51 "c jaargang. Vrijdag 29 October 1897. N°. 9461. Eersfe Blacl FEUILLETON. EAMUNTCHO. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen. uitgeverThTj. c. roelants. "ïJÜITEXLAm Abonnementsprijs voor Schiedam, per kwartaal f 0.90 omliggende plaatsen, p. kwart. - 1.05 franco per post, p. kwartaal. - 1.30 Afzonderlijke nomraers0.02 BUREAU 8 BOTERSTKA1T ÏO, Telephoon Ttfo. 123. Advertentieprijs: van 15 gewone regels met inbe grip van eene Courantf 0.52 Iedere gewone rege! meer- 0.10 Bij abonnement wordt korting verleend. Algemeen overeictit. Schiedam, 28 October '97. De weigering van den Czaar om te Darmstadt het bezoek van den groothertog van Baden te ontvangen heeft in Duitschland en ook daar buiten groot opzien gebaard. Met een eenstemmigheiddie vermelding verdient, kiest de geheele Duitsche pers partij voor den grijzen groothertog, en het scheelt niet veel of sommige bladen eischen voldoening voor de onverdiende beleediging. Over de toedracht der zaak zijn de lezingen al zeer verschillend, maar hierover is men het vrij wel eens, dat de politiek met dit incident niets te maken heeft. Daarvoor mag men wijzen op de door Nicolaas II en 'Wilhelm II gewis selde bezoeken, terwijl bovendien de nieuwbe noemde staatssecretaris Yon Bülow en de rijks kanselier Von Hohenlohe door den Czaar ten gehoore werden ontvangen. De nieuwste lezing van het geval nu is deze. De groothertog van Baden had, zonder tus- schenkomst van de ceremoniemeesters, per soonlijk aan den Czaar langs telegrafischen weg zijn bezoek aangekondigd, en de Czaar had eveneens persoonlijk en per telegraaf voor het bezoek bedankt. De korte telegrafische vorm zou nu het antwoord van den Czaar onaange namer hebben doen schijnen dan de bedoeling was. De gekrenkte toon van liet Badensche hof bericht had daarop de zaak heelemaal bedorven. De bedoeling van den Czaar was alleen, dat hij te Darmstadt in den familiekring vertoefde om van de politiek te rusten, en dat hij daarom geen officieele vorstelijke bezoeken verlangde, die even officieel dienden beantwoord te worden. In deze verklaring wordt beslist ontkend, dat er eenige spanning zou bestaan tussclien do hoven van Darmstadt en Karlsruhe. Deze lezing der zaak lijkt intusschen meer op een uitvlucht dan op een waar relaas van het gebeurde. De Czaar is te Darmstadt om zich te ver- poozen; best. Maar waarom ontvangt hij dan wel politieke personen als Von Bulow en Von Hohenlohe, en wijst hij een armcaal bezoek van den eerwaardigen Badenschen vorst af? 't Springt duidelijk in 't oog, dat achter deze vreemde gebeurtenis iets anders steekt. De Frankfurter Zeitung herinnert erin dit verband aan, dat de erfprins van Baden eenigen tijd geleden machtiging gevraagd en gekregen had om het hof te maken aan prinses Eliza beth van Hessen, de zuster der Czarina. Dit huwelijksplan was in duigen gevallen en prinses Elizabeth is sedert dien tijd gehuwd met groot vorst Sergius van Rusland. Roman door Pierre Loti, lid der «Académie Franfaise". 27) Hoofostuk XXV. Het was hun laatste avond, want eergisteren bad hij op het gemeentehuis te Saint-Jean-de Luz met een bevende hand het conti act geteekend, waarbij hij voor drie jaren dienst nam bij het tweede regiment mariniers, dat in een Noordelijke haven in garnizoen lag. Het was hun laatste avond, en zij hadden afgesproken dat zij langer dan gewoonlijk bij el kaar zouden blijven, tot middernacht, had Gracieuse beslistmiddernacht, het uur dat in de dorpen duister is en waarbij, zij wist niet waarom, alles aan het meisje ernstiger en schuldiger scheen. Zonder aarzeling, in het bewustzijn dat zij zich om den volgenden dag niet te bekommeren hadden, durfden zij op de bank, vlak onder 't raam te gaan zitten, wat zij te voren nimmer hadden wagen te doen. Zij spraken over de toekomst, die voor hun zoo ver was, want op hun leeftijd schenen drie jaren een oneindig tijdperk. Over drie jaren, bij zijn terugkeer, zou zij twin tig jaar oud zijnindien hare moeder dan nog beslist bleef weigeren, zou zij gebruik maken van haar recht als meerderjarig meisje; dat was al zoo tusschen hen afgesproken. Vandaar zekere koele verhouding tussclien Hessen en Baden, waaraan de groothertog van Baden thans een eind had willen maken. Maar de Czaar had zich solidair verklaard met het gevoelen zijner aangetrouwde familie en daarom het bezoek van den groothertog afgewezen. Nog vele andere lezingen kan men in de Duitsche bladen vinden, maar de merkwaar digste opvatting van het incident heeft men te Parijs. Men hecht er daar wel degelijk politieke beteekenis aan. Wanneer toch de Czaar het bezoek van den groothertog van Baden had ontvangen, zou hij verplicht zijn geweest het te Karlsruhe te be antwoorden, en in dat geval zou hij ook het standbeeld van Wilhelm I, dat een week ge leden onthuld is, hebben moeten gaan be zichtigen. Dat zou al een zeer slechten indruk in Frankrijk hebben gemaakt, en daarom had de Czaar door een categorische weigering de mogelijkheid vau een contra-bezoek met de ge volgen van dien afgesneden. De Temps deelt nog mede, dat te Karlsruhe aanmerking zou zijn gemaakt op den overgang van prinses Alix van Hessen tot de Grieksche kerk na haar huwelijk met den Czaar. De Belgische minister van verkeer Vanden- peereboom heeft dezer dagen in de Kamer eene verklaring afgelegd, die met grooten bijval is ont vangen, en die niet alleen voor het land zelf, maar ook voor ons Noord-Nederlanders niet van belang ontbloot is, zij het ook alleen door het stellen van een voorbeeld, dat bij ons te lande navolging zou kunnen en mogen vinden. De minister zeide het volgende »Ge weet. dat op een gioot aantal lijnen het getal gebruikte plaatsen in de waggons le klasse niet eens 4 van de beschikbare plaalspn bedraagt, zoodat het dure materiaal verslijt, zonder dat de kosten ook maar eenigetmate worden gedekt. »Met toestemming der Kamer zal ik nu allengs de tegenwoordige waggons 2e klasse afschaften en door nieuwe vervangen, die wat gemak be treft, die der ie klasse nabijkomen. «Het tarief voor deze ie klasse, die aldus meer algemeen wordt gemaakt, zal hetzelfde zijn als van de tegenwoordige 2e klasse. M. a. w. de personenwagens 2e klasse worden afgeschaft en liet tarief voor de le klasse verlaagd. Zoo doende zullen lo. de reizigers le klasse het zelfde gemak genieten voor lagere prijzen2o de reizigers 2e klasse zonder verhooging van prijzen toegelaten worden tot de le klasse; en 3o zal wegens de betere benutting van het materiaal de prijsverlaging door besparing in het bedrijf worden gedekt. »IIet surplus, dat verwacht mag worden, zal dan gebruikt worden tot verbetering der tegen woordige 2e en 3e ldas-waggons, die in le en Da wijze, waarop zij elkaar gedurende de lange afwezigheid van Ramuntcho tijding zouden doen toekomen, nam hen geheel in beslag er waren zoovele bezwaren, on voor alles moest het geheim bewaard blijven. Arrochkca, de cenig mogelijke tusschenpersoon had zijn hulp wel toegezegd, maar hij was zoo veranderlijker viel zoo weinig op hem te rekenen. Als hij hen eens in den steek lietEn dan, zou hij er in toestemmen gesloten brieven over te brengen 1 En zonder dat was er toch geen aar digheid aan te schrijven. In onzo dagen, nu de verkeersmiddelen zooveel gemakkelijker en zekerder zijn, heeft men zicii over eene dergelijke scheiding, ais de hunne wel dra zou worden, minder bezorgd te makenmaar zij zouden elkaar straks plechtig vaarwel zeggen, gelijk verloofden in vroegere eeuwen deden, toen nergens briefkoeriers bestonden en de afstanden vrees inboezemden. Hun gelukkig wederzien scheen hun in een vene toekomst le liggen, maar toch om het vertrouwen dat zij in eikaar stelden, hoopten zij met een rustige zekerheid, gelijk de geloovigsm hopen op het eeuwige ieven. De onbelangrijkste dingen namen op dezen laat- sten avond in hun geest buitengewone afmetingen aan; bij de nadering van dit afscheid werd ulies grooter en trad alles meer op den voorgrond, ge lijk ploegt te geschieden bij met den dood worste lenden. Het minste gerucht en de ondoordring baarheid van den nacht scheen hun bijzonder en, huns ondanks werd het voor altijd in hunne her innering gegrifd. Het getjilp van de krekels scheen bun eigenaardiger dan zij het ooit hadden gehoord. Bij de nachtelijke gehoorigheid deed hot aanslaan 2e klasse veranderd worden. Bovendien zal voor een beter systeem van verwarming en verlichting worden gezorgd en zal hel aantal zitplaatsen op één bank \an vijf op vier wor den gebracht." Men ziet het, in dit reorganisatie-plan komt wel een en ander voor, dat ook bij ons sinds lang voorkomt op het verlanglijstje van het reizend publiek. Wc is bij ons het gelal gebi nikte le klas plaatsen iets honger, pl.tn. 8 °'o van het beschikbare aantal plaatsen. Volgens het te Weenen verschijnend Valer- land is dr. Kathrein afgetreden als president der Oostenrijksche Kamer, omdat zijn ver zoeningsgezinde houding jegens de linkerzijde een deel der meerderheid ondoelmatig voor kwam en wel wat te ver ging. Vandaar dat de ol'fieieuse bladen met koel leedwezen dr. Kathrein ongeschikt noemen om aan de stormen, die nog te wachten zijn. liet hoofd te bieden. Intusschen heeft zijn aftreden een presidents- crisis in hel leven geroepen. Volgens de Neue Fr en; Fresse althans, heeft dr. Fuehs, van de katholieke volkspartij, de hem aangeboden eandidatuur afgewezen, en weigert zijn partijgenoot dr. Eb uhoch even eens eventueel het presidentschap te aanvaarden. Blijkbaar wil do Katholieke volkspartij in den tegenwoordigen kritieken toestand geen president leveren, die den harden strijd tegen de Duitsche oppositie-partijen moet leiden. Ook tegen het stellen van een Poolschen of Tsechischen candidaat voor het presidium der Katner rijzen ernstige bezwaren. Sommigen verwachten nu, dat de rechterzijde zal opkomen voor de eandidatuur van den feodalen graaf Max Zedwitz, de linkerzijde voor. de herkiezing van dr. Kathrein. Nog blijkt, dat de katholieke volkspartij bij de derde aanklacht tegen de ministers zal stem men vóór een gemotiveerde orde-van-den-dag eergisteren stemde zij bij do aanklacht wegens het gebeurde te Eger voor een eenvoudige motie, waardoor Badeni een meerderheid van '172 tegen 145 stemmen kon krijgen. De socialisten hebben nog een vierde aan klacht tegen Badeni ingediend. De nieuwste berichten over de verstandhou ding tusschen Spanje en de Vereënigde Staten luiden niet ongunstig. Immers, naar de Imparcial uit Washington heeft vernomen, gelooft Mc. Kinley, dat het Congres zich niet met de aangelegenheden van Cuba zal bezighouden, voordat het resultaat van de invoering der autonomie op Cuba gebleken is. Intusschen weet men nog niets van den inhoud der gewisselde nota's. In officieele kringen evenwel verzekert men, dat beide nota's zeer vriendschappelijk zijn gesteld. van een waakhond op een verwijderde hoeve hen sidderen met angstigen schrik. Ramuntcho moest in zijn baliingschap ais van zelve een grassprietje medenemen, dat hij dien avond machinaal in den tuin had geplukt. Een tijdperk van hun leven eindigde met dezen dag hun kindsheid was voorbij gegaan. Opdrachten haddon zij elkaar eigenlijk niet te doen, zoo zeer geloofden zij zich zeker van elkaar bij hunne schei ding. Zij hadden eikaar minder te zeggen dan de meeste verloofden, omdat zij wederkeerig hunne intiemste gedachten kenden. Zoo bleven zij na het eerste uur van samenzijn hand in hand stil zwijgend naast elkaar zitten en vloden de minuten heen naar het onafwijsbare einde. Toen het uur middernacht geslagen had, wilde zij, dat hij heenging; aldus had zij te voien bij zich zelve be'loten. Zoo verlieten zij elkaar, na een lange kus gewisseld te hebben, alsof de scheiding juist op deze minuut een onvermijdelijk iets was geworden, iets wat zich niet liet uitstellen. En terwijl zij naar hare kamer terugging, eensklaps in snikken uitbarstend, zoodat htj het kon hooien, sprong Ramuntcho over den muur en bij het treden uit de duisternis van het ge boomte, bevond hij zich op don verlaten weg, die helder door het maanlicht werd beschenen. Bij deze eerste scheiding leed hij minder dan zij, omdat hij 'twas, die vei trok, en hom do vol gende dagen een onbekende toekomst brachten. Terwijl hij zich op den stoffigen on helder vpr- lichten weg voortbegaf, was hij ongevoelig ge worden door de machtige bekoring van de veran deringen die hem te wachten stonden en vai de reis; -zonder zich juist tekenschap le kunnen geven van zijne gedachten keek hij naar de scherp af- Ook is het onjuist, dat de gezant van Spanje te Washington een nota heeft ingediend over de vrijbuitersexpedities. Alleen beeft hij mondeling beklag gedaan bij de Auierikaanscho regeering. De regeering ondervindt kraehiigen steun bij de autonomisten. Een der leiders der autonomisten Onberga. die sedert geruimen tijd te Parijs woont, heeft besloten, met het oog op de instructies die aan maarschalk Blanco zijn gegeven, de politiek van Sagasta te ondersteunen en zich te Madrid te vestigen. De Koningin-Regentes is weer herstellende van haar ongesteldheid. Met de vredes-onderhandelingen in het Oosten gaat het goed vooruit. Zoo hebben de gezanten in hun laatste bijeen komst een oplossing gevonden voor de moeilijk heden, wat betreft de aan particulieren te betalen schadeloosstellingen. Ook de andere nog te regelen punten zullen wel spoedig worden afgeaan. Van hare zijde verklaart de Grieksche regee ring zich bereid alle mogelijke waarborgen te geven aan de houders tan Grieksche papieren. Daartegenover stelt zij het billijk verlangen, dat voor de financieele controle rïe minst ver nederende vorm zal worden gekozen. Meer moeilijkheden zal de regeling der Kre tenzische quaestie opleveren. Zoo protesteert de Porte thans m een nieutv rondschrijven aan haar vertegenwoordigers tegen de commissie voor de rechtspraak, die lieden vonnis zou vellen over een Muzelman. De Porte verlangt dat de beklaagde naar een Turksche rechtbank zal worden verwezen. Bovendien heeft zij den gouverneur gelast alle nog op Kreta gevangen zittende Moham medanen naar lthodus te laten overbrengen, waar ze dan terecht zullen staan. Ook cischt zij de afgifte van '10.000 geweren, waarop door de internationale bevelhebbers beslag is gelegd. Waarschijnlijk zullen de mogendhe'en zich evenwel weinig storen aan de praatjes der Turksche regeering. Vooral thans niet, nu de Nationale Verga dering van Kreta toenadering tot de mogend heden toont. Dit blijkt ook hieruit dat de admiraals aan de gouverneur hebben medegedeeld, den arbeid der militaire commissie voorloopig niet te kunnen schorsen. Gemengde Mcdcdcclingcn. De hertogin van Teek is gistermorgen te Richmond overleden, tengevolge van uitputting 11a een operatie van een beklemde breuk. Mary Adelaide, hertogin van Teek, geboren prinses van Groot-Britannië en Ierland, is een geteekende schaduw van zich zeiven, die de maan voor hem uitwierp. En de Gizune domineerde kalm de ganscho om geving, koud haar spits in de lucht stekend in deze middernachtelijke schittering. Hoofdstuk XXVI. De dag van het vertrok. Afscheid nemen van vrienden hier en daarvroolijke begroetingen van oude soldaten bij het regiment teruggekeerd. Sedert den ochtend had zich eeri koortsachtige opgewonden heid van hem meester gemaakt, en voor hem stiekte zich het leven uit als een onbekende chaos. Arrochkoa had dien laatsten dag zeer aardig aangeboden om hem per rijtuig te brengen naar Saint Jean-de-Luz en had vourgestrid, dat men met bet vallen van den avond zou vertrekken, om in het dal den nachttrein te kunnen nemen. TneR do onveimijdehjke avond was gekomen, wilde Franchita haar zoon begeleiden naar da plaats, waar het rijtuig van de Detcharry hen wachtte, en haars ondanks trok zich haar gelaat uan smart samen, terwijl zij haar best deed om haar onverschilligheid te bewaren. Laat mij daar zitten, Ariochkoa, zeide zij beslist, ik rij met jelui mede naar de kapel van Saint- Bitchentcho vandaar zal ik te voet terugkeeren. En zij vertrokken met het ondergaan van de zon, die over hen hare pracht uitstraalde van goud en koperrood. Nadat zij ean eikenwoud voorbij gereden waren en eveneens de kapel van Saint Bitchentcho, wilde de mooder nog blijven zitten. Teikens de groote scheiding uitstellende, vroeg zij nog verder met hun mede te mogen rijden. Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 1