51s,e jaargang. Vrijdag, ,5 November 1897. N°. 9467. Tweede Blad. ïVmEisLXviK Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen. FETJILLETOiSr. Vereenvoudiging in onze schrijftaal. Uit de Staatscourant. Rechtzaken. Gr e ra e 11 g (1 Nieuws. UITGEVER: H. J. C. ROELANTS. fi Abonnemeotspiujs voor Schiedam, per kwartaal f 0.90 omliggende plaatsen, p. kwart. - 1.05 franco per post, p. kwartaal. - 1.30 Afzonderlijke nommers0.02 BUREAU: ROTERSTKA.VT TO, Telephoon 123. Advf.rtent i epri js van 15 gewone regels met inbe grip van cene Courantf 0.52 Iedere gewone regel meer0.10 Bij abonnement wordt korting verleend. „Samenwerking". Onder den naam Samenwerking is te Arnhem eene vereeniging opgericht, die zich ten doel stelt in gemeen overleg de belangen van patroon en werklieden te bevorderen. Sedeit die oprichting in het begin van dit jaar is gebleken, dat er werkelijk reeds voor teekenen bestaan, dat de begeerde samenwer king verki gen isvijf patroonsvereenigingen met 1000 leden en veertien werkliedenvereni gingen met 2000 leden hebben zich aangesloten. Maar zal de vereeniging aan haar doe! beant woorden, dan is het wenschelijk, dat ook anderen zicli bij haar voegen, teneinde de kas gesteund worde. De statuten geven daartoe gelegenheid door buitengewone leden en donateurs te erken nen maar het is minder te doen om den geldelijken steun van deze dan wel om hun maatschappelijken invloed en daarom is bepaald, dat de voorzitter, ondervoorzitter en secretaris gekozen zullen worden uit de buitengewone leden en donateurs. Deze komen daardoor in aanraking met hen, die zich aan de sociale belangen, inzonderheid die der arbeiders, gelegen laten zijn en kunnen deelnemen aan de pogingen en steunen om daarin verbetering te brengen. Onder die pogingen neemt "ene belangrijke plaats in het oprichten van eene arbeidsbeurs, die strekken kan om de onvrijwillige werk loosheid tot eene bevredigende oplossing te brengen. Daardoor zou leeds zeer veel voorde maatschappij zijn gewonnen en wij bevelen dan ook zeer aan aansluiting bij de vereeniging, ook aan hen, die niet tot patroons of werklieden kunnen worden gerekend. Het tegenwoordig bestuur is samengesteld uit de heeren W, de Meijïer, H. P. de Haan en mr. H. W. van Asch van Wijck, stadgenooten, algemeen bekend en geacht, wier namen reeds een waarborg zijn, dat Samenwerking veel tot welzijn en bloei van Arnhem zal kunnen bij- diagen, wanneer het den steun van velen in onze stad ondervindt. Gelegenheid tot aansluiting is geboden door de cii culaire, die dezer dagen algemeen is ver spreid. ArnhCt.) De opper-ceremoniemeester maakt bekend, dat het hof, ingevolge de bevelen van Hare Majesteit de Koningin-Regentes op Donderdag 4 dezer den lichten rouw zal aannemen voor den tijd van drie dagen, wegens het overlijden van Hare Koninklijke Hoogheid Meviouw de Hertogin Von Teek. Bij de regeering is thans, naar wij vernemen, het denkbeeld tot rijpheid gekomen om aan de heffing van het uitvoerrecht op suiker in Nederlandsch-Indië, welke heffing, gelijk bekend is, reeds eenige keeren is geschorst (Ingezonden). V. HOE MEN ER TOE GEKOMEN IS. Zien we nu 's, hoe 't eertjjds met de sch gesteld was. Aan 't begin van een woord wordt deze dubbele medeklinker als twee duidelik te onder scheiden klanken gehoord: s en ch\ zo in: schip, ver-schil. Niet echter in 't midden en fan 'teind van een woord; in hijsen (h'yschen) klinkt de sch niet anders dan de s in bruisen en torsenbij vis, mens, (visch, mensch) niet anders dan in as, loos enz. Of men dekveteert, dat asch en as, tasch en tas tweeërlei spelling vereisen, om der wille van de afkomst, in de levende taal bestaat dat onderscheid al sinds eeuwen niet meer, tenminste in Holland. Al vóór bijna drie eeuwen heerste er in dezen een hopeloze verwarring. D'r is geen touw aan vast le maken, en dat niet alleen hij de sterren van de zestiende grootte, maar °ok bij Vondel, Hooft, Huygens e. a. Bij Vondel lezen we ergens: Die in de zuivre plassen Haar blancke pluimen wassen. Ook elder31 hossen. Dat was om het rijm. voor goed jeen einde te maken. De indiening van een ontwerp \an «et tot dat einde mag welhaast worden tegemoetgezien. (JV. Ii. Ct.) Dinsdagmiddag is in de Treveszaal in het Departement van Waterstaat, Handel en Nijver heid de Staatscommissie lot het voorbereiden van maatregelen tegen de verontreiniging van openbare wateren door de Ministers van Binnen- landsche Zaken en van Waterstaat, Handel en Nijveiheid geïnstalleerd. In eene door eerstgenoernden Minister uitge sproken rede weid de belangrijkheid der aan de commissie opgedragen taak in het licht ge steld en de urgentie aangetoond van maat regelen, die meer ovei eenstemming zouden kunnen brengen tusschen de in dit opzicht bestaande wetsbepalingen en de gaandeweg aan liet licht getreden behoeften en de door ver schillende omstandigheden gewijzigde eischen der volksgezondheid. De minister drong aan op het maken van zooveel spoed als met de dege lijkheid van het in te stellen onderzoek be staanbaar zoude zijo. Mocht eenige bijzondere zaak hierbij blijken meer nog dan andere urgent te zijn, dan zou daarin wellicht reeds dooi' aanvankelijke parti- eele regeling te vooizien zijn. De voorzitter der commissie, mr. A. F. baron Van Lijnden, dankte, namens de commissie, voor het in hare leden gestelde vertrouwen en ontwikkelde, geheel in den geest van het door den Minister gesprokene, liet weikplan dat z. i. door de commissie zou moeten worden gevolgd. Nadat de Ministers zich hadden veiwijderd, ving de commissie onmiddellijk met de vooi- bereidende werkzaamheden aan. De generaal-inajoor C. J. van der Burcht van Lichtenberghe, inspecteur van den geneeskun digen dienst bij liet leger, heeft zijn voornemen te kennen gegeven om tegen den zomer vari het a. s. jaar den dienst met pensioen te verlaten. Binnenkort worden weder 30 officieren der infanterie van het leger hier te lande gedeta cheerd bij het Oost-Indisch leger. Blijkens te Nijmegen ontvangen belicht is te Djokjokarta overleden de gep. kapitein der infanterie M. F. Blaauw. Bij Kon. Besluit is aan den met den rang van kolonel gepensioimeetden Snit-kol. der cavalerie F. de Bas, belast met liet toezicht op de krijgshistorische nasponngeu, de titel verleend van directeur van liet krijgsgeschiedkundig aiclnef van den generalen staf. In de gisteren gehouden zitting van het kanton gerecht, te Leiden werd uitspraak gedaan in zake de vordering van de gemeente-commissie van het Ned. Herv. Kerkgenootschap te Leiden tegen leden der We behoeven niet aan een dichterlike vrijheid te denken, die de uitspraak van het woord tgdeük verandert't was toen gewoonte in gevallen als het genoemde de overbodige ch weg te laten. Misschien was men wel bang voor een verkeerde uitspraak, een n.l. waarbij de afge leefde ch gehoord werd. Dat 't gedaan werd door mensen, die in alle ernst meenden, dat 't zo hoorde, kan men wel aannemen, 't Geslacht is nog niet uitgestorven. Maar bespoltelik is 't. Men kau met hetzelfde recht sip zeggen voor schip, 't Een is even dwaas als 't ander. Op een andere bladzijde in Vondel lezen we »daar de barsse wapens klinken" en /risse; geen van beide zijn nu rijmwoorden. Duideliker kan het niet. Erger noch bij Huygens. Die laat gewas en was honing) op elkaar rijmen en geeft beide, in stryd met afkomst en toenmalige uitspraak, sch. Hooft schrijftversse ziel, geer ijs, frissigheidt Brandtversch vlees, grootsheid. Toen, bijna drie eeuwen geleden, en tot deze konkluzie zullen we nu wel lecht hebben, was de sch als tussen- en slotletter z'n verlengstuk kwijt. We zouden noch verder kunnen gaan, noch een paar honderd jaar vroeger we zien op geen eeuw en vinden ook dan almens, vals en zelfs, let welherschenen, vuijscht. En al kan dat alles ons niet overtuigen, we hebben het onwraakbaar getuigenis van Lambert ITerv. gemeente aldaar, tot betaling vau hnu aan slag in deu keikelijkeu koofdclijkcu omslag over 1895. l)o kantonrechter veroordeelde de moesten der ge daagden tot voldoening van voormelden aanslag, tot betaling der rente, berekend togen vijf ten honderd 'sjaar-. loopende van den datum der dagvaarding tot dien der voldoening, en in de gerechtskosten. ZKd. Aehtb. overwoog, dat die gedaagdeu zijn aanslagen geheel met inachtneming der bepalingen van het reglement op genoemden Kerkdijken hoofdelijkou omslag en zij als lcdeu van het zedelijk lichaam der Xed. Ilcrv. gemeente te Leiden verplicht zijn hun aanslag te voldoen. Ia de uitspraken betreffende dc gedaagden, tegen wie verstek was verleend, luidt het, dat de vordering van eischercssc deu kantonrechter niet onrechtmatig en ongegrond voorkomt. Eukele vorderingen w erdeti, op vcrlaugcn vau mr. O. W. Sipkcs, advocaat vau eiscbercsse, geroyeerd, terwijl de uitspraken vau een zestal zaken werd uit gesteld tot lf) dezer. (I. D.) Voor het gerechtshof te 's-üravenhage werd gisteren gepleit over de vraag of een commissaris eener niet in de openbare registers ingeschreven naumlooze vennootschap aansprakelijk is voor de schulden dier vennootschap. Eiseher bad aan eene niet ingeschreven naaml. vennootschap geld geleend en kreeg daarvoor eenige obligaties m pand. Op grond nu dat wegens het niet ingeschreven zijn van dio vennootschap de bestuurder persoonlijk aansprakelijk zijn voor hare schulden werd door den eiseher een der conimissnrisseu, z. i. als zoodanig ook bestuurder, aangesproken tot betaleu der obliga tiecoupons. De rechtbank te 's Gravenhage echter wees de vordering af op grond dat de commissaris, als belast met het toezicht op het bestuur, geeu bestuursdaden uitoefende en dus niet kon gezegd worden bestuur der tc zijn. Deze beslissing werd thans door mr. 31. P. II. Wiercx te 's-Gravenhage bestreden. Pleiter betoogde in de eerste plaats dat wat ook in de statuten der hierbedoelde vennootschap mocht voorkomen omtrent het al of met verrichten van bestuursdaden door den commissaris, dc statuten tegenover derden (dus ook tegenover der. eiseher) niet geiden nu de vennoot schap niet is ingeschreven. Voorts trachtte hij aan te toonen. dat volgens de wet commissarissen met bestuursleden gelijk staan. Mr. G. A. P. Bax, voor den commissaris optre dende, betoogde dat zijn cliënt niet als bestuurder kon werden aangemerkt, omdat in de statuten ziju taak duidelijk was omschreven, als bestaande in het houden van toezicht. Voorts dat appellant als pand houder der obligaties in rechten geen betaling daar van kon vorderen en dat in geen geval zijn vordering tegen den commissaris kon opgaan. De brand te Amsterdam. Omtrent de tragische tamp, die Amsterdam gisteren getroffen heeft, en waarvan wij onder ons laatste nieuws reeds het treurige geiolg, het verbranden van twee kinderen mededeel den, meldt het Ildbl. Op de zolderverdieping van perceel 14 van de Westerstraat te Amsterdam in een klein achterkamertje woonde de familie Van Buren. Vijf kinderen hadden zij, vijf mondjes moest dus de kost gegeven worden en vader en moe ten Kate, dat in den jare 1723 de sch in 't midden en aan 'tslot van een woord, ais s klinkt. In deze najaarsdagen hebben we op straten en in tuinen geen gebrek aan dorre, verschrom pelde blaren, de wind jaagt ze her-en-derwaarts, of ze worden vertrapt en vermengen zich met de aarde, om tot stof weer te keren. Stelt u nu iemand voor, zorgvuldig zo'n hoop dorre blaren bijeengarende, en voorzichtig, een voor een, ze weer aan de takken en twij gen Maar die man moet onder streng toezicht geplaatst worden Is de ch, als bovenbedoeld, niet erger dan verdord, en doen wij niet dwaas met mens-ch te schrijven, omdat men ten tijde van Floris de Vijfde zeimensk(b) Maar 't is waar, tegenwoordig is 'tin 'tDeens noch zo. En in 't Fries minsk. Is 't waar of niet, dat onze schrijftaal een taal apart is WAARIN VEREENVOUDIGING We hebben achtereenvolgens het moeiiike en oveibodige aangetoond van de ondeischeiding der woordgeslachten, de verbuigingen, de scherpe eu zachte e's en o's en de sch, als s uitge sproken. Moeilik, wijl die dingen geen hou-vast in het beschaafde Nederlands van onze tijd heb ben, overbodig omdat zij sinds lang een kunst matig leven leiden in de boeketaal, waardoor der moesten daarom reeds 's morgens vroeg de deur uit 0111 brood te verdienen. Beiden waren krantenombiengers bij De Echo. Thuis kon er natuurlijk geen toezicht blijven. De drie grootste kinderen werden naar school gestuurd, maar de beide kleintjes vau 4 en 5 jaar bleven zonder toezicht achter. Zoo ging het dag in en dag uit en ook vandaag. De dag begon als alle vorige maar zou heel anders eindigen. Tegen kwart voor twaalf nl. werd door een der beneden bewoners bemerkt dat rook uit de bovenverdieping kwam. Ilij liep eens naar boven, want je kon nooit weten, twee kleine kinderen alleen thuis. Toen hij op zolder kwam, bleek hem echter onmogelijk iets anders te doen dan de brand weer te roepen. De rossige vlammen dansten reeds been en weder in de kleine huiskamer der Van Burens. Snel vloog hij naar beneden en weldra ver scheen de brandweer ter plaatse. Het vuur bleek niet zoo steik te zijn als men verwacht had met vier slangen op de Vechtwaterlei'hng wist men hut te blusschen, maar helaas, liet hud zijn prooi ook reeds bemachtigd. In een kastje, waarin gewoonlijk hun slaap plaats was, lagen de kinderen dood naast elkaar. Zij waren voor de vlammen gevlucht, te zarnen in hun ang'-t in bed gekropen en tegen elkaar aangediukt gestorven. Door het Verbrande dak bracht men hen in dekens gewikkeld naar het aangrenzende huis, van waar zij per rijtuig naar het Gasthuis wer den vervoerd. Aandoenlijk was liet te zien hoe wanhopig de moeder weende, die inmiddels geroepen was, en hoe ook de buurvrouwen in dat leed deelden. Behalve dit verlies hebben de arme lieden ook nog hun beetje bezitting verloren. Niets was veizekerd. En de oorzaak Men kent ze niet. In het ver trek brandde een kachel. Misschien hebben de kinderen daar bij gespeeld. Met zekerheid is niets te zeggen. De benedenverdiepingen kregen vrij belang rijke waterschade. Bij de pogingen, door politie en brandweer tot redding in het werk gesteld, werd de brandmeester J. Sikkes aan de hand verwond. Naar wij nader vernemen is de slag, die dit ongelukkige huisgezin getroffen heeft, dubbel zwaar, omdat er pas sedert kort een gelukkige verandering in bun ieven was gekomen. Vroeger sukkelden zij altijd met geen of weinig werk. Een week of drie geleden hadden zij het postje van krantenombrenger gekregen, en nu was er, naar zij hoopten, een betere toekomst aangebroken. Uit dien droom werden zij spoedig wakker geschud en thans ontbreekt hun, behalve de liefde van twee kinderen, ook al het noodige om te leven. De commissaris van politie van het bureau op de Noordennarkt, de heer J. B. Daman, deze door ieder Nederlander als een vreemde taal moet aangeleerd worden en meestal ook met weinig sukses. Wij, voorstanders van vereenvoudiging, willen deze dingen wijzigen en zodoende onze schrijf taal meer in overeenstemming brengen met de beschaafde spreektaal. Bij het schrijven zal niemand zich dan te bekommeren hebben over het mannelik of vrouwelik van een woord. Duidt hij een ding met hij aan, hij schrijve het. Dus: eindelik heb ik die vervelende mug gevangen, hij was me bijna ontsnapt. Van een kip: hij (of zij) zit op twaalf eieren. Of men in andere stieken van 't land al zij zegt, doet er niets toevoor ons is dat niet natuurlik. Als men daar hij zegt van een vrouw, willen we 't dan ook nadoen? Zeker i.iet. En toch bestaat ook diit! Wat men in beschaafde taal zegt, mag men schrijven, mits men alle taal van beschaafden maar niet beschaafd noemt. (Hier roeren we een ander punt van taalvereenvoudiging even aan, dat in geen verband staat met de eigelike spelling en verbuiging, maar toch ais algemene stelling niet verzwegen mag worden. Deze heeft ook betrekking op de woordekeus). Daarom schrijve men van de kachel: hij is uit; van de wagea enz. Vormen met des en de)'blijven tot de deftige taal beperkt en tot staande uitdrukkingenom der wille, des daags, in dier voege enz. Soms wordt de n noch uitgesproken, zoals, volgens sommigen, in voor den dag, aan den

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 5