""""stadsnieuws/ BINNENLAND. Uit de Staatscourant. BURGERLIJKE STAND. YL A AllDINGEN. Was daaraan niet voldaan, dan mocht hem ook geen nieuwe stemkaart worden uitgereikt. Wordt een laksere practijk gevolgd, de burgemeesters zou den wel voortdurend lastig kunnen worden gevallen door personen, die zonder stemkaart verschijnen en die beweren kiezer te zijn. Rijksmiddelen. De rijksmiddelen hebben over de maand September van dit jaar opgebracht t'10.417.G10, dat is ruim een halt miilioen minder dan over dezelfde maand van 1S9Ghet '/ra der raming bedroog ongeveer f 10.000.000. Over de drie eerste kwartalen van 1897 is nu gezamenlijk ingekomen f83.844.748; over hetzelfde tijdvak van 189G f 87.5G2.519, terwijl de raming van dit jaar over dat tijdvak bedraagt f S9.836.323.03. Rooskleurig ziet liet er dus op dit oogenblik met 's rijks financiën niet uit, en hoop, dat alsnog een. volledig herstel zal volgen, bestaat niet. De directe belasting vloeiden in de afgeloopen maand slecht; er kwam 3 4 ton minder in dan over September 1896; de invoerrechten bleven ongeveer even hoog; de accijnzen leverden een halve ton minder op de indirecte belastingen (waaronder het successierecht) bijna i'A ton meerde posterijen f 50,000 minder, de tele graaf f 20.000 meer, de loodsgelden waren eveneens f 20.000 hooger. Aan het slechte resultaat over de eerste drie kwartalen van 1896 hebben vooral schuld het Personeel voor meer dan 2 miilioen; de suiker voor 1 '/s miilioen en de successierechten voor ruim 2 ton; de andere middelen bleven ongeveer gelijk. Het is te hopen, dat er spoedig een betere toestand intrede. Schntters-provoostarrest, De minister van binnenlandsclie zaken heeft bij schrijven van 12 dezer maand door tusschen- komst van de commissarissen der Koningin in de verschillende provinciën den auditeurs-mi litair bij de schuttersraden als zijn gevoelen medegedeeld en zulks in overeenstemming niet zijn ambtsvoorganger dat het in art. 71 der schutterij wet bedoeld provoost-arrest volgens de wet niet als straf, maar als dwang middel tot betaling van boeten en kosten te beschouwen R «Aan het gemeentebestuur", zoo schrijft de Minister, »moet worden overgelaten te onder zoeken of toepassing van het dwangmiddel volgens de geldelijke omstandigheden, waarin de veroordeelde of bekeurde vei keert, geacht kan worden tot het beoogde doel te kunnen leiden. «Meent het gemeentebestuur, naar aanleiding van dat onderzoek dat dit bet geval niet is, dan valt ook naar mijn oordeel aan de bevoegd heid van dat bestuur om de gevraagde goed keuring (toepassing van provoost-arrest) niet te verleenen, niet te twijfelen." Invoerrechten in Transvaal. De minister van binnenlandsclie zaken brengt ter kennis van belanghebbenden dat, blijkens mededeeling van den consul-generaal der Neder landen te Pretoria, de Uitvoerende Raad der Zuid-Afrikaansche Republiek bij besluit van 9 September 11., tijdelijk heeft opgeheven het in voerrecht op slachtvee, ten gevolge van de runderpest en de daarmede gepaard gaande stij ging der vleeschprijzen. Koloniaal Museum fc Haarlem. Tot den raad van bestuur van het Museum zijn sedert Mei toegetreden het scheikundig la boratorium der polytechnische school te Delft (directeur prof. S. Hoogerwerfï) en de heer M. J. Tiele, hoofd-administrateur der Amsterdam- sclie Deli-Maatsclmpp(j. In de vergadering der commissie van liet Museum, die op 8 Sept. j.l. gehouden is onder leiding van dr. D. de Loos, werd in plaats van den afgetreden voorzitter der commissie, den heer J. T. Cremer, gekozen deu heer \V. P. Groeneveldt. oud vice-president van den Raad van Nederl. Indië, te 's-Gravenhage. Voorts werd in deze vergadering de bouw van een bijgebouw voor tentconsteilingslokaa! en laboratorium opgedragen aan den heer A. Iiinkema te Haarlem. Tot lid der commissie van het Koloniaal Museum is benoemd de heer J. Midlemeister, oud-lid van den Raad van Ned.-Indië, die deze benoeming lieeft aanvaard. In een buitengewone vergadering van den Raad van Bestuur, gehouden op 2 October jl., is op voorstel van het oudst aanwezig raadslid dr. J. E. de vrij, de lieer W. P. Groeneveldt bij acclamatie gekozen tot president van dit college. Aan den aftredenden voorzitter den heer J. T. Cremer, thans minister van koloniën die sedert 1885 als voorzitter van den Raad van Bestuur en der Commissie het beheer over het Museum gevoerd heeft, werd het eere-voorzit- terschap dezer instelling aangeboden; de lieer Cremer heeft deze benoeming aanvaard. Naar aanleiding van door ons verkregen be trouwbare inlichtingen meenen wij te kunnen mededeelen, dat het niet in de bedoeling ligt van II. M. de Koningin om kort na Hare inhul diging Rotterdam te bezoeken. (JV. JR. Ct.) De conversatie-lessen in de Fransche taal, die H. M. de Koningin sedert eenigen tijd ontving van Mademoiselle S. Joannis, van Parijs, zijn geëindigd. Mejuff. J. is weder naar Frankrijk teruggekeerd. De gewone audiëntie van den minister van Koloniën zal op Vrijdag 15 October niet plaats hebben. Door de afdeelingen der Tweede Kamer zijn benoemd tot rapporteurs over hoofdstuk VIII (oorlog) der Staatsbegrooting voor 189S de heeren Van Vlijmen, Seret, Smeenge, Kuyper en Houwing; en over hoofdstuk IX (waterstaat, handel en nijverheid) de heeren Tydeman, Bastert, LoelT, Retliaan Macaré en Conrad. Naar men aan de Locomotief verzekert, heelt de heer Cremer, pas opgetreden minister van koloniën, zich reeds uitgelaten dat hij in de politiek van den gouverneur-generaal Van der YVijek vertrouwen stelt en in dien gedragslijn niet wenscht in te grijpen. De bestaande regeling van de eenjarige ver loven wegens langdurig verblijf in Indië schijnen hem echter minder te voldoen dan de vroegere voorschriften, zoodat het missclyen niet onmo gelijk zou zijn dat men naar deze terugkeerde. In den Raad der gemeente Rhenen werd door den voorzitter medegedeeld, dat de finan- cieele toestand der gemeente niet toelaat, den afgebranden toren weder in zijn vorigen staat terug te brengen en dat het wensclielyk is, de hulp van het Rijk en de provincie hiervoor in te roepen. Voorgesteld werd B. en W. op te dragen hiervoor de noodige stappen te doen, waartoe besloten werd. OVERSCHIE, 15 October. Gisterenavond gaf de zangvereening „Excelcior" alhier, in het Lokaal van den Heer J. Braat, hare 12de of fcestuitvoeris.g ter gelegenheid van het 5-jarig bestaan der vcrceniging. Onder leiding van haren verdienstelijken Directeur den Heer C. L. Hoogeveen, werden do verschillende zangnummers uitstekend uitgevoerd. Vooral de „Feestzang". „Een vaderlandseh lied", Kikvorsch cautate" en ..Frohsiun" mochten den bijval van het talrijk opgekomen publiek verwerven. Een welkome afwisseling voor publiek en zangers bracht de Heer F. van G. uit Rotterdam, die twee solo's voor cornet a piston voordroeg, welke met luid applaus werden begroet. Ook het blijspel „De geleende vrouw", dat na de pauze werd opgevoerd, viel zeer in den geest. Een gezellig en geanimeerd bal, onder leiding van den balletmeester, den lieer C. G. Mulder uit Rot terdam besloot deze. in alle opzichten uitstekend geslaagde uitvoering. DELFT, 1-1 Oct. Op initiatief der Dclftsche ver- fraaiings vcrceniging Delphi a vergaderden hier gisteren de besturen van de verschillende kiesver- ecnigingen waarbij ook tegenwoordig was de afge vaardigde voor de Tweede Kamer nir. H. A. v. d. Velde. Prof. L. IV. C. van den Berg, besprak uit een technisch oogpunt den onhoudbaren toestand van het grachtwater. Besloten werd een adres aan H. 31. de Koningin te zenden, waarin de toestand zal worden uiteengezet. De heer Van de Velde, beloofde dat door hem al het mogelijk zal worden gedaan om verbetering te verkrijgen. Bij Kon. bestuit is in zijnen rang overgeplaatst bij het wapen der infanterie van het leger in Ned.-Indië, de tweede-luitenant G. L. N. Britt, van het korps genietroepen, met bepaling, dat de anciënniteit van dien officier, als tweede-luitenant der infanterie bij genoemd leger, zat rekenen van do dagteekening van genoemd besluit. Bij Kon. besluit zijn de nagenoemde magazijn-meesters der artillerie in rang en betrekking verplaatst, als: naar Willemstad, de kapt.-magazijnm. W J. G. van der Veur, thans te Geertruidenberg; naar de stapel- magazijnen, de eerste-luiteuant-magazijnm. it. W. van BijieveMt, thans te Willemstad; naar Amsterdam, de tweede luit.-magazijnm. F. D. de Witte, thans te Neuzen. Godsdienst en Politiek. Gisterenavond had in de zaal van «Musis Sacrum" de eerste lezing plaats der serie, die op uitnoodiging van de kiesvereeniging «Schie- dam" zullen gehouden worden tot voorlichting der kiezers over verschillende vraagstukken van publiek belang. De zaal was vrij goed bezet in hoofdzaak door werklieden-kiezers, terwijl ook enkele dames aanwezig waren. De heer Hugenhoitz heette de aanwezigen hartelijk welkom en zeide dankbaar te zijn voor de belangstelling die door de opkomst van hedenavond toonde te bestaan. Hij herinnerde er voorts aan dat tot deze serie lezingen was besloten tot ontwikkeling en voorlichting der nieuwe kiezers, in hoofdzaak van wat noodig en gewenscht was tot bevordering van nieuwe en betere toestanden. Het werk der kiesvereenigingen bepaalde zich tot heden alleen tot den verkiezingstijd, een periode die wel het minst geschikt is om van gedachten te wisselen van zoo hooge strekking als het publieke leven, een periode waarin de hartstochten zijn ontbrand. Daarom werd het dan ook noodig geacht die gedachtenwisseling te verplaatsen naar andere tijden en van daar het besluit tot het houden eener serie lezingen, waartoe zijn uitgenoodigd mannen die alleszins bevoegd zijn om die onderwerpen toe te lichten en te verdedigen. De politiek is geen droog onderwerp, zooals men meermalen hoort, wanneer men die ten minste in eenigszins ruimen geest opvat eu ze beschouwt als een kunst om te regeeren in het waarachtig belang van geheel liet volk. Dan zal ook politiek samengaan met godsdienst. Aan het slot van de rede van den spreker van hedenavond aldus eindigde de heer Hugenhoitz zal gelegenheid worden gegeven tot debat en tot het vragen van inlichtingen. (Applaus.) Hierna verkrijgt de lieer Van Loenen Martinet het woord tot, behandeling van het onderwerp «Godsdienst en Politiek," Spr. ving zijn rede aan met de vergadering en het bestuur geluk te wenschen met bet besluit tot het houden eener serie lez-'ngen, waarmede zij tevens heeft gebroken met de gewoonte der kiesvereenigin gen om slechts te arbeiden ia verkiezingstijden. Nu het kiezerscorps is uitgebreid, moet de politiek onder allen gebracht worden en dit moet voortgaan totdat het gebeele volk aan politiek zal doen. Maar dan moet ook niet meer de politiek zijn de kunst om iemand op een handige manier beentje te lichten, maar het moet zijn de kunst om het volk te regeeren door het volk. De regeering moet zijn de volle uiting van het volkmaar daarvoor is het nu nog noodig het volk wakker te schudden cn wakker te houden. Het volk moet in kennis gesteld worden met de middelen, die do belangen van allen kunnen bevorderen en voldoen, nu, thans het recht heeft mede te spreken waar tot toepassing dier middelen wordt besloten. Het onderwerp van dezen avond kan dienen als een inleiding voor de verschillende onderwerpen die nog zullen volgen; het wijkt echter vooral daarin af van de andere dat het, om het zoo eens uit te drukken, niet technisch is. Godsdienst en Politiek. Men kan ze opvatten als niets met elkander te maker, bobbendeen zij hebben in enge beteekenis cok niets met elkaar uitstaande, maar breeder opgevat als de regeerkunst in haar uitgebreidste beteekenis heeft zij met godsdienst wel degelijk te maken. Spr. noemt het een der noodlottigste begrippen wanneer godsdienst cn kerk met elkaar vereenzel vigd worden. Godsdienst is de uiting van liet per soonlijk innerlijk gevoel, men zou ze kunnen noemen de natuurlijke godsdienst. Politiek en godsdienst, zöo uitgebreid opgevat, voeren onmiddellijk tot de vraag: Wanneer wij godsdienst hebben, heeft dan de godsdienst afgedaan zoodra het niet meer ons zelf cn ons gezin betreft maar het publieke belang Wat zou dat voor een godsdienst zijn. Do vraag: wat heeft godsdienst te maken met het optreden in het openbaar? heeft verschillende antwoorden. De katholiek zegtIk heb te gehoorzamen aan miju geestelijke, mijn adviseur, mijn partijorgaan. Spr. verklaart hier uitdrukkelijk dat het hem geenszins te doen is om iemand te kwetsen, hij spreekt ter goeder trouw uit, wat hij meent dat de katholiek te antwoorden heeft. De orthodoxe protestant heeft geen aangewezen geestelijke waaraan hij zieh moet onderwerpen, maar deze gaat af op de Schrift, die de lijnen ongeveer aangeeft waftruaar hij zich dient te regelen. Maar achter die Schrift staan de mannen die deze hebben verklaard. TIs zou, zegt spr., graag do bestrijding van bet cler calisine hierbij laten en ik zal het ook zooveel mogelijk doen. De strijd tussehen de clericalen eu anti-cleriealcu rustte gedttreude ecu tijd maar de laatste verkiezing heeft die helaas weer opgewekt en in dien strijd wordt ons verweten dat wij zouden staan buiten den godsdienst, dat wij gedreven wor den door godsdiensthaat. Maar ik weiger te gelooven, gaat spr. voort, dat de vooruitstrevenden den gods dienst zonden haten. noe zou het ook kunnen. De politiek staat en valt met het godsdienstig leven. Godsdienst is bij uitstele praktisch; het hangt er hierbij alleen af wat men praktisch noemt. De godsdienst wekt op en evenals overal de op gewektheid krachten verhoogt, resultaten vergroot, evenzoo is dit met de godsdienst in de politiek. Praktisch is onze godsdienst voor het openbare leven en in bepaalden zin, omdat ook daarin wordt ge huldigd de leer van vrijheid, gelijkheid en broeder schap, een devies dat nu 100 jaren de leiddraad is, een devies dat reeds voor een eeuw zooveel geestdrift wist op te wekken. V r ij h e i d is in ons vaderland een toovcrwoord. De vrijheid is de onmisbare voorwaarde voor ontwik keling, geestelijk levenmaar de godsdienst neemt de vrijheid te vragenzijt gij vrij van allerlei booze hartstochten; de vrijheid moet blijven onder tucht; en dat juist is uitnemend praktisch, praktisch voor het openbaar leven. G e 1 ij k h e i d voor de wet is voor de mannen bevoch ten, voor de vrouwen moet die nog bevochten wor den; en iu de godsdienst geldt de leer: gij zijt allen gelijk voor God, een leerstelling die men zeker niet anders ::nl kunnen noemen als bij uitnemendheid praktisch. Broederschap. Deze eigenschap schijnt nog niet ver te zijn doorgedrongen. Spr. wijst op den strijd dor Grieken die uit broederschap de Kretenzers wcnschte te helpen; maar de groote mogendheden verbroederden zich om paal en perk te stellen aan het streven der Grieken. Gok andere voorbeelden haalt spr. aan en eindigt dit punt zijner rede met een opwekking om die broederschap uit te breiden, waartoe de godsdienst de weg is. Godsdienst voedt ook zoo'n heerlijk idealisme. Hij is nooit tevreden met het bestaande, streeft altijd naar het betere, is daardoor revolutionair. Over 100 jaren zal men met verbazing zich afvra gen hoe is het mogelijk dat het godsdienstig leven vrede kon hebben bij toestanden als in het laatst der 19e eeuw bestondenmen verschacherde toen land dat toch aan allen behoortmen bouwde kazer- nemvoningen om de menschcn in samen te persen, bronnen van ellendede vrouwen hadden geen rechten voor de wetdo vaderlijke macht was nage noeg onbeperkt. Thans eischt het idealisme van den godsdienst verbetering voor al deze toestanden. Daarentegen heeft de officicele kerk er belang bij to conserveeren wal bestaat. De godsdienst kweekt ook enthousiasme. Dat enthousiasme is noodig opdat wij bewust zul len zijn dat wat gebeurt ook moet gebeuren, dat het bedoeld is zooals bet geschiedt, en dat het ons werd opgedragen te doen door een hoogcren wil. Zij die dit enthousiasme missen staan verbijsterd stil on kijken verschrikt rond cn roepen „de boel loopt in 't honderd"; maar de enthousiasten weten het dat dit alles zal komen tot een toestand die beter zal zijn dan was. De godsdienst is de machtige hefboom, de groote drijfkracht tot het aanbrengen van verbeteringen in het publieke leven. Wij allen moeten in leven en werken in handel en wandel toonen dat wij de be ginselen van dien echten godsdienst zijn toegedaan. Er zijn allerlei vormen waarin de godsdienst zich vertoont; doch elke godsdienst, loopt hierop uit dat wij moeten zorgen met en "voor elkaar. Dat gevoel moet zich uitspreken in onze staatsinstellingen, zij bet dan ook op onze wijze en in onze taal. (Applaus). De heer Hugenliolz zegt: wij zijn den spre ker dankbaar voor den gloed en de warmte waarmede hij tot ons heeft gesproken. Moge in onze zielen iets achterblijven van dien gloed en die warmte die hij heeft getoond mogen wij meer en meer gevoelen dat politiek geleid moet worden door den godsdienst, dan zal de politiek daardoor ook gevoerd worden in de bedding van ware zedelijkheid. (Applaus). De vergadering wordt hierna gescheiden. Hedenmorgen werd onzen stadgenoot, den heer S. A. Vernède, secretaris van deze ge meente, ter gelegenheid van zijn vijftigsten ge boortedag door het corps ambtenaren ter secre tarie als blijk van waardeering een Zweedscli terra-cotta beeld, op een zuil staande, aange boden, voorstellende eene buste van Mercurius, Bij de gehouden stemming van 18 gemach tigden voor het kiescollege der Ned. Herv. Kerk alhier, zijn gekozen de volgende heeren met van 592—603 van de 622 uitgebrachte stem men A. Zeeuw, Jac. v. d. Zee, A. Bos, W. de Lange, A. Kooijmari (1845), G. Eysberg, K. v. d. Bout,' J. Kooy, F. Bylandt, F. v. d. Touw, B. v. Wa- Kiëlen (1848) en W. v. d. Velde. Ter voorziening in de tusschentijds openge vallen plaatsen de heeren W. Diest, Abr. van Dijk, G. Koenderman (1859), W. v. d. Laan, J. Pinster en P, J. v. d. Ree, terwijl op 80 personen van 1 tot 3 stem men waren uitgebracht. De afd. Schiedam van den Alg. Ned. Typo grafenbond en de jongelingsvereeniging «Hoop der Toekomst" zuilen op Zondag a. s. te half één des namiddags in het «Volkshuis" open baar vergaderen. Als spreker zal dan optreden de heer P. Hols uit Amsterdam, secretaris van liet hoofdbestuur van den Aig. Ned. Typogra fenbond. Het te behandelen onderwerp iuidt: «Organisatie in verband met de loonregeling." De Aigemeene Nederlandsche Kuipersbond zal a.s. Dinsdag hier ter stede een vergadering houden, om een afdeeiing op te richten. Als spreker zal optreden de heer Th. de Rot, uit Rotterdam. De tram die hedenmorgen te 9 uur van Schiedam vertrok is vlak voor den wissel ge derailleerd. De machine stootte een vriy groot gat in den grond, waarbij de plaat, die van onderen aan de voorzijde zich bevindt geheel ontzet werd terwijl de machine zelf dwars over den weg kwam te staan. De rookcoupé reed tegen de machine op en kreeg een schuinsche richting. Onmiddellijk werd aangevangen met het weder in orde brengen van den weg en te 1.40 reed de eerste tram wedej de Koemarkt op. De passagiers hebben geen letsel bekomen, terwij! de materieele schade niet groot schijnt te zijn. Wat de oorzaak van het déraillement is ge weest schijnt niet bekend. Het ongeval had plaats op het gedeelte weg dat voor reparatie is uitgegraven, doch de rails bleken niet uitge bogen te zijn. Hedenmiddag te 1 uur droeg een vrouw een emmer gevuld met moutwijn uit een branderij aan de Bolerstraat. Even te voren was een ambtenaar gepasseerd, die onmiddellijk weer terug draafde, juist bijtijds om beslag te leggen op den emmer voor dat de vrouw hare woning, die vlak over de branderij staat, kon binnen gaan. Een paar passeerende heeren werden verzocht te constateeren dat de vloeistof in den emmer moutwijn was, waarna de emmer onder geleide van den ambtenaar naar de contróie werd gebracht. Gisterenavond waren aan de vischmarkt aan gevoerd drie manden schol; de prijzen waren van f0.40 tot f 0.57'/r, alles per koop. Hedenmorgen waren aangevoerd 40 partijen schol, tong. rog en bot; de prijzen waren voor tong van f 4 tot f 3.97'/s, schol van f 0.35 tot f 1.27y5, rog van f0.35 tot f 4.45, bot van f 0.35 tot f4.50, alles per koop. Verbetering. In het artikeltje over Spoeling in ons tweede blad van gisteren staat in de tabel der bestand- deelen vet of glycerine; dit moet zijn vet cn glycerine. Ondertrouwd 44 Oct. J. L. Holierlioek, 23 jaar, en C. Raaphorst, 26 jaar. A. van der Hoeven, 25 jaar, en J. L. Boekestijn, 22 jaar. Geboren t 43 Oct. Dirk, zoon van S. van den Hoek en A. Moerer, Polderstraat. Overleden 42 Oct. Geertruida Catharina Voogd, oud 23 jaar en 7 maanden, Lange Achterweg. 43 Oct. Aaltje Smits, oud 69 jaar en 9 maanden, echtgen. van Jacob Hille, Hoofdstraat. cttt-t n in" mm TM'iir 1 riiSi.ic" r 1 ■- T-m -inn itLi.fi-'' 1 -* Door B. en W. is aan den gemeenteraad toe gezonden een staat van enkele drukfeilen, die in de gemeentebegrooting zijn binnengeslopen.

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2