Donderdag 21 October 1897. N°. 9454. RAMIJNT^Öïïo! 51"° jaargang. FEUILLETON. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen. UITGEVER: H. J. C. ROELANTS. BUITENLAND. AsosjreMENTSPRijg vost Schiedam, pet kwartaal f 0.90 n omliggende plaatsen, p. kwart. - 1.05 franco per poat, p. kwartaal. 1.30 Afzonderlijke notnmerso.os BUREAUBOTEMTRAAT ÏO, Telephoon No. 123. OURANT. Advebtevtiepmjs: van 15 gewone tegels met inbe grip van eene Courantf 0.59 Iedere gewone regel meet- 0.10 Bij abonnement wordt korting verleend. Algemeen overzicht. Schiedam, 20 October '97. President Faure is Maandagmorgen van Ram- bouillet naar Parijs teruggekeerd. Zijn vacantie is uit. Gistermorgen is op het Elysée onder voor zitterschap van den president der Republiek een ministerraad gehouden, waarin de ver schillende quaesties zijn besproken, die zich voordoen bij het hervatten van den parlemen tairen arbeid, Want de Kamer is bijeengekomen voor haar vjjtde en laatste zitting. Krachtens sen vroeger besluit toch loopt deze legislatieve periode niet reeds in deze maand, maar eerst den 31sten Mei van het volgende jaar af. De Kamer heeft heel wat af te doen. Allereerst de begrooting voor 1898. Maar daaraan zal men niet kunnen beginnen vóór de eerste dagen tan November, daar de budget commissie met haren arbeid nog niet gereed is. In de eerstvolgende dagen zal de Kamer zich dus moeten amuseeren met een restantje inter pellaties, overgebleven van de vorige zitting, waarbij nog wel eenige versche zullen gevoegd worden. Daar is b. v. de interpellatie-Jaurès over den nood onder de landbouwers, waarover reeds de vader der interpellatie en Paul Deschanel het woord hebben gevoerd. Verder is er behalve nog een elftal oude een nieuwe van Gérault-Richard over de stijging der graanprijzen en de duurte van het brood, en net kan niet mankeeren of er zullen er nog heel wat worden ingediend. Waarover? O, er zijn onderwerpen genoeg. Allereerst de reis van Faure naar Rusland; dan de toestand in het Oosten, de verplaatsing van prefecten (met het oog op de u.s. verkie zingen), de eigenaardige quaestie-Lozé (de gezant te Weenen, die niet als gouverneur naar Algerié wilde), het conflict met Engeland in West- Afnka e. t. q. Last not least is er nog de algemeene poli tiek der regeering, waarover men met het oog op de voor de deur staande verkiezingen wel eens van gedachten zal willen wisselen. In één woord, er is gelegenheid te over om veei te praten en niets te doen. En toch, er is zooveel te doen. Voorloopig is door den minister-president Méline bij deopening der Kamers, die zonder presidentieele boodschap en zonder incident plaats vond, een lijstje aan geboden van onderwerpen die 'teerst om be handeling vragen. En na een jvervvarde discussie" is al vast aan de orde gesteld de ongevallenwet. De Kamer is daarop uiteengegaan tot mor gen, de Seuaat tot Vrijdag. Er is een monument onthuld ie Ch&teaudun ter herinnering aan de heldhaftige verdediging Roman door Pierre Loti, lid der ïAcadêmie F ran paiso". 20) Een van die oudjes kijkt liem nauwkeurig aan, de hand boven de oogen houdende Wel, jo moet zijn zoon zijndaar verwed ik wat onder, stellig. Je lijkt precies op hem Detcharry, of ik hem mij herinner, die Detcharry Hij heeft mij op een goeden keer meer dan 200 balen koopmanswaar afhandig gemaakt, zoo waar achtig als je hier voor mij staat. Maar dat doet er niets meer toe; je bent zijn zoon, ja waarachtig. En de oude smokkelaar, die een bekend hoofd man was geweest, schudde zonder spijt, met warmte de hand van Arrochkoa. De Detcharry was een bekend man in Enibiague; het was een geslepen haas die graag wat smok kelwaar aanhaalde. Hij rentenierde zoo'n beetje; en nu leven Dolores en zijn kinderen er nog van Arrochkoa ziet trotsch in het rond, terwijl Ratnuntcho het hoofd laat zakken, in het onaan gename gevoel van niet te weten, wie zijn vader is. Je bent toch ook niet bijgeval bij de douane, zooals je overleden vader? vei volgt de oude man op een gekscherenden toon. Neen, dat nu juist niet! Het tegendeel zelfs 1 dezer stad in 1870, en 't heeft de aandacht getrokken dat de vertegenwoordigers der stud Pu rijs weggebleven waren. Het blijkt thans dat de minister van marine BesDard, die bij de onthulling de regeering ver tegenwoordigde, eerst inzage van de uit te spreken redevoeringen had verlangd uit vrees dat die al te chauvinistisch zouden zyn. Dit was den heeren Parjjzenaars niet bevallen zoomin als Paul Déroulède, die eveneens had zullen komen. Wat zullen die chauvinisten vandaag wel zeggen, en hoe zullen tal van Fransche blikken met spanning naar den Rijn zien, waar de groote bondgenoot, czaar Nicolaas, heden een bezoek brengt aan den erfvijand, keizer Wilhelm. lis eeu beleefdheidsbezoek, dat moeielijk had kunnen nagelaten worden. De Czaar is op het oogenblik te Darmstadt, de residentie zijns schoonvaders, en rnaakt vandaar uit herhaal delijk uitstapjes. Keizer Wilhelm is te Wiesbaden, en zal aldaar heden het bezoek van den Czaar aller Russen ontvangen. Politieke beteekenis heeft dit bezoek niet maar de samenkomst der twee Keizers trekt niettemin vanzelf de aandacht. Meer aandacht verdienen twee publicaties in Duitsche bladen. Ze betreffen beide de reeds zoo veel en ver schillend gecommenteerde hervorming der mili taire strafvordering en de plannen der rijks- regeering te dien opzichte. Men herinnert zich wellicht dat een der groote bezwaren voor één algemeen procesrecht is de wensch der Beieren om een eigen hoog gerechtshof te houden. Daartoe hadden zij wel niet het recht heette het maar keizer Wilhelm wilde de Beieren niet voor het hoofd stooten. En wat schrijven nu de Hamburger Nach- richten, het orgaan van vorst Bismarck? Niet meer en niet minder, dan dat het ver drag van Versailles wel degelijk Beieren het behoud van het hooggerechtshof te Munchen waarborgt Ernstiger is nog de aanval op de regeering in de olficieuse Münchener General-Anzeiyer. Het blad onderwerpt de keizerlijke politiek en de houding van den rijkskanselier ten op zichte der hervorming van de militaire straf vordering aan strenge critiek, en concludeert dat de Pruisische politiek, als niet geïnspireerd door den nationalen geest, een doodgeboren politiek is. 't Valt licht te begrijpen, dat deze scherpe aanval nogal wat sensatie teweeg heeft gebracht. Een quaestie, die ook nog steeds op afdoening was, is de benoeming van een staatssecretaris voor buitenlandsche zaken. Von Bulow is nog steeds waarnemend staats secretaris. Thans schijnt het, dat Von Marschall zal benoemd worden tot gezant te Konstanti- nopel, ter vervanging van Von Saurma-Jeltsch, die volgens de Don Chisciotte in gelijke functie naar Rome zou worden overgeplaatst. O, juist. Begrepen. Geef me nog een hand. Dat wreekt me op Detcharry, nu ik weet, dat zijn zoon ock bij het smokkel vak is, net als wij. Zij doen wijn komen en drinken samen, terwij! de oude smokkelaars hun oude kunststukken nog eens weer ophalen, allemaal oude geschiedenissen, des nachts in de bergen afgespeeldzij spreken een ander Baskisch dialect dan de bewoners van Etchézar, een plaatsje, waar het oude taaleigen beter is bewaard gebleven. Ramuntcho en Arrochkoa verbazen zich over dit accent dat de woorden zachter en zangeriger doet schijnen; deze smokkelaars met hun witte haren lijken hun bijna vreemdelingen, waarvan het ge sprek een reeks van monotone woorden schijnt met vasten dreun. En als zij zwijgen komen van buiten de zachte avondgoluiden in het vertrekhet getjilp van de krekels, en het gestadige ruischen van de bergbeek, en het ploffen boven van de sneeuw. Het gansche dorp slaapt in de ravijnholte; de schaduw van den nacut, zwarter en mysterieuser dan elders overdekt alles. Wat zal ik je zeggen, aldus besluit de oude hoofdmande douane en de smokkelaars, dat is toch eigenlijk een pot nathet is altijd maar spelen wie het leepst is; en ik wil dan ook wei als mijn meening geven, dat een goed bij de hand grens wachter, zooals je vader was b. v. net zoo goed zijn geld waard is, als een onzer. De herbergierster kwam binnen om te zeggen, dat het licht uit moest de laatste lamp, die nog in het dorp brandde en de oude smokkelaars gaan heen. Intusschen is de staatssecretaris voor marine, admiraal Von Tirpitz, bezig de verschillende Duitsche hoven te bezoeken om zich voor te stellen en, waarschijnlijk ook, om eens de regee- ringen te polsen over de plannen tot uitbrei ding der marine. Een slechte indiuk is te Madrid teweegge bracht door een bericht, dat de Corresponëencia ontving. Van uit New-York en Jacksonville zouden n.l. vrijbuitersschepen met wapens en ammu nitie naar Cuba zijn vertrokken. Een Amerikaansche oorlogskotter had tever geefs beproefd het vertrek der schepen te be letten. Inderdaad i3 dit bericht, zoo kort na de onlangs gewisselde nota's, weinig geschikt om de overtuiging in Spanje weg te nemen, dat de Cubaansche opstandelingen gesteund worden door de Vereenigde Staten. De minister-president Sagasta is ziek; zijn ongesteldheid was reeds aan 't afnemen, maar nu is het weer erger geworden, zoodat hij het bed moet houden. Een belangt ijk besluit is genomen ten opzichte der anarchisten. Al de anarchisten, die in Barcelona gevangen werden gehouden, doch tegen wie geen enkele beschuldiging kon worden ingebracht, zijn in vrijheid gesteld. Als opvolger van wijlen Canovas in de leiding der conservatieve partij noemt men thans Silveia. Bij den Eersten Volksraad der Zuid-Afrikaan- sclie Republiek is gisteren ingediend het rapport der commissie uit regeering en Volksraad op de voorstellen der industrie-commissie. De inhoud van dat rapport is als volgt. De dynamietmaatschappij biedt een verlaging van 5 shilling pet' kist dynamiet aan de regee- geering zal 5 sh. invoerrecht per kist laten vallen, zoodat de prijs per kist 10 sh. minder wordt, d. i. een jaarlijksche verlaging van 100,000 p. st. in het geheel, daar men het aan tal kisten, jaarlijks dnor de goud mijnindustrie verbruikt, op 200,000 schat. Op de spoorwegvrachten wordteen verlaging van jaarlijks 200,000 p. st. voorgesteld, voor namelijk ten goede komende aan de artikelen, die de goudindustrie behoeft; voor de inlandsche arbeiders wordt het tarief op de sporen tot een derde verminderd. De steenkolenaauvoer zal gemakkelijker wor den gemaakt door afschaffing van verschillende kostbare bepalingen. Met nabuiige koloniën zal de regeering onderhandelen over afschaffing of vermindering der doorvoerrechten, die jaaihjks 320.000 p. st. bedragen. De verlaging der invoerrechten op levens middelen blijft gehandhaafd, maar de int oer- rechten op piano's, champagne, alcohol, sterke dranken enz., worden verhoogd. De onderhandelingen met Portugal om den Ramuntcho en Arrochkoa gaan naar boven naar hunne kamers en begeven zich te bed, waar zij onmiddellijk inslapen bij het tjilpen van de krekels en het geruisch van het neerstroomende water. En evenals in zijne woning te Etchézar, merkt Ramuntcho vaag in zijn slaap het getingel der klokken van de koeien, die zich in hun slaap om wentelen, onder hem, in den stal. Hoofdstuk XVI. Op den mooien Aprilochtend openen zij de blinden voor de smalle vensters, die als geschutpoorten in de dikke muren zijn uitgehouwen. Hunne oogen zijn verblind van het felle licht, dat roet stroomen binnenvalt. Buiten schittert de lente. Nimmer nog hadden zij de bergtoppen zich zoo vlak bij over hunne hoofden zien welven. En langs de begroeide hel lingen en over de bergwouden heen zendt de zon hare stralen neer op de witte huizen van het dorp, op de witgekalkte muren in de groene zonneblinden. Zij worden beiden wakker met vreugdevolle harten. Des ochtends zullen zij het veld ingaan naar de neven van mejuffrouw Dargaignaratz om een bezoek te brengen aan de beide meisjes, die den vorigen avond per rijtuig zijn gekomen, Gracieuse en Panchika. Na een blik geworpen te hebben op de kaatsbaan, waar zij zich in den namiddag zullen komen oefenen, begeven zij zich op weg, langs smalle, heeilijke omgroende voetpaden, die langs de bergstroomen als holle wegen loopen. Overal staan de bloemen in bloei. Het schijnt ver, dat huis van de neven Olhagarray; en van tijd tot tijd blijven zij staan aanvoer van inboorlingen uit Mozambique naar de mijnen te vergemakkelijken, zullen voort gezet worden, en er zullen bij alle regeeringen van Zuid-Afrika pogingen aangewend moeten worden om gelijkluidende wetten betreffende den naturellenarbeid vast te stellen. Het rapport der commissie zal naar alle waarschijnlijkheid wel ongewijzigd worden goed gekeurd. De Volksstem beoordeelt het verslag zeer gunstig, maar het blad waarschuwt tegen te hoog gespannen verwachtingen van de gevolgen der voorgestelde hervormingen, althans in den eersten tijd. Gemengde Medcdccllngen. De bekende leider van werkstakingen Tom Mann is naar de Vereenigde Staten vertrokken om daar een werkstaking der Amerikaansche ketelmakers uit te lokken en ook anderen steun te zoeken voor de stakers in Engeland. De Times verneemt uit Kanea, dat de toe stand daar bij den dag ernstiger wordt. Voort durend worden de huizen der Christenen ge plunderd. Gisteren is er gevochten tusschen de kara- biniers en de Montenegiijnen en eenige verdachte Muzelmannen, die de eersten wilden gevangen nemen. Een Muzelman werd gedood en eenige karabiniers gewond. Er zijn maatregelen getroffen om de orde te herstellen. De gevolgen van Milan's terugkeer naar Servië hebben zich niet laten wachten. Het ministerie-Simitch heeft zijn ontslag aan geboden, en koning Alexander heeft het aan genomen. Een telegram uit Chicago meldt den dood van den heer Pullman, den uitvinder van de bekende Pullman-cars. De regeering der Argentijnsche Republiek heeft bekend gemaakt, dat zij voornemens is de uitvoerrechten op suiker te verhoogen. Volgens een bericht uit Peshawar is een verkenningsdetachement, uitBengaalsche ruiterij bestaande, en van Bara naar Mamanni trek kende, in een hinderlaag gevallen. Een inlandsch officier en 14 Sowars sneu velden. Ook werden 21 paarden gedood. Bij het gevecht in het Snmana-gebergte, dat Maandag werd gevoerd, vielen aan de zijde der Engelschen éen officier en tien manschappen 53 werden gewond. De vijand leed een zwaar verlies. Ten Noorden van Berber is een dorp over vallen door een troep Derwischen, die elf be woners «'oodden en een groot aantal vrouwen, kindei °ri »n vee roofden. De rmwtj, die hun uit Berber achterna werd gezondeD, slaagde er in de Derwischen in de richting van den Albara op de vlucht te jagen, met achterlating van hun buit. om den weg aan de herders te vragen, of zij kloppen aan de deur der eenzame woningen. Nooit hadden zij zulke ouderwetsche huisjes gezien, ver scholen onder de oude kastanjeboomen. De ravijnen, die zij doorloopen liggen wonderlijk diep. Hoog boven hen, boven de eiken- en beuke- bosschen, komen de kale toppen voor den dag, die in de helderblauwe lucht opsteken. Beneden is het beschut en de felle zon brandt hier nimmer zoodat het groen friscli blijft. De beide voetgangers deelen in de heerlijkheid der natuur. Langzamerhand, in hun vreugde hier te zijn en onder den invloed dezer aloude plaats, komt hun oude instinct tot de jacht en tot vernietiging bij hen boven, vooral bij Ariochkoa. Hij springt rechts en links en breekt takken af en plukt bloemen en hij merkt alles op, wat zich in de groene boschjes beweegt, de hagedissen, die men zou kunnen vangen, de vogelnesten, die men zou kunnen uithalen, en de forellen, die in het klare water zwemmenhij springt en springt en zou vischsnoer willen hebben en jachtgewerenin zijn jeugdigen leeftijd van achttien jaren duikt de wilde geest op. Dan, spoedig wordt bij weer rustiger, en nadat de eerste takken zijn afgebroken en de eerste bloemen zijn afgeplukt, beschouwt hij rustig alles en droomt. Thans staan zij stil bij de kruising van twee dalen, in een verloren oord, waar geen menschelijke woning valt te bespeuren. Rondom hen de sombere bergkloven en boven hen do opeenstapeling der bei gen, zwaar en rossig van tintvolstrekte stilte heersclit overal als een vrede van de allervroegste tijden. Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 1