YLAARDINGEN. Kunst en Wetenschap. Rechtzaken. Kerk en School. Ned. Herv. Kerk. Landbouw en Yeeteelt. SpQRT Gemengd Nieuws. Laatste Nieuws. T e 1 e g r a m m e n. slandigheden versterken die opvatting. Onder anderen staat op liet flesclije de naam van een Ylaardingschen bierhandelaar. BURGERLIJKE STAND. Geboren 9 Oct. Anna Roest, dochter van F van der Mark en A. J. Rosman, Singelkerkstraat. Johanna Hendrika, dochter van M. Herben en A. Meijer, JVoordmolenstraat. Adi ianus Johannes Joseph, zoon van A. Broxks en A. Klanker, Overschtesche straat. 10 Oct. Adriara Maria, dochter van C. van Kruiningen en M. C. Parrin, Noordvestsingel. Geertruida Johanna Maria, dochter van B. Bosman en P. F. Foet, Damlaan. Door B. en "W. wordt voorgesteld afwijzend le beschikken op een verzoek van jhr. M. W, de Jonge, gemeente-ontvanger, om verhooging van tractement, en wel wegens meerdere werk zaamheden. In verband met het verzoek en het afwijzende praeadvies stellen B. en YV. in het vooruitzicht een voorstel ter benoeming van een gemeente ambtenaar, ter ontlasting van den gemeente ontvanger, welken ambtenaar nog andere werk zaamheden io verband met belastingen en hef fingen zouden kunnen worden opgedragen. Door B. en "W. wordt voorgesteld afwijzend te beschikken op een verzoek om verhooging van jaarwedde door den gemeente-veearts, den heer Remmelts, ingediend; B. en W. zijn van oordeel, dat de korte dienst in de gemeente één jaar zoodanige verhooging nog niet wenschelijk maakt. Door J. Blijenburg, brugwachter alhier, was bij den gemeenteraad ingediend een verzoek om verhooging van Pactement, daar het hem, ook omdat hij gehouden is aan een instructie van B. en "W., niet mogelijk is de brug alleen te bedienen en dei halve een knecht in dienst heeft, wiens belasting te zijnen laste komt. Aangezien evenwel de jaarwedde van reques- liant reeds bij raadsbesluit van 31 October 1894 werd verhoogd, zijn weikzaamlieden siuds dien tijd niet zijn toegenomen en in de toe komst door de nieuwe havenverbinding eer zullen verminderen, en de instiuctie, waarop adressant zich beioept, geen nieuwe werkzaamheden oplegt, meenen B. en W, te moeten adviseeren tot afwijzing van zijn verzoek. B. en W. stellen voor aan J. Dessens, die met 1 Januari a.s. na 43 jaren in dienst der gemeente geweest te zijn, eervol ontslag heeft gekregen op vei zoek, een pensioen te verlc-enen van 5/j zijner jaarwedde, zijnde f350. De voordracht ter benoeming van een onder wijzer met acte Fransch of acten Fransch en Hoogduitsch aan de Burgerschool, bestaat uit de heeren B. van der Sluis alhier, J. M. Neur- sticht te de Welp en A. W. Frens te Boxmeer. De Voordracht Ier benoeming van een onder wijzer met hoofdacte aan de Tusschenschool alhier bestaat uit de heeren H. Visser te Kethel, A. van Knapen te Moordrecht en M. Kikkert te Kudelstaart. Door B. en W. is ter goedkeuring aan den gemeenteraad aangeboden de begrooting voor de gemeentegasfabriek voor bet jaar 1898, vergezeld van eene Memorie van Toelichting, in ontvangst en uitgaaf bedragende f57.200. Door de heeren K. S. van der Brugge, I. S. Fiegee en L. van Dam wordt voorgesteld aan den gemeenteraad om de tegenwoordige ver gaderzaal van den schuttersraad in de School straat, tevens bergplaats van geweren, tijdelijk in te richten als schoollokaal voor pl. m. 50 leerlingen, om in eene behoefte te voorzien zonder dat andere schoollokalen geschaad wor den. In verband daarmede stellen zij voorden schuttersraad op het gemeentehuis een ver gaderzaal aan te wijzen en de geweren in de stadsschool op de Markt te brengen. B. en W. stellen voor bet voorstel dezer drie heeren niet aan te nemen, omdat bet toch geen voldoende plaatsruimte zou geven. Zij wensehen nu op de gemeente-bewaarschool voorloopig de aanneming van leerlingen te be perken tot het getal, dat in het hoofdgebouw kan geplaatst wordenvoorts de twee voor lokalen in het gebouw op de Markt (hoek Schoolstraat) tijdelijk te bestemmen tot hulp lokalen van de Tusschenschool en het onder wijzend personeel aan die school te versterken met twee onderwijzers, waarvan één met den rang van hoofdonderwijzer; eindelijk om in verbood met dit plan een 35-tal schoolbanken aan te schaffen. Onder eenige voorwaarden stellen B. en W. voor tegen verlaagden canon aan eene com missie uit den kerkeraad der Ned. Heiv. Ge meente in erfpacht uit te geven een stuk grond aan de Emmastraat, ten behoeve van den bouw van een Diaconie Mannen- en Vrou wenhuis. B. en W. stellen voor onder een voorwaarde gunstig te beschikken op het adres van de heeren Gebr. Kijne, aannemers, alhier, om ver gunning tot gedeeltelijke bebouwing van een stukje open grond aan de Spoorstraat, aan hen in erfpacht uitgegeven. Evenzoo adviseeren B. en W. tot goedkeuring van een verzoek van den heer Jos. de Lange^ timmerman, namens den heer W. Hoogerboord te Schiedam, om op een stuk in erfpacht uit gegeven gemeentegrond aan de Emmastraat te mogen stichten een winkelhuis en woonhuis, met inbegrip der steeg 634 Meter breed. Door B. en W. wordt voorgesteld aan den Directeur der naamlooze vennootschap illol- landiaalhier', op zijn verzoek vergunning te verleecen om de gebouwen, staande op de peiceelen gemeentegrond kadaster sectie B nrs. '1617 en 2254, thans aan de vennootschap in erfpacht behoorende, te vervangen door een voor kantoor en woning dienend gebouw. Door den heer M. de Niet, reeder te Scheve- ningen, is bij den gemeenteraad een verzoek ingediend om ontslagen te worden van liet aan vaarden van een stuk grond in erfpacht aan de Nieuwe Haven. B. en W. stellen voor op dit verzoek afwijzend te beschikken. B. en W, stellen voor onder enkele voor waarden, aan den heer Jacs. Vogel alhier, in erfpacht uit te geven een stuk gemeentegrond, ter breedte van 13 en ter diepte van 18 M begrensd ten noorden door den Singel en ten westen door den erfpachtsgrond van den heer Joh. de Lange. B. en W. stellen voor om den heer C. H. Hummeiinck vergunning te geien, om in plaats van een open hek een steenen muur ter hoogte van 2,50 M. om den hem in erfpacht toege- stanen grond te bouwen. Tot onderwijzeres aan de bijzondere school te Zutphen is benoemd mej. M. Jansen onderwij zeres aan de bijzondere school alhier. BURGERLIJ K E STAND. Overleden 11 Oct. Levenloos aangegeven dochter van L. Suiker en M. Kapleijn, Zandstraat. Het componeeren van de kroningscantate, ter ge legenheid der inhuldigïngsfeesten, tekst van prof. Beets, is opgedragen aan Bernard Zweers. Naar wij vernemen heeft dr. W. C. A. baron Van Vredenburcb, uitsluitend om persoonlijke redenen, tegen 1 Januari e. k. eervol ontslig gevraagd als koofd-redacteur van het Dagblad voor Zuid-Holland en 's-Gravenhage. Sarah Barnard zal nog eens te Rotterdam spelen en wel 19 October a. s. Phidre. Zaterdag 30 Oct a.s zal de heer Jacques de Boer, na 21 jaar zich aan het tooneel te hebben gewijd, met medewerking van het gezelschap van Le Gras en Haspels in den „Hollandschen Schouwburg", Plantage Middenlaan, te Amsterdam zijn afscheids- voorstelling geven. Hij zal als Lubovshi in Dofeter Klaus optreden Ook ia Den Haag zal de heer De Boer met dezelfde rol de planken vaarwel zeggen. De Parijsche correspondent van het Tierl. Tage- blatt vertelt dat Duse den gehcelen winter niet spelen zal maar in Italië blijft. In het voorjaar zou zij te Berlijn optreden, o. a. in Antigone en als ook...... Hamlet. Het laatste bericht zal wel oven onwaar blijken als het niet lang geleden verbreide gerucht dat Sarah Bernhardt Hamlet zou spelen. Voor de Rotterdamschc rechtbank had zich heden te verantwoorden L. G. v. d. W., 18 jaar oud, sehippersKnccht van beroep, geboren te Krimpen a/d. IJsel, thans verblijvende te Oversehie. Hem werd ten laste gelegd den 5. Augustus jl. te Oversehie aan Maria Schenk, werkster van beroep, zonder eenige aanleiding twee stompen tegen de borst en een hevigen trap tegen het onderlijf te hebben toe gebracht," waardoor zij eenige dagen bedlegerig en onder geneeskundige behandeling is geweest. Be klaagde ontkende de tenlastelegging in zooverre, dat hij wel getrapt, doch niet gestompt had. Drie getuigen bevestigden de aanklacht. Het O. M. cischte eene gevangenisstraf van 14 dagen. De Rotterdamschc rechtbank veroordeelde heden D. V. 54 jaar oud, schippersknecht van beroep, be klaagd van openbare dronkenschap te Oversehie en wcderspannighcid tegen den gemeente veldwachter J. E, van der Plas fot 3 weken gevangenisstraf. De Rotterdamsche rechtbank zou heden uitspraak doen in de zaak tegen de beide brandspuitgasten C. F. van J. en E. V. van spuit 17, tegen wien wegens poging tot brandstichting 5 jaar gevangenis straf was geeisebt. De rechtbank overwoog dat het onderzoek door de geneeskundigen ingesteld, niet volledig is geweest en gelastte thans heropening van bet geneeskundig onderzoek, thans door de deskundigen Dr. Schrcve te Rotterdam en Dr. Corvan te 's Hagc. Tevens gelastte de rechtbank onmiddellijke inhech tenisneming der beklaagden. Den 19 dezer wordt de zaak opnieuw behandeld. Beroepen: te Vrouwepolder (Walch.),JHoek stra, te Heteren; to St. Annaland (Zeel), W. J. M. Engelberts, te Bergse hen boekte Haaften, A. J. Loois, to Delftshavente Oosterneilnnd, P. van Binnendijk, te Obergum. Aangenomen: naarRceuwijk, doorL. Oostrum, cand. te Utrecht. Bedankt: voor Oudendijk, door M. J. F. Schoon- fcld, cand.voor Wogmim, door C. J. Niemeijcr, to Tjalleberd c. a. Gersp. Keuken. Beroepen: te Marken, D. Ringnalda, te Ouds hoorn. Bedankt: voor Fijnaart c. a (N,-Brab.), door G. de Braai, te Oosterbeek. Hooger Onderwijs. Amsterdam. Theoret. geneesk. examen A. P. Pos en G. Adrian. Leiden. Eerste natuurkundig examen W. H. Teup- ken, voorbereidend examen geneeskunde J. G. Vee- nenbosch, doctoraal examen geneeskunde H. J. Kaverge, theoretisch geneeskundig examen P. H. Rosenstein, P. A Moerman en C. E. Benjamins, oandidaatsexamen geneeskunde G. J. \V. Koolemans Beynen, tweede natuurkundig examen M. L. Toost. Examen Apothekersbediende. Arnhem. Geëx. 3 yromvcl. cand.; geslaagd de dames: 31. C. van Nooten, geb. te Schoonhoven; S. M. Zembscb, geb. te Amsterdam. Coöperatie. Het hoofdbestuur van de Vereeniging Westland heeft besloten een vereeniging op te richten, die ten doel zal hebben aan dn leden goede grondstoffen en productie-middelen tot de billijkste prijzen te ver schaffen. Do nieuwe coöperatieve Vereeniging zal Westland II heeten. Voor het onderzoek van plannen voor een vaartverbinding van 's-Gravenzaudc naar den Hoek werd f200 uitgetrokken. Door de voorloopige commissie der coöperatieve vereeniging voor fruit- en groentenhandcl „de Betuwe" is uitgegeven eene brochure, waarin wordt opgewekt, tot medewerking om eene dergelijke coöperatie tot stand te brengen, en waarin wordt beschreven op welke wijze de onderneming dient te worden opgezet. Belangstellenden kunnen kosteloos een exemplaar bekomen bij den heer II. W. J. C. van der Zijp te Wnmcl. De bekende sciff-kanipioen Blussê is gisteren bij zijn aankomst uit Parijs te Amsterdam feestelijk in gehaald en in Krasnapolsky gehuldigd. De toren ie JtJienen. Zijn wij wel ingelicht, schrijft het Bouwk. Wbl., dan beslaat het plan om de spits van den kerktoren te Rhenen niet te restaureeren in den toestand, zooals die voor den brand wa«. Het plan zou bestaan, om den klokvormigen koepel wederom, hoewel in eenig«zins anderen vorm, toe te passen en daarop een spits te plaatsen, waaromheen een Koningskroon is aangebracht. De moord te Botterdam. De Londensche correspondent van de N. B. Ct. bericht nog In den loop van nadere onderzoekingen be treffende Gustav Muller blijkt, dat bij in Maart 1893 bier niet uit Frankrijk is gekomen, gelijk hij dr. Sbaw van het krankzinnigengesticht Banstead vertelde, maar uit Nederland, waar hij in Arnhem en Nijmegen was geweest. Te Arnhem moet Muller gezegd hebben, dat hij uit Rijssel kwam. De valsche aangifte. W. A. Claris, die zich zelf valschelijk be schuldigde van moord, is gisteren weer op vrije voeten gesteld. Werkstaking te Almeloo. Op de chemische ververij en wasscherij der firma Gebrs. Palthe te Almeloo is Zaterdag middag eene werkstaking uitgebroken onder de strijksters. Tot nu toe werd als strijkloon van chemisch gewasschen 8 en van nat gewasschen goedereD 12 ets. per stuk uitbetaald. Met liet invoeren van verschillende nieuwe machines, waardoor het werk vlugger kan geschieden, zou voortaan van alle goederen 8 ets, strij kloon per stuk gegeven worden. Met dezen maatregel waren de strijksters niet tevreden, waarom zij ten getale van 36 liet werk neerlegden en de fabriek verlieten. Gisteren is even wei de werkstaking der strijk sters weer geëindigd. Gistermorgen te 9 uur is het werk hervat. Plotseling overleden. Zondag is in de strafgevangenis onder Sche- veningen een bewaker plotseling overleden. Deze beambte iiad eenige oogenbükken te voi en oneenigheid gehad met eenen gevangene die zijn cel niet wilde verlaten om naar de godsdienst oefening te gaan. Eerst nadat hulp door eenige andere beambten werd verleend, was de bewaker er in geslaagd den gevangene de cel te doen verlaten, maar was daarbij zelf onder den voet geraakt. Later in zijn kamer teruggekeerd, stierf hij. Baas loven baas. Een onzer lezers schrijft ons Ik lees in uw blad van een boer, die tegen de koningin heeft gezegd ssirene", van een ander, die haar genoemd heeft »vrou gemaalin". Nog erger maakte het een der vroegere volksvertegenwoordigers van Limburg, die niet uitmuntte door zijne bijzondere geestesgaven. Hij zou eenmaal den koning hebben toege sproken metïdaag sire, wie geit et mil de sirene en mit de gaanse oranjerie 7" (Sik) Lafaards. In den nacht van Zondag op Maandag werd zekere H. Lommen, schilder, wonende te Roer mond, op liet Munsterplein aldaar lafhartig door een onbekend persoon aangevallen, welke hem met een hard voorwerp een slag op 't hoofd toebracht, waardoor een groote gapende wonde ontstond en geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Het is te hopen dat de politie den dader op 't spoor komt. Ben slaapwandelaar. Zekere K. B. (uit üurgerdam, N.-H.) be zocht deze week de Edammerkermis, en keerde in den nachf terug. In Nieuwendam gekomen, meende hij zeker in zijne woonplaats te zijn. Althans vóór een huis aldaar, ontdeed hij zich van zijne bovenkleeding, hing die op aan den knop der buitendeur, en legde zich te slapen. De koude nachtlucht echter bracht hem weer zoo wat bij, en, even later vond de politie liern op den VVateriandsciien Zeedijk, in profond negligé Hij is toen maar naar Durgerdam getogen, en 's avonds teruggekeerd, om zijne kleederen, uit Nieuwendam, te balen. Men begrijpt echter dat de bewoners te Nieuwendam vreemd opzagen, toen zij 's mor gens de kleeren aan hun deur zagen hangen. Bet voorgeslacht. In de nabijheid van Montfort (L.) ligt de groote bouwval van het kasteel, waar Arnoud van Gelre gevangen beeft gezeten. Het slot ligt langs een uitgestrekt moeras, hetwelk zich uitstrekt tot Sittard, Vroeger vond men in dat broek of moeras een houten brug, welke men voor Romeinsch hield. Af en toe komen er werktuigen uit te voorschijn. Zoo zijn in den laalsten tijd opgegraven eenige steenen en bronzen wiggen, een steenen zaag, uit de steen-periode. Een en ander is in bezit gekomen van den heer Van Beurden, landmeter van liet kadaster en secretaris van het genootschap Limburg, die een paar specimens aan het museum der R. II. Burgerschool heeft ge-chonken en de rest zelf behield. Ook in Melick-Herkenboscb worden nu en dan beitels en messen uit de steen- en bronsperiode gevonden. Boschlranden in Noord-Amerika. Aan de grenzen van Canada en de Ver- eenigde Staten woeden hevige boschbrariden. In Canada zijn reeds driehonderd vierkante mijlen grond verwoest. Dertien menschen zijn in de vlammen omgekomen en er worden nog personen vermist. Twee duizend menschen zijn dakloos. Er is voor duizenden dollars mate- rieele schade aangericht. En nog is het woedend element niet bedwongen, men vreest voor de groote nederzettingen in den omtrek. In de Noordelijke staten van de groote Ametikaansche Republiek zijn twintig of dertig menschen omgekomen. Dag en nacht bestrijden de kolonisten de vlammen om de meer be volkte districten te behouden. Voor honderdduizenden dollars aan timmer hout, veel graan en tal van boerenhofsteden zijn in vlammen opgegaan. H. M. de Koningin-Regentes zal zich bij de begrafenis van wijlen den Minister van Staat Heemskerk doen vertegenwoordigen door een kamerheer der Koningin. De gematigde Parijzer pers van alle partijen prijst de redevoering, die de minister-president Méline heeft gehouden. De groote beleekenis er van is, dat Méline definitief de gematigde en de radicale of socialistische republikeinen van elkaar scheidt. Gisteravond was het te Rome rustig. Patrouilles doorkruisen de stad. De bladen betreuren het, dat een kalme en wettelijke manifestatie door oproerige elementen verstoord is. De prefect van Rome heeft de ontbinding der sociaal-democratische vereeniging bevolen. Tot nu toe hadden 24 arrestaties plaats. Generaal Weyier vertrekt den 20sten naar Spanje. Hij beeft nog een amnestie-besluit ge- teekend, dat zich uitstrekt tot allen, die van het eiland zijn verbannen. Maarschalk Blanco beeft een langdurige con ferentie gehad met de Regentes. De Spaansehe partij op Cuba, het Casino te Havana en de onafhankelijke partij van Porto- Rica bood de regeering haar steun aan. De pseudo-aartshertog van Oostenrijk, Emil Behrendt, is door de rechtbank te Luik tot acht dagen gevangenisstraf en 26 fis. boete veroordeeld wegens het dragen van een valsehen naam. VLAAKD1NOEN, 11 October Van de hnringvisscherij zijn binnengekomen VL 177 Magneet, Jb. de Ligt, met 307 ton pekel- en 10000 stuks steurharingTL 139 Zuid-Bolland II, D. Verhey, met 378 ton pekel haring; SCII 111, met 221 kantjes pekelharing; SCH 38, met 238 kantjes pekelharing; SCII 284, met 287 kantjes pekel-, 33 kantjes en 5000 stukssteurharing SCU 138, met 289 kantjes pekel-, 51 kantjes en 10"00 stuks steurharing; SCJI 90, met 140 kantjes pekef- en 75 kantjes steurharing: SCII 270, met 170 kantjes pekef-. 68 kantjes en 30000 stnks steurharing; SCB 100, met 230 kantjes pekelharing; SCU 142, met 204 kantjes pekel- en 51 kantjes steurharing. 12 Oct. VL 182 Anna en NicoA, Sein iel, met 364 ton pekelharing. Afslag: Nieuwe volle haring f 17.50, nieuwe I lie f 13.50. BERLIJN, 12 October. Bij het feest ter ge legenheid van het vijftigjarig bestaan der be-

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 3