s 7 STADSNIEUWS, -,fda ■f Al TL A ARDINGEN. Gemeenteraad. Kunst en Wetenschap. Rechtzaken. Landbouw en Teeteelt. terugkeer van ex-koning Milan naar Belgrado er niets vreemd aan is. De demissionnaire minister-president Sirnitch bood nog tijdens het verblijf van koning Alexander te Weenen het ontslag van het ka binet aan op grond dat hij noch zijn collega's de terugkomst van Milan konden goedkeuren. De Neuc Freie Prcsse verneemt uit Belgrado, dat Sirnitch die zelfde reden ook in een parti culier gesprek heeft opgegeven; maar verder zegt het blad, dat er toch ook aanleiding is om een andere reden te vermoeden. Er is nl. een opzienbarend moord- en roof- proces gevoerd tegen den sheiduk" Brkitsch, en in dat proces werd de radicale boerenleider Ranko Tajütsch beschuldigd, dat hij den hei- duk had willen verleiden tot een moordaanslag op koning Alexander. Ofschoon nu Brkitsch dit zelf ontkende, is toch het vertrouwen in het radicale kabinet geducht geschokt. Eindelijk is er een derde lezing, die blijk baar van officieels zijde geïnfluenceerd is. In het onderhoud dat de Koning na zijn terugkeer met Sirnitch had, zou gebleken zijn, dat de Koning en zijn raadsman het zeer oneens waren over verschillende financieele, militaire en politieke quaestiesvoornamelijk kwam dit uit in den wensch van het ministerie om tot grondwetsherziening over te gaan, terwijl de Koning liever de tegenwoordige rust en de vermoedelijk langdurige periode van vrede wenschte te gebruiken tot oeconomisehe en financieele opheffing van het land. Hoe dit ook zijn moge, zeker is het, dat koning Alexander weer sterk onder den invloed van zijn vader staat, die op zijn beurt wel weer eens »afgekocht" zal willen worden. Voorloopig is het demissionnaire kabinet met de loopende zaken belast, in afwachting van de vorming van een nieuw ministerie. Gemakkelijk zal dit niet gevonden worden. Koning Alexander heeft zich gewend tot den vroegeren liberalen minister Ribaraz, die wel zal weigeren. Dan zou de formatie van een kabinet waarschijnlijk worden opgedragen aan Wladan Georgewitch, thans gezant te Kon- stantinopei. Men heeft dan een ministerie te wachten van louter aanhangers van Milan. Het rapport der commissie uit de regeering en den Volksraad der Zuid-Afrikaansche Repu bliek op de voorstellen der industrieele com missie stelt de belanghebbenden bij de mijn industrie niet tevreden. Te Johannesburg heeft het rapport groote teleurstelling teweeggebracht. Naar aan de Daily Telegraph werd bericht, is het oordeel van deskundigen, dat de door de commissie aanbevolen concessies er niet toe zullen leiden, dat ook maar één mijn weer geopend wordt. Men berekent de uitwerking dier concessies op 48 pence per ton erts. Bijna alle bladen zoo wordt uit Kaap stad bericht veroordeelen het rapport van de commissie. Het rapport wordt geacht ongunstig voor de nijverheid te zijn en de concessies die ge daan worden, beschouwt men als zeer onbe duidend. Met de reductie van de dynamiet- prijzen wordt gespot. Men hoopt evenwel, dat de Volksraad edelmoediger zal zijn ten opzichte van de belangen der mijnindustrie. Gemengde Mcdcdeellngen. Gisteren zijn te Brussel in tegenwoordigheid van den Koning, prinses Clementine, de graaf vnn Vlaanderen en prins Albert de bekroningen ter zake van de gehouden internationale ten toonstelling bekend gemaakt. De Koning wenschte de commissarissen-ge neraal (voor Nederland mr. C J. den Tex), die voorbij hem defileerden, persoonlijk geluk. Nederland is bekroond met 44 eereprgzen, 46 eerediploma's, 28 gouden, 35 zilveren, 46 bronzen medailles en 8 eervolle vermeldingen, te zamen 417 onderscheidingen. Het aantal deelnemers uit Nederland be droeg 146. Keizerin Frederik is door keizer Wilhem be noemd tot eere-chef van een fuselier-regiment. Het heet, dat dezen winter een deel mémoires van den ex-premier van Italië Crispi zal ver schijnen onder den titel SettanT anni di vita Italiana. Een eigenaardig proces is in Italië gevoerd. Een priester was door een breve van den Paus uit zijn ambt als pastoor der St. Joachiins- kerk te Rome ontzet wegens slecht beheer, en eischte nu van de rechtbank herstel. Men dacht dat de rechter zich incompetent zou verklarenmaar de priester werd in het gelijk gesteld en gemachtigd zich binnen 44 dagen door den sterken arm toegang te ver schaffen tot de kerk, die de Paus hem ont nomen heeft. Men zegt dat de advocaat van het Vaticaan in hooger beroep zal gaan. De Russische minister van financiën heeft een besluit uitgevaardigd over den duur en de verdeeling van den arbeidstijd in fabrieken en andereindustrieeleinrichtingen en defabrieks- inspecteurs daarop betrekking hebbende, instruc ties gegeven. In bevoegde kringen worden de geiuchten van een Turksch-Bulgaarsch verbond ten eenen- male ongegrond genoemd. De commissie voor de vaststelling der nieuwe Griekscb-Turksche grens is naar Volo ver trokken. De commissie voor den terugkeer der Thes- sali-che vluchtelingen naar hun land had reeds Dinsdag te Domokos een onderhoud met Edhem- pacha. De gezanten hebben door hun drogmans bij Tewfik-pacha klachten laten indienen over onregelmatige verlichting der vuurtorens in de Dardanellen, de heffing van belastingen in Thessalië ten bate van Turkije en de vernie tiging van kudden in dezelfde provincie. Het bericht van de ongehinderde uitzeiliog van vrijbuitersexpedities van uit New-York naar Cuba wordt in een telegram aan de Heraldo bevestigd. Hetzelfde telegram zegt, dat er nieuwe expe dities worden uitgerust. Van de Afghaansche grens wordt onder dag- teekening van gisteren uit fort Lockhart ge meld, dat de divisie van generaal Biggs lieden den bergketen van Dargai veroverde, welke door duizenden Orakzaï's en Afridi's was bezet. Deze positie was reusachtig sterk, daar de bergrug door zeer gevaarlijke rotsen wordt gevormd. Na een langdurig bombardement namen de Gurkha's en de Highlanders de posities stor menderhand in. Onder een moorddadig vuur van den vijand werd over het open terrein getrokken. Men vreest dat de Engelschen zware verliezen hebben geleden. Tot nog toe hebben zich te Nevv-Orleans 951 gevallen van gele koorts voorgedaan, waar van 110 met doodelijken afloop. Te Mobile zijn 23 personen aan deze ziekte overleden. Het gezantschap van Guatemala te Washing ton ontving bericht, dat de opstand in Guatemala bedwongen en de orde in het geheele land hersteld is. Erg geloofwaardig lijkt het bericht niet. Gisterenavond hield het departement Schie dam van de Maatschappij tot Nut van liet Algemeen hare eerste leesvergadering in dit genootschapsjaar. De voorzitter, de heer A. A. Beekman, riep de nog al talrijk opgekomenen een woord van welkom toe, en deelde mede, welke sprekers in de volgende maanden zullen optreden. Het zijn dr. L. Bleekrode te 's Gravenhage. die in de maand November eene populaire voordracht zal houden over de Luchtscheepvaart, en mevr. Corlebeke uit Brussel, die in December over de Vlaamsche beweging zal spreken. Daaina kwam net woord aan den heer P. H, Lamberts Jr. uit Amsterdam, den bekenden voordrager, vooral van novellen in dialect ge schreven. Spr. was ditmaal te gast gegaan, bij mr. Lambeits Hurrelbrinck, ds. D. Maaldrink eu Justus van Maurik, van wier hand hij een paar novellen voordroeg, blijkbaar tot genoegen van de aanwezigen, die het niet aan applaus lieten ontbreken. De Hoy al lland-Bell Bingers (klokkenspe lers), die ook voor eenige jaren onze stad bezochten, geven hedenavond een concert in het Vereenigingslokaal aan de Broersvest. Voor de vele vrienden, die de klokkenspelers zich bij hun vorig bezoek ook hier ter stede verwierven, zal het oveibodig zijn te wijzen op het verrassende effect, dat de kleine schare onder directie van Lfucan S. Miller met haar melodieuse klokken weet te weeg te brengen. Zij, die nog geen kennis hebben gemaakt met deze klokkenspelers, verzuimen toch niet hedenavond eens te gaan luisteren. Zij zullen niet teleurgesteld huiswaarts keeren. Zeer zeker hebben de kinderen, voor wie hedenmiddag een concert werd gegeven, har telijk genoten. De zaal was vr(j goed gevuld. O. a. waren er de kinderen der 3e Kostelooze School (hoofd de heer Brouwer) en der Christelijke School (hoofd de heer A. J. Dekker). De verschillende nummers, zoowel die met de handbellen als die door den directeur op het Dulciphonium en op de Canadeesche Slede- bellen, werden alle keurig uitgevoerd en oogstten luiden bijval. Op verzoek der klokkenspelers zongen de kinderen het Wilhelmus", oude toonzetting, door den directeur begeleid op de Canadeesche Sledebellen. De heer Voorham, uit 's Gravenhage, leidde de spelers in en kondigde telkens aan, welk stuk ten gehoore zou worden gebracht. De heer M. van der Vlies alhier is benoemd tot lid der commissie, bel hst met het afnemen van het examen in het boekhouden vanwege de Vereeniging van Leeraren te Amsterdam op 9, 40 en 44 November a.s. te houden. De bewoners van de Westfrankenlanscho laan, Mariastraat en daarop uitloopende buurten zijn opgeroepen tot bijwoning eener vergade- ling op Maandagavond 8K uur ter bespreking van het voornemen tot versiering dier stiaten. cieele lijst der bekroningen van de tentoon stelling te Brussel. Daaruit zien wij, dat een eere-diploma o. a. is toegekend aan de firma Daniël Visser Zoon, alhier. Hedenmiddag te balfvier uur ontstond brand in de bovenwoning aan de Hoogstraat, bewoond door den heer Chr. Krijger, waarschijnlijk ten gevolge van het omvallen van een petroleum toestel. De vlammen deelden zich onmiddellijk mede aan de tafel, het behang, de raamkozijnen en de gordijnen. Gelukkig werd de brand spoedig buiten opge merkt, zoodat een paar personen onmiddellijk ter hulp snelden en de bewoonster, die reeds met dekens het vuur trachtte te dooven, in haar biusschingswerk ter zijde stonden. Assurantie dekt de schade. Aan de stedelijke Gasfabriek worden ge vraagd 2 hulpstokers om dienst te doen bij ziekte van het stokerspersoneel, tegen een loon van f 10. Belanghebbenden die den leeftijd van min stens 30 jaar moeten bereikt hebben, kunnen zicli aanmelden vóór of op 4 November bij den directeur van genoemde fabriek. Gisterenmiddag ruim 5 uur viel de timmer man H. Leemans van een bint in de flesschen- loods, terwijl hij bezig was met het aanbrengen van windschoren in de kap. Erg pijnlijk doch zonder ernstige kwetsuren werd bij per vigelant naar zijn woning gebracht. Geneeskundige hulp werd verleend door dr. Endtz. Gisterenavond was aan de vischmarkt aan gevoerd een partij schol en voorn; de prijzen waren voor schol van f0.30 tot f0.50, voorn van f0.15 tot f0 50, alles per koop. Hedenmorgen was aangevoerd een partij voorn en een partij schol en tarbotde prijzen waren voor kleine tarbot f 1.75, schol van f0.50 tot ft.50, voorn van f0.45 tot f037K alles per koop. BURGERLIJKESTAND. Cehuwd 21 October. C. W. M. Molenkamp, 30 jaar, en J. C. Melchers, 32 jaar. Geboren 19 October. Johanna Clasina, dochter van L. Vredebregt en J. M. Gouka, Tuinstraat. Plonia, dochter van J. Tanis en P. de Vos, Kethelstraat. Overleden 20 October. Levenlooze dochter van G. Baas en A. Rijnders, Hoofdstraat. Op de audiëntie, gisteren door den Commis saris der Koningin alhier gehouden, verschenen o. a. de te Vlaardingen wonende leden van de Provinciale Staten, enkele raadsleden, de Com missaris van politie en een enkele ingezetene. Aan het bureau van politie alhier is als gevonden gedeponeerd een portemonnaie. De rechthebbende kan zich ter terugbeko- ming vervoegen aan gemeld politie-bureau. De Belgische bladen bevatten thans de offi- BURGERLIJKE STAND. Gehuwd Klaas Borsboom en Jannetje Klok. Hen drik Arnoldus van Bottenburg en Sifra Hugo- rina van der Ylis. Overleden 20 Oct. Dieuwertje Fasol, oud 54 jaren, echtg. van C. Blom, Bovendaijer. 21 Oct. Sijtje Oostvoren, oud 80 jaren, Qed- Biersloot. Zitting van Woensdag 20 October 1897snam te 4 unr. Tegenwoordig zijn 13 leden. Afwezig de hceren Van Linden van der Heuvel eu Hummclinck. De notulen worden ongewijzigd vastgesteld. Ingekomen zijn Van Jac. Dessens dankbetuiging voor het hem toegekende pensioen; van L. van Aidenne mede- deeling. dat hij zich bij adres gewend heeft tot H. M. de Koningin om verhooging zijner jaarwedde. Beiden worden aangenomen voor kennisgeving. Van K. A. Vorbergen verzoek om hem tijdens de verbouwing zijner woning een ander woonhuis aan te wijzen of hem voor het gemis van vrije woning vergoeding toe te kennen. Wordt gesteld in handen van B. en W. om advies. Van het bestuur der teekcnsehool van de afd. Vlaardingen der M. t. N. v. 't A. om verhooging van gemeentelijke subsidie d&ar door de uitbreiding van het aantal leerlingen door verschillende oorzaken de kosten belangrijk zijn gestegen. Wordt gesteld in handen van B. en W. om advies. Hierna wordt overgegaan tot benoeming van 7 leden der schoolcommissie, waarvan de uitslag reeds in ons vorig nummer is medegedeeld. Ten slotte deelde de voorzitter mede dat bericht was ingekomen van de heeren A. Visser cn M, v. d. Sluis dat zij de benoeming tot onderwijzer alhier aannemen. Niets meer aan de orde zijnde en niemand het woord verlangende, wordt de vergadering gesloten. Aan het „Liederboek van Groot Nederland", ver zameld door F. R. Coors Fr.zn., waarvan het „Eerste Boek", Studenten-Liederen bevattende, spoedig een geheel nieuw bewerkten 2en druk zal beleven bjj de uitgevers Nijgh Van Ditwar te Botterdam, wordt met kracht doorgewerkt. Het „Tweede Boek" ligt ter perse om binnenkort te verschijnen. Het zal geheel gewijd zijn aan: Geschiedzanmm en Vaderlandsche Liederen, Minneliederen, Drink liederen, Verhalende Liederen, waaronder geestige, sehalksche liederen enz. *i'v' Meineed. Voor de Rotterdamsche rechtbank stond heden terecht J. F., 40 jaar, timmerman en bouwondernemer te Rotterdam. Hem werd ten laste gelegd, als zoude hij op den 21 December 1896 voor bet kantongerecht aldaar, ten beëindiging van eene voor dat kanton gerecht tnsschen G. Verstegen als eischer, en hem beklaagde, als gedaagde, hangende civiele procedure mondeling eene valsche verklaring te hebben afrcle<ui onder cede, t. w. Ik zweer, dat het niet waar is, dat de eischer zijne zuster Mevrouw Verstegen aan mij heeft voor gesteld als toekomstige koopster van mijne bij dag vaarding genoemde panden en dat ik niet wee°t dat eischer bemoeiingen heeft gehad of poging heeft aangewend om Mevrouw "Verstegen tot Sea aankoop dier panden te bewegen, maar dat het integendeel waar is, dat hij gedaagde die panden buiten den eischer om en zonder diens medewerking aan mevrouw Verstegen heeft verkocht. 12 getuigen, waaronder 7 décharge werden in deze zaak gehoord. Beklaagde beweerde niet te weten eene onware verklaring te hebben afgelegd, waarop door des president mr. Bonvin een aanvang werd gemaakt met het getuigenverhoor. Eisch 0 maanden gevangenisstraf. Verzekering. Voor het gerechtshof te 's-Gravenhage werd giste ren tussehen mr. A. M. M. Montijn en mr. J. B. Veegens gepleit in de zaak van de weduwe van den chef de bureau bij de H. IJ. S. M., die in Oct-1894 in een moddersloot tussehen Rotterdam en IJsscI- monde geraakte en korten tijd later overleed, temm de Eerste Nederlandsche Verzekering-Maatschappij, bij welke genoemde ambtenaar was verzekerd teen ongevallen. De Haagsche rechtbank verklaarde den eiseh van de weduwe, tot uitkeering van f20,000, niet-ontvan- kelijk op grond van het door de Maatschappij ge voerd verweer dat in de dagvaarding niet was ge steld dat bier een lichamelijk ongeval had plaats gehad. Mr. Montijn, opmerkende dat het leveren van be wijs van het ongeval in een zaak als deze altijd uiterst moeilijk is, trachtte het bovengenoemde ver weer van de Maatschappij te weerleggen. Hij herinnerde bierbij dat de polis spreekt van een lichamelijk ongeval hotwelk wil men aan spraak op uitkeering kunnen maken het recht- treekscb gevolg moet zijn van eene van buiten komecde uitwendige geweldaiige oorzaak, niet het karakter dragende van zelfmoord of opzettelijke zelf verminking. Verder ontwikkelde pleiter de stelling, dat als het lichamelijk ongeval in deze moet worden beschouwd niet het vallen of geraken in de moddersloot (wat door niemand is gezien), maar de hartbreuk, welke door een geneesheer werd geconstateerd en toege schreven aan het geraken in de moddersloot en aan de omstandigheid dat hij ongeveer 2>/s uur daarin beeft geworsteld. De uitwendige (naaste) oorzaak- van dit ongeval zou dan zijn het geraken inde rioot. Mr. Veegens, deze opvatting van het woord on geval" bestrijdende, meende, dat zijn tegenplcker zich daarbij aan eene schromelijk verwarrir 1 /an oorzaak en gevolg schuldig maakte, daar z. i. .dleen het vallen in de sloot is te beschouwen als het on geval, tegen welks gevolgen de verzekeringen wor den gesloten. Bovendien was bij de behandeling der zaak in eersten aanleg (toen een andere advocaat voor de eischcresse optrad dan thans) wel degelijk het ge raken van den ambtenaar in de sloot gesteld als het ongeval en de hartbreuk als het gevolg. Voorts achtte deze pleiter te recht door de rechtbank be slist dat bot uitwendig geweld als rechtstreeksche oorzaak van het ongeval (bet geraken ia de sloot) niet is gesteld. De nu al« ongeval gestelde hartbreuk was bovendien ontkend en niet bewezen. Eenige bij de rechtbank gevoerde doch door dat college buiten behandeling gelaten verweren van de Verzekering-Maatschappij werden nog nader namens deze aangedrongen en door den pleiter van de eischc- resso bestreden, nl.lo. dat de verzekerde bij het sluiten der verzekering had verzwegen dat hij bij ziende was, een stijven arm en hand had en dikwijls 's avonds laat langs de spoorbaan (waar het onheil voorviel) liep naar IJscelmonde; 2o. dat hij zich door dit laatste aan verregaande roekeloosheid schul dig maakte; en 3o. dat niet dadelijk na het ongeval de hulp van een geneesheer is ingeroepen, omstan digheden welke de aanspraak op uitkeering doden te loor gaan. De uitspraak wordt later medogedeeld. De arronderaents-rechtbank te Alkmaar veroordeel de gisteren zekeren J. W., aldaar, een slagersknecht, die een hondje moedwillig den staart afsneed, na het dier in de slachtplaats gelokt te hebben, tot drie weken gevangenisstraf. Maandag wordt voor de Haagsche rechtbank be handeld de zaak van den Duitscher Frankel, ver dacht eene weduwe op de Turfmarkt alhier te hebben bestolen, na haar vooraf bedwelmd te hebben. In de afdeeiing Leens, van het Genootschap van Nijverheid in de provincie Groningen, is het voorstel gedaan, om pogingen in het werk te stellen, dat door de samenwerking van de zusterafdeelingen in Fivelingo en Ilunsingo van de Maatschappij van Landbouw in het Wester- kwartier, in 4900 collectief exemplaren der veerassen in het Noorden der provincie Gro ningen op de wereld-tentoonstelling te Parijs worden geëxposeerd. Aanleiding tot dit voorstel wordt gevonden, in het succes, dat men op de tentoonstelling te 's-Gravenhage heeft behaald. Het bleek, dat het Groninger witkop en zwartblaard veeras èn in Holland èn in het buitenland op hooge waarde gesehat wordt. Het bestuur heeft beloofd, later op dit punt terug te zullen komen. Misschien zoude ook in deze streek eene combinatie te vinden zijn, welke uit ons spoeling district vee wil zenden. Men sla daartoe tijdig de handen aan het werk.

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2