Y L A AllDIA GES. Kunst en Wetenschap. Rechtzaken, Kerk en Scliool. Ned. Herv. Kerk. keeiingen had het fonds behoeven te doen en daardoor \vns het mogelijk dat niettegenstaande de geringe bijdrage van 5 ct. per week na reedt een bedrag van f'3ÜÜ op de spaarbank was ge bracht. In de jaren dat «Patrimonium" geen »eigon Ifuis" had, maakte het gebruik van andere woningen in het bijzonder van de zaal van «Jotminan". Hartelijker! dank bracht hij die vereeniging, voor wier welwillendheid Patri monium" zooveel dank verschuldigd was. Spr. eindigde met den wen-cli dat Patrimonium" in zijn eigen gebouw mocht groeien en bloeien dat de trouw aan Nederland bij voortduring daarin gekweekt mocht worden zoowel als de liefde voot' Oranje. (Applaus.) Nadat de muziek zich had doen hooien werd door Ds. Westennan hol woord gevoerd. In een zeer fraaie reden toonde spr. aan dat het Christendom alleen den arbeid en den arbeider huldigde terwijl dit vroeger in do beschavings-periode de Grieksch Roineinsche niet het geval was, zooals spr. bewees met aanhaling van woorden van Plato, die medelijden had met den arbeider, omdat hem do tijd ontbrak zich Ie wijden aan zijn vrienden, en Aristoteles, die het gelukkig noemde dat naast den '.nenseh ook arbeid ts geschapen waren. Het Christendom, de Bijbel, leert reeds op de eerste bladzijde dat God arbeid heeft gewild voor den rnensch. Aan Adam reeds werd door God opgedragen om bet geschapene te onder houden. Met aanhalingen van Christus' woor den en brieven en redevoeringen der apostelen bewees spr. hoe de arbeid steeds door ben werd geëerd. Vervolgens op de hervorming overgaande, gaf spr. een beeld van den strijd, dien Luther te strijden heeft gehad en waarbij hij, steunende op Gods woord en krachtig door zijn vast ge loof, zijn vijanden wist te weerstaan, en zijn overtuiging wist te handhaven en mede te deelen. «Patrimonium" moest aan hem een voorbeeld nemen. Gegrond op Gods woord en bezield door een vast geloof gaat van «Patrimonium" kracht uit. Spr. eindigt met den wensch dat in dit nieuwe gebouw nieuwe trouw zal geboren wouleu aan de aloude beginselen onzer vaderen. Daarna hieven allen onder de tonen der muziek aan het «Een vaste burg is onze God". Vervolgens sprak ds. Goslinga. Deze spr. gaf een beschouwing van de Neder- landsehe Christelijke vverklieden-vereeniging «Patrimonium" hoe de vereeniging bij haar ontstaan te kampen bad met onverschilligheid, tegenzin en haat. Wel waren er die begtepen dat bet een eisch des tijds was, dal de Christen werkman een woord mede-prak in do zaken van openbaar beiang, maar dit waren er slechts enkelen; het grootste gedeelte haalde de schou ders op en vroegen hoe het mogelijk was. of spotte met liet denkbeeld dat de godsoienst iets te maken zou hebben met arbeid en arbeidsbelangen, met sociale toestanden en sociale hervormingen. Weer anderen vreesden dat onder de vaan van het christendom de theorie der socialisten zou verscholen worden. Maar «Patrimonium" heeft bewezen dat liet recht heeft van bestaan, dat bot niet is omverwerpingsgezind. De maat schappelijke orde zal door «Patrimonium" niet gestoord worden. In de jaren van haar bestaan heeft «Patrimonium" zich uitgebreid over Nederland, atdeelingen zijn opgericht en ook hier heeft het vast wortel geschoten. Het doel van «Patrimonium" is nog niet bereikt; nog is men slechts een enkele schrede gevorderd op den weg die leidt naar de op lossing van net sociale vraagstuk. Dat dit gebouw in hare tegenwoordige bestemming voor u allen zijn moge. wat het vroeger was voor velen uwer, een plaats ter ontwikkeling. Hierbij gaf spr. een overzicht van de geschie denis van dit gebouw. Hij herinnerde er aan hoe in 1800 dit gebouw werd bestemd voor Christelijke schooi, met den onderwijzer Ganzel aan het hoofd; hoe deze in 1S64 was opgevolgd door den lieer fJoogendam, totdat deze in 1878 werd vervangen door den heer Dekker, thans nog als hoofd eerier school in deze gemeente werkzaam. Aanvankelijk was de ruimte van dit gebouw voor het aantal kinderen groot genoeg; maar spoetlig bleek het te klein, zoodat een splitsing plaats had en een nieuwe school werd opge richt met den heer Kruijer aan het hoofd. Doch ook dat bleek op den duur niet voldoende, zoodat in '1889 een andere lokaliteit voor de school moet worden in gebruik genomen. Spr. eindigde met den wensch dat «Patri monium" zich zoo mocht uitbreiden, dat weder het gebouw te klein zou blijken. De aanwezigen zongen toen het 3e der rond gedeelde liederen. Ds. Hoekstra trad als laatste der feestrede naars op. Spr, was het aangenaam dat ook hij de gelegenheid had om hier in het openbaar te mogen uitspreken zijn blijdschap over het ver krijgen van een eigen gebouw. Daarna wees spr. er op dat de christenen wei eens conservatief schijnen en hij kan zich dat begtijpen, omdat ook zjj ingroeien in toe standen zooals zij die hebben gevonden. Maar toch er komen steeds weer tijden waarin de gedaante der dingen gewijzigd wordt; maar dat behoeft ons niet ongerust te maken. Het geschiedt immers onder Gods hoog bestuur. Is de nieuwe leer der revolutiemannen hem niet aangenaam, dan immers zullen dezen niet slagen in hun streven. Daarom moet d-christen deze leer huldigen In stilte en vertrouwen leven zal u lieden sterkte wezen. Die wil echter niet zeggen dat men met de luutdtn in de schoot moet afwachten de dingeu die over n zullen komen. Neen, gij moet mede werken; God heeft immers steeds gesproken, gewerkt, tot stand gebracht door den inensch, on de monseh moet dus verrichten wat in zijn hart wordt gelegd. Van God ook krijgen zij de kracht en liet talent om mede te deelen wat in hun huit is neergelegd. Spr. eindigt met den wensch dat de werk zaamheden dezer ofdeeling mogen gezegend worden eri iets mogen aanbrengen tot verbete ring onzer maatschappelijke verhoudingen die tot eere Cods mogen wezen en tot opheffing des maatschappelijken levens mogen strekken. De aanwezigen zingen daarop het eerste en het laatste vers van het aloude «Wilhelmus van Nassauen". De Voorzitter brengt nu den dank aan de beidp antirevolutionnaire raadsleden die aan de uitnoodiging tot hijwoning dezer feestelijke opening hebben gehoor gegeven en geeft ge legenheid aan wie dit wensnht om het woord to voeren. De afgevaardigde van de afd. «Bidt en Werkt" van «Patrimonium" te Rotterdam brengt daarop den geluk wensch zijner afdeeling aan de feest vierende zusterafdoeling. Daarna wordt door den Voorzit ter denharte- lijken dank gebracht aan de predikanten voor het schoono en hartelijke woord door ieder hunner gesproken, voor de opwekking en sym pathie waarvan die woorden getuigden. Een lid wekte ten slotte alle leden nogoptot samenwerking en steun aan het bestuur, terwijl hij hulde bracht aan de wijze waarop het tegen woordige bestuur zijn taak vervulde. De avond werd daarna gesloten met gebed door ds. Westermanri en het zingen van een psalm. De leden bleven daarop nog eenigen tijd in gezellige vriendschap bij elkander. f Protestantenbond. Voor oer, stampvolle zaal had gisterenavond in de Officieren-Vereeniging eene uitvoering plaats van het koor van de afd. Schiedam van den Ned. Piotestantenbond en de leerlingen der zangschool. De heer J. van Rhijn Gz. voerde den diri geerstok Met de kindercantate MicJtiel Adriaans z. de Hui/ier van A. Lysen, werd de avond geopend. Wat klinkt er weldadiger dan het gezang van frissche kinderstemmen, door goede leiding tot één schoon geheel samenklinkend De lieer van Rhijn bleek zijn woelige schare goed in zijn macht te hebben; de koren kwa men er goed en zuiver uit, met entrain en gloed ten gehoore gebracht. De solo-partijtjes van kinderen en volwassenen, hier en daar in deze cantate voorkomend, werden meestal vol doende gezongen; de kleine de Ruijter bracht zijn niet altijd gemakkelijke partij met glans ten einde, tot het laatst beschikkend over de kracht, waarmede hij aangevangen was. Een dubbel strijkkwartet, welwillend door eenige musici aangeboden en piano vormden de begeleiding, tot groote voldoening. Na de pauze, toen de leerlingen der zang school onder de hoorders hadden plaats genomen, kwam hot woord aan de ouderen. Het koor van den Protestantenbond is vrij sterk en beschikt over goede krachten, gelijk bleek toen enkele leden hunne solo-partijen vervulden in de verschillende ten gehoore ge brachte stukken, en in het duet. Eerst kregen wij fragmenten uit Osfcrmorgen van Neukoinrn, een schoon getoonzet werk, dat aan de uitvoerders alle gelegenheid biedt met hunne gaven te woekeren. De uitvoering viel zeer te loven, ook de sopraan-solo vond ver dienstelijke vertolking. Zandmannetje en Ze wisten het wel, die volgden, een paar capella nummertjes, niet van technische moeilijkheden ontbloot, werden met zuiverheid gegeven en uiterst beschaafd gezongen; het laatste nummertje met zijn eigenaardige rhythmiek legde èn aan dirigent èu aan het koor voetangels en klemmen, die goed ontgaan werden. Het Jtorgenlied van S. van Milligen, weer voor het geheele koor, klonk schoon doch werd o. i. overtroffen door Mendelssohn's Afscheid van het Woud, eene dankbare en echt muzikale compositie. Ten slotte werd gegeven Bede van Schweins- berg nis waardig slot op den schoonen avond. Een woord van afzonderlijke hulde komt naast die aan den heer Van Rhijn gebracht toe aan den accompagnateur ot -trice, die de moei lijke en niet dankbare taak met groote vaar digheid vervulde. Met bijzondere tevredenheid mag de Protestan tenbond op dezen kunstavond terugzien, waardoor zij velen aan zich heeft verplicht. Hedennamiddag te twee ure werd door Burgemeester en Wethouders in het openbaar aanbesteed: het amoveeren van een gebouw en liet rooien van eenige boomen, staande op de voormalige werf «de Nijverheid". Ingekomen waren drie biljetten en wel van P. van Beurden te Kethel voor de som van f 80 M. den Braber te Vlaardingen voor f75.50 en J. J. Gabel alhier voor f20. Het werk is aan den meestbiedende gegund. Blijkens het afdeelingsonderzoek der Water- staatsbegrooting werd door een der leden an: dermnal geklaagd over te snelle vaart der stoombooten, die den Waterweg van Rotterdam naar zee bezwaren. Men herinnert zich dat in Kamer van Koophandel dit zelfde onderwerp meermalen ter sprake is gekomen. De Minister zal in zijn Memorie van Ant woord de gestelde vraag vermoedelijk beant woorden. De tweede der serie lezingen, welke op initiatief der kiesvereeniging «Schiedam" zullen gehouden worden, zal plaats hebben op Don derdag 41 November, 's avonds te 8 uren, in «Musis Sacrum". Op dien avond zal door prof. mr, M. W. F. Treub gesproken worden over «Minimum-loon en maximum-arbeidsduur". Zooals men weet zyn deze lezingen voor mannen en vrouwen toegankelijk tegen betaling eener entree van 2 7 cent, terwijl aan het slot gelegenheid zal worden gegeven tot debat. De ambtenaar bij den aclieven dienst van 's-rijks belastingen, de lieer IL A. Steenmeijer alhier, wordt verplaatst naar Rotterdam. Hedenmiddag viel de 9 jarige Doris Hengst bij het naar school gaan in de Noordmolenstraat- gracht te water Hij werd daaruit echter weder onmiddellijk gered door den I I-jarigen Doris Hengst, een neefje van den drenkeling. Deze heeft er blijk baar geen ander leed van dan dat hij heden middag de school moet verzuimen. Hedenmorgen waren aan de visehmarkt aan gevoerd 9 manden schol; de prijzen waien van f 0.35 tot f 0.90, alles per koop. Hedenavond 7 uur afslag van schol. B U R G E RL IJ K E STAND. Geboren 2 Nov. Gijsbertus Antoniuszoon van J. Schaelfer en J. M. Klaveidijk, Oosterstvat. 3 Nov. Maaike, dochter van N. Kruines en A. J. Hugo, Lange Achterleeg. Overleden: 3 Nov. Johannes Martinus van den Burg, oud 73 jaren, Korte Haven. Eenige reeders van hier hebben zich dezer dagen per sleepboot van den heer Fop Smit naar de haringvissclierij op de kust begeven, om deze in oogenschouw te nemen. Er werden tien haringschepen door hen gezien. De vis-cherij was over 't algemeen schraal, waardoor lieden de liaringprijzen stegen. In den afgeloopen nacht kwamen de reeders hier terug. Mej. O. Vermeij, naaimoeder in het Wees huis der Hervormden, hoopt Donderdag 4 No vember hare 30-jarige werkzaamheid als zoo danig te herdenken. Aan Gebrs. Kijne, aannemers alhier, is gegund het bouwen van 36 huizen te 's-Gravenliage voor f 86584.Zij waren op één na de laagste inschrijvers. Morgenavond zal in het lokaal «Liefde en Vrede" een openbare vergadering plaats hebben van deChristen-geheelonthouders-vereeniging al hier; lichtbeelden zullen worden vertoond, toe gelicht door den heer D. Lookhorst van Hil versum. Maandag werd door enkele leden van de gewezen feestcommissie van het Gymnastiek- f'eest van 7 Juni 1.1. van de uitnoodiging van het Bestuur van de Gymnastiek- en Scherm- vereeniging «Leonidas" tot het bijwonen van een openbare les door de leden dier vereeniging gebruik gemaakt. Het vaandel van de vereeniging versierd met de medaille, behaald bij den wedstrijd, en met een fraai bewerkt lint, vereerd dooi de Zangvereeniging «Euterpe", prijkte aan den wand. In de eerste plaats werd de aandacht ge trokken door de nieuwe brug, die de vereeniging ten geschenke had gekregen van de feestcommis sie. Dit fraaie werktuig getuigt van den voor uitgang, die ook op het gebied der gymnastiek op te merken is. De constructie ervan is zeer doelmatig en eenvoudig. De openbare les begon met eenige seriën vrije- en ordeoefeningen, daarna volgden ver schillende loeren aan brug, rek, in hoog- en vèr-springen, bij al welke oefeningen duidelijk in 't oog viel, dat het den turners ernstig streven is, aan krachtige toeren, kalmte en orde te paren. De heer Knottenbelt, voorzitter der gewezen feestcommissie dankte de turners voor hetgeen ze te zien hadden gegeven en wenschte de ver eeniging voorspoed op haar pogen, wat door den heer D. v. d. Knoop, voorzitter van «Leonidas," met een woord van dank werd beantwoord. Aan de vereeniging is verder nog vereerd een prachtig bewerkte ledenlijst, haar aangeboden door den lieer Jb. Hartman, oud-lid' van «Leonidas." (H. F. Ot.) Na eene kleine woordentwist gehad te hebben, viei gisterenmiddag te 3 ure de Scheveningsche schipper C. K. in opgewonden toestand van de loopplank zijner schuit te water, doch werd spoedig door toegeschoten hulp zijner vakge- nooten, spoedig op het droge gebracht. Opgave der brieven verzonden uit "Vlaar- dingen over de 1e helft der maand Oct. 1897 geadresseerd geweest aan onbekenden, welke brieven op schriftelijke aanvrage door de afzenders of de geadresseerden aan het Post kantoor te Vlaai-dingen kunnen gereclameerd worden. Verzonden geweest aan: Briefkaarten. 3 stuks aan J. v, d. Broek, Amsterdam, Brieven, Buitenland. Mevr. O. Schroder, Esbalem. L. v. d. Linden, York. Aan het postkantoor alhier werd gedurende de maand October ingelegd in de Rijkspost spaarbank f 5992.01; terugbetaald f5262.96. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 1730. BURGERLIJ K E STAND. Geboren 3 November. Pielernella Cornelia Aartje, dochter van M. van Keulen en S. C. Lookhorst, Wilhelminastraat. Gerrit Andries Jeroen Teunis Jan, zoon van J. van der Schaft en M. G. van der Hoeven, Arn. Hoogvlietslraat. Uit Haarlem wordt bericht, dat bij don penningmees ter van hot comité ter oprichting van hot standbeeld voor Frans Hals aldaar, Jhr. Teding van Berkhout, do som van dertigduizend gulden is ontvangen van den particulier, die onlangs verklaard heeft deze som te willen beschikbaar stellen. De uitnoodiging van het comité aan de kunstenaars, om als bewijs van ingenomenheid met deze gift iets van hun hand af te staan, is reeds van vele kanten, zoowel uit ons land als uit Belgié en Frankrijk, be antwoord. Het comité zal nu spoedig kunnen over gaan tot het beramen van plannen voor de uitvoering. Te Rotterdam is op Allerzielen in de R. K. kerk van St. Dominions aan de Hoogstraat voor bet eerst de Requiem mis vau Th. H. H. Verhey gezongen. Het moet een schoon werk zijn. In onze mededceling betreffende de toekenning van den prijs uit het Fonds Willink van ColUn noemden wij o. a. den heer Van Vlaanderen te 's Gravenhago. Bedoeld werd de heer Joh. Vlaanderen to Soest. Bij de vertooning van A basso Porto, een nieuwe opera, te Amsterdam, stak Luigino in de hitte van den strijd Maria (mej. v. Gelder) met een keuscbo dolk. zoodanig, dat zij een vrij hevig bloedende wonde bekwam. Zij kon echter doorspelen. Voor do Rotterdamsche rechtbank had zich heden te verantwoorden J. den A., 47 jaar oud, koopman te Rotterdam. Hem werd ten laste gelegd op 9 Juli 11. met hot oogmerk zich wederreihtelijk te bevoordeelcn J. P. Groenenboom bewogen to hebben tot de afgifte van f 12 door hem een verguld koperen horloge te koop te bieden, daarbij in strijd met de waarheid ver zekerende, dat het een gouden horloge was, dat bij het van een koopman aan den Sumatra-weg, die hem f 40 schuldig was, en die geld had, daarvoor in betaling had ontvangen, omdat hij zoo met zijne zaken in de war zat. dat hij toch failliet moest en net horloge dan toch weg moest. Volgens verklaring van een deskundige was het horloge niet van goud, doch van koper. De overige getuigenverklaringen bevestigden de aanklacht. Bisch 3 maanden gevangenisstraf. De verdediger, mr. Hol lander, concludeerde vrijspraak. Beroepen: Te Genemuiden, TV. Zijlstra, to Waddingsveen. Te Tzum, TV. van Slooten, te Rouveen. Aangenomen: Naar Varseveld door L. A. F. Westerbeek van Eerten B.Jz., te Nie -erkerk aan den IJsel. Bedankt: Voor Streefkerk, door TV. van Slooten, te Rouveen. Voor Loon op Zand, door TV. de Leeuw, te Altforst. De algemeene synodale commissie der Nederl. Her vormde Kerk, die Woensdag 10 dezer en volgende dagen te 's Gravenhago vergadert, is samengesteld uit de heeren: M, A, Perk, Waalsch predikant te Amsterdam, president' dr. G. J, van der Flier, pred. te 's Gravenhago, vice-president, L. Overman, te's Gra- venhage, secretaris en adviseerend lid, M. B. van der Meulen, C. F. Gronemeijer en J. W. van Hoog straten, predikanten onderscheidenlijk te Bolsward, Amsterdam en Edam, en de ouderlingen of ond-ouder- iingen mr. G. Nauta te Veendam, jhr. A. C. Röell te Zierikzee cn mr. TV. J. L. Umbgrove teZutphen. De algemeene jaarvergadering van de Nederlandscbc Evangelische Protestantsche Vereeniging zal op 10 dezer te 's-Gravenhage gehouden worden. Doopsgezinde Gemeenten. Ds. J. v. d. Ploeg, pred. te Veendam, heeft tegen 1 Maart emeritaat aangevraagd. Hoogeb Onderwijs. Leiden. Doctoraal examen rechtswetenschap C. B&kkGr. Utrecht. Cand. ex. theologie 2: P. J. Bakker en A. T. Vink. Doet. ex. klass lett.P. Groeneboon (enm laude). Groningen. Doetoraal-examen in de rechtsweten schap M. van der Heijden. Laser Onderwijs. Door den minister van binnenlandscbe zaken ge raadpleegd omtrent eene ontworpen statistiek van het schoolverzuim op de lagere scholen, gat de centrale commissie voor de statistiek in haar advies van 16 Mei 1894 den Minister in overweging om, nevens de statistiek van het volstrekt schoolverzuim, waarop die raadpleging betrekking had, ook te doen verzamelen en bewerken eene statistiek van het betrekkelijk schoolverzuim, dat is: eene statistiek van de schooltijden, welke door de kinderen, die de lagere school bezoeken, worden verzuimd. ïn niet mindere mate dan het volstrekte, achtte de commissie het betrekkelijk schoolverzuim oorzaak van gebrekkige volksontwikkeling: zoowel omdat het onderwijs voor de verzuimers onvolledig wordt, als omdat het relatief schoolverzuim^ den geregelden gang van het onderwijs voor de niet verzuimende kinderen op hinderlijke wijze belemmert.

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2