51s,e jaargang. Zaterdag 30 October 1897. N°. 9462 RAMUNTCHO. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, UITGEVER: H. J. C. ROELANTS. Kennisgeving. BUITENLAND. FETJXT iT ;"RTQlSr. Abonnementsprijs vooi Schiedam, per kwartaal f 0.90 omliggende plaatsen, p. kwart. - 1.05 franco per post, p. kwartaal. - 1.30 Afzonderlijke nommerso.02 BUREAUBOTERSTRAAT ÏO, Telepltoon Wo. 123. An vf.p.tentieprijb van 16 gewone regels met inbe grip van eene Courantf 0.52 Iedere gewone regel meer- 0.10 Bij abonnement wordt korting verleend. Inrichtingen welke gevaar, schade ot hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en wethouders vak Schiedam, Gelet op de bepalingen der Hinderwet; Geven kennis aan de ingezetenen, dat op heden de navolgende vergunningen zijn verleend: lo. aan IC. 1.. en D. VRIJENIIOEK en hunne recht verkrijgenden, tot oprichting van een paardemlachterij op het erf behoorende bij het pand aan den Rotter- danischen dijk no. 19, kadaster sectie no. 1597; 2o aan de DIRECTIE van de STEARINE KAAR SENFABRIEK. oAPOLl.O" en hare lechtverkiijgenden, tot uitbreiding dier fabriek.staande aan den Buiten- havenweg no. G, kadaster sectie L. no. f674, met 2 stoomketels, elk met een vervvarmingsoppervlak van 100 .M-'; do. aan J \V. .1. VAN ALP1IEN en zijne rechtver krijgenden tot oprichting van een roolerij van vleesch, op den open grond gelegen aciitei liet pand aan de Hoogstraat no. 77, kadaster sectie C no 916 S e h i e d a in den 28sten October 1897. Burgemeester er. Wethouders voornoemd VERSTEEG. De secretaris VERNÈDE. Algemeen overzicht. Schiedam, 29 October '97. Het onverkwikkelijke incident tusschen het hot van Hessen en den Czaar eener-, den groot hertog van Baden anderzijds is, volgens de Buitsche bladen, door een schrijven van Nico- laas II aan den groothertog tot eeu goed einde gebracht. Eind goed, al goed 1 Opmerkelijk is de houding van het meerendeel der Fransche bladen tegenover deze twist. Wel hebben sommige chauvinistische bladen zich tot hatelijke opmerkingen laten verleiden en een politieke beteekenis achter het geval gezocht, maar daartegenover staan ook zeer "verstandige beschouwingen, die er blijk van geven, dat men in Frankrijk Duitsehe zaken nuchter en kalm leert inzien. Zoo schrijft het Journal des Delats aan het geval geen politieke beteekenis toeop zijn hoogst ziet het blad er een jquaestie van familie- politiek in. Evenzoo oordeelt de Oaulois, die te gelijk er op wijst, dat de beleediging van den groot hertog van Baden in Duitschland overal als een nationale beleediging is gevoeld. Daaraan knoopt het blad de opmerking vast, dat het particularistische getwist, waarmede men zich in den Iaatsten tijd vooral m Beieren amuseerde, door dit incident plotseling tot zwij gen is gebracht. Roman door Pierre Loti, lid der «Académie F ran false". 28) Kom moeder, bij den heuvel yan Issaritz moet u uitstappen, zeitle bij teeder. Hoort u dat goed, Arrochkoa zal het rijtuig doen ophouden, waar ik hem zal zeggen ik wil niet dat u verder mee gaat, moeder. Bij den heuvel van Issaritz had het paard uit zich zelf zijn stap vertraagd. Moeder en zoon, de oogen brandende van ingehouden tranen, bleven daar lang hand in hand en langzaam ging men vooruit in een volstrekt stilzwijgen alsof men plech tig den heiligen berg had bestegen. Eindelijk, boven op den heuvel hield Ar rochkoa, die eveneens in gedachten verzonken was het paard in met een kort ho 1een kort teekon, dat men als het ware aarzelt te geven, en het rijtuig stond stil. Toen, zonder een woord te spreken, sprona Romunt- clio op den weg en hielp zijne moeder uitstijgen; daarna gaf hij haar een langen kus en nnm weder plaats; vooruit, Arrochkoa, gauw, zet je paard aan, wij moeten gaan. En twee seconden nadat zijne moeder was uit gestapt, had hij haar uit het gezicht verloren. «De waarheid is", gaat het conservatieve blad dan \ooit, »dat de geest van part'cula- risme,- zoo die al in Duitschland bestaat, niet verder gaat dan het binnenland. Wel dragen de Zuid-Duitsehers vaak met weet zin het Pruisische juk en schromen zij niet dat te too- nen, wanneer er geen gevaar van buiten dreigt; maar bij de minste aanwijzing van buitenlandsclie verwikkelingen krijgt het gevoel van eenheid de overhand en verzoenen zij zich terstond, om front te maken tegen den vijand. »Dit is een feil", aldus besluit de Oaulois, silat wij ter harte behooren te nemen en dat wij niet genoeg ter overweging kunnen aanbe velen aan diegenen onder ous indien er althans zoo zijn die in hun argeloosheid in geval van een ooi log op de sympathieën van eenige der kleinere Duil-che bondstaten rekenen." Inderdaad gedachten, die men zou wensclien dat bij de rampzalige raadslieden van den der den Napoleon hadden voorgezeten. Ook de DuilSheis in Oostenrijk voelen zich aangetrokken tot het groote Duitsehe vaderland en daar zoeken zij tioost voor de achtei uit stelling, die zij aan den Donau oi dervinden. Volgens Berlijri'che bladen zullen den 12den November «op uiinoodigirig van een aantal heeren van velschillende partijen en met mede wet king van liet sAlldeulsche Verband", drie leden van den Ooslenrijkschen rijksraad, dr. Funke, lieinrich Piade en K. H. Wolf, ineen publieke bïjeeokomst te Berlijn over den toe stand der Duitschers in Oostenrijk spreken. Met reden keuren verschillende Duitsehe bladen, ondanks hun sympathie voor de Oosten- rijksche stamgenooten, het ten zeerste af, dat het buitenland gemoeid wordt in den inwen- digen strijd van Frans Jozefs rijk. Intussclien neemt de spanning tusscheD de verschillende partijen in Oostenrijk nog met den dag toe, en vooral is nu heftig de stiijd ontbrand over liet jongste besluit van den rijksraad, om nl. de avondziltingen uitsluitend te wijden aan het voorloopig vergelijk met Hongarije. Dat besluit komt natuurlijk de oppositie, die zich er door in haar obstructionisme ziet be lemmerd, at zeer ongelegen. Gisteren was de zitting der Kamer, die door een groot publiek werd bijgewoond, weer erg rumoerig. De Duitsehe Volksparty en de Duitsehe Vrij zinnigen protesteerden heftig tegen de besluiten die de meerderheid eergisteren had genomen, en noemden die in strijd met liet reglement van orde der Kamer en met de grondwet. Zij meenen, dat de behandeling der ministe- rieeie aanklachten niet willekeurig mag worden onderbroken, en dat de agenda telkens slechts voor éen dag mag worden vastgesteld. Zoo langzamerhand gaat de toestand in Oos- teniijk wel wat lijken op een vexirplaatje, waarbij de vraag wordt gesteldwaar is de minister-president, die in den warboel de orde weet ie herstelleD Thans verwijderden zij zich van elkaar, Franchita en haar zoon. In tegengestelde richting gingen zij vooit bij de heerlijkheid dpr ondergaande zon, te midden van rozenstruiken en welriekende kruiden. Zij slapte langzaam naar hare woning, enkele afzonderlijke troepen landlieden tegenkomende en enkele kudden vee, die door jongens naar de stallen werden gedreven en hij daalde steeds, snel, langs duistere valleien, naar het vlakke land, waar de spoortrein voorbijging. Hoofdstuk XXVII. Bij het vallen van de schemering eindelijk keerde Franchita terug van hot wegbrengen van haren zoon, en zij dwong zich zelve hare gewone houding van hooge onverschilligheid weer aan te nemen. Maar, aangekomon voor het huis der Detcharry'", zag zij Dolores, die op het punt om haar huis binnen te gaan, zich omkeerde en in de deur post vatte om haar te zien voorbijgaan. Er moest wel iets gebeurd zijn, dat zij een dergelijke uitdagende houding aannam, en zoo ironisch keek, - en Franchita hield eveneens haar stap in, terwijl zij onwillekeurig met op elkaar gekiemde tanden zeide: Wat hebt ge mij zoo aan te lijken. Vanavond komt hij niet, hè, oe minnaar, ant woordde hare vijandin. Dus, je wist het dus ook, dat die hier kwam om je dochter to bozoeken 7 Inderdaad, zij wist het sedert dien morgen Graeieuse bad het haar gezegd, omdat het haar niets kon scheien zij had het haar boosweg ver teld, na vergeefs gesproken te hebben van Ignacio, Met dat al blijven de belangrijkste zaken onafgedaan, en staat de Oosteniijksche staats machine nog altijd op het duode punt. Woensdagavond is te Madrid een langdurige ministerraad gehouden. Daarin is uitvoerig nagegaan hoe het met Cuba staat, en welke verwachtingen men mag koesteren van de verhouding van Spanje tot de Vereenigde Staten. Ook met de Philippijnen heeft men zich bezig gehouden en ten slotte met (Jen financieelen toestand. Eindelijk heeft men zich ook nog bezigge houden met de voorzorgsmaatregelen, die ge nomen dienen te worden met iiet oog op een dreigende bakkersstaking. Wat de hervormingen op Cuba betreft, woi dt het volgende medegedeeld dat aan eeu der ministers wordt toegeschieven. De algerneene lijnen voor de hervormingen op Cuba werden door de liberale partij getrok ken alvorens zij aan het bewind kwam. Het tegenwoordige ministerie heeft niets te doen dan de bijzonderheden er van uit te werken en vast te stellen. De Cubaansche Kamer zal bestaan uit 60 leden. Er zal '1 afgevaardigde zijn op 40,000 inwoners. De gouverneur-genei aal zal uit die kamei leden 5 kiezen, die het uilvoeieod be wind zullen vormen. Een van deze vijf zal piesident zijn; de 4 andere zullen de porte feuilles aanvaarden van binnenlandscbe zaken, financiën, justitie en openbare werken. De gouverneur-generaal zal het recht van veto hebben. Uit Washington komt weer eens een alarmeerende tijding. Het heet n.l. dat de Amerikaansche regee ring het antwoord van Spanje opvat als een uitdaging, waarin aan de Vereenigde Staten onder het oog wordt gebracht, dat Spanje in staat is zijn eigen zaken te besturen en weigert eenige vreemde inmenging te dulden. Te Athene is het weer zeer onrustig. In een telegram over Brindisi, dat door de Griekselie censuur was opgehouden, wordt mel ding gemaakt van de plundering der magazijnen in de Schoolstraat te Athene, door eenige hon derden vrijwilligers, die alles meenamen wat er was. Het kwam tot botsingen en patrouilles politie moesten tusschenbetde komen. Thans is ook de vroegere lieveling van liet volk, prins George, in ongenade gevallen. Men heeft nl. ontdekt dat gedurende den oorlog de torpedo's der vloot geen slaghoedjes hadden en dus niet konden ontploffen. Deswege zullen twee officieren voor den krijgsraad komen. Maar intusschen vallen de bladen prins George, den bevelhebber der vloot, hierover heftig aan. Intusschen gaan de onderhandelingen over den vrede voort. Er is nu besloten een commissie te benoemen over de nieuwe toekomst van Ramuntcho en over alles wat voor hem van belang was. Dus je wist ook, dat hij hier kwam om ja dochter te bezoeken Door eene herinnering aan vroegeren tijden be gonnen zij zich instinctmatig met je en jou aan te spreken, gelijk zij op school gewoon waren geweest. Waarom haatten zij elkaar, daar zij el kaar toch nauwelijks kenden Telkens hadden zij om meligheden, om kleine jaloerschlieden in haar kindschheid en daarna door elkaar eiken dag voorbij te loopen, zonder een woord te zeggen, een on- vergankelijken haat voor elkaar gekregen. Zoo stonden zij daar dan en spraken met een stem ziedende van toorn Je wist het zeker al eerder dan ik, veronder stelde de onbeschaamde, dat hij bij ons kwam, maar je bont niet kieskeurig op de middelen dat kan men zoo begrijpen, als men weet boe je vroe ger hebt geleefd. En terwijl Franchita, veel waardiger van natuur het stilzwijgen bleef bewaren, geheel uit het veld geslagen over deze woordenwisseling midden op de straat, ging Dolores nog voort Noen, denk ja, dat mijn dochter zulk een knaap zou trouwen, zonder een cent; dat kun je denken. En ik donk, van wel; ik geloof, dat hij haar stellig zal trouwen stel jij haar maar eens een ander man voor, van je eigen keuze. Toen, als verwaardigde zij zich niet verder te spreken, vervolg Ie zij haien weg terwijl zij achter zich nog de scheldwoorden hoorde waai mee bare vijandin haar vervolgde. Zij beefde over al hare leden, en wankelde, zoodat zij bijna viel. van 3 Turken en 3 Gtieken, om de schade loosstelling te bepalen, die betaald moet wor den aan particulieren, die gedurende den oorlog schade hebben geleden door de Griekselie troepen. In den boezem der commissie voor de fman- cieele controle heerscht oneenigheid. Althans de bladen te Athene beweren dat de Engelsche commissaiis Law zich krachtig verzet tegen eenige gemeenschappelijke voorstellen der Duitsehe en Oostenrijksche leden der commissie van toezicht. De Italiaansche commissaris verklaart, dat zijn instructies een zeer conciliante en gunstige houding omtrent de Griekselie belangen tot strekking hebben. Wat Kreta betreft, weigert de Sultan nog steeds toe te stemmen in de benoeming van kolonel Schilfer tot gouverneur van het eiland. De gezanten te Konstantinopel hebben in opdracht van de Porte te eischen, dat zij zijn benoeming zal afkondigen. Waarschijnlijk zal de Porte daaraan wel geen gehoor geven. Ocmengdc itlcdcdeelingcn. De Heichs-Anseiger deelt thans mede, dat de staatssecretaris van buitenlandsclie zaken, baron Marschall von Bieberstein, ontslagen is uit zijne tegenwoordige betrekking en beschik baar blijft voor een anderen post; dat Von Bülow ontslagen is als gezant te Rome en benoemd tot staatssecretaris van buitenlandsclie zaken. Baron Marscha!! von Bieberstein is tegelijker tijd, met behoud van titel en rang van staats minister ontslagen als lid van het staats- ministerie, en Von Bülow benoemd tot staats minister en lid van het staatsministerie. De Münchener AVg. Ztg. brengt het zonder linge bericht dat Von Hohenlohe misschien aan het bewind zal blijven, maar wellicht ook zijn plaats zal afstaan aan generaal Waldersee. Verschillende Fransche bladen noemen den toestand in West-Afrika hoogst onrustwekkend. Indien geen tijdige maatregelen worden ge nomen, dan achten zij een botsing tusschen Engelschen en Frauschen aan den Niger on vermijdelijk. De Fransche en Engelsche bladen voeren hevige polemieken over deze concurrentie in West-Afrika, Intusschen is er een program opgesteld, in algerneene lijnen natuurlijk, die de Fransch- Engelsche conferentie, welke heden bijeenkomt, fot richt-noer zal strekken. De consul-generaal van Transvaal te Parijs deed mededeeling van de volgende nota; In stiijd met zekere berichten in de bladen, bestaat er geen geheime overeenkomst tusschen Transvaal en de dynamiet-maatschappij. Beide partijen dragen elk voor de helft de verlaging van het invoerrecht met 10 sh. per kist. Wat zag bet er triest uit in hare woning, toen zij daar teruggekeerd was. De werkelijkheid van eene scheiding van drie jaren kwam haar onder een nieuw en verschrik kelijk licht voor, waarop zij in het geheel niet was voorbereid; evenzoo voelt men bij den terugkeer van een kerkhof voor de eerste maal de afwezigheid van dierbare dooden. En dan, die beleedigende woorden op de straat die woorden, veel vernederender dan zij meende dat haar misslag ton opzichte van den vreemde ling verdiende. Ifoe had zij, in plaats van haren weg te ver volgen, voor hare vijandin kunnen blijven staan en door een tusschen hare tanden gemompeld woord dit twistgesprek hiermee uitlokken, hoe had zij daaitoe kunnen afdalen en zichzebe aldus ver geten, zij, die sedert vijftien jaren zich door haar volkomen waardig gedrag, de achting van hare mededorpsbewoners had verzekerd O, aldus rle smaad van die Dolores te hebben moeten ondergaan, wier verioden per slot van rekening zonder een enkele smet was, en die inderdaad het recht had haar te minachten. Terwijl zij diar over nadacht, schrikt zij meer en meer terug voor de uittarting, die zij de on voorzichtigheid had gehad bij haar weggaan uit te spieken; het scheen haar-d.at zij alle hoop aan haren zoon den bodem had ingeslagen, door aldus den haat aan deze vrouw nittelokken. Haar zoon Haar Ramuntcho, wien een rijtuig op dit uur in den zomernacht wegvoerde ver weg naar de plaats van het gevaar, naar den oorlog Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 1