uitgever! hTT cj röelants. 51ste jaargang. N°. 9448. RAMÜNTÖïïa Donderdag 14 October 1897. FEUILLETON. «te MEMORIE VAX ANTWOORD 4, Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen. Abokotmbntspkijb voor Schiedam, per kwartaal W omliggende plaatsen, p. kwart. franco per post, p. kwartaal. Afzonderlijke nommers van Burgemeester en Wethouders op het verslag van liet onderzoek der gemeente-begrooting voor 4898 in de af deelingen uit den gemeenteraad. Volgn, rekening. (Slot.) INKOMSTEN. HOOFDSTUK I. Batig slot der laatst vastgestelde Hoofdstuk II. Afdeeling I. Volgn. 2. Opcenten op de hoofdsom der be lasting op de gebouwde eigendommen, Afdeeling III, Volgn. 841. Plaatselijke directe belastingen. Nu de raad in zijne zitting van 28 Septem ber jl. beslist heeft op onze, bij brief dd. 24 Juli jl. C no. 189, met betrekking tot ons plaatselijk belastingstelsel ingediende voorstellen, meenen we ten aanzien van de beschouwingen, wenschen en opmerkingen waartoe het onder zoek van de hiei boven genoemde volgnrs. '1, 2 en 8 41 in de afdeelingen aanleiding heeft gegeven, te mogen volstaan met te verwijzen naar gezegd laadsbesluit en de daaraan voor afgaande discussiën, waarin die beschouwingen, opmerkingen enz. hare beantwoording vinden. De in de afdeelingen door de voorzitters medegedeelde gespecificeerde staat van de ge wone en buitengewone ontvangsten en uitgaven van den dienst 4896, waarvan het sectie-verslag melding maakt, werd aan de leden niet in druk rondgedeeld en ook niet opgenomen in de bijlagen van het raadsverslag, van daar, dat we dien staat hieronder laten volgen: Buitengewone ontvangsten en uitgaven voor komende in de gemeente-rekening over 4896. Batig saldo f 130488.45 Buitengewone Ontvangsten. Ged, beschik, saldo 1895 .f 20200.— Ged. geldleen. -116477.25 Vergoed. Kijk schoolbouw - 4198.42s f 140875.67s Buitengewone Uitgaven. Strekd, aan de Maas - 21294.01 Voorz. landt. - 2100.— Ophoog, kade Zuidergors - 1187-80 Stecngl. Fran- kel. dijk - 2791.10 Laatste termijn haven 4951.28 Verb, school St.-Annaz.-st. - 16809.21 Aansch.nieuwe klok - 640.— Roman door Pierre Loti, lidder «Académie Franpaise". 14) Daarop gaan de anderen heen, de schouders gebogen onder hun zware lasten het geluid hunner stappen is nauwelijks hoorbaar en sterft weg in de duisternis te midden van het eentonig nedcr- vallen van dan slagregen Ramunlcho, alleen achtergebleven, gaat onder in de schuit zitten om niet in het oog te vallen, en de regen valt onop houdelijk regelmatig en rustig op hem neder. liet duurt lang eer zijn kameraden terugkeeren en van tijd tot tijd heeft hij door zijn ge dwongen werkeloosheid en de stilte moeite den slaap to overwinnen. Daar gaat een logge massa snel aan zijne zijde voorbij, steeds in dezelfde absolute stilte, die deze goheele nachtelijke ondei neming heeft verge zeld een van de groote Spaansche barkenMaar alle liggen voor anki r en doze heeft noch zeilen noch roeiers. Maar wat dan 7 Hij zelf vaart voorbij. Hij heeft 't begrepen zijn vaartuig was niet stevig genoeg vastgemaakt, en de stroom van de vier, hier vrij hevig, sleuit hem mede, en hij is reeds ver, voortgedreven naar de monding van de Bidassoa, naar de zee. Angst overvalt hem. Wat te doen En wat de geheele zaak zoo moeielijk maakt, hij moet handelen zonder een kreet te uiten, zonder getuisch, want langs den geheeien oever van dit verlaten land slaan f 0.90 - 1.05 - 1.30 - 0.02 BUREAU: BOTEKSTKAAT ÏO, Tclephoon lVTo. 123. Advertentieprijs: van 15 gewone regels met inbe grip van ccne Courant. f 0.52 Iedere gewone regel meer- 0.10 Bij abonnement wordt korting verleend. Buitengewoon toezicht - 1008.— Ophoogen terr. Nijverheid - 522.36 Kosten zwemj).- 460.— Aank. grond Pinster - 3135.80 Idem Van der Velden - 350.50 55250 06 - 83625 01s Zuiver batig saldo over 1896 f 44562.83s Van dit saldo kan nog worden afgetrokken f 2000.voor twee nog niet ter aflossing aan geboden obligation van gemeeute-gehüeetiingen. Tot toelichting van het verschil tusschen de volgende sommen op bovenslaanden staat voor komende en die. vermeld in de rekening, strekke nog bet volgende de beschikking over het batig saldo 1895 isf 56200.— af, wegens aflossing convetsie - 30000.— f 20200"— het gedeelte der geldleening voor f 150500. af, op de begrooting in uitgaaf voor de plaatsing op het grootboek - 40022.75 f 116477.25 kosten voorzieniug afslag van den landtong af, ontvangsten van de heeren v. Deventer Co f 3100.- - 1000.- f 2100.— Hoofdstuk II. AfdeelingIV. Volgn. 13. Opbrengst van brug-, kaai-, haven-, kraan-, sluis-, dok-, boom- en veergelden. Het verzochte overzicht van het scheepvaait- verkeer in verband met de verlaging van het havengeld in 4896 volgt hieronder: Alhier aangekomen schepen, van 4 Januari tot 30 September 1896: a. Aan het Kantoor a/d. Hoofdstraat; Metende te zamen. Zeezeilschepen 19 7830,10 M'. Zeestoomschepen 34 70970,21 s Riviervaartuigen (van bui tenslands komende) 335 77698,n Binnenvaartuigen (inbe grepen destoombooten voor de binnenvaart) 2216 123087, Stoombooten (aanlegpl.) 11 1640,— Visschersvaartuigen 59 2244,93 b. Aan het kaotoor a/d. Overschiesche stiaat Metende tc zamen. Binnenvaartuigen 2065 36060,— Ms. Alhier aangekomen schepen, van 1 Januari tot 30 September 1897: a. Aan het Kantoor a/d. Zeezeilschepen Ze 'stoomschepen Zeelichters Hoofdstraat Metende tc zamen. 29 12005,72 M3. 20 53409,98 1 1928,09 grenswachters als in een lange onafgebroken rij, en zij bewaken eiken nacht de Spaansche grenzen als een verboden land. Hij bepioeft met een zijner lange roeiriemen den bodem te peilen maar hij vermag dat niet; dus, het kost wat het wil, roeien Met groote moeite, het zweet op het vooihoofd, drijft hij de zware schuit togen den stroom in, onrustig bij iedoren tiemslag om hot geraas, dat een geoefend oor ginds wel zou kunnen opmerken. En vervolgens ziet men door den in zware stralen neder vallenden regen niets meer; het is duister als in de ingewanden der aarde. Hij kent de plaats van zijn vertrek, waar de andeten hem moeten afwachten, niet meer terug; hij aarzelt, hij houdt op met gestrekt oor en Idatnpt zich aan een der groote Spaansche barken vast. Daar nadeit iets, met oneindige voorzorgen over het water voortglijdend een menscheltjke gestalte, zou men zeggen, een schim, een smokkelaar stellig, omdat hij zoo weinig geraas maakt. Goddank, het is Ar- rochkoa, die een klein Spaansch roeibootje heeft losgemaakt om hem op te zoeken. Zij zijn weder bij elkaar en zijn misschien allen gered, ook ditmaal I Maar Arrochkoa brengt op doffen toon een reeks verwenschingon uil, die tot weerspraak uitlokken. Het was zoo onvootzien, dat de ontsteltenis Ra- muntcho het bloed naar het hoofd doet stijgen. Op minachtenden en beieedigden toon spreekt zijn kameraad. Wat zeg je Vervloektherneemt Arrochkoa, een weinig ge kalmeerd, en in do duisternis op zijn hoede voor Ramuntcho. Vervloekt, dat had ons allen den hals kunnen kosten, ezel die gij zijt. Ondei tusschen verschijnen ook do gedaanten van de andere makkers in een naburig bootje. Daar zijn ze, vervolgt hij, neem je riem in de band en vaar naar hen toe. Riviervaat tuigen (van bui tenslands komende. Binnenvalt! tuigen (inbe grepen de stoombooten voor de binnenvaart Stoombooten (aanlegpl.) Visschetsvaartuigen b. Aan 327 79418 M3 f 23064.67 2223 12007!,- s 20 3407,- 59 5048,73 s het Kantoor a/J. Overschiesche straat Metende te zamen. Binnenvaartuigen 1505 27583,M3, Daar eene opgaaf van het getal aangekomen houtvlotten zonder de grootte van ieder vlot te kennen weinig waarde heeft, en het ver anderde tatief van de spoelingschouwen eene vergelijking van het aantal schouwen van 4896 met 1897 tot eene zeer onnauwkeurige zou maken, wordt voor beiden slechts de opbrengst aan havengeld medegedeeld Deze bedroeg: van 1 Januari tot 30 September 1890 voor spoelingschouwenf 1934.62 j houtvlotten (inbegrepen die, welke in de N. Haven liggen) - 430.00 van 1 Januari tot 30 September 1897 voor spoelingschouwen- 2100.75 houtvlotten (inbegrepen die, welke in de N. Haven liggen) - 338.43 De totale ontvangst der havengelden van 1 Januari tot 30 September 1897 heeft bedragen Kantoor a,d Hoofdstraat 19451.21 t> a/d Overscbiesche straat - 3613.40 Te zamen waarvoor werden afgegeven aan het kantoor a/d Hoofdstraat 2781 quitanties, waaronder 488 gezegeldeaan het kantoor a/d Overschiesche straat 1929 quitanties, waaronder 423 gezegelde Gedurende hetzelfde tijdvak van 1896 be liepen de gezamenlijke ontvangsten Kantoor a/d Hoofdstraat f 19673.93 s a/d Overschiesche straat - 3102.89 Te zamen f 22770.82 Waarvoor werden afgegeven Aan het kantoor a/d Hoofdstraat 2819 quitan ties, waaronder 497 gezegeldeen aan het kantoor a/d Overschiesche straat 1699 quitanties, waarvan 128 gezegeld. Uit het bovenstaande blijkt, dat in weerwil van de verlaging van het havengeld, de opbrenst niet gedaald, doch integendeel iets gestegen is. Volgn. 2123. Opbrengst van schoolgeld (hooger-, middelbaar- en lager- onderwijs). Waar men zich in de '1ste sectie bepaald heeft tot het wijzen op de wensehelijkheid, de schoolgeldheffingen zoodanig te wijzigen, dat rekening worde gehouden met de draagkracht van de ouders der leerlingen, zoodat dus geen voorstel in die richting wordt gedaan ot ons oordeel over zulk eene wijziging wordt gevraagd, komt het ons niet noodig voor onze meening over dit denkbeeld uit te spreken. En Ramunlcho gaat weder op zijn roeibank zitten, zijn wangen gloeiend van toorn en met bevende handen Neen, bet is de broeder van Gracieuse, anders maar alles zou verloren zijn indien hij met hem vochtter wille van haar zal bij het hoofd buigen en niets antwoorden. Thans verwijdert de bark zich door kiachtigen riemslag, allen medevoelend; liet spel is gespeeld. Het was tijd op den Spaanschen oever weet klinken in de duisternis stemmen twee grenswachters, die een oogenbhk op hunne mantels hadden ge lust en door het geiucht wakker zijn geworden. Zij beginnen de zonder licht voortvarende schuit aan te roepen, maar weldra is deze in het nachtelijk duister verdwenen. Te laat, waarde viienden lacht Itchoua honend, terwijl hij uit alle macht roeit. Roep maar door, en laat de duivel jullie beantwoorden. De stroom van de rivier helpt hen niet de snelheid van een visch schieten zij door het water. Thans zijn zij op Fransch gebied in veiligheid dicht onder de bergen. - Laten wij een oogenblik wachten om wat uit te blazen, stelt Itchoua voor. En zij beuren hunne tiemen uit het water, nat van zweet en regen en weer blijven zij'stil zitten bij den kouden neerslag, dien zij niet schijnen te voelen. Men hoort in de doodsche stilte niets dan het minder worden van hun hijgen en het vallen van da regendroppels Maar eensklaps klinkt een kieet van deze bark, die zoo rustig daar lag als een schaduwplek te midden van ilen nacht, een scherpe angstaanja gende kreet, die do ledige ruimte vult enUe lucht in de verte scheurttiet is als het geltuil van den jakhals met iets menscheltjks vermengd met angst wacht men, tot het eindelijk gedaan is, eindigend in een lachen, als het lachen van krankzinnigen. Met betrekking tot de aanbeveling om pogin gen in het wet k te stellen tot het vei ki ij gen van eene hongere subsidie van de regeni>ig voor het middelbaar onderwijs, merken wij op, dat bij raadsbesluit van 16 Mei 1S93, (Zie ge drukt verslag pag. 405407), aan ons College werd opgediagen te trachten eene'verhooging van 't rijks-subsidie voor de Hoogere Burger school te vei krijgen, en daarop van den heer Minister van Bitmenlandsche Zaken bij missive dd. 42 October d. a. v. bericht werd ontvan gen jilat hij voorhands geene vrijheid kan «vinden om te bevorderen, dat het jaariijksch «rijks-subsidie van f 7000.ten behoeve der nlioogere Burgerschool alhier verleend, worde verhoogd." Het antwoord, gegeven door den Voorzitter der 2de afdeeling, op eene tot hem gerichte vraag betreflende de schoolgeld-heffing, dat geen toestemming wordt verleend tot gratis toelating van kinderen op de scholen, dan na behoorlijk onderzoek naar de gegoedheid der oaJers, is volkomen correct. De groote moeielijkheid, die het beoordeelen van die gegoedheid dikwijls oplev-rt, is juist een reden waarom de aanvragen om gratis toelating met de meeste zorg worden behandeld. Hoofdstuk III. Volgn. 37. Ontvangsten van de drinkwater leiding. Zooals door den voorzitter der 2de afdeeling terecht is opgemerkt, is het thans voorgedragen cyfer (f 53575.opgemaakt, zonder de kwestie der reserve in aanmerking te nemen. Hoofdstuk V. Volgn. 57. Uit te geven serie in de 3 geld- leening groot f 3.000.000, Aan de door de 2de afdeeling met algemeene stemmen tot ons gerichte uitnoodiging om de omschrijving van dezen post zoo te wijzigen dat de Raad, zou kunnen besluiten tot het uitgeven eener zelfstandige leening van f 100.000,in plaats van eene Serie der hierboven genoemde 3'7o leening, geven wij gaarne gevolg, daar de voor die wijziging aangevoerde motieven ons alleszins gegrond voorkomen. Wij stellen daarom voor te besluiten, de redactie van dien post te doen luiden als volgt «Aan te gane geldleening, om gedeeltelijk te tvoorzien in de kosten vermeld onder volgn. »406." Schiedam, den 7den October 1897. Burgemeester en Weihouders van Schiedam. VERSTEEG. De secretaris, VERNÊDE. Evenwel rondom den man, die aldus op de voorplecht van de boot heeft geschreeuwd, ver wondert zich niemand noch verroert zicli en na eenige seconden komt er van de achterplecht een dergelijk geschreeuw als antwoord op het eerste, liet is een eeuwenoude traditie. liet is het irrmlzina, de bekende Baskischo kreet, die getrouwelijk uit ou Ie tijden tot den onze is overgebracht en die een van de eigenaar digheden vormt van dit geheimzinnige rashij gelijkt op het geroep van eenige stammen der Roodhuiden in de bosscher. van Amoiika de nacht en het duister geven er het schrikwekkende aan, wanneer er te midden van de eenzaamheid menschen aldus huilen. Men uit dezon la eet geduieude feesten of om elkaar des avonds in de bergen te roepen of' om aan eenigo onverhoopte vreugde. En zij amuseeren zich, de smokkelaars, bij dit voorvaderlijks genot; zij zingen om hun geslaagde onderneming te verheeri.jken en zij schreeuwen om zich schadeloos te stellen voor het gedwongen zwijgen van daareven. Maar Ramuntcho blijft zwijgend en zonder lachen deze plotselinge woestheid deed hem verstijven, hoewel hij sedeit langen tijd haar kenthij wordt gedompeld in droomen, die hom verontrusten en hem niet loslaten. En opnieuw heeft hij dezen avond gevoeld hoe onzeker zijn eenige steun ter wereld was, die van Arrochkoa, op wien hij zoo wilde steunen als op een broederzijn driestheid en zijn geluk bij het kaatsspol zullen hem dien steun verleenen, maar door een nietigheid zal hij dien kunnen verhezen. Dan voelt hij, dat zijn teven geen basis heeft, dal alles een onzekere hersenschim is. Wordt vervolgd)

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 1