51*'° jaargang. Donderdag 4 November 1897. N°. 9466. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, UITGEVER: II. J. C. ROELANTS. Kennisgeving. BUITENLAND. FBTJIT/TiETON. RAMÜNTCHO. Ait i rttniT'iiiii iii r ii» jiT!yTiiii .iiiit i, n-1 Abonnementsprijs voor Schiedam, per kwartaal f 0.90 n n omliggende plaatsen, p. kwart. - 1.05 franco per post, p. kwartaal. - 1.30 Afzonderlijke nommers- o.02 BUREAUS BOTERSTRAAT ÏO, Telephoon No. 123. Advertentieprijs: van 1—5 gewone regels met inbe grip van cene Courantf 0.53 Iedere gewone regel meer- 0.10 Bij abonnement wordt korting verleend. Schietoefeningen De burgemeester van Schiedam vestigt, op ver zoek van den beer Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, de aandacht van belangheb benden op het navolgend bericht aan zeevarenden Schietoefeningen nabij Diemerdain-Zuiderzee. 3de District. Volgens mededeeling van den Minister van Oorlog do. 27 October j 1., zullen vanaf den 15den tot en rnet den 18den November 1897 en zoo noodig op de volgende dagen, schietoefeningen plaats hebben, van de kust- batterij nabij Diemerdam, Zuiderzee, 3e District en van eene opstelling naast die kustbatterij, naar het punt op ongeveer 1300 M. Z. van het fort Pampus". De schietoefeningen zullen plaats hebben tusschen 10 uur des morgens en 4 uur des namiddags, terwijl op de dagen van de schietoefeningen roode vlaggen getoond zullen worden van het foit Pampus", van de W.-batterij te Muiden en van de kustbatterij nabij Diemerdam. De driehoek, gevormd door de kustbatterij nabij Diemerdam, het fort Pampus" en het N.-gedeelte van den havendam van Muiden, wordt ais onveilig be schouwd. (Zie 'B a. Z." No. 96/76G189G; »Ned. krt." Mos. 2115, 212.) Schiedam, 3 November 1897. De burgemeester voornoemd, VERSTEEG. Algemeen overzicht. Schiedam, 3 November '97. Het schijnt den Engelschen in Britsch-Indië thans voorspoedig te gaan. De nog korte en gelukkig meestal zeer vertrouwbare depêches maken slechts melding van overwinningen op de oproerige stammen, bijna zonder uitzondering met zeer geringe verliezen bevochten. Generaal Lockhart is thans in het Maidan- dal aangekomen, nadat hij den vijand laad teruggedreven door artillerievuur. Aan Engelsche zjjde werd een Bi itsch officier licht gewond, een Sepoy gedood en drie gewond. De tweede brigade had Maandag een treffen met de Afridi's. Een Britseh officier werd daarby zwaar gewond. Een transport uit den Aihanga-pas werd ook aangevallen. Een hevig gevecht volgde. De Engelschen kregen vier dooden en tien gewonden. Het is indeidaad gelukkig, dat de Engel«chen onder goede leiding met zooveel succes werken, omdat, als de overwinning na het uitbreken van den gevaarlijken opstand niet zeer spoedig aan hunne zijde was geweest, zeer ernstige complicaties in het leven zouden geroepen kun nen zijn, die allicht niet zonder invloed gebleven waren op de positie der andere in Indië kolo- niseerende "Westersche volkeren. Roman door Pierre Loti, lid der «Académie Fransaise". 32) Hij versnelt zijn stap nog wat in het vooruit zicht weldra zijne moeder te omhelzen hij loopt, zonder het te betreden, om zijn dorp heen om zijn afgelegen woning te bei eiken langs een weg. die vooibij de kerk leidt; snel voorbijtredend ziet hij met een onnoemlijke ontroering er naar. Kalme vrodigheid ligt over het kleine Etchéznr, het hartje van Fransch Baskie, het dorp van alle beroemde pclota-spelers van vroeger tijden*die nu oud zijn geworden of reeds gestorven zijn. De rustige kerk ligt daar nog door cypressen omgeven, als eene moskee. Het iiaatsveld wordt, terwijl hij snel voorbijgaat nog door een laatste zonnestraal verlicht, zoodat de naamlijst tegeri den muur aangebracht zichtbaar wordt en de oude in schriften kunnen gelezen worden, alles is nog evenzoo als op den avond van zijne eerste groote overwinning vier jaren geieden, toen, onder de op gewonden menigte Gracieuse daar in haar blauw japonnetje zat, zij, nu een zwart nonnetje geworden. Op de ledige granieten banken, op de granieten trappen, Wnartusschen het gras opschiet, zitten een Zijn de verliezen aan Engelsche zijde zeer gering, die der Afridi's schijnen niet onbelangrijk te zijn, vooral die welke op 18 en 20 October te Dargai en in de Sempangha pas geleden zijn. De bevolking is dan ook snel naar de verwijderde bergen gevlucht, geheel in den war gebracht door het voortdurend agressief optreden der Engelsche troepen, die met hun artillerie prachtig werken, waar de inboorlingen weiuig of niets kunnen uitriehten. Aan de aitilleristische be drevenheid van het Engelsche leger wordt door deskundigen groote lof toegebracht; op een zeer moeilijk terrein moet het ageeren met de kanonnen bewonderenswaard zijn, Na het nemen der Sempangha pas zijn de sappeurs onmiddellijk aau het werk getogen om een transportweg te maken, die reeds tlmns goede diensten bewijst. De eerste brigade onder generaal Hart heelt post gevat in de tailei van Mastura, om van daar de gemeenschap met de opeiatiebasis in de Sempangha pas te bewaren. Omtrent hetgeen er bij de aankomst van generaal Blanco op Cuba is voorgevallen, be schikt men nog niet over juiste gegeveus. De telegrammen hieromtrent, die deels uit Ameri- kaanschen, deels uit Spaanschen koker komen zijn beide minder te vei ti ouwen dan die over den Britsch-lndischen krijg, waarvan wij boven spraken. Het schijnt nu toch inderdaad, dat er bij de ontvangst een wanklank voor maarschalk Blanco is geweest, die niet door generaal Weyler is gestuit. Integendeel deze laatste moet verklaard hebben, dat slechts om de Vereenigde Staten ter wille te zijn, hij vervangen werd, hoewel hij de eenige man was, die den opstand kon fnuiken. Generaal Weyler heeft met maarschalk Blanco een onderhoud van een uur gehad, vooidathij hem het opperbevel overdroeg. De nieuwe gouverneur-generaal vaardigde de volgende proclamatie uit «Cubanen 1 Ik keer onder u terug, niet zonder bezoigdheid, maar vol goeden wil. «Ik zal mij gelukkig gevoelen te kunnen wakeu voor de belangen van Spanje, die mij dietbaarder zijn dan de mijne. Toen de regee ring mij deze toevertrouwde, heelt zij mij op gedragen u de hervormingen te velgenen die haar program vormen. Door aan Cuba zelf- regeering toe te staan, heeft de Regeering de souvereiniteit van Spanje bevestigd, «Ik ben de getrouwe tolk van de regeeiing die, toen zij mij hierheen zond, mij heelt opgediagen een staatkunde van uitbreiding, van edelmoedigheid en vergetelheid te volgen, elk wettig belang te steunen, den rijkdom eu den voorspoed van dit schoone land te her stellen in de hoop dat alle burgers hun mede werking zullen verleenen bij dit werk, waarin Spanje een getuigenis geeft van zyn liefde voor z uitverkoren dochter. »Ik zal van het eiland den vijand verjagen die de wapenen opneemt tegen het moederland. paar oude mannen, eens de krachtigsten van hunnen tijd en wier herinneringen hen hier telkens heen brengen om bij het vallen van den avond wat samen te praten als de schemering van da bergtoppen daalt en de aarde overdekt. Hij ziet ze weer, die lieden, hier woonachtig, wier leven zoo kalm verloopt; de kleine herbergen, de kleine winkeltjes met lang overj'arige artikelen, van de steden aangebracht, die men nog aan de berg bewoners in den omtrek slijt. Wat lijkt hem dat thans alles vreemd, als tot een andere wereld behoorende, van een lang, lang vervlogen tijd. Zou hij dan wei kei ijk geen inwoner meer zijn van Etchézar, is hij dan thans niet de Ramuntclio meer van vroeger? Wat is er dan toch voor buitengewoons met hem gebeurd, dat hij thans zich hier niet meer thuis voelt met de anderen? Waarom is het hem ontzegd, hem alleen om hier kalm zijn lot af te wachten, gelijk al zijn vrienden liet hunne hebben vervuld Daar staat hij eindelijk voor zijn huis; het is zooals hij het dacht terug te zien; hij kent het terug, met zijn geraniums en klimplanten. In het benedenvertiek, dat hij binnentreedt is het reeds schemerdonker, bijna reeds nacht. De hooge schoorsteen, waarop zijn blik zich het eerst vestigt door eene instinctmatige herinnering aan vroegere avonden, is daar nog evenzoo met zijn witte geplooide schoorsteemandmaar koud, vol schaduw van verlatenheid en dood. IJ lings gaat h'j de tiap op naar de kamer zijner moeder. Zij, de stap van haren zoon herkennend, heeft zich in het bed opgericht Ramunteho zogt zij met een matte en zwakke Ik zal allen beschermen die naar de wet leven, maar ik zal ook alle gestrengheid der wapenen doen gevoelen aan de ondtankbaren, aan dest'yf- hoofdigen die de gruwelen van den oorlog willen doen voortduren op dit rijke land dat Spanje ontdekt heeft en tot bloei gebracht." Na zijn aankomst in het paleis van den gou verneur-generaal, trad maarschalk Blanco op het balkon, uitroepende: «Leve Spanje I Leve de Koning 1 Leve het Spaansche Cuba!" Deze kreten weiden door de menigte met geestdrift herhaald. Daarop ontving de nieuwe gouverneur-gene raal de delegaties. De heer Galvez verklaarde namens de aulonomisten dat deze zichzelf ge- lukwenschten met de gelukkige aankomst van den waardigen gouverneur die het vertrouwen der regeering verdient. Zij hopen dat dank zij een krachtig optreden en het verleenen der zclfregeering op de treurige dagen van strijd een dageraad van vrede zal volgen. De autono mistische partij heeft de zelfregeering nooit geëiseht als een hervorming die alleen aan de Cubanen ten goede moet komen. Zij heeft om vrijheden gevraagd, die zij onmisbaar acht voor allen, zoowel voor de Spanjaarden op Cuba als op het schiereiland. De heer Galvez eindigde met den wensclt, dat maarschalk Blanco naar Spanje zal kunnen terugkeeren met het drievoudig aureool van zegevierend veldheer, rechtvaardig gouverneur en invoerder van het nieuwe régime. Maarschalk Blanco dankte geroerd en be tuigde zijn tevredenheid over de woorden ge sproken uit naam van de autonomisten op wier steun hij sterk rekent. Men herinnert zich, dat dr. Lecher in de jongste zitting van den Oosten rij ksch en rijks raad twaalf uren achtereen gesproken heeft aan zijn obsti uctionislische redevoering tegen het Ausgleich provisorium, door de regeering voorgesteld. Het is zeker jammer, dat het volhardings vermogen van een afgevaardigde bij eene ge legenheid als deze ep den proef moest worden gesteld, al is het ook een kranig stuk. In de twaalf uren, die de rede bijna onafge broken duurde, heeft dr. Leeher slechts zeer weinig voedsel gebruikt. Slechts als zijn geestverwanten hem door een opzettelijk langdurig applaus gelegenheid gaven om eventjes te pauseeren gebruikte hij iets. Alles samen heeft dit bestaan in vier koppen koffie en een glas biermeer kon hij niet krijgen, want de vice-presidenten zagen zelfs deze onderbreking met leede oogen aan. Toch schijnt de reusachtige inspanning den redenaar niet te hebben gehinderd, al klom het getal zijner polsslagen onder de rede ook van 72 tot 100 per minuut. Toen hij 's morgens om 10 uur klaar was met de redevoering, reed dr. Lecher naar huis, las daar kalm de ochtendbladen en ging drie uren slapen. Toen was hij weer zoo gezond als een visch stem. Zij strekt de handen naar hem uit en om helst en kust hem Ramunteho Dan, na zijn naam te hebben uitgesproken, zonder iets verder te zeggen, doet zij zijn hoofd tegen haar wang leunen, met de beweging van de vroegere groote teederheid. Hij merkt, dat het gelaat zijner moeder tegen het zijne brandt; hij voelt haar koorts achtig lichaamen voor de eerste maal in zijn leven heeft hij vrees de wetenschap, dat zij zonder twijfel zeer ziek is, maakt hem angstig en met schrik denkt hij aan de mogelijkheid, dat zij zal kunnen sterven. Ben u hier heelemaal alleen, moeder Maar wie verzorgt u dan Wie waakt bij u Bij mij waken? antwoordt zij plotseling rnet een herleving barer gedachten. Geld uitgeven om mij op te passen, waarom zou ik dat doen Zoo nu en dan komt men naar mij kijken om mij te geven wat ik noodig heb en mij mijn drankje in te geven. Hoewel, zie je, medicijn Maar steek de lamp aan, Ramunteho ik wil je zien, en ik kan je niet zien. En als liet in de kamer helder licht is geworden herneemt zij op oneindig zaciiten toon, zooals men spreekt tot een klein kind dat men aanbidt: Wat is je knevel groot geworden, wat lang, mijn jongen. Ik zou je haast niet terugkennen mijn Ramunteho. Ga wat bij de lamp, dan kan ik je beter zien. En nu kon ook hij haar beter zien, bij het schijnsel der lamp, terwijl zij hem aanziet en met liefde bewondert. IIij schrikt, omdat de wangen zijner moeder zoo zijn ingevallen, haie haren bijna wit zijn gewordenzelfs de uitdrukking van haar en verklaarde hij met genoegen het nog eens te willen overdoen. Nu dat behopfde gelukkig niet, omdat, zooals men weet, de -zitting onder- tusschen gesloten was. Dr. Lecher spoorde nu naar Brünn, de plaats die hem afvaardigde, waar hij als een trium- phator ontvangen werd. De burgemeester stond met de gansche Duitsche bevolking aan het station, waar hij hartelijk werd toegesproken en door de dames met bloemen overladen. Gemengde Rededecllngen. De achttiende week van den reuzenstrijd in het Britsche machinebouwvak is Maandag inge gaan en nog steeds is niet met zekerheid bekend wat het resultaat is van de inmenging van den minister van koophandel, den heer Ritchie. Het schijnt dat de poging vrijwel mislukt is, ten minste de heer Ritchie heeft aan den voorzitter van de patroonsvereeniging, den heer Dyer een anderen grondslag voor eeu conferentie aange geven, Over dit nieuwe voorstel zullen de pa troons zoo spoedig mogelijk beraadslagen. In Oostenrijk is nog geen kabinetsraad ge houden wel heeft de Keizer, zooals gewoonlijk, de bureaux der beide huizen van den Rijksraad in audiëntie ontvangen voor den aanvang der nieuwe zitting. De correspondent te Rome van de Daily Mail weet uit goede bron te berichten, dat liet bezoek van graaf Goluchowsky aan Koning Humbert te Monza Zaterdag a. s. groote poli tieke beteekenis heeft. Oostenrijk stelt zich n.I. voor, Bosnië en Herzogowina thans definitief in bezit te nemen, en wil dus de mogendheden die belang hebben bij den toestand van de aan de Adriatische Zee grenzende landen over dit plan polsen, in de eerste plaats Italië. Als compensatie zou dit laatste land eene herziening vragen van de grenzen aan de west zijde, die na 1866 niet juist zijn afgebakend. Telegrammen uit New-Yotk melden, dat de z.g. president van de Cubaansche republiek eene proclamatie heeft uitgevaardigd, waarin wordt gezegd, dat de regeering en de Kamers hun function kalm zullen vervullen. Volgens dezelfde depêches moeten er weder wapenen en ammunitie op Cuba ontscheept zijn. Het reorganisatie-comité van de Union Pacific heeft gisteren de eerste hypotheek gekocht en aldus zich het eigendom der «Construction Bonds" verzekerd voor S 50.637.475. Een ander bod werd niet gedaan. De verkoop is daardoor nu thans compleet. De Denver- en Gulf-spoorwegmaatschappijen hebben weer tegen den verkoop geprotesteerd. Te Melbourne is Zondag een katholieke kerk ingewijd, waaraan 40 jaar is gearbeid Zij heeft 240,000 p. st. gekost. Op den inwijdings dag werd nog 7000 p. st. geofferd. gelaat is veranderd en bet licht in hare oogen is gebluschthet werk van den tijd heeft zijn sporen bij haar achtergelaten de dood is in aan tocht. Thans vallen een paar dikke tranen over Franchita's gelaat; zij worden grooter en schijnen leven te hebben vol haat klinkt het als een wanhoopskreet van hare lippen. O, die vrouw, ik haat haar, die Doloiès! En in dien kreet ligt alle jalouzie van dertig jaren opgesloten, haar haat zonder vergeving tegen over de vijandin harer kindsheid, die er in geslaagd is eindelijk het levensgeluk van haar kind te ver storen. Een stilzwijgen treedt in. Mot gebogen hoofd gaat hij bij het bed zitten, de arme koorts achtige hand zijner moeder in de zijne houdend. Zij ademt sneüer, en langen tijd schijnt zij onder den indruk van iets, dat zij niet wil zeggen Zeg mij, Ramunteho! Ik wilde je vragen En wat denk je thans te doen, mijn jongen? Wat zijn je plannen voor de toekomst? Ik weet het niet moeder. Ik zal er nog eens over denken, en eens zien. U vraagt mij dat zoo maar in eer.s. Ik heb daar nog tijd genoeg voor. In Amerika misschien Ja, hei neemt zij langzaam, met al de vrees, dia zij al sedert eenige dagen koesterde, In Amerika. O, ik dacht het al. Dat zul je mij aandoen. Ik wist het, ik wist het Met een zucht eindigt zij en zij vouwt de handen tot een gebed. Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 1