Dinsdag 26 October 1897. N". 9458, 51"° jaargang. De Reinigingsdienst. FEUILLETON. RAMUNTOHa Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen. UITGEVER: II. J. C. ROELANTS. Abonnementspwjii voor Schiedam, per kwartaal f 0.90 omliggende plaatsen, p. kwart. - 1.05 franco por post, p. kwartaal. 1,30 Afzonderlijke nommerso.qo BUREAU! ROTERATUA.IT ÏO, Tclcpftoon No. 123. ADvrnTE5TcErnijB: van 1—5 gewone regels mot inbe grip van ceno Courant. f 0.52 Iedere gewone regel meer- 0.10 Bij abonnement wordt korting verleend. De gemeenteraad staat morgen eene beslis sing te nemen omtrent een punt van gemeente lijk beheer, dat niet van belang ontbloot is. Het betreft tien reinigingsdienst in de stad. Zooals men weet, wordt thans in de/.e een pachtsysteem gevolgd, indien men het aldus kan noemen, waarbij voor een zeker aantal jaren het verrichten tan den stedelijken reini gingsdienst en wat daarmede 5u onmiddellijk verband staat, wordt opgedragen aan dengene, die zich daarvoor als de laagste inschrijver doet kennen. Op dit oogenblik is de paebtster de wed. 0. de Groot alhiei voor f 23495 per jaar. Ilaar pachtcontract vervalt met 1 Januari a.s. Burgemeester en Wethouders hebben hunne aandacht aan deze aangelegenheid reeds sedert 1 .ng gewijd, en het resultaat hunner onder zoekingen is geweest dat zij den gemeenteraad voorstellen hebben gedaan den reinigingsdienst in eigen beheer te nemen. Eeu veibiijdend feit; want al willen wy niet afkeurend oordeeien over de tegenwoordige uitvoering der reiniging, omdat ons daartoe de gegevens ontbreken, het wil ons voorkomen, dat de gemeente dergelijke functies van gemeen telijk beheer zelve het best, en bij goed toezicht ook het goedkoopst kan uitvoeren, terwijl ook de belangeu der ambtenaren en beambten bij die branche annex, bij de gemeente stellig niet minder behartiging zullen vinden, dan bij parti culieren, In dezen tijd is dit een factor, die niet over het hoofd gezien mag worden. Gelijk wij reeds in dit blad meldden, hebben B. en W. over deze aangelegenheid adviezen ingewonnen, en we! van eene commissie van vier raadsleden, die een drietal gemeenten van ongeveer gelijke grootte als Schiedam bezochten, om daar ter plaatse het vraagstuk der reiniging te bestudeeren, en van den heer Renkema, directeur der gemeentelijke reiniging te Utrecht, De resultaten waartoe B. en W., de raads commissie en de heer Renkema komen, loopen nogal uiteen; terwijl de eersten tot een totaal- kosten van f 22288 komen, brengt de raads commissie (waarvan één lid minder pessimis tisch is gestemd) het tot f 27000, en neemt de heer Renkema aan, dat het gevorderde bedrag zal zijn f 10513 plus uitbaggeringskosten, totaal ongeveer f19000; sornmen, die percents gewijze dus nogal belangrijk uiteenioopen. Het meest nabij den vermoedelijke» uitslag komend, en bet minst gelegenheid biedend voor ontgoocheling, achten wij de cijfers van B. en W. Daar zijn de kosten ruim berekend, de baten laag, en is de kans op tegenvallers uiterst gering. Roman door Pierre Loti, lid der «Académie Franpaise", 24) Zij, Gracieuse, betreurde de maand van Maria, den dienst van de Maagd, in de kerk, waar de reine bloemen geurden. Bij schemering, als 1 et niet regende, ging men onder de voorhal der kerk zitten, tegen don lagen muur van het kerkhof, van waar men een heerlijk gezicht had op de dalen beneden. Daar speelden zij hun kinderlijke spelen en voerden hun eenvoudige gesprekken. Daar voerde men ook de lange en vreemde overdenkingen, wanneer men niet speelde of niet meer piaatte, overdenkingen, waaraan het vallen van den avond, de nabijheid der kerk, de graf tomben mot hunne bloemen een plechtigheid gaf, los van de wereld en vrij van elke zinnelijke ge dachte. In hare eerste mystieke meisjesdrooroen, geïnspireerd door den plechtstatigen ritus van den eeredienat, door de orgeltonen, door de blanke bloe men, door de duizend kaarslichten, waren bet wel is waar slechts beelden, die bij haar oprezen, maar toch schitterende beelden van altaren en taber nakels, en orgelgeruisch en engelenwiekslag. Maar langzamei hand maakten die visioenen plaats voor ideeën; zij zag den vrede en de bpgeerlijke zelf verloochening, die de verzekerdheid van een on eindig hemelsch leven geven zij voelde op een verhevener wijze dan vroeger de droeve vreugde om alles te verlaten om niets anders te zijn dan Wij mogen hierop dan ook onze redeneer!ng veilig bouwen. Wordt volgens hun plan besloten, dan za! de jaarlijksche bate voor de gemeente f 1500 zijn, een niet te versmaden som, terwijl zeer zeker de reiniging zelve er niet minder op zal worden. Om niet te uitvoerig te worden, willen wij dat hier met een enkel voorbeeld aantoonen. Thans het is de raadscommissie bestaande uit de heeren G. Visser Bzn., J. J. G. Nulet en J. II. van Westendorp, die het vermeldt is hier van straatvegen geen sprake, omdat daarvoor geen personeel beschikbaar is. Bij een goed georgaiusoerden reinigingsdienst is dit een absurditeit en in de berekening van B. en W. (die goedkooper is dan nu het ver- pachtings-systeem) komei. hiervoor dan ook 6 man beschikbaar. Reeds hieruit blijkt, hoe ge heel onvoldoende thans de uitvoering der rei niging is, en met verbazing vraagt men zich af, wat dan n u we! de reinigers doen, als B. en W. een derde hunner zullen kunnen zetten aan een werk, dat thans ten oenen male niet geschiedt. Het enkele feit, dat thans elk toezicht ont breekt zal dit misschien duidelijk maken, maar dan ook tevens aanwijzen, dat er voor minder geld meer kan verricht worden. Voor minder geld Voor veel minder waarschijnlijk. "Want schriel hebben B. en W. hun bere kening niet gemaakt. Vooreerst niet wat de inkomsten betreft; immers terwijl in geen enkele stad de opbrengst van het opgehaalde straatvuil, faeces enz. daalt betreden 20 ct. ruim per persoon en per jaar, maar het gemiddelde der gecontroleerde steden meer clan 50 ets. be draagt, rekenen B. en W. voor deze inkomsten slechts 14 ets. per jaar en» per inwoner. In Vlaardingen is de opbrengst 52l/ir ct., in Delft 44 ct., in Groningen ruim 80 ct., in Utrecht 72 ct.; welke billijke reden is er om hier de opbrengst beneden het gemiddelde van Vlaardingen en Delft, twee gemeenten vlak in de buurt, eveneens met veel gracuten, te plaatseri Indien de opbrengst zeer belangrijk minder is, welnu, dan zal het beheer niet deugen. Niet, dat wij de berekening van B. en W. refuteeren in tegendeel, het is zaak de baten zoo laag mogelijk te ramen, maar het is volstrekt niet onmogelijk, dat de opbrengst zal zijn 50 ct. per persoon en per jaar, zijnde dus f 13000 ruim en clan zal dus bet voordeelig verschil met liet thans ge voerde beheer klimmen tot ruim f 10.000. Voorts zijn de uitgaven niet te schraal be rekend. Voor elk paard wil men hier f 1.35 per dag uitgeven. De heer Renkema wees et- in zijn rapport reeds op: dit is een exhorbi- tante prijs. In Utrecht kost elk paard 85J£ ct. per dag, in Alkmaar S6V2. Welke geldige reden kan er zijn om hier die som met ongeveer 60 °/0 te verhoogen. Is de haver hier duurder, de ligging, het toezicht, de veterinaire dienst? sen onpersoonlijk deel diergenen, die een reus achtig en onophoudelijk gebed doen opgaan naar den hemel voor de zonde der wereld. Echter, zoodra de avond gehec-l en al gevallen was, kerr.ie de loop liarer gedachten iederen avond weder terug naar sterfelijke dingen. Het wachten, het koortsachtige wachten begon, van minuut tot minuut ongeduldiger. liet duurde haar schier te lang, ear hare gezellinnen in het klooster waren teruggekeerd, oer zij alleen was in hare kamer, vrij in bet buis, waar men reeds was ingeslapen, gereed om het venster te openen en te letten op het zachte geluid van Ramunteho's voetstappen, Dan kustoit zij elkander teeder en lang. Hoofdstuk XX. Dien avond was Ramuntcho vroeger dan gewoon lijk op da plaats, waar zij hadden afgesproken, gekomen met meer omzichtigheid in zijn loop dan anders, omdat men op deze Juniavonden vaak paartjes van jongelieden aantreft Jangs de wegen en bij verscholen boschjes, die verliefd zijn. Bij toeval was zij reeds alleen, naar buiten ziend, zonder bom nog te verwachten. Onmiddellijk bemerkte zij zijn opgewondenheid, waarvan zij echter niet kon gissen uit welke oor zaak zij voortsproot. Niet te zeer durvende naderen, gaf hij haar een teeken, dat zij vlug moest komen, uit het venster springen en in de donkere laan komen, waar men zonder vrees samen kon spreken. Dan zoodra zij bij hem was, sloeg hij zijn arm om haar midden, en zonder vertoef vertelde hij het groote nieuws, dat sedert den ochtend hemzelven en zijne moeder Franchita het hoofd in verwarring bracht. Oom Ignacio heeft geschreven Wat? Oom Ignacio? Indien Hit indmlavl 200 is, welnu men ga na. van waar men in Utrecht of Alkmaar zijn lm ver, zijn slroo betrekt, wat de stalling kost, wat het toezicht van den paardenarts, en zoelce en verbetere de fout. Aan de hand van het rapport van den heer Renkema die zijn cijfer van 85Vi of 86V2 in onderdeden splitst is dit gemakkelijk genoeg. B. en W. berekenen f420 per paard, de heer Renkema bijna f320. Waarom zou ook hier geen bate van f 900 kunnen binnenkomen, ook al blijft de raadscommissie op haar stand punt van f 1,35 per paard en per dag staan? Het deskundige rapport van den heer Renkema achten wij inderdaad niet gering en wij kennen er de groote waarde aan toe, die het zonder twijfel heeft. Wat nu de overige uitgaven betreft, deze geven minder aanleiding tot opmerkingen en zijn ook van minder belang, behalve de loouen der arbeiders. B. en W. willen d-\» op f 9 vastgesteld zien, althans daarnaar 1 ebben zij hun kosten- begrooting ingericht. Th; ris ve-dienen zij min der, en de heer Renkena oordeelt, dat een geringer loon voldoende kan geacht worden. Wij zijn dit in zooverre riet met hem eens, omdat het straatreiriigersbeurijf, mits goed ge- legeld, een ambacht mag fit eten, ook al wordt daarvoor slechts geringe keniis geëischt, en aan liet loon dezer dignitarissen willen wij dan ook niet tornen; slechts wihen wij er op, dat zij thans hier minder ve>-henen, en geen uitzicht hebben op pensioen, iets waar in de berekening van B. en W. ook op gelet is, geheel ten rechte. Nog op één punt willen vrij hier wijzen. De raadscommissie schat het uitbaggeren dei- grachten en havens (ouder den reinigingsdienst hier ter stede begrepen) op f 5500, B, en W. op f 8000. De commissie zal voor haar cijfer we! goeden grond hebben en zich hebben over tuigd, dat voor dien prijs het baggerwerk inder daad voldoende kan geschieden is dit het geval, ook hierdoor zouden de uitgaven weder met f 2500 dalen. Men zou dus kuunen krijgenmeerdere opbrengst f9000 (50 ct. per inwoner, inplaats van '14 ct, volgens B. en W.) Mindere uit gaven baggerwerk f 2500; paarden f 900; totaal f3400. "Voordeelig verschil f 12.400; zoodat zonder dat er nog iets buitengewoon voordeeligs boven het gemiddelde van andere plaatsen behoeft te geschieden de gemeente reiniging aan de gemeente kost de som van ongeveer f 14.000, zijnde ongeveer f 10.000 minder dan thans. Verwondering behoeft dit voordeelig verschil niet te wekkenreeds de baten zijn in Deveuter en Zwolle, plaatsen van Schiedam's grootte, f 14.000 en f17.000 hooger geraamd dan hier; is er eeu enkele reden bij te brengen, waarom men te Schiedam de baten zoo oneindig lager moet ramen Indien het beheer goed is, kan Ook zij wist, dat deze reislustige oom in Amerika, die sedert zooveel jaren verdwenen was, tut op dit oogenblik er niet aan had gedacht eenig ander bericht te sturen dan zoo nu en dan door een naar huis terugkeerend matroos. Ja! En hij heeft geschreven, dat hij daar eigen dommen heeft, die verzorging noodig hebben, greater werden, troepen paardendat hij geen kinderen heeft, en dat als ik lust heb mij bij hem ie komen vestigen met een aardig Baskiscb meisje als vrouw, hij ons beiden zou willen aannemen. Ik geloof, dat moeder ook zou komen als je dus wilt, dan zouden wij kunnen trouwen. Wij zijn jong, maar dat hindert niet; er zijn er meerjeng getrouwd. Als ik door mijn oom wordt aangenomen, en een goede positie heb, dan zal je moeder baar toestemming wel geven, denk ik. Maar de militaire dienst zal het loodje leggen, niet waar Zij gingen zitten, op de bemoste steenen, die daar waren, geheel in de war door bet onver wachte geluk, dat zij deelachtig zouden worden. Aldus zou het geen onzekere toekomst zijn na zijn diensttijd, maar bijna dadelijk zou het geluk komen binnen twee maanden, binnen een maand misschien zouden zij elkaar voor altijd bezitten. Nooit hadden zij bet zoo nabij gedacht, en zij legden hunne hoofden tegen elkaar, die vol waren van allerlei gedachten, eensklaps vermoeid als het ware dooi- een waanzin van geluk. Rondom hen steeg de Juni-bloemengeur uit de aarde op en vervulde den nacht met een buiten gewone zoelheid. De jasmijnen, de kamperfoelie geurden men zou gezegd hebben, dat ongeziene handen wierookvaten met bloemengeur zachtkens deden schommelen. Er zijn overal geheimzinnige zinsbekoringen, die dit niet zooveel bedragen, ook al is elders de afnamo door de boeren gtooter en voordceliger. Waar takken van beheer als de gemeente lijke reiniging zuinig gevoerd worden, daar zul de belastingbetalende burgerij daarvan de voordeelen ondervindon op de meeste plaatsen van Schiedam's grootte is dan ook de inkom stenbelasting beneden 3en bestaat daar nevens geen andere gemeentelijke belasting. Met groote vreugde hebben wij de voordracht van B. en W. dan ook ontvangen cn aangenaam doet het ons aan, dat zij zich door de bezwaren van het rapport der raadscommissie niet uit het veld lieten slaan. Wij verwachten zeer stellig, dat het voordeelige verschil bij de verpachtings systeem zich niet zal bepalen tot een goede f1000, behalve liet voordeel nog van betere uitvoering, maar dat dit bij zuinig en correct beheer zal klimmen tot zulk een som, waarop billijke vergelijking metandere steden recht geeft. Een andere vraag, die zich in dit verband in ons opdringt is dezeof zelfs de geheide reiniging uit de inkomsten niet zou kunnen worden bestreden. Thans haalt de gemeente gratis de kool- asch op der fabrieken, en gevraagd mag worden of hiervoor het heffen eener kleine retributie niet billijk is. Het gratis ophalen dier asch is zeker een geheel exceptioneel geval en wekt niet meer verbazing dan indien de gemeente de steenkool ook gratis zou aanvoeren. Konden de kosten der koolaschrijders gebracht worden ten laste van dat kleine deel der burgerij dat daarvan profiteert, na aftrek der koolasch- opbrengst, dan kan de uitgavenrekening nog met f'1000 verminderd worden, en dus ook de schadepost der gemeente, die uit den reinigings dienst voortspruit. Indien mocht ontmoeten, omdat de druk onze industrie opgelegd niet wel kan verzwaard worden, welnu men zie er van af, om daardoor de voordracht van B. en W. niet te doen stranden onbillijk zou dergelijke heffing zeker niet zijn cn het beialea voor iets, waarvan men direct de voor deelen ziet is wel liet minst drukkend. Derge lijke retributiëa komen trouwens meer voor, in Deventer heeft men verleden jaar een belas ting op de privaattonnen ingevoerd, die f4500 opbrengt en ongeveer niet drukt. Yoor een bagatel heeft men veel genot. Slechts in het voorbijgaan, en als een zaak die voor uitbreiding vatbaar is men lette b.v. op het gratis gebruiken van gemeente grond voor opslagplaats van vaten, bergplaats van karren enz. roeren wij dit punt aan. Het is niet noodig het te beschouwen in onmiddellijk verband met de thans aanhangige voordracht. Moge deze met algemeene stemmen worden aangenomen en B. en W. aldus de vruchten zien van hun keurig exposé. echter dit idee gewichtige bezwaren uit de natuur zelve schijnen te ontspruiten, bevo len door een onbekende macht, volgens onbekende plannen, om ons op onzon weg naar den dood te geleiden. Je antwoordt niet, Gracieuse, je zegt niets? iiij zag wel, dat ook zij in zinsbedwolming ver keerde, evenals hij, en evenwel giste hij, naar hare wijze van doen door zoo lang het stilzwijgen te bewaren, dat schaduwwolken zich opstapelden boven zijn heeilijke en schoone droom. Maar, zeide zij eindelijk, je naturalisatie-papieren, heb je die a! ontvangen Ja, die zijn de vorige week al gekomen, dat weet je wel; en jij hebt mij in elk gei al gedre ven ora die stappen te doen. Maar dan ben j» toch op het oogenblik Fransch- man, en dan vervul je je dienstplicht niet, en ben je deserteur. Drommels ja, dat is waar. Neen, geen deser teur, maar niet opgekomen, heet dat, geloof ik maar daarom ben ik er dan niet beter aan toe, want ik kan niet toiugkeeren; daaraan had ik niet gedacht. Wat had zij er op dit oogenblik een spijt over, dat zij hem zelf tot die daad had aangezet, die thans zulk een dreigende schaduw wierp over zijn nog nauwelijks overziene vreugde. Mijn hemel, hij, Ramuntcho, deserteur dat wilde dus zoggen, voor altijd verbannen uit zijn geliefd Baskiscb vader land. En zijn vertrek naar Amerika werd hem plotseling eene verschrikkelijke gedachte ais aan den dood, omdat een terugkeer onmogelijk zou zijn. Wat moest hij dan doen Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 1