51"e jaargang. 'ondag 7 en Maandag 8 November 1897 N°. 9469. 3 Tweede Blad HENRY GEORGE, Allerzielen en de Kerkhoven van Parijs. FEUILLETON. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen. uitgeverT h. j. c ÏÏÖELANTS. Aboknemestspbijs voor Schiedam, per kwartaal f 0.90 omliggende plaatsan, p. kwart. - 1.05 n franco per post, p. kwartaal. i.3f Afzonderlijke nommers. q qo BUREAUBOTEKSTRAAT 7», Tclcphoon STo. 123. Adtehten-tiepbijs: van 15 gewone regels met inbe grip van cene Conrant. f 0.52 Iedere gewone regel meer- 0.10 Bij abonnement wordt korting verleend. Voor wie zich in den laatsten tijd op de hoogte heeft gesteld van de gebeurtenissen op politiek gebied in den vreemde, is de naam Henry George geen onbekende; hij. die belang stelt in de groote oeconomische vraagstukken van den dag, kent daarentegen reeds lang den schrijver van «Armoede en Vooruitgang" en tal van andere geschriften, waarin een eerlijke poging is gewaagd om een oplossing te vinden voor de sociale nooden van onzen tijd. Midden onder de hevige woelingen van den verkiezingsstrijd te New-York, zeker ook voor een goed deel ais gevolg van de zware ver moeienissen, die een electorale campagne in de Vereenigde Staten met zich brengt, heeft de dood het leven van dezen overtuigden voor vechter voor de belangen der minder bedeelden op even tragische als onverwachte wijze afge sneden. Ilenry George behoorde tot de weinig tal rijke publicisten en propagandisten, wien ook de tegenstander het eeresaluut niet mag en niet wil onthouden. Zijn eerlijke vroomheid, zijn innige overtui ging en de drijfveer, die hem aanzette tot al wat hij deed, hartelijke liefde voor den mensch, den arbeider in de eerste plaats, die eigen schappen hebben hem sympathie en waar deering doen verwerven, ook daar, waar zijn ideeën bestrijding, zijn stelsel afkeuring vond. George was een volkomen autodidact, zonder de gebreken veelal aan autodidacten eigen. Al leen in zijn vroegste geschriften, die terug te brengen zijn tot het jaar 18G6, vindt men de bewijzen, dat zijn weten door zelfstandige inspanning, door ongeleide studie was verkregen. Zijn stijl was glashelder, zijn taal eenvoudig, zonder gezwollenheid en bezat de overtuigings kracht, die hare werking mist op den voorbe reiden waarnemer, wiens gewoonte het is ook op de keerzijde der medaille een blik te slaan, hoe verlokkend ook de voorzijde moge zijn. maar die grootsn invloed oefent op allen, bij wie de feilbaarheid van ingewortelde maat schappelijke beginselen de hoop doet ontstaan dat ook voor hen i;og sociaal geluk mogelijk is. Henry George werd geboren te Philadelphia, in den staat Pennsylvanië (Vereenigde Staten), den 2den November 1839. Zijn vader was ambtenaar van de belastingen. Toen Henry ree'- op jeugdigen leeftijd er over klaagde, dat cte school hem niets meer te leeren boodnam zijn vader hem van school en liet den jongen, wiens energieke geest bij hem de schoonste verwachtingen had opge wekt, de wijde wereld in gaan. Henry werd toen eerst letterzetter, maar zijn onstuimige aard was niet geschikt voor dit beroep. Hij zeide dus, met het ideaal voor Van Allerheiligen en Allerzielen wordt in Frank- rijk, vooral door den middenstand, meer werk ge maakt dan zelfs van Pasrhen, Kerstmis of Nieuw jaar, en de vteemdeling, die Parijs alleen op den dag van Allerzielen zag, zou werkelijk kunnen donken, in een stad der dooden te zijn verplaatst. Dat alle kerken overvol zijn, beteekent wel is waar niet veelwant hst aantal kerken te Parijs is in verhouding tot de groote bevolking zeer ge ring. Na den dienst evenwel begint de groote opgang naar de kerkhovennaar Pèie-Lacharie, Montmartre en Montparnasse vooral, maar 0"k buiten de barrièro naar de begraafplaatsen van St. Ouon, Pantin en Bagneux. Vele bonderden in getal trekken zij uit, mannen, vrouwen en kinderen. Een ieder draagt een krans, hier en daar ook een zwart kruis niet witte lin ten, of een beeld der Moeder Gods of van een Heilige; ook bloemen, klimop, rosmarijn en taxis twijgen. Niemand komt met leege banden, en allen hebben hetzelfde stille, weemoedige doel: bet graf van een dieibare, misschien van meer dan éénen. Van bet Bastilie-plein door den faubourg St. Anloinc, de lange rue dc ta Roqucltcen van do oogen om zeeman te worden, de letterkast vaar wel, en een leven van omzwervingen begon voor hem. Zoo landde hij in Californië aan, waar ook hem de goudkoorts beving; hij behoorde even wel tot de groot® massa onfortuinlijke goud delvers en om in zijn onderhoud te kunnen voorzien, nam hij zijn toevlucht tot zijn oud vak, dat van typograaf. Hij vond als'letter zetter plaatsing bij de Alia California, toen een zeer invloedrijk blad aan de Westkust der Vereenigde Staten. Teglijk zond hij, op aa.iraden van een vriend, anonyme stukken in aan de redactie van het blad, evenals aan die der Times, waar hij later werk vond. De redactie van het laatste blad vond de stukken, die steeds ongeteckend in de brieven bus werden gevonden, zóo uitnemend, dat zij er achter trachtte te komen, wie de schrijver was. En toen ten slotte een zetter ran het blad zelf de inzender der verschillende artikelen bleek te zijn, vond de redactie aanleiding hein van de zetterij te doen verhuizen naar de redactiekamer. Op die wijze werd George journalist, en dat is hij eigenlijk altijd gebleven. Oo' wanneer hij andere werkzaamheden had. bleef hij steeds voor de per» werken. In 4867 beproefde George het met een eiger blad, de Herald, maar hij kon den strijd niet volhouden tegen meer vermogende bladen. De courant verdween, en George moest door het schrijven van brieven aan New-Yorksche bladen, zoo goed het ging, in zijn onderhoud voorzien. Thans evenwel brak ook voor hem een tijd aan van ernstige studie. Door vergelijking der theorieën der orthodoxe oeconotnie met de maatschappelijke toestanden orn hem heen, kwam hij tot critiek der Engelsche oeconomen en tot het zoeken naar middelen, om even wicht te brengen in de sociale verhoudingen. De omgeving, waarin hij leefde, heeft een beslissenden invloed geoefend op de ontwikke ling zijner denkbeelden, maar die omgeving heeft hem ook eenzijdig gemaakt. George verviel in dezelfde fout als zij, die hij bestreed. Ook bij generaliseerde te veel, door den buitengewonen toestand, waarin Cali fornië' verkeerde, als uitgangspunt te kiezen voor zijne denkbeelden op maatschappelijk gebied. Zoodoende kwam hij tot het systeem, waar-, van hij een der voorvechters zou worden landnationalisatie, en wel in zeer bijzonderen vorm. Het eerst maakte hij zijn gedachten daarover bekend in een brochureOur huid en Land Policy, waarin hij de noodzakelijkheid betoogde dat den eigenaar van aan den grond word ontnomen al wat hem toevloeit niet ten gevolge van aan den grond te koste gelegden arbeid en kapitaal. Het middel zou zijn belasting van den grond tut zijn volle waarde. Bovendien wilde hij den eigendom van den Place de la Rêpubliqua door de breede, gelijkna mige avenup, ziet men ontzaglijkemenschenmonigten voortschrijden, allen in den rouw. Zelfs de armste heeft een stuk krip om den arm gewonden. Het rijtuigveikeer staat des namiddags in deze naar Père-Lachaise voerende straten geheel stil Zelfs de aanzienhjksteri moeten bij de Bastille of bij bovengenoemd plein bij het kolossale beeld der Republiek uitstappen en het flinke eind weegs, dat hen nog wacht, te voet afleggen. Reeds op den weg naar het keikhof zijn allen gelijk. In 't zwart gekiende bedienden, met zwarte tressen over de borst en met lange rouwsluiers aan den hoed, volgen hier en daar een dame in rouwgewaad en dragen de kransen. Dat is het eenige ook, wat aan verschil in stand herinnert maar men merkt het niet eer.s op of denkt er niet verder aan, want ieder is met zijn eigen gedachten vervuld. Op de trottoirs rechts en links hebben de arbei derskinderen van deze wijk kleine altaren gebouwd, zooals men ook op den Heiligen Sacramentsdag wel ziet een kleine speculatie, want de kinderen vragen om een sou, om voor uwe dooden te bidden. De kleine meisjes knielen ook werkelijk neer en spreken een gebed uit: een aandoenlijk tooneeltje. Zeer onaangenaam daarentegen is het lawaai in de buurt der kerkhoven, waar op groote schaal markt wordt gehouden. Hier wordt men door hon derden verkoopers van kransen, bloemen en cru- bifrxen bestormd, die hun waar tegen lage prijzen aanbieden, pour porlcr un souvenir d voire wort, zooals zij zich, onbewust van de eigenaar dige dubbelzinnigheid wellicht, uitdrukken. grond in één band beperkt zien tot bepaalde uitgestrektheden, b. v. 40 of 80 acres. Intusschen trachtte George nogmaals een eigen blad te stichten, en in 1872 kwam onder zijn leiding uit de San Francisco Post, die hij een jaar later verving door een socialistisch penny-blad, de Evening Post. Geruime» tijd hield dit blad den strijd vol tegen tal van misbruiken, en George deinsde er niet voor terug ook de machtigste! en in vloedrijksten aan te grijpen, waar het ging om recht en waarheid. Ten slotte evenwel kwam het blad in handen van zijn politieke tegenstanders, die door gelde lijke ovennacht George, ondanks zijn krachtigen weerstand, hadden weten te overvleugelen. George moest toen een betrekking als gas- inspcctour aanvaarden, wen! later bibliothecaris te San Francisco, 'naakte een reis door Enge land, waar hij een grondige studie maakte van arbeiderstoestanden en werd, toen hij naar Amerika was teruggekeerd, redacteur van een volkscourant te New-York, de Standaril. Een politieke rol heeft George nooit gespeeld. Wel was hij in 188G candidaat voor het bur gemeesterschap van New-York en een jaar later voor het ambt van secretaris van den staat New-York, maar hij werd geen van heide keeren gekozen. En ook nu, schoon hij een ernstig mededinger mocht heeten voor den thans gekozen burgemeester Van Wijck, was het vrij zeker, dat hij niet het hoogste aantal stemmen zou verwerven. Toch heeft George grooten invloed geoefend als agitator en als publicist. Van zijn hand verschenen o.a. Progress and Poverty, iu 1879, vertaald in bijna alle beschaafde taien, ook in het Neder- landsch door S. Straatman, onder den titel Armoede en Vooruitgang". 1 Social problems, in 1884, waarvan nog het zelfde jaar een vertaling in het Nederlandsch het licht zag. (Sociale Vraagstukken, door J. Stoiïel.) Een open brief aan paus Leo XIII, onder den titel Condition of Labour. Eindelijk kleinere geschriften over vrijhandel en bescherming, ue Iorsche landquaestie enz. Het werk. dat hem in korten tijd een wereld naam verschafte, is Progress and Poverty. lh nrin werkte hij. met weglating van zijn aanvankelijk denkbeeld van beperking van grondeigendom, de idee eerier grondbelasting als eenige belasting in den breede uit. George's grondrentetheorie vond haar culmi natie in de gedachte, dat allengs het privaat eigendom moet worden afgeschaft door onteige ning of, zoo noodig, confiscatie dot* grondrente. Dit kon geschieden door de grondbelasting op te voeren tot het geheel bedrag der pacht waarde. Den grond maken tot eigendom der gemeen schap, achtte George in tegenstelling met andere socialisten onnoodig. Door den eigenaar toch in den vorm eener grondbelasting, gelijk aan de grondrente, de pachtwaarde van 'den grond De kerkhoven, die ontzaglijke doodenstoden, zijn reeds van den vroegen morgen af vol menschen, en des namiddags is nauwelijks een plekje grond vrij. Alleen in de hoofdlanen blijft het verkeer ongehin derd, en allengs bereikt een ieder de plaats, waar zijn dierbare rust. In de prachtige kapellen, die de rijken boven de graven der hunnen laten bouwen, ziet men overal brandende kaarsen, en daar binnen glin stert marmer en goud. Viak daarneven ligt vaak een eenvoudige grafheuvel met een verwelkten krans, of ook viooltjes en fluweelbloemen prijken in heerlijken bloei, een zacirte lentegroet in den naherfst, als werden de winterstormen gedwongen voor deze plaats der ruste om te keeren. Zóó is hot althans dit jaar op Père-Lachaise het gelreelo uitgestrekte kerkhof, nrnphiteatersgew-jze opgebouwd, zoodat men niet alleen gansch Parijs overziet, maar nog mijlen ver naa, alle zijden over de stad heen kan zien, is in dezen zachten herfst getooid met een schat van bloemen. Het veld der dooden heeft zich als tot een feest uitgedoscht, niet tot een feest des doods, maar der opstanding. Bloemen zijn hetere dekking der graven dan sneeuw", zegt Jean Paul, swant zij wijzen op de hemelsclre lente hiernamaals." Het mooie weer is als het ware een vertroosting voor de bezoekers der kerkhoven zij schijnen min der bedroefd, wanneer de zon, liet beeld des eeuwi gen levens en der oneindige liefde, vriendelijk neerziet op de doodensteden en haar zachte warmte er op doet neerdalen. Van do grafteekens en mausoleeijn, dieopPèie- Lachaise het meest de algemeeno deelneming op- te ontnemen, zou de koopwaarde van den grond verdwijnen, zoodat er geen prijs moer zou worden gesteld op eigendom van grond. Dit is liet einddoelvoorloopig wilde George aile belastingen afschaffen, orn de uitgaven van den Staat te dekken door belasting op den grond. Maar sals de baas maar eenmaal ge vangen en gedood is, dan volgt het klaarmaken vanzelf", zooals hij zich eens uitdrukte. Nadrukkelijk zette George ook zijn denkbeeld uiteen in zijn orgaan de Standard. »De Standardaldus heet het daar, »be- pleit de afschaffing van alle belastingen op nijverheid en nijverheidsproducten, en het toe- eigenen, door belasting op den grond, zonder rekening te houden met de Kosten vandejaar- lijksche pachtwaarden, van al die verschillende vormen van medewerking der natuur, samen gevat onder den algemeenen lorm| grond". Terecht vraagt Richard Ely in zijn i-Intro- duction to political Economy," hoe het mogelijk is de zuivere oeconomische pachtwaarde van bouwland te scheiden van de jaarüjksche waarde van in het land gestoken kosten. Mr. N. G. Pierson noemt in zijn handboek den vorm van landnationalisatie, zooals George die wilde, «een schandelijk onrecht en een miskenning van eigendom op bepaald gebied." Maar bovendien wijst deze staathuishoudkundige op het gevaar, dat, waar geen eigenaar te ontzien is, ieder uit den grond zal trachten te halen, wat er uit te halen is, zonder zich te bekommeren om depreciatie van den bodem. Bovendien, waar George in landnationalisatie door een single tax, grondbelasting, een middel ziet om tot beter goederenverdeeling te komen, meent Pierson, dat de pachtwaarde niet alleen beschouwd kan worden uit het oogpunt van verdeeling der inkomsten, wat* zeker de on gunstigste zijde der pachtwaarde is, maar dat diezelfde pachtwaarde ook een factor is, die een. zorgvuldige behandeling van den grond waar borgt. George vond voor zijn denkbeelden warme aanhangers onder velen, die weinig inzicht in de staathuishoudkunde, maar een natuurlijk gevoel voor eigen nooden en behoeften hadden. In de oeconomische wereld werden zijn denk beelden bestreden, en niet zonder vrucht. De landeigenaren, met name in Engeland, hadden voor George slechts smaad en miskenning. Het laatste verdiende George zeker niet. Zijn denkbeelden waren uit ernstige studie voortgesproten, studie die geleid was door warm medegevoel voor de slecht met aardsche goederen bedeelden. Zij mogen, hoe vernuftig ook gevonden, voor de practijk ongeschikt en tot leniging der maatschappelijke nooden niet doeltreffend zijn, zij eischen de aandacht van al wie belang stelt in het lot der «smalle gemeente" als de uiting van een ernsligen wil tot beslechting van den maatsehappelijken strijd. wekken, verdienen, behalve het prachtige gedenk- teeken van Ahélard en IléBse, dat, nit de abdij van Sf. Denis naar hier verplaatst, omgeven is door heerlijke bloembedden en steeds getooid is met tal van bouquetten en krntrsen, vermeld to worden de gedenkteekens ter nagedachtenis van Casimir Périor, Molière, Racine, Kellarmann, Ic brave des braves Ney, Gretry, Méhnl, Cherubmi, Boieldien, Bernardin, André Chsnier, Talma, Rachel, Hérold, Halévy, Vernet, Arago, Balzac, Beaumarchais, Cu- vier, Béranger, Thiers, Musket en vele anderen. Hier rusten zelfs do onverzoenlijksten vreedzaam naast elkander: bonaparlhten en sociaal-demo craten, legitimisten en door de wol geverfde repu blikeinen, prinsen en potsenmakers, helden en verraders, dichters en millionaire, keninginnen en tooneelspeeisters; zij allen slapen hier den langen slaap der gelijkheid in clen dood. En evenals men te Athene ook een altaar had gewijd aan den «onbekenden God," zoo vinden wij hier in de groote laan een zuil, omgeven van prachtige bloemperken, het Monument du Souvenir, ter nagedachtenis van de stille, bescheiden, onbe kend gebleven lijders van het aardsch bestaan. Allen, die hun dierbaren niet meer kunnen vin den, komen in stille overpeinzing bijeen bij dit verheven gedenkteeken, om een herinnering wak ker te roepen en een gpbed uit te spreken. Minder indrukwekkend, maar vee! vriendelijker is het keikhof van Montmartre. Hier vinden wij o. a. het familiegraf der C ivaig- nacs en de gedenkteeken, die de exules Polani memoriae suorum (Poolsche ballingen aan de nage dachtenis der hunnen) hebben gewijd. Hier leien

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 5