Rechtzaken. Gemengd Nieuws. STADSNIEUWS. YL A ARDIN GEN. kelijke positie in een fabriek te Muhlhausen, hebben Monod op zijn oorspronkelijke tneening doen terugkomen, en van dat oogenbük heeft hij zonder iemands invloed te ondergaan, bet eenige bewijsstuk waarop Dreyfus veroordeeld is, met behulp van deskundigen, met bet hand schrift van den veroordeelde vergeleken om tot de overtuiging te geraken dat bedoeld stuk niet van Dreyfus kan zijn. Hij vvenscht, dat men hem bewijze, dat hij dwaaltmaar tot zoolang gelooft hij niet zich te vergissen. De New-Yorksche effectenbeurs was gisteren in de war. In tal van waarden viel een groote daling le constateeren, want velen vreesden voor een oorlog tussclien Spanje en de Vereenigde Staten. Die vrees vindt haar oorzaak in een ver klaring van Taylor, vroeger Amerikaanseh gezant te Madrid, die zich hoogst ongunstig heeft uitgelaten over de Spaansche regeering, haar bijna van kwade trouw jegens de Ver eenigde Staten beschuldigend, waarbij hij nog verzekerde dat tie beloofde hervormingen op Cuba geen invloed zullen hebben op een moge lijke interventie der Unie. Evenwel, Taylor heeft weinig succes behaald met zijn onrust stoken, fiat toegeschreven wordt aari spijt over zijn verplaatsing. De Amerikaanseh» gezant te Berlijn White heeft nl. in een interview verklaard, dat zijn regeering niet denkt aan annexatie van Cuba. De dwingelandij van Cuba had alleen te Was hington aanleiding gegeven orn der menschc- lijkheidswille tusschenbeide te komen, terwijl daarenboven het voortduren van den oorlogstoe stand groot nadeel veroorzaakte. Met de vrijbuitersexpedities had de regeering der Unie niets uit te staan, maar het uitzeilen van vrij b u i l erssc h qi e n te verhinderen, was dooi de gesteldheid der Amerikaansche kust zeer moeilijk. Deze vredelievende verklaring, waarin men te Madrid de meening der Amerikaansche regeering ziet, heeft in de Spaansche hoofdstad een zeer gunstigen indruk gemaakt. Bovendien verneemt de Carrespontlencia nog uit Washington, dat de hooge ambtenaren aldaar Taylor's uitlatingen ten sterkste afkeuren. Terwijl intusschen do gezant te Berlijn nog mededeelde dat het optreden en de houding van het kabinet Sagasta in de Vereenigde Staten zeer goed was opgenomen, meende hij ook, dal het voor invoering eener autonomie op Cuba reeds te laat was. De Cubanen zouden zich slechts met volkomen onafhankelijkheid tevreden stellen. Generaal Blanco heeft intusschen aan de regeering getelegrafeerd, dat, na het hekend maken van het plan der regeering tot het verleencn van autonomie, verscheidene uitge weken families op Cuba zijn teruggekeerd. Omtrent generaal Weyler, die niet voor den 20sten a. s. Spanje zal hereiken, daar liet schip, waarop hij zich bevindt, met averij te Gihara is moeten binnenloopen, worden onder voorbehoud vreemde dingen uit Key-West gemeldmaarschalk Blanco wil n.l. geen ongun stige telegrammen over Weyler laten verzenden. Generaal Weyler dan zou de houding der Spaansche regeering kortaf betreurenswaardig hebben genoemd met den eenen voet aldus zou hij zich hebben uitgedrukt staat zij in de monarchie, met den anderen in de republiek. Weyler zou verder het commando eerst hebben overgedragen, nadat hij zich had inge scheept, en zou het hoofdkwartier hebben verlaten zonder zijn opvolger ecnig stuk over den stand van den opstand te hebben achter- gelaten. x\an boord zou hij aan verschillende officie ren, met het oog op later te schenken beloo ningen, hebben gevraagd, of zij aanhangers waren van zijn politiek, daar het zijn plan was een nieuwe partij te stichten, steunende op de hem gunstig gezinde militaire macht. Men denkt dat de Spaansche regeering in geen geval generaal Weyler krachtig zal durven aanpakken, uit vrees dat hij zich bij de Car- listen zal scharen, die nu reeds den in onge nade gevallen generaal vriendelijk toelonken. Gemengde Mfcdcdcclingen. Lord Balfour heeft Woensdag in een rede voering te Norwich nogmaals het Europeesch concert in bescherming genomen. Sir Michael Hicks Beach, de kanselier dei- schatkist, sprak te Sheffield ten gunste van uitbreiding van het rijk, die door den drang naar zelfbehoud wordt geëischt. Hij betwijfeld", met het oog op versterking van het leger, waarop velen aandringen, dat het land hoogere lasten zou willen dragen, maar hij achtte ingrijpende hervormingen in het legerbestuur noodig. De Morning Post komt er krachtig tegen op, dat de Soudan-expeditie wordt gestaakt en men aldus een buitengewoon gunstige gelegen heid prijs geeft. De minister van huitenlandsche zaken van Italië Visconti-Venosta is naar Milaan vertrok ken; de minister-president Di Rudini is hem daarheen gevolgd, om graaf Goluchowski, mi nister van huitenlandsche zaken, van Oosten- rijk-Hongarije, die hedenavond aldaar aankomt, te ontvangen. Ook graaf Nigra, gezant van Italië te Weenen, zal hij de ontvangst tegenwoordig zijn. Morgen wordt graaf Goluchowski te Monza door koning Humbert en diens gemalin ont vangen. Men verdenkt den Koning-Vader van Servië Milan er van, onlusten in Macedonië te willen aanstoken, en in de eerste plaats oen conflict met Bulgarije te willen uitlokken. Hij zou daarvoor steun vinden bij het minis- tevie-Georgewitch. Reeds is een agent van Milan benoemd tot prefect te Nisch, en is een reeks slecht be faamde personen naar de Bulgaarsche grens gezonden. Daar de bevoimachtigden van Griekenland gisteren hunne instructies ontvingen, vond de 10de conferentie plaats, ofschoon de terugkeer van ile uit Thessalië gevluchten nog verboden is in de verstrekte plaatsen. Edhem-pacha stond den terugkeer in Larissa toe. Naar Reuler's agentschap verneemt is een uit Parijs afkomstig bericht, als zouden Enge land, Frankrijk en Rusland de Grieksche lee ning willen garandeeren, voorbarig. Er is nog geen overeenkomst van dien aard tussclien de drie mogendheden gesloten. De Daily Chronicle vernam uit Weenen, dat de Porte nogmaals heeft geprotesteerd tegen do benoeming van Kolonel Schilfer tol gouver neur van Kreta. Afgevaardigden van de algemeeno vergade ring der opstandelingen komen te Akrotiri den admiraals de voorstellen betredende autonomie ter hand stellen. Zij vragen het vertrek der Turksehe troepen, de vaststelling van een nieuwe vlag en een gouverneur, bij wiens benoeming rekening gehouden wordt met de gevoelens der bevolking. Het schijnt, dat de onderhandelingen tus sclien Engeland en de Vereenigde Staten over een arbitrage-verdrag eerstdaags weder zullen worden begonnen. Geen van beide partijen wil de zaak over haasten, maar president Mc. Kinley heet gun stig gestemd te zijn voor zulk een verdrag met Engeland. Donderdag is te Buluwayo (Rhodesië) de spoorweg geopend door den Iloogen Commis saris der Kaapkolonie en in tegenwoordigheid van een groote menigte, welke uit alle deelen van Zuid-Afrika was opgekomen. De Hooge Commissaris las een telegram voor van den heer Chamberlain. Er gingen >icheers" op ter eere ven Cham berlain en Rhodes. Aan het feestmaal prees sir Alfred Milner Rhodes' geestkracht een goed inzicht. De administrateur van Rhodesië Lawson had vooraf, een dronk op den gouverneur der Kaap kolonie instellende, verklaard, dat Engeland thans besloten was zijn stelling als overheer- schendo macht in Zuid-Afrika te rechtvaardigen door dezelfde rechten aan alle onderdanen te verleenen. Hollanders en Engelschen zouden spoedig gewaar worden dat hun gemeenschap pelijke belangen veel zwaarder wegen dan .de geschillen welke hen nu scheiden. De Transvaalsche Volksraad heeft met een meerderheid van één stem besloten de regeering te verzoeken de dynamiet-quaestie te onder werpen aan het oordeel van den lands-advocaat en andere rechtsgeleerde adviseurs, ten einde uit te doen maken wat er moet geschieden. f Collecte, r Door de sVereeniging tegen Bedelarij" is de volgende circulaire onder onze stadgenooten verspreid, die bij de ons boven hot hoofd han gende collecte van goeden pas komt. Als ieder haar aan zijn huisgezin ter over weging geeft, zullen wij hopelijk ditmaal voor het laatst door deze beroepscollectanten bezocht in de dubbele beteekenis des woords worden. Zij luidt: Stadgenooten Alweer zal op 8, 9, 10, '11 en 12 November e.k. door de vereeniging sllulp en steun voor Weezen van alle gezindten", een collecte wor den gehouden waaraan het gemeentebestuur zijn instemming niet schenkt. Reeds gedurende jaren gaat dit spelletje zijn gang. Dan eens voor deze, dan weer voor die Ver eeniging van Weezen- of Weduwenzorg, steeds le Amsterdam gevestigd en met de meest uil- gebreide werkkring, worden, soms met tusschen- poozen van een maand, collecten gehouden. Blijkbaar dus niet zonder succes. Een paar jaar geleden waarschuwden wij tegen deze soort inzamelingen en verleden jaar maakte liet Gemeentebestuur officieel bekend, dat deze telkens terugkeerende inzamelingen zijn nstemming niet iiadden. Andermaal herhalen wy onze waarschuwing. Heeft onze stem bij u eenigeo invloed, dan stuurt gij de collectanten van uw deur en geeft geeu penning. Vereenigingen als deze soort, die over geheel Nederland werken, verdienen uit het oogpunt van goede armenzorg geen aanbe veling. Wat men voor liefdadige doeleinden beschik baar heeft, kan men wel kwijt aan de armbe sturen en andere instellingen hier, welke zich geen van alle in weelde baden, integendeel steeds met moeite rondkomen. Allerminst tegen woordig behoeft Schiedam te zorgen voor be deeling van weduwen en weezen in Amsterdam of waar ook in den laude, van welke bedeeling men nog nooit iets vernam. Waar dus 't gemeentebestuur zijn instem ming onthoudt, geven wij zelfs onze afkeuring te kermen en ontraden ten sterkste het geven aan collecten die den schijn hebben van een zaakje". Het bestuur der s Vereeniging tegen Bedelarij" J. C. II. Kramers, voorzitter, J. Lechxer C.Sz. secretaris. Voor het examen vrije- en ordeoefeningen gymnastiek is te Rotterdam geslaagd mej. M. de Kok, alhier. Terwijl H. Determan met wagen en paard over de Ooievaarsbrug reed, schrikte liet paard, waardoor het terzijde sprong en de wagen met het voorwiel hevig tegen het stutijzer aankwam. Deterrnan schoot door den schok voorover van den wagen en viel op de straat, daarbij het gelaat kwetsende; hij moest, geheel versuft, opgenomen worden en binnengebracht bij het kantoor van deu heer Kramers, waar hij weder tot zich zelf werd gebracht. Het kindje van Van Gerven, dat door kokend water ernstige brandwonden aan het onderlijf had bekomen, is thans aan de gevolgen over leden. BURGERLIJKE STAN D. Geboren 4 Nov. Willem Andries, zoon van W. A. Hoek en N. W. Meyncken, Lange Haven. Margaretha Amolda Snzanna, dochter van J. A. Herben en C. II. S. Sen trap, St. Pieterssteeg. Petrus Hubertus Cornells, zoou van J. H. F. Frediiks en E. C. Schippers, Lange Achterweg. 5 Nov, Pieter, zoon van J. F. den Ilouting en J. de Brain, Houtstraat. Overleden 4 Nov. Cornelia E!isab"th Vredenbregt, oud 1 jaar en 41 maanden, Houtstraat. 5 Nov. Joannes Marie Aotonius Meyer, oud 35 jaar en 2 maanden, Ooievaarsteeg. In een onzer laatste nummers deelden wij mede, dat eenige reeders van alhier per sleep boot van den lieer Fop Smit de haringvisscherij op de kust in oogenschouw waren gaan nemen. Hel blijkt dat dit bericiit in zooverre onjuist was, dat het geen reeders van alhier, maar van Maassluis zijn geweest. De reeders hier ter stede gaan Maandag a.s. een gelijk tochtje maken. Hedenmorgen is door den hoofdagent van politie Vestiens proces-verbaal opgemaakt tegen een winkelier alhier, als uitoefenende het be roep van tapper, zonder vergunning. Gisterenm'ddag omstreeks 4 uur viel de zoon vau C. Schippers, van Oud-Beijerland, bij het binnenkomen met zijn vaartuig in den mond van de haven alhier, te water. Hij werd door zijn broer weder aan boord gebracht, zoodat hij met den schrik en een nat en koud pak et- af kwam. Bij de politie alhier zijn als gevonden ge deponeerdeen sleuteleen bruin manteltje, en een nickelen dames-horlogeketting. De rechthebbenden kunnen zicli tot terug- bekoming vervoegen aan het bureau van politie. BURGERLIJKE STAND. Cieboren 5 Nov. Katharina, dochter van A. J. J. Groenevvegen en C. den Boogaart, Lijnstraat. 6 Nov. Neeltje, dochter van W. Riedijk en M. Bergwerf, Maasstraat. Overleden 6 Nov. Maria Fillekes, oud 76 jaren, echtg. vau D. de Wilde, Kuiperstraat. De Rottcrdarosche rechtbank uitspraak doende in de zaak van Johanna Hondrika H., wonende te Schiedam, die zoo als gemeld door een naamsverwar ring ten onrechte geverbaliseerd was, achtte noch wettig noch overtuigend bewijs aanwezig en verleende vrijspraak. De Rotterdamsche rechtbank veroordeelde heden bij breedvoerig gemotiveerd vonnis de 35-jarige logementhoudster B. H. O. die ter openbare tereeht- zetting te Rotterdam van den 2 Sept. 1.1. bij de be handeling der strafzaak tegen den eigenaar van het Hotel StT Petrus aan den Oppert te Rotterdam, op zettelijk cene valsche verklaring had afgelegd, wegens meineed tot 1 jaar gevangenisstraf. De rechtbank gelastte tevens de preventieve hechtenis door haar ondergaan in mindering te brengen. Onze expresses. De eerste internationale trein van Antwerpen naar Amsterdam kwam gistermorgen te Am sterdam aan zonder aansluiting met Frankrijk en België. De zware mist is oorzaak dezer vertraging. De post en passagiers arriveerden eerst om 2 uur 13. Post en reizigers van den eersten trein van Rotterdam naar Antwerpen ondervonden gister morgen groote vertraging te Esschen. Bij aan komst aldaar was er geen machine beschikbaar om den trein te vervoeren eerst na 45 minuten vertraging konden de passagiers verder reizen. Gisterenmorgen is trein V, van Amsterdam naar Rotterdam, ter hoogte van Hillegom afge broken, waardoor de trein ruim 20 minuten te laat te Rotterdam aankwam. De sneltrein van Ylissingen naar Amsterdam moest gisteravond te Rozendaai 45 minuten wachten, doordien er geen locomotief was om den trein verder te brengen. Eerst toen de volgende trein uit Vlissingen kwam, werd die machine daarvoor bestemd en kon de reis worden voortgezet. Ken ongeluTchige reis. Het gezelschap van Maassluis en andere visschersplaatsen, dat in de vorige week zich met een stoomboot ter plaatse, waar de haring vangst wordt uitgeoefend, liet brengeu, is twee malen in aanvaring geweest, eens met een Ivatwijksche bomschuit, welker boeg op drie plaatsen werd ingedrukt, en eens met een schok ker, welke zware schade beliep. Beide vaartuigen zijn door de boot ter reparatie naar Maassluis gesleept. De reeders hebben hierdoor een schade van f 500. Het weder in October. Aan liet nmandelijksch overzicht van het weder, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut is het volgende ontleend: Het weer was gedurende de eerste helft van de afgeloopen maand onder den invloed van betrekkelijk zwakke depressies, gedurende de tweede helft van een gebied van hooge lucht drukking. Den eersten October is bet weer, na onwe- ders en hagelslag, opklarend, den volgenden dag is de hemel bij N.-wind betrokken. Den oden verschijnt een depressie boven de Noord zee, die over ons land naar Midden-Duitsch- hiud trekt en grooten regenval met van Z. tot N. ruimenden wind veroorzaakt. Daarna wordt 'tweer bij Oostenwind onder den invloed van een gebied van hooge luclit- drukking over Denemarken koud en helder, totdat den 8sten bij Schotland een depressie verschijnt, waardoor de wind weer ZW. en de hernel betrokken wordt. Den Hden is de windkrachtig W.den 12dea NW. en 'tweer buiig en koud. Den 44den is de wind onder den invloed van een gebied van hooge luchtdrukking over Midden-Duitschland Z. en 't weer opklarend, en den 45den helder en warm. Dan 16den veroorzaakte een depressie van Ierland nog regenachtig weer, maar den 17den begiut het gebied van hooge luchtdrukking over Centraal-Europa zich westwaarts uit te strekken en vangt de periode van helder weer aan, alleen den löüen door geringen regenval (door een vlakke depressie veroorzaakt) onderbroken. De wind is den 20sten NW„ en ruimt daarna tot Oosten- en verder tot Zuidenwindde tempe ratuur is 's morgens bij mistig weer vrij laag, 's middags daarentegen betrekkelijk hoog. Te De Bilt werd éénmaal een kring om de zon en driemaal een om de maan waargenomen. Ken angstige reis. Een onaangename kennismaking was die van den Russisclten staatsraad Dlubomski, op een dienstreis dezer dagen in het zuiden van Finland. Hij bevond zich alleen in een waggon le klasse op het station Imatia, toen een flink gebouwd hoer, van deftig uiterlijk, de coupé binnentrad. De trein ging verder, en de vreemde, die den staatsraad voortdurend fixeerde, begon een gesprek. sis u een Duitsclier?" ïNeen, ik ben een oud-Rus." sWees dan maar blijwant anders had u ai een kogel door het hoofd." Te geljjk haalde hij een revolver te voor schijn en richtte dien op den doodelijk ver schrikten staatsraad. bZoo behandel ik namelijk zulke zaakjes," merkte de vreemde weer op. ïWat denkt u daarvan?" »Ik denk in het geheel niets." ïZoo I" Daar knalde een schot, uZiet u, zoo heb ik uw verkeerde gedachten doodgeschoten. Wil u, dat ik den tweeden leugen ook doodschiet?" Dlubomski was meer dood dan levend. De trein passeerde een klein station; de staatsraad nam onmiddellijk aan het venster plaats, maar reeds had de ongelukkige hem beetgepakt en in de kussens neergedrakt. »Ga niet weg, want anders schiet ik weer; overigens heb ik het niet erg op schieten. Kunt ge messen slikken »Neen." De haren rezen Dlubomski te berge. vNtt dan zal ik liet u leerenhet is heel eenvoudig, doe den mond maar eens open Dlubomski kreeg nu den goeden inval te vragen wat voor soort messen daartoe het best konden gebruikt worden, welke houding men daarbij moest aannemen en of het een vak was, dat nogal geld opbracht. De vreemdeling ging hierop in en vertelde uitvoerig het beroep van het inessensfikken. Men naderde het station Volhefaart en de vreemde zeide jiDat treft goed. Het best gaat het metFin- sche messen. Stap even uit en haal een echt, lang Finsch mes. Ik zal het scherp maken en dan snijd ik u fluks den hals af." Met éen sprong maakte de staatsraad van dit verlof gebruik en kwam terug met eenige spoorbeambten. De krankzinnige werd herkend als zekere welgestelde koopman, Lundström geheeten, die plotseling waanzinnig was geworden.

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2