Vs pc. Dit aan bod moet gunstig ontvangen zijn. De Koninginnen. Gisteren hebben de Koningin en de Koningin- Regentes een kort bezoek gebracht op het koninklijk paleis Soestdijk, waarheen de Konin ginnen met een extratrein te 10 uur van Het Loo vertrokken, aankomende te Baarn '10 50. De terugreis geschiedde per gewonen trein te 2 8 uit Baarn. De extratrein, waarmede de Koninginnen Zaterdag a. van Het Loo naar Arnhem ver trekken, ze.i te 1.22 plaatselijke tijd aldaar aankomen. Vertrek uit Arnhem te 9.30, aan komst op Het Loo 10.34 plaatselijke tijd. Omtrent het bezoek van H.H. M.M. aan Arnhem wordt nog vandaar medegedeeld, dat zich voor de audiëntie, welke H.H. M.M. den 16en dezer verleenen in de woning van den Commissaris der Koningin, hebben doen inschrij ven behalve de militaire autoriteiten en de officieren van het garnizoen en van de schut terij, een 50-tal burgemeesters, een 5-tal dijk graven en een 60-tal andere burgerlijke auto riteiten. Voorts zullen zich een 45-tal colleges en vereenigingen doen vertegenwoordigen en eveuzooveel particulieren, van wie enkelen adressen zullen overhaedigen. Aan het gala-diner der Staten zullen in het geheel 134 personen aanzitten. Mr. J, Heemskerk Azn. f Omtrent het overlijden van mr. Heemskerk wordt nog bericht, dat de grijze staatsman, evenals steeds, Zaterdag in zijn kabinet werkte, 's middags te 4 uur maakte hij in een open rijtuig een rijtoer door de Scheveningsohe boschjes. Teruggekeerd sprak hij nog ove r den aangenamen rit. Aan tafel openbaarde zich een aanval van beroerte. In den loop var den avond herkreeg de lijder eenige oogenbiikken het bewustzijn, maar tusschen 11 en 12 trof hem een tweede aanval, die met den dood ein digde, Op zijn bureau lag nog het handschrift, waaraan hij bij dag gearbeid had. Politietoezicht op de Noordzee, Ten einde de visschers op de Noordzee in staat te stellen onmiddellijk de oorlogsschepen waarmede het politietoezicht op de visscherij aldaar wordt uitgeoefend, van andere vaartuigen te onderscheiden, is door den minister van marine bepaald, dat de Nederlandseue politie- kruisers voortaan aan den voortop een wimpel zullen voeren in den vorm van een gelijkbeenigen driehoek; door de lijnen die den tophoek met het midden van de basis, en de middens van de opstaande zijden van den driehoek vereenigen, is het vlak van den wimpel in vier vakken verdeeld die kruisgewijze blauw en geel zijn gekleurd. De minister van financiën maakt bekend, dat op den 9den dezer bij de betaalmeesters in kas wasf 1,679,433.87 X en dat op denzelfder. dag door de Nederlandsche Bank, ingevolge art. Wlis van haar octrooi, aan 's lands kas een voorschot was verstrekt ten bedrage van2,397,075.21 De commissie in zake de herstemming te Sneek, kwam heden-voormiddag opnieuw bijeen. Dr. J. Th. de Visser, lid der Tweede Kamer voor Rotterdam's district I, spreekt in het Nederlandsche Dagblad het bericht tegen, dat hij lid zou geworden zijn van de club-Lohman. »Voor mijn gevoel zegt hij zijn die berichten, welke hierop neerkomen, dat ik mij zou hebben laten inlijven bij een der partijen, die juist mijne verkiezing hebben getracht te verhinderen, eenvoudig een «canard." Maar omdat deze of gene er geloof aan zou kunnen hechten, verklaar ik hier openlijk die geruchten voor o n waar." Gisteren is dr. E. Laurillard's herinnerings dag, waarvan wij in onsj blad van Zaterdag melding maakten, te Amsterdam niet onop gemerkt voorbijgegaan. Des middags zat hij aan een hem aangeboden feestmaal aan. Tengevolge van de benoemingen in de laatste twee algemeene vergaderingen, is thans het bestuur der Vereeniging van Burgerlijke Inge nieurs samengesteld als volgt: M.J. van Bosse, voorzitter; P. J. van Voorst Vader, secretaris; H. de Mol van Otterloo, penningmeester; A.M. K. W. baron van IttersumJ. D. Donker Duyvis, J. de Koning, A. Déking Dura. Te Apeldoorn is in den ouderdom van ruim 65 jaren overleden de heer J. F. Hans, gep. kolonel van het Indisch leger, ridder der Mil. Willemsorde. Bij Kon. besluit is benoemd tot raadsheer in het gerechtshof te Amsterdam, mr. A. Teiieira de Mattos, thans raad-adviseur bij hei D»pai tement van Justitie, tevens rechter-plaats^i-vanger in de arrondissements rechtbank te 's-Grr.venhage. Bij Kon. beslrit is F. F. baron de d'Aulnis de Bourouill benoemd tot burgemeester der gemeente Baarn, met toekenning van eervol ontslag als burge meester der gemeente lieerde. Bij Kon. besluit is benoemd tot lid bij den raad van toezicht op de Rijkspostspaarbank, mr I. F. Houwing, hoogleeraar aan de Universiteit te Amsterdam. Bij Kon besluit is de heer C. Becker erker.d en toegelaten als consul van Dnitschland te Makkasser voor het gouvernement Celebes en onöerhoorigheden en de resideutiën Arnboina en Timor en onderhoorig- heden. Pij Kon. besluit is aan A. A. Th. A. Bloemarts, op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag verleend als hantomechter-piaatsvervanger in het kanton Venlo. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot officier bij de arrond.-rechtbank te Arnhem, mr. W. C. J. Alpherts, thans officier van justitie bij de arrond.-rechtbank te Breda, en tot officier van justitie bij de arrond.-rechtbank te Breda, mr. C. L. M. E. J. E. baron Speijart van Woerden, thans officier van justitie bij de arrond - rechtbank te Roermond. Bij Kon besluit is benoemd tot substituut-officier van justitie bij de arrond -rechtbank te Tiel, mr. A. Mijnlieff, thans ambtenaar van het openbaar ministerie bij de kantongerechten in het arrond. Tiel voor de kantons Tiel en Geldermalsen, ter standplaats Tiel. Bij Kon. besluit is L. F. J. van Vliet benoemd tot burgemeester van Nieuw-Lekkerland, met toekenning van eervol ontslag als burgemeester der gemeente Zwarte waal. Bij Kon. besluit is jhr. A E. J. van Grotenhuis van Onstein benoemd tot burgemeester der gemeente Vin- keveen. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot leeraar aan de Rijkslandbouwwinterschool te Leeuwarden A. Rauwerda te Stiens en H. Veenstra, veearts, te Leeuwarden. Bij Kon. besluit is de met verlof in Europa aan wezige officier van gezondheid 1ste klasse van het leger in Nederlandsch-Indië A. E. H. Lubbers, eervol uit den militairen dienst ontslagen, met toekenning van pensioen. De heer M. Hansen, ingevolge Koninkl. machtiging benoemd tot vice-consul te Veile voor het ambt Veile, is in die hoedanigheid door de Deensche Regeering erkend. In de laatst gehouden algemeene vergadering der Chr. Jongel. vereeniging »De Heere zal 't voorzien" alhier werd tot eerelid benoemd ds. C. F. Westesmann alhier. Volgn. 459 Kosten van belooningen en eere blijken. In tegenstelling met de bewering, uitgespro ken door een lid van de 3de afdeeliog, dat de deskundigen langzamerhand tot de overtuiging komen, dat de belooningen en eereblijken, iu dit artikel bedoeld, hun doel niet treffen, steunt bij ons het ook voor 1898 uittrekken van dezen post, op een nog zeer onlangs van de School commissie ontvangen sciiiijven, waaiin, geheel in overeenstemming met liet door haar inge wonnen gevoelen van de hooiden der openbare lagere scholen, met kracht op het behoud dei- schoolprijzen wordt aangedrongen. Hoofdstuk IX. Volgn. 470. Pensioenen, lijfrenten en wacht gelden. Volkomen juist is de opmerking dat het bedrag der pensioenen steeds stijgt en de bijdragen der betrokken ambtenaren slechts een gering cijfer aantoonen. Belden zoowel toekenning van pensioen, als inhouding van bijdragen geschieden echter geheel overeenkomstig de desbetreffende bepalingen der pensioen verordening. Hoofdstuk X. Volgn. 176. Kosten voor openbare vermake lijkheden en feesten en voor het uitsteken, onderhouden en vernieuwen van vlaggen. Bij het vooistellen van liet hier uitgetrokken bedrag is geen rekening gehouden met de vie ring van het a.s. kroningsfeest. Door den Voorzitter der 2de afdeeüng is terecht opgemerkt, dat tot dekking dier kosten, te zijner tijd zoo noodig, een voordracht aan den Raad zal worden gedaan. (Wordt vervolgd.) Algemeen overzicht. Schiedam, 42 October '97. In Spanje is nog steeds de naam van generaal Weyler op aller lippen, en de meeningen zijn natuurlijk zeer verdeeld over zijn terugroeping van Cuba door liet ministerie. 't Spreekt vanzelf, dat de liberale en ook de onafhankelijke bladen zich verheugen in den maatregel, die door de conservatieve, earlis- tische en revolutionnaire organen wordt afge keurd. Ook in de Vereenigde Staten heeft zijn terug roeping een goeden indruk gemaakt. De verwijdering \an deze persona ingrata zal aan de verstandhouding tusechen de regeeringen te Madrid en !e Washington zeker ten goede komen. Zoo beweert re.'ds de New-York Herald, dat thans de Vereenigde Staten Spanje moeten hei pen om den opstand te onderdrukken, en alle plannen om Cuba van het moedeiland los te maken, dienen te worden tegengegaan. Niettemin komen nog steeds berichten uit de Vereenigde Staten van krijgsvoorbereidingen of plannen daartoe. Zoo werd thans weder uit Washington naar Londen geseind, dat de Amerikaansche regee ring bij het Congres een erediet zal aanvragen van 42 millioen dollais voor versterking dei- vloot en der kustverdediging, en van nog een millioen voor aanschaffing van rookvrij kruit. Intusschen is nog steeds geen opvolger van Weyler benoemd. Generaal Castellanos zal belast worden met het interimaire opperbevel op Cuba, want de tweede bevelhebber, generaal Ahumada, volgt het voorbeeld van zijn chef en gaat ook heen. Dat maarschalk Blanco bestemd is om Wey ler te vervangen, mag als zeker worden aan genomen. Aan zijn politieke vrienden verklaarde de maarschalk, dat hij een groote energie zal ten toon spreiden tegenover de insurgenten en alle politieke middelen wil gebruiken om den wet tigen toestand te herstellen. Zijn groote begeerte is de verschrikkingen van den krijg te doen ophouden en het land te pacificeeren volgens het sy.-teem, dat hij ook in 4879 heeft aangewend. Te Palma, de geboorteplaats van generaal Weyler, bestaan plannen voor een ovatie bij diens terugkeer in het moederland. Treurig is het, volgens door de Correo uit Manilla ontvangen brieven, op de Philippijuen gesteld. De opsland duurt in latenten vorm voort. Zonder levensgevaar kan men Manila niet ver laten, en geen dag gaat er in de provincie Cavita voorbij, zonder dat een of meer soldaten vermoordworden. Primo de Rivera, die intusschen ook als opperbevelhebber is teruggeroepen, klaagde over den weinigen steun, dien hij ondervond. Een groot deel der welgestelde burgers verlaat het land, evenals de monniken, die reeds vele goederen te gelde hebben gemaakt. In Italië heerscht in katholieke kringen eenige opwinding, die klaarblijkelijk in verband staan met liet onlangs gehouden katholieke congres te Milaan. Jarenlang is het gebod van den Paus «Noch kiezer noch gekozene" door de Katholieken in Italië gevolgdmaar in de laatste jaren is er een sterke strooming merkbaar onder de demo cratisch getinte katholieken om deel te nemen aan den verkiezingsstrijd. Zoodoende zijn er vergaderingen en congressen gehouden, waar dikwijls in heftige taal tegen de regeering werd opgetreden. De Paus neemt daartegenover nog een af wachtende houding aan. De Itaüaansclie regee ring evenwel treedt streng op tegen alle meetings, waar de staat wordt aangevallen, en verbood o. a. vergaderingen te Brescia en te Florence. Vandaar natuurlijk ontevredenheid. Niettemin slaat het groote publiek vrij wel onverschillig tegenover deze politiek-religiei!-» quaestie, eri houdt zich meer bezig met de belastingpoliliek der regeering. En daarover, met name over de helasCng op roerende goederen, is men allermh-t gesticht. Vooral te Rome was dit reeds ernigen tijd te bemerken. Men zag winkels ge-lolen en op de ramen een biljet: «Gesloten wegens de belasting op roerende goederen" en dergelijke opschriften". Gisteren is evenwel dit verzet tegen de be lasting een ernstige phase ingetreden. Een delegatie begaf zich naar den minister van binnenlandsche zaken, om over de genomen fiscale maatregelen te spreken. De menigte schreeuwde en floot, zoodat de karabiniers tusscheubeide moesten komen. De winkels werden gesloten en terwijl de delegatie bij den minister was, gaven enkele volksleiders het sein om de straatsteenen op te breken. Een hevige botsing tusschen het volk en de politie was het gevolg, waarbij een der oproer makers gedood en zes agenten gewond werden. Natuurlijk zal daardoor de opgewondenheid nog wei toenemen, tenzij het antwoord van den minister aan de delegatie de gemoederen eenigs- zins tot bedaren brengt. Di Rudini verklaarde nl., dat al het binnen de grenzen der wet mogelijke zouden geschie den, om te zorgen voor een goede verstand houding tusschen belastingontvangers en belas tingbetalers. Het werk des vredes in het Oosten heeft thans een geregelden voortgang. De Grieksche regeering heeft haar bevol- machtigden voor het definitieve vredesverdrag benoemd. Duitschiand en Frankrijk hebben reeds hun bevolmachtigden aangewezen voor de regeling der financiën en van de andere mogendheden worden dergelijke benoemingen spoedig ver wacht. Ook heeft de Grieksche regeering drie leden benoemd in de commissie voor den terugkeer der Thessalische uitgewekenen naar hun land. Zondag is prins George na afwezigheid van acht maanden teruggekeerdook de Kroonprins en prins Nicolaas zijn te Athene aangekomen. Alle drie de prinsen begaven zich naar Tatoi, waar de Koning vertoeft. De Grieksche regeering heeft opnieuw een nota gericht tol de mogendheden, waarin zij kennis geeft van de benoeming van twee com missies om over den terugkeer der-Thessaüsche vluchtelingen te waken, en tevens haar voor nemen blootlegt om de tusschenkomst der mogendheden in te roepen indien Turkije den terugkeer der Thessaliërs blijft belemmeren. Intusschen is door de Parte Tewfik-pacha aangewezen als bevolmachtigde voor het defi nitieve vredesverdrag. Assim-bey, gewezen ge zant te Athene, zal hem bijstaan. De Duitsche gezant heeft den Sultan ander maal een eigenhandig schrijven van Keizer Wilhelm overhandigd. Meer en meer vergt thans Kreta weer de aandacht. De Temps noemt den toestand op het eiland onhoudbaar en acht het den hoogsten tijd, dat Europa de op zich genomen verplichting na- kome, om betere toestanden op het eiland te bewerken. Het blad stelt voor, het bestuur van Kreta op te dragen aan een commissaris als ver tegenwoordiger van Europa, b.v. een vroegeren diplomaat, die te Kanea of te Konstantinopei de Oostersche toestanden heeft leeren kennen. Deze commissie zou dan kunnen worden bijgestaan door drie of vier Belgische of Neder landsche koloniale ambtenaren en een gendar merie, bestaande uit Belgische of Nederlandsche troepen. 't Blqft middelerwijl onrustig op het eiland. De insurgenten onderscheppen de gemeen schap met Kanea, zoolang er een vaste regee- ringsvorm is ingesteld. Op verzoek der admiraals zal nu het blokhuis van Malaxas worden bezet door internationale troepen, «m een einde te maken aan de stroop tochten der insurgenten. Te Athene zijn een vijftiental Kretenzische afgevaardigden aangekomen. Omgekeerd zijn de leiders van den opsland op Kreta teruggekeerd. Zij willen een Natiunale Vergadering bijeenroepen en de onderhandelin gen met de admiraals hervatten. Gemengde Meiledeelfngen. Ia de Daily Graphic was tot den prins van Wales het verzoek gericht om tusschenbeide te komen in den strijd tusschen patroons en arbeiders in het machine-vak. De prins heeft thans geantwoord, dat hq, schoon den toestand betreurende, meent niet tusschenbeide te moeten komen. Gisteren waren er te Maidstone in het geheel 1554 typhusgevallen aangegeven. Volgens berichten uit Jamrud, hebben de Britsch-Indische troepen de opstandelingen ge- Scliuttevaer. De eerstvolgende algemeene vergadering der schippersvereeniging Schuttevaer zal medio Februari 1898 gehouden worden te Oude Tonge. Bij het hoofdbestuur zjjn de volgende ant woorden ingekomen 1. van Ged. Staten van Zuid-Holland, dat aan het verzoek om opruiming der steenen in den Leidschen Rijn benoorden de stad Woerden is voldaan 2. van den minister van marine a. dat in het nieuwe vaarwater Oude-Tonge- Slaak) een stompe ton zal worden bijgeplaatst, midden tusschen de kogelton, met ruit no. 9 en de stompe ton no. 40; b. dat het slik van Stavenisse nog nader zal worden aangeduid door 't bijplaatsen van 2 of 3 bakens en het leggen van een spitser ton, ongeveer dwars van de stee met grijs dak c. dat de bebakening van de reede van Keelen bq onderzoek gebleken is niet voor verbetering vatbaar te zyn. Het Patroonsfeest van de afd. Schiedam van den Ned. R. K. Volksbond zal op 7 November a. s. gevierd worden met een algemeene H. Communie des morgens te 8 ure in de O. L. Vr. Visitatiekerk en met eene feestvergadering te 8 ure des avonds. Door een rietbaas is in de Maas nabjj deze gemeente drijvende gevonden een fleschje met een brief van den volgenden inhoud Vinder dezes maak bekent dat de licht matroos J. Zwet vergaan op het stoomschip Utrecht in Maart jongstleden nog niet dood is, maar zit op een onbewoonde rots irt de Groote Oceaan. Ik leef van visch alleen, heden stuur ik 4 fleschjes in zee, vinder maak toch bekend. 29 April 4897. J. Zwet s.s. Utrecht. Geeft reeds de inhoud aanleiding om aan te nemen dat men hier met een zeer misplaatste aardigheid te doen heeft, verschillende om-

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2