IC o 1 o n i n. FINANTIEEL. No. V i s s c li e r ij. SeheepYaart. Handel. stelt zich beschikbaar om gelden voor het getroffen gezin in ontvangst te nemen. Geen verhooging. De hoofddirectie der Jloll. IJz. Spoorweg» maatschap pij heeft afwijzend beschikt op het verzoek om ioonsvei Itoogfng, gedaan door de vuurwerkers die verbonden zijn aan de werk plaats van de maatschappij te Haarlem. De letter der wet. Het te Nijmegen verschijnende dagblad De Gelderlander is dupe geworden van du letterlijke opvatting van eert ministerieel besluit. De uit gevers moesten dubbel por t betalen wegens een onnoozele drukfout. Het bijblad droeg den rech ten datum, doch bij vergissing het niet veran derde nummer vair het voor af gegane blad. De postadministratie heeft enkel te letten op de nummers. liet blad dringt er in 't belang van ireel de dagbladpers, bij den tegen woord i gen minister op aan dat hij de bedoelde inschrijving in zoover wijzige of liever aanvulle dat restitutie kunne verleend worden van gelijk in dit geval te veel betaald porto, indien uit alles evident blijkt dat bet bijvoegsel behoor t tot iiet blad, waarmede bel wordt verzonden. Ook de lezers werden er door gedupeerd, daar de bladen niet verzonden weiden, voordal het dubbele porto was voldaan, en derhalve te laat aankwamen. liet VlissingscJtc on gelul:. Aan verschillende giften voor de nagelaten betrekkingen der omgekomen Vlissingsche roeiers van bet Nederlarrdsch loodswezen was, naar men meldt, tot Dinsdag ingekomen circa f91G. Heden werd dit bedrag vermeerderd met eene som van fres. 1400, geschonken door eenige Antwerpsche handelsfirma's. In aanmerking nemende, dat voor dit lief dadige doel tot dusverre in het openbaar geen oproeping gedaan en daarvoor ook geene com missie gevormd is, zoodat de giften uit eigen beweging zijn ingekomen, is het bedrag niet onaardig. Hoewel aan de weduwen en weezen dei1 ver ongelukten van rijkswege een pensioen wordt toegekend, blijft er tocii voor hpn nog veel noodig. (il/. O.) De verkeerde. Onlangs meldden wij, dat te Marken van eene koe de staart was afgesneden. De burgemeester heeft toer. een knaap verhoord, waardoor nog al opgewondenheid ontstond. Thans is gebleken, dat vermoedelijk een ander rund den staart heeft afgerukt; door den vee arts is althans dit vermoeden geuit, en deze heeft verklaard dat het lichaamsdeel niet is afge sneden. Singer Naaimachines. Op grond van een breedvoerig rapport op verzoek van de jury der door brand ontijdig afgeloopen Geldeisclre tentoonstelling van Nijver heid en Handel te Arnhem uitgebracht door een onzer beste deskundigen op bet gebied van mechaniek heeft genoemde jury éénstemmig de hoogste onderscheiding eeneerediplomn toegekend aan de expositie van de alom be kende Singer-Mantschappij. Wat deze in ons land door meer dan 30 eigen magazijnen vertegenwoordigde wereld firma tentoongesteld had, was echter de ont vangen onder scheiding ook alleszins waard en heeft in bijzondere mate de belangstelling van de meeste bezoekers getrokken want er- waren niet slechts verschillende naaimachines voor huishoudelijk gebruik, maar ook machines voor de meest uiteenloopende industrieele doel einden geëxposeerd, zooals bijv. naaimachines voor het vervaardigen van knoopsgaten, voor liet aannaaien van knoopen, voor bet stikken van corsetten met 2 naalden tegelijk, voor liet verrichten van borduurwerk, voor schoen- en zadelmaker swerk enz. enz. Vijf van deze machines waren op eene enkele drank, uit den nard, in den vreemde. Evenzo ten slotte, ten gunste enz. In deze gevallen is er in de beschaafde dialekten geen overeenstemming, wat de eerste voorbeelden betreft. Men hoortop den eerste Januarie en op de eerste. Mensen, die veel boeketaal lezen, zullen 't wel 't meest doen. Dat er hier van een wezelike verbuiging sprake is, zoals de spraakkunst bedoelt, ontkennen we. Hoort men ook niet zeggen Den dag begon slecht Die afwijkingen zijn vaak indie- viedueel. Op 't eind van een lettergreep schrijve men steeds een o. Dusbomenkolen, dromen enz. Evenzo met de e: bezerenhalveren, ene enz. Echter niet op 't eind van een woord, wat de e betreft: domieneezee, mee, twee, en in woorden, daaruit voortgekomen, zoals in zee schip, meedoen, tweede. Het voordeel van deze spelling zal iedereen duidelik zijo. Ook voor deze dingen hebben we geen woordeboek meer nodig. Tegenstanders weten hier een reeks van be zwaren op te werpen, 't Wordt zo lastig. Daar heb-je 'twoordt kanteelen, dat schrijf-je dan kantelen. Diezelfde vergissingen zijn ook bij de gebruikelike spelling mogelikdie jongen zal zich moeten beteren. Staat hier nu beteren (met teer bestrijken) of beteren (verbeteren)? De zin moet 't uitmaken; een boek of kiant bestaat immers uit verstaanbare zinnen, niet uit willekeurig naast elkaar geplaatste woordjes. Per slot van rekening is dit voor een groot lange tafel gemonteerd, zooals men ze wel in fabiieke ziel en werden gezamenlijk door middel van een kleinen electromotor in beweging ge bracht. Daarbij was de inrichting van een en ander toch zóó, dat elke machine op zichzelf door eene kleine voetbeweging van de persoon, die ze bediende, op den steek af kon worden gestopt. De nree-rle attentie trok overigens eene prachtige collectie van op rie Singermnclnne geborduurde voorwerpen, alsmede eene kleine machine voor huishoudelijk gebruik, die even eens door electriciteit in beweging werd ge bracht, maar- zonder dat nic-n den haar drij- venden electromotor kon zien, omdat deze op gesloten was in liet vliegwiel der machine. Dij dames, die huizen bewonen, voorzien van electrisch licht, zullen deze nieuwste naai machines der Singei-Maatschappij bepaald veel opgang makenwant eene méér- aangename en gemakkelijke manier van naaien of bor duren dan door middel van deze nieuwe Singer- machinc kan men zich wel niet voorstellen. llist. In Noord-Duitschiand is in de laatste weken veel mist voorgekomen. Zondagnamiddag was te Berlijn de nevel zoo dicht, dat het verkeer veel belemmering ondervond en dit op het water geheel gestremd was. Zorgzaam. De regeering der provincie Brandenburg beeft bepaald dat de jongens niet meer gewicht aan boeken naar school mogen dragen dan een acht ste deel van hun lichaamsgewicht. Zware tas- schen, atlassen, pennekokers en bijbels mogen niet gebruikt woiden. Het gebruik van schou- derransels voor de boeken wordt aanbevolen. Hooren met den vinger. Een proefneming van den Britschen phy- sioloog Mackendrick opent het vooruitzicht dat voortaan dooven met den vinger zullen kunnen hooren. Dr. Mackendrick liet de tonen van een pho- nograaf op een microphoon werken en bracht de trillingen van dit toestel over op een induc tieklos waarvan de binnenste omwinding in gemeenschap was gebracht met de hand van een mensch. Zoodra de phonograaf in beweging werd gebracht, gevoelde het sujet een prikkeling in de vingers, die in sterkt - en rhythmus juist overeenkwam met de muziek die de phonograaf voortbracht. Wel bleek bij de proefneming dat de men- schelijke huid veel minder gevoelig is voor tonen dan de phonograaf, hetgeen ook wel te verwachten was, maar dr. Mackendrick gelooft stellig dat bij eenige oefening een doove de tonen van een phonograaf leert onderscheiden door bet gevoel in de vingertoppen Onmogelijk is het misschien niet, maar in al len gevalle zou het voor den patiënt wel wat lastig zijn om steeds den omslag van twee toestellen te moeten medevoeren. Atjeli. Aan een van den civielen en militairen gouverneur van Atjeh en Onderhoorigheden ontvangen telegram wordt door de Java Ct. het volgende ontleend De civiele en militaire gouverneur vertrok den 27en September jl. naar Lepong om den toestand aldaar op te nemen en keerde den 29en terug. De landing der- colonne, die den 24 September jl. naar de Belangraja baar werd overgevoerd, onder vond tengevolge van slecht weder vertraging, waardoor de geheele ontscheping eerst den vol genden dag afliep. Een deel der colonne bezette intussehen den 24sten Kroeng Kala en den vol genden dag Ajak, zonder tegenstand te ondervinden voorraden van Toekoe Oeraar werden echter aldaar niet gevonden. Den 25en geraakte de colonne bij het oprukken van laatstgenoemde plaats naar het ontmoetings- deel ook gewoonte; als 'toog er maar aan gewend is. Die zo bang voor dubbelzinnigheden zijn (deze zin is ook dubbelzinnig) kunnen 't ook maar niet vinden metde zoon begroette de vader. vlloe is 't nu?" vragen ze. sWie groet er nu, de vader of de zoon Zie je wel, dat komt van jullie vereenvoudiging!" ïWij vragen, hoe is 't dan met de dochter groet de moeder, het meisje groet het kind Is er ooit iemand, die bij zulke zinnen over de onduidelikheid geklaagd heeft? Niet? Dan bestaat 't in de eerste zin ook maar in de verbeelding. Er zijn nu al tal van artiekelen in kranten en tijdschriften in de vereenvoudigde verschenen, zonder dat de voorspellingen omtrent onduide likheid bewaarheid zijn. Onlangs werd een roman van Brandt van Doorne in dezelfde schrijftaal herdrukt. Is dat niet het beste antwoord op al die vragen? Behalve bovengenoemde veranderingen zijn et' noch enige van ondergeschikt belang. Zo schrijven wij: Junie, komies, biezonder, tralieën, en doen dat, omdat de ie volkomen gelijkluidend is met die klank in bier, sier enz. Ook: moeielik, heerlik, dageiiks, daar we dezelfde toonloze klank door i voorstellen inhavik, monnik, droevig. De spelling der halfvreemde woorden, bast aardwoorden genoemd, is altijd een open vraag geweest. Men ziet toch gedurig: ^«itantie en punt der voetpaden van Paroë en Lamtih in een vuurgevecht met een bende van ongeveer 25 man, die zich in het bergterrein bevond en verdreven werd, waarbij de Amboineesche fuselier Sangadi licht gewond werd. Den 2Gen rukte de collonne op naar den Gló Sarang en bezette den top, waarop de vijand over haast terugtrok. Den volgenden dag werd deze berg door de geheele colonne overgetrokken om een gezicht op het dal van Lamtih te krijgen in den namiddag werd het bivak op de berghelling beschoten, waar door do Europeesche korporaal Benjamins en de Europeesche fuselier de Beukelaer niet levensge vaarlijk en de Amboineesche hoornblazer Torar licht gewond werden. Den 28en werd Lamith bezet, waar de colonne verbinding kreeg met die uit Lepongdeze laatste had den 25en wegens een bandjir do Sarahmameh niet kunnen overtrekken en was den volgenden dag in haar geheel opgerukt over den oostelijken rand van bovengenoemd dal, waardoor de stellingen van Toekoe Oemar gedomineerd werden. Zonder tegenstand werden deze ontruimd, en langs dien dalwand voortrukkende, werd den 28en in de kampong Lainith de reeds vermelde verbinding verkregen met de colonne uit Lehong. Na vereeniging der beide colonnes werd een aanvang gemaakt met de opruiming der versterkte stellingen in bet dal Lamtih en gepatrouilleerd in het dal en het landschap Paroë. Hiermede werd ook den 29sten voortgegaan, doch nergens werden vijanden ontmoet. Om zekerheid te krijgen dat dal en dahvanden door den vijand zijn ontruimd, wordt zuidelijk- Lamilh voorloopig vastgehouden door drie com pagnieën infanterie. De overige troepen keeren naar hunne garnizoenen terug. Volgens ingekomen berichten zou Toekoe Oemar het dal van Lamtih geheel ontruimd hebben en afgetrokken zijn naar Lehong. Lombok. De Java Ct. meldt, dat volgens een van den resident van Bali en Lombok ontvangen telegram, het slechte volk na de gebeurtenissen in het Pia- jascbe, waarvan eertijds mededeeling is gedaan, zich nogmaals verzamelde, thans te Elat Djoering, eene moeilijk toegankelijke plaats in bet bosch van Praja. Bij eene verkenning daarheen werden op 24 September j.l. de Europeesche fuseliers Genders en Hihlebrandt gewond de eerste kreeg een schot door den linkerbovenarm, de laatste een matten kogel. Den volgenden dag werden de roovers uit hunne schuilplaatsen verjaagd, waarbij zij 7 dooden en 2 gewonden bekwamen, terwijl onzerzijds geene verliezen geleden werden. Aangezien de bende thans geheel uit elkaar ge slagen is, kan eene spoedige terugkeer der militaire colonne naar Ampenan verwacht worden. BESLUITEN EN BENOEMINGEN. Civiel Departement. "'■inoemdbij den landr. te Tandjong Bali (Oostk. Sumatra) tot lid, H, Ketner, beheerder der ondern. Tanan-Radjatot griff. b. d. raad v. just, te Padang, mr. E. Rahder; te Makassar, de subst.-griff. b. d. raad, mr. F. Dijkstra; tot sub.-griff. b. d. raad v. just, te Padang. nrr. H. J. Scheuer; te Makasser mr. C. A. de la Parra; tot com. op het ass. res. kantoor te Sintang tevens vendum. aid., de 3e com. E. C. H. van der Houttot ass.-rcs. van Painan, Padangsche Benedenlanden, dc contr. Ie kl. D. K. A. van Loghemtot ingen. Ie kl. bij het kadaster W. van der Best, tot notaris te Soerabaya, Ch. Pino, thans notaris te Toeban (Rembang)tot 3en comm. op het bureau van den resident van Tapanoelie de klerk W. Robbcra. Ontslagen: wegens vertrek te Tandjong Bali,eer vol als iid, C. A. Haggenmacherwegens overcom pleet, eerv. de onderopz. 2e kl. B. G. J. Th. Ciebrant; op verz. eerv. als makel, tc Semarang R. E. Koopmans op. verz. eerv. do verific., 2e kl. bij de in- en uitvoerr. en acc. te Batavia P. J. de Neijs. Militair Departement. Bevorderd: tot le luit. bij de art., de 2e-lnit. H J. D. de Fremerijtot off. van gez. le kl. de off. van gez. der 2e kl. G. A. Swerver en S. B. Nieolai. Verleendweg. langd. dienst, een jaar verl. naar Eur. aan den kapt. der inf. W. H, Beuninck. Ontslagenop verzeerv. en met pens. de kapit. kwitantie, product en product, telegra/ie en telegrafie, maar steeds teiegraa/". Wat de een als een vreemd woord beschouwt, is voor de ander heel gewoon: de meerdere of mindere ontwikkeling en bekendheid metvreemde talen doet zulke woorden als vreemd of eigen beschouwen. Of zo'n woord op z'n Nederlands be hoort geschreven te worden of niet, moet aan de smaak en 't inzicht van de schryver worden over gelaten. Bindende regels zjjn hiervoor nooit te geven. We behoeven daarmee echter niet zo angstvallig te zijn. Boeket, sjaal, dinee, resept, horloozje zijn vreemde woorden in d'r uitheemse rok, in de spreektaal zijn ze net zulke goede burgers als andere b.v. kandelaar, fout, trein, publiek. Toch ook vreemde woorden. Waarom die dan niet in het vreemde pak ge stoken Die tegen de verhollandsing van die woorden iets heeft, late anderen de vrijheid konsekwent te zijn. In de spelling loozjement, horloozje is schijn baar strijd met de o-regel. Maar ter wille van de uitspraak doen wij hierbij als in: paatje, laatje, Kaatje. Of men zal schrijven polietsie of polietie kan alleen de schrijver uitmaken. In Holland zegt men zowel het een als 't ander. Dus konstateren we, dat dergelijke woorden tweeërlei worden uitgesproken, en is er ook geen bezwaar, beide spellingen toe te laten; dus: prediekasie en prediekaatsie, revolusie en revoiuutsie. Evenals famielienamen worden aardrykskun. der inf. M. W. Thijsenop verz. eerv. dc gcsch. burgerl. schrijver 2e kl. der mil. adm, J. Adamop verz., eerv. de off. van gez. der 2e kl. A. H. Vorstman. Ultlotfngen. LOTEN PALEIS VOOR VOLKSVLIJT a flO van Trekking en betaalbaar 1 Nov. -1867. Serie G4 No 24 f 1000 Serie 693 8 50 693 6 250 1186 5 9 50 1186 13 250 1289 2 50 1989 12 250 1989 18 50 290 7 100 2832 0 50 a 2070 3 100 2832 13 50 2521 2 100 3527 11 50 2832 20 100 3895 5 50 64 X) 13 50 3895 10 50 290 5 50 3895 •20 50 Faillissementen. Uitgesproken: Amsterdam, 1 November. D. J. Verkruysen, koopman irr bouwmaterialen. Rechter-commissaris mr. Th. J, Hoppe, curator mr. C. Frikkers. Leeuwarden, 2 November. J. van Asperen Pzn.. olie slager te Warga Rechter-commissaris mr. J. J. Gockinga, curator mr. W. M Visscher. Utrecht. II. de Blank, bakker te YVijk-bij-Duurstede. Rechter-commissaris mr. R. Melvil baron van Lynden, curator mr. Nauta. Geëindigd: het faillissement van P. Welboren, landbouwer, en zijn vrouw M. Duin, zonder beroep, te Heemskerk. (Stct.) MAASSLUIS, 3 November. Binnengekomen van de haringvisscherij.- SCR 92 Vrouwe Catharina Wilhd- tninasell. M. de Jong, met 12; MA 153 Anionic, sell. J Spaans met 8; SCJT 171 Nijverheid II, sell. J, M. v. d Zwan, met 15 last hariug. SCHEVENINGEN, 3 November. Gisterenavond en heden werd alhier aangevoerd ongeveer 300 mand versche visch, waaronder een groote partij schelvisch. De visclrprijzen waren: tarbot f0.75 tot 2, tongen 30 tot 75 c., schelvisch (levende) 25 tot 75 c., idem (doode) 10 tot 50 c. per stuk; kleinschol f2 tot 3 50 scharren f 1.70 tot 2 en zeehanen fl.75 tot 2.50 per- mand. Hoogwater te Schiedam. Nov 5 v.m. 12.59 n.m. 1.31 6 1.53 2.17 Hoog te irr M. N. A. P. van het Hoogw. te Hoek-van-Hollattd. Nov. 5 v.m, 0.58 M.n.m. M. G 0.89 0.65 Zon en Haan. Zonsopgang Nov. 5 7.03 v.m ondergang 4.22 n m, 6:7 05 4 20 Volle Maan 9 Nov. Laatste kwartier 17 Nov. LONDEN, 3 November Granen. Aanvoer van Eng. Tarwe 300 qrs., vreemde 25,800 qrs. Granen kalm Tarwe onveranderd. Mais prijshoudend. PARUS, 3 November. Tarwe. Loopende maand fr 29.35, Dec. fr. 29.20, Jan./Mrt. fr 29.4 eerste maanden fr. 28.90, vast. Rogge. Loopende maand fr 18.10, Dec. fr. 18. Jan./Mrt fr. 18.4 eerste maanden fr 18,vast. HAMBURG, 3 November. Petroleum loco 4.75, brief, dito geld. Spiritus per Nov./Dec. 20>/4, Jan./Febr. 201/4. Stemming: vast. BUDAPEST, 3 November. Tarwe eenige kr. hoogér. 3 Nov. 1 30 Oct. 3 Nov. 1 30 Oct. Amertkaausche Goederenmarkt. NEW-YORK, 3 November. Tarwe. Nov. Dec. Jan. Febr. Maart. 981/4 985/8 985/a 99t/4 993/4 993/g 995/8 J00y8 100 Mat s. Dec. Jan. 31A 31% 311/3 Nov. 305/8 307/8 303/4 Febr. Maart. Mei. 94-5/a 95% 961/8 Mei. 343/4 351/4 351/4 dige namen rriet door algemene spelregels ver anderd: zjj behoren d'r eenmaal aangenomen en geijkte schrijfwijze te behouden: Venlo, Heerenveen, Den Bosch enz. We behandelden reeds een enkel bezwaar en zouden er gaarne meerdere ontzenuwen, als we niet vreesden, daarvoor te veel ruimte te be hoeven. Bovendien lag dat ook niet in de bedoe ling van ons plan, we trachtten alleen de lezers van dit blad op de hoogte te brengen van wat de vereenyoudigers willen. Alleen willen we noch opmerken, dat het vreemde van onze spelling slechts een kwestie van tijd is. Net ais met de mode. En die is niet eens altijd gemakkelik. Zeker hadden noch meer overbodige onder scheidingen kunnen opgeruimd worden. Die echter te veel in eens wil, krijgt niemendal. Hoofdzaak is, dat we een schrijftaal krijgen, die iedereen kan aanleren. Voor hen, die veel schrijven, kan dat geen onverschillige zaak zijn ook niet voor allen, wier kinderen in hun eerste leerjaren beziggehouden moeten worden met dingen, van hoegenaamd geen vormende en praktiese waarde. Met een vereenvoudigde schrijftaal zuilen velen, voor wie schryven geen uitzondering is, gebaat z(jn. Een grote dienst zal aan de jeugd bewezen worden. Wie helpt daarin mee? C. KERDEL.

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 6