Melasse-Spiritus. 51"'" jaargang. Vrijdag 22 October 1897. N°. 9455. Eersle Blad. FEUILLETON". RAMUNTCHO. *3 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen. UITGEVER: H. J. C. ROELANTS. BUITENLAND. - Abonnewkntspbus voor Schiedam, per kwartaal f 0.90 n omliggende plaatsen, p. kwart. - 1.05 franco per post, p. kwartaal. 1.30 Afzonderlijke nommers- 0 02 BUREAUBOTERSTRAAT SO, Telephoon No. 123. Advertbktieprijs: van 1—5 gewone regels met inbe grip van eene Courantf 0.58 Iedere gewone regel meer- 0.10 Bij abonnement wordt korting verleend. Men herinnert zich wellicht, dat wij in den laatsten tijd verschillende malen gesproken hebben over der. onrechtmatigen druk, die er op onze Schiedamsche hoofdindustrie wordt uitgeoefend door de concurrentie van den melasse-spiritus. In het Handelsblad van gisterenavond schrijft onze stadgenoot de heer A. B. een ingezonden stuk, waarin hij deze aangelegenheid nog eens nader bespreekt en opkomt tegen de beschou wing, die het Hdbl. aan de bekende adressen van de Kamer van Koophandel wijdde. Onder ons Persoverzicht vindt men dit ingezonden stuk. Reeds voor eenige weken hebben wij diezelfde beschouwing, waarbij de K. v. K. van ultra- protecliezucht werd beschuldigd, weerlegd en het Hdbl. verzocht op zijn oordeel terug te komen. Het resultaat is geweest, dat het Hdbl. in zijn Persoverzicht ons artikel vrij slapjes resu meerde, en dat nog wel alleen in hare z.g. posteditie, dat zijn de bladen die naar de »pro- vincie" gaan in hare stadseditie, voor Amster dam bestemd, gooide zij dit Persoverzicht weer uit haar blad, waarschijnlijk wegens plaats gebrek. Wij durven ons dan ook nauwelijks vleien, dat het Hdbl. alsnog zal bekennen in deze te hebben misgetast. Toch is het goed, dat ook de heer A. B. opnieuw tegen het standpunt van het Handels blad opkomt, opdat niet de meening veld winne, dat de gansche contra-melasse-spiritusbeweging van de K. v. K. een doodgeboren kind is. Weldra hopen wij trouwens te kunnen mede- deelen, dat de Minister er niet aldus over denkt. Algemeen overzicht. Schiedam, 21 October '97. Czaar Nicolaas en groothertog Ludwig van Hessen zijn gistermiddag te half een van Darm stadt te Wiesbaden aangekomen om een bezoek te brengen aan keizer Wilhelm. Deze wachtte zijn hooge bezoekers af in gezelschap van prins Adolf van Sehaumburg- Lippe en het keizerlijk gevolg. Roman door Pierre Loti, lid der ïAcadémie Frao?aise", 21) Het hoofd opheffende naar do hooge toppen, onderscheiden zij heei ver in de hoogte boeren, die langs onzichtbare paden zich voortbewegen, voor Kch uitdrijvende ezels, met smokkelwaren beiadenklein, op dezen afstand insecten ge lijkend, gaan zij stil voorbijBaskiërs uit over oude tijden, bijna samengegroeid met deze piek gronds, waai op zij geboren zijn, en tot welke zij zuilen teVugkeeren ais hunne voorvaderen, zonder iets te vermoeden van wat er in deze tijden om gaat. Arrochkoa en Ramuntcho nemen hunne baret ten af om zich het voorhoofd af te wisschen het is hier gloeiend heet, en reeds hebben zij een lang eind achter den rug. Zij zouden nu graag bij de beide blonde meisjes wilien zijn, die hen wachten. Kaar aan wie hier den weg te vragener is niemand le zien. Ave Maria, roept vlak bij hen, in het dichte kreupelhout, een heesche stem. En deze woorden worden herhaald in een snel decrescendo, vlugger en vlugger; een oud Baskisch gebed, krachtig begonnen en als wegstervend. Een oud bedelaar is bezig hout te sprokkelen, en komt voor den dag, gebogen als een boschmensch. Ia» zegt Arrochkoa, de hand in zijn zak stekend. De Keizer, in Russische ad in iraal su n i for m begroette den Czaar, die de generaalsuniform der flessisehe dragonders droeg, en den groot hertog allerhartelijkst en omarmde hen. In open rijtuigen reden daarop de vorsten naar het paleis, levendig toegejuicht door de menigte. t Garnizoen en de onderofficierssehool van Biebrich stonden en haic langs den weg ge schaard, Op het paleis vond een dejeuner plaats, en om half drie keerden Czaar Nicolaas en groot hertog Ludwig naar Darmstadt terug. Wat er door de twee keizers gesproken is, weet men niet, noch ook of er politieke be- teekenis aan dit bezoek moet worden gehecht. Alleen blijkt thans achteraf, dat Prins Hein- rich van Pruisen te Darmstadt dit bezoek van den Czaar heeft in orde gemaakt. In Frankrijk heeft n~.cn geen keizer, die zoo nu en dan de dagbladschrijvers werk verschaft en aanleiding geeft tot beiiiscussieering door het krantenlezend publiek, door op diners, bij standbeeldonthullingen enz. het woord te voeren. Gelukkig, dat Frankrijk althans een tiental ministers bezit, die, gewoonlijk nog al goed van den tongriem gesneden, hun landgenooteu af en toe eens een en ander vertellen wat dezen reeds lang wisten. Loopt het zoo tegen de algemeene verkie zingen, dan krijgen dc ministerieele speechen nog zekere sterke tendenz tot zelfverheerlijking. Zoo sprak gisteren de minister van handel Boucher op een banket te Nancy. De minister toonde aan, dat het kabinet volkomen eensgezind is en vervolgde toen Liet kabinet blijft zijn geheele program getrouw. Wij strijden op het terrein der repu- biikeinsche unie, d. w. z. van de Fransche eenheid, 't Is een vast terrein, want wij ver tegenwoordigen het nationaal gevoel." Na deze en dergelijke tiraden kwam de minister meer op eigen gebied en verklaarde steeds getracht te hebben naar uitbreiding der betrekkingen van Frankrijk met andere landen door verlaging van invoerrechten. Toen de minister aan het bewind kwam, waren de betrekkingen met Zuid-Amerika zeer gespannen. Thans zijn er elf handels- en politieke ver dragen gesloten. »Wat Italië betreft'", vervolgde de minister, smoel ik tot mijn spijt constaleeren, dat die mogendheid zich noch om het verleden, noch om het heden nocli om de toekomst schijnt te bekommeren." Vervolgens kwam de heer Boucher op tegen het verwijt dat de regeering haar heil zoekt in protectie. Dat was zoo niet. Voor alles is zij een regeering van commer cieel evenwicht, die aan Frankrijk een oeco- nomisch régime tracht te geven, dat beant- Muar je moet ons naar het huis van Olhagariay brengen, dan krijg je een aalmoes. Het huis van Olhagarry, antwoordt de grijsaard. Daar kom ik juist, vandaan, en je bent er vlak bij. Inderdaad, hoe was het mogelijk, dat zij het niet gezien hadden, onder oude kastanjeboom en stond het daar. Bij de sluis, waaruit het water wegschuimt, staat het daar, deftig en groot. Rondom is de roode grond kaal en uitgehold door hat van de bergen afstroomende water; groote bochtige boomwoi tels krommen zicli hier als reusachtige grijze slangen; het geheele oord, bedrongen door de zware berg massa, is ruw en droefgeestig. Maar daar zitten twee jonge meisjes onder het loover; zij hebben blond haar en dragen kleine rose corsageskleine feeen, bewonderenswaard nieuwerwetsch te midden van de oude, grijze natuur. Zij staan op, vreugde kreten uitend, en loopen d« bezoekers te getnnet. Het zou stellig beter geweest zijn eerst het huis te zijn binnengegaan om de ouders te begroeten; maar zij mei ken elkaar op, dat men hen onge twijfeld niet heeft zien aankomen, en zij geven er de voorkeur aan ieder naast zijn geliefde plaats te neinen, aan den oever van de beek, op de reus achtige boomstronken. En als bij toeval gaan de beide paartjes zoo zitten, dat zij elkaar niet hinderen, verscholen als zij ieder zitten achter rotsen en takken. En dan beginnen zij een druk gesprek, Arrochkoa met Panchita en Ramuntcho met Gracieuse. Wat zouden zij elkaar wel te zeggen hebben, nu zij zoo snel en zoo veel afpraten? Al heeft hun accent ook niet het zangerige van dat van da bergen, waaiover zij gisteren veibaasd stonden, het heeft toch iets rhytmisch en afgemetens, als het ware een zachte muziek, waarbij de stem- woordt aan den toestand van zijn handel in Europa en daar buiten." En verder: »Wij zijn aanhangers van stabiliteit der invoerrechten, en wij zullen geen gelegenheid zoeken om ze te verzwaren." Aldus de heer Boucher. Een zijner collega's, de minister van koloniën Lebon, beeft ook dezer dagen aangezeten op een banket, en wol te St. Louis aan den Senegal. De minister is daar na een voorspoedige reis aangekomen en heeft er geconfereerd met den gouverneur-generaal, den gouverneur van Guinea en van de Ivoorkust en den vertegenwoordiger van den gouverneur van Dahomey. Maandagavond nam de minister deel aan een feestmaal-, waarbij 200 personen aanzaten. De minister Lebon kan van zijn reis meteen profiteeren om de gemoederen der Fransch en Afiika's Westkust wat zachter te stemmen jegens Engeland, in afwachting van den uitslag der onderhandelingen, waartoe gisteren de Fran sche en Engelsche gedelegeerden te Parijs zijn bijeengekomen, 't Betreft de door Frankrijk bezette streken aan den Niger, die door Engeland een Britsche bezitting worden geheeten. In een onzer laatste nummers maakten wij van dit geschil melding. Engeland n-i grondt zijn rechten op zeer betwistbare verdragen met inlandsche hoofden, Frankrijk op feitelijke inbezitneming. Wie gelijk, wie ongelijk heeft, is niet gemak kelijk uit te maken, en te hopen is het daarom, dat de Engelsche gedelegeerden niet een toon aanslaan ais de Times. Dit blad roemt de toegevendheid van Engeland en wraakt de aanmatiging van Frankrijk, dat Dsystematisch alle door het internationaal recht erkende beginselen heeft geschonden." Gelukkig behoeft die taal niet te zijn die van liet gouvernement en zijn vertegenwoor digers. Daarom mag men hopen dat de Fransche regeering het tot een minnelijke overeenkomst met Engeland zal kunnen brengen, evenals met Duitscbland over het achterland van Togo. Op die laatste overeenkomst beroept zich de Daily Graphic, door te zeggen dat ook Duitsch- iand zich met succes heeft verzet tegen de op feitelijke inbezitneming gegronde eischen van Frankrijk. Het blad vertrouwt, dat Frankrijk zich nu óok verstandig zal gedragen, zoodat men tot oiereenstemming kan komen (natuurlijk ten gunste van de Britsche rechten 1). De Daily Mail en de Morning Post gaan nog verder, en betoogen dat de Britsche rechten op Nikki juist door het Fransch-Duitsche ver drag zijn vastgesteld. Aldus enkele invloedrijke Engelsche bladen, men der jonge mannen gelijken op kinderstemmen. Wat zij al praten, daar aati den kant van den bergstroom, onder de heete middagzon. Het heeft weinig zin, het is het eigenaardige gekeuvel van verliefden, zooais de zwaluwen doen in den tijd, dat zij de nesten bouwen. Het is kinderlijk onsamen hangend en treedt telkens in herhalingen. Neen, liet heeft weinig beteekenis indien het ten aunste niet is hot verhevenste, het diepste, wat men met menscheiijke woorden kan uitdiukken, als het niet is de eeuwige hymne, waarvoor alleen het menschelijk en dierlijk geluid geschapen is, en waarnaast a! het'andere is ledig, onbeteekend en ijdel. Er heerscht een drukkende warmte in deze zoo ingesloten bergkloof, ondanks de schaduw van do kastanjeboomende naakte aarde, bloadkleurig, de buitengewone ouderdom van dit huis in de nabij heid, de oudheid der boomen geven aan het geheel iets vijandigs en stugs, terwijl daar de vei loofden zitten te niinnekoozen. Nimmer had Ramuntcho zijn vriendinnetje zoo verbrand gezien door de zon: hare wangen zijn warm gekleurd en zij is donker ais de bloemen van het vingerkruid. Vliegen en muggen gonzon om hunne ooren. Daar steken zij Gracieuse, boven aan hare kin, vlak bij den mond, en met haar tong strijks zij langs de gewonde plek en drukt er ven boven hare tanden in. En Ramuntcho, die dit alles van dichtbij ziet, springt uit zijn droom ontwakond op en bij rekt zich uit, de armen hoog uitstrekkend. Dan kussen zij de pijn weg. Hoofdstuk XVII. Den volgenden dag, een Zondag, gaan zij eerst allen gezamenlijk naar de mis, om nog denzclfden die pogen vooruit te loopen op de beslissing der wederzijdsche gedelegeerden. Vermeld dient nog le worden een tweede artikel in de Times, waarin wordt aangedron gen op samengaan van Frankrijk en Engeland in West-Afrika tegenover Duitscbland. Zulk een gemeenschappelijke actie is noodig, indien Franschen en Engelschen niet gevaar willen loopen voor Duitscbland het werk te doen. De geruchten van Badeni's ontslag zijn niet bevestigd. Toch schijta het, dat de minister president wel zijn ontslag heeft gevraagd, maar dat keizer Frans Jozef het heeft geweigerd. De minister heeft gisteren intusschen een overwinning behaald in de Kamer. Na een stormachtige avond- en nachtzitting op Dinsdagavond heeft de Kamer gisteren van 11 uur 's morgens af vergaderd tot 9 uur 's avonds. Toen is eindelijk bij naamafroeping met 1G1 tegen lil stemmen het voorstcl-Herold aan genomen, waarbij de Kamer wordt verzocht, over te gaan tot dc eenvoudige orde van den dag wat betreft de aanvrage om den minister president in staat van beschuldiging te stellen wegens het uitvaardigen van het regeerings- besiuit van 2 Juni. Een overwinning, maar welk eeneSlechts een meerderheid van 20 stemmen bewaarde den minister voor de aanklacht. 't Is dan ook twijfelachtig of zelfs 's Keizers steun den rPoo!" wel op den duur in het be wind zal kunnen handhaven. In het Fremdcnblatt wordt nog eens in een van hoogeihand geïnspireerd artikel een beroep gedaan op de verschillende groepen der meerder heid in den RijksraadPolen, Jong-Tsechen, feodale Duitsehers, kortom op allen, die de obstructie der Duitsche liberalen, der Duitsche volkspartij eu der Duitsche-nationalen afkeureu. Nogmaals worden zij bezworen hun onder linge geschillen te eindigen met het oog op de noodzakelijkheid van het tot stand komen van het vergelijk tusschen Hongarije en Oostenrijk in constitutioneelen en parlementairen vorm. Daarbij gaat dan een zijdelingsche bedrei ging met art. 14 der grondwet, dat hel recht geeft tot schorsing van het Parlement en het voeren -van de regeering door ministerieele besluiten. De vraag is evenwel, of de regeering wel ooit tot dit uiterste zal durven gaan. Intusschen zetten de Duitschei s alles op haren en snaren en zetten rustig, of liever onrustig, hun obstructionisme d outrance voort. De ministerieele crisis, die in Servië is uit gebroken, komt niet onverwacht. Over de aanleiding is men het lang niet eens, maar zeer waarschijnlijk is het, dat de dag in Etchézar terug te kunnen zijn, na de groote kaatspartij, Misschien was het wel deze terug tocht, die, meer nog dan het spel zelf, Gracieuse en Ramuntcho toelachte, want, naar zij al ge hoopt ha iden, zouden Pantchila en hare moeder te Erribiague blijven, en zouden zij samen terug- Ueeren met het rijtuigje van de Detcharry's, onder het welwillende geleide van *Arrocbkoa vijf of zes uren reis, langs de lentewegen, onder het jonge loover, met een gezellig oponthoud in de vreemde dorpen. Van elf uur in den ochtend af, op dien schoenen Zondag, wordt het langzamerhand vol van de bergbewoners, die van alle kanten aankomen. Het zou eene internationale partij zijndrie speleis uit Frankrijk tegen drie uit Spanjeonder de bezoekers waren de Baskische Spanjaarden in de meerderheid men zag er zelfs enkele breedge rande sombiero's en jassen en slobkousen uit ouder tijd. Volgens oude gewoonte begroetten elkaar de kampiechters der beide natiën op plechtige wijze, en hpt spel neemt een aanvang, onder groote stilte van de in spanning wachtenden, onder de ver zengende zonnehitte, die de spelers hindert ook al hebben zij hunne barreiton diep in da oogen gedrukt. Eerst wordt Ramuntcho, daarna Arrochkoa door de omstanders toegejuicht. En op den eersten rang ziet men twee vreemde meisjes met oplettendheid toekijken, en men kon wel g'ssen, dat zij hun hoop op de beide spelers gevestigd hadden. Trotsch kijkt Gracieuse rond, blijde met het succes vun haren verloofde. {Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 1