STADSNIEUWS. VLA All DIN O EN.~ G c in e e n t e r a a d. niën beneden den rang van officier door het Rijk zou kunnen geschieden, en de regeling daarvan, het vaststellen van het bedrag dei- stortingen en de uitkeering der pensioenen, eveneens zou kunnen plaats vinden. Christelijk Nationale Werkmansbond. De tweede jiuii vergadering van den Christe lijk Nationalen Werkmansbond zal op Woens dag 20 October, des morgens te 10 uren, in het gebouw: Tot He;l des volks, Peperstraat ta Gouda worden gehouden onder voorzitter schap van den heer W. A. Genneken te Rot terdam. Behandeld zullen o. a. worden: Het rapport, ingezonden door de commissie in zake pensioenregeling. In te leiden door ds. J. W. Berkelbach van de Sprenkel te Gouda. Voorstellen van het hoofdbestuur, lo. Behalve de gewone contributie der af- deelingen, betale ieder lid van den Christ. Nat. Werkmansbond eens per jaar 5 ets. ten behoeve van de nationale kas. 2o. De werkmansbond geve voortaan een jaai boekje uit. 3o. De afdeelingen noodigen voortaan bij haie jaarsvergaderingen de besturen van andere afdeelingen uit. 4o. Op Hemelvaartsdag worde een nationale bondsdag gehouden. 5o. Aan de redactie van het officieel orgaan De Voorzorg op te dragen, dit blad met den vol genden jaargang tweemaal per maand te doen verschijnen. Van de afdeelirig 's-Gra\enhage: lo. Welke middelen kunnen aangewend wor den, opdat de bond meer bekendheid verkrijge in de drie noordelijke provinciën? 2o. Kunnen er in het bondsorgaan niet moer stukken geplaatst worden, waarin maatschap pelijke vraagstukken, in overeenstemming met Gods Woord, geplaatst worden? 3o. Het hoofdbestuur worde in overweging gegeven een bondsherkenningsteeken in te stellen. Van de afdeeüng Scheveningen lo. Wat kan de werkmansbond nog meer doen ten bate van den werkman 2o. Er worde een bondsinsigne ingesteld. Van de afde -ling GoudaDaar bet voor kleine afdeelingen dikwijls zoo moeilijk is, gedurende den winter sprekers te verkrijgen, treden zij met elkander in verbinding, ten einde hierin elkander te helpen. Van de afdeeüng GoesDe jaarvergadering van den Cbr. Nat. Werkmansbond spreekt den wensch uit, dat voortaan in De Voorzorg geen plaats n eer worde afgestaan voor stukken, waarin politiek wordt behandeld. Van' de afdeeïing AmsterdamLigt het op den weg van den werkmansbond mede te wer ken tot uitbreiding van bet aantal diakonieën met het oog op de ziekenverpleging iti de af deelingen Krankzinnigenverpleging. Gisteren is de stichting s Dennenoord" van de Ve.eeniging tot Christelijke Verzorging van Krankzinnigen in Nederland, wat den tweeden bouw betreft, in gebruik genomen. Voor niet minder dan f300.000 is sedert 1894 op het terrein, groot 80 H. A. geiegen bij Zuidlaren gebouwd. De stichting, op zich zelf reeds een dorp, draagt niet weinig bij tot verfraaiing van Zuidlaren. In het geheel bestaat de inrichting, ruimte biedende voor 200 patiënten, uit: eeneadmini stratiegebouw met twee ruime observatiepavil joens, vier verschillende paviljoenen, een hoogen watertoren, behuizing voor den geneesheer directeur, dr. Schuurman Stekhoven eene pastorie met kerk en toren, eene ru'me werkplaats, vier kleinere behuizingen, benevens tal van andere gebouwtjes en de inrichting voor centrale ver warming. De intercommunale telefoondienst. De heer O. Kamerlir.gh Onnes gaat voort met zich in Hoyman Sc Schuurman's Export- ilad tot tolk te maken van de klachten over den Rijks intereommunalen telefoondienst. In liet jongste nummer van dit blad schrijft hij daaromtrent onder meer: Ter zake van de telefoon is de Nederlandsche Regeering niet opgetreden zcodat men haar lof kan toezwaaien. Maar vooral sedert de laatste jaren terwijl van het naburig Duitschland zoo veel te leeren viel, en in Zwitserland allerlei proefnemingen werden gedaan ten einde de juiste plaats van de telefoon aan te wijzen als gesprekverbinding over groote afstanden, bleef het Rijk hier met buitengemeene lauwheid verouderde toestanden bestendigen. In het vorige jaar vestigden wij meerdere malen de aandacht op bespoedigde intercom munale aansluiting van kleine gemeenten. Wij hadden het genoegen achtereenvolgens meerdere gemeenten zich de spaarzame mede werking van het Rijk te zien verzekeren die te veroveren vielmaar wij vragen opnieuw wat moet er worden van de kleine gemeenten die door het Rijk zijn geplaatst voor de harde be paling dat zij om in het intercommunale net te kunnen worden opgenomen eene opbrengst garantie van f 1200 dienen te aanvaarden. Zeker, eensdeels zullen zij de schuld van uit stel aan zichzelve moeten wijten; maar wat daarin billijk zij van het Rijk is het o. i. aller minst ruim gedacht on> de gemeenten die toch reeds achter staan, heizij doordat zy een te klein aantal dadelijk belanghebbenden konden aanwyzen, hetzij omdat men onderling te weinig samenwerkend gezind bleef, door Rtjksvoor- schriften te dwingen geïsoleerd te blijven van de groote handelscentra. Door eene ruime opvatting van de waarde die de telefoon in zaken heeft verkregen en binnen een paar jaren in ons land ook kan verkrijgen, had het Rijk den stoot moeten geven tot eene ontwikkeling die een ruimer plan van aanleg der intercommunale lijnen voor den Staat zoude hebbers mogelijk gemaakt en dit te eer, wijl door particulier initiatief zelfs in de kleinere gemeenten de plaatselijke netten worden ge ëxploiteerd tegen een, ons door Europa benijd laag tarief. Aan dit initiatief voor de telefoon de Rijkshaod te reiki n, o. i. de eerste plicht van den Staat, zoude de kleinere Gemeenten ten zegen zijn geweest. Wij dringen er nog eens op aan, dat de Re- geering hare taak met meerdere bezorgdheid voor het platte land behartigt, maar wij dringen er vooral ook ernstig op aan dat kleine ge meenten zich niet laten afschrikken door de onhoudbare bepaling dat 10 jaar lang eane ga rantie van f 1200 (bestaande uit de opbrengst voor de helft der verzonden en ontvarrgen ge sprekken) moet worden aanvaard en dat zij ge zamenlijk in een adres protest aanteekenen tegen deze bepaling. Die Staat heeft niet het recht in het verkeer kleine gemeenten achter te stellen, en evenzeer als de post tot een uniform tarief wordt waar genomen over het geheele land, evenzeer dient de telefoongerneenschap, het versnelde briefver keer vau onzen tijd, te worden uitgestrekt tot alle gemeenten die, door een locaal net tot stand te brengen, blijk geven van verkeersleven. Het wachtwoord: »wij zijn »Rijk" is voor- ons een nietswaardig argument tegen over het publiek belangwant juist dat argument legt het Rijk verplichtingen op, waaraan het in zaken van verkeer in dezen tijd kan ontkomen. Ned. Zoiidagscboolvereeniging. De 31e jaarvergadering der Nederlandsche Zondagschoolvereemging is gisteren te Rotter dam gehouden. Uit het verslag van den 80-jarigen secre taris, den heer T. M. Looman, blijkt dat bij de vereeniging zijn aangesloten ruim 1600 scholen met 152.000 leerlingen, waar door ongeveer 5000 onderwijzers en onderwijzeressen wordt gearbeid. De vereeniging telt 338 contri- bueerende leden, wat, bij liet vorig jaar, een achteruitgang is van 26 leden. Namens den penningmeester werd medegedeeld dat door de Vereeniging ontvangen was f1482.41, door het Boekenfonds f 853.71, en door liet Gebouwtonds f 1288.98, terwijl het boekjaar met een batig saldo van f 336.5l'/a sloot. De beiden aftredende bestuursleden, de heeren A. P. Obermeüjer en J. M, Heijbrock van Am sterdam, werden met bijna algemeene stemmen herkozen. Als plaats voor de volgende vergadering werd Zwolle aangewezen. Een voornaam punt van bespreking vormden de maatregelen, die zullen genomen worden om in de Kroningsweek ook den kinderen der Zondagsscholen, een feest te bereiden. Bij Kon. besluit is te Sittard, met ingang van 1 Maart 1898, eene Kamer van Koop handel gevestigd, bestaande uit 5 leden. Belanghebbenden, die aanspraak meenen te kunnen maken om op de kiezerslijst voor de Kamer geplaatst te worden, zullen worden uit- genoodigd daarvan vóór 15 November 1897 te doen blijken. De eerste verkiezing van leden der Kamer heeft plaats in Februari 1898. De eerste af treding varr de helft der leden heeft plaats op 1 Januari 1900, de andere helft treedt af op i januari 1902. Bij Kon. besluit is aan het hoofdbestuur der vereeniging Trouw aan Koning en Va derland", gevestigd te Utrecht, tot onder steuning van behoeftigen, gerechtigd tot het dragen van het Metalen Kruis of de Citadel- medaille, machtiging verleend tot het houden eener collecte door het geheele Rijk in de maanden October of November van dit jaar. De afdeelingen der Tweede Kamer hebben benoemd tot rapporteurs over hoofdstuk V1IB (financiën) der staatsbegrooting de heeren v. d. Kun, Meesters, Bouman, Pijnappel en Van Deinse. De gewone audiëntie van den minister van Kononiën zal op Vrijdag 15 October niet plaats hehben. De commissie, die rapport heeft uitgebracht over de geloofsbrieren van rnr. J. A. van Gilse, bestaat uit de heeren De Savornin Lohman, Bahlmann en C. van Bylaudt (Gouda). De Kamer van Koophandel te Zutphen be sloot in het begin van dit jaar om hare ver gaderingen in het openbaar te houden. Dit besluit was het gevolg van het bij de verkiezingen uitgesproken '.verlangen, om openbaarheid van zittingen. Gisteren hield de Kamer hare eerste open bare vergadering, die een kwartier duurde. Het zou wenschelijk zijn dat de vergaderingen der verschillende K. v. K. overal openbaar waren. Het publiek heeft er belang bij en stelt er belang in» KEMEL, 13 October. De heer A. Visser, alhier, is benoemd tot onderwijzer aan de Tusschenschool te Vlaardingen. Ds. C. F. Westerman alhier komt voor op het zestal voor een predikant bij de Ev. Luther- sche gemeente te Amsterdam (vacature .ds, Lomao). Met hem staan op het zestal ds. P. Groote te Utrecht, ds. J. Bergman te Rotter dam, dr. W. Pont te Leeuwarden, ds. J, H. Grottendieck te Maastricht en ds. A. D. Wempe te Haarlem. Bij het binnenkomen in de haven kwam de sleepboot Kijkduin in aanraking met een ver trekkend liclrterscbip en een vlet, waardcorde sleepboot averij bekwam. Overigens liep dit ongeval zonder ernstige gevolgen af. BURGERLIJKE STAN D. Gehuwd 14 Oct. T. ten Kate, 29 jaar, en M. van Doorn, 20 jaar. C. H. M. van der Tuiju, 34 jaar, en C. M. Vi cdebregt, 29 jaar. Geboren 12 Oct. Ary, zoon van .1 Amoureus en C. O. de Ronde, Lange Nieuwstraat.Johan nes, zoon van T. Heezen en J. Smitseiaar, BakJcersstraat. Johanna Maria, dochter van L. Vervoort en J. M. Kersten, Nieuwe Haven, Maria Theodora, dochter van H. T. Rebers en VV. E. M. Freeling, Doelhofje. 13 Oct. Caspar Anloniu*, zoon van J. S. M. Drïnkhaus en J. G. Grandjean, Noorderstraat. Johanna Agnes Maria, dochter van J. M. Moeder en J. A. Ros, Glasblazerij. Nelly, dochter van H. J. C. Roelants eu N, Bijden- dijk, Lange Nieuwstraat. Gister-middag 3 uur had in het V'erkooplokaal alhier een ledenvergadering plaats van de af deeüng Vlaardingen der Vereeniging tot bevor dering van de Nederlandsche visscberij, welke, door 17 leden werd bijgewoond. Na opening der bijeenkomst deelde de Voor zitter mede, dat een schrijven was ingekomen van den heer II. Fillekes, waarin hij het voor deel betoogde dat er voor de reeder ij in kon gelegen zijn om met hare schepen gedurende de wintermaanden de makreelvisscherij op de Ier-clie kust uit te oefenen. Hij verklaarde zich bereid, om, als er een proef door de feeders daaromtrent genomen werd ziclt eerst daarvan op de hoogte te stellen, door b, v. als matroos dienst te nemen opeen der Fransche of Engelsche schepen, die die visseherij met zooveel succes uitoefenen. Uil de toelichting van het bestuur bleek, dat het misschien wel in het belang der reeders kon zijn zich op de hoogte van die visseherij te stellen en werd besloten het schrijven voor kennisgeving aan te nemen en nader voorstellen te doen, om van wege de reeders die daarin belang stellen te Boulogne nadere inlichtingen daaromtrent in te winnen. De voorzitter geeft in overweging om de mis sive van de Viscchers-vereeniging, betreffende de regeling varr een pensioenfonds voor oude zeelieden voorloopig aan te houden, daar de Regeering te kennen gegeven heeft, om een algemeen pensioenregeling voor werklieden tot stand te brengen, waaronder als ran zelf de zeelieden dan begrepen zijn. Besloten werd om adhaesie te betuigen aan een voorstel van het Hoofdbestuur, om zich tot de gemeentebesturen te wenden met het ver zoek om maatregelen te nemen om haring, die voor consumptie ongeschikt is, af te doen keuren en vernietigen. Verder werd medegedeeld dat het contract betreffende het gebruik van maathoudende ton nen den reeders ter teekening zal worden aangeboden. Door een wijziging in het voor loopig contract zijn nu aile reeders van Neder landsche vissehersvaartuigen bereid het te teekenen. Omtrent een schrijven dat was ingekomen inhoudende de wenschelijkheid om Marken te lefonisch te verbinden met den vaslen wal, werd medegedeeld, dat de regeering zich daartoe be reid verklaard had. Verder- wordt medegedeeld dat het bestuur een boekwerkje over- de kaart "an de Noordzee, geschreven door den heer P. van West alhier, is ter hand gesteld. Uit eene voorloopige kennis making daarmede was den voorzitter gebleken, dat dit een nuttig boekje was eu voor zeelieden en ook voor reeders zeer was aan te bevelen. Verder werd een voorstel aangenomen om eene Commissie van vijf leden te benoemen, buiten het Bestuur der Vereeniging om, die voorstellen zal doen om te trachten eene uni forme regeling te verkrijgen omtrent de ver diensten der zeelieden en om tevens te onder zoeken in hoever het gewenscht zou zijn een arbeidsraad in te stellen, waardoor aile moge lijke geschillen, die zich tusschen reeder en schepeling mochten voordoen, op billijke wijze op te lossen. Die Commissie zal, wanneer zij met haar ar beid gereed mocht zijn, met het Bestuur nader overleggen om die zaak tot een goed einde te brengen, Tot leden dier Commissie zijn benoemd de heeren Jan Schippers, G. Vriens, P. van Gelderen, L. van Gelderen en Arij Dorsman. De vergadering wordt daarna door den Voor zitter gesloten. Tot onderwijzer aan de Burgerschool alhier is benoemd de heer B. van der Sluis alhier. Door de Symphonie-Vereeniging zal dezen winter eene operette opgevoerd worden getiteld »de Hollander" of »Vlaardingsch bloei." De aanlegplaatsen var de havenpont aan de beide zijden van de haven worden sinds gisteren avond verlicht met gaslantaarns van dezelfde soort als aan de haven staan zeker een goede maatregel, daar het meermalen daar tamelijk donker kon zijn. BURGERLIJ K E STAND. Overleden 14 Oct. Johanna Brobbel, oud 73 jaren, weduwe van B. Verhejj, Hoogstraat. Ziiling van Woensdag 13 October 1897's avonds te 7 uur. Tegenwoordig zijn 13 leden Afwezig de heeren van Linden van den Heuvel en Huinmelinck. De notulen worden ongewijzigd vastgesteld. Ingekomen zijn: Van Ged. Staten goedkeuring van de raadsbesluiten tot uitgifte van grond in erfpacht tot vaststelling le aanv. kohier pi. dir. bel.; tot vaststelling der gemeente-rekening over 1896; tot vaststelling der rekening van de dd. schutterij over 1890 en de begrooting daarvan voor 1898. Van IJ. Goudswaard bericht dat hij de door hem aangevraagden grond niet kan aanvaarden, daar de voorwaarden te bezwarend zijn. Worden allen voor kennisgeving aangenomen. Van P. van der Wou verzoek om ontheffing van den aanslag in den hoofdelijken omslag. Aangezien dit verzoek een maand na den door de wet gestelden termijn inkomt, kan dit niet ontvan kelijk zijn. Op de adressen van de heeren H. Ratnmelts, ge meente-veearts, jhr. SI. W. de Jonge, ontvanger, en J. Blijenburg, brugwachter, allen om verhooging van traktement, wordt besloten die te behandelen wan neer de begrooting aan de orde zal zijn. De adviezen op de drie aanvragen door B. en W. daarbij overgelegd, strekken allen tot afwijzende beschikking. Van J. van der Berg Czn. en J. C. Slaassen zijn ingekomen verzoeken om grond in erfpacht, die wor den gesteld in handen der commissie voor gemeente werken. Op het adres van J. de Lange en J. Smit om splitsing van den aan .1. de Lange toegewezen erf- pachtsgrond wordt gunstig beschikt. Het adres van verschillende corporation hier ter stede gevestigd, om afschaffing der kermis, wordt gesteld in handen van B. en W. om advies. Het adres van de afd. Vlaardingen van het Nederl. Onderw. Genootschap, houdende het verzoek tot rege ling der traktementen van de klasse-onderwijzers, wordt aangenomen voor kennisgeving, nadat door den heer Hoogeudijk was gevraagd waaneer door het D, B. voorstellen omtrent dit punt zullen worden ingezonden. De voorzitter in antwoord hierop rele- veerende dat bereids vroeger door de schoolcommissie een voorstel was ingediend dat voor de gemeente- financien te bezwarend was, deelt mede dat bij B. en W. thans een plan is gerezen dat nog niet een con- ercten vorm heeft aangenomen, maar waarvan in de sectic bij de behandeling der begrooting medcdeeling zal worden gedaan. Verder is nog ingekomen van de schoolcommissie bericht, dat z;j blijft volharden bij haar ontslagname. Wordt aangenomen voor kennisgeving. Van Gebr. Krjne. Verzoek lo. om voor 1 jaar ontheffing van erfpacht voor den grond langs do nieuw aangelegde straat waar langs zij woningen hebben gezet; 2o. om die straat zoo spoedig moge lijk te rioleeren, op te hoogen cn bestraten. De toestand van die straat is van dien aard dat de huizen onbe reikbaar zijn en dus renteloos staan. Het adres wordt gesteld in handen van B. en W. om advies. De Voorzitter deelt mede dat het bestek van be doeld werk reeds in bewerking is. Van de commissie voor de gemeentewerken plan nen ter overbrugging der keersluis. De commissie deelt mede dat zij het plnn-Figee heeft onderzocht, maar minder geschikt heeft bevonden; dat zij daarop den directeur der gemeentewerken heeft opgedragen plannen te ontwerpen; dat zij thans twee plannen aanbiedt waarvan de kosten zijn voor het grootste f36000 en voor het andere f8000, terwijl bij beide nog een uitgave van f2000 wordt vercischt voor werken aan "don sluismuur. Deze plannen zullen worden behandeld wanneer de gemeente-begrooting aan de orde zal zijn. Aan de orde is de benoeming van een onderwijzer aan de Burgerschool op een jaarwedde van f800. De heer v. d. Brugge vraagt of no. 1 der voor dracht wel de vereischte akten bezit. Het blijkt dat no. 1 alleen aanteekening Fransch voor talen heeft. Of dan, vraagt de heer v. d. Brugge, de aanteeke ning Duitsch niet daarbij behoort te zijn. Het blijkt uit de discussie dat het traktement van f800 ongewijzigd blijft of do titularis 1 of meer aanteckeningen bezit Daarna wordt no. 1 van de voordracht, de heer B. van der Sluis te Vlaardingen, benoemd met alge meene stemmen. Eveneens wordt roet algemeene stemmen benoemd tot onderwijzer met hoofdakte aan de tusschenschool, jaarwedde f700 de heer A. Visser te Kethel. Hierna wordt vastgesteld de begrooting voor 1898 van het bnrgcrlijk armbestuur zooals die bij den Baad was ingekomen. De statuten cn reglementen der Vereeniging voor Ziekenverpleging worden goedgekeurd. Op het verzoek van H. de Niet om zijn aanvrage om grond in erfpacht als niet gedaan te beschouwen, niettegenstaande hem die grond reeds vroeger werd toegekend en door hem werd geaccepteerd, wordt af wijzend beschikt. Achtereenvolgens wordt beschikt overeenkomstig de conclusion der respectievelijke rapporten op het verzoek der naamlooze vennootschap „Hollandia' om wijziging van erfpaehtsvoorwaarden, toestemmend. Het verzoek van gebr. Kijne om wijziging van erfpaehtsvoorwaarden, toestemmend. Gelijk verzoek van Jobs. de Lange g.g., toestem- urend. Het verzoek van Jac. Vogel om grond in erfpacht, toestemmend. Het verzoek van de Diakonie der Ned. Herv. Gemeente van Vlaardingen en Ylaardinger-Ambacht om gemeentegrond in erfpacht voor den bouw van een Diakouie-oude-mannen- en vrouwenhuis, tegen verminderden erfpachtscanon, toestemmend.

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2