BINNENLAND. Uit de Staatscourant. STADSNIEUWS. TL AARPINGEN, Kunst en Wetenschap, R e c li t z a k c n. Zendelinggenootschap. Het Maandbericht van het Nedcrlandsche Zen- delinggenoolschapmaakt ook melding van tie aan zienlijke schenking, die hetzelve is ten deel gevallen. De heer Van .Munster te Amsterdam maakte het genootschap voor 115 deel erfge naam van zijne nalatenschap. »Jui>te cijfers kunnen wij natuurlijk nog niet noemen voorde liquidatie heeft plaats gehad, maar zooveel is reeds zeker dat het bedrag van beleekenis is." Aan dit bericht voegt liet bestuur iritusschen het volgende toe: ®\Vij vermelden dit bericht met groote dank baarheid, des te meer, omdat de nood inderdaad zeer hoog gestegen was. Wij achten het nood zakelijk onze vi jenden daarop nog eens te wijzen. De vaste inkomsten van ons Genootschap be dragen gemiddeld f34,ÜÜO. Daarentegen waren onze gemiddelde uitgaven gedurende de laatste vijf jaren bijna f 90,000. Een bedrag van f 50,000 kwam dus jaarlijks bijeen doorgiften en legaten, en zelfs ineer dan dat. zoodat de gemiddelde ontvangsten gedurende de jaren 18911895 bijna f 97,000 beproegen. In het afgeloopen jaar 1896 daalden ze echter plotseling tot f 58,732, tengevolge waarvan het tekort op de laatste jaarrekemng steeg tot bijna f 34 000 (nominaal door veranderde wijze van boekhou ding ruitn f45,000). uTot heden kwam bij ons in aan feestgaven f 04,580.18; voorwaar een aanzienlijk bedrag waarvoor wij hartelijk dankbaar zijn. Maar als men denkt aan ons tekoit, aan de f50,000, die jaarlijks aan giften en legaten inkwamen als men verder bedenkt, dat deze laatste rubriek uit den aard der zaak dit jaar uiterst klein zal zijn (liet thans ons ten deel gevallene er buiten gelaten) omdat ze door de feestgaven wordt gedrukt (tot lieden kwam slechts f 11,700 in), dan zal ieder kunnen begrijpen, dat deze feest gaven, hoe dankbaar ze ook stemden, toch de ernstige bezorgdheid over den bestaandeii toe stand niet konden wegnemen. »Die toestand is bedenkelijk. Ongetwijfeld, een Genootschap als bet onze behoeft zich niet te bepalen tot een budget dat zijne vaste in komsten niet ie boven gaat. Maar een wan verhouding als thans, een verschil tusschen beiiie van f50,000, dat is onnatuurlijk en be denkelijk in hooge mate." Bescherming van (lieren. De Nederlandsche Vereenigiug tot Bescher ming van Dieren te "s-Graveniiage heeft in haar jongste vergadering het voorstel van de commissie tot het beloonen van houders van trekhonden. Eenige prijzen werden toegekend aan perso nen, wier namen later zuilen worden bekend gemaakt. Er was van bevoegde zijde een schrijven ingekomen, wijzende op de wreedaardige wijze waarop de varkens worden uitgeladen. Eene lus zou deze arme dieren om rJe onderkaak achter de kiezen worden geworpen om ze op deze wijze met 2 of 3 man op den wal te trekken. Een commissie uit het hoofdbestuur zal zich naar aanleiding hiervan naar Rotter dam begeven om te onderzoeken op welke wijze aldaar de varkens door middel van een broek worden uitgeladen, in de verwachting op die wijze verbeteding in den toestand te 's Graven- hage te kunnen maken. De Maatschappij De schelde zal te Vlissingen eene exportdachterij oprichten. Be-dolen werd bij die maatschappij stappen te doen tot liet invoeren van het schietmasker Siegmund. Te Turijn zal binnenkort ten industrie-ten toonstelling worden geopend. Door bemiddeling van dr. Carl Oblsen zal alleen de schietgeweer worden toegelaten, doel) alle andore toestellen tot het vangen van vogels op die tentoon stelling worden geweerd. Van den onder-voorzitter der afdeeling Noord- Holland benoorden bet IJ, den heer Zimmerman te Hoorn, werd eene politie-verordening voor die gemeente ontvangen, waarin nieuwe bepa lingen waren opgenomen tot het gebruik van trekhonden; terwijl de afdeeling Gooi-en Kern land aandringt op betere naleving en verbetering van het reglement op de wegen der provincie Utrecht. Zij verlangt vooral bepalingen, meer in het belang der honden, wijl slechts op de veiligheid op de wegen schijnt gelet te zijn. De Haarlemsehe Vereeniging tegen het mis handelen van dieren, voornemens zijnde in Mei 1898 een nationaal congres voor dierenbescher ming te houden, heeft liet hoofdbestuur uitge- noodigd zich aldaar te laten vertegenwoordigen. Baven te ScUeTeningen. In de gisteravond te 's-GraveDhage gehouden vergadering der Vereeniging voor Handel, Nijver heid en Gemeentebelangen, deelde de heer Van Heurn mede dat het plan van hem en zijn collega, den heer Beversen, zoolang de bommen- haveu nog in onderzoek is, voorloopig als opge borgen moet beschouwd worden. Aangenomen werd de volgende door het bestuur voorgestelde motie, geamendeerd in dien zin dat de vergade ring zich beslist tegen het plan Van Heurn Beversen uitspreekt: »De Vereeniging voor Handel, Nijverheid en Gemeentebelangen, zich verklarende tegen liet door de heeren ingenieurs Beversen en Van Heurn opgemaakte ontwerp van een visschershaven aan den Hoek van Holland met spoorwegverbinding naar Seheveningen, gelet op den middelerwijl van den minister van waterstaat, handel en nijverheid bij het gemeentebestuur ingekomen brief ter zake van tien aanleg eener haven te Seheveningen vari een diepte van pl, m. 2 Meter onder A. P. spreekt, met handhaving van bare overtui ging dat de aanleg van eeu haven te Seheve ningen zelf, liet meest gevvenscht is, als hare meening uit, dat eene beslissing dezerzijds, in zake de havenquaestie, voorloopig moet worden aangehouden in afwachting van de uitkomsten van bet door de zeehavencommissie uit den Geineentei aad met deskundigen in te stellen onderzoek omtrent 's Ministers voorstel betref fende den aanleg van een baven te Seheveningen geschikt voor bomschuiten zij vertrouwt tevens dal dit onderzoek met het oog op de groote belangen voor Seheve ningen, met bekwamen spoed zal plaats vinden." Ma at sell, lot bev. der Geneeskunst. Het hoofdbestuur der Ned. Maatsch. tot bevordering der Geneeskunst heeft eenige com mission benoemd of aangevuld. Tot leden der commissie, om, ook gebruik makemie van de door het Ned, Tijdschrift voor GeneesJcunde omtrent de geneeskundige armenzorg in ver schillende steden van Nederland medegedeelde gegevens, aan de volgende algemeene vergade ring een verslag uit te brengen aangaande de wijze waarop in ons vaderland van overheids wege voor geneeskundige hulp van behoeftigen woidt en behoort te worden gezorgd, zijn benoemd de heeren II. P. Ivapteyn te Abkoude, W, Biuinsma te Breda en M. \V. Pijnappel te Zwolle. Toorts zijn tot leden der commissie, die de ervaringen der laatste jaren omtrent den invloed der piostitutie op de volksgezondheid in Neder land verzamelt, benoemd de heeren A. N. van Praag te Dordrecht en J. B. Selhorst in Den Haag. Gebrs. Hoogerhuis. Naar men mededeeltis liet bericht dat de minister van justitie bij zijn jongst bezoek aan de bijzondere strafgevangenis daar een onderhoud met de gebroeders Hoogerhuis heeft gehad, onjuist. De zaak komt eenvoudig op het volgende neer: De Minister was te Leeuwarden gekomen om, evenals op andere plaatsen, een persoonlijk onderzoek te doen naar de gehoo- righeid in de gevangenis. De Minister kwam daartoe ook in de cellen. In een daarvan was een der gebroeders Hoogerhuis gezeten. Toen de Minister binnen was, begon H. met de bekende klacht over de, volgens zijn zeggen, onschuldige veroordeeling van hem en zijn twee broeders. De Minister iioorde hem aan, doch zei eindelijk, dat hij aan de zaak niets kon veranderen. De gewone audiëntie van den Minister van Buiterdandsche Zaken zal Vrijdag 5 November 1897, niet plaats hebben. De gewone audiëntie van den Minister van Binnenlandsche Zaken zal op Zaterdag 5 Novem ber e. k. niet plaats hebben. De commissie uit de Tweede Kamer voor de geloofsbi ieven van mr. van Gilse komt morgen bijeen, tot vaststelling van haar verslag omtrent liet nader onderzoek van de bescheiden. De Nederl. consul te Brussel, die verleden week op een rij wiel tocht dooi- een beroerte weid getroffen, is overleden. Hij oefende sedert 1884 aldaar zijne consulaire functiën uit en was ridder van den Gouden Leeuw van Nassau en van de Belgische Leopoldsorde. Maandag is de rijksgeweerwinkel te Delft gesloten. Alle officieren, beambten en werk lieden zijn naar de Hembrug vertrokkenvelen hebben echter tijdelijk een woning te Amster dam moeten zoeken. Van liet Rijk ontvangen zij vergoeding voor hun dagelijksclie reis naar Zaandam. De Vereeniging voor gemeente- en volks belangen te Rotterdam heeft het plan gevormd om een coöperatieve voorschotbank in liet leven te roepen. Het lidmaatschap der bank zal ver pachtend zijn voor hem, die voor liet ontvangen van een voorschot in aanmerking wil komen, doch geeft geen iccht daarop. Elke aanvraag wordt door het uit en door leden gekozen be stuur afzonderlijk beoordeeld. Ieder lid inoet houder zijn van een aandeel, waarvan de grootte vermoedelijk op f 50 zal worden gesteld, hetwelk desverkiezende in geringe stortingen van f 1 per maand kan worden voldaan. Te Amsterdam is overleden de heer M. J. de Bont, directeur der Kon. Ned. fabriek van Suikerwerken, en vooral bekend door zijne verdiensten met opzicht tot de kunstmatige zalmteelt. Door wijlen Koning Willem III werd zijn bekwaamheid op dit gebied zeer gewaardeerd, gelijk blijkt uit de ridderorde van de Eiken kroon, die hem werd verleend. De heer De Bont was jaren lang lid van het College voor de Zeevisscherij en secretaris van de Maatschappij ter bevordering der Nijverheid. Gisteren nacht is te Middelburg overleden de heer J. A. Tak, tot voor korten tijd raadslid, en lid van de Kamer van Koophandel aldaar. De Vereeniging voor Kadaster en Landmeet kunde zal Maandag te Amsterdam haar gewone jaarlijksche vergadering houden. O VERSCHIK. 3 November. Het 25-jarig bestaan der werkliedenvereeniging „De wederzijdsche hulp", onderafdeeling van het Algemeen Nederlandsch Werk liedenverbond, zal op Dinsdag 23 November feestelijk herdacht worden. O VERSCHIK, 3 November. De alhier bestaande christelijke zangvereeniging „Azaf", directeur de heer J. van Winkoop, zal a.s. Vrijdagavond te 7 uur haar eerste uitvoering in dit seizoen geven in de Christelijke School alhier. Bij Kon. Besluit is aan dr. W. Zuidema, op zijn verzoek, eeivol ontslag verleend als commies-charter meester bij 's-Rijks oud-archief in Noord-Brabant. Bij Kon. Besluit is aan K. J. Pen. op zijn verzoek, eervol ontslag veileend als wetenschappelijk assistent bij de Koninklijke Bibliotheek te 's-Gravenhage. B-j Kon. Besluit is jhr. mr. C. A. Etias, benoemd tot burgemeester der gemeente Harderwijk, met toe kenning van eervol ontslag als burgemeester der ge meente Monster. Naar wij vernemen hebben al de officieren der dd. schutterij hun ontslag genomen als leden der feestcommissie voor het iuhuldigings- feest van II. M. de Koningin. Gisteravond hield de vereeniging Oranje- Koor" een vergadering tot het vaststellen van het programma van hetgeen bij het aanstaande kroningsfeest zal worden uitgevoerd. Bepaald werd dat van alle gezindten meisjes en jongens in den leeftijd van 9—14 jaren, deel kunnen nemen aan den kinderoptocht. Als de tijd daarvoor zal aangebroken zijn zullen allen vereenigd worden tot het leeren van Oi'anjeliedei enwelke op den feestdag zullen worden uitgevoerd onder begeleiding van koperinstrumenleu en op eene daartoe door de centrale feestcommissie te bepalen tijd en plaats. Er zullen kaarten worden afgegeven voor ieder kind dat hieraan wenscht deel to nemen tegen betaling van 25 ets. De commissie vertrouwt, evenals in 1874, op veel medewerking en is zelve vol goeden moed. De afdeeling Schiedam van den Ned. R. K. Volksbond zal aanst. Zondag 7 November het feest van den H. Willibrordus, patroon van den Ned. R. K. Volksbond, op plechtige wijze vieren. De kerkelijke viering zal 's morgens aanvangen met de Algemeene H. Communie voor de leden der afdeeling, waarna ten 10 ure de II. Mis in de parochiekerk van O. L. Vr. Visitatie, voor de leden, ovei leden leden en begunstigers van den Ned. R, K. Volksbond, afd. Schiedam, zal worden opgedragen. 's Avonds ten 8 ure is er eene buitengewone vergadering in de zaal der Officieren-Vereeni- ging, waarin de zeereerw. lieer F. J. Poelhekke, pastoor der parochiekerk van O. L. Vr. Visitatie, als spreker zal optreden. (N. S. CL) Hedenavond zal de afd. Schiedam van sPatri- motiium" eene vergadering houden ter inwijding van haar eigen gebouw. De vergadering van de afd. Schiedam van den »Nedeilandschen Koek- en Banketbakkers- bond" zal Dinsdag a.s. gehouden worden, dus een week later dan wij gisteren meldden. Hedenmorgen is liet stollelijk overschot van de zoo ongelukkig vprbrande vrouw Korpel op de algemeene begiaafplaats ter aarde besteld. Een aantal belangsteileuden waren op het kerkhof tegenwoordig. Gisteravond te 11 Vs uur werden visschers, die thuis behoorden op een logger, welke te Vlaardingen was binnengekomen, door de politie aangemaand om zonder rumoer langs straat te gaan. In plaats van hieraan te vokloeo, werd verzet gepleegd, waarop 6 personen werden gearresteerd. Eén van hen was nog door een ruit gevallen en had daardoor een blessure aan den wang, waarom hij door een geneeskundige werd verbonden. Door de brandweer wordt het materiaal beproefd. Gisteren zijn 4 spuiten, heden 2 en morgen worden weder 2 spuiten geprobeerd. Met deze beide laatsten zal dit geschieden nabij het pakhuis »Java" aan de Hoofdstraat. Door de Vereeniging sllulp en Steun voor weezen van alle gezindten" te Amsterdam, zal in deze gemeente op 8, 9,10,11 en 12 Novem ber, niet met instemming van het gemeente bestuur, een collecte worden gehouden. Hedenmorgen waren aan de visehmarkt aan gevoerd 6 manden schol, tong en tarbot; de prijzen waren voor tong van 0.87'/d tot fl.82Vj, tarbot een koop kleine f 1.50, schol van f0.30 lot f160, snoek van f0.40 tot f 0.05, alles per koop. BURGERLIJKE STAND. Gchuivd 3 Nov. H. G. Paardekamp, 24 jaar, en J, M. Lourens, 20 jaar. Geboren 1 Nov. Dirk, zoon van D. de Ronde en M. van der Most, Singel. Heden is alhier overleden Franciscus van den Berg, oud 85 jareD, houder der citadel-medaille. Thans leven er in deze gemeente )nog twee oudstrijders, met name Melchior van der Velde enjMatltiijs van der Kruit. Door de wed. Ried'jk aan het Veerplein alhier, is gepasseerden Zaterdag bij de politie aangifte gedaan van een ten haren huize plaats gehad hebbenden inbraak met ontvreemding van f50.— in verhoor z'yn genomen twee knapen van tusschen de 17 en 18 jaar. Het geld is echter later door haar terugge vonden op de plaats waar zij het voor haar vertrek gedeponeerd had, zoodat er van diefstal geen sprake is geweest. BURGERLIJ KE STAND. Geboren 2 November. Margaretha, dochter van J. de Honde en M. van der Hoven, Zomerstraat. Leonardus Franciscus, zoon van J. P. van Schoor en G. van der Werf, Oosthavenlcade 3 November. Anna Jacoba, dochter van D. Roodenburg en A. Starrenburg, Nieuwelaan. Overleden: 2 November. Franciscus van den Berg, oud 85 jaren, wed. van C. P. Maas, Afrol. Dc Koninklijke Deventer tapijtfabriek wenscht op de aanstaande tentoonstelling van Vrouwenarbeid een ,,Smyrna-tapijt" tentoon te stellen, dat door eene Nederlandsche vrouw ontworpen en door poolvrouwcu der fabriek geknoopt is. Voor het beste der voor uitvoering geschikte ontwerpen is een prijs van f100 uitgeloofd. Door de ..Nederlandsche vereeniging tot afschaffing van Sterken drank" is in 't licht gegeven een ge schriftje, getiteld Alcoholisme en Onthouding, door Louis F. G. Joret, ambtenaar der Staatsspoorwegen. Bestnurderen van Arti ct Amidtiac, als zoodanig beheerders van het Fonds- Willink van Collcnhebben op dc najaarstcntoonstclling van schilderijen van leden der Maatschappij den prijs toegekend aan den heer Theo Molkenboer en mej. Minca Bosch Reitz, beiden te Amsterdam en den heer Van Vlaanderen te 's-Gravenbage. Kneipp-artsm. Op Zondag 31 October had te Keulen een bijeen komst plaats van artsen uit Rijnland en Westfalen, die de Kneipp'sche geneeswijze in toepassing brengen en waarbij ook Nederland vertegenwoordigd was. Bij opening der vergadering werden door deu president eenige zeer waardeerondc woorden gewijd aan de nagedachtenis van pastoor Kneipp, waarmede alle aanwezigen, door op tc staan, hunne instemming betuigden. De als gast aanwezige dr. Banmgarten, uitWöris- hofen, deelde daarna vele bijzonderheden mede uit de laatste levensdagen van don genialen grondvester dezer methode en ook over de geschiedenis van Wörishofen zelf, na den dood van den pastoor. Naar aanleiding eener daaropvolgende discussie, werd met algemeene stemmen de volgende motie aangenomen: „Deze vergadering, na jarenlange ondervinding van het groote nut der Kneipp'sche geneeswijze over tuigd, acht de methodische toepassing daarvan door leeken gevaarlijk, doch keurt tevens deze toepassing, door artsen, die daarin niet ervaren zijn, ten sterk ste af." Dr. Banmgarten deelde verder mede, dat zijn spreek-uur in het Kncippianutn steeds voor eiken arts toegankelijk zal zijn, en dat hij volgaarne be langstellende collega's de noodige inlichtingen zal verstrekken. Na afloop der vergadering vereenigden zich de leden aan een diner, alwaar eeno zeer opgewekte stemming heerschte. De algemeene indruk is, dat het moeten- deel der leden over hunnen werkkringjalsmede over de verkregen resultaten tevreden is. Circus Pfldging. Bij Pflaging is het weer buitengewoon aardig; dc directeur van het Circus Variété heeft er slag van er don gang in te houden. Er is weer heel wat nieuws te zien en te hooren. De Scbüffer Lajos, een vijftal Hongaren, vier dames en een heer, zijn een prachtig dans-en zangensemhle, bevallig van beweging, frisch van costumes. The Elton's voeren met de uiterste behendigheid en zeker heid hunne acrobatische toeren uit, zonder ooit te missen. 3fr. Segommcr is een buikspreker van ver makelijk talent, sterk ook in zijn klanknabootsings- knnst. Voorts zijn cr apen door mr. Walton gedres seerd, dan de gebroeders Meers, die kranige evolutiën op een ijzerdraad verrichten enz. enz. Weer een geheel nieuw programma dns. Vonnissen van het Kantongerecht te Schiedam. Zitting van 3 November 1897. Wegens straatschenderij J. v. L. te Vlaardingen tot f2 boete subs. 2 dagen hechtenis. Wegens overtreding van dc ijkwet E. Z. te Vlaardingen tot f3 boete subs. 2 dagen hechtenis, W. K. te Schiedam tot fl boete subs, 1 dag hechtenis, J. B, 31. K. te Vlaardingen tot f 1 boete subs. 1 dag hechtenis, W. L. K. en G. S., heiden te Vlaardingen, ieder tot 2 maal f X boete subs. 2 maal 1 dag hechtenis, H. Ph. H. te Vlaar dingen tot f3 maal fl boete subs. 3 maal 1 dag hechtenis. Wegens politie-overtreding P. K. te Schiedam, tot f 1 boete subs. 1 dag hech tenis; F. Z. to Schiedam, tot f2 boete subs. 1 dag hechtenis; B. I. te Schiedam, tot fl boete subs. 1 dag hechtenis; J. H. te Schiedam, tot f10 boete subs. 3 dagen hechtenis. Het 0. M. bij de rechtbank te Rotterdam vorderde gisteren drie weken gevangenisstraf tegen W. P.F. v. H., 17 jaar, zonder beroep te Vlaardingen, die in den avond van 31 Augustus op de Westhavenplaats zich aldaar tegenover een meisje op oneerbare wijze had gedragen. Voor de rechtbank te 's-Gravenhage werd gisteren gepleit in het geding tusschen acht Scheveningsche visschers, uitmakende de bemanning van een thans buiten dienst gestelde Scheveningsche bomschuit en hun reeder, den heer ne N., te Seheveningen.

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2