51"e jaargang. Zaterdag 16 October 1897. N°. 9450. FEUILLETON. RAMÜNTCHO. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen. UITGEVER: H. J. C. KOELANTS. Kennisgeving. BUITENLAND. UIT DE PERS. EÏ3» Abonnementsprijs voor Schiedam, per kwartaal f 0.90 omliggende plaatsen, p. kwart. - 1.05 n franco per post, p. kwartaal. - 1.30 Afzonderlijke nommerso.02 BURT3AÏJBOTEKSTBAAT ÏO, Tclephoon Itfo. 123. Advertentieprijs: ran 1—5 getvene regels met inbe grip van eene Conrantf 0.5S Iedere gewone regel meer- 0.10 Bij abonnement wordt korting verleend. Kleinhandel in sterken drank. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS VAN SCHIEDAM, brengen, ingevolge art. 5 der wet tot regeling van den kleinhandel in sterken drank en tot beteugeling van openbare dronkenschap, Staatsblad 110. 118 van 188r>), ter openbare kennis, dat bij hen een verzoek schrift is ingekomen van J. B. WASMAN alhier, om veigunning tot verkoop van sterken drank in liet klein voor het huis staande aan de Gerrit- Terhoonstraat no. tl. Schiedam, den 14den October 1897. Burgemeester en Wethouders voornoemd VERSTEEG. De secretaris VElïNÈDE. Algemeen «verricht. Schiedam, 15 October '97. De Franco-Russische alliance heeft gisteren nog een staartje gehad in een groot feestdiner, dat door de vertegenwoordigers van den Parij- schen handel en nijverheid aan president Faure is aangeboden, ter herinnering aan diens roem ruchte reis naar Rusland. In het Beursgebouw was gedekt voor onge veer 750 personen, die deels aan een hoofd tafel zaten, deels aan de 13 andere tafels, die daartegen loodrecht waren geplaatst. Tegen 8 uur arriveerde de president, geës corteerd door een eskadron kurassiers, in ge zelschap van generaal Hagron en enkele andere hooggeplaatste militairen. De president nam aan het midden der eere-tafel, die 33 couverts bevatte, plaats, en werd welkom geheeten dooi den heer Gay, voarrzitter van de Handelsrecht bank. waarna de heer Faure het presidium der tafel overnam. Bij het dessert bracht de heer Gay een toast uit op den heer Faure, waai hij hij de glorie rijke manifestatie te Parijs van wege den handel in herinnering bracht, toen de president uit Rusland teruggekeerd was. In zijn antwoord herinnerde president Faure aan de diepe ontroering die hij ondervond, toen Parijs door de hartelijke toejuichingen zijn vaderlandslievende ingenomenheid toonde met de woorden te Petersburg gewisseld. Het is door groote wijsheid en staatkundigen zin, zeide president Fau' e, dat de democratie zich verheugen mag in de verkregen resultaten. De Repubükeinsche instellingen waarborgen den binnenlandschen vrede en verzekeren in debe trekkingen met het buitenland de vastheid van meeningen en inzichten, zonder welke niets duurzaams kan tot stand komen. President Roman door Pierre Loti, lid der nAcadémie Franpaise", 16) Het waren heerlijke, lichtende morgens, en ver rukkelijke avonden, die men dat voorjaar had. Na een week van volle maan, die ook des nachts de velden helder vei licht hield en Itchoua en zijne gezellen tot werkeloosheid doemde zoo helder was hun gewoon domein en zoo duidelijk waren de Pyreneëen en de Spaansche grenzen verlicht begon het smokkelbedrijf opnieuw, zoodra het naar nieuwe maan liep. Dan was het de goede tijd voor de smokkelaars om hun bedrijf uit te oefenen, een bedrijf van eenzaamheid en van droo- men, waarbij de ziel van de kinderlijke boosdoeners onbewust ruimer werd in de aanschouwing van den hemel en de sterren, gel'jk het pleegt te "gebeuren bij zeelieden, die des nachts op de schepen de wacht moeten vervullen, en gelijk het eertijds gebeurde bij de herders in het oude Chaldea. Ook voor verliefden was dit zwoele weei van Maart uitlokkend, want het was overal duister rondom de huizen en op de wegen, waar langs zware boomstammen oprezen, duister ook achter den boomgaard der familie Detcharry, op het ver iaten-voetpad, waar langs nimmer een voetganger ging. i •Gracieuea» leefdoomecr er-meer -op, op haar bank Faure deed een ernstig beroep ten gunste van de verovering der vreemde markt en noodigde geheel i* i ankrijk uit tot deelneming aan de groote bijeenkomst in 1900, waaiaan door de vreemde mogendheden zulk een groot aandeel wordt genomen. Een vertegenwoordiger van Benter heeft een onderhoud gehad met den heer Bennet Stan ford, die met zijne vrouw uit Somaliland van zijn tocht is teruggekeerd. De heer Stanfoid verklaarde, dat hij gelooft, dat het bericht omtrent het vernietigen eeiiPf expeditie door de Abyssiniërs eiken grond mist. Naar hij mededeelde zijn de Somalis in de bin nenlanden allen gewapend met Remington of Italiaansche geweren en gebruiken ammunitie, die zij den Abyssiniërs hebben ontnomen. Noor Bori, een machtig Somalisch opperhoofd, dien Stanford ontmoette, deelde mede, dat eene Abyssinische krijgsmacht, 3000 man sterk, hem had aangevallen. Hij had zijne manschappen gelast af te wachten tot de Abyssiniërs hunne geweren hadden afgeschoten en zich vervolgens op hen te werpen, wat met goed gevolg ge schiedde; de vijandelijke macht werd geheel vernietigd, en slechts 00 man ontkwam om het bericht van den nederlaag over te brengen. Ras Makonnen werd gedood. Deze slag had in het einde van Juni plaats gehad, ongeveer 100 mijlen van het punt, waar Stanford op dat oogenblik was. De geheele streek was in groote ontroering, terwijl het groote getal Italiaansche geweren, in handen van de Somalis gevonden, geen twijfel laat aan de juistheid der feiten. De laatste berichten uit Hanaz melden, -t een Abyssinische legermacht op het punt is tegen de Somalis op te rukken, die vurig naar een nieuwen strijd verlangden. De heer Stan ford heeft vervolgens eenige bijzondei heden medegedeeld over de expeditie-Mac Donald, die het Rudolf-meer gaat bezoeken, voor ons van minder belang. Wij deelden gisteren mede, dat Liebknecht door het Reichsgericht te Leipzig, is veroor deeld tot vier maanden gevangenissti af, wegens majesteitsschennis. Nu dat de Torw'drts niet met dit vonnis is ingenomen, was te verwachten. Docli niet alieen dit sociaal-democratische hoofdorgaan heeft reden zich over dit vonnis te vei bazen; wij Nederlanders zullen dat allen doen, wanneer wij weten, wat de overwegingen van de rechters zijn geweest Het Reichsgericht heeft namelijk erkend, dat in de woorden van Liebknecht geen beleedi- ging van den keizer lag opgesloten. Doch dat het publiek, hetwelk hem aanhoorde, zijn uitin gen zou kunnen opvatten, of zou kunnen hebben opgevat, men neme het zooais men het wil, als een aanval op den keizer. De keizer zou bij de deurdaar zat zij als ieder jaar om de dansers van het carnaval te zien voorbijgaan en hen toe te spreken die groepen van jongelieden en jonge meisjes uit Spanje en Frankrijk, die ieder voorjaar zich organiseeren gedurende eenige dagen tot een rondgaanden stoet, die allen gelijkelijk in het rood of wit gekleed de grensdorpen dooiloopen om bij het gekiep der castagnetten de fandango te dansen. Gaarne verwijlde zij op deze plaats onder den laurierboom, die reeds bijna begon te bloeien en enkele malen zelfs ging zij, wanneer baar moeder reeds naar bed was gegaan daar in stilte nog een oogenblik uitrusten. Dat wist Ramuntcho en de gedachte aan die bank hield hem iederen avond uit den slaap. Hoofdstuk XI. Op een helderen Aprilochtend wandelden beiden naar de keik, Gracieuse en Ramuntcho. Zij, er half spottend, half ernstig uitziend, met een air van gewicht, omdat zij hem er heen leidde tot het doen van een boete, gelijk zij hem had bevolen. Op liet kerkhof begonnen de bloemen op de graven te bloeien evenals de rozestruiken tegen de muren Op nieuw deden hen nieuwe sappen opleven, boven wie daar den langen slaap der dooden sliepen. Door de achterdeur traden zij de ledige kerk binnen, over de grafzerken heen tot waar oen beeld aan den muur bevestigd was onder de ga lerij, waar de mannen zaten. Het was een schilderij op mystieke wijze be werkt, dat Jezus voorstelde, met, gesloten oogen en ■bebloed 'Voorhoofd. dus niet direct aangevallen zijn, maar indirect volgens het oordeel der rechters. Gelukkig oordeelen onze rechters nnders, en eischen zij juist den opzettelijken wil tot be- leedigen. Behalve de sociaal-democratische maken ook liberale en katholieke organen op het belache lijke van het vonnis attent. De Berliner Zeilung fzwak-liberaal) vindt liet vonnis een juridisch meesterstukje en een gewoon mensch weet dan van welken kant de wind blaast maar acht het toch een beden kelijk verschijnsel, dat de rechtspraak van het hoogste gerechtshof in strijd is met het rechtsgevoel van het volk. Het vonnis wordt een bepeiken van de vrijheid van denken met betrekking tot den hoogsten persoon. De liberale Volks-Zeilung is van oordeel, dat dit vonnis weer koien zal zijn op den molen der sociaal-democraten, die behoefte kregen aan dit reclametje. De Germaniaeen katholiek orgaan, zegt onder meer: De bevreemding over het in de rechtspraak practisch ingevoerde beginsel van dolus eventualis en van de indirecte majesteits schennis zal gedeeld wol den ver over de grenzen der sociaal-democratische partij. Dit beginsel schept een gevaailijke rechtsonzekerheid De stemming in breede kringen des volks is niet zóó, dat de regeering zulke werkingen gering moet schatten. Majesteitsprocessen zijn zelden een gelukkig middel geweest om de autoriteit der staatsmacht te bevestigen of te versterken. demengde Mcdedecllngen. De Fransche ministerraad onder voorzitter schap van. den heer Faure, hield zich gisteren bezig met de parlementaire werkzaamheden. De minister van buitenlandsche zaken stelde de volgende diplomatieke overplaatsingen vast Reserveaux wordt vertegenwoordiger der repu bliek te Weenen, Patenotre te Madrid, Cambon te Washington. De typhus-tpidemie in Engeland houdt aan. Gisteren waren er te Maidstone ruim 1600 gevallen. In de Oostenrijksehe Kamer van afgevaar digden gaat de Duitsche oppositie met haar bedrijf voort, door talrijke hoofdelijke stemmin gen uit te lokken, die uren duren. Gisteren heeft de Kamer besloten de beraad slaging voort te zetten over liet voorstel tot het in staat van beschuldiging stellen van de leden van het Kabinet. Heden zal de beraadslaging daarover voort gezet worden. Uit Italië komen geen nieuwe berichten om trent onlustenmen is thans op middelen be dacht, om dat wat het meeste aanstoot geeft door eene provisioneele wet op te schorten. De Spaansche regeering heeft besloten de Den vorigen avond had Ramuntcho in woede gevloekt, daarom had Gracieuse hem deze boeten- doening opgelegd. Toen de druilige avond was gekomen, en Gra cieuse droomende op haar steenen bank voor het buis zat, kwam er plotseling een menschelijke gestalte naast haar staan iemand was genaderd op zijn bergschoenen, zonder meer gerucht te maken dan de uilen in de lucht, blijkbaar komende uit den tién, na den muur te zijn overgeklommen, en die daar in gebogen houding bleef staan hij, op wien al hare teederheden zich richtten, hij in wien zich don heerlijken droom van haar hart be lichaamde, stond voor liaar. Ramuntchozeide zij, wat heb ik oen angst om je gehad. Waar kom je op dit uur vandaan Wat wilt ge? Waarom ben je gekomen? Waarom ik gekomen ben Om je op mijn beurt een boetendoening op te leggen. Neen, zeg de waarheid, wat kom je hier doen Alleen otn je te zien, kom ik hierwe zieri elkaar zoo zelden. Je moeder houdt mij meer en meer van de deurik kan niet langer zonder je leven. We doen er toch geen kwaad aan, want wij willen immers met elkaar trouwen. Ik zou eiken avond kunnen komen zonder dat iemand het merkt. O neen, doe dat niet ik smeek het je. Zij bleven een oogenblik spreken, heel zacht, als waren zij bevreesd de vogels in hunne nesten te wekken. Zij hei kenden het geluid hunner stem men niet, zoo zeer waren zij veranderd en zoo zeer beefden ze, als hadden zij een misdaad be gaan. ■Hij had zelfs niet' naast haar tdurven plaats voornaamste politieke en administratieve be trekkingen op Cuba te verleenen aan Cubanen, SJechts over de keuze der personen is men het nog niet eens. De Times beweert, dat binnenkort de Cre- tenzer quaestie door de mogendheden ter hand zal worden genomen. De mogendheden moeten een gedachtenwisseling over dit vraagstuk ge houden hebben. Men vei wacht, dat eerstdaags de autonomie zal worden geproclameerd. Prof. Martens te St.-Petersburg is benoemd tot voorzitter van het scheidsgerecht omtrent het grensgeschil tusschen Engeland en Vene zuela. Een door het Fransche Aardrijkskundig ge nootschap ontvangen brief uit de Congo bericht dat de expeditie naar het Tchad-meer aanvan kelijk veel succes heeft. Men was het dicht genaderd, zoodat men hoopte, dat het meer, bij ontvangst van den brief zou bereikt zijn. De Verkiezing te Snekk. Het Vaderland schrijft: ...Aan den tot deelneming aan dc stemming be voegden kiezer, die zijn kaart heeft verloren of wien geen kaart is toegezonden, wordt op zijn aanvraag door of vanwege den burgemeester een kaart uitge reikt mits hij voldoende van zijn identiteit doe blijken." Aldus art. 55, al. 4, der kieswet. De kiezer Wieho Cnossen, die zich 25 Juni tusschen half 4 en 4 uur vervoegde voor het stembureau to IJIst om te stem men, kon tot die handeling niet worden toegelaten, omdat hij geen steinkaart overreikte. Had bij haar verloren? Het blijkt niet. Was er hem geen toegezonden Het blijkt niet. Vroeg hij ecu nieuwe kaart aan Neen. Ze had den hem alleen maar verteld, naar hij zeide, „dat hij wel klaar kon komen." Deed hij voldoende van zijn identiteit blijken? Neen. En de voorzitter kende hem niet. Toch beweert de commissie, in wier handen de stukken zijn gesteld betreffende de Sncekschc ver kiezing, dat dezen persoon ten onrechte een kies- kaart is geweigerd en dat, waar hij verhinderd was aan de stemming deel te nemen, de heer Van Gilse niet als lid der Tweede Kamer kan worden toege laten. De conclusie der commissie komt ons onjuist voor. De bepalingen der wet dienen streng formeel te wor den opgevat. Zoo handelt de commissie immers ook, als zij biljetten van onwaarde verklaart, ook al wij zen zij een persoon duidelijk aan, zoodra zij maar iets meer bevatten dan de wet toelaat. Zoo behoort zij dan ook te handelen bij toepassing van art. 55. Wie zonder stemkaart verschijnt, kan niet stemmen. Maar hij kan een nieuwe stemkaart hekomen. als aan de verschillende voorwaarden van art. 55, al. 4, voldaan is. nemen; rechtop bleef hij staan, gereed om on middellijk de vlucht te nemen zoodra er eenig on raad dreigde. Echter toen hij wilde vertrekken, was zij let, die hem aarzelend en nauw hoorbaar vroeg En zul je gauw terug komen Toen, onder zijn opkomenden knevel begon hij zacht te glimlachen, omdat hij deze plotselinge verandering zag en hij antwoordde Ja zeker, heel stellig. Morgen en alle avonden alle avonden wanneer ik niet wat te doen heb, zal ik terug komen. Hoofdstuk XII. Het kamertje van Ramuntcho in hot huis zijner moeder was juist boven den sla!een vertrekje keurig geel gewit; daar stond zijn bel helder en wit, maar het smokkelwerk liet hem zelden lang tijd om daar te rusten. Aardrijkskundige boeken en boeken met reisbeschrijvingen, die hij van den pastoor leende, lagen op de tafel, een onver wacht iets in deze woning. Platen met verschuilende heiligen hingen aan den wand en verscheiden kaats- handschoonen hingen aan touwtjes van de zolde ring af. Bij "haien terugkeer in het land had Franchit» dit huis gekocht, dat aan hare overleden ouders had toebehoord, en daarvoor een gedeelte van het geld besteed, dat de vreemdeling haar bij de ge boorte van haren zoon had gegeven. De rest had zij belegd haar kost verdiende zij met het maken van japonnen en het strijken voor de ingezetenen van Etcbétar; des zomers verhuurde zij aan land lieden uit den omtrek een paar kamers en een gedeelte van den stal waar deze hun koeien en schapen onderbrachten. (Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 1