Kunst en Wetenschap. Rechtzaken. Kerk en Scliool. Ned. Hbrv. Kere. Gemengd Nieuws. Koloniën. Laatste Nieuws. de uitvoering plaats van de English Royal Hand-Bell-Ringers. De stukken weiden over het algemeen keurig uitgevoerd, zoodat iedereen recht voldaan huis waarts keerden. In den afgeloopen nacht werd door de politie alhier een elfjarige jongen aangetroffen, die vol gens zijne verklaring te Rotterdam woonachtig is. Hij moest voor zijne moeder boodschappen dom, doch maakte voor het geld een uitstapje naar Vlaardingen. Hij is hedenmorgen onder politiegeleide naar Rotterdam teruggebracht. Het te Pernis thuis behoorende sloepbunschip deVisscher heeft in publieke veiling opgebracht f1800. Bij afslag bood zich geen kooper aan. De veiling had plaats bij afzonderlijke deelen. Het schip zonder inventaris is door den scheeps bouwmeester J. Vervvey gekocht voor f 700 BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd 19 Oct. Timon van der Lugt en Neeltje Groeneveld. Geboren 19 Oct. Kornelis, zoon van T. van Minnen en van A. van Dorp, Erommesteeg. Vrede". Onder redactie van den heer J. K. van der Veer, den Middelburgschen sehutterplicbtige, die in den laatsten tijd nogal eens van zich deed spreken cn die zijn woonplaats naar Haarlem verlegd heeft, is het eerste nommer verschenen van Vrede, orgaan tot besprekinng van de Praktijk der Liefde". Tot de medewerkers behoort ook dr. Louis A. Babler, die onder het opschrift: „Om des vredes wille" mededeelt, dat hij .rinsdag 5 dezer voor het classicaal kerkbestuur van Dokknm is verschenen, ten einde gehoord te worden over hetgeen hij den 28sten April te Amsterdam in zake militaire dienst weigering uit een godsdienstig oogpunt, cn den 16den Augustus laatsleden to 'i-Gravenhage gepredikt heeft. „Ik ga heen", schrijft dr. B. dd. '2 Oct., „niet in verband met art. 9 B.egl. Kerkelijk opzicht en Tucht, dat spreekt van de verplichting te komen, niet omdat ik eenige kerkelijke rechtbank erken. Maar ik ga heen, hopende eenigermate waardig te zijn dat de Geest des Vaders uit mij spreke en der waarheid getuigenis doe tegenover de ongelnkkigen, die mijn kerkdijken dood zoeken. Ik ben zeer zwaarmoedig over de gemeente, die ik liefheb. Maar ik ben vol blij geloof in het grootc werelddoel, waartoe ook mijn lijden noodzakelijk schijnt." Natuurlijk is aan uitspraken van Tolstoï een ruime plaats in dit eerste nommer toegekend. Met 1 Oct. 11. is benoemd tot assistent-directeur aan de filiaal-inrichting van het kon. meteorologisch instituut te Rotterdam, de luitenant ter zee 2e klasse J. P. F. van der Mieden van Opmeer. Vonnissen van het Kantongerecht te Schiedam. Zitting van 20 October 1897. Wegens strooperij C. A. K. te Schiedam tot f 2 boete subs. 2 dagen hechtenis. Wegens op den openbaren weg een trekdier laten staan zonder de noodige voorzorgsmaatregelen tegen bet aanrichten van schade te hebben genomen J. v. d, B. te Schiedam tot f l boete subs. 1 dag hechtenis; S. V. te Kethel tot f2 boete subs. 1 dag hechtenis. Wegens bet verwokken van rumoer, waardoor de nachtrust kon worden verstoord: M. 0., te Vlaardingen, tot f 3 boete, subs. 3 dagen hechtenis. Wegens openbare dronkenschap L. A. H„ R. J. S-, G. J. v. M., A. V., J V., M. v. Wallen te Schiedam, ieder tot f 1 boete, subs. 1 dag hechtenis. H. P. v. V., H. P. v. R., beiden te Vlaardingen, ieder tot f 1 boete, subs. 1 dag hechtenis. A, v. d. S., te Vlaardingen, tot f2 boete, subs. 2 dagen hechtenis, C. J. v. V., te Vlaardingen, tot f 3 boete, subs. 2 dagen hechtenis. N. in 't H., A. v. W., beiden te Schiedam, ieder tot f 3 boete, subs. 3 dagen hechtenis. A. G., tc Schiedam, tot f5 boete, subs. 3 dagen hechtenis. L. G., R. 1L, beiden te Schiedam, ieder tot f G boete, subs. 3 dagen hechtenis. H. T> te Vlaardingen, tot f 6 boete, subs. 3 dagen hechte nis. L. d (j., te Schiedam tot f9 boet#, subs. 3 dagen hechtenis. Openbare dronkenschap (tweemaal gepleegd). M. v d. P. en P. H., beiden te Vlaardingen, ieder tot 2 maal f 2 boete snbs. 2 maal 2 dagen hechtenis. Wegens openbare dronkenschap (lc herb.) J. B. en C. A. d. L., beiden te Schiedam, ieder tot drie dagen hechtenis. Wegens openbare dronkenschap (5e lierh.) J. D„ te Vlaardingen tot 21 dagen hechtenis Wegens openbare dronkenschap (2e herh.) en politie- overtreding (Schiedam.) P. J. v. d. S. te Schiedam tot 5 dagen heehteuis cn fl boete subs. 1 dag hechtenis. Wegens visscherij-overtrcding: A. B., te Vlaardingen, tot fl boete subs. 1 dag hechtenis, met verbeurdverklaring van het werpnet en de onwettig gevangen viscb, bevel tot uitlevering of betaling van f3 #ubs. 2 dagen hechtenis voor het vischtuig en f0.50 subs. 1 dag hechtenis voor de viseh. D. M. r. d. L,, L. J., beiden te Schiedam, ieder tot 2 maal f3 boete subs. 2 maal 2 dagen hechtenis, met verbeurdverklaring van de in beslag genomen stekken en de opbrengst van de onwettig gevangen paling ad 20 cents. J. K., te Rotterdam, tot f8 boete snbs. 2 dagen hechtenis en f9 boete snbs. 6 dagen hechtenis. Wegens politic-overtreding G. S. tc Vlaardingen, tot f2 boete subs. 1 dag hechtenis. P. J. K. te Vlaardingen, tot fl boete subs. 1 dag hechtenis. P. A. v. D. te Schiedam, tot f2 boete subs. 1 dag hechtenis. R. B., K. v, d. 8. en K. v. d. B., allen te Vlaardingen, tot f2 boete subs. 1 dag hechtenisbeveelt de vernietiging van het in beslag genomen vuurwerk. J. v, d. Lte Kethel, tot f0.50 boete subs. 1 dag hechtenis. N. v. d. V. te Schiedam, tot f 15 boete subs. 3 dagen hechtenis. E. N., W. C. L., W.P., J. M. P., A. M. P. en S. y. L., allen te Schiedam, tot f 1 boete subs. 1 dag hechtenis. J. L. te Schiedam, tot fö boete subs. 2 dagen hechtenis. J. K. te Schiedam, tot f3 boete subs. 1 dag hechtenis. J. W., M. G., J. H. E en A. v. d. B., allen te Schiedam, tot fU.50 boete subs. 1 dag hechtenis. Wegens overtreding der arbeidswet: K. M. en A. H. d. K., beiden te Schiedam, tot 13 boete subs. 1 dag hechtenis. Wegens overtreding van het Provinciaal reglement: H. II. en D. P. O., beiden te Vlaardingen, tot fl boete subs. 1 dag hechtenis. H. B. te Vlaardingen, tot 2 maal f 1 boete subs. 2 maal l dag hechtenis. In de namiddagzitting van de rechtbank te Botter dam werd gisteren nog behandeld de zaak van C: B.f 32 jaar, werkman te Vlaardingen, die op 16 Augustus jl. D. van den Berg een gevoeligen slag tegen het lichaam, cn diens huisvrouw met een schoen een slag op het hoofd heeft gegeven. Burengeschil schijnt de aanleiding te zijn tot het gebeurde. Eisch 3 weken gevangenisstraf. Beroepen: te Bundel e.a., Tb. H. Edïing, te Limmen. Bedankt: voor Broek in Waterland, door P. A. Riedel B. Jzte Locheinvoor Vrouwenpolder (Walch.), door J. Hoekstra, te Hcteren (Geld.). Qeref. Kerkbn. Bedankt: voor 's-Gravenhage B. door C. B. Bavinck, te Rotterdam Avoor Pietersburen, door J. II. Koers, te Kockengcn voor Poortvliet (Tholen), door L. Spoel, te Harderwijk. R.-K. Kerk. De L. HaarlCt. deelt mede, dat de bisschop van Haarlem, de heer C. J. M. Botteinanne, benoemd is tot advocaat van St. Peter en eerevoorzitter der orde vo°ibet diocees Haarlem. Hem werden het kruis en lint, benevens de ofiicieele bescheiden der orde, namens do kanselarij der orde van advocaten van St. Pieter tc Rome, heden overhandigd door den vice-promotor der orde, den heer Henri F. M. Alard, en den heer W. Kupers, advocaat van St .Pieter. Hoogbr Ouderwijs. Utrecht: Bevorderd tot doctor in de Staatsweten schap (met lof) mr. W. A. van Zeist, na verdedi ging van een proefschrift, getiteld: „De Nationali teit van schepen beschouwd uit een internationaal- rechterlijk oogpunt"; Doet. ex. rechtsw; H. A. van Karnebeek. Leiden: Candidaatsxamen godgeleerdheid tweede gedeelte H. F. de Buy en A. J. de Sopper; theo retisch apothekersexamen A. J. J. M. Van Loon. Groningen Candidaatscxainen in de rechtsgeleerd heid G. W. H. van Imhoff. Vertraging. Gisteravond had de Zuid-Exprestrein \an Duitschland naar den Hoek van Holland onge veer 30 minuten vertraging, waardoor ook de Harvvichboot zooveel later vertrok. Een hom Maandagvoormiddag, toen tijdens de loting der aangegevenen voor de nat. militie uit Al- meioo een ioteling onder de maat stond, sprong het glas waarin de loten op dat oogenblik ge heel rustig bijeen lagen, met zulk een knal stuk, dat het scheen als had er een kleine ont ploffing in plaats. Toch heeft een nauwkeurig onderzoek niets aan het licht gebracht wat aan eenig springmiddel kan doen denken, en wordt de mogelijkheid verondersteld dat er iets tegen het glas geworpen is waardoor liet knapte. Het duurde niet lang of het gerucht liep dat er dynamiet in het lotingsglas was ont ploft, dat de militieraad bleek van schrik achteruit was gedeinsd, enz., enz. Solidariteit. De Haagsehe correspondent van Ons Vakbe lang, het orgaan van den Typografenbond, deelt het volgende geval mede, dat zich onlangs ter drukkerij van het Vaderland voordeed: Sedert eenige weken heeft bovengenoemd blad een nieuw model rotatiepers nit Engeland laten komen; het kenmerk dezer nieuwe pers is, dat de vormen niet behoeven gestereotypeerd te worden. En zooals het gewoonlijk met nieuwe persen het geval is, kwamen er verschillende gebreken voor. De lezers klaagden hun nood over de onleesbaarheid van liet blad. Twee mon teurs kwamen over om die gebreken te verhelpen. Maar juist toen zij bezig waren, kregen zij bericht van het bestuur hunner vakvereeniging dat op de fabriek, waar zij als'ronteurs werk- zaam waren, een werkstaking was uitgebroken, waarschijnlijk naar aanleiding van de bekende beweging der metaalbewerkers. Terstond legden zij het werk neer en maakten zich gereed naar Engeland terug te keeren zonder de rotatiepers in orde gemaakt te hebben. Directeur en tedac- tiepersoneel deden al liet mogelijke, om hen in Den Haag te doen blijven. Maar te vergeefs! Zij bleven solidair met hun makkers aan de overzijde der zee. Zij gingen heen en lieten de rotatiepers hulpeloos achter. Lang geduurd. In 1882 ging te Venloo failliet de kassiers- firma Woiters. Het deficit bedroeg ruim twee millioen gulden, meest gelden van handwerks lieden en kleine burgers. Thans hebben de schuldeischers, dus na 15 jaren, aanschrijving gekregen om 3i7/j5 ten honderd, als derde en laatste uitkeering hunner geveiificeerde vorde ringen, in ontvangst te nemen. In het geheel is 2317/ss uitgekeerd. Een Hink vrouwtje. Zekere Hoegen te Buchten, gemeente Born (L.) had ruzie met zijn buurman over het dichtmaken van een kuil, waarbij de vrouw van H. ook tegenwoordig was. Toen zij zag dat beide mannen tot daden overgingen, ging zij naar binnen een geweer halen en schoot den buurman in den schouder. Gelukkig is de wonde niet levensgevaarlijk. Het vergaan van de y> Triton". De Spaancche kustboot Triton die Zaterdag morgen aan de noordkust van de Cubaansche provincie Pinar del Rro is vergaan zie ons blad van Maandagavond was Vrijdagavond bij zwaap weder uit Havanna naar Bahia Honda vertrokken. Het schip had een tweehonderdtal passagiers aan boord met een bemanning van dertig koppen. Verder een groot aantal muil ezels en dertigduizend dollars voor de Spaansclra oorlogskas in Dinar del Rio. De Triton was zoo zwaar geladen dat het benedendek slechts een paar voet boven water was. Reeds bij het vertrek vreesde men zeer dat de reis niet goed zou afioopen, maar de kapitein was vol vertrouwen. Zaterdagmorgen werden tusschen Dominrco en Mariel door een onbekende oorzaak de machines onklaar, het schip was aan de woede der zee prijsgegeven en werd naar de kust gedreven. Het stootte op een rots en zonk vijftien minuten later in 120 vademen water. De booten werden uitgezet maar bewezen weinig dienst. De eerste sloeg onmiddellijk om en allen die er in zaten, verdronken. Ook de tweede boot sloeg om. Er waren 28 mensciren in, waarvan acht er in slaagden de boot om te keeren en zich te redden, de overigen kwamen in de golven om. Een kanonneerboot en een sleepboot die uit Havana waren afgezonden om te zien of er nog iets te redden viel, keerden terug met 44 geredden. Men vreest dat honderd vijftig opva renden van de Triton zijn omgekomen. Gauwdieverij. Te Berlijn zijn eenige juweliers het slacht offer geworden van gauwdieven die een bende schijnen te vormen. Zij laten zich een aantal ringen met diamanten voorleggen, passen die aan den vinger en gaan heen zonder iets ge kocht te hebben. Later blijkt dan, dat zij handig een of meer ringen hebben verruild tegen andere met valsche steeuen, met de etiquet er aan. Het geval kan tot waarschuwing dienen, als die heeren ook elders hun kunst trachten te vertoonen. Kort aangebonden. Te Montreal in Canada is een standbeeld onthuld op een wijze, die meer belangstelling verdient dan gewoonlijk zulke plechtigheden. De studenten der universiteit aldaar kwa men 's avonds na een voorstelling in deri schouwburg ten getale van ongeveer 500 bijeen en besloten, daar de plechtige onthulling van een standbeeld voor Koningin Victoria te lang op zich liet wachten, zelf tot de onthulling over te gaan. Zij trokken daartoe naar het plein, waar het beeld nog met een doek bedekt stond, vormden als echte turners op eikaars schouders een pyramide, zoodat de top dezer pyramide het doek kon wegnemen. Juist sloeg de klok twaalf, drie cheers ter eere der Koningin klonken door de nachtelijke stilte, gevolgd door het volkslied, en tevreden gingen de studenten huiswaarts. Herfstdraden. Men kent die draden, die, onzichtbaar bijna, liet ons op onze wandelingen in de mooiste herfstdagen zoo lastig maken. Uw gezicht, uwe handen, heel uw lichaam omwikkelen ze, en nauwelijks heeft men er zich van bevrijd, of opnieuw slingeren andere bundels zich weer om u heen. Glinsterend in de zon ziet men ze hoog in de lucht als een zilverstreep tegen het strakke blauw der Incht, en laag by den grond zells zwiepend in den wind, afhangen van boomen en struiken. Overal zjjn zij, vanwaar ze zijn ge komen schijnt ous een raadsel. Het behoeft ons niet te verwonderen, dat van de oudste tijden af tot heden toe het bij geloof er zich van heeft meester gemaakt en er de wonderlijkste beteekeuis aan heeft toe geschreven. Bracht meu ze vóór den Christelijken tjjd in verband met boschnymfen en elfen, toen het Christendom deze poëtische gestalteu terug drong uit de verbeelding van het volk, werden de namen van heiligen in de plaats gesteld van de heidensche wezens. Vooral aan de H. Maagd werden ze toege schreven; zoo in Fiankrijk, waar men ze noemde »fils de la Vierge" en in Engeland, waar men de gossameres beschouwde als de draden van Maria's kleed, hetwelk ze afwierp, toen zij in den hemel was opgenomen. De nuchtere onderzoeker trad ook hier in de plaats van de verbeelding en hij vond aan iederen zich vasthechtenden draad een kleine spin, die zich van haar eigen spinsel bediende tot het maken van reizen door de lucht. Men noemde het dier Thomisus viaticus, behoorende tot de familie der zwervende spinnen. Geelachtig bruin van kleur en op den rug gestteept, kan men het diertje gemakkelijk herkennen. In Juni legt het z'n eitjes op de bladeren van boomen en bewaakt die zorgvuldig. De jongen van dit kleine dier verbergen zich gemakkelijk voor hunne vele vijanden. Nadert de winter, rian voelen ze zich hier echter niet meer thuis, ze wenschen naar Zui delijke landen. Daartoe wachten ze een gunsti- gen wind uit het Noorden al"; niet zoodra is deze gekomen of ze posteeren zich op het uit einde van een blad, steken bet achterlijf in de hoogte en beginnen te spinnen. Het draadje wordt door den wind aangevat en omhoog getrokken en is lang genoeg, zoo dat het de spinster zelve kan dragen, dan klimt deze er tegen op, verbreekt de verbinding met met het blad. waarop ze had gezeten en voort gaat het de wijde, wijde wereid in. Al naar het den wind behaagt, gaat het hoog of laag, vlug of langzaam. Vaak gebeurt het, dat zich een hinderpaal voordoet op hun weg, dat het draadje blijft kleven aan uitste kende voorwerpen. Onze zwerfster laat zich echter niet ont moedigen. Kalm klimt ze omhoog, zoover mogelijk en op een uiterste punt spint ze een nieuwen draad, die haar wegvoert als dc vorige. Zoo legt ze groote afstanden af. Wil ze dalen, het middel is eenvoudig. Ze vermindert de draagkracht van haar voertuig, rolt met haar pootjes een deel van den draad in elkaar en omlaag gaat het. Men bespiede bat diertje en bevvondere, als van zoovele anderen, ook haar slimheid en overleg. (23e Veldpost.) Atjeli. Aan het verslag omtrent de voornaamsle ge beurtenissen in hot gouvernement Atjeh en onder- hoorigheden, Ioopende van 28 Augustus tot en met 10 September, wordt door de Java Ct. het volgende ontleend Groot-Atjeh. In de IV, VI en do IX Moe- kims weid de rust niet verstoord. In Lepong ontving het bestuur van velschillende zijden de raededeeling, dat T. Oetnar de boven streken van Kloewar.g had verlaten en zifh naar Lhong had begeven met het doel een inval in het dal van Lam Tih te doen. Den 7en Sept. bleken deze mededeelingen juist te zijn, en kwam eene patrouille van Lepong in hevig gevecht met den vijand, die de omringende heuvels van het dal van Lam Tih had bezet. Na het terugtrekken der pa trouille tot de Iiroeng Lam Tih deed de vijand tot drie malen toe op den troep een aanval, welke telkens werd afgeslagen. Intussehen was de bivak-commandant gewaar schuwd, die onmiddellijk de noodige troepen ter ondersteuning zond, waarna de patrouille des na middags ten 4 ure in het bivak terugkeerde. Aan onze zijde overleed aan bekomen wonden de 1e- luitenant der infanterie A. A. van Mourik, sneuvelden zes militairen, en werden tien gewondvolgens ingekomen berichten had de vijand tien dooden en vijftien gewonden. Des nachts werden eenige hinderlagen gesteld het bivak werd niet verontrust. In de sagi der XXVI Moekitns kwam in den poiitieken toestand geene veranderingook in de omstreken van Kroeng Raja bleef het rustig. Omtrent den in een vorig verslag vermelden tocht naar Lam Teba valt het volgende te ver melden Den 25sten Augustus werd het bivak bij de warme bronnen aan de Kroeng R.ija betrokken, hetwelk dos nachts op grooten afstand licht werci beschoten. Aangezien de weg van daar naar Lam Teba volgens ingewonnen berichten hoogst be zwarend is, besloot de colonne commandant via kampong Kroeng Raja naar Lam Teba op te rok ken, en betrok den 2Gn Augustus het bivak te Aioer Djaloh, van waar den volgenden dag de hoogvlakte van Lam Teba werd bereikt, nadat de voorhoede even na het verlaten van het bivak eene vijandige bende had verdreven, waarbij de eersle-luitenant der infanterie II. A. Gusdorp en een Amboineesclr fuselier licht werden verwond. Korten tijd na aankomst op de hoogvlakte bereikte ook eene van Tjot Mantjang uitgezonden colonne, die te Mon Asé had overnacht en slechts onbe- teekend was beschoten, Lam Teba. De Imam en mindere hoofden maakten hunne opwachting bij de civiel-gezaghebbers, die de beide colonnes vergezelden, en betoonden een zeer vrede lievende gezindheid. De geheele hoogvlakte maakt den indruk van vruchtbaarheid en welvaart, groote uitgestrekt heden sawahs worden bebouwd, en vele groote buizen treft men er aan. De 28e en 29e Augustus werden besteed tot het doen van verkenningen en opnamen, en den 30sten Augustus keerde de colonne van Tjot Mantjang naar haar kampement terug, terwijl de andere colonne zich in de richting van Selimoen in be weging stelde. Des avonds werd te Kepaja Doewa het bivak betrokkenden volgenden morgen bij het afdalen naar Selimoen beschoten eenige vijanden op grooten afstand de colonne, waardoor een Amboineesch fuselier werd gewond. Te Lepong Bajoe vereenigde zij zich met eene troepenmacht van Gleiéng en keerde gezamenlijk met deze over Selimoen naar Gleiéng terug. Hierbij werd af en toe nog eenige overlast van don vijand ondervonden, waardoor een Amboineesch fuselier werd gewond. Den 2en September was de colonne weder te Kotaradja terug. Tot dekking van den opnemer en van de koelies, die met het verharden van den weg van Gleiéng naar Selimoon bezig zijn, werd af en toe door enkele vijanden van den linkeroever der Atjeh- rivier beschoten. Den 29en Augustus werd daarbij een Amboineesch fuselier gewond evenals op den 5en September. In hun bijeenkomst van Maandag 1.1. hebben de Turksche en Grieksche bevolmaclrtigden zich alleen met formeele quaesties bezig ge houden. Besloten werd drie keer per week te verga deren, en wel 's Maandags, Donderdags en Za terdags. Tot tweede bevolmachtigde is doordePoite

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 3