P J I 51*'° jaargang. N°. 9472. Donderdag 11 November 1897 RAMUNTCHO. /erschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen. üitgeverTIlT a Iïöelants. KEMISGBVHG. BUITENLAND. FETJTLjLETOJSr. m Rationale Mi 1 it i e. AaoKSEKHfiTsmas voor Schiedam, per kwartaal f 0.90 omliggende plaatsen, p. kwart - 1.05 franco per post, p. kwartaal. 1.30 Afzonderlijks nommerso.03 BUREAUBOTERSTRAAT TO, Tclephoon Ho. 123. Advertentieprijs: van 1—5 gewone regels met inbe grip van eene Courantf 0.52 Iedere gewone regel meer- 0.J0 Bij abonnement wordt korting verleend. Burgemeester en wethouders van Schiedam, Gelet hebbende op art 9 van liet Koninklijk be sluit ran 17 1 ecember 186! Staatsblad no 137), ge wijzigd bij dat van 22 Juli 1892 (Staatsblad no 179); iioepen op, allen die genegen moehten zijn ais VRIJ WILLIGERS bij de NATIONALS MILITIE in dienst te treden, om zicli te dien einde vóór 1 December aanslaande ter gemeente-secretarie aan te melden De bepalingen der wet betrekkelijk de nationale militie van 19 Augustus 18G1 (Staatsblad no. 72), laatstelijk gewijzigd bij de wel van 4 April 1892 (Staatsblad nc, 50) zijn, ten aanzien der vrijwilligers, de volgende »Ait. 11. Om vrijwilliger bij de militie te zijn, moet «men ongehuwd of kindetloos weduwnaar en ingezeten ïwezen, voorts lichamelijk voor den dienst geschikt, «ten minste 1,56 ei lang, op den I sten Januari van «het jaar der toelating als vrijwilliger het 19e jaar «ingetreden zijn en het 35ste jaar niet volbracht iieb- ïben, tot op het tijdstip der toelating aan zijne ver- «pbchtingeil ten aanzien van de militie, zoover die te «vervullen waren, voldaan, en een goed zedelijk gedrag ïhebben geleid. «Het bezit van die vereischten, met uitzondering «van de lichamelijke geschiktheid en van de gevoiderde «lengte wordt bewezen door een getuigschrift van den «Burgemeester der woonplaats. Dat getuigschrift is ingericht in den door Ons te bepalen vorm. «Art. 12. Hij, die voor de militie is ingeschreven, wordt slechts als vrijwilliger toegelaten voor de ge meente, in welke hij ingeschreven is, tenzij hij geene verplichtingen ten aanzien van de militie meer te ver vullen hebbe, «Art. 13. Hij, die bij de zeemachttij het leger hier «te lande, of bij het krijgsvolk in 's Rijks oveizeesche «bezittingen heeft gediend, wordt met als vrijwilliger «bij de militie toegelaten, tenzij hij bij het verlaten van tien dienst behalve een bewijs van ontslagvan den «bevelhebber, onder wien hij laatstelijk heeft gediend, «een getuigschrift hebbe ontvangen, inhoudende, dat «hij zich gedurende zijn diensttijd goed heeft gedragen. «Hij kan, heeft hij dit ontvangen, tot dat zijn «veertigste jaar v, -acht is, als vrijwilliger bij de «militie worden toe;- laten Wijdei s brengen zij ter kennis van de belangheb benden, dat tot het opmaken van het getuigschrift bedoeld bij bovengemeld art. 11, dagelijks ter secretarie de gelegenheid is opengesteld. En is hiervan afkondiging geschied, waar het be- hooit, den 10de-n November 1897. Burgemeester en Wethouders voornoemd VERSTEEG, De secretaris, VERNÈDE. Algemeen overzicht, Schiedam, 10 November '97. Schoon het Engelsche Parlement vooreerst nog niet zal bijeenkomen, is de campagne van redevoeringen en meetings, die gewoonlijk aan Roman door Pierre Loti, lid der «Académie Franpaise". 37) Het waren brieven, sedert twintig jaren bewaard en allen van dezelfde hand, geschreven op onacht zame wijze gelijk menschen van de wereld, die groote onverschilligheid ten opzichte van maat schappelijke gebruiken koesteren, plegen to doen. En allereerst kwam er een vage droom van be scherming en rijkdom bij hem op, die een wending gaf aan den loop van zijne trieste gedachten. Geen oogenblik had hij twijfel omtrent de hand, die deze brieven geschreven had, en bevend hield hij ze vast, ze nog niet durvende te lezen, noch zelfs te kijken naar den naam waarmede ze geteekend waren, Van een enkele was de enveloppe nog bewaard gebleven; hij ontcijferde het adresaan mejuffrouw Franchita Duval. Hij herinnerde zich thans dat zijne moeder bij het verdwijnen uit Baskiü dien naam gedurende eenigen tijd had aangenomen. Er volgde eene aanduiding van de straat en het nummerhetwelk hem smartelijk aandeed te lezen, zonder dat hij begrijpen kon wearom, en dat hem het bloed naar de wangen joegvervol gens den naam van de groote stad waar hij gebo ren was. de hervatting van den parlementairen arbeid voorafgaat, reeds in vollen gang. Geen dag gaat voorbij zonder dat een of ander persoon van politiek belang het woord heeft getoerd. Lord Roseberry sprak te Man chester; andere liberalen, als sir Henry Camp bell Bannerman en John Moriey, hebben de buitenlandsche en de koloniale politiek van het kabinet-Salisbury duchtig onder handen ge nomen. Daarop is men van ininisterieele zijde het antwoord niet schuldig gebleven. Sir Michael Hicks Beach, lord Balfour en Joe Chamberlain hebben de aanvallen hunner politieke tegen standers krachtig afgeweerd in hun te Shef field, Glasgow en Norwich gehouden rede voeringen. Gisteren heeft lord Salisbury zelf gesproken. Als naar gewoonte hield hij een redevoering aan het feestmaal in Guildhall ter gelegenheid der installatie van den nieuwen Lord-Mavor van Londen. Eerst besprak de eerste-minister een vraag stuk van den dag: den toestand in Afrika. Nog steeds wordt er vriendschappelijk onder handeld met Frankrijk, Italië en Portugal. Die onderhandelingen kunnen nog lang duren, want Engeland laat zich daarbij leiden door strikte eischen des rechts en de belangen des rijks. Onrechtmatige verkrijging wensclit het niet maar het verlangt, dat de handel aan Niger, Nijl en Zambezi zijn geregelden loop neme. Wij willen goede buren zijn. verklaart de minister onder luide toejuichingen, maar zijn evenwel gedwongen te zeggen, dat, terwijl wij in het verleden tegemoetkomend zijn geweest, het uitoefenen van deze bijzondere eigenschap ook zijn grenzen heeft en wij onze rechten niet kunnen laten miskennen. Daarop sprak lord Salisbury over het Euro- peesch concert, dat alleen werkzaam is, wan neer al zijn leden eenstemmig zijn. Dit is dikwijls moeilijk te verkrijgen, maar op geen enkele regeering kan de verantwoordelijkheid worden gelegd voor hetgeen het concert heeft nagelaten. De geschiedenis van het loopende jaar is, dat wij Griekenland niet hebben kunnen be letten zich in een oorlog te stortenmaar overigens is het ons gelukt den Europeeschen vrede te handhaven. Het is de roeti van het Europeesch concert, dat het de heropening der Oostenrijksche quaestie, die tot een Europeeschen oorlog had kunnen leiden, heeft weten te voorkomen. Als gij het gevaar in oogenschouw neemt, dat er bestond voor het zich mengen der Slavische bevolkingen in dezen oorlog, en als gij nagaat hoe correct zij opgetreden zijn, dan zult gij moeten op prijs stellen datgene, wat de groote mogendheden voor den vrede hebben gedaan. Indien het Europeesche concert niet had be staan, zou iets dergelijks niet verkregen zijn. Wanneer de eene of andere mogendheid had getracht met miskenning van een andere mo- Zoo bleef hij zitten met starende oogen, niet meer ziende. En eensklaps zag hij dat heimelijke huishouden voor zich, in een appartement van een afgelegen stadswijk, zijne moeder jong, bevallig en de een of andere rijkaard, een officier wellicht Toen hij nog diende, had hij van die huishoudingen gekend, die zonder twijfel allen op elkaar gelijken. Onder een nieuw licht zag hij thans het leven van haar, die hij zon vereerd had het dierbare verleden begon achter hem te wankelen, en dreigde hem in een afgrond te storten. En zijn wanhoop keerde zich in een plotselinge vervloeking tegen hem, die hem door eon gril het leven geschonken had. Ze te veibranden, zoo spoedig mogelijk, die ongeluksbiieven En hij begon ze den een na den ander in het vuur te werpen, waar zo onmiddel lijk tot asch vergingen. Een photograpbie viel er tusschen uit op den giond; toen kon hij zich niet weerhouden ermee naar de lamp te gaan om die te bezien. Ten zeerste werd hij getroffen, gedurende de enkele seconden dat zijne oogen de half uitge- wischte op de photografie ontmoettenDie geleek op hem Met een geweldige ontroering vond hij iets van zich zeiven in het beeld van dien onbekende terug, en instinctmatig wendde hij zich af, zich er over verwonderende dat de schim men uit do duistere hoeken nog niet tot achter hem genaderd waren om hem te beloeren. Na nog een enkel oogenblik het portret zijns vaders bekeken te hebben, wierp hij het in het vuur, met een beweging van toorn en vrees, en tusschen de asch van de laatste brieven, verging het weldra tot een hoopje stof. Het was uit. De doos was ledig. Hij wierp zijn gendheid op te treden, dan zou ook daarvan bet gevolg zijn geweest: een Europeesche oorlog. Het voorkomen van den onderlingen wed strijd in het bewapenen tusschen de Euro peesche mogendheden, welke wedijver moet leiden tot weder/ijdsche vernietiging, steunt op de hoop, dat langzamerhand de mogendheden gezamenlijk in vriendschnppelijken geest zullen optreden in alle quaesties, welke opgeworpen kunnen worden, totdat zij eindelijk vereenigd zullen zijn in een zelfden internationalen bond, die definitief aan de wereld een lang tjjdperk van vrede zal geven en van voorspoedig ver keer. Van harte zal zeker een ieder den wensch koesteren, dat lord Salisbury's hoop niet ijdel moge zijn. De liberalen in Engeland bevinden zich in geen gunstige positie. Zij missen twee voor name factoren voor een succesvolle politieke campagneeen leider en een program. De eerste is nog steeds niet gevonden, en op liet laatste komen slechts twee punten voor, die beide al heel weinig geschikt zijn om de publieke belangstelling te wekken. Het zijn de hervormingen van het Huis dei- Lords eri die van het bestaande kiesstelsel. Nu hebben de Lords zich in de twee laatste zittingen van het Parlement juist heel ver standig gedragen, en daardoor de hostiliteit wel wat tot bedaren gebracht. En het kiesrecht heeft gebreken, maar niet zulke, die de groote menigte bij voortduring hinderen. Men begrijpt dan ook niet dat de liberalen op dit oogenblik met zulk een min belangrijke quaestie voor den dag komen, In ieder geval zullen deze beide punten ter sprake komen op de eerstdaags te Derby te houden vergadering van het liberale comité. Wellicht zal daar de regeering ook nog een veeg uit de pan krijgen voor haar koloniale staatkunde, die ook niet geheel naar den zin der liberalen is. Maar zelfs bij vele conserva tieven valt de wijze, waarop de regeering de koloniale aangelegenheden leidt, niet in den smaak. Zoo zijn er, die een doortastende actie aan den Nijl verlangen. Men dringt er op aan, dat Khartoum zal worden bezet, voordat de Fran- schen, die reeds naar West-Soudan de hand hebben uitgestoken, ook naar Oost-Soudan hun begeerige blikken wenden. Aan de bezorgdheid, die vooral in militaire en imperialistische kringen heerscht, heeft de Morning Post in een breed betoog uiting gegeven. De Times is het hier niet mede eens en vindt voorzichtigheid zeer noodig, daar Engeland op het oogenblik te veel hooi op zijn vork heeft, en de Engelsche krijgsmacht slechts klein is. Ten slotte weerlegt de 2'hues in dit blijkbaar baret op den grond, omdat hij er hoofdpijn van kreeg en het hem voor zijn oogen begon to schemeren. Het was uitWeg waren al die herinneringen van vroegere misstappen en schande. En thans scheen het leven zijn evenwicht weer te herkrijgen hij vond de oude vereering voor zijne moeder weder terug, waarvan het hem toescheen dat hij er du herinnering aan een weinig had gezuiverd en gewroken door deze strafoefening. Aldus werd zijn lot op dien avond voor altijd bepaald. Hij zou de Ramuntcho van vroeger blijven, de «zoon van Franchita", de kaatsspeler en smok kelaar, die zich van eiken band had losgemaakt, vrij, aan niemand iets vragend of iets verschuldigd zijnd. En hij gevoelde zich weder tot kalmte ge bracht, zonder eenige wroeging, maar ook zonder vrees in dit sterfhuis waaruit de schim der ge storvene thans verdwenen was, tot rust gebracht en bevriend geworden. Hoofdstuk IX. Een hut midden in de bergen, bij de grenzen. Duistere nacht, ongeveer één uur in den ochtend; een winternacht met stroomen regen. Voor de armzalige woning, waaruil geen straaltje licht schijnt, staat Ramuntcho op zijne schouders een zware kist met smokkelwaar te laden, druipend van den regen in den pikdonkeren nacht. Zacht bevelend klinkt de stem van Itchoua en naast hem kan men slechts de aanwezigheid van andere smokke laars gissen, gereed als Ramuntcho om den avontuur lijken tocht aan te vangen. Meer dan ooit bestaat het leven van Ramuntcho thans uit deze nachtelijke excursies, vooral wanneer geïnspireerde artikel de vrees voor een opdrin gen van Frankrijk in Soudan met de volgende eigenaardige opmerkingen «Zelfs brutaliteit kan moeilijk Khartoum als onbeheerd behandelen. Wanneer een Fransehe korporaal ergens de Fransehe vlag hijschl, dan schijnt dat voor Ilanotaux' begrippen van een «feitelijke bezetting" voldoende, ofschoon hij dit begrip veel ernstiger begrenst, wanneer het omgekeerde geval zich voordoet. jilntusschen is de Fransehe regecring zeer duidelijk aan het verstand gebracht, dat wij zoodanig optreden in Faschoda of waar ook in het Boven-Nijidal als een onvriendschappelijke handeling zullen beschouwen, die een krachtig protest onzerzijds zou uitlokken. sOnze politiek te dien opzichte is volkomen bekend en zal niet door een of ander voor wendsel van feitelijke bezetting, zooal? alleen Frankrijk zou kunnen doen gelden, worden gewijzigd. «Wij hebben ernstige plannen ten opzichte van Khartoum en het Nijldal, waarvoor het te hopen is, dat bovengenoemde geruchten over een onvriendschappelijke inmenging, onge grond zijn." Men ziet, het is weer de salte Geschichte." Engeland Iaat zijn tanden zien en bromt nijdig: J'y suisfy reste. En Frankrijk zal wel weer, zooals reeds her haaldelijk is geschied, het niet op een conflict durven laten aankomen, CSemcngdc Bcdcdeellngcn. In de laatste gewone zitting van den Duit- schen Bondsraad moet het veelbesproken ont werp tot hervorming der militaire strafvor dering zijn aangenomen, zoodat het aan den Rijk «dag kan worden voorgelegd. In de zitting van Maandag is de derde aan klacht tegen de ministers, wegeus de uit vaardiging der taalverordeningen voor Bohemen en Moravië, in een redevoering van zes uren ingeleid door den Duitsch-nationaal dr. Funke. Volgens een officieuse nota in de Fransehe bladen hebben de afgevaardigden Castelin en Mirman aan den minister-president en aan den minister van oorlog schriftelijk hun voornemen te kennen gegeven hen over de zaak-Dreyfus te interpelleeren. Bovendien hebben beide afgevaardigden den heer Méline in een onderhoud verzocht den juisten inhoud van de mededecling der regee ring aan de bladen in een officieuse nota te fixeeren, daar die mededeeling tot uiteenloo- pende verklaringen aanleiding heeft gegeven. De minister-president zou dit verzoek aan zijn ambtgenooten voorleggen. Nu het hof van cassatie den gewonen rechter incompetent heeft verklaard om kennis te nemen van de aanklacht tegen den ex-premier van Italië, Crispi, zal deze zich voor den Senaat de nacht duister is, de maan niet schijnt en men niets kan zien en de Pyreneeën een duistere massa zijn. Om zooveel mogelijk geld voor zijn tocht naar Amerika bijeen te krijgen, neemt hij deei aan alle smokkeltochten, zoowel aan die waarbij hij een behoorlijk loon verdient, als aan die waarbij zijn winst slechts enkele stuivers bedraagt. Gewoonlijk vergezelt Arrochkoa hem, zonder noodzaak, uit een gril en uit liefhebberij. Zij zijn onafscheidelijk geworden, Ramuntcho en Arrochkoa, en vrij spreken zij ovor hunne plannen omtrent Gtacieuse; Arrochkoa aangetrok ken door het romantische van het plan en om het tegenwerken van de voornemens zijner hardvochtige moederen Ramuntcho, ondanks zijne ge moedsbezwaren als christen, toch op dit gevaarlijke plan zijn eenigste hoop bouwend, de eenigste reden van het voortzetten van zijn bestaan. Sedert een maand is er in beginsel besloten den aanslag te wagen, en gedurende hunne samen- sprekingen op de Decemberavonden, op de wegen gedurende hunne tochten of in de afgelegen hoekjes der dorpsherbergen, waar zij plegen kaart te spelen, spreken zij mat eikaar over de uitvoering als gold het niets dan een smokkelonderneming aan de grenzen. Men zal altijd verbazend vlug moeten te weik gaan, aldus besloot Arrochkoa steeds, en moeten handelen in de verwarring van het eerste oogenblik; het zal voor Gracieuse een reusachtige opwinding geven, maar voordat zij kan nadenken of tot zich zelve komen, zal men haar moeten oplichten (Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 1