BINNENLAND. Staten-Generaal. Uit de Staatscourant. STADSNIEUWS. YLAAKDINGEN. Kunst en Wetenschap. Rechtzaken. zich te Dakar inschepen oor de thuisreis naar Frankrijk, De Times verneemt uit Johannesburg, dat de oproeping om Krnger uit te noodigeri, zich weer voor tiet presidentschap verkiesbaar te stellen, reeds 9000 handteekeningen telt. Naar aan de New-York llera/d uit Caracas werd bericht, is in verschillende steden van Venezuela een revolutionnaire beweging gaande. Kieswet en Belasting'. In een aantal bladen, hier ter stede gelezen, wordt medegedeeld, dat wie het volgend jaar op de kiezerslijst wil worden geplaatst, zijn Personeel over het afgeloopen jaar voor 1 Januaii a. s. moet hebben voldaan. Dit is onjuist, en het ware beter dat men dergelijke volksvoorlichting maar binnen de muren van liet redactie-bureau hield. Artikel 4 van de kieswet zegt: »De leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal worden gekozen door de mannelijke ingezetenen des Hijks, tevens Nederlanders, die den leeftijd van vijf en twintig jaren hebben bereikt, voor zoover zij over bet laatstverloopen dienstjaar in een of meer der Rijks directe belastingen zijn aangeslagen, het te dier zake foor oj op den 1 sten Maart voldaan hebben." De wet is dus, ten minste op dit punt, dui delijk genoeg. Men kan volstaan met vóór of op 1 Maart van het volgend jaar te betalenmaar mag het natuurlijk ook nu al wel doen; meer ot beter kiesrecht krijgt men er echter niet om. Mr. J. A. van Gilsc. Blijkens het hierachter opgenomen nader verslag der Commissie uit de Tweede Kamer voor de geloofsbrieven van mr. J. A. van Gilse, heeft de Commissie hare vroegere conclusie ingetrokken, en stelt zij thans voor den heer Ven Gilse als lid der Kamer toe te laten. Yrlj-antirovolutlonnairen, Bij eene advertentie in de anti revolutionnaire Nederlander worden door den heer iH. 3. Quarles van Ull'ord alle kiesvereenigingen en personen opgeroepen die, staande op den grond slag der antirevolutionnaire beginselen, neer gelegd in het program van 1878, wensehen mede te werken tot eene organisatie als zelf standige politieke partij onder een eigen naam en met een eigen program, tot een vergadering op Maandag 15 November te Utrecht, in welke vergadering het programma en de organisatie der partij zullen worden vastgesteld. Personeele Belasting. Gisteren waren uit Amsterdam eenige heoren ter audiëntie bij den minister van Financiën, den heer Pierson, in zake den hoog-1; aan slag in de personeele belasting van hunne koffie huizen. De minister deelde den iieeren mede, dat hij reeds over den hoogen aanslag aan den directeur der belastingen had geschreven. Verder gaf hij hun de verzekering, dat een billijke toepassing van de wet zou worden be- tracht. Gagcmenisacte's. Het is meermalen voorgekomen, dat gewezen militairen hunne gagements-acte bij het leenen van geld, als waarborg voor huurpenningen en voor dergelijke andere doeleinden, als onder pand gaven. Dit onderpand was tamelijk waardeloos, om dat aan aanvragen om een duplicaat van de gagements-acle, onder voorgeven dat dit stuk verloren ot verbrand was, gereedelijk werd voldaan. Het Departement van Koloniën heeft aan leiding gevonden, hierin eene wijziging te brengen. Thans staat op de nieuw uitgegeven gage- meuts-aete de volgende waarschuwing te lezen süe gegageerde zij wel indachtig, dat aan »het vervangen van vermiste gagementsstukken moeilijkheden verbonden zijn er derhalve niet Bgereedelijk daartoe wordt overgegaan. Blijkt bij bet Departement van Koloniën ïdat de acte is verpand, dan wordt daarvan sgeen nieuw exemplaar afgegeven." Woensdag brachten de ministers van bin- neniandsche zaken en van waterstaat, met de refendarissen De Stuers en Huber een bezoek aan de Rijks Polytechnische School te Delft, ten einde de geheele Inrichting te bezichtigen, den nood aan plaatsruimte in de bestaande gebouwen en de voorstellen van den Raad van Bestuur tot bet tij del ijk in gebruik nemen van de gebouwen van den opgeheven artillerie- cursus te beoordeelen. liet bezoek vorderde ongeveer den geheelen dag. Te 10 uur ge komen, verlieten de heeren het Bacteriologisch Laboratorium eerst tegen vijf uur. Het aantal studenten bedraagt thans reeds 554, zoodat voorziening in plaatsruimte en leerkrachten dringend noodig is. De burgemeester van Delft heeft ter her denking van zijn zilveren ambtsfeest de leden van den gemeenteraad uïtgenoodigd tot eea contrapartij te zijnen huize op 15 dezer. De vrijzinnige kiesvereeniging te Tiel zal dezen winter ook politieke lezingen doen houden. liet krankzinnigengesticht Erulegeest bij Leiden heeft opnieuw eene belangrijke uit breiding ondergaan. Er zijn thans weder twee paviljoens gereed, zoudat vermoedelijk in den loop dezer maand wederom een honderdtal plaatsen beschikbaar komen. Ill bet geheel kunnen aldaar nu bijna 400 patiënten worden verpleegd. TWEEDE KAMER. Geloofsbrieven van don lieer Van Gilse. Uit het nader verslag der commissie blijkt dat zij opnieuw alle vroeger door haar goedgekeurde stem biljetten stuk voor stuk heeft nagezien en al diege nen waarop eenige aanmei**>ng kon worden gemaakt, ter zijde gelegd met het doei Aui de Kamerleden in de gelegenheid te stellen zelve alle min of meer kwestieuze biljetten te beoordeelen. Cp 185 biljetten kan eenige aanmerking worden gemaakt,. Do uitkomst van de telling zal nu afhangen van de beschouwingen, waarvan men uitgaat. Worden al die twijfelachtige biljetten van onwaarde verklaard, dan moeten van de 2451 op den heer Van Gilse 87 en van de 2450 op den heer Heemskerk 98 worden afgetrokken, zoodat dan de heer Van Gilse verkozeu is. Maar er zijn nog vele andere combinatiën mogelijk, al naar mate men sommige rubrieken van twijfel achtige biljetten al dan niet ais ongeldig wil ver klaren. De commissie blijft van oordeel dat geen andere biljetten van onwaarde moeten worden ver- klaark dan die in het eerste rapport vermeld en dat dus niets moet worden afgetrokken van de verkregen cijfers: Van Gilse 2451, Heemskerk 2450. Bij geen lid dor commissie is twijfel gerezen om trent, de bedoeling der kiezers, die do bovenvermelde 185 stembiljetten hebben ingevuld. Wat het biljet van Woudsend betreft, dat do commissie Diet van onwaarde verklaard heeft, wilde men dat wel doen dan behoort dat ook te geschieden om dezelfde reden met een biljet van Balk, dat aan den heer Van Gilse is toegekend omdat het vakje voor dien heer bestemd blijkbaar veel zwarter was. Do commissie zou dus bij hare conclusie kunnen volharden, indien niet sedert nog een adres was ingekomen van de beide leden van het stembureau te IJlst, die thans verzekeren, dat Cuossen toen hij op het stembureau verscheen, bij hen onbekend was evenals bij den burgemeester, terwijl hij ook het stembureau geen enkele verklaring heeft gegeven. De commissie heeft niet zonder eenige bevreemding kennis genomen van dit schrijven omdat zij in het door hen den 2(ien Juni onderteekend stuk niet die verklaringen hebben afgelegd en nu, ruim twee weken nadat het verslag der commissie was gepubliceerd, een voorstelling van feiten geven die bij de vroegere zonderling afsteekt. Ook is die verklaring in strijd met een voor een notaris afgelegde verklaring van den heer Van der Menlen dat het aanwezige lid van het stembureau Anne Eijpkema, wethouder te IJlst, genoemden Cnosseu persoonlijk kende. Intussehen mag de commissie het niet ontveinzen, dat thans twee "personen, die het weten kunnen en moeten, eene slechts op vermoedens berustende daad zaak beslist tegenspreken. Zij is niet bevoegd Cnossen met do beide adres santen en andere getuigen voor zich te doen ver schijnen om hen nader te ondervragen. Daar nu het bewijs van het feit, dat Cnossen ten onrechte van de stembus geweerd is, moet geleverd worden door hem die er zich op beroept, en dat bewijs niet, althans vóoralsnog niet voldoende geleverd is, meent de com missie ouder de gegeven omstandigheden terng te moeten komen op haar eerst uitgesproken govoelen- hierop neerkomende, dat bewezen is, dat bedoelde Cuossen in strijd met de wet van de stembus is ge weerd en dat diensvolgens het op den heer Heems kerk uitgebrachte aantal stemmen met een moet worden vermeerderd. Het resultaat is derhalve, dat op de heeren Heems kerk en Van Gilse een gelijk aantal stemmen is uit gebracht of geacht moet worden te zijn uitgebracht. Vermits nu de heer Van Gilse ouder in jaren is dan de heer Heemskerkvoorts blijkens de overgelegde stukken don vereischten leeftijd bereikt beeft, Neder lander is en geenc betrekkingen bekleedt, die onver- eenigbaar zijn met het lidmaatschap der Kamer, zoo stelt de commissie, met intrekking van hare vroegere conclusie voor den heer mr. J. A. van Gilse als lid der Kamer toe te laten. In overleg met den voorzitter der Kamer zal de commissie Woensdag en Donderdag den 10 en Hen November, des voormiddags van 10 tot 11 nur in de kamer der 3d afdeeling aanwezig zijn, om de leden in do gelegenheid te stellen zeiven de 185 boven bedoelde biljetten in oogenschouw te nemen. Uit eene omschrijving en verdeeling der twijfel achtige stembiljetten, door de commissie als bijlage bij haar verslag gevoegd, blijkt dat niet duidelijk of niet geheel zwart gemaakt waren, 39 biljetten voor don heer Heemskerk en 30 voor den heer Van Gilse kenbaar waren door overschrijding van het zwarte vak, 29 biljetten Heemskerk en 23 biljetten Van Gilse bijvoeging vertoond van strepen of punten 8 Heems kerk en 11 Van Gilsegevlekt waren 14 Heemskerk en 15 Van Gilse; twee vakken waren geraakt 2 Heemskerk en 3 Van Gi'se; doorgestoken warm 5 Heemskerk en 2 Van Gilse en eindelijk 1 biljet Heemskerk en 3 Van Gilse uagelindruk vertoonden, een gevouwen hoek hadden of waareanhet papier ge scheurd was. Bij Kon. besiuit zijn benoemd tot dijkgraaf van het waterschap Royale polder. W. den Engelse Dzn. tot dijkgraaf van den polder lieukeluin, E. F. J Hool- boom tot heemraad van polder Asperen, A. van Uruyns- wijk Azn.tot hoogheemraad ian Schieland, A. C. Snel tot hoogheemraad van Waterland, P. de Boer Pzn. tot heemraad van den polder Katwoude, C. Middelbeek tot raden in het polderbestuur van Walcheren, dr. A. van der Swalme en M. C. van Westen: tot heemraad van het waterschap Vollenhove, 1ste dijkdistrict, II. van der Linde Janszn. Gemeenteraad. De gemeenteraad zal eene vergadering houden op Vrijdag 12 November a.s. des nomiddags te 2 ure. Op de voorloopige agende komt voor: 1. Vaststelling der notulen van de laatst gehouden vergadering. 2. Mededeeling der ingekomen stukken. 3. Benoeming van een onderwijzeres aan de 2e openb. Tusschenschool. Op de voordracht zijn geplaatst: 1. mej. J. Tijl, tijdelijk onder wijzeres alhier; 2. mej. H. D. Ruble, onder wijzeres te Dordt; 3. mej. J. Voreukamp, onderwijzeres te Piershil. 4. Praeadvies van Burgemeester en Wethou ders op: 0. Een verzoek van II. K. Berghuys om ge deeltelijke restitutie van betaalde pi. dir. bel. naar het inkomen, dienst 1897/98, wegens het vei laten der gemeente. 1. Het bezwaarschrift van J. A. M. Jansen tegen zijn aanslag in de pi. dir. bel. dienst 1897. c. Ingekomen adressen van L. P. de Neve eu M. Kramer, tijdelijk leeraars aan de B. Avond school alhier, om definitief als zoodanig aan gesteld te worden. d. Een ingekomen adres van mevr. de wed. C. J. P. v. d. Schalk, geb. Maas, om ontslag als Regentes van het St. Jacobs Gasthuis, wegens het verlaten der gemeente. 5. Voorstel van B. en W. tot wijziging van art. 4 der verordening op de tapperijen enz., en zulks naar aanleiding van het ingekomen adres van J. Rijkuiter c. s. om het sluitingsuur der tapperijen een uur later te bepalen. 6. Het door B. en W. ingediende ontwerp besluit tot heffing eener belasting voor het ge bruik van de terreinen van de voormalige werf »de Nijverheid" met verordening op de invor dering dier belasting. 7. De door B. enW. ontworpen verordeningen a. op de gemeentereiniging, en c. q., in verband hiermede, aanvulling der verorden, van den 20 Nov. '94, waai bij de Raad het benoemen en ontslaan van gemeente-ambtenaren en be dienden aan anderen opdraagt. b. regelende de samenstelling en den werk kring der commissie van bijstand in het beheer van de geineentereiniging. 8. Benoeming van de leden in de sub 71- genoemde commissie. 9. Voorste! van B. en W. om hun eolk te machtigen lot het aannemen van de door het Rijk gestelde voorwaarden tot a. liet verlengen tot aan de rechter normaal oeverlijn van de kribben voor de waterleiding der gemeente l. het maken van een strekdam inet haven- dammen oostwaarts aansluitende aan de ver lengde westelijke krib der "Waterleiding en westwaarts aan. den bestaanden kaaimuur c. het maken van havendammen, grond- ophoogingen en verdere werken. Door de politie alhier werd aangehouden F. M. P., thans scharenslijper, gesignaleerd in liet Algemeen Politieblad tot het ondergaan van 14 dagen gevangenisstraf voor desertie van een zeevisschersvaartuig. Hedenmorgen werd hij ter beschikking ge steld van den officier van justitie. De 12jarige Adriaous Tirnmers struikelde hedenmorgen te lOVs uur over een staaldraad terwijl hij langs den Schiekant liep. Hij tui melde te water, doch werd daaruit gelukkig dadelijk gered door zijn vader, die daar in de nabijheid op een schip werkzaam was. Gisterenavond te 7 uur is het 3jarig zoontje van Van Gerven, wonende in de Houtstraat in een pot met kokend water gevallen, waardoor het ernstige brandwonden bekwam aan het onderlijf. Geneeskundige hulp werd onmiddellijk inge roepen. Gisterenavond waren aan de vischmarkt aan gevoerd twee partyen schol en voorn; de prij zen waren voor schol van f0.35 tot f 0.77, Va, voorn van f 0.15 tot f 0.45, alles per koop. Hedenmorgen waren aangevoerd 10 partyen tong, schol, bot en rog; de prijzen waren voor tong van f '1.45 tot f4.75, schol van f 0.15 tot f 1.40, bot van f 0.30 tot f 0.95, rog ran f 0.25 tot f '1.40, alles per koop. Geveilde en verkochte onroerende goederen. Geveild: 5 November. Notaris mr. II. M. C. Poortman. Een woonhuis en erve met tuin daarachter en grond daarvóór, aan de Nieuwe Haven nr. 127, kad. M 325, groot 470 vierk. ellen, f4900. Vijf (elk afzonderlijk te reilen) woningen en erven, in de Jacobastraat, nr. 14—22, kad. M 653657, te samen groot 170 vierk. ellen, 1 f380, 2 f400, 3 f 380, 4 f400, 5 f410. NotarisH. B. E. Blaisse, Een huis met overdekte plaats aan de Boter- straat no. 74, kad. sect. B no. 1381, groot 54 centiare met de daarnaast gelegen gang en in perceel II uitgebouwde keuken, f2125. Een pakhuis met 3 zolders achter perceel I gelegen, uitkomende aan do Schie, zijnde ge deelte van het kad. perceel sect. B no. 1382, groot ongeveer 104 centiare, f1700. Een winkelhuis, open grond en loods, aan de Lange Achterweg rio. 36, met bovenwoning, kad. sectie B no. 1041, groot 1 are 84 centiare, f 2200. Een huis en erf aan de Grofbaan no. 39, sectie B no. 2542, groot 38 centiare, f 340. Vijf afzonderlijk te veilen woningen aan de Laan ons Genoegen, nos. 72, 4, 6, 8 en 10, kad. sectie H nos. 419, 420, 421, 422 en 423, te zamen groot 2 are 73 centiare, met aandeel in een perceel uitpad aldaar, kad, sectie H no. 418, 1 f1000, 2 f940, 3 f900,4 f920,5 f980. Een winkelhuis en eif aan de Hoogstraat no. 69, kad. sectie C no. 83, groot 91 centiare, f 4000. BURGERLIJKESTAND. Ondertrouwd 5 Nov. D. van der Laan, 24 jaar, en H. Lous, 27 jaar. J. P. van der Meer, 23 jaar, en D. J. vari Kampen, 23 jaar. W. F. van der Tuijn, 21 jaar, en E. A. M. Heiusbroek, 19 jaar. J. van Gelderen, 21 jaar, en A. M. Landsbergen, 24 jaar. A.; van Maanen, 21 jaar, en C. Eijgendaal, 22 jaar. F. A. üeieikauf, 41 jaar, en J. J, Wessendorf, 34 jaar. A. Kreuger, 38 jaar, en M. van Gent, 42 jaar. Geboren 3 Nov. Xlaziua Liduina, dochter van J. 0. van Dongen en M. J. Visser, Kamp. Jan, zoon van L. Zuidgeest en A. de Ronde, Ged. Broersvest. Atv, zoon van A. van der Hoek en J. M. Bitter, Proveniershuis. Christiaan, zoon van P. van Doorn en K. C. Nys, Bakkers- straat. Overleden s 4 Nov. Maria Clazina van Katwijk, oud 58 jaar en 5 maanden, echtgenoote van J. C. Meijer, Nieuwsticht. B. en W. stellen voor aan de Vereeniging voor Ziekenverpleging in bruikleen af te staan eenige medische instrumenten en voorwerpen in de gemeentelijke Ziekeninrichting aanwezig en daar onnoodig. Een verzoek hiertoe was bij B. en W. ingekomen. Als gevolg van het besluit van den gemeente raad van 13 October j.l., tot tijdelijke voor ziening in de behoefte aan plaatsruimte op de Tusschenschool, stellen B. en W. voor lo. een onlwerp-besluit tot wijziging der regeling van liet aantal onderwijzers aao de O. L. S. en 2o. een ontwerp-besluit tot wijziging dei- regeling van de inkomsten bedoeld zal zijn jaarwedden dier onderwijzers. Volgens deze ontvverp-besluiten zullen er zijn 3 onderwijzers van minstens 23jarigen. leeftijd met den rang van hoofdonderwijzer en onder- wijzers(ressen) met de acte van art. 56a dei- wet op het L. O. of acte als hulponderwijzer, waaronder 3 onderwijzeressen met acte hand werken en een onderwijzer met acte gymnastiek. Wat de salarissen betreft, wordt een nieuw artikel voorgesteld, bepalende, dat dit voor de onderwijzers met verplichte hoofdakte van de Tusschenschool, die niet zijn aangewezen als plaatsvervangend hoofd, zal bedragen f700. Naar aanleiding van een ingekomen verzoek vanwege het departement Vlaardingen van de M, t. N. v. h. A., om de gemeentelijke subsidie voor de Teekenschool van dat departement te brengen van f400 op f500 'sjaars, stellen B. en W. voor dat verzoek in te willigen. Meerdere uitgaven voor salaris van een der leeraren wettigen h. i. clie verhooging, al deelen zij mede, dat bij hen de vraag is gerezen of bij verdere toeneming der uitgaven eene scliool- geldverhooging niet wenschelijk zou zijn. De voordracht voor een onderwijzer met hoofdakte aan de Tusschenschool (salaris f 700) beslaat uit: lo. E. F. Hendriks te Hoek van Holland, 2o. E, A. van der Sluis te Dalfsen en 3o. D. H. C. A. Naber te Joure. Alle nieuwbenoemde leden der schoolcom missie hebben thans voor hunne benoeming bedankt. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd 5 Nov. Jacobus Smit en Zwaantje Tos. Geboren s 4 Nov. Maris ichter van L. Berghout en H. Hoogerwerf. .Hem Bz.straat. Bertu", zoon van P, Horsten en C. J. Bresser, Kmmastraat. 5 Nov. Willem, zoon van B. Steenbergen en K. de Ru ij ter, Oallenhurgstraat. Belia,doch ter van A. Hoogerwerf en B. F. van Leeuwen, Arnold Hoogvlietstraat. Van Justus van Manrik's hand is thans verschenen Indrukken van een, Tótok, zijnde de indrukken van een „nieuweling" in Indië. Een groot aantal illustra- tiën van Braakensiek versiert dsn text. Rijwiel en rijtuig. De Hooge Raad heeft de vorige maand te beslissen gehad of een rijwiel onder het begrip „rij- of voer tuig" is begrepen, nL volgens de politieverordening der gemeente Delft. Daar was een student bekeurd omdat hij met een rijwiel had gereden in de wandelpaden van bet plantsoen. De kantonrechter kon daarin echter geen strafbaar feit zien. In de Delftscbe politieverordening van 1894 wordt nl. wel ook een bepaling gevonden omtrent rijwielen, maar het artikel dat hier toepas selijk is, spreekt enkel van „eenig rij- of voertuig" en is overgenomen uit de verordeningen van 1855 en 1864 toen men nog weinig aan rijwielen dacht. Bovendien spreekt een ander artikel bij „rij- en voertuigen" van „stapvoets rijden" zoodat daaronder rijwielen niet begrepen zijn. Adv.-generaal Van Maanen was van een andere meening. De laatste bepaling toch staat in een andere afdeeling die alleen paarden enz. betreft; uit het onveranderd behoud van een vroeger artikel volgt niet dat daarbij in 1894 niet ook aan rijwielen is gedacht, te minder omdat in het qnaestieuse artikel

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2