51"" jaargang. Vrijdag, ,29 October 1897. N°. 9461. Tweede Blad. a FEUILLETON. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen. UITGEVER: H. J. C. ROELANTS. Vereenvoudiging in onze schrijftaal. Gemengd Nieuws. Abonnementsprijs voor Schiedam, per kwartaal f 0.90 u omliggende plaatsen, p. kwart. - 1,05 franco per post, p. kwartaal. - 1,30 Afzonderlijke nommers0.02 BUREAU! BOTEKSTKA.1T ÏO, Telcplioon ATo. 123. Advertentieprijs: van 15 gewone regels met inbe grip van ccne Courant, n f 0.52 Iedere gewone regel meer- 0.10 Bij abonnement wordt korting verleend. Nederlaudsclio Protestantcnb oud. Gistermorgen te 10 uur werd de algerneene vergadering voortgezet. Allereerst was aan de orde een voorstel om in te stellen eene com missie voor wijkverpleging, ingediend door liet hoofdbestuur en door eene daartoe benoemde commissie urgent verklaard. Het doel van het voorstel, om de commissie voor Maatschappelijke Belangen te ontheffen van de wijkverpleging, die eene afzonderlijke behartiging vereischt, vond algemeen bijval en liet voorstel van liet hoofdbestuur werd dan ook, na eenige bespre king over het vast te stellen reglement, door de vergadering aangenomen. Hierna sprak de heer J. van Loenen Martinet over het weekblad De Hervormingliet eerste punt van bespreking- Het blijkt, dat het aantal leden van den Protestantenbond toe-, doch het aantal abonné's op De Hervorming afneemt. He heeren Groene- wegen en Knappert zullen met den heer van Loenen Martinet overleggen, wat er in het belang van liet blad is te doen. Tot leden van het hoofdbestuur werden ge kozen de heeren S. Luiofs te Deventer en G. Clockener Brousson te 's Gravenhage. Het tweede punt van be-preking: »De Pro testantenbond en de behoefte der modernen aan gemeentevorming", werd ingehid door dr. J. van den Bergh te Zwolle. Spreker begon de vraag te stellen of de Prote stantenbond kan voldoen aan de behoefte, als de modernen op deze of gene plaats gemeente vorming wenschen. De behoefte aan gemeente vorming bestaat bij de modernen. Die behoefte is niet het gevolg van verdrukking, maar vloeit voort uit het beginsel der modernen. Dit be ginsel wil en eischt vrije aaneensluiting van gelijkgezinden lot gemeenten, die altijd, behou dens administratief verband misschien, plaatse lijke gemeenten zullen zijn. Een gemeenschap tusschen reclitzinnigen en vrijzinnigen kan op den duur niet blijven be staan, zal zij eene ware gemeenschap zijn. Wij hebben als godsdienstigen ons Donderdak" noodig, en daarom wordt de behoefte aan eigeri kring steeds grooter, ook naarmate hel negatieve voor het positieve plaats maakt. Aan die toe nemende behoefte nu kan de Protestantenbond voldoen. Men behoeft niet zijn toevlucht te nemen tot andere kerkgenootschappenmen kan als afdeeling van den Protestantenbond blijven voortleven. Er zijn afdeelingen, waar nog maar één stap behoeft gedaan te worden om een gemeente te zijn. In eene afdeeling zou zelfs een eigen kring kunnen ontstaan, terwijl andere leden der afdeeling daar buiten blijven. Wat de uit wendige vormen betreft, daarvoor blijft de vrij heid onbeperkt. Zulke gemeenten zullen wat doen in den geest, waarvan zij uitgaan, op dezelfde wijze ais nu de afdeelingen. In dit opzicht kunnen wij nog veel doen. {Ingezonden). IV. HOE MEN ER TOE GEKOMEN IS. Hoe kwamen die lastige dingenwoordge slachten, regels en nog eens regels dan toch in onze schrijftaal? Een antwoord daarop is maar niet in twee woorden gegeven. We zullen evenwel ti achten dit zo duidelik mogelik te maken, zonder al te uitvoerig te worden. Daartoe zullen we een brokje geschiedenis van verbuiging en spelling moeten geven. Om te beginnen over de woordgeslachten. Er is een tijd geweest, dat men den, eene eenen, armen, ook goeds en goeder zei. Het al of niet laten horen van de of e, s of r hing toen af van de diensten, welke de woorden in de zin vervulden en van de woorden zelf. Er was verschil in verbuiging, er waren woord geslachten. Als men toen zeiWij spreken niet uwen vader of met den man, dan was et' reden voor om 'tzo te schryven. Nu dat niet meer het geval is en we bjjna zonder uilzon- Nadat verschillende spiekers liet woord had den gevoerd, constateerde dr. J. van den Bergh dat tegen zijne inleiding niets gezegd i«. De heer A. van der Heide deelt een en ander mede over het plan der commissie voor Maat schappelijke Belangen tot instelling eener enquête naar volkslectuur. De vragen doen zich voor of zulk een enquête wensehelijk en mogelijk is. Wenschelijk zeker als men bedenkt welke on zedelijke lectuur onder het volk verspreid woidt, waarvan spreker voorbeelden noemt. In dit opzicht kunnen wij van de reclit zinnigen veel leeren, die bun lectuur onder bet volk weten te verspreiden. Wat bet volk leest, is de moeite waard te onderzoeken. Of die enquête mogelijk is, is een andere vraag. Overal zou men inlichtingen moeten inwinnen zonder veler medewerking kan bet niet. De voorzitter verklaarde namens liet hoofd bestuur, dat dit gaarne het plan der enquête zal afwachten, om er een oordeel over uit te spreken. De vergadering betuigde door applaus baar ingenomenheid met het plan. Met het hoofdbestuur waren ter vergadei ing aanwezig G3 afgevaardigden en 29 coriespou- denten en leden. Daar alleen de afdeeling nAndiern" zich aan bood voor de algemeen® vergadering van bet volgend jaar, werd dit aanbod aangenomen. Met een woord van dank tot de afgetreden hoofdbestuurders, werd de veigadering gesloten. Nachtarbeid van bakkers. Naar aanleiding van het genomen besluit op de bakkersgezellen vergadering te 's-Graven- hage, om den 17 Januari den nachtarbeid in de bakkerijen af te schaffen, was gisteren een bijeenkomst belegd van bakkerspatroons en directeuren van broodfabrieken. Met algerneene stemmen weid liet besluit genomen en onderteekend door de aanwezigen 'lo. Zich te verklaren tegen het afschaffen van nachtarbeid in broodfabrieken en bakkerijen te 's-Gravenhage 2o. inwilligingen van eventuerie verzoeken om over te gaan tot zoodanige afschaffing te beschouwen als eene handeling in strijd met liet gevoelen dezer vergadering. Belemmering in het telephonisch verkeer. Het is reeds herhaaldelijk voorgekomen dat besturen van water-chappen hinderpalen in den weg hebben gelegd aan het maken van telephonisclie verbindingen op bun gebied. Zoo wordt nu weder gemeld, dat de zes lijnen die door de Haarlemmermeer loopen, zoo niet op last dan toch met medeweten van liet hoog heemraadschap zouden zijn doorgekapt. liet ligt voor de hand dat zulk een toestand onhoudbaar is. Een algemeen verkeersmiddel mag niet worden belemmerd door een plaatselijk bestuur, zeker niet wanneer de werken, er voor benoodigd, van hoogst onsciiuidigen aard zijn. Het is moeilijk in te zien welk gevaar of bezwaar het plaatsen van palen en spannen van draden voor een polder opleveren. Indien de bestaande wetgeving den polder besturen de macht geett bet telephonisch ver- dering de zeggen, overal waar we de en den schrijven, vervalt de reden, waarom wij ons nog langer aan dat lastige ennetje zouden houden. Maar wat nu voorgeschreven wordt, steeds de eerste naamval (noem 't subjekt, of onder werpsvorm) te schrijven als een woord bet onderwerp is, dus bet hoofdwooid der gedachte, zelfs dat was in de oude tijd, waarop men zich wil beroepen, niet altijd waar. In geschriften uit vroeger eeuwen lezen we: »Bi avonturen eist gevallen, dat eenen oven stont daer bi." En elders 1 Dezen man sel op zijn hooft hebben een stalen belme." Tal van voorbeelden zouden we hier aan kunnen toevoegen. Men heeft daar wat op gevonden, door zulke verschijnselen uitzonderingen te noemen, Dat is eerst dan waar, als men een regel gaat maken. In de tijd echter, dat het Middeinedei lands gesproken werd, schreef men in hoofdzaak zoals men sprak. En daar men meestal een, de enz, voor een zelfstandig naamwoord schreef, dat onderwerp in de zin was, maar ook vvel eenen, den, dezen enz., al v\as het niet dikwils, mogen we hieruit besluiten, dat de algemene regels van nu of nooit zo bestaan hellen, óf in de tijd, waarop men zich wil beroepen, niet meer bestonden. In ieder geval is er uit een wetensclmppelik oogpunt nog heel wat op aan te merken. Maar ai vóór vier eeuwen waren keer te belemmeren, is het dringend noodig dat die wetgeving worde gewijzigd. (TIM.) Naar de Haarl. Ct. uit goede bron verneemt, beeft bet bestuur van den Haarlemmermeer- polder op den 25en dezer een begin doen maken met bet wegruimen der, naar het oordeel van dat bestuur, wederrechtelijk in en boven grou- den der polders aanwez'ge intercommunale telefoongeleidingen, nadat reeds vóór den len October j.l. de minister van Waterstaat, Han- del en Nijveibeid verwittigd was van een eerlang te wachten wegruiming. Het kleine weggeruimde gedeelte der gelei dingen is hedennacht hersteld door een ploeg werklieden van de rijkstelegiaaf, onder bevelen \au twee telegraaf-ingeneurs en onder bedekking van een brigade i ij ksveld wachters van 8 man. De gewone audiëntie van den Minister van Koloniën zal op Vrijdag 29 October 1897 niet plaats hebben. De Pauselijke Internuntius begaf zich gister ochtend voor eenige dagen naar Rozendaal, Naar wij vernemen, is van den Minister vau Waterstaat eene nieuwe regeling te wachten orntient de bezoldiging der postambtenaren in de lagere rangen. Daarmede zouden de bezol digingen meer in verhouding van bet dikwijls zeer groot aantal diensturen worden gebracht. {Tel.) Volgens de Soc. Dem. heeft de minister van justitie Marten Hogerhuis in zijn cel te Leeuwar den opgezocht en een uitvoerig onderhoud met hem gehad. ïNederland en Oranje" te Haarlem heelt in een motie hare afkeuring te kennen gegeven, dat in de commissie van bet huldeblijk aan H. M. de Koningin-Regentes geen antirevolu- tionnairen zijn opgenomen. De dertiende jaarvergadering van den Ne- derlarulschen Viouwenbond tot verbooging van bet zedelijk bewustzijn, zal zooals is gemekl op 29 dezer te Utrecht gehouden worden. Volgens de agenda zal o. m. worden behan deld1. Bewerken van liet platte land en de kleine plaatsen naar aanleiding van een verzoek van de middernachtzending. Vereeuiging en mededeelingen daaromtrent van mej. Abbink uit Harderwijk en mevrouw De Emmery uit 's-Gravenhage. 2. GedaelUenwisseling over de onlangs opgerichte vereeniging: Onderlinge vrou wenbescherming (Mutuaiitó Maternello) 3. De kracht die van ons beginsel uitgaat voor den arbeid van reddende en voorkomende liefde. Des avonds zal een openbare samenkomst in Tivoli gehouden worden, waar o. ais sprekers zullen optreden: prof- Van Rees, jonkvrouwe A. van Hogendorp en ds. N. de Jonge. Te Rijswijk is de gepensioneerde kolonel, officier van gezondheid der Ie klasse C. C. Vi- gelitis ria eene korte ongesteldheid overleden. De oveiledene, geboren den 23 September 1833 te 's Gravenhage, werd officier vun gezondheid die buigingsuitgangen in alle naamvallen aan bet slijten. In latere geschriften treft men dan ook aan Hij is dm Schepper; onzer (ook onzen) moeders. Zou dat geen bewijs zijn voor de stelling, dat in de buigingsuitgangen (en woordgeslach ten) in die tijd, eeuwen geleden, al afsterving plaats had In 1584 werd een Nederlandse spraakkunst uitgegeven, die ons een blik geeft op de faze, welke de verbuigingskvveslie toen was ingetreden. Daar worat gezegd, dat men behoort te schrij ven eens vrouvvs of des vrousvs; zo ook: de of den, een of eeuen vrouw. Let wel, dat was al voor ruim drie eeuwen liet geval. Zo groot was eindelik de verwarring ge worden, dat mer, in geschriften uit de 17e eeuw kan lezen: 't hof des coningins de smert mijns wonds 's Vrouvvs staet, naast andere vonnen, die aan de onze gelijk zijn. Hooft schreef in 't begin van de 17e eeuw nog Dat desea dach den draet mijns hoops in slacken cort. Vonde!Dit is haren lust. Langzaam echter merken we op, dat er eenvormigheid komt, natuurlik niet door ver- audering in de spraak. We weten, dat de kundigste schrijvers ern- 3e ld. 20 Juli 1850. Den 29 Augustus 1894 verliet hij den dienst met pensioen. Gedurende ruim drie jaren was hij gedetacheerd bij het O.-I. leger, verkreeg daar het expeditiekruis Atjeh 187390, alsmede Samalangan '1877, bovendien eene eervolle vermelding voor be wezen diensten bij het heersclien van besmette lijke ziekte. liet officiers-kruis der Oranje- Nassau-orde versierde eveneens zijn bomt. ROTTERDAM, 28 October. De gisteren alhier ge houden verkiezingen voor twee leden van den ge meenteraad in distriet I en V was niet zonder beteekeuis. Het gold voornamelijk voor de antirevolutiounaire partij de bij de jongste verkiezingen door ben ver loren zetels te herwinnen. Zij zijn daarin in distriet I, dank zij de hulp der katholieken en christelijk-historischen, ook werkelijk geslaagd. De heer J. AI.Voorhoeve werd n.l. gekozen met 677 stemmen, waartegenover de liberale candi- daat door „Vooruitgang" en „Rotterdam" beiden gesteld de beer G. A. ten Houten slechts 597 stem men verkreeg. In district V, een beslist liberaal distriet. brachten de kerkelijke partijen het tot een herstemming, waartoe ook het afzonderlijk optreden der liberale kiesveree- nigingen nl. „Vooruitgang" met den heer G. II. Hint/en en „Rotterdam" mot zijn voorzitter mr. S. L. J. van Aalteu Jr. als candidaat, het zijne toebracht. De heer G. IT. Hintzeu (lib.) verkreeg 516 stem men, de beer dr. W. B. van Staveren (anti-rev.) 648 en do heer Van Aalten (lib.) slechts 268 stemmen, zoodat tusschen beide ccrstgcnocmlen herstemming moet plaats hebben. I)e toren to Rhenen. In de Dinsdag gehouden Raadsvergadering te Rhenen werd besloten zich met een adres te wenden tot de Koningin-Regentes, betreffende den hei bouw van den toren. Gewezen wordt in dit adres, op de waarde, die Rhenens toren uitgemaakt heeft als kunst stuk uit den bloeitijd van den keikbouw. Rhenen zit reeds op zware lasten door den sclioolbouw en heeft 40 opcenten moeten leg gen op de personeele belasting. De kosten van den herbouw worden geraamd op ruim f 47,000. De helft wil men viuden door het sluiten eener leening en in de andere helft verzoekt men het Rijk te voorzien, door jaailijksche bijdragen loopende over 8 of'10 jaar. Lenteweer. In een tuin te Rhoon staan voor de tweede maal in dit seizoen aardbeziën aan de plant. 'Een nieuwe uitvinding. Uit Venlo wordt aan de L. K. geschreven: Ilet is ons een genoegen onzen lezers de primeur te kunnen bieden van een uitvinding, gedaan door onzen stadgenoot, den hee rP. Fleuren. Door hem is een nieuw systeem gevonden van krachtoverbrenging bij rijwielen, waardoor de ketting komt te vervallen. Aan deze vinding is reeds het Duitsche Rijkspatent verleend, terwijl bet in verscheiden landen gevraagd is. Ziellier hoe de krachtoverbrenging geschiedt. Aan de eene zijde van de trapas is een konisch (tand) rad vastgeklonken, hetwelk met den groot- stig onderzochteu, boe bet met die verbuigingen vroeger gesteld was. Daarbij moet niet vergeten worden, dat de studie van oude talen ook grote invloed beeft geoefend bij mannen als Hooft, Vondel e. a. Wilde men regelmatigheid in de verbuigingen, dan moest men de woordgeslachten kennen. Wel bestonden zij toen in het Hollandse dialekt (de taal der Hollanders was nog geen algemeen Nederlands) niet meer, wat wij uit de geschriften mogen opmaken, maar men had T bij oudere schrijvers maar te onderzoeken. Of dat altijd werd gedaan, valt te betwijfelen, anders zou de verwarring niet zo groot geweest zijn als-ie nu werd. Men zal zich dikwils hebben laten leiden door een vaag taalgevoel. Was dit niet het geval geweest, dan zou men bij dezelfde schrij vers en noch vvel bij de toongevende, niet gedurig afwijking gezien hebben. Dezelfde woor den zien wo bij Vondel mannelik en vrouwelik gebruikt. Bij Hooft eveneens. Blijven dezen zich zelf gelijk, dan verschillen ze vaak onderling, Hoe moet het toen wel bij de minderen onder het gilde geweest zijn Daar 't nu eenmaal gewoonte geworden was, zich aan verbuigingen en woordgeslachten te houden en men gedurig in twijfel stond, werd de behoefte aan een woordelijst, waarin zo iets opgetekend stond, al groter en groter, en we kunnen ons voorstellen met welk een zucht van

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 5