BINNENLAND. Uit de Staatscourant. ~~~STAPSNIEUWS. YLAARDINUEN. verkiezing van een Kamerpresident, als een politieke quaestie opvat. Verscheiden ministers meonen dan ook, dat het beter is dit niet te doen, om elke aanleiding tot een crisis te vermijden. Zondagmiddag is in het kamp der Kretenzische opstandelingen eerst een mis opgedragen, waarna de nieuwe Kretenzische vlag werd geheschen. Deze demonstratie wordt door de vreemde autoriteiten en een groot aantal Kretenzers afgekeurd. De Times verneemt uit Johannesburg, dat Kruger in verscheiden interviews zijn vroegere gedragslijn tegenover de mijn-industrie nog eens heeft uiteengezet. De onderhandelingen zijn hervat over het ineensmelten van de Kamer van Mijnwezen en den Mijrienbond te Johannesburg. De Volksraad heeft de overeenkomst tusschen de Transvaalsehe regeering en Portugal over den aanvoer van iniandsche werklieden bekrachtigd. De Braziliaansche regeering heeft besloten krachtig op te treden tegen de rustverstoorders. Vijf afgevaardigden, beboerende tot de oppositie, hebben verklaard zich aan de zijde der regeering te scharen. De regeering heeft als algemeenen maatregel voor de openbare veiligheid bij afwezigheid van het congres, een boodschap uitgevaardigd, waarbij zij den staat van beleg uitvaardigt voor het district Xictheroy. President Morraes heeft een proclamatie uit gevaardigd, waarin hij zijn vertrouwen in de natie uitspreekt. Atjeh. Reuter seinde gisteren uit Marseille Uit Atjeh wordt gemeld dat een hoofd in het district Kerti aan de Nederlatidsche overheid twee zeei'oovers van de Pegu heeft uitgeleverd, alsmede een som van 700 dollars die zij hij zich hadden. Zeven andere Atsjineesche moordenaars zijn hem in handen gevallen. Een zonderling telegram, N.13. uit-Marseille Gemeente-ambtenaren, Zondag hield de afdeeling Zuid-Holland van den Nederlandschen Bond van gemeciue-ambte- naien een algemeene vergadering te Dordrecht. De aftredende bestuursleden de heeren S. R. var. Franck, ambtenaar ter gemeente-secretarie van 's-Gravenbage, en A. L. T. van Luik, secretaris en ontvanger van Monster, werden herkozen, terwijl ter vervanging van den heer J. G. Zuneveid, ontvanger van Lisse, die wegens drukke bezigheden ont-lag had genomen als bestuurslid, gekozen werd de heer A. G. Tolk, secretaris van Aarlanderveen. Tot afgevaardigde bij het hoofdbestuur werd voor den tijd van zes jaren benoemd de heer L. P. van der Heijden, ambtenaar ter gemeente secretarie van 's-Gravenhage, en lot diens plaats vervanger de lieer J. L. Verveen, secretaris van Berkel en Rodenrijs. Ingeleid werd door den heer J. M. Bouscholte, ambtenaar ter secretarie van 's-Gravenhage, art. 25 van het Burgerlijk Wetboek, naar aanleiding waarvan eeno breedvoerige wisseling van gedachten plaats had. Als plaats voor de volgende algemeene ver gadering werd 's-Gravenhage aangewezen. Zaak-Gebr. Hoogerliuis. In het Friesch Volksblad van 7 Nov. is op genomen de volgende beschikking van den mi.ii-ter van justitie van 13 Sept. jl. sDe minister van justitie, gezien het adres van Gerrit Pieter Ileitsma en Pieter Tjeerds Wassenaar, beiden wonende te Beetgum, dd. 30 Aug. jh, daarin mededelende, dat Klaas Stienstra en diens moeder hun op 15 Febr. jl. tc kennen hebben gegeven, dat de schuldigen aan de inbraak bij G. Haitsma te Britsum zijn Paulus van Dijk, Aliard Dijkstra en Sybout Albarda, met verzoek, de zaak der drie ge- bioeders Hoogerhuis ter hand te nemen, om een einde te maken aari hel tegenover hen gepleegde onrecht sgelet op de dezerzijdsche beschikking, dd. 25 Juni jh, 2e afd. A, no. 127; »geeft adressanten te kennen, dat in deze zaak een nauwkeurig hernieuwd onderzoek is ingesteld, heiwelk geen aanleiding heeft kunnen geven tot eeriige tusschenkornst van regeerings- wege in deze." Ter. voor Kadaster en Landmeetkunde. Gisteren werd te Amsterdam de algemeene vergadering dezer vereeniging gehouden ge houden, onder voorzitterschap van den heer J. W. van Buren Leusink. De rekening en verantwoording over 1896 werd goedgekeurd en eveneens de begrooting over 1898. In behandeling kwam hierop: voorziening in de redactie van het tijdschrift. De heer J. Boer, hoewel bij acclanr >e als redacteur herkozen, achtte stemmen wem lijk, ten einde uit te doen maken of de dom' hem gevolgde, soms bestreden richting, de goed keuring der vereeniging wegdraagt. Met algemeene stemmen (2 blanco) werd hij hierop herbenoemd. De vaststelling van den abonnementsprijs van het tijdschrift wordt overgelaten aan het bestuur. Amsterdam werd aangewezen als plaats waar de alg, vergadering in 1898 zal worden ge houden. In plaats van den heer "Van Buren Lensink werd tot voorzitter gekozen de heer F. G. Stueki. Na de pauze .lie hierop volgde, leidde de heer II. P. de Haan te Arnhem liet onderwerp He; particulier werk" in. l)e Haags die bakkers. Gistermiddag werd in de Iloogduilsche Schouwburgzaal te 's Gravenhage de vergadering van bakkersgezellen voortgezet, die Zondagmid dag onderbroken weid lot aan de stemming over het voorstel om een algemeene werkstaking te prodameeren in de bakkeiijen aldaar, als protest tegen het oul.-lag van de gezellen dei' Brood- en Meelfabriek. De uitslag der stemming, waaraan uitsluitend de gezellen der verschillende bakkerijen, onge- veei '135 in aantal, deelnamen, was na nog eenige discussie, dat besloten word met algemeene stemmen op twee nu de werkstaking niel af te kondigen. Hierop werd zonder stemming aangenomen een voorstel, ter tafel gebracht door den ont slagen gezel Nagel eri nader toegelicht door den voor/iiter Adam en volgens hetwelk de uitge sloten gezellen voor eigen rekening brood zullen gaan bakken in de bakkerij »De Volharding". Omlertusschen zou men trachten het publiek op de leveranciers pressie te doen uitoefenen, die deze beweging tegenwerkten. Voorts werden eenige middelen beraamd om den uitgesloten gezellen finaneiëelen steun te verzekeren aan den uitgang werd ook voor hen eene inzameling gehouden, terwijl, alvorens de vergadering uiteenging, werd aangenomen met algemeene stemmen op twee na, de volgende motie, voorgesteld door het comité De vergadering, afkeuiende de pai tijdige en verregaand ruwe houding der Haagsclie politie, waarvan gisteren de aanwezigen getuigen waren, bij de bewaking der Brood- en Meelfabriek overwegende dat deze houding uitsluitend bepaald wordt door de belangen van den patroon, maar. tevens ook overwegende dat deze houding de goedkeuring van de autoriteiten wegdiaagt, zoo dat ondeizoek niet tot herstel of tot vei an- dering zal leiden protesteert tegen dezen wanordelijken toestand en gaat over tot de orde." Des avonds te 6 ure had in de Brood- en Meelfabriek op ordelijke wijze de uitbetaling plaats aan do ontslagen gezellen van het hun nog komende weekloon. Bij die gelegenheid deed do directeur verschillende gezellen bij zich ontbieden en traden weder een 'Pita! in dienst terug, om morgen dien arbeid aaute- vangen. De heer Eussen deed de toezegging, dat de beide verzuimde dagen van Zondag en Maandag niet van invloed zouden zijn op het loon. Ook werd nog een gezel uit Amsterdam aangenomen, de eenige van een 'lötal, die iemand vanwege de fabriek aldaar had aangemonsterd, de overigen had hij niet kunnen medebrengen wegens ondervonden moeielijkheden in de hoofd stad, waarbij hij zelf mishandeld was geworden. Buiten de fabriek uitte de invloed van den Maandagavond zich in de aanwezigheid van een meDSchenrnassa (de ontslagen gezellen verga derden inmiddels in besloten kring in de Ko ninginnestraat), die de passage voor de fabriek en in den omtrek belemmerde. Vooral de straat jeugd, die onder hel zingen van liederen en het werpen met Bengaalsche lucifers zich nog al deed gelden, maakte het de politie vrij lastig. Te half negen werd uit den gortmolen met eenige steenen naar de politie geworpen, die daarop onmiddellijk door een cliaige met sabel en wapenstok, waarbij gevoelige slagen werden uitgedeeld, luim baan maakte en de menigte verspreidde, Later werd weer met steunen ge worpen en volgde een tweede uitval der politie, die zich nu ook uitstrekte tot de overzijde dei- gracht, omdat vermoed werd dat van daar ge worpen werd. Het gedeelte gracht vóór de fabriek werd toen weder, evenals Zondagavond, afgezet. Na nog eenige kleine schermutselingen trok het volk tegen elf uur af. Veertien dames uit de eerste kringen te 's-Gravenhage hebben openlijk het door dei d rectie van de Brood- en Meelfabriek aan haar* personeel gegeven ontslag in hooge mate afge keurd en de klanten dier fabriek dringend uit- genoodigd roorloopig en zoolang deze uitsluiting van de weikiieden duurt, zich niet te laten bedienen door de Brood- en Meelfabriek. In de Baagsehe Broodfabriek aan de Bilder- dïjkstraat werden zoo meldt men de werk zaamheden geregeld voortgezet. Het gerucht dat deze onderneming twee harer werklieden zou ontslaan wegens deelneming aan de vergadering der gezellen op Zondag, heelt zich niet bevestigd. Aan het Hollandsche spoorstation waren gis teren hoofd- en verdere agenten van politie met een inspecteur aanwezig om de van elders ko mende bakkers onder bescherming van de open bare macht naar de fabriek te begeleiden, Heden seint men ons: In de vacatures door het ontslag der gezel len, ten getale van 82, is reeds voorzien. Zij worden tijdelijk aan de fabriek gehuisvest, be halve de weder aangenomenen, die bedankt hebben voor den Bakkersgezellenbond. TFeerbaarbeids-Yereeniging. In Junushoff te Wageningen werd op 6 November de algemeene vergadering gehouden van de Nederlandsche Weerbaarheids-Vereeni ging. Tegenwoordig waren de burgemeester en verschillende andere autoriteiten, de directeuren der Rijkslarid- en tuinbouwschool benevens een groot aantal leerlingen dier scholen. "De hoer L. E. Brandt, vice-president der vereeniging, opende de vergadering. Als spr. tiad in de eerste plaats op de heer C. van Lennep. Spr. betoogde dat, zoohuig een leger noodig is, men zorgen moet, dat het zoo goed mogelijk zij. Zijn conclusie was, dat ver plichte oefeningen in den wapenhandel als voor- luoper van de afschaffing der plaalsvervimging, de hoogere standen in aanraking zal biengen lot de lage e dat men langs den weg, door hem geschetst, zal komen tot verbetering van sociale toestanden. Op deze wijze zullen ook wij, die thans op kantoor enz. werkzaam zijn, deelnemen aan oefeningen, die strekken zullen tot heil van het vaderland. De heer Vincent van Pesla, pres. der Ver eeniging, zette na de pauze uiteen, dat aan alle weerbaarmaking, aan alle liefde tot het vaderland, ten grondslag ligt, een hoog zedelijk beginsel. Hij toonde met voorbeelden aan, dat vader landsliefde en liefde lut de menschheid geen tegenstellingen zijn. Zonder vaderlandsliefde is liefde tot de menschen onbestaanbaar. Vaderlandsliefde is een ideaal goed, 't welk met alle ideale goederen dit gemeen heeft, dat zij hem, wien deze liefde wordt geschonken, niet armer, maar rijker maakt. Beide sprekeis werden luide toegejuicht. Ale resultaat der vergadering traden 30 der aanwezigen als lid toe, zooilat te Wageningen een aid. der Ned. Weer baai lioids-VereeuiSmg is gevormd. De minister van financiën maakt bekend, dat het saldo van 's rijks schatkist op 6 dezer bedroeg bij de Nederlandsche Bank f 2,347,260.43 bij de betaalmeesters - 2.274,464.40 Te zamen 4,621,724.83 liet Ulld deelt mede, dat de regeeringen van Denemarken, Duitschhmd en Oostenrijk- Hong.irije zich bereid hebben veiklaard toe te treden tot het op 14 November 1896 te's-Graven- hage ondertuekende tractaat omtrent inter nationaal procesrecht, en dat zij nog deze week het protocol daartoe zullen onderteekenen. Door tien consul-generaal der Ned-rlanden te Kaapstad woidt de aandacht gevestigd op de omstandigheid, dat het herhaaldelijk voorkomt dat stukken, bestemd voor de Kaapkolonie, ge legaliseerd zijn óf door den consulaire») verte genwoordiger van den Oranje-Vrijstaat óf door dier. van de Zuid-Alrikaansche Republiek hier te lande. Ter vermijding van onnoodige kosten en oponthoud worden belanghebbenden opmerk zaam gemaakt, dat de voor de Kaapkolonie bestemde stukken een legalisatie vereischen van den diplomatieken of van een der consulaire vertegenwoordigers van Uroot-Britannië en Ierland in Nederland. Sl.-Ct De generaal-majoor II. J, G. Benschop, com mandant der 3e divisie inf., zal op '1 Jau.a.s. den milit. dienst met pensioen verlaten. Bij Kon. besluit is aan T. Slagter, op zijn ver ziek, eervol ontslag verleend als burgemeester van Berkhout. Bij Kon. besluit is A. P. J, H. van Hneff benoemd tot burgemeester der gemeente Meerlo. Bij Kon. besluit is de Oost-Indische ambtenaar met verlof P. W. Steenstra Toussaint, laatstelijk controleur 2e kl bij het binnenl. bestuur op Java in Madura, op zijn verzoek, wegens pbysieke ongscbikt- heid, eervol uit 's lands dienst ontslagen, niet toe kenning van pensioen. Door den minister van Koloniën is de heer Tj. de Groot gesteld ter beschikking van den Gouverneur- Generaal Nederl.Indië, om tijdelijk te worden belast met de betrekking van adjunct-directeur van de daar te lande op te richten postspaarbank. I De Havenplannen. Den 9den Maart werd door den gemeente raad besloten eenige wei ken te doen uitvoeren in verband met de aanhangige havenplarinen. In verband hiermede vroegen B. en W. aan den minister van waterstaat vergunning tot het lo. Maker, van een rljzendam aansluitende aan liet Oosterhavenhoofd, van de voorhaven dezer gemeente oostwaarts langs de normaal- rechteroeverlijn loopend eu zich dan landwaarts ombuigend tot tegen den bestaanden oever, met een grondaanvulling daarachter; 2o. Maken van een stelsel rijzen dam men en een grondaanvulling tusschen die dammen 3o. Maken van een afsluitdam ter verbinding der 2o. genoemden dammen met den oever; 4o. Uitvoeren van baggerwerken tot vorming van een diepwatei kom tusschen de hiervóór ge noemde dammen, alsmede het uitdiepen van het rivierbed, enz. Na gehouden overleg tusschen den ingenieur van den Waterstaat in het 6e rivierarrondisse ment en den directeur van gemeentewerken alhier, werd een meer uitgebreide vergunning dan de gevraagde ontworpen, waarbij het ge- heele plan van havenwerken benoorden de Voorhaven dezer gemeente wordt vergund, o. a. op voorwaarde, dat een strekdam met dwars- krib beneden de prise d'eau der waterleiding vóór 31 December 1900 van gemeentewege wordt gemaakt en het r(jk het recht verkrijgt daarachter baggergrond te lossen van 1901 tot en met 1906. De directeur der gemeentewerken meende dat men deze voorwaarden veilig kon aanvaar den, en schatte de meerdere kosten op ongeveer f 50.000. B. en W. die zich met dit gevoelen hebben vereenigd, stellen den gemeenteraad voor hun college te machtigen de gestelde voorwaarden aan te nemen. Bouwverordening. Door B. en W. is aan den gemeenteraad aangeboden ter goedkeuring eene lijvige ver ordening regelende de bouwpolitie en de ver plichtingen van eigenaars van naburige erven te Schiedam. Is in dit ontwerp aldus luidt de toe lichting getracht het gemeentebestuur vol doende te wapenen tegen stelselloosheid en verwaarloozing der eischen van hygiëne en openbare veiligheid bij het aanleggen van nieuwe straten, tevens zijn in de ontworpen bouwver ordening opgenomen de bepalingen, die voor komen in de verordening op het gebruik en de bescherming van gemeentegrond en gemeente- eigendommen en in die op de brandweer, doch bij het houwen of verbouwen van huizen in acht te nemen zijn. Gemeentereiniging:. Door B. en W, is thans ter goedkeuring aan den gemeenteraad aangeboden: lo. eene out werp-verordening op de gemeente- reiniging alhier, en 2o. eene ontwerp-veroidening regelende de samenstelling en den werkkring der commissie, benoemd om B. en W. bij te staan in het be heer van de gemeente-reiniging alhier. B. en W. stellen voor afwijzend te beschikken op een verzoek van de heeren L. P. de Neve en M. Kramer, tijdelijke leeraren aan de Burger avondschool alhier, om definitief ais zoodanig te worden aangesteld. De reden tot dit afwijzende praeadvies is ge legen in het raadsbesluit van 28 Mei j.h, waarbij bepaald is dat de gewijzigde klasse-en urenver- deehng aan die school zou gecontinueerd worden tot het einde van den cursus 1898/99. Hangende deze proeftijd meenen B. en W. dat definitieve aanstelling ongeweuscht is. Naar aanleiding van een verzoek van J. Rij kuiter c. s., allen tappers alhier om het sluitingsuur der tapperijen voortaan in plaats van om elf, te twaalf uur te bepalen, stellen B. en W. voor hiertoe over te gaan. Waar de laatste sporen en trams tegen woordig eerst omstreeks middernachtelijk uur aankomen, meenen B. en W. dat de bevolking, bij de goede orde, waardoor zij zich hier steeds onderscheidt, belang heeft bij een later sluitings uur dan thans, en aldus tevens een einde ge maakt aan de onbillijkheid, dat het tramwacht lokaal tot 12'A ure geopend mag zijn. Daar met 1 Januari a. s. de heffing voor het gebruik van de aan de gemeente behoorende terreinen der z. g. werf sde Nijverheid" tot tijdelijke opslagplaats van koopmansgoederen vervalt, stellen B. en W. voor de bestaande heffing na dien datum te bestendigen, zijnde f3 's weeks voor het gebruik van 100 cA. Bij het (e Rotterdam gehouden examen vrije en ordeoefeningen, zijn heden geslaagd onze stadgenooten de dames A. F. de Groot en T. Rijkse. (Ucvonden voorwerpen. a. Aanwezig aan het commissariaat van politie een ijzeren kilogram, een zilveren oorknopje, een kindermandje, een jongensjasje,een vrouwen zak met een ledige portemonnaie enz., een kin derzak met portemonnaie met f 0.05, een kindermof en een bruin glacé handschoen. I. Terug te bekomen aan de volgende adres sen: een schotsche ceintuur, bij Merkes, Nieuw- sticht, midden, 23; 7 daraeskammenbij Schoenmakers, Heerenstraat 53 een waterpas gemerkt no. 189 B, bfj Keij, Dwarsstraat 5; een roode koralen armbandje met gouden slot, bij Smit, "Wiihelminaplein 22een gouden manchetknoop bij De Koning, NieuwstichtZ.Z. 15; een R. K. kerboekje bij Pieters, Nieuwe Haven 213een wit schort, bij v. d. Most, Piet Heinstraat 1een geel hazewindhondje niet nikkelen halsband, bij Van Erpecum, Hoofd straat 26, en een fox-terrier, wit met blauwe vlekjes, bij v. d. Kamp, Rotterd. dijk 69. BURGERLIJKE STAND. Geboren 6 November. Grietje, dochter van A, Kirst- man en A. Wetsteijn, Nieuwsticht.Johanna Petronella, dochter van P. J. Groenendaal en C. M. Bitter, Iloo/dstraat. 7 November. Cornelia Johanna Magtilda, dochter van J. M. A. de Groot en M. M. Maag denberg, Rhine Baan. Petronella, dochter van N. van Dooren en J. G. H. Löke, Lauron- straat. 8 November. Herman, zoon van H. Bokhorst en C. Ritman, Singel. Overleden s 7 November. Hendrica Christina Elizabeth van der Raaf, oud 1 jaar en 9 maanden, iStation straat. 8 November. Cornelia Verbiest, oud 8 maan- deD, Parallelstraat. Door den hoofdagent van politie Vestiens is hedenmorgen een hoeveelheid oud touw bij een opkooper alhier opgespoord en in beslag ge-

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2