BINNENLAND. Uit de Staatscourant. STADSNIEUWS. Over de wettelijke mogelijkheid om de con cessie en liet monopolie der dy nam iel-m nat schappij op te heffen, is door den stautsprocureur nog geen advies uitgebracht. Het is onwaar, dat er onderhandelingen 7ijn aangeknoopt over het sluiten eener leening, noch door de regeering te Pretoria, noch door dr. Leyds, toen deze in Europa was. De schatkist der Zuid-Afnkaansche republiek verkeert in een bloeienden toestand. Volgens een bericht uit Simla is generaal Lockhait opgerukt naar Goundahi, terwijl hij onderweg den vijand van de heuvels aan weers zijden verdreef. Van Goundahi is te voet een verkenningstocht gedaan naar den Sempagha-pas. Men vond daar den vijand in groote massa's op de bergketens aan beide kanten van den pas. Twee soldaten en een officier werden gewond. Arbeiderspcnsioneering. De staatscommissie, welke zich sedert Juli 1895 bezig houdt met een volledig onderzoek betredende pensioneering van den ouden werk man met geldelijke hulp van den staat, hield Zaterdag j 1. haar eerste vergadering na de zomervacantie. In deze vergadering werd de einduitslag ter kennis gebracht eennr bereke ning op de basis van ouderdomspensioen, ge combineerd met invaliditeitspensioen. De vraasr werd in stemming gebracht, of men op de verkregen uitkomst zou voortbouwen, ja dan neen. Met het oog echter op de zeer aan zienlijke som gelds, welke de staat als kapitaal van aanleg zou hebben te storten, beantwoordde, aldus meldt de 2V, R. Of., de overgroote meer derheid der commissie deze vraag ontkennend. Het denkbeeld werd aan de hand gedaan om de storting van staatswege over een tijdperk van 50 jaren te verdeelen, doch vond geen bijval. Ten slotte zijn nu de wiskundige adviseurs der commissie, de heeren Landré en Kluyver, uitgenoodigd een'nieuwe berekening te ontwer pen voor ouderdomspensioen alleen. In dit pensioen zullen betrokken worden de werklieden, wier jaarlijksch inkomen minder dan f 1000 bedraagt, en met dezen gelijk te stellen personen. Het aantal der belanghebben den is geschat op 100,100. Militieraad in Znid-Hoiland. Bij Koninklijk Besluit zijn benoemd tot voor zitters en burgerlijke leden van den militieraad in Zuid-Holland en tot hunne plaatsvervangers voor de lichting der nationale militie van 1898 in liet 1ste militiedistrict, tot voorzitter, R. A. W. Sluiter, lid der Provinciale Staten; tot zijn plaatsvervanger, mr. J. G. S. Bevers, lid der Provinciale Staten; tot lid, A. J. C. baron van Pallandt, lid van den gemeenteraad van 's-Gravenhage; tot zijn plaatsvervanger, J. C. van Hatlum van Ellewoutsdijklid van den gemeenteraad van 's-Gravenhage ia het 2de militiedistrict, tot voorzitter, mr. P. D. Kiev, lid der Provinciale Staten; tot zijn plaatsvervanger, mr. S. Muller Hzn., lid drr Provinciale Staten; tot lid, dr. E. van Rrjckevorsel, lid van den gemeenteraad van Rotterdam tot zijn plaatsvervanger, A. A. Hoos, lid van den gemeenteraad van Rotterdam in het 3de militiedistrict, tot voorzitter, .1. Rinkes Borger, lid der Provinciale Staten tot zijn plaatsvervanger. J. M. Noothoven van Goor. lid der Provinciale Staten tot lid, J. A. van Hamel, lid van den ge meenteraad van Leiden tot zijn plaatsvervanger, P. L. C. Driessen, lid van den gemeenteraad van Leiden; in het 4de militiedistrict, tot voorzitter, J. M. P. de Joncheere, lid der Provinciale Staten tot zijn plaatsvervanger, W. van Schaarden burg, lid der Provinciale Staten; tot lid, D. van der Made, lid van den gemeen teraad van Dordrecht; tot zijn plaatsvervanger, I. Hordijk Jzn,, lid van den gemeenteraad van Dordrecht. JDr. Schaepman over geheel-onthouding. Dr. H. J. A. M. Schaepman trad gisteravond te Utrecht als spreker op in eene openbare vergadering van den Volksbond, vereeniging tegen drankmisbruik. Het drankmisbruik, zei spreker, behoort tot die euvelen, waardoor niet alleen de mensch, maar de geheele maatschappij op hare grond vesten wordt aangetast. Hij, die zich aan dit euvel schuldig maakt, verliest, als hij overheid is, zijn gezag, indien hij leider is de leiding en indien hij vader is de eerbied zijner kinderen. Het bewustzijn van zelfstandigheid van eigen karakter gaat teloor als het offer van lage dier lijke lusten. Spreker zal het onderwerp noch van een wetenschappelijk, noch van een zedelijk stand punt behandelen. Hij zal het euvel slechts uit een maatschappelijk oogpunt beschouwen. De hartstochten en dierlijke lusten werken mede, doch zeker niet het minst de sociale toestanden. De armoede moet verwijderd worden. Wanneer de werkman een vroolijk thuis heeft, zal hij zich niet begeven naar de drankpaleizen. Spreker besprak uitvoerig de geheel-onthou ding. Deze is z. i. niet alleen tegen alle sterke dranken, maar ook tegen de dranken die men als wijn en bier betiteld; Volgens bun oordeel moet men alle dranken bestrijden. Voor de geheel-onthouders heeft spreker den eerbied, dien m-n voor heidon moed en voor meer dan menschelijke deugd moot gevoelen. Er zijn krankheden die men aileeu geneest door de volkomen onthouding voor te «ehrgveri van die zaken, die hoewel bij matig gebruik onschadelijk bij misbruik schadelijk kunnen voeren. Laten wij echter de vraag stellen of van de verschillenile giften en gaven, die God ons ge geven heeft, niet allo verleiding in zich bergen en op de een of andere wijze tol kwaad kunnen leiden. De hooge zedelijke les is dat in den man zelf d. i. in den mensch, met zijn hoofd, met zijn hart, met zijrr consciëntie, de keuze ligt tusschen gebruik en misbruik. De geheel-onthouders doen spreker denken aan de ridders van St. Jan, Doch de geheele wereld is niet geroepen om volgelingen van St. Jan te worden. Spreker had als tweede deel van zijn rede de matigheidsgenootschappen gekozen. Hoe zullen wij de matigheid beoefenen, dat het drankmisbruik bestreden wordt. Men moet wanneer men in beter toestand is geplaatst dan menig ander, de matigheid betr achten. Spreker kan niet inzien dat zij. die zich het genot van wijn en andere dranken kunnen gunnen, zich niet zouden kunnen ontzeggen het gebruik van sterken drank. Dr. S. besprak ook de uitlating omtrent bet gebruik van drank door den werkman, indertijd door hem in de Tweede Kamer gedaan, en hij legde er nadruk op dat hij deze uit drukking hem toen ontvallen, herriep. »Ik erken, zeide hij, dat ik beter had gedaan dit woord niet te bezigen, daar dit de gelegen heid biedt tot misbruik." Voigens sprekers oordeel zou men door de hulp van het onderwijs veel kunnen doen. Ook in België heeft dat goede vruchten opgeleverd. Dr. Schaepmans rede werd meermalen afge broken door applaus. Bakkerijtentoonstelling te Rotterdam. De Bakkers-Bondscourant van heden meldt De vorige week hebben in de Pers meer of minder alarmeerde berichten de ronde gedaan omtrent verwezenlijking der bestaande plannen tot het houden eener Internationale tentoon stelling van Bakkerij en Kookkunst te Rotter dam in 189S. Zelfs lazen wij, dat die verwezen lijking sedert eenige dagen als het ware hing aan een zijden draadje. Ter geruststelling van belangstellenden diene het volgende: De oorspronkelijke bedoeling van het voor- bopige Comité was om de Tentoonstelling te houden in een der bestaande localiteiten te Rotterdam. De groote sympathie, welke het plan echter reeds dadelijk van verschillende zijden ontving en de belangrijke toezeggingen tot "inzending, welke schier onmiddellijk werden gedaan, leid den de voorloopige Commissie als van zelve tot uitbreiding der primitieve voornemens. In verband daarmede werd het wenschelijk geacht de beschikking te hebben over een grootcre oppervlakte, dan eenige bestaande loca- liteit te Rotterdam aanbiedt. In het belang van een zuinig beheer der geldmiddelen is toen allereerst getracht kostelooze beschikking te verkrijgen over een gemeentelijk terrein. J Wanneer die pogingen mislukken zooals schijnt het geval te zullen zijn welnu, dan zal eenvoudig een terrein gehuurd moeten worden, of wel uitvoering gegeven aan het oorspronkelijke denkbepld. Van het hangen aan een zijden draadje" is echter nog geen sprake. Bij Kon. besluit is de gezagvoerder van het stoomschip van Outhoorn der Koninklijke i'aket- vaartmaatscliappij, C. A. Seepers, benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. De Tweede Kamer zal reeds 9 of 10 No vember weder bijeenkomen, Vad Naar men aan het Vad. meedeelt, is het wetsontwerp tot invoering van persoonlijken dienstplicht, thans bij den Raad van State in gekomen. Te 's-Gravenhage overleed op 55 jarigen ouderdom de heer D. N. F. Kiehl voormalig adsistent resident op de Buitenebzittingen van Ned.-Indië. OVERSCHIE, 28 October. Toen gisterenavond de laatste tram om 10 unr naar Rotterdam ging, be merkte de koetsier-A. van Heusdcn, niettegenstaande den zwaren mist. dat er een man op de rails lag. Door plotseling krachtig te remmen, bleef de tram vlak voor de boenen van den ongelukkige staan, die naar zijn kleeding te oordeelen, waarschijnlijk een metselaar was en zich in een zwaar beschonken toe stand bevond. Aan de oplettendheid van den koetsier was het dus te danken, dat er eeu ongeluk was voor komen. OVERSCHIE, 29 October. Gisterenavond eindigde het driemaandelijksch kegelconcours, dut van primo Augustus af, onder de leden der kegelclub „Land en Scbiezicht" op de breede plank der kegelbaan van het café-restaurant >Land- cn Schiezicht" werd gehouden. De prijzen, bestaande uit 5 kunstvoor werpen, werden respectievelijk gewonnen door de heeren: A. van der Moor met 1763, G. Pk. Stouten- beek met 1743, A. Ideler met 17Ï6, P. Piekaar met 1626 en J. G. van Munster met 1588 punten, behaald in 13 maal 24 worpen. OVERSCHIE, 29 October. De arbeider P. van der Most, werkzaam bij L. J. Veenman alhier, had gister avond het ongelnk een flesch met creoline te breken, tengevolge waarvan hij een gedeelte in de oogen kreeg. Onder hevige pijnen zakte hij ineen en verloor het bewustzijn, zoodat terstond geneeskundige hulp werd ingeroepen. Waarschijnlijk zal hij het gebruik van een zijner oogen moeten missen. Bij Kon. besluit is aan jhr. S. Gockinga, op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag verleend als lid van het college van regenten over de strafge vangenis voor vrouwen te Appingednm, onder dank betuiging voor de iu die betrekking bewezen diensten, cn is benoemd tot lid van gemeld college van regen ton B. Oleveriuga, kasssier, wonende te Appingadam. Bij Kou. besluit is bij 's Rijks algcmecu archief te 's-Gravenhage benoemd tot adjunct-archivaris dr.H. T. Colenbrander, te Eukhuizen. Bij Kon. besluit is tot lid der Rijkscommissie voor graadmeting en waterpassing benoemd H. J. Heuve- link, hoogleeraar in de geodesie aan de Polytech nische school te Delft. Bij Kon. besluit is benoemd tot plaatsvervanger van den districts-veearts, wien Groningen als stand plaats is aangewezen, J. Knol. veearts te Dalen. Bij Kon. besluit is benoemd tot directeur van het postkantoor te Kerkrade, B. van dor Linden, thans commies der posterijen 2e kl. - Bij Kon. besluit zijn D. II. A. Kolff en J. A. P. Pit te Rotterdam, voor den tijd van drie jaren be noemd tot directeuren uit den handel bij het vrij- entrepöt tc Rotterdam. Door de arrondissements-rechtbank te Almelo is, ter vervulling van do vacature van kantonrechter aldaar, opgemaakt de navolgende lijst van aanbe veling Mr. M. Oldenhuis Gratama; jhr. mr.W. H. Hoeufft, griffiers bij de kantongerechten te Hoogeveen en Zieriksee, en mr. II. J. Ladenius, kantonrechter te Vianen. Bij Koninklijk Besluit zijn met 1 Jan. 1898 be noemd tot inspecteur der directe belastingen, invoer rechten en accijnzen te Gennep Ch. M. Cremcr, thans te Amsterdam, te Delfzijl J. van der Veen, thans te Arnhem te Zierikzee P. Verschooff. thans te Maas tricht, en tot adjunct-inspecteur te Arnhem J.Elzin- ga, thans te Roozendaal. Sterftecijfers. De Staatscourant bevat de statistiek der ge boorten en der sterfte naar den leeftijd en de oorzaken van den dood in Nederland over Augustus 1897. Daaruit blijkt, dat voor het geheele rijk het aantal overledenen met levenloos aangegevenen op 1000 inwoners per jaar, over die maand bedroeg 18.14. Voor de provincie Ztiid-Holiand was dat cijfer 17.48 en voor Schiedam 25.21, ditmaal dus vrij hoog, hoewel natuurlijk eene berekening over een enkele maand slechts be trekkelijke beteekenis heeft. Van de plaatsen van Schiedams grootte ongeveer hadden een lager sterftecijferLeeuwar den II.92, Helder 17.00, Tilburg 17.56, Breda 17.78, Dordrecht 18.61, Gouda 19.30, Nijmegen 19.84, Zwolle 20.30 en Delft 23 53; en hooger, Deventer 26.75, Maastricht 28.89 en 's Her togenbosch 30.25. Het aantal levendgeborenen bedroeg over Augustus 79, der levenloos aangegevenen 5 en der overledenen met inbegrip der levenloos aangegevenen 57, een aanwinst door geboorte derhalve van 22. Thalia. De tooneelvereeniging Thalia alhier vierde gisteravond haar twintigjarig bestaan met een wedstrijd in uiterlijke welsprekendheid in de zaal der Olficieren-Vereeniging. Een vrij talrijk publiek was opgekomen, om het feest der twintigjarige mede te vieren. Op de voorste rij werden o. a. opgemerkt onze burgemeester en de majoor-commandant der d.d. schutterij, die, uiet tevreden met het schen ken van medailles, ook door huu tegenwoordig heid een blijk van belangstelling gaven. De niet gemakkelijke taak van jury hadden welwillend op zich genomen de heeren A. A. Beekman, directeur der H. B. S., H. W. M. Roelants, notaris, en J. C. Sander, hoofd eener openbare school, allen hier ter stede. Te ruim acht uur trad het bestuur met de deelnemers aan den wedstrijd, ten getale van twaalf, de zaal binnen. De Voorzitter, de heer P. J. van Hees, betrad het met groen en het vaandel der feestvierende vereeniging gedecoreerde tooneel. In een kort woord heette de heer van Hees de aanwezigen welkom. Spr. herinnerde aan de oprichting van Thaliavóór twintig jaren, dankte de jury voor haar bereidwilligheid, den burgemeester en den majoor-commandant der schutterij voor hunne belangstelling en de deelnemers voor hun opkomst. Spr. verklaarde den wedstrijd voor geopend. Een fanfare van de muziek, en de wedstrijd begon. Eerst "de afdeeling ernst, waaraan deelnamen de heeren Verbon (Utrecht), Ullers en Recourt ('s-Gravenhage), Van Nispen (Rotterdam), Dau- villier (Utrecht) en Jac. Wilson (Hoorn). Na een korte pauze kwamen vervolgens de luimige voordrachten aan de beurt. In deze afdeeling ging de strijd tusschen de heeren De Haas (Groningen), Kerssen (Schiedam), Muns (Vlaardingen), Wanders (Rotterdam), Joh. "Wil son (Hoorn) en Van der Grijp ('s-Gravenhage). Daarna trok de jury zich terug om te beraad slagen. Haar taak was geen gemakkelijke; vooral in de afdeeling »Ernst" was de strijd vin nig geweest. Toen de jury in de zaal was teruggekeerd, nam de heer Beekman namens haar het woord om haar oordeel mede te deelen. Het luidde: Afd. Ernst. Ie prijs, zilveren medaille, aan geboden door den majoor-commandant der d.d. schutterij M. Dauvillier Jr., lid van Kunstliefde te Utrecht, met de voordracht »Bij den rechter'' van Goteling Vinnis; 2e prijs, verg. zilveren medaille: Andró A. F. Ullers Jr., lid van Excel sior te 's-Gravenhagemet »'t Jurkje" van Wertheim; 3e prijs, diploma: Jac. Wilson, lid van Westfrisia te Hoorn, met »De schipbreu keling" van Frangois Coppëe. Aid. Luim. Ie prijs, zilveren medaille, aan geboden door belangstellenden: Joh, Wilson, lid van Westfrisia te Hoorn, met »By een stud en ten maskerade" van dr. E, Laurillard, 2e prijs, verg. zilveren medaille: D. A. de Haas, lid van Kunst en Vriendschap te Groningen, met sEen huiselijk tooneeltje" van dr. E. Laurillard; 3e piijs, diploma, Jan C. van dei- Grijp, lid van Nieuwland te 's-Gravenhage, met »Een reciteerwedstrijd teu platten lande" van Jan C. van der Grijp. Deze zes winnaars waren nu verplicht deel te nemen aan den wedstrijd bij uitnemendheid, met nPaardengang" van dr. E. Lauvillaid, waar voor door den burgemeester, den heer Versteeg, een fraaie zilveren medaille aan ketting was uitgeloofd. Edoch, de heer Jac. Wilson wenschte daaraan niet deel te nemen, en de jury was daardoor verplicht hem van de lijst der prijswinnaars te schrappen en den 3den prijs voor »Ernst" toe te kennen aan W. J. H, Verbon, lid van Apollo te Utrecht, met sLieldesmart en Liefde klacht" van dr. Laurillard. Maar ook deze heer weigerde den prijs, zoodat er slechts 5 deelnemers waren aan den wedstrijd van uitnemendheid. Vijfmaal klonk het gedicht tan Laurillard met zijn eigenaardige rythmische moeilijkheden van het tooneel, of neen, vier-en-een-half maal slechts, want een der deelnemers raakte de kluts kwijt. Na beraadslaging kende de jury den uit- nemendheidsprijs toe aan den heer Joh. Wilson, van Hoorn. Met een korte toespraak reikte de heer Beekman de prijzen uit, fraaie medailles en diploma's, de laatste met zorg en goeden smaak uitgevoerd door onzen stadgenoot, den heer J. A. Boer. De heer Beekman drukte ten slotte de hoop uit, dat de thans behaalde lauweren niet zouden zijn lauweren waarop men gaat rusten, maar veeleer een aansporing om zich te volmaken. vOp die wijze," eindigde spr., »dient ge het best de muzen, van wie er eene haar naam heeft geleend aan deze vereeniging: Thalia." Hiermede was de wedstrijd afgeloopen. Maar men wist nog niet van scheiden, en langen tijd nog hield een gezellige danspartij velen in de zaal der Officieren-Vereeniging bijeen. Op de voordracht voor eene onderwijzeres aan de 2e openbare Tusschenschool zijn geplaatst 1. mej. J. Tij 1 alhier, 2. mej. H. D. Ruhle te Dordrecht en 3. mej. J. Varenkamp te Piershil. Door onzen stadgenoot, den heer J. E. Boeck, werd gisteren met goed gevolg het examen vrije- en ordeoefeningen der gymnastiek afge legd te Rotterdam. Onze vaoegere stadgenoot de weleerw. father C. Looman, van het Missiehuis te Mill Hill, zal thans weldra zijne bestemming volgen. In het begin van Novemberza! father Looman voor een tiental dagen te dezer stede komen om afscheid van zijne familie te nemen. Daarna zal hij naar Mill Hill terugkeeren, ona van daar uit met een andere (Engelsche) priester van het Missiehuis over Vlissingen, Rozendaal en Keulen naar Triest te vertrekken. Van uit Triëst vertrekken dan de beide missionarissen den 3 December per stoom schip Impei'ator naar Britsch-Indië om van uit de hoofdstatie Rawal Pindi hunne bestemming plaatsen Kashmir en Kafirislan in de missie van Punjab te bereiken. (JV. S. Ot.) Woensdagavond meldden wij, dat de wissel wachter P. Dijkman aan het station, ivolgens zijn zeggen wegens de gebrekkige verlichting", van het perron was gevalleD. Thans meldt deze wisselwachter ons, dat hij een lantaarn in de hand had gehad, doch mis was geslapt, niet dus door de gebrekkige ver lichting. Gisterenavond waren aan de vischmarkt aan gevoerd twee partijen scholde prijzen waren van f 0 45 tot f 0.65, alles per koop. Hedenmorgen waren aangevoerd acht partijen tong, schol, rog en botde prijzen waren voor tong van fl.20 tot f3.95, schol van f0.25 tot f3.021/!, rog van f0.27Vs tot fl.97'/j en hot van f30 tot fl.26K, alles per koop. Geveilde en verkochte onroerende goederen. Geveild: 29 October. Notaris: VV. J. A. Roldanus. I. Een heerenhuis met tuintje, gang en erve, aan den Singel, nr. 98, kadaster Sectie I Dr. 931, groot 1 Are 45 Centiaren, f4000. II. Een heerenhuis met open plaatsje en erve, ingericht en voorzien als het vorige perceel, aan den Singel, nr. 102, kadaster Sectie I nr. 929, groot 1 Are 45 Centiaren, f3600. III. Een pakhuispand, bevattende drie zolders, met kantoor, stalling, gang of poort, ruime open grond en erve, aan de Korte Haves, nr. 11. kadaster Sectie C nrs. 288 en 903, groot 2 Aren 52 Centiaren, f1575. IV. Een huis, met open grond en erve, aan de Vis^chersstraat no. 20, kadaster Sectie L nr. 877, groot 52 Centiaren, f 545. V. Een huis en erve, in de Prinsensteeg no.

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2