519te jaargang. Zondag 7 en Maandag 8 November 1897. N°. 9469. Eerste Blad. Het honderdste Kamerlid. FEUILLETON. RAMUNTCHO. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen. UITGEVER: H. J. C. ROELANTS. BUITENLAND. Abohnessektspbijs pom Schiedam, per kwartaal f 0.90 omliggende plaatsen, p. kwart. -1.05 franco per post, p. kwartaal. - 1.30 Afzonderlijke notnmere- 0.02 BUREAUBOTEKSTUAAT TO, Tclcphoon No. 123. Advertentieprijs: van 15 gewono regels met inbe grip van cene Courant Iedere gewone regel meer Bij abonnement wordt korting verleend. f 0.52 - 0.10 Wij hebben gisteren uitvoerig het tweede rapport der commissie tot onderzoek van de geloofsbrieven van den heer Van Gilse mede gedeeld, en de conclusie daarvan, afwijkende van de vroegere, om n.l. den lieer Van Gilse toe te laten als hebbende hij evenveel stemmen verkregen als de heer Heemskerk en zijnde hij de oudste in jaren. Gelijk men gezien zal hebben, heeft de Com missie dezelfde goed- en afkeuringswij/e der stembiljetten gehouden als bij het eerste onder zoek en is hare veranderde conclusie veroor zaakt door het feit, dat zij thans meent, dat Wilbe Cnossen niet in het uitbrengen zijner stem is belet, omdat deze kiezer, gelijk door een nader adres van leden van het IJlster stembureau gebleken is, niet bij de leden daar van bekend was en hij nagelaten heeft van zijne identiteit te doers blijken, gelijk de kieswet voorschrijft. In het adres dezer sternbureau-leden komen o.a. de volgende zinsneden voor »dat zij tot hun verbazing vernomen hebben dat in uwe vergadering, betrek kelijk het onderzoek der geloofsbrieven van mr. Van Gilse, verondersteld is, dat, tijdens het geval Cnossen in het stembureau dezer gemeente, de persoon van Cnossen bij hen, die toen met den burgemeester het stem bureau in deze gemeente vormden, bekend was dat zij, in het belang der goede zaak en der waarheid, zich gedrongen gevoelen u mede te deelen, dat deze veronderstel ling geheel en al onjuist isen dat zij in verband hiermede uitdrukke lijk verklaren, dat die onderwerpelijke persoon, gedurende het meergemelde geval, bij hen onbekend was, waarvoor zij als reden opgeven, dat die persoon zich weinig in het openbaar vertoont, eerst sedert '12 Mei 1895 in deze gemeente woont en wel buiten de kom op een hoeve midden in 'tveld, zoodat minstens twee derden der bevolking hem hier niet kent, hij alzoo ook voor den burgemeester en de stem- opnemers onbekend was, terwijl hij ook het stembureau geen enkele verklaring heeft gegeven." Ons dunkt dit adres doet de deur dicht, en het zal zaak zijn zich met het oog hierop bij de nieuwe conclusie der commissie neer te leggen, daar men anders komt te staan voor Roman door Pierre Loti, lid der pAcadémie Franpaise". 34) De strijd begoneerst voelde hij zich niet op zijn gemak, hij was met de eerste worpen onzeker en dikwijls miste iiij den opspringenden kaatsbal ol kon hem als hij snel door de lucht vloog niet grijpen. Dan, spoedig begon hij met hartstocht voort te spelen en hij kreeg zijn vroegere kalmte weder terug en speelde als van ouds. Wat zijn spieren misschien hadden verloren in behendigheid, hadden zij gewonnen in kracht; als vroeger werd hij luide toegejuicht en hij werd weder bedwelmd door de ervaring, dat zijn ledematen nog lenig en krachtig waren als vroeger en de bewondering gaande maakten van de drukke menigte. Er kwam een oogenblik rust, dat eenige ver ademing bracht in de lange partij, waarin de kansen bijna gelijk bleven; met hijgende borst ging men zitten, het bloed kokend, de handen hevend en rood. Toen voelde hij de droefheid van alleen te zijn. Boven de hoofden van de menigte, boven de baretten en de aardige hoofdsiuters was de hemel scherp, zooals deze hier altijd pleegt te zijn, wanneer de zuidenwinden gaan ophouden. De lucht was buitengewoon helder; de bergen schenen dichterbij eene hopclooze terwarring en men allicht een onzuivere stemming zal uitlokken, als de leden der Kamer vooraf de gevolgen van het goed- of afkeuren der betwiste stembiljetten zullen kunnen nagaan, een fout, die de Commissie, het zij tot haren lof gezegd, heelt weten te ontgaan en dit ook heeft kunnen doen. Men zal dus óf elk afwijkend biljet hebben ongeldig te verklaren en dan is de heer Van Gilse met vrij groote meerderheid gekozen óf men zal, het bezwaar-Cnossen niet achtende, zich aan de conclusie der commissie hebben te houden. Iladden de leden tan het IJlster stembureau onmiddellijk hun adres aan de Kamer gericht, misschien zou de gansche opvraging van stem biljetten vermeden kunnen zijn.. Nu dat niet geschied is, vertnijde men elke schifting van de eigenaardig geteekende biljet ten, daar zoodanige schifting allicht een tenden tieus karakter gaat dragen en aan bet prestige der Kamer geen goed zal doen. Van harte hopen wij dan ook voor de eer der Kamer dat, nu de commissie na nauwkeurig onderzoek voorstelt den heer Van Gilse toe te laten, de overige leden zich zonder verdere discussie bij dat voorstel met groote meerder heid zullen aansluiten. Algemeen «verzicht. Schiedam, G November '97. De zitting van het Oostenrijksche Huis van Afgevaardigden die gewijd was aan de behan deling van het Vergelijk, heeft weder de ge legenheid geboden tot helsch lawaai met dek sels van lessenaars en woest strijdgeschreeuw zelfs tverd men een oogenblik handgemeen. Een telegram in ons vorig nummer gaf reeds een beknopt beeld van de schandelijke too- neelen, die een zitting der vertegenwoordigers van het Oostenrijksche volk oplevert. Een beknopt, maar tevens een zwak beeld. Een indruk van den treurigen warboel geeft eenigermate de volgende beschrijving, die wij in een der bladen vinden: Lueger roept o. a. een tegenstander toe ahoud je stil, schandknaap" waarop deze ant woordt apolitieke hansworst". Andere chris- telijk-sociale afgevaardigden schreeuwen nu eens Sehonerer dan weer Wolf toeaZwijg, jij bor deelhouder Bezopen koppelaar I" enzoovooi ts. Andere krachtige uitdrukkingen als: sEllendige schooier (lausbub) Infame smeerlap Huilend beest! Jelui bent maar een hon gerig beestenspelstriemen als hagel door de lucht; ook wordt telkens het dreigement gekomen te zijn; de Pyieneeen hingen over iiet dorp heen en hunne toppen, zoowel van Fransche als van Spaansche zijde, schenen even dicht bij, als tegen elkaar aangeschoven. Enkele wolken plooiden zich uit als regenbogen, het licht der zon ondetbiekend, een duisternis op de aarde werpend ais van een eclips. Overigens was de hemelblauw als in Afrikade geheele streek, wier onvast klimaat tusschen den ochtend en den avond afwisselt, had gedurende enkele uren een buitengewoon zuidelijk karakter zoowel van temperatuur als van licht. Ramuntcho ademde deze droge en zwoele lucht in, die van het zuiden gekomen scheen om met nieuw leven te bezielen. Dat was wei de heerlijke lucht van zijn land, karakterstiek aan de goif van Biskaye, de lucht, waarvan hij al van ouds her hield, en die hem nu met zaligheid vervulde maar ook met zieleleed, want alles, wat in de toekomst lag en zich om zijn hoofd opstapelde met wreede dreiging, wekte de gedachte bij hem van een hemel, doof voor zijn gebeden, het brandpunt van hevige stormen en blinde krachten, zonder gedachte noch meester, geschapen om te doen ontstaan en te verwoesten. En gedurende zijn zinneloos nalenken, terwijl de menschen om hem heen zich verdrongen om hem geluk te wenschen, dacht hij niet en antwoordde hij niet e.. voelde hij niets dan zijn kracht, zijn jeugd en zijn vasten wii in zich, en zeido hij bij zich zeiven, dat hij wild en wanhopig wilde genieten van alles, het deed er niet toe wat, zonder zich om ijdele vrees te bekommeren, ten einde zijne bruid weder te erlangen, waarnaar hij radeloos vei langde. Toen hij de partij glansrijk gewonnen had, keerde hij alleen, triest terug ofschoon verheugd, dat hij aldus gewonnen had en zijn behendigheid had vernomen, dat de tegenstanders als volslagen gekken in dwangbuizen gestoken moeten worden. De clerieale giaaf son Zedtwitz spuwt voor langs Wolf heen, die hem daarvoorsgemeene schoeljetoeslingert. Daartusschendoor ont staat een gevecht san een kwartier lang, waarbij de long-Tsjechische afgevaardigden hun vijand Woifi' onder het geroep: Gooit den schooier eruitde zaal uit willen gooien. Wolf heeft namelijk den Tsechischen afgevaardigde Ivrumb- holz dreigend bij den kraag gepakt, daar deze hem den deksel van zijn lessenaar ontrukken wilde, waarmee Wolf lievig lawaai maakte. De afgevaardigden die niet handgemeen wor den, gaan op de banken staan om beter te kunnen zien. Ten slotte behouden Wolff en zijn vrienden zegevierend het veld. Bij de stemming svordt o.m. de vice-presi dent Abiahamosvicz als»Poolsche zwendelaarI" betiteld en tegen de sschelinstreken van het presidium" geprotesteerd. Dat de Polen en de Tsechen groeiden in dezen strijd tusschen de Duitschers onderling:de christelijk-socialen onder den Heer van Wee- nen", Lueger, en de Duitsch-nationalen onder Sehonerer en Wolf, spreekt vanzelf. Eindelijk wordt na een nacht van de groot ste wanorde met 189 tegen 118 stemmen be sloten tot sluiting van her debat. Er komt nu een voorstel in van den afge vaardigde Gross om bet voorloopig ontwerp van het vergelijk te vervvijzen naar een speciale commissie en subsidair twaalf nieuwe commissieleden toe te voegen uit de leden van de eommissie voor het budget, wien dan zal opgedragen worden het ontwerp te onderzoeken. Bovendien vraagt de spreker heropening van het debat, hetwelk door den president afge wezen wordt. Om 8 uur 's morgens wordt de zitting voort gezet. De afgevaardigde Berks interpelleert nu de regeering en vraagt of het gouvernement van plan is om pogingen aan te wenden tot het tegengaan van de waardevermindering van het zilver en of het gouvernement reeds onder handelingen met de Ilongaarsche regeering heeft aangeknoopt. De Kamer verwerpt de motie, strekkende het ontwerp van het vergelijk naar een speciale commissie te verwijzen met 175 tegen 122 stemmen en neemt met groote meerderheid een motie aan om het voorloopige ontwerp van het vergelijk naar de budget-commissie te zeuden. Deze stemming geschiedt door zitten en op staan, ofschoon de linkerzijde een mondelinge stemming had verlangd. Zij protesteert daarom tegen het genomen besluit als een daad van geweld. De zitting wordt vervolgens om 10 uur op geheven en tot Maandag a.s. verdaagd. Vermeld dient nog te worden, dat de nachtt- zitting o. m. werd bijgewoond door den Ame- rikaanschen humorist Mark Twain en den Rus behouden, begrijpende, dat dit in het vervolg zijn middel van bestaan zou zijn, omdat het gebleken wa=, dat hij tot de eerste spelers van Baskié be hoorde. De hemel verduisterde zich langzameihand en de horizont werd donkeruit het Zuiden bleef bij voortduring de warme wind waaien, die zijn ze nuwen prikkelde. Langzamerhand daalden de wolken naar beneden en kwam er een wisseling in de temperatuur. Hij wist als alle buitenmenschen, die gewoon zijn de luchtverschijnselen waar te nemen, dat dit de aankondiging was van den winter. Weldra zouden de regenbuien, die alles verkilden, neder dalen en nevels zouden zich om de bergtoppen hullen. Het zou de droefgeestige heerschappij van den winter zijn, wanneer alle plantengroei zoude ophouden. Thans begonnen de eerste droppels op den weg te vallen, zwaar en dik. Toen hij zijne woning binnentrad bij het vallen van den avond, vond hij zijne moeder alleen. Stil liep hij de trap op, hij vond zijne moeder ingedommeld in een overspannen slaap. Door het huis ronddwalend, beproefde hij om zijn sombei heid wat te verdnjven, den grooten haard aan to maken. Buiten viel de regen thans in stroomen ne-'^r. Door de vensters en door de grijze zonneblinden kon men het dorp bijna niet zien, dat als 't ware weggevaagd was achter een regengordijn. De wind sloeg het water met kracht tegen de muren van het eenzaam liggende huis, waarover de nacht een dikke duisternis uitspreidde. In zijn kinderhart voelt hij zich eenzaam en verlaten zijn geestkracht en jeugdige kracht heeft sischen schilder Weretsjagin, die beiden schetsen zaten te maken van dit wilde strijdtooneei. Terwijl de meeste toongevende Parijzer bla den, de Temps, de Débats, de Liberia, zich in de zaak-Dreyfus er toe bepalen mede te deelen wat er nieuws is, zonder een eigen oordcel uit te spreken, verklaart de Figaro zich vóór een nieuwe behandeling van het proces. Het blad acht het den plicht der pers, de openbare meening gerust te stellen, en wan ne")- er aanleiding is te onderzoeken, of er een justitieeie dwaling is begaan, dan zou de veiligste weg, om tot een bevestigende of ontkennende zekerheid te gex'aken, zijn liet instellen van een critisch, grondig onderzoek. De regeering mag zich niet door verbittering van sommigen, eischen van anderen laten mce- sleepeu, meent liet boulevardblad, maar zij dient toe te zien, of de haar voorgelegde bewijzen twijfel aan den schuld van den veroordeelde doen ontstaan. De Jour meent, dat de president der Repu bliek een bespreking met den minister-president en de ministers van oorlog en van buitenland- sche zaken heeft gehouden over de zaak-Dreyfus. De chauvinistische bladen vinden in elk, zij 't nog zoo onschuldig feit aanleiding tot allerlei serikitioneele geruchten. Zoo brengt de Evenement zelfs de benoeming van den Duitschen militairen attaché te Parijs, kolonel von Schwarzkoppen, tot commandant van het keizer-Frans-Jozef-garde-regiment in ver band met de zaak-Dreyfus. De Eclair is ontevreden over de houding van den senator Scheurer-Kestner. Het blad zegt, dat genoemde heer zich in een gemak kelijk stilzwijgen hult; een staatsman evenwel, die zulke gewichtige bewijzen belooft en de publieke opinie in beroering brengt, moet zich een ander denkbeeld van zijn plicht maken. Het blad meent, dat het schouwspel reeds te lang heeft geduurd voor de eer der natie. De heer Scheuer-Kestner heeft inmiddels aan. verscheiden zijner vrienden in den Senaat ver klaard, over een dag of acht openlijk zijn over tuiging van Dreyfus' onschuld te zullen ver dedigen. Tot dan moest men maar zwijgen en afwachten, meende hij. Grooten steun vindt zijn beweren van dö zijde van den heer Gabriel Monod, lid van het Instituut en professor aan de »Ecole normale." Deze, die pas uit Rome is teruggekeerd, zet in een flink schrijven aan de Temps uiteen, waarom ook hij aan Drefvus' onschuld is gaan gelooven, schoon hij vroeger Dreyfus schuldig achtte. De onwankelbare overtuiging van den advo caat, de houding van Dreyfus zelf en diens familieomstandigheden, het ontbreken van mo tieven tot verraad bij dien man, die uit vader landsliefde aan een militaire loopbaan de voorkeur had gegeven boven een schitterende en gemak- hij ingeboetbij den neveligen avond kan hij geen weerstand bieden of strijden. Zijn toekomst, die hij zooeven nog met eenige vreugde beschouwde, wordt in zijn oogen thans ellendig, zijn toekomst ais kaatsspeler, als arme verlustiger van de menigte, tot het oogenblik waarop hij ziek zat worden of zwakte hem zal beletten langer voort te spelen. Dan nemen zijn gedachten eensklaps een vaart,, als vroeger in zijn kindsheid naar die toevlucht, die zijne moeder voor hem was; op zijn teenen loopt hij naar boven om haar in den slaap te bespieden en naast haar legerstede te blijven. Wanneer hij een lampje in de kamer heeft aan gestoken, schijnt zij hem minder veranderd dan gisteren door de koortsweer kwam de gedachte bij hem op, dat hij haar zou kunnen verliezen en dat hij dan voor altijd alleen zal blijven en hare hartelijkheid zal missen. Voor den eersten maal zijns levens komt zij hem oud voor en bij de herinnering aan zooveel ontbering, die zij zich voor hem getroost heeft, voelt hij medelijden in zijn hart opkomen, een feeder en oneindig medelijden om de rimpels, die hij nog eerder niet heeft opgemerkt en om de grijsheid harer haren. O, zijn troosteloos medelijden zonder een sprankje hoop, met de overtuiging dat het thans te laat is om nog eenige verbetering te brengen. En een oneifldige smart, waaraan hij geen weer stand kon bieden, schokte zijn hart en deed zijn gelaat smartelijk samentrekkenhet werd alles duister voor zijne oogen en in eene onwillekeurige behoefte om te smeeken en genade te vragen, liet hij zich op zijne knieën vallen met het hoofd op het bed zijner moeder, eindelijk in heete tranen uitbarstend, Wordt vervolgd,)

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 1