51s,e jaargang, Vrijdag 22 October 1897. N°. 9455. Tweede Blad. FEUILLETON. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen. UITGEVER: H. J. C. ROELANTS. BINNENLAND Vereenvoudiging in onze schrijftaal. Abonnementsfbijs voor Schiedam, per kwartaal omliggende plaatsen, p. kwart. franco per post, p. kwartaal. Afzonderlijke nommers f 0.90 - 1.05 - 1.30 - 0.02 BUREAUBOTERSTRAAT TO, Tclcplioon Bfo. 133. Advertentieprijsran 15 gewone regels met inbe grip van ccne Courantf 0.52 Iedere gewone regel meer- 0.10 Bij abonnement wordt korting verleend. Verkiezing te Enkhuizen. De uitslag der verkiezing voor de Tweede Kamer in liet kiesdistrict Enkhuizen is: uitge bracht 6946, geldig 6810 stemmen. De heer Raat verkreeg er '2625. de heer Kool 2308. de heer Gerritsen 13S6, de heer Sluis 491. Her slemming tusschen de iieereri Raat en Kool. Commissarissen Tan ï'olitic. In het «Palais Royal" te Amsterdam werd gister-namiddag eene vergadering gehouden van commissarissen van politie, welke belegd was door de heeren J. Terpstra en W. H. Doorman, commissarissen, respectievelijk te Hoorn en Zaandam met het doel, door samenwerking verbetering te verkrijgen in hunne positie en in de toekomst van hunne weduwen en weezen. Besloten werd voor dit doel een bond op te lichten. Een Arbeidsbeurs. Te Amsterdam is door eenige heeren be stuurders van eene vereeniging van arbeids- gevers en arbeidsnemers een verzoek aan den Raad gericht om de vrye beschikking te erlan gen over een paar gemeentelokalen, benevens het kosteloos gebruik van eenige telephoon- nanslui tingen. Het dageiijksch bestuur zegt, in zijn praeadvies hierop, gaarne bereid te zijn iiet stieven om eene Centrale Arbeidsbeurs te stichten, te wil len ondersteunen, omdat patroons en arbeiders beiden daarbij belang hebben. In de toelichting tot'het praeadvies luidt het: Waar vroeger de aanraking tusschen patroon en weiklieden gemakkelijk tot stand kwam, zijn de veranderde omstandigheden in de bouw bedrijven, in den handel in de industrie oorzaak, dat noch bij de we .neden voldoende kennis bestaat van de vraag naar werkkrachten, noch bij de patroons de gewenschte wetenschap, waar de beschikbare geschikte arbeidskrachten te vinden. De vereeniging, die zich thans ten doel stelt de bemiddeling tusschen vraag en aanbod van arbeid te vergemakkelijken, gaat uit tal van werkgevers en werknemers en heelt daardoor den voor het welslagen der onderneming zoo noodzakelijken steun van beide belanghebbenden partijen. Dit beginsel van samenwerking is ook bij de organisatie van het leidende bestuur der arbeidsbeurs in liet oog gehouden, B. W. zouden het z,eer toejuichen wanneer door deze samenwerking het gewenschte doel kan worden bereikt. Zij verzoeken daarom den Raad in overeenstemming met het advies der Commissie van Bijstand voor de Statistiek, hen te machtigen om aanvankelijk voor den tijd van twee jaren in gebruik te geven de lokalen en teleplioniscbe aansluiting voor rekening dei- Gemeente te verleeuen. Ingezonden III. HET MOEILIKE IN ONZE SCHRIJFTAAL. Rezumeren we noch eens de moeilikheden in het vorige hoofdstuk besproken. lo. Niemand zal beweren, dat hij alle woord geslachten kent ondanks de fraaie regels (waar over straks nader). Hierdoor ontkomt niemand, professor of scholier, aan het fouten schrijven, als hij geen vvoordeboek naast zich heeft. Dit wordt zo goed ingezien, dat er al jaren zakwoordeboekjes bestaan, waarvan sommige zo'n achtbare omvang hebben verkregen, voora! nadat ze voor de 2e en 3e maal uitgegeven werden, dat de zak er voor meer moet knnnen bevatten dan die schuilhoeken in onze kleding stukken gevvoonlik bergen kunnen. 2o. De dubbele e's en o's leveren onover- komelike bezwaren op. Gedurig wordt in dezen gezondigd, en door iedereen, die veel schrijft. Geen krant of boek, of men vindt er fouten in. t Gemakkelikst is maar om 't schrijf- of druk fouten te noemen. Bij 't schrijven kan men daar de hand wel mee lichten, door een letter teken te schrijven, waar de lezer evengoed Christelijk Natoinale Werkmansbond. Gisteren had te Gouda de tweede jaarver gadering plaats van den «Christelijk N.Uio- nalen Werkmansbond." De vergadering werd bijgewoond door de afgevaardigden van Den Haag, Gouda, Dordrecht, Utrecht, Middelburg, Rotterdam, "Wageningen, Scherpenzeel, Amsterdam, Schevoningen, Kam pen, Goes en Enschede. Uit het verslag bleek dat de Boni bestaat uit 20 afdeelingen met 5600 leden. In dit jaar werden 10 nieuwe afdeelirigeu opgericht, waarvan de jongste te Meppel met 100 leden. Nadat dr. J. Th. de Viseer, eerelid %an den Bond, eene opwekkende rede had uitgesproken, kwamen o. m. de volgende punten aan de orde lo. Behalve de gewone contributie der af deelingen, betnle ieder lid van Cluist.-Nat. Werkmansbond eens per jaar 5 ets. ten be hoeve van den nationalen ka«. Dit voorstel werd aangenomen met een amendement \an dr. De Visser om 5 ets. te betalen nadat de afdeeling een jaar bestaat. 2o. De Weikmansbomi geve voortaan een jaarboekje uit. Dit voorstel is tot de volgende jaarvergadering uitgesteld. Er werd een com missie tot onderzoek benoemd, die met het hoofdbestuur een ondeizoek zal instellen. In beginsel werd de wenschelijklieid van de uit gave van het jaarboekje uitgesproken. 3o. De afdeelingen noodigen vooitaan bij hare jaarvergaderingen de besturen van andere afdeelingen uit. Dit voorstel werd aangeno men. In plaats van «besturen" leze men even wel «afgevaaidigden". 4o. Op lleinclvaattsdag wot de eene national bondsdag gehouden. Dit voorstel werd \ei vvoi pen. Besloten werd aan de afdeelingen in deze het initiatief over te laten. Gistei avond had een feestelijke samenkomst in de Groote Kerk plaats niet medewerking der meisjeszangkoren Martha en Maria en het mannenzangkoor Crescendo, afdeeling Gouda van den Bond. Het openingswoord wetd gesproken door Ds. L. Ten Bo=ch van Gouda; de feestrede hield Ds. J. J. van Noort van Amsterdam en het slotwoord Ds. J. Schrijver van Schiedam. Weer een nieuwe genus. De vorige week is te Leeuwarden een ver gadering gehouden van de anlirev. kiesver- eeniging op chr.-hist. grondslag «Groen van Prinsterer", ook toegankelijk voor niet-leden. De voorzitter deelde mede dat deze kiesveree- niging is opgericht, omdat men zich niet kan vereetugen met de aritiiev. beginselen door dr. Kuyper verkondigd evenmin met den Ciir. Hist. Kiezersbond, noch met Godloochenaars. Men heeft deze kiesvereeniging opgericht om langzamerhand te komen tot eene provinciale organisatie. Om er kennis van te geven, las spr. het reglement voor, waaruit bleek, dat de grond slag der vereeniging is: «Deantirevolutionnaire lichting verwerpt het door de revolutie in ons staatsleven ingeslagen beginsel der neutraliteit, dén als twee e's uit maken kan; bij de o's gaat dit moeilik. Scholieren vooral hebben 't in deze virtuoziteit ver gebracht. Met de ennetjes doet iedereen bet. Die kunstjes baten echter alleen maar, als 't er zo nauw niet op aan komt. Wi! men zuiver schrijven, dan «vergist" men zich vaak in alledaagse woorden. Denk aan zolen, Moven, zelen, strepen, scheve, gele, ega, (volgens het vvoordeboekzolen, Moven of klooven, zeelenstrepen, scheeve, gele, eega.) 3o, Hoewel minder vaak, worden toch niet zelden fouten gemaakt in woorden op s en sch. Vooral dan is dit het geval, wanneer hetzelfde woord al naar de dienst, dat het in de zin doet, verschillend geschreven wordt. B.v schaars en schaarschOok met tas en tasch, lis en lisch enz, waar de betekenis weer beslist. Behalve deze zijn er natuurlik nog meer gevallen, waarin het zuiver schrijven moeilik heden oplevert. Men bedenke wel, dat fabriek en fabriekant, omdat de ie's niet evenveel aksent hebben, ook niet op dezelfde wijze voorgesteld mogen worden. Volgens liet woordeboek alweerfabriek en fabrikant; zo ook: motief en motiveeren, Jezuïet en Jezuïtisme, Israëliet en Israelietïsch. Om die meerdere of mindere nadruk behoort men ook te schrijven provinciën, maar reliquieën, oliën, maar harmonieën. En moet ge nu hoededoos of hoedendoos schrjjven? Dit ligt er aan, of zo'n doos voor eén hoed dient of voor meerdere. Dus in een en wenicht langs wettigen weg onze staatsin stellingen te helpen hervormen naar ei-oh der Chr. historische beginselen, zooals deze door mr. Groen van Prinsterer zijn belijnd." Dr. G. H. Wagenaar, als lid der commissie van ad vies aan het bestuur toegevoegd, ver klaart dat de vereeniging tot dezen grondslag is gekomen, omdat zij zich niet kan vei eenigen met het antirev. program, waarin lo. is ge huldigd de neutraliteit met het oog op de overheid en de kerk2o. dat er het publiek rechterlijke van de kerken wordt vei worpen, en geëUcht dat de overheid alle kerken als genootschappen zal aanmerken; 3o. is ze het niet eens met de bron waaraan de overheid hare rechten ontleent, zooais liet antir. program dat vermeldt, waai aan 4. nog kan worden toegeioogd dat ze het niet eens is met de anlirev. opvatting in art. 7 uitgedrukt, waarbij ze de grondwet van 184S aanvaardt om als uitgangspunt te worden aangemerkt tot her- vormmg onzer staatsinstellingen. Daar eeri der aanwezigen (lid van de A.-R. kiesvereeniging Nederland en Oranje) zich op voormelden grondslag als lid van «Groen van Prinsterer" wenschte aan te geven, werd door het bestuur de eisch gesteld dat dan breken met de beginselen, in het a.-r. program neer gelegd, noodig is. Deze wenscht zich hieromtrent niet te ver klaren, omdat dit in het reglement niet geèiseht wordt, waarop een der leden antwoordde, dat ieder die gebroken heeft met de Ned. Herv. kerk zich als revolulionnair heeft doen kennen. Na nog eene discussie werd dc volgende motie voorgesteld. De antirevol. Kiesvereeniging op chr. hist, grondslag «Groen van Prinsterer" verklaart tol de oprichting eener zelfstandige kiesvereeniging naast de bestaande kiesvereeni ging «Nederland en Oranje" te zijn overgegaan, omdat zij in hare opvatting met het beginsel en beleid van de a-r. partij verschilt. Deze motie werd door de leden algemeen aangenomen. Zont-accijus, De wetenschappelijke adviseur der Regeering in visscherijzaken, dr. P. P. G. Hoek, vestigt er in zijn Maandblad de aandacht op, dat de algemeene maatregel van bestuur, bedoeld bij art. 74 der wet van 27 September 1892, hou dende bepalingen omtrent den accijns van het zout, welke bevoegdheid geeft vrijdom van accijns toe te staan voor het zout, benoodigd voora. de zeevisscherïjb. visebzouterijen aan den wal; c." enz., nog altijd niet is uit gevoerd. Hij is er zeer voor, dat spoedig alle belemmeringen, die nu nog het vrije gebruik van zout voor het tijdelijk bewaren, of voor het 7g. verduurzamen van visch en schaaldie ren tegprihouden, uit den weg geruimd worden. Dat hiermede werkelijk een belang van be- teekenis gemoeid i«, toont dr. Heek met enkele voorbeelden aan. Te Vollenhove is men begonnen in het groot garnalen in te zouten voor den handel. Vrijdom hoedenwinkel ziet ge hoededoozen en hoedeir- doozen. Daarentegen steeds: boerenwoning, boeren zoon, Verder: leeuwenmuil, koeiepoot, paarden haar, paardestaart, eikeboom, eikenhout. Om dat te kunnen onderscheiden zijn dat spreekt irhmers van zelf regels gemaakt. Niet ontstaan, maar opzettelik gemaakt. Die regels beweren, dat men schrijven moet: hee- renjas, maar vrouwekleed, zonder dat ge nog wat van die jas behoeft te denken, b.v. dat-ie verhuurd wordt Aan al die futielieteiten, nietigheden, erger nogsoms louter verzinsels, heeft men zich angstvallig te storen, of men kent zijn taal niet. Alsof taal geknutsel met letters was Hoe menigmaal worden er geen aanmer kingen gemaakt op iemands brieven, als hij zich aan een van die onbeduidendheden niet gestoord heeft. Iemands meerdere of mindere bekwaamheid, beschaving zelfs, wordt soms afgemeten naar liet nodige getal ennetjes, of e's, of wie weet wat. Wie een «schoolmeester" (men begrijpt, waarom ik de ouderwetse naam hier bezig) op een fout betrapt in een of ander schrijven in een olfiesjele brief is net een «schandaal" lacht in z'n vuistje, al maakt hij ze zelf bij de vleet. Dat hij ze maakt, hindert niet; wel die anderen. Die lui zitten de hele dag in de naamvallen. Wij schrijvenkocdewinkel, hoededozen. van iccijns voor het te gebruiken zout werd geweigerd. Wil men echter de garnalen in het buitenland laten zouten en des noods de vaten half vol zout stoppen, dan komt, naar dr. H. doet opmerken, dat zout met do garnalen vrij van accijns binnen ons vaderland. En die gar- nalenzouterij in Vollenhove is geen kleinigheid, want daar zijn in dit jaar zeker 1500 ankers garnalen gezouten, waarvoor alleen aan werk- (pel)-loon f 5 per anker werd uitbetaald. Hierbij wordt nog aangeteekend, dat alleen aan hen, die gezouten garnalen uitvoeren, maar dan nog slechts als het minimum 100 kilogram bedraagt, wat in vele gevallen te groot is, res titutie van betaalden accijns wordt verleend. Een tweede voorbeeld In Augustus en Sep tember, als er voor de bokkingrookers en ansjo- viszouters aan de Zuiderzee weinig te doen is, wordt er, om het volk aan den gang te houden, af en toe een vaartuig naar Nieuwendiep ge zonden, om te zien, of er ook goedkoop aan andere visch (--cliolietjes b. v.) te komen is. Wil men de visch dan goed overbrengen, dan is bet beste, dat zij in tonnen verpakt en ge zouten wordt: ook voor dien tak van het bedrijf is er natuurlijk alles aan gelegen, dat men over van accijns vrijgesteld zout op gemakkelijke wijze beschikt. Dr. Hoek somt vervolgens de verschillende bepalingen op, die ten aanzien van de vrij stelling van zoutaccijns op liet gebied der visscherij bestaan, om ten slotte deze vraag te stellen «Zou het niet in hooge mate wenschelijk zijn, in plaats van al die besluiten, reglemen ten enz., waarin een inspecteur van de belastin gen moeielijk zijn weg vindt en die voor eiken visscher en menigen zouter wel altijd een dool hof zullen blijven, een enkele bepaling in te voeien, waarbij, onder de noodige voorzieningen tegen misbruik natuurlijk, vrijstelling van accijns verleend werd voor het zout, waarvan visschers, zouters, reeders, lookers, vischkoo- pers enz. zich bedienen voor het zouten van hun visschen, schaal- of schelpdieren?" Bij Kon. besluit is benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nnssau de heer S. C. Korte- weg, lid van bet hoofdbestuur der Hollandsche Maatschappij vau Landbouw. De gewone audiëntie vau den Minister van Binncrilandsche Zaken zal op Zaterdag 23 Oc tober e. k. niet plaats hebben. De heoren de Jager en Taco Mesdag, com missarissen van de Nederlandsche secties der Brusselsclie tentoonstelling, zijn benoemd tot officier van de Leopoldsorde. Tusschen Nederland en Rusland is een over eenkomst gesloten betreffende het telegraphisch verkeer. «Maar", horen we zeggen, »je kunt wel wat vereenvoudigen, maar zo in eens de taal het onderste boven te gooien, dat is toch wat kras. Spelling en verbuiging zijn dingen, die lang zaam geworden zijn, gegroeid. Laten we beden ken, dat er toch ook in de taal wat eerbied waardigs zit; verandering moet langzaam komen, als van zelf." Vooreerst wordt met een verandering vau spelling en verbuiging de taal in niets te kort gedaan. Die eenvoudige waarheid schijnen som migen maar niet te kunnen begrijpen. Over die groei willen we nog wel een appeltje schillen. Zeker, er is groei in de taal, die ver andert gestadig. Maar in de vei buiging is-ie geweest. Li tijden, waar we heel weinig van af weten, 't allerminst van onze taal, is er in dezen ook gioei geweest. Later kwam het afsterven. En wat al eeuwen dood is, zou men nu nog moeten aankleden? Dat veel wat al lang dood, is, nu nog voor levend gehouden wordt, zullen we uitvoerig aan tonen, in de hoop dat velen met ons tot het inzicht zullen komen, dat het lijd wordt, hoo eer hoe beter, een flinke slap vooruit te doen. Want van die langzame verandering ia de schrijftaal hoeft ge niets te geloven. Of zou bij liet woord visch in het schrift de h langzaam verbleken om in dit afstervings- proses ook de c mee te slepen 't Is immers te gek. Alleen als we op een goede dag afspre ken we schrijven in 't vervolg vis en geen visch, dan komt er verandering. Anders niet.

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 5