BIISNËNLANÏ). Uit de Staatscourant. STADSNIEUWS. YL AARDINGEN. stig van de Vereenigde Staten, ic overweging te nemen. De Nordd. Ally. Ztg. beweert, dat keizer Wilhelm gisteren eindelijk de benoeming van Von Bülow tot staatssecretaris van buitenland- sche zaken heeft geteekend. Ook moet het thans zeker zijn, dat Von Marschall gezant te Konstantinope! woidt. De Sultan zou er zeer mee in zijn schik zijn, dat zulk een eminent man gezant bij zijn hof wordt. Bismarck heeft aan de Vereeniging van inva liden en veteranen te Berlijn c. o. geschreven, dat iiij het hem aangeboden eerelidmaatschap en eerevoorzitterschap niet aanneemt, daar het blad de «Reveille", dat onder leiding van den voorzitter der vereeniging staat, onmiskenbaar socialistische tendenzen heeft en dan ook in het geheele leger verboden is. Te Kandia, op Kreta, zijn weer Christenen door Mohammedanen mishandeld, terwijl de eigendommen der eersten werden geplunderd. De overheid vermocht niet de orde te hand haven. Kolonel Chermside's pogingen tot reorgani satie der gendarmerie zyn wegens gebrek aau geld mislukt. Gedraal Weyler gaat den 30sten naar Spanje scheep. iiij is voornemens zich op de Balearische Eilanden metterwoon te vestigen. Kanonneerbooten, die ter verkenning naar Metemneh waren gezonden, hebben bel kamp der aanhangers van den Mahdi beschoten en zijn toen weer weggevaren. Men beschouwt dit als de inleiding van een algemeenen opmarsch. De Engelsche regeering heeft besloten, dat de kosten der expeditie, die naar het achterland van de Goudkust wordt gezonden, door de rijksregeering zullen worden gedragen. De bijzonderheden zullen worden geregeld door den minister van oorlog in overleg met den staatssecretaris van koloniën. Dinsdagavond is de eerste trein van Buluwayo te Kaapstad gearriveerd. Van de Afghaansche grens wordt bericht, dat de vijand in grooten getale de hoogten ten oosten van Chagrakotal heeft bezet. De derde brigade van generaal Lockhart marcheert in de richting van Korapa. De Afridi's hebben 8000 man versterking ontvangen. Onthouders. Gisteren hield te Amsterdam de Nederlandsche Christelijke Geheel-Onthoudersbond hare 15de algemeene vergadering, nadat men den vorigen avond in een dankstond zich daarvoor had voorbereid. De voorzitter, de heer G. Velthuijzen Sr. opende de vergadering met een welkomstwoord en deed voorlezing van de antwoorden van een drietal commissarissen der Koningin ontvangen omtrent de maatregelen in hunne provincies genomen ter bestrijding van het drankmisbruik. Vertegenwoordigd waren de afdeelingen Zwolle, Terschelling, Utrecht, Hoorn, Zaandam, Amster dam, Ilanilem en Weesp, benevens de Ver. tot Afschaffing van Sterken Drank", de «Ned. Vrijlandvereenigiug", «Ned, Onderwijzers Pro- paganda-Club", de «Goede Tempelieren" en de Vereeniging «Spreuken 24 vers 41". (Zuster vereniging.) Uit het jaarverslag van den secretaris, den heer P. J. C. Tyssen, bleek dat te Breskens, Harderwijk en Deventer afdeelingen werden gesticht, welker getal thans 14 bedraagt. Hierna werd op voorstel des voorzitters een telegram van hulde aan de Koninginnen ge zonden. In plaats van mej. W. Berg werd mejuffrouw A. C, P. Schreuder alhier tot bestuurslid ge kozen en de heer J. Visser Jr. als zoodanig her kozen. Omtrent het Maandblad werd medegedeeld dat het 2000 abonné's heeft en zich thans kan bedruipen. Hierop kwamen aan de orde vragen en voor stellen. Aid, Haarlem"«Wat is het werk der nationale propaganda-commissie Men wilde duidelijk zien aangegeven wat haar werk is en wat niet, en of zij openlucht-meetings vanwege den Bond belegt of dat zulks aan anderen be hoort te worden opgedragen. Dit in verband met den Onthoudersdag op Velzerbeek, waarvan de organisatie door het hoofdbestuur met twee leden der propaganda-commissie geschiedde. Gewezen werd er op, dat wegens de statuten het werk der propaganda-commissie is, propa ganda te maken voor de beginselen der ver eeniging op plaatsen waar nog geen afdeeling gevestigd zijn. Openlucht-meetings kan zij evengoed als het hoofdbestuur enz. beleggen. Op een vraag van deze zelfde afdeeling: 3» Kan de Bond zich niet eea gemakkelijk te vervoeren linnen tent aanschaffen voor open lucht-samenkomsten", werd geantwoord, dat men er in beginsel voor was. Aan de propa ganda-commissie werd opgedragen een volgend jaar met duidelijk geformuleerde voorstellen te komen. Het laatste voorstel van deze afdeeling was u «de Bond geve telken jare een geïllustreerd propaganda-nummer van De Christen-Geheel onthouder uit, evenals in 1896". Dit werd goedgevonden. Vastgesteld werd dat dit nummer tegen Paschen zal verschijnen. In de middagbijeenkomst kwamen aan de orde eeriige voorstellen en vragen van de afdee ling Amsterdam". «Hoe hebben de leden van den Bond zich te houden bij de verkiezingen? In de toelichting werd er op gewezen dat het er om te doen was gedachtenwisseling over dit ontwerp uit te lokken. Daar men geen beslissing svenschte te nemen, ging men over tot het volgend punt «Hoe is de houding van den Bond tegen over zijn algetneene leden Er gingen in de vergadering stemmen op om die houding nader te regelen. Men meende dat er te weinig voeling werd gehouden met de leden. De regeling in deze werd aan de piudentie van het bestuur overgelaten. Punt 3 wasDe Chr. Geheelonthouder een rubriek opstellen, uitsluitend mededeelingen bevattende, betreffende den Bond en zijn af deelingen, opdat er meer voeling kome tusschen de afdeelingen". Deze vraag werd bevestigend beantwoord. Alleen over den aard dezer mededeelingen be stond verschil van meening. Punt 4 luidde: «De Bond stelle pogingen in het werk tot het gebruik van ongegisten wijn bij de avondmaalviering." Besloten werd aan de Synoden van de ver schillende Christelijke kerkgenootschappen een schrijven te richten. Naar werd medegedeeld circuleert in Haarlem reeds een lijst ter inteekening voor dit doel. Punt 5 was. «De Bond vestige de aandacht der regeering op den grooten jeneververkoop in de cantines in Nederland en vooral in Indië." Voorgesteld werd met alle drankbestrijdende vereenigingen in Nederland samen te werken ten einde een enquête in te stellen naar den omvang en de uitwerking van den jenever verkoop in Nederland en vooral in Indië en pogingen aan te wenden om zoo mogelijk een einde te maken aan het optreden van den Staat als jeneververkooper. Dit voorstel werd aangenomen, alleen met die wijziging dat voor «jenever", «alcoholische dranken" wordt gelezen. Aan het hoofdbestuur werd opgedragen zich hiertoe in verbinding te stellen met de andere drankbestrijdende vereenigingen. Een voorstel van de afdeeling sTimotlieus" (Zaandam) luidende«De Bond besluite, dat de afdeelingen op een algetneene vergadering zoovele stemmen kunnen doen uitbrengen als zij wegens het reglement recht hebben afge vaardigden te zenden", werd aangenomen met het amendement dat geen imperatief mandaat mag worden verleend aan de afgevaardigden, waar het zaken betreft. De afdeeling «Zaandam" zal op de volgende algemeene vergadering met een duidelijk ge formuleerd voorstel komen. Voorlezing werd nu gedaan van een telegram van H.II. M.M., als dank op de huldebetuiging van den morgen. Voorts vroeg deze afdeeling»Hoe denkt de Bond over het navolgende sis de wetgever wel consequent waar hy ter eener zijde vergunning geeft tot verkoop en mitsdien ook tot gebruik van sterke drankeu en ter andere zijde den dronkaard veroor deelt tot gevangenisstraf en opzending naar eene rijkswerkinrichting" Uit de vergadering werd er op gewezen dat de wetgever volstrekt niet inconsequent is. Hij vergunde het gebruik, maar niet het misbruik. Ook werd betoogd dat alleen zij die openbaar schandaal maken, opgesloten worden. De afdeeling Hoorn" had het volgende op de agenda geplaatst»Ons dunkt, het is een niet te stout beweren, dat zij, die den Heiland belyden, voor een groot deel niet dwepen met het beginsel der Geheelonthouding". Vraag: Wat kunnen wij, Christen-geheel onthouders doen om a onze mede-christenen voor het beginsel te winnen en h om hen tot aansluiting te be wegen, opdat onze gelederen versterkt worden Hierover bestonden verschillende meeningen. De meesten meenden, dat vooral door kracht uit God te putten men het best in staat zou zijn, bekeerlingen te maken. Patrimonium. In de jongste vergadering van het Ver-' bondsbestuur van «Patrimonium" is, naar aan leiding der vraag van enkele afdeelingen hoe te handelen om te komen tot voorbereiding der oprichting eener Kamer van Arbeid vol gens de in Mei dezes jaars aangenomen wet, met algemeene stemmen het volgende voorstel aangenomen. «Het Verbondsbestuur besluit, aan de cen trale commissie op te dragen om, zoodra een eerste koninklijk besluit tot voorbereiding van de Kamers van Arbeid uitgevaardigd is, te beraadslagen of in dit besluit aanleiding is om adviezen te geven aan de leden aangaande mogelyke actie in deze zaak, en ook voorts daarin werkzaam te blijven." Naar aanleiding van de vraag, wat «Patri monium" wenscht te doen bij de troonsbe klimming van Hare Majesteit de Koningin, oordeelt het Verbondsbestuur, «dat het niet ligt op den weg van «Patrimonium" door een stoffelyk blyk van hulde by gelegenheid der kroning uiting te geven aan de gevoelens van trouw en liefde ten opzichte van onze Koningin; dat verdere maatregelen het best door de af deelingen met inachtneming van de locale omstandigheden kunnen worden voorbereid en uitgevoerd." Stinkende grachten. Door de besturen van de verfraaiingsver- eeniging sDelfia" en de kiesvereenigiDgen «Burgerplicht", «Nederland en Oranje", «Recht en Plicht", het «Cnristelijk-Historisch Kies- comité" en den Bond «Maatschappelijke Her vorming", alle te Delft, worden thans be langstellenden uitgeuoodigd, eene openbare vergadering bij te wonen op den 28en dezer in Stads Doelen aldaar, ter bespreking van den toestand der Delftsche wateren in den afgeloo- pen zomer en naar aanleiding van dien het richten van eene petitie aan H. M. de Koningin- Regentes. Deze oproep is een gevolg van de in de vorige week gehouden vergadering, welke op initiatief van de vereeniging Delfia is gehouden en waarin men eenstemming van oordeel was, dat de tot spuiiug bestaande werken, indien de gemeente 's-Gravenhage ze maar gedurende de zomermaanden overeenkomstig bestemming verkoos te gebruiken, voldoende waren, om den toestand afdoende te verbeteren. De gewone audiëntie van den Minister van Binnenlandsche Zaken zal op Zaterdag 23 Octo ber e. k. riiet plaats hebben. De Commissie voor de geloofsbrieven van mr. Van Gilse heeft zich gisteren van 10 tot 1 ure met het nader onderzoek bezig gehouden. Morgenavond komt de Commissie van Rap porteurs voor de begrooting van Binnenlandsche Zaken bijeen. Bij de familie te Breda is bericht ontvangen dat de kapt. der inf. J. H. A. P. Overman te Atjeh is overleden. 0VERSCII1E, 22 October. Bij de aanvaring, die Woensdagmiddag in de Rottcrdamsche Schic plaats had tusschen do stoomboot Waldeck-Pyrmont van den 's-Gravenhaagschen stoombootdienst en de Haag- sche pakschuit, beliep de Waldeck-Pyrmont eenige schade, terwijl een gedeelte der schoeiing van den heer L. van den Bos werd stuk gevaren. De politie maakte tegen den schipper der Haagsche pakschuit proces-verbaal op. KBTIIEL, 22 October. Het was gisterenavond op eens druk in ons anders zoo rustig dorp en een lus tig gezang deed zich in het Kruispark* hooren. Deze drukte en vroolijkbeid vond zijn oorzaak in een ongeval dat voor den eigenaar niet erg schadelijk, maar toch zeker minder aangenaam was. Ben inwoner van Berkel verhuisde naar Vlaardin- ger-Ambacht en moest met zijn huisraad, dat op twee achter elkaar gebonden wagens geladen was, onze gemeente passeeren. Op den hoek van den Vlaardinger weg viel de achterste wagen omver, zoodat de inhoud, bestaande uit eenig breekbaar huisraad, veel ledige flesschen en andere artikelen op de straat viel. Met behulp van eenige der vele toegesnelde burgers, was de wagen weder spoedig overeind en kon de man met achterlating der scherven zijn reis vervolgen. Bij Kon. besluit is aan A. C. van Wijngaarden, op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag verleend als notaris te Rotterdam. Door de arrondissements-rechtbank te Dordrecht is ter vervulling van de vacature van kantonrechter te Gorinchem, opgemaakt de navolgende alphabetische lijst van aanbeveling: mr. J. H. van Bel, kantonrechter te Ridderkerk; mr. G. T. J. de Jong, substituut-giiffier bij de arrondissements-rechtbank te Winschoten, en mr, A. van de Koppel, griffier bij bet kantongerecht te Gorinchem. De heer J. van der Bruyn, leeraar hier ter stede, benevens de heer C. J. Theunisse, oud- leeraar alhier, zijn door don Minister van Bin nenlandsche Zaken benoemd als lid der com missie, aan welke wordt opgedragen het exami- neeren van hen, die eene akte van bekwaamheid voor het M. O. wensehen te verkrygen in wis- en natuurkundige wetenschappen, zeevaart kunde en boekhouden, en aan welke commissie tevens is opgedragen het examineeren van hen die in 1897 de akte van bekwaamheid verlangen voor de wiskunde bedoeld in art. 65 der wet lot regeling van het lager onderwys. Er was geen plaatsje onbezet gisterenavond in het Vereenigingslokaal aan de Broersvest, in de nauw opeenstaande stoelenrijen. Blijkbaar hadden de Royal Haod-Bell-Ringers ook hier ter stede, zooals trouwens in het gan- sche land, door hun eigenaardige muziekuit voeringen veler harten gestolen. Hun bijzondere instrumenten, bespeeld met een onmiskenbare vis comica, vooral door den directeur, den heer Duncan Miller, hebben dat bekoorlyke timbre, hetwelk vooral ons volk schijnt te pakken. De bei-voordrachten zyn voor dit gezelschap zeker het belangrijkst, en in deze branche hebben de uitvoerders het tot eene zeldzame mate van volkomenheid, ook in samenspel weten te brengen. Vooral de nabootsingen der Er.gel- sehe dorpskerk- en parlementsklokken droegen door hunne eigenaardige wijding veel tot het weislagen van den avond bij, meer nog dan de wereldlijke liedekens als «die Kleine Fiseherin", e. d. als van zelve voor dit instrument niet geschikt. Van belang ontbloot, niet om hetgeen gezongen werd, maar door de wjjze waarop, komen ons de zangvoordrachten voor van den heer Kendall of van het quartet uit het gansche gezelschap. Deze leistungen kunnen slechts waardeering wekken omdat zij eenige, onmis bare afwisseling geven en aantoonen de niet- eenzijdigheid der kunstenaars. De heer Miller bespeelde nog zijn dulcipho- nium en zijn Canadeesche bellen, twee instru menten van timbre zoozeer verschillend, met virtuositeit. By het bellenspel verzocht hij bij het Wilhelmus de aanwezigen mede te zingen, waaraan gereedelijk gevolg gegeven werd. Met een Wien Neerlandsch bloed van bellen en duleiphonium werd jdeze avond geëindigd, die door de vele vrienden der bell-ringers, die zich a. h. w. thuis gevoelden, met groote belangstelling en genot werd doorgebracht. Het is dan ook werkelijk van uitstekende volkomenheid. Door de Christ. Jongelingsvereeniging «Eben- Haëzer" was gisteren een prettige avond be reid aan de leden der Knapenvereenigino- «Theophilus" en de kinderen der daaraan verbonden Zondagsschool. Door eenige leden van eerstgemelde vereeni ging nl. werden een paar groote tooverlantaarns vertoond, die door een ander lid werden ver klaard. Het lokaal in de Dwarsstraat was goed gevuld met groote en kleine belangstellenden, en voortdurend klonken luide jubelkreten door de zaal. Hoewel er geen entree geheven werd, was toch de gelegenheid gegeven om voor dezen genoegeljjken avond een kleine bijdrage af te zonderen. De opbrengst wordt voor de helft bestemd als een bijdrage voor de viering van het Kerstfeest, terwijl de andere helft zal wor den gestort in de kas eener commissie, die zich uit de leden van «Eben Haëzer" heeft gevormd met het oog op de Kroningsfeesten in het vol gend jaar, liet draaibruggetje nabij de schutsluizen heeft een groote verbetering ondergaan. Moest men vroeger dat bruggetje met een paar treden opklimmen, met de verbouwing en verhooging der sluisdeuren en sluismuren is meteen de toegang tot het bruggetje daarmede gelijk ge maakt. Deze ophooging heeft aan de zyde van de Hoofdstraat nog dit voordeel dat nu een be hoorlijke vaste waterkeering bestaat voor het geval dat, zooals in het voorjaar, het water tusschen de sluizen een buitengewone hoogte bereikt. Hedenmorgen te ruim 6 uur zakte de 62- jarige werkman II. Hamerslag, bezig met inscheppen van kolen bij het lossen van een schuit aan de kaarsenfabriek, plotseling dood in elkaar. Onder poütie-toezicht is hij per lijkwagen naar zijn woning in de Ploegstraat gebracht. Hedenmorgen werd de alleen wonende 68- jarige weduwe H. v. GochMuider door hare gehuwde dochter dood op haar bed gevonden. Den vorigen avond had deze haar moeder nog te zes uren bezocht, zonder dat zjj iets bijzonders aan haar had bemerkt. Gisterenavond waren aan de vischraarkt aan gevoerd twee partyen schol en voorn; de prijzen waren voor schol van f 0 40 tot f 0.75, voorn van f0.25 tot f 0.42'4; alles per koop. Hedenmorgen waren aangevoerd 12 partijen schol, tong, tarbot, bot, voorn en rog; de prijzen waren voor tong van f0.57J£ tot f4.40, schol van f0.20 tot f2.— tarbot (kleine) f 1.85, bot van f 0.30 tot f 0.90, voorn van f 0,10 tot f 0.20, rog van tO.15 tot f 0.95alles per koop. Geveilde en verkochte onroerende goederen. Geveild22 October. Notaris: H. B. E. Blaisse. I. Een huisje, Overschiesche straat, No. 15, groot 11 centiare, f 310. II. Een goed ingericht en sterk huis, verdeeld in twee woningen, van waterleiding voorzien, met schuurtje, open plaats en erve, staande en gelegen aan de Emmastraat, No. 24, groot 1 are 53 centiare, f 2375. III. Een kolenpakhuis met zolder, Emma straat No. 16, groot 1 are 60 centiare, f1300. IV. Een huis, Konynenbuurt No. 22, groot 28 centiare, f470. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd 21 Oct, H. G. Paardekamp, 24 jaar, en J. M. Laurens, 20 jaar. P. Sluiters, 24 jaar, en F. G. Suiters, 19 jaar. Geboren 21 Oct. Hendrikus Franciscus, zoon van B. J. den Houting en M. C. II. Seheuiler, Niéuw- sticht in. Overleden 20 Oct. Francina Stolle, oud 80 jaar en 8 maanden, wed. van J. Vredenbregt, jBroersveld. 21 Oct. Jurrianus Johannes Zoetmulder, oud 63 jaar en 5 maanden, Lange Haven. Johanna Maria van Wijk, oud 86 jaar, wed. van C. Dielemans, Nieuwe Haven. Het in de Haven alhier in lossing liggende steenkolenschip Agnet, thuis behoorende te Antwerpen, heeft een zoodanig lek bekomen, dat pompen niet mocht baten om het water te verzwelgen zoodat een stoomboot met pomp- machine moest worden gerequireerd, om hulp te verleenen.

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2