STADSNIEUWS. VLA Alt DIN OEN. Kunst en Wetenschap. Rechtzaken. Kerlï en Scliool. Landbouw en Yeeteelt. SPORT. Gemengd Nieuws. zuster van den hertog van Cambridge. Zij wérd in 1833 geboren en «trad den 12n Juni 4806 te Kew bij Londen in het huwelijk met Frans van Teek. Hun dochter, prinses Victoria, is gehuwd met den hertog van York. De overledene was zeer bemind in Engeland. Koningin Victoria heeft aan koning Menelik van Abessinië het grootkruis der St. Michael- en George-orde verleend. Schoon er niets met zekerheid is bekend, schijnt het dat èn de patroons èn de arbeiders in het machine-vak in Engeland op zekere voorwaarden de door den Board of Trade voorgestelde conferentie willen aannemen. Men vreest nochtans dat die voorwaarden met elkaar strijdig zijn. Volgens de Times zoeken de stakers naar een eervollen terugtocht. In de Beiersche Kamer heeft de minister van oorlog bij de behandeling der oorlogsbe- grooting, in zijn antwoord aan den afgevaardigde Vollmar verklaard, dat de Beiersche regeering het behoud van een militair hooggerechtshof te Munchen als door de tractaten gewaarborgd beschouwt. Hij voegde er bij dat de berichten in de bladen over militaire hervormingen voor het grootste deel onjuist zijn. De Bulgaarscbe Sobranja is geopend met een troonrede, waarin men geneigd zou zijn hier en daar een vraagteeken in te lasschen. O. a. wordt meldiug gemaakt van de hecht heid van de banden tusschen volk en vorsten huis en van den vooruitgang van het land. De bezoeken bij buitenlandsche hoven toonen dat Bulgarije in den vreemde achting en ge negenheid geniet. Het bezoek aan het Ru- meensche hof bewijst dat de overgeleverde vriendschap nog steeds bestaat. De handelsverdragen, de benoeming van han delsagenten in Turkije en de commerciëele onderhandelingen met de Porte geven recht om te verwachten dat de vriendschapsbanden tusschen Bulgarije en zijn suzerein een welda- digen invloed zullen oefenen op de oeconomische belangen des lands. Er wordt een enquête-commissie benoemd onder voorzitterschap van admiraal Kanaris, om de houding der Grieksche vloot gedurende den oorlog te onderzoeken. De Standard verneemt, dat de Sultan een iradé heeft uitgevaardigd, waarbij 50 °/0 der redïffs in de provincie Aleppo onder de wapenen worden geroepen. Van de Afghaansche grens komt bericht, dat zich thans in het geheel 20.000 Afridi's én Daulatzaï's bij den Sempagha-pas hebben vereenïgd. De Engelschen willen beproeven den pas aan beide zijden om te trekken. De beschieting van het legerkamp door de opstandelingen, die met groote juistheid vuren, veroorzaakt groote verliezen. De bestorming van Dargai blijkt thans in het geheel 195 dooden en gewonden te hebben gekost. Bijna alle Britsche troepen, die zich te Lagos berinden, jworden naar het binnenland gezoüden. Naar uit Johannesburg wordt gemeld, zijn er in de maandelijksche vergadering van het Han delsgenootschap van den Rand opgewonden redevoeringen gehouden. Een spreker zeide, dat niemand eerbied had voor de tegenwoordige regeeringde politiek Yan afwachten komt tot een uitbarsting; men kan niet meer op denzelfden weg voortgaan. De vergadering besloot zich met andere licha men in verbinding te stellen cm een algemeen verbond te sluiten en de burgers over den staat van zaken in te lichten. Gisterenavond is bij G. Koning aan de Broersvest diefstal gepleegd tijdens de afwezig heid der bewoners. Bij hun terugkomst vonden zij de deur geopend, terwijl door hen uit de lade eener kast 2 rijksdaalders werden vermist. Sporen van braak waren nergens te ontdekken. De vrouw van den schipper van Tricht viel hedenmorgen door mis te stappen van de schuit in de Buitenhaven. Door haar man en eenige toesnellende personen was zij weder spoedig op het droge geholpen. Hedenmorgen sprong Th. Meijer, werkzaam in de branderij van den heer Wouterlood, van den ruwketel, maar had daarby het ongeluk beide beenen te verzwikken. Hij moest per rijtuig naar zyn woning aan het Spinhuispad gebracht worden. Gisteravond waren aan de vischrnarkt aan gevoerd twee partijen schol en een mand voorn de prijzen waren voor schol van f 0.25 tot f 0.65, voorn van f 0.20 tot f 0.35, alles per koop. Hedenmorgen waren aangevoerd 4 partijen tong, schol en bot; de prijzen waren voor tong van f 1.52'/j tot f 3.40, schol van f 0.25 tot fi.55, bot van f0.35 tot f0.97'/s, een kreeft f 1.30alles per koop. Hedenavond 7 uur afslag van schol. BURGERlIjKÉ~ST AN D. Gehuwd 28 October. J. L. Holierhoek, 23 jaar, en C. Raaphorst, 26 jaar. Geboren 27 October. Gijsbreeht, zoon van P. G. van Kampen en J. J. Krullaars, Oude Kerkhof. Francina Margaretlm, dochter van J.T. Leunissen en F. M. Rogaekamp, Houtstraat. Aiida, dochter van J. H. van Eijk en M. Boer, Oroe- nelaan. Overleden 27 October. Johanna Helena Montfoort, oud 6 jaar en 8 maanden, Nieuwe Buurt. Op Woensdag 3 November a.s. za! door de raadcommissie in zake gemeentelanderijen schouw worden gevoerd over de slooten en wateringen in deze gemeente, ten Oosten van de haven gelegen. Door heeren brandmeesters zal op Maandag 8 November 1897 en daaraanvolgende dagen in deze gemeente een schouw over de schoor- steenen en stookplaatsen gehouden worden. Naar wij vernemen zijn voor de Tusschen- school aangegeven 115 leerlingen, waarvan 46 a. s. Maandag geplaatst worden en de overige over 14 dagen vermoedelijk. Voor de leden der sociëteit nGezeliigheid" zal op Woensdag 3 Nov., 's avonds 8 uur, optreden mejuffrouw S. Bos van Amsterdam, met een twaalftal voordrachten. De kolenschuit Agnes is, na door middel van de stoompompen vau 2 stoombooten leegge pompt te zijn, geheel gelost. De lading werd in schuiten overgeladen. Het lek in de schuit is daarna voorloopig gedicht. De schuit is nu naar de sleephelling te Krimpen gebracht. Men is bezig aan het einde van de Biersloot aan de Vaart een stoommachine te plaatsen, met daaraan verbonden centrifugaalpomp, ten einde bij voorkomende gelegenheid het riool uit te pompen en aldus Gedempte Biersloot en aangrenzende straten van den last van hoog water te bevrijden. Dinsdagavond, vermoedelijk tusschen 7 en 8 uur namiddags, is bij den verver S. A. van Kinds op de Gedempte Biersloot alhier, met behulp van een vaischen sleutel of keizer, de woning geopend en binnengetreden. Slechts een meubelstuk, een latafel, heeft een streng onderzoek ondergaan, doch de indrin gers hebben niets van hun gading kunnen vinden. De politie is met de zaak in kennis gesteld. Ter secretarie dezer gemeente, is met de bij lagen ter visie gelegd het verzoek van J. van der Vlis Ez. alhier, om vergunning tot het op richten van eene slachterij en rookerjj van spek en vleeschwaren, aan de Arnold Hoogvlietstraat, in het perceel Wijk R. Nr..l26'a. Zaterdag 6 November zal ten raadshuize, des namiddags te één ure, gelegenheid worden gegeven om tegen het oprichten dier inrichting bezwaren in te brengen. BURGERLIJ KE STAND. Gehuwdr 28 Oct. Joris van der Vlis en Geertruida Elizabeth van Bommel. Overleden 28 Oct. Abraham Sierat, oud 2 jaar en 3 maanden, Falckstraat. Directeuren van Teyler's godgeleerd genootschap te Haarlem hebben uitspraak gedaan over twee ant woorden, beide in het hoogduitsch op de prijsvraag over den „invloed van't Parsisme op het Jodendom." Met goud is bekroond de onder het motto Jesaja 45 7 ingezonden verhandeling van den docent Erik Stave te Upsala (Zweden)aan den inzender onder het motto „Dies diem docet" zal, indien hij zich be kend maakt, de zilveren medaille worden aangeboden. Als nieuwe prijsvraag, waarop de antwoorden vóór 1 Januari 1899 worden ingewacht, wordt voorgesteld: „Eene critische verhandeling over de historische gegevens voor do geschiedenis der christelijke ge meente te Rome tot omstreeks 150 jaren na Christus." Het examen tot verkrijging van het diploma van lid 2e klasse van het Nederlandsch Instituut van Accountants zal op 28, 29 en 30 October a. s. in de bovenzaal van het American-Hotel te Amsterdam (opgang Marnixstraat) plaats vinden. Uit Engeland wordt het overlijden gemeld van den dichter Francis Turner Paigrave, hoogleeraar in de letteren te Oxford. Hij heeft vooral naam gemaakt door de uitstekende bloemlezingen Golden Treasury) die hij van Britsche dichters heeft uitgegeven, ook een voor kinderen, en waar van de laatste bundel over het tijdvak van koningin Victoria kort vóór zijn dood het licht zag. Voor de Rotterdamsche rechtbank had zich heden te verantwoorden B. H. O., 35 jaar oud, logement houdster van beroep, die den 2 September 11. voor dezelfde rechtbank in een strafzaak als getuige was gehoord en toen ender eede opzettelijk eenevalsche verklaring had afgelegd. In de strafzaak tegen P. F. A. M., vervolgd wegens lasterlijke aanklacht, had zij onder eede verklaard: „In den nacht van 21 op 22 Mei II., tusschen 3 en 4 uur, heb ik in het pand Oppert 93 te Rotterdam, waarin door bckl. eene inrichting tot het verbruiken van eet- en drinkwaren wordt gehouden, de getuigen Dupont en Bakker, die ik hier aanwezig zit, te .voo d gestaan. Bekl. heeft hen niet gesproken noch open gedaan of uitgelaten, en is niet in den gang tegen woordig geweest, daar bij te bed lag. Zij zijn door niemand opengedaan, daar het hek en de deur niet afgesloten waren. Zij zijn alleen binnengekomen en ook weer zoo weggegaan. Ook de kellner Olifiers heeft de genoemde getuigen niet gesproken noch gezien bij die gelegenheid, daar ook hij te bed lag." Beklaagde O. ontkende eene valschc verklaring te hebben afgelegd. Uit de verklaringen ter terechtzitting van heden der getuigen Israels, agent van politie, en van Dupont en Bakker bleek, dat P. F. A. M. wel de deur had geopend on ben te woord gestaan en alzoo niet te bed lag. Op do mededeeling van den president aan bekl. dat de getuigenverklaringen afdoende zijn. bleef bekl. bij bare ontkentenis eene valsehe verklaring te hebben afgelegd. Het O. M. bij monde van mr. Endcrlein, de ten laste legging bewezen achtende en wijzende op het gevaar voor anderen wegens onware verklaringen eisehte wegens meineed 1 jaar gevangenisstraf. Verdediger van bekl., mr. P. L. M. Driebeek, was de zaak nog niet geheel helder, cn vroeg, dat indien de rechtbank bekl. schuldig achtte, de preventieve hechtenis in mindering te brengen. De Rotterdamsche rechtbank, uitspraak doende in de zaak van J. T., bouwondernemer te Rotterdam, beschuldigd van meineed, achtte de ten laste legging niet wettig en overtuigend bewezen en sprak hem daarvan vrij. Np.d. Hurv. Kerk. Beroepen: te Buzuin, H. Cannegieter, te Goor te Oostermeer c. a., H. Prins te Vroomshoop. Bedankt: voor Oene, door H. van Gricthuijzen, te Oosterwolde. Hoogep. Onderwijs. Amsterdam. Bevorderd tot doctor in de genees kunde op proefschrift: „Eengeval van Spheno-Lordose ten gevolge van kunstmatige schedelmisvormig," de heer ,H. C. Folmer, geboren te Eenrum. Het doctoraal examen in de rechten is met gunstig gevolg afgelegd door den heer H. J. G. Farensbaeh en het aanvullingsexamen in dier- en delfstofkunde door den heer O. M. J. Ackens. LeidenCandidaatsexamen in de godgeleerdheid eerste gedeelte C. Heemskerk. Groningen: Doctoraal examen in de rechtsweten schap F. A. Ebbinge Wubben. Lager Onderwijs. Door het bestuur van de afd. Winschoten van den Bond van Ned. Onderwijzers is tot den raad der ge meente Winschoten een adres gericht, waarin wordt opgemerkt, dat tot durverre de benoeming van leden in het plaatselijk toezicht alleen geschiedt door den raad, een feit waaromtrent in den iaatsten tijd nieuwe gezichtspunten onder de onderwijzers zijn ontstaan, die tot ernstige besprekingen in de afdeelingsver- gadering hebben geleid, redenen waarom het afd. be stuur met ernst verzoekt het hoofdstuk, handelende over het plaatselijk schooltoezicht in de verordening, regelende het lager onderwijs, te herzien in dien geest dat de leden daarvan worden benoemd voor een deel door den gemeenteraad en voor een ander deel uit en door de ouders der schoolgaande kinderen. Een en ander is nader toegelicht in eene bij het adres gevoegde memorie in welke het goed recht van het bestaan van gemeld toezicht wordt erkend, maar ook beweerd, dat de keuze veelal wordt gedaan uit een kring van ontwikkelde personen die in stand en aanzien boven het normale uitsteken, zoodat het niets heeft van een corporatie waarin de verschil lende standen en behoeften vertegenwoordiging vin den. Do belangen van het volk dienen te worden be hartigd door het volk zelf, daarom behooren een deel der leden hun mandaat te ontvangen uit handen der ouders, welke Iaatsten thans over 't geheel van de school onkundig zijn en veelal er niet meer van weten dan wat uit den mond der leerlingen tot hun komt. De school in. a. w. is in de maatschappij, maar deze laatste niet in de school, er behoort' voeling, er behoort een band te zijn tusschen school en huisgezin. Het nieuw samen te stellen schooltoezicht moet daar voor de brug vormen. Wenschelijk wordt geacht dat het college van toe zicht bestaat uit tweemaal elf, derhalve uit 22 leden, gekozende eerste helft als vertegenwoordigers uit den raad, de andere helft als representeerende de ouders. In overweging wordt gegeven om vrouwen niet van het lidmaatschap uit te sluiten. Zal de schoolcommissie zoo veelzijdig mogelijk zijn, dan behoort het vrouwelijk element niet uitgesloten te worden omdat de keuze rnimer wordt gemaakt, niet is uitgemaakt dat de vrouwen in toewijding, opmerkingsgave en tact achterstaan hij de mannen, de vrouw zich meer met de opvoeding der kinderen bemoeit en eindelijk omdat in de school vrouwen werkzaam zijn. De Veldpost zegt over zieke aardappelen Zoo ooit, dan heeft de gewone aardappelziekte dit jaar een snel verloop gehad. In 't begin van Augustus stonden de aardappelen overal nog groen en krachtig, en een paar weken later was het loof van de meeste soorten bijna geheel afgestorven. Daarbij deed de ziekte zich krachtig gelden, zoo- dat, moge de totale opbrengst ook al niet gering te noemen zijn, de hoeveelheid bruikbare aardappelen in de meeste streken beneden het middelmatige daalt. In groote menigte ziet men de aangetaste knoiicn tegenwoordig verspreid op de velden liggen. Wat er mede te beginnen Voor zooverre ze slechts een weinig aangetast zijn, knnnen ze nog tot veevoeder dienen, wanneer men zich de moeite getroosten wil, de donkere plek ken er af te snijden. De heer Bertels, van de Biezen bij Barneveld, is voor een paar jaren begonnen de zieke aardappelen tusschen verschillende groenvoe- dergewassen tot zoet persvoeder te bcreided. Ze zouden dan door de broeiing de ziekte-sporen verliezen en een goed voeder voor het vee opleveren. Of dit nog geschiedt en of anderen hem daarin ook nagevolgd zijn, en met welk gevolg, is ons niet be kend, maar In elk geval is het goed de aangetaste knollen van de akkers te verwijderen. De bekende ziekte toch ontstaat eerst op de bla deren, 't Is een zwam, een woekerplant, die zich niet door zaden, maar door sporen voortplant. Warm en vochtig weder, zooais we in 't laatst van Juli en in Augustus dikwijls hadden, werkt de voortplanting en verspreiding zeer in do band. Van de bladeren gaan de ziektesporen naar den stengel en vervolgens op sommige knollen over. Een zieke aardappel zal dus altijd van die sporen be vatten, en daarom is het gevaarlijk ze op 't veld te laten liggen. Want dan bestaat er alle grond, om aan te nemen, dat het veld als het ware besmet wordt en de ziektekiemen voor een volgenden oon-at voorbereid en bezwaard worden. Ook knnncc deze knollen de vermeerdering wan schadelijke dieren in de hand werken. In het najaar cn den winter toch, wanneer er weinig voor de veldmuizen te vinden valt, bieden ze voor de knagers een niet te verachten voedsel aan, en kunnen alzoo tot hot instandhouden en do vermeerdering van dit lastige volkje medowerken. Evenzoo kunnen ze de toeneming van schadelijke insecten bevorderen, daar deze er in kunnen kruipen cn de larven een welkome gelegenheid vinden om er zieh te verpoppen. Het is dus zaak, de bedorven knollen niet onbe heerd te laten liggen, maar ze te verzamelen en onschadelijk te maken. Men zon dit laatste kunnen doen door ze in een diepen kuil te werpen, met een laagje kalk te bedekken en vervolgens den kuil flink met aarde te vullen. Vier der voornaamste wielrijdersvereenigingen te Rotterdam hebben zich vereenigd, om den wereld recordrijders M. Cordang eo" officieele ontvangst te bereiden. Deze receptie, waar ook vertegenwoordigers van den Wielrijdersbond aanwezig zullen zijn, heeft Vrijdagavond in den Doelen plaats. Cordang zal door een talrijke wielrijdersschare van het station worden gehaald. De Keizerin van Rusland gaat waarschijnlijk op voorbeeld van den Czaar leeren wielrijden. He diefstal te Botterdam. Bij de te Dordreeht ingestelde recherche in verband met deu diefstal van een "groote partij koffie enz. te Rotterdam gepleegd, kwam de politie bij een broodbakker, die in het bezit was van ongeveer 140 kilogram ongebrande koffieboonen, welke nat geworden, door twee personen ter droging waren aangeboden. Toen zij die koffie wilden terughalen, werden beide personen, zekere W. J. de G., 31 jaar, te Dordrecht woonachtig, en A. v. D., lBjaar, wonende te Dubbeldam, varensgezellen van be roep, aangehouden. Het ligt voor de hand, dat dat men eerst dacht de daders van den te Rotterdam gepleegden diefstal op het spoor te zijn. Het bleek evenwel, dat die partij van een in de Noord, onder Alblasserdam, gezonken stoomboot afkomstig en door een knecht daar van ontvreemd en verkocht was. De koffie, alsmede eene hoeveelheid gebrande koffieboonen, eveneens van de gezonken stoom boot herkomstig en reeds bij een winkelier te Dordrecht verkocht, werden in beslaggenomen, terwijl tegen de daders en de helers proces-ver baal werd opgemaakt. (H. Ct.) Het 5 Witte Huis". Het Witte Huis" te Rotterdam wordt bene den ingericht voor koffiehuis en sigarenmagazijn. De eerste twee verdiepingen zijn naar men verneemt reeds door de heeren Schöffer Co. voor kantoren gehuurd ad f 500 per maand. Ook een pnotograaf heeft zicli reeds opgedaan voor de bovenste toren-étage. Slechte uitkomsten. Het Friesche Volksblad deelt treurige bij zonderheden mede omtrent de Nederlandsche kolonisatie op Chili, op de westkust van Zuid- Amerika. Tien arbeidersgezinnen, 28 personen tellende, uit Friesland, lieten zich bet vorige jaar door de voorspiegelingen der agenten bewegen derwaarts te gaan. Hun werden toegezegd vrye overtocht, een maandgeld van f30 een jaar lang, bunders goede bouwgrond met een huisje en 70 bunders bosch voor elk huisgezin, dat de kolonisten zelf moesten kappen en in cultuur brengen. De Chileensche regeering kwamdeze toezegging getrouw na, maar zij zelve was mis leid door hun eigen agenten en ingenieurs. De vruchtbare grond was een dun laagje bladaarde op een daaronder harde rots, de woning, een houten schapenhok, was uren verwyderd van de beschaafde maatschappij. Velen zochten een heenkomen naar elders en leefden van het maandgeld, maar met het ophouden daarvan zjjn de menschen aan den hongerdood prijs gegeven. Het Fr. VolJcsbl. kreeg inzage van de brieven, waarin de jammerlijke toestand wordt geschetst, een ervan door zeven kolonisten onderteekend, deelt het in zyn geheel mede. Slechts f 650 zijn noodig om die misleide kolonisten in de gelegenheid te stellen naar het vaderland terug te keeren. Het blad doet een beroep op bemid delde Nederlanders, en de redactie verklaart zich bereid de giften in ontvangst te nemen en te verantwoorden. Ken vergissing. Een aardig tooneeltje, echt karakteristiek en het volk zeer juist typeerend, viel Zaterdagavond voor in de Korte Brugsrtaat te Breda. Het op nieuwtjes beluste publiek meende een welkome gelegenheid te hebben gevonden om in de zucht naar verrassingen te zullen voldaan worden, doordien het bij den heer Kroskinsky, coiffeur, twee marechaussées en een gevangen bewaarder zag binnentreden. Dat moest wel een ongewoon verschijnsel zijn, lEn je hoort toch zoo van diefstallen." »üaar zit er zeker een, die ze zoeken." »Ze hebben den geheeien dag al gezocht." sNou hoor, die is ook zuur." »Wat zal ie 'n nbakkes" trekken 1" Luid gelach. Steeds grooter wordt het getal nieuwsgierigen. De verst afstaanden weten natuurlijk hoege-

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2