9459. ËJlMïïÏTt C 0. 51"° jaargang. Woensdag 27 October 1897. FEUILLETON! Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, uitgever! h. j. c. roelants. BUITENLAND. 25> Abonnementsprijs voer Schiedam, per kwartaal f 0.90 n n omliggende plaatsen, p. kwart. - 1.05 franco per post, p. kwartaal. - 1.30 Afzonderlijke nommers0.02 BUREAUBOTER8TRAAT 70, Tcleplioon No. 123. AnvEKTBirTrKPRus: van 15 gewone regels met inbe grip van conc Courant. f 0.B3 Iedere gewone regel meer- 0.10 Bij abonnement wordt korting verleend. Algemeen overzicht. Schiedam, 26 October '97. De heer Waldeck-Rousseau, senator en oud minister, vriend van wijlen Gambetta, republi kein in hart en nieren, en wel een republikeiu van 't echte soort, heeft Zondag te Reims voor een vergadering van 3000 personen het woord gevoerd over den huidigen politieken toestand. 'fc Spreekt vanzelf, dat de radicalen en socia listen eens flink a faire genomen werden door den oud-minister. Hun hervormingen werden illusoir genoemd en de theorie der radicalen, dat belasting een vermogensvereffening moet zijn", was van sociaüstischen oorsprong. Maar bovendien liet de redenaar de mogelijk heid doorschemeren, dat de Kamer zou ontbon den worden, ingeval een coalitie der oppositie partijen het Kabinet wilde omgooien. De heer Waldeck-Rousseau is van ouds hei- een aanhanger van versterking der centrale regeering tegenover de Kamer, en daarom be toogde hij ook nu onbewimpeld de gewenscht- heid van handhaving der tegenwoordige re geering. Tot verbetering van den financieeten toestand zijn besparingen noodig, zei de oud-minister van Gambetta, en een ministerie, dat aan het be wind blijft, zal alleen alle takken van bestuur nauwkeurig kunnen onderzoeken en eenig nuttig werk voltooien. Ten slotte wees de redenaar op de koloniën als een nieuw veld voor Franschen arbeid. De gematigde en conservatieve bladen zien in de redevoering van den heer Waldeck- Rousseau een krachtige oproeping tot den strijd van de republiek tegen de revolutie. Intusschen heeft de minister van financiën aan de budgetcommissie meegedeeld, dat hij de belastingen 29 millioen denkt te kunnen vetlagen voor verhooging van het zegel van buitenlandsche effecten en van het ovenirachts- recht van effecten. De minister zeide niet te gelooven, dat bui tenlandsche regeeringen daartegen zouden prote steeren. De kamer nam gisteren het ontwerp aan tot verplaatsing van het Orleans-station naar de quai d' Orsay. De groote vriend van Frankrijk, Czaar Nico- laas II, bevindt zich nog altijd als gast van zijn schoonvader te Darmstadt en ontvangt daar ook nog bezoeken. Zoo is na keizer Wilhelm o.a. de Duitsche rijkskanselier den Czaar zijn opwachting komen maken; later is nog de «vriend van Rusland", vorst Nicolaas van Montenegro, er geweest. Ook de groothertog van Baden had zijn bezoek aangekondigd, maar.... voor dit bezoek heeft de Czaar beleefd bedankt. Roman door Pierre Loti, lid zier «Académie Franfaise". Angstig en zwijgend bleven zij bij elkaar, ieder hunner den eigen wil aan den ander ten offer wil lende brengen, met schrik de beslissing afwachtend of die zou strekken om heen te gaan of te blijven, In het diepst van hun hart rees langzamerhand een zelfde wanhoop op, die het genot vergiftigde, dat hun ginds werd aangeboden in dat Amerika, van waar men niet kon lerugkeeren. De kleine kelkjes van de jasmijn, de kamper foelie en de andere bloemen gingen vooi t heerlijke geuren in het nachtelijk duister te verspreiden; <le donkerte, waardoor zij omringd waren, schoen meer en meer streelend en zacht te worden, en door het duistere kantwerk van de bladeren zagen zij tegen de helderheid van den Junihemel, die onveranderlijk scheen, de sterren als phosphorisch flonkeren. Het avondgelui klonk tot hen over van da kerk. De klankrijke slagun der klok schenen hen bui tengewoon, als een stemme, die er tot hen klonk om hun in hunne besluiteloosheid een beslisten raad te geven. Steeds zwijgend luisterden zij mot toenemende aandoening, het donkere tegen het blonde hoold geleund. Met een raadgevende en beschermende ^tem zeide zij: neen, je zult niet voor altijd weg blijven die verre landen zijn goed voor de jeugd, Over dit zonderlinge feit wordt, in de Eoln, Ztqliet tolgeride gezegd: »De mededeeling van een hofbericht in de Earhruher Zeifung, volgens hetwelk de Czaar voor het voorgenomen bezoek van den groot hertog van Baden heeft bedankt, omdat hij reeds over de dagen voor zijn reitiek van Darmstadt heeft beschikt, zal in ruimen kring levendige» spijt wekken. »Er bestaat voor ons geen twijfel, of het is geenszins de bedoeiiug van den Czaar geweest, den zeer verdienstelijken en allerwege hoogge- achten vorst van Baden te kienkeu, 5Maar reeds het feit der publicatie van deze afzegging bewijst dat liet besluit van tien Czaar te Karlsruhe als een krenking is opgenomen. iln ieder geval", meent de Kóln. Ztg «blijft de opvallende vorm te betreuren, die men heelt gekozen om een gewone daad van beleefdheid uit den weg te gaan." Het blad kan geen andere verklaring voor het incident vinden, dan het bestaan van zekere ontstemdheid lusschen Hessen en Baden. De Czaar heeft rekening te houden met de wen- schen van het hof, welks gastvrijheid hij ge niet, en dat tegen het bezoek van den groot hertog van Baden zal zijn geweest. Tot een ernstig conflict zal deze quaestie wel niet leiden maar een nadere verklaring van liet geval zal evenmin mogen uitblijven. De correspondent van de Standard te Madrid heeft een onderhoud gehad met een der minsters. Deze verklaarde dat de regeering de be doeling heeft aan Cuba een locale regeering te geven met algemeen stemrecht voor de ver kiezing van de gemeenteraden, de provinciale raden en het parlement van het eiland. Dat parlement zal bestaan uit twee Kamers en een verantwoordelijke regeering van 5 ministers. De gouverneur-generaal zal de minis terraad voorzitten. De senatoren en afgevaardigden, die Cuba in de Spaansche Cortez vertegenwoordigen, houden zitting. De koninklijke regeering zal controle oefenen op het leger, de vloot, de politie, de eere diensten, de rechtsp.aak en de buitenlandsche zaken der kolonie. Tevens verklaarde de minister, dat de aan hangers van autonomie op Cuba, in Spanje en in de Vereenigde Staten hun steun aan de Spaansche regeering hebben toegezegd. Dat de nota van antwoord aan de Ameri- kaansehe regeering tot moeilijkheden aanleiding zou geven, geloofde de regeering niet, ver klaarde de minister nog. lieden is aan generaal Woodford zelfs een twpede nota ter hand gesteld, waarin geprote steerd wordt tegen de vrijbuitersexpedities die door ile Vereenigde Staten niet zijn verhinderd. Intusschen is men te Havana nog steeds maar men moet in Etchézar kunnen terugkeeren hier moet men zijn ouderdom doorbrengen en sterven, nergens ter wereld zult gij sluimeren als op dit kerkhof bij de keik, waar men zelfs in den grond ter ruste gelegd het geluid der klokken kan hooren. En zij luisterden steeds meer in hunne gedachten verzonken naar het gebeier der kerkklok, de beide kinderen, wier zie! godsdienstig en eenvoudig was en Ramuntcho voelde langs zijne wangen een traan vloeien van Gracieuse. Neen, zeide hij eindelijk, deserteur worden, neen ik geloof, dat ik er den moed niet toe zou hebben. Ik dacht hetzelfde als jij, Ramuntcho, zeide zij neen, wij roosten dat niet doen Toen bemerkte zij, dat ook hij weende als zij. De teerling was aldus geworpenzij zouden het geluk dat binnen hun bereik was, laten loopen zij zouden alles overlaten aan eene zoo onzekere en zoo verwijderde toekomst. En thans, in hun droefheid, in hunne berusting, nu de groote beslissing was gevallen, overlegden zij met elkaar wat het best zou zijn om te doen. Je zou, zeide zij, je oom Ignacio kunnen ant woorden in een aardigen brief en hem schrijven, dat je het aanneemt, en dat je met veel pleizier zult komen, zondra je je dienstplicht hebt vervuld voeg er als je wilt bij, dat zij, met wie je ver loofd zijt, hem bedankt even als jij en bereid zal blijven je te volgen maar deserteur worden, dat kun je niet doen. En je moeder moet je er maar eens over spreken, Gracieuse, om eens te zien wat zij er van denkt. Want de toestand is nu niet meer hetzelfde ais vroeger, toen ik heeleranal zonder betrekking was. Zicbte stappen weerklonken er achter hen op niet tevreden over generaal Weylor's vertrek. Er worden nieuwe betoogingen voorbereid. Generaal WVyler heeft evenwel zelf geseind, dut hij die betoogingen zal beletten. In de Hongaarsche Kamer heeft baron Banffy gesproken over de politieke gebeurtenissen in Oustem ijk. De minister-president gaf de verzekering, dat da regeering in geen geval voornemens is de verwikkelingen in Oostenrijk te gebruiken ten bate van Hongarije. Bij de Hongaarsche regee ring zit in geen geval de wensch voor om de bestaande banden, welke Oosteiuijk en Hongarije krachtens de Pragmatieke Sanctie, die onver onderlijk blijft, verbinden, te zien verslappen. De regeeiing is tevens overtuigd, dat de zaken, welke beide partijen aangaan, bij de wet moeten worden geregeld. Wanneer het Oostenrijksche parlement een grondwettelijke oplossing onmogeiijk zou maken, zal de Hongaarsche regeering haar plicht weten te doen en de noodige maatregelen nemen, omdat ook aan Hougarije dezelfde onafhanke lijkheid in het behandelen der gemeenschappe lijke aangelegenheden wordt toegekend als aan Oostenrijk. Met de vredesonderhandelingen slaat het nog hetzelfde. De twee punten van geschil zijn nog niet opgelost. Tewfik-pacha zal ze aan den Sultan voorleggen, terwijl de Grieksche bevol- machtigden er met de gezanten over zullen beraadslagen. Of de Porte zai toegeven, is zeer te betwij felen. Daarvoor slaat zij in den laatsten tijd een veel te hoogen toon aan. Zoo worden ou weer ten opzichte van Kreta verschillende eischen gesteld: de ontbinding der internationale militaire commissie voor de recht spraak en de terechtstelling der beschuldigden van Tsikalaria voor de dichtstbijzijnde rechtbank van het Turksche rijk of voor een competente, wettelijk samengestelde rechtbank te Iianea. Of de benoeming van kolonel Schaffer tot gouverneur-generaal van Kreta, waarover alle mogendheden het thans eens zijn, genade zal vinden in de oogen van den Sultan, is ook lang niet zeker. Over den terugkeer der Thessaüsche vluchte lingen naar hun land zijn Edhem-paeha en de Grieksche bevolmachtigden het thans eens. Eerst zullen de bewoners terugkeeren der door de Turken bezette dorpen, later die dei- steden. Groot opzien heeft te Athene gewekt de ontslagaanvrage van kolonel Vassos, legercom mandant en adjudant des Konirigs. Men schrijft dit besluit van Vassos toe aan de houding van den minister-president Zaïmis, die vastbesloten schijut, voor het oogenblik den weg en boven den muur werd de gedaante zichtbaar van een jongen man, die op de teenen stond om hen te kunnen bespieden. Ga heen, ga weg, Ramuntcho, lot morgenavond. En een halve seconde later was er niemand moer in het struikgewas was hij ontvlucht naar zijne kamer. Geëindigd hun ernstig onderhoud! Geëindigd tot wanneer? tot morgen, of voor altijd? Op hun afscheid, plotseling of langdurig, ver schrikt of vredig, rustte ieder keer, iederen avond dezelfde onzekerheid van elkander weer te zien. Hoofdstuk XXI. De klok van Etchézar, de oude klok, die 's avonds het avondgelui deed weerklinken, die klepte bij feesten en bij sterfgevallen, klonk plechtig op den mooien Junidag. Het dorp was overai versierd, en een processie trok langzaam rond. De bergen schenen nabij en somber, een weinig woest met hun donkere kleuren, boven die groepen van in het licht gekleade meisjes, die over de neergevallen bladeren voortwandelden. Alle oude banieren van de keik waren daar, verlicht door die zon, die zij sedert eeuwen kenden maar die zij slechts een- of tweemaal per jaar zagen op hooge feestdagen. Voorop ging die van de Heilige Maagd, van geborduurde mat-gouden zijde, gedragen door Gra cieuse, die geheel in het wit gekleed voortliep, verloren in een mystieken droom. Achter de jonge meisjes kwamen de vrouwen van het dorp, met hare zwarte sluiers, waaronder Dolores en Fran- chita, beide vijandinnen. De mannen sloten in groote geta'e den stoet, de kaarsen in do hand, althans, den Griekschen invloed op Kreta to verzwakken. Van het vijandig optreden van den Sultan tegenover de invloed van Europa is een bewijs dat de Porte de terugroeping van twee Arneri- kaunsche zendelingen uit Aleppo verlangt, onder voorgeven dat zij tot onlusten aanleiding zouden kunnen geven. Men gelooft, dat de Amerikaanscho gezant dezen eiseh zal afwijzen. In den eiscli der Porte wil men het begin eenor campagne zien tot verdrijving vzsn allo zendelingen uit Turkije. tfüemcngcic Meihdccüngcn. Op de meeting van Zondag ld. op Trafalgar Square te Londen heeft de bekende leider John Burns de stakers aangeraden de door den Board of Trade voorgeslagen conferentie aan te nemen. Mochten de onderhandelingen mislukken, dan spoorde hij aan tot volharding in den strijd, daar een overwinning der patroons zou betee- kenen bet herstel der industrieele slavernij in Engeland. Tevens maande Burns de Londensche arbei ders van andere vakken aan een dag werkloon af te staan ten behoeve der stakers. Een tweede ernstige staking dreigt onder de spoorwegarbeiders, die thans hun ultimatum aan de spoorwegmaatschappijen hebben gezon den. Deze zullen er vermoedelijk met een eens luidende weigering op antwoorden. De redacteur der Reveille, tevens voorzitter der vereeniging van invaliden en veteranen te Berlijn, zegt geen kennis te dragen van een bedanken van Bismarck voor het eerelidmaat schap dier vereeniging. Tevens bestrijdt hij sociaal-democratische ten- denzen te hebben. Naar de Temps uit Konstantinopel verneemt zal een hooggeplaatst ambtenaar van het Duitsche ministerie van financiën benoemd worden tot onder-staatssecretaris van het Turksche depar tement van financiën. Naar Renter's correspondent Zondag uit het kamp in het Khanki-da! seinde, wachtte gene raal Lockhart daar op de aankomst van den trein, waarvan het vervoer zeer bezwaarlijk is. De vijand had in den afgeloopen nacht het kamp aangevallen, maar was met aanzienlijke verliezen teruggeslagen. Een groote macht Afridi's en Orakzaï's bezet den Sempagha-pas, waar het volgende gevecht wel geleverd zal worden. De Tiansvaalsche Volksraad heeft gister ochtend goedgekeurd het nieuwe stelsel van invoerrechten, waarbij de levensmiddelen bijna geheel zijn vrijgesteld, maar luxe-artikelen aan speciale belasting zijn onderworpen. de baretten afgenomen, het waren oude grijze koppen met berustende gelaatstrekken. Gracieuse voelde zich in dit uur als verheerlijkt zij geloofde zich nabij den dood op weg naar den hemelsche tabernakelen. En wanneer bij oogenbhk- ken de herinnering aan Ramuntcho bij haar op kwam, dan werd ze te midden van al deze schit tering niet met heerlijkheid vervuld. Inderdaad, naar male hare gedachten van dag tot dag vaster vorm aannamen, was datgene, wat haar naar hem dreef, minder het zinnelijke gevoel dan wel een diepe teederheid. En deze tederheid werd boven dien nog vermeerderd door dat Ramuntcho minder gefortuneerd was dan zij en meer verlaten omdat hij geen vader had. Hoofdstuk XXII. Welnu, Gracieuse, heb je eindelijk met je moe der over oom Ignacio gesproken? vroeg Ramunt cho eindelijk laat op een avond in de laan van den tuin, waarin de maan hire heldere stralen wierp. Nog niet, ik heb het nog niet gedurfd. Dat komt zie jo, omdat ik baar niet kan uitloggen hoe ik al die dingen weet, omdat zij meent, dat ik nooit meer met je spreek, nadat zij mij dat verboden heeft. Denk er eens over na of het wel goed is haar achterdochtig te maken dan zou alles uit zijn en wij zouden elkaar niet meer kunnen zien; ik wil dat alles liever uitstellen tot later wanneer je het land zult verlaten hebben, want dan kan het mij niets meer schelen. Dat is waar, laten wij dan nog wat wachten, want ik ga toch gauw "vertrekken. Zoo was hethij ging spoedig vertrekken en reeds waren hunne avonden geteld. Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 1